Setari Cookie-uri

Tatal lui contra...mea

Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.
JeSsiCaaa
Postat pe 20 Februarie 2012 01:22
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.



Bine,am inteles ceea ce vrei sa ne spui,dar vin si te intreb;toate aceste temeri,nemultumiri,ai incercat sa le discuti cu iubitul tau,,daca nu,chiar cu tatal lui????????Intotdeauna ,am pledat pentru comunicare,chiar si in conditiile in care exista animozitati,antipatii si neconcodante de principii,idei!!!Incearca si tu o astfel de abordare,incearca sa discuti cu tatal lui,fa dovada ca nu esti persoana, pe care o califica in termenii despre care ne-ai relatat!!Poate este autoritar,dar orice parinte cedeaza in fata realitatii,daca aceasta este contrara ideii contracepute,dovedita prin comunicare deschisa!!!Ce este mult mai important,este ca tu sa te intelegi cu iubitul tau,si fii convinsa ca daca tatal lui te va cunoaste mai bine si va vedea ca fiul sau este fericit,isi va schimba pozitia!Ce anume l-a determinat pe tatal lui sa faca afirmatiile respective?In ce context a facut-o?Asa,din senin?Ma indoiesc de acest lucru!!Mama iubitului tau ,poate fi un aliat puternic, in medierea relatiei tale cu sotul ei!!Abordeaz-o si explica-i ce anume te nemultumeste si poate te va ajuta in demersul tau,de a te intelege cu tatal iubitului tau!!Interesant ar fi sa aflu opinia iubitului tau vis-a-vis de acest aspect!!!Care este punctul lui de vedere?Este total indiferent?Daca da,,fa bine si trimite-l la plimbare ,cu aceeasi usurinta cu care te "barfeste",in privat,in discutiile cu parintii sai!!
MissRainbow
Postat pe 20 Februarie 2012 07:55
De la: MissRainbow, la data 2012-02-20 07:55:15
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.



Bine,am inteles ceea ce vrei sa ne spui,dar vin si te intreb;toate aceste temeri,nemultumiri,ai incercat sa le discuti cu iubitul tau,,daca nu,chiar cu tatal lui????????Intotdeauna ,am pledat pentru comunicare,chiar si in conditiile in care exista animozitati,antipatii si neconcodante de principii,idei!!!Incearca si tu o astfel de abordare,incearca sa discuti cu tatal lui,fa dovada ca nu esti persoana, pe care o califica in termenii despre care ne-ai relatat!!Poate este autoritar,dar orice parinte cedeaza in fata realitatii,daca aceasta este contrara ideii contracepute,dovedita prin comunicare deschisa!!!Ce este mult mai important,este ca tu sa te intelegi cu iubitul tau,si fii convinsa ca daca tatal lui te va cunoaste mai bine si va vedea ca fiul sau este fericit,isi va schimba pozitia!Ce anume l-a determinat pe tatal lui sa faca afirmatiile respective?In ce context a facut-o?Asa,din senin?Ma indoiesc de acest lucru!!Mama iubitului tau ,poate fi un aliat puternic, in medierea relatiei tale cu sotul ei!!Abordeaz-o si explica-i ce anume te nemultumeste si poate te va ajuta in demersul tau,de a te intelege cu tatal iubitului tau!!Interesant ar fi sa aflu opinia iubitului tau vis-a-vis de acest aspect!!!Care este punctul lui de vedere?Este total indiferent?Daca da,,fa bine si trimite-l la plimbare ,cu aceeasi usurinta cu care te "barfeste",in privat,in discutiile cu parintii sai!!


sorry! neconcordante*
MissRainbow
Postat pe 20 Februarie 2012 07:56
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.


Daca tatal lui gandeste astfel la adresa fetelor si femeilor din Bucuresti inseamna ca e un om superficial, rau si limitat in gandire. Oricine are prejudecati la adresa altor oameni si-i judeca dupa locul de bastina, sex, religie, meserie, culoarea pielii, rasa etc, este o persoana cu un mod de gandire simplu si extrem de superficial.

Dar ca sa revin la problema ta: se pare ca tatal iubitului tau vede in tine un rival si simte ca-si pierde autoritatea in fata fiului sau din cauza sentimentelor acestuia pentru tine. In mod normal, fiul ar trebui sa intervina si sa-i interzica tatalui sau sa mai vorbeasca urat la adresa femeii pe care o iubeste. Daca fiul nu intervine cu nimic, felul de a fi atat de superficial si autoritar al tatalui va reusi, din pacate, sa va desparta. Fiul acestui tata trebuie sa invete sa-si infrunte tatal si sa-i arate acestuia cand a depasit limita de implicare in relatiile sale personale si mai trebuie sa-i faca clar tatalui sau ca el, fiul, este un om matur acum si stie mai bine decat oricine ce-i bine pentru sine, fiind capabil sa ia si decizii de unul singur.

Problema nu esti tu, ci fiul care este complet moale in fata tatalui sau. Daca vreti sa se schimbe ceva in bine in relatia dintre tine si iubitul tau, jumatatea ta va trebui sa ia taurul de coarne si sa-si infrunte si sa-si puna la punct tatal, la modul la care am descris deja.

