Setari Cookie-uri

Obsesie... ?!?

Conteaza foarte mult asta, tocmai de asta am ajuns sa o iubesc si sa vreau sa fiu cu ea.

Ideea e ca nu stiu de ce a inceput dupa atata timp (luni bune) sa ma obsedeze lucrul asta, cand la inceput tipul o suna si de 3 ori pe zi si nu ma interesa, stiam aceleasi lucruri... adica nu mi-a ascuns ceva si am aflat acum si de aia e asa...

In mintea mea, acum ceva vreme credeam intr-un fel ca nu a terminat relatia cu ala si ca eu sunt pe locul 2, desii nu a fost asa, cum am mai zis, nu cred ca m-a inselat si nici nu am indoieli ca o va face, daca o va face, asta e...
kudika_9154
Postat pe 5 Iunie 2012 11:24
De la: kudika_9154, la data 2012-06-05 11:24:41Conteaza foarte mult asta, tocmai de asta am ajuns sa o iubesc si sa vreau sa fiu cu ea.

Ideea e ca nu stiu de ce a inceput dupa atata timp (luni bune) sa ma obsedeze lucrul asta, cand la inceput tipul o suna si de 3 ori pe zi si nu ma interesa, stiam aceleasi lucruri... adica nu mi-a ascuns ceva si am aflat acum si de aia e asa...

In mintea mea, acum ceva vreme credeam intr-un fel ca nu a terminat relatia cu ala si ca eu sunt pe locul 2, desii nu a fost asa, cum am mai zis, nu cred ca m-a inselat si nici nu am indoieli ca o va face, daca o va face, asta e...



Ca o cale de anihilare a celei obsesii nejustificate,ar fi rugamintea adresata iubitei tale,de a incheia acea relatie amicala,,explicandu-i cat de mult te afecteaza,chiar in virtutea faptului ca ea mentine distanta necesara in astfel de amicitii!!Daca te iubeste cu adevarat,sigur va inchide orice contact cu acel domn,,nu este legata sentimental de acela ,deci o va putea face!!Esti gelos,numai asa se exploca abuzul tau in gandirea obsesiva!!Controleaza-te,,nu te hrani cu supozitii fara suport!!Daca anticipezi ideea inselatului,,chiar daca nu o va face,,ai sa fii strangulat de banuiala perfida,elibereaza-te de asa ceva,fii optimist!!!
MissRainbow
Postat pe 5 Iunie 2012 11:36
Nu stiu ce sa zic despre asta...

In primul rand nu stiu daca ar faceo, nu consider ca nu ma iubeste daca refuza, iar in al doilea rand, asta nu va rezolva problema...

Vorbesc destul de rar, de intalnit si mai putin, si nu cred ca ar rezolva problema ci doar as fugii de ea.

Problema probabil e faptul ca eu am fost crescut altfel, iar ideea de relatie cu un om mai in varsta, o relatie bazata pe sex nu se aflau printre conceptiile mele si de asta ma deranjeaza.

Incerc sa ma pun in locul ei, nici mie nu mi-ar place sa imi zica ea ca de azi inainte sa nu mai fiu prieten cu cineva, femeie/barbat... Mi s-ar parea absurd si fara logica, de asta zic ca nu e neaparat o varianta.

Si ea e foarte geloasa, chiar mi-a zis ca pana la mine nu a mai fost geloasa. E geloasa la modul, ca ma intreaba cu cine am vorbit, cu cine imi scriu mesaje, cu cine ma intalnesc, cine e fata aia care ti-a dat like pe facebook si din astea...

Nu ma deranjau la inceput chestiile astea, mi se pareau amuzante chiar, imi placea ca ma gandeam ca ma iubeste si e oarecum o dovada ca ma iubeste. Dar a inceput tot mai tare, mai ales pe o fata, cu care considera ea ca eu urma sa fiu inainte sa fiu cu ea si ca eu sunt curios in continuare de aia. I-am zis ca e aceeasi situatie ca la mine, ca si eu cred ca mai vrea ceva cu ala si zicea ca ea a fost, a vazut ce poate si nu ii mai trebuie si ca chiar daca ne-am despartii noi, cu ala nu ar mai fi nimic...