Mult succes va doresc!
franziska_eu
Postat pe 20 Februarie 2012 11:42
Tu vezi-ti de relatia ta. Pe mine personal nu m-ar interesa parerea socrilor despre mine atat timp cat as sti ca eu sunt ok din toate punctele de vedere.
kudika_nikole
Postat pe 20 Februarie 2012 19:24
Daca tac-su isi permite sa vorbeasca asa despre o femeie care pe deasupra mai e si iubita fiului lui inseamna ca e un taran si nu merita prea multa atentie din partea ta.Nu te mai agita,iubitul tau ar trebui sa fie cel care sa-l puna la punct ca sa-si vada de treaba lui,asa ca mai bine discuta cu el.
Broscaru
Postat pe 20 Februarie 2012 20:30
Si daca femeile ar trebui sa raspunda tu de ce te bagi mereu in seama?
Broscaru
Postat pe 20 Februarie 2012 20:34
De la: Broscaru, la data 2012-02-20 20:34:40Si daca femeile ar trebui sa raspunda tu de ce te bagi mereu in seama?

asa ii place lui sa se bage in seama!
muza_ta
Postat pe 20 Februarie 2012 21:08
De la: contachinte, la data 2012-02-20 20:39:44m ai vazut vreodata pe mn sa vorbesc vreodata serios pe un subiect strict femeiesc,,niciodata,,vorbesc despre cu totul altcva,,cu asta se ocupa femeile oac,,nu ti sta bn in ipostaza asta

Nu vorbesti serios si nu dai sfaturi pt ca nu esti capabil,nu ai inteligenta necesara,asta-i adevarul.
Broscaru
Postat pe 20 Februarie 2012 21:25
De la: contachinte, la data 2012-02-20 21:40:22
De la: Broscaru, la data 2012-02-20 21:25:56
De la: contachinte, la data 2012-02-20 20:39:44m ai vazut vreodata pe mn sa vorbesc vreodata serios pe un subiect strict femeiesc,,niciodata,,vorbesc despre cu totul altcva,,cu asta se ocupa femeile oac,,nu ti sta bn in ipostaza asta

Nu vorbesti serios si nu dai sfaturi pt ca nu esti capabil,nu ai inteligenta necesara,asta-i adevarul.
broscare in general nu dau sfaturi nimanui,,ca faci tu pe brosca beata e altcva,,iar tu dai sfaturi femeiesti,,esti tata,,,t e cu virgulita jos baga ti mintile n cap

tu nu dai sfaturi, tu iti expui...parerea?!
muza_ta
Postat pe 20 Februarie 2012 21:49
Va multumesc pentru parerile pe care le-am primit. Cu mama iubitului meu vorbesc aproape mai mereu si am reusit sa o intreb acum ceva timp sa o intreb care este parerea dansilor despre mine. Au spus ca au o parere buna despre mine acum , chiar si sotul ei din cate a spus ea, insa la inceput erau cam dificil de abordat. au fost niste neintelegeri la inceput si am cerut sa vorbesc cu ei neaparat, din cauza fiului lor. Cum fiind nervoasa si incercam sa ma calmez si sa vorbesc deschis si respectuos cu ei, m-au etichetat din prima si au inceput sa ma critice fara macar sa ma cunoasca, apoi am aflat ulterior ca in perioada aceea cand am discutat cu ei, despre parerea socrului meu despre mine. Ii spusese iubitului meu sa se desparta de mine ca vezi doamne femeile din bucuresti sunt dupa interes si nu tocmai cinstite si ca daca ma duc la ei impreuna cu el am sa stau pe banii lor (asta cel mai probabil nu se va intampla, pentru ca pot munci si atat cat sunt capabila sa o fac nu mai vreau sa depind de nimeni pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa reproseze) insa ce m-a bucurat cel mai mult a fost ca iubitul imi luase apararea in fata dansului , perioada aceea a fost cam acum un an, si am inteles ca orice aprinte este la inceput exigent si vrea tot ce e mai bun pentru copilul lui, insa as fi preferat intai sa ma cunoasca, apoi sa ma judece.
Socrul meu nu e om rau, insa ma deranjeaza glumele pe care le face cand vorbeste cu V, de ex: am sa ii cer voie lui C sa vorbesc cu tine. Sau cum spunea la inceput "am sa iti pun o poza cu C pe perete sa vorbesti cu ea, e ca si cum ai vorbi pe messenger" ( cum am spus la inceput relatia noastra a inceput la distanta, acum totul s-a aranjat si lucrurile merg pe un fagas normal intre noi ).
Scrul meu de multe ori vorbeste cu mine numai cand vrea sa il anunt pe iubitul meu sa ia legatura cu el, cand nu il gaseste, sau nu ii poate raspunde la telefon pentru ca dansii sunt in afara si costa destul de mult o convorbire telefonica.
JeSsiCaaa
Postat pe 21 Februarie 2012 04:09
De la: MissRainbow, la data 2012-02-20 07:56:04
De la: MissRainbow, la data 2012-02-20 07:55:15
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.



Bine,am inteles ceea ce vrei sa ne spui,dar vin si te intreb;toate aceste temeri,nemultumiri,ai incercat sa le discuti cu iubitul tau,,daca nu,chiar cu tatal lui????????Intotdeauna ,am pledat pentru comunicare,chiar si in conditiile in care exista animozitati,antipatii si neconcodante de principii,idei!!!Incearca si tu o astfel de abordare,incearca sa discuti cu tatal lui,fa dovada ca nu esti persoana, pe care o califica in termenii despre care ne-ai relatat!!Poate este autoritar,dar orice parinte cedeaza in fata realitatii,daca aceasta este contrara ideii contracepute,dovedita prin comunicare deschisa!!!Ce este mult mai important,este ca tu sa te intelegi cu iubitul tau,si fii convinsa ca daca tatal lui te va cunoaste mai bine si va vedea ca fiul sau este fericit,isi va schimba pozitia!Ce anume l-a determinat pe tatal lui sa faca afirmatiile respective?In ce context a facut-o?Asa,din senin?Ma indoiesc de acest lucru!!Mama iubitului tau ,poate fi un aliat puternic, in medierea relatiei tale cu sotul ei!!Abordeaz-o si explica-i ce anume te nemultumeste si poate te va ajuta in demersul tau,de a te intelege cu tatal iubitului tau!!Interesant ar fi sa aflu opinia iubitului tau vis-a-vis de acest aspect!!!Care este punctul lui de vedere?Este total indiferent?Daca da,,fa bine si trimite-l la plimbare ,cu aceeasi usurinta cu care te "barfeste",in privat,in discutiile cu parintii sai!!


sorry! neconcordante*



Punctul de vedere al iubitului meu este ca pe el nu il intereseaza ce spun ceilalti despre mine, ma refer aici si la parintii lui, pentru ca el traieste cu mine si nu ei si orice s-ar intampla el tot cu mine ramane. El este o fire foarte directa stie ce vrea si incearca sa ne intelegem, mi-a spus din start ca vrea sa ne intemeiem o familie pentru ca nu am stat 2 ani degeaba doar asa sa treaca timpul.
Tatal lui si-a dat cu parerea intr-un fel nu tocmai placut, ci practic ii impusese sa se desparta de mine pentru ca nu e o relatia de viitor si dupa parerea lui, cum eu sunt mai mare cu un an ca V, eu sunt mai "versata si am trecut prin viata, cine stie pe cine aveam eu aici in afara feciorului sau, ca fac ce vreau eu din el si ca imi mananca din palma". Uneori am impresia ca cer prea multe de la el, vor ca el sa ajunga cineva, insa nu considera ca poate ajunge cineva langa mine, pentru ca nu ii mai sta gandul la carte (iubitul meu vrea sa dea la medicina) si spune ca suntem prea mici si o eventuala logodna e prea din timp. Mici nu suntem nici unul, eu am 21 si v are 20.
JeSsiCaaa
Postat pe 21 Februarie 2012 04:24
De la: franziska_eu, la data 2012-02-20 11:42:03
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.


Daca tatal lui gandeste astfel la adresa fetelor si femeilor din Bucuresti inseamna ca e un om superficial, rau si limitat in gandire. Oricine are prejudecati la adresa altor oameni si-i judeca dupa locul de bastina, sex, religie, meserie, culoarea pielii, rasa etc, este o persoana cu un mod de gandire simplu si extrem de superficial.

Dar ca sa revin la problema ta: se pare ca tatal iubitului tau vede in tine un rival si simte ca-si pierde autoritatea in fata fiului sau din cauza sentimentelor acestuia pentru tine. In mod normal, fiul ar trebui sa intervina si sa-i interzica tatalui sau sa mai vorbeasca urat la adresa femeii pe care o iubeste. Daca fiul nu intervine cu nimic, felul de a fi atat de superficial si autoritar al tatalui va reusi, din pacate, sa va desparta. Fiul acestui tata trebuie sa invete sa-si infrunte tatal si sa-i arate acestuia cand a depasit limita de implicare in relatiile sale personale si mai trebuie sa-i faca clar tatalui sau ca el, fiul, este un om matur acum si stie mai bine decat oricine ce-i bine pentru sine, fiind capabil sa ia si decizii de unul singur.

Problema nu esti tu, ci fiul care este complet moale in fata tatalui sau. Daca vreti sa se schimbe ceva in bine in relatia dintre tine si iubitul tau, jumatatea ta va trebui sa ia taurul de coarne si sa-si infrunte si sa-si puna la punct tatal, la modul la care am descris deja.

Mult succes va doresc!


Mare dreptate ai, poate asa consiera si nu ma vede ca pe o eventuala nora, ci ca pe un rival. Inca crede ca baiatul lui e mic si mai are de invatat si de crescut, nu il vede ca pe un barbat. Am sa discut cu iubitul meu despre asta si la urmatoarea vizita la socrii sa vorbim deschis si sa lamurim toate probelemele, asa cred ca e cel mai bine.
JeSsiCaaa
Postat pe 21 Februarie 2012 04:31
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-21 04:09:58Va multumesc pentru parerile pe care le-am primit. Cu mama iubitului meu vorbesc aproape mai mereu si am reusit sa o intreb acum ceva timp sa o intreb care este parerea dansilor despre mine. Au spus ca au o parere buna despre mine acum , chiar si sotul ei din cate a spus ea, insa la inceput erau cam dificil de abordat. au fost niste neintelegeri la inceput si am cerut sa vorbesc cu ei neaparat, din cauza fiului lor. Cum fiind nervoasa si incercam sa ma calmez si sa vorbesc deschis si respectuos cu ei, m-au etichetat din prima si au inceput sa ma critice fara macar sa ma cunoasca, apoi am aflat ulterior ca in perioada aceea cand am discutat cu ei, despre parerea socrului meu despre mine. Ii spusese iubitului meu sa se desparta de mine ca vezi doamne femeile din bucuresti sunt dupa interes si nu tocmai cinstite si ca daca ma duc la ei impreuna cu el am sa stau pe banii lor (asta cel mai probabil nu se va intampla, pentru ca pot munci si atat cat sunt capabila sa o fac nu mai vreau sa depind de nimeni pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa reproseze) insa ce m-a bucurat cel mai mult a fost ca iubitul imi luase apararea in fata dansului , perioada aceea a fost cam acum un an, si am inteles ca orice aprinte este la inceput exigent si vrea tot ce e mai bun pentru copilul lui, insa as fi preferat intai sa ma cunoasca, apoi sa ma judece.
Socrul meu nu e om rau, insa ma deranjeaza glumele pe care le face cand vorbeste cu V, de ex: am sa ii cer voie lui C sa vorbesc cu tine. Sau cum spunea la inceput "am sa iti pun o poza cu C pe perete sa vorbesti cu ea, e ca si cum ai vorbi pe messenger" ( cum am spus la inceput relatia noastra a inceput la distanta, acum totul s-a aranjat si lucrurile merg pe un fagas normal intre noi ).
Scrul meu de multe ori vorbeste cu mine numai cand vrea sa il anunt pe iubitul meu sa ia legatura cu el, cand nu il gaseste, sau nu ii poate raspunde la telefon pentru ca dansii sunt in afara si costa destul de mult o convorbire telefonica.


Jessica, orice gluma contine si un sambure de adevar, asta referitor la glumele facute de tatal iubitului tau. El te priveste pe tine ca pe-un concurent la autoritatea sa, din cauza sentimentelor pe care fiul lui le nutreste pentru tine.

Sper sa fie un om bun, dupa cum sustine si soacra ta, caci altfel n-o sa va fie prea comod cu el prin preajma voastra.
franziska_eu
Postat pe 21 Februarie 2012 11:22
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-21 04:31:52
De la: franziska_eu, la data 2012-02-20 11:42:03
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-20 01:22:41Va cer un sfat, nu stiu ce sa mai fac sau cum sa mai fac sa vad ce problema are tatal lui cu mine. Inca de la inceputul relatiei mele cu fiul lui de acum 2 ani si 4 luni de zile a fost impotriva mea. la inceput am fost despartiti de distanta insa am trecut peste asta, inca de atunci tatal lui nu ma simpatiza, spunea ca daca sunt din Buc. sunt ori dupa bani, ori o "dama de companie" care face din baiatul lui ce vrea, cum ca l-as fi tinut in lesa pe feciorul lui si eu as umbla cu altii, iar acum tatal lui face tot felul de comentari cand vorbeste cu el: vezi sa ii ceri voie lui "c" sa vb cu mine...
Am vorbit de mai multe ori cu mama lui si aceasta mi-a spus ca "socrul" meu nu are nimic cu mine si ca ma simpatizeaza, insa stiu sigur cee am spus mai sus, pentru ca i-am citit archiva iubitului meu, numai ce vorbea cu parintii...ceea ce mi-a si confirmat...
Mie o foarte mare teama de tatal lui, il vad un om foarte autoritar si instinctul nu ma inseala, chiar daca mama lui cu care vorbesc mai tot timpul tine sa imi mentioneze de fiecare data ca acesta este un om bun.


Daca tatal lui gandeste astfel la adresa fetelor si femeilor din Bucuresti inseamna ca e un om superficial, rau si limitat in gandire. Oricine are prejudecati la adresa altor oameni si-i judeca dupa locul de bastina, sex, religie, meserie, culoarea pielii, rasa etc, este o persoana cu un mod de gandire simplu si extrem de superficial.

Dar ca sa revin la problema ta: se pare ca tatal iubitului tau vede in tine un rival si simte ca-si pierde autoritatea in fata fiului sau din cauza sentimentelor acestuia pentru tine. In mod normal, fiul ar trebui sa intervina si sa-i interzica tatalui sau sa mai vorbeasca urat la adresa femeii pe care o iubeste. Daca fiul nu intervine cu nimic, felul de a fi atat de superficial si autoritar al tatalui va reusi, din pacate, sa va desparta. Fiul acestui tata trebuie sa invete sa-si infrunte tatal si sa-i arate acestuia cand a depasit limita de implicare in relatiile sale personale si mai trebuie sa-i faca clar tatalui sau ca el, fiul, este un om matur acum si stie mai bine decat oricine ce-i bine pentru sine, fiind capabil sa ia si decizii de unul singur.

Problema nu esti tu, ci fiul care este complet moale in fata tatalui sau. Daca vreti sa se schimbe ceva in bine in relatia dintre tine si iubitul tau, jumatatea ta va trebui sa ia taurul de coarne si sa-si infrunte si sa-si puna la punct tatal, la modul la care am descris deja.

Mult succes va doresc!


Mare dreptate ai, poate asa consiera si nu ma vede ca pe o eventuala nora, ci ca pe un rival. Inca crede ca baiatul lui e mic si mai are de invatat si de crescut, nu il vede ca pe un barbat. Am sa discut cu iubitul meu despre asta si la urmatoarea vizita la socrii sa vorbim deschis si sa lamurim toate probelemele, asa cred ca e cel mai bine.


Da, comunicati si spuneti deschis ce va deranjeaza si ce solutii v-ati dori pentru ca situatia tensionata dintre voi sa se amelioreze. Iar socrul trebuie sa aiba incredere in fiul lui, deoarece el si-a educat si crescut fiul, dar si pentru ca acesta, fiul, e un barbat matur care stie ce vrea, stie cu cine isi doreste o relatie, dar si cum sa decurga acea relatie, tatal trebuie sa inteleaga ca baiatul lui se poate descurca singur si ca e fericit alaturi de tine, iar faptul ca le faci fericit si le iubesti copilul ar trebui sa conteze cel mai mult in ochii lor, ai socrilor.
franziska_eu
Postat pe 21 Februarie 2012 11:26
De la: contachinte, la data 2012-02-20 20:39:44m ai vazut vreodata pe mn sa vorbesc vreodata serios pe un subiect strict femeiesc,,niciodata,,vorbesc despre cu totul altcva,,cu asta se ocupa femeile oac,,nu ti sta bn in ipostaza asta


Problemele sufletesti sunt probleme femeiesti. Bun asa...

Asta ca sa vezi ca am dreptate cand afirm despre tine ca esti superficial pana-n maduva oaselor!
franziska_eu
Postat pe 21 Februarie 2012 11:30
De la: Broscaru, la data 2012-02-20 21:25:56
De la: contachinte, la data 2012-02-20 20:39:44m ai vazut vreodata pe mn sa vorbesc vreodata serios pe un subiect strict femeiesc,,niciodata,,vorbesc despre cu totul altcva,,cu asta se ocupa femeile oac,,nu ti sta bn in ipostaza asta

Nu vorbesti serios si nu dai sfaturi pt ca nu esti capabil,nu ai inteligenta necesara,asta-i adevarul.


I-ai zis-o, bravo!
franziska_eu
Postat pe 21 Februarie 2012 11:31
Va multumesc tuturor pentru sustinere si pentru sfaturile pe care mi le-ati dat,si eu sper sa fie cum spune soacra mea, mie mi-ar placea sa ma inteleg bine si cu dansul, pentru ca pe tatal meu nu l-am avut aproape cand a trebuit, si il apreciez mult pe socrul meu, sper sa nu ma mai vada ca o "rivala" si nici decum nu vreau o competitie, pentru ca asa cum isi iubesc ei baiatl si eu il iubesc. Nu consider ca as avea 2 familii, a mea si a lui ci tind sa cred ca am o familie mai mare si mai unita.
JeSsiCaaa
Postat pe 21 Februarie 2012 19:02
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-21 04:24:43 Punctul de vedere al iubitului meu este ca pe el nu il intereseaza ce spun ceilalti despre mine, ma refer aici si la parintii lui, pentru ca el traieste cu mine si nu ei si orice s-ar intampla el tot cu mine ramane. El este o fire foarte directa stie ce vrea si incearca sa ne intelegem, mi-a spus din start ca vrea sa ne intemeiem o familie pentru ca nu am stat 2 ani degeaba doar asa sa treaca timpul.
Tatal lui si-a dat cu parerea intr-un fel nu tocmai placut, ci practic ii impusese sa se desparta de mine pentru ca nu e o relatia de viitor si dupa parerea lui, cum eu sunt mai mare cu un an ca V, eu sunt mai "versata si am trecut prin viata, cine stie pe cine aveam eu aici in afara feciorului sau, ca fac ce vreau eu din el si ca imi mananca din palma". Uneori am impresia ca cer prea multe de la el, vor ca el sa ajunga cineva, insa nu considera ca poate ajunge cineva langa mine, pentru ca nu ii mai sta gandul la carte (iubitul meu vrea sa dea la medicina) si spune ca suntem prea mici si o eventuala logodna e prea din timp. Mici nu suntem nici unul, eu am 21 si v are 20.


Cum?Nu sunteti mici???????Ba da,indraznesc sa te contrazic aici,,sunteti necopti la minte,mai aveti multa mamaliga de mancat,draga mea!!! Tu cu ce te ocupi in acest moment???Este de apreciat faptul ca el vrea sa evolueze profesional si ma gandesc ca de aici porneste inversunarea tatalui lui,in a-l opri sa continue relatia cu tine!!!Parintii asa gandesc,sunt radicali in opinii!!Eu spun asa;;;;;Aveti rabdare cu relatia voastra,nu grabiti lucrurile,,iubitul tau sa invete in vederea admiterii al Universitatea de Medicina,lasati relatia sa se dezvolte dupa ritmul propriu,,mentine legatura cu parintii lui si veti vedea, ulterior ,cum vor evolua lucrurile!!!Logodna lasati-o deoparte,este mult prea curand sa va ganditi la asa ceva!Toate la timpul lor!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Februarie 2012 19:25
incercati si macaroane cu branza
GRIGO_RESCU_
Postat pe 21 Februarie 2012 19:43
De la: GRIGO_RESCU_, la data 2012-02-21 19:43:29incercati si macaroane cu branza


Da,gratinate la cuptor ,cu ou batut si cascaval ras pe deasupra!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Februarie 2012 20:39
De la: MissRainbow, la data 2012-02-21 19:25:11
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-21 04:24:43 Punctul de vedere al iubitului meu este ca pe el nu il intereseaza ce spun ceilalti despre mine, ma refer aici si la parintii lui, pentru ca el traieste cu mine si nu ei si orice s-ar intampla el tot cu mine ramane. El este o fire foarte directa stie ce vrea si incearca sa ne intelegem, mi-a spus din start ca vrea sa ne intemeiem o familie pentru ca nu am stat 2 ani degeaba doar asa sa treaca timpul.
Tatal lui si-a dat cu parerea intr-un fel nu tocmai placut, ci practic ii impusese sa se desparta de mine pentru ca nu e o relatia de viitor si dupa parerea lui, cum eu sunt mai mare cu un an ca V, eu sunt mai "versata si am trecut prin viata, cine stie pe cine aveam eu aici in afara feciorului sau, ca fac ce vreau eu din el si ca imi mananca din palma". Uneori am impresia ca cer prea multe de la el, vor ca el sa ajunga cineva, insa nu considera ca poate ajunge cineva langa mine, pentru ca nu ii mai sta gandul la carte (iubitul meu vrea sa dea la medicina) si spune ca suntem prea mici si o eventuala logodna e prea din timp. Mici nu suntem nici unul, eu am 21 si v are 20.


Cum?Nu sunteti mici???????Ba da,indraznesc sa te contrazic aici,,sunteti necopti la minte,mai aveti multa mamaliga de mancat,draga mea!!! Tu cu ce te ocupi in acest moment???Este de apreciat faptul ca el vrea sa evolueze profesional si ma gandesc ca de aici porneste inversunarea tatalui lui,in a-l opri sa continue relatia cu tine!!!Parintii asa gandesc,sunt radicali in opinii!!Eu spun asa;;;;;Aveti rabdare cu relatia voastra,nu grabiti lucrurile,,iubitul tau sa invete in vederea admiterii al Universitatea de Medicina,lasati relatia sa se dezvolte dupa ritmul propriu,,mentine legatura cu parintii lui si veti vedea, ulterior ,cum vor evolua lucrurile!!!Logodna lasati-o deoparte,este mult prea curand sa va ganditi la asa ceva!Toate la timpul lor!!!



copti la minte poate nu suntem asa mult insa orice relatie trebuie sa isi creioneze un drum in viitor, aici ma refer la o logodna, insa daca tatal lui isi face griji in privinta faptului ca nu poate invata V sa stea linistit si, chiar eu insami sunt de partea lor aici, ca el sa studieze, si eu studiez pentru admiterea la finante banci, momentan sunt hairstylist. Lucrurile nu le grabim, le lasam sa vina de la sine, o relatie trebuie sa se concretizeze in timp poate ca 2 ani e putin insa suntem foarte constienti ca nici usor nu este, cand spun asta ma refer in toate privintele, sa ne vedem intai pe picioarele noastre cu facultatea si abia dupa aceea ce spuneam mai sus doar ca nu strica sa ne gandim la un viitor inca de pe acum.
JeSsiCaaa
Postat pe 22 Februarie 2012 00:34
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-22 00:34:01[, momentan sunt hairstylist. .


asta-i o titulatura dichisita la coafeza?
cred ca e mai bine sa-ti termini studiile si sa-l cauti cand vei fi directoare de filiala de banca.
poate ca valoarea materiala a unei femeie este criteriul dupa care se ghideaza tatal lui.
geo_revitalizat
Postat pe 22 Februarie 2012 07:54
De la: geo_revitalizat, la data 2012-02-22 07:54:20
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-22 00:34:01[, momentan sunt hairstylist. .


asta-i o titulatura dichisita la coafeza?
cred ca e mai bine sa-ti termini studiile si sa-l cauti cand vei fi directoare de filiala de banca.
poate ca valoarea materiala a unei femeie este criteriul dupa care se ghideaza tatal lui.


sau fa-l sa vada partea plina a paharului: tunsori gratis pentru tot restul vietii.
geo_revitalizat
Postat pe 22 Februarie 2012 08:04
[quote name='JeSsiCaaa' date='2012-02-22 00:34:01' copti la minte poate nu suntem asa mult insa orice relatie trebuie sa isi creioneze un drum in viitor, aici ma refer la o logodna, insa daca tatal lui isi face griji in privinta faptului ca nu poate invata V sa stea linistit si, chiar eu insami sunt de partea lor aici, ca el sa studieze, si eu studiez pentru admiterea la finante banci, momentan sunt hairstylist. Lucrurile nu le grabim, le lasam sa vina de la sine, o relatie trebuie sa se concretizeze in timp poate ca 2 ani e putin insa suntem foarte constienti ca nici usor nu este, cand spun asta ma refer in toate privintele, sa ne vedem intai pe picioarele noastre cu facultatea si abia dupa aceea ce spuneam mai sus doar ca nu strica sa ne gandim la un viitor inca de pe acum.[/quote]


Creionarea viitorului se face gradual ,draga mea,,,in functie de evolutia voastra,,inteleg ca esti avangardista,dar sfatul meu este sa incerci "sa mananci" viata ,in portii mici si "sa mesteci" fara graba!!!Referitor la parintii iubitului ta,,,acorda-le circumstantele aferente,asa sunt unii dintre parinti,mai duri in exprimare,dar fii convinsa ca o fac numai din iubire pentru copiii lor!!!ma bucur pentru faptul ca studiati in vederea evoluarii pe plan profesional si cu atat mai mult ,nu trebuie sa grabiti lucrurile,inscrieti-va la facultatile dorite,invatati,absolviti cursurile ,dupa care,va puteti gandi la viitorul vostru ca si cuplu intemeiat!!Viata nu este chiar asa simpla cum credeti!Visele exista tocmai in scopul realizarii lor,dar cu intelepciune!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Februarie 2012 08:18
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-22 00:34:01
De la: MissRainbow, la data 2012-02-21 19:25:11
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-21 04:24:43 Punctul de vedere al iubitului meu este ca pe el nu il intereseaza ce spun ceilalti despre mine, ma refer aici si la parintii lui, pentru ca el traieste cu mine si nu ei si orice s-ar intampla el tot cu mine ramane. El este o fire foarte directa stie ce vrea si incearca sa ne intelegem, mi-a spus din start ca vrea sa ne intemeiem o familie pentru ca nu am stat 2 ani degeaba doar asa sa treaca timpul.
Tatal lui si-a dat cu parerea intr-un fel nu tocmai placut, ci practic ii impusese sa se desparta de mine pentru ca nu e o relatia de viitor si dupa parerea lui, cum eu sunt mai mare cu un an ca V, eu sunt mai "versata si am trecut prin viata, cine stie pe cine aveam eu aici in afara feciorului sau, ca fac ce vreau eu din el si ca imi mananca din palma". Uneori am impresia ca cer prea multe de la el, vor ca el sa ajunga cineva, insa nu considera ca poate ajunge cineva langa mine, pentru ca nu ii mai sta gandul la carte (iubitul meu vrea sa dea la medicina) si spune ca suntem prea mici si o eventuala logodna e prea din timp. Mici nu suntem nici unul, eu am 21 si v are 20.


Cum?Nu sunteti mici???????Ba da,indraznesc sa te contrazic aici,,sunteti necopti la minte,mai aveti multa mamaliga de mancat,draga mea!!! Tu cu ce te ocupi in acest moment???Este de apreciat faptul ca el vrea sa evolueze profesional si ma gandesc ca de aici porneste inversunarea tatalui lui,in a-l opri sa continue relatia cu tine!!!Parintii asa gandesc,sunt radicali in opinii!!Eu spun asa;;;;;Aveti rabdare cu relatia voastra,nu grabiti lucrurile,,iubitul tau sa invete in vederea admiterii al Universitatea de Medicina,lasati relatia sa se dezvolte dupa ritmul propriu,,mentine legatura cu parintii lui si veti vedea, ulterior ,cum vor evolua lucrurile!!!Logodna lasati-o deoparte,este mult prea curand sa va ganditi la asa ceva!Toate la timpul lor!!!



copti la minte poate nu suntem asa mult insa orice relatie trebuie sa isi creioneze un drum in viitor, aici ma refer la o logodna, insa daca tatal lui isi face griji in privinta faptului ca nu poate invata V sa stea linistit si, chiar eu insami sunt de partea lor aici, ca el sa studieze, si eu studiez pentru admiterea la finante banci, momentan sunt hairstylist. Lucrurile nu le grabim, le lasam sa vina de la sine, o relatie trebuie sa se concretizeze in timp poate ca 2 ani e putin insa suntem foarte constienti ca nici usor nu este, cand spun asta ma refer in toate privintele, sa ne vedem intai pe picioarele noastre cu facultatea si abia dupa aceea ce spuneam mai sus doar ca nu strica sa ne gandim la un viitor inca de pe acum.


Multa bafta la admitere pentru amandoi!
franziska_eu
Postat pe 22 Februarie 2012 10:16
De la: geo_revitalizat, la data 2012-02-22 07:54:20
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-22 00:34:01[, momentan sunt hairstylist. .


asta-i o titulatura dichisita la coafeza?
cred ca e mai bine sa-ti termini studiile si sa-l cauti cand vei fi directoare de filiala de banca.
poate ca valoarea materiala a unei femeie este criteriul dupa care se ghideaza tatal lui.



lasa ca nici tatal lui nu e director :))
in ce priveste tunsorile :)) ai dreptate numai sa nu a supere sa il fac ca in palma ...
Crieteriul dupa care se bazeaza tatal lui este ca Barbatul este capul familiei si trebuie sa isi ajute femeia inclusiv la treburile casnicice si sa aiba grija ca familia lui sa nu duca lipsa de nimic.
JeSsiCaaa
Postat pe 22 Februarie 2012 13:33
De la: MissRainbow, la data 2012-02-22 08:18:50[quote name='JeSsiCaaa' date='2012-02-22 00:34:01' copti la minte poate nu suntem asa mult insa orice relatie trebuie sa isi creioneze un drum in viitor, aici ma refer la o logodna, insa daca tatal lui isi face griji in privinta faptului ca nu poate invata V sa stea linistit si, chiar eu insami sunt de partea lor aici, ca el sa studieze, si eu studiez pentru admiterea la finante banci, momentan sunt hairstylist. Lucrurile nu le grabim, le lasam sa vina de la sine, o relatie trebuie sa se concretizeze in timp poate ca 2 ani e putin insa suntem foarte constienti ca nici usor nu este, cand spun asta ma refer in toate privintele, sa ne vedem intai pe picioarele noastre cu facultatea si abia dupa aceea ce spuneam mai sus doar ca nu strica sa ne gandim la un viitor inca de pe acum.



Creionarea viitorului se face gradual ,draga mea,,,in functie de evolutia voastra,,inteleg ca esti avangardista,dar sfatul meu este sa incerci "sa mananci" viata ,in portii mici si "sa mesteci" fara graba!!!Referitor la parintii iubitului ta,,,acorda-le circumstantele aferente,asa sunt unii dintre parinti,mai duri in exprimare,dar fii convinsa ca o fac numai din iubire pentru copiii lor!!!ma bucur pentru faptul ca studiati in vederea evoluarii pe plan profesional si cu atat mai mult ,nu trebuie sa grabiti lucrurile,inscrieti-va la facultatile dorite,invatati,absolviti cursurile ,dupa care,va puteti gandi la viitorul vostru ca si cuplu intemeiat!!Viata nu este chiar asa simpla cum credeti!Visele exista tocmai in scopul realizarii lor,dar cu intelepciune!!![/quote]



Multumesc mult MissRainbow in ce priveste visele sunte pe principiu ca mai intai trebuie sa ne alegem un tel ca mai apoi trecand prin apa si foc sa ajungi la el, timpul le va rezolva pe toate.
JeSsiCaaa
Postat pe 22 Februarie 2012 13:35
Multumim franziska_eu noi vrem cel mai mult asta pentru a ne putea permite un viitor mai bun.
JeSsiCaaa
Postat pe 22 Februarie 2012 13:37
De la: JeSsiCaaa, la data 2012-02-22 13:35:53
De la: MissRainbow, la data 2012-02-22 08:18:50[quote name='JeSsiCaaa' date='2012-02-22 00:34:01' copti la minte poate nu suntem asa mult insa orice relatie trebuie sa isi creioneze un drum in viitor, aici ma refer la o logodna, insa daca tatal lui isi face griji in privinta faptului ca nu poate invata V sa stea linistit si, chiar eu insami sunt de partea lor aici, ca el sa studieze, si eu studiez pentru admiterea la finante banci, momentan sunt hairstylist. Lucrurile nu le grabim, le lasam sa vina de la sine, o relatie trebuie sa se concretizeze in timp poate ca 2 ani e putin insa suntem foarte constienti ca nici usor nu este, cand spun asta ma refer in toate privintele, sa ne vedem intai pe picioarele noastre cu facultatea si abia dupa aceea ce spuneam mai sus doar ca nu strica sa ne gandim la un viitor inca de pe acum.



Creionarea viitorului se face gradual ,draga mea,,,in functie de evolutia voastra,,inteleg ca esti avangardista,dar sfatul meu este sa incerci "sa mananci" viata ,in portii mici si "sa mesteci" fara graba!!!Referitor la parintii iubitului ta,,,acorda-le circumstantele aferente,asa sunt unii dintre parinti,mai duri in exprimare,dar fii convinsa ca o fac numai din iubire pentru copiii lor!!!ma bucur pentru faptul ca studiati in vederea evoluarii pe plan profesional si cu atat mai mult ,nu trebuie sa grabiti lucrurile,inscrieti-va la facultatile dorite,invatati,absolviti cursurile ,dupa care,va puteti gandi la viitorul vostru ca si cuplu intemeiat!!Viata nu este chiar asa simpla cum credeti!Visele exista tocmai in scopul realizarii lor,dar cu intelepciune!!!




Multumesc mult MissRainbow in ce priveste visele sunte pe principiu ca mai intai trebuie sa ne alegem un tel ca mai apoi trecand prin apa si foc sa ajungi la el, timpul le va rezolva pe toate.[/quote]


Cu placere,draga mea,si telurile tot vise sunt,concretizate in substanta lor!!!Da,timpul ,va aduce totul pe fagasul firesc,,ai incredere in el,caci,daca oamenii te pot insela,,timpul nu o va face niciodata,,este fidel fiecarui om in parte!!!Practica intelepciunea impusa de ratiune si lasa-i inimii restul!!!!Apa si foc spui?????????Pai,aceste doua elemente formeaza viata in splendoarea ei!!Succes!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Februarie 2012 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca dragoste nu e...nimik nu e!!! 9 De la: lilianagr 16 Iulie 2009 18:18
Caut o prietena care sa ma dezvirgineze inainte de a implini 28 de ani. 93 De la: Baiat_virgin 20 Ianuarie 2015 20:01
Unde si cum il gasim pe Fat-Frumos? 416 De la: kudika353852 3 Februarie 2019 18:09
sa pastrez relatia sau sa renunt? 40 De la: fata_healthy 29 Iulie 2010 19:53
UNDE AI? 27 De la: scorpio67 8 Iunie 2010 12:26