O cred, cum am zis, am incredere in ea, nu vad rostul sa ma minta, nu are nimic de castigat in plus daca ramane cu mine si ma insala, deci cand eu nu o tin legata de mine cu nimic, nu ar fii probleme din astea...
kudika_9154
Postat pe 5 Iunie 2012 12:01
De la: kudika_9154, la data 2012-06-05 12:01:50


"Nu stiu ce sa zic despre asta"


Nu este nimic de spus,acesta este adevarul!!
Domnule,va testati limitele ,pana la care pot ajunge accesele de gelozie ?????Este un joc periculos,caci ,in loc sa va cunoasteti,va mascati luand chipuri contrastante!!! Daca nu aveti incredere unul in celalalt,,totul este sortit esecului,,,sinceritatea abordata este calea cea mai simpla intr-o relatie!!!De ce va refugiati in fostele sau posibilele legaturi existente in trecut????Este ca si cum te-ai gandi la menu,pe care l-ai fi putut servi acum ceva timp,cand ,de fapt,ai in fata ta ,unul apetisant si plin de savoare,,cu picanterii pe masura consistentei lui!!!!Nu mai gandi negativ,,ci priveste-ti iubita ca pe ceva real,ceea ce este de fapt,actuala,noua si plina de neprevazut!!Si reciproca este valabila!!Traiti,dragilor,nu doar respirati!!Este simplu!!!
MissRainbow
Postat pe 5 Iunie 2012 12:12
Multumesc
kudika_9154
Postat pe 5 Iunie 2012 12:49
De la: kudika_9154, la data 2012-06-05 12:49:15Multumesc




Pentru putin!!! Sa iubesti, este o "profesie",pe cat de nobila,pe atat de nemiloasa,caci nu suporta ambiguitatile si incertitudinile!!!Ori iubesti,,,inveti sa iubesti,,,ori te lasi pagubas,,,este o meserie prohibita!!!Ce anume se practica pe piata,,este o transfigurare nefericita a actului dragostei!!Tu hotarasti ce si cum!!!
MissRainbow
Postat pe 5 Iunie 2012 12:54
Nici nu mai stiu cine sau ce sunt...

Inainte de a o cunoaste pe ea, gandeam ca ea, gandeam ca ea in multe privinte, chiar si in privinta sexului, nu era o chestie atat de grav daca cineva s-a culcat cu cineva fara sa aibe o relatie...

Dar acum de la un timp, faptul ca a inceput sa ma deranjeze chestia asta e foarte aiurea, e foarte aiurea ca nu imi dau seama de unde au aparut gandurile astea, cum sa scap de ele cu adevarat si sa nu mai apara altele legate de alte persoane sau situatii...
kudika_9154
Postat pe 6 Iunie 2012 14:17
De la: kudika_9154, la data 2012-06-06 14:17:49Nici nu mai stiu cine sau ce sunt...

Inainte de a o cunoaste pe ea, gandeam ca ea, gandeam ca ea in multe privinte, chiar si in privinta sexului, nu era o chestie atat de grav daca cineva s-a culcat cu cineva fara sa aibe o relatie...

Dar acum de la un timp, faptul ca a inceput sa ma deranjeze chestia asta e foarte aiurea, e foarte aiurea ca nu imi dau seama de unde au aparut gandurile astea, cum sa scap de ele cu adevarat si sa nu mai apara altele legate de alte persoane sau situatii...



Autocontrolul,este singura cale directa!!!

Cumpara un caiet cu 100 file,in care scrie,zilnic,ceea ce te nemultumeste,chiar repetitiv,pana il completezi,pagina cu pagina.La sfarsit,vei observa ca nu mai ai aceasta obsesie deranjanta,,incearca si aceasta metoda de autoimpunere a disciplinei mintii!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 14:29
De la: MissRainbow, la data 2012-06-06 14:29:34
De la: kudika_9154, la data 2012-06-06 14:17:49Nici nu mai stiu cine sau ce sunt...

Inainte de a o cunoaste pe ea, gandeam ca ea, gandeam ca ea in multe privinte, chiar si in privinta sexului, nu era o chestie atat de grav daca cineva s-a culcat cu cineva fara sa aibe o relatie...

Dar acum de la un timp, faptul ca a inceput sa ma deranjeze chestia asta e foarte aiurea, e foarte aiurea ca nu imi dau seama de unde au aparut gandurile astea, cum sa scap de ele cu adevarat si sa nu mai apara altele legate de alte persoane sau situatii...



Autocontrolul,este singura cale directa!!!

Cumpara un caiet cu 100 file,in care scrie,zilnic,ceea ce te nemultumeste,chiar repetitiv,pana il completezi,pagina cu pagina.La sfarsit,vei observa ca nu mai ai aceasta obsesie deranjanta,,incearca si aceasta metoda de autoimpunere a disciplinei mintii!!!


un bloknotes ar fi mai util
kudika_6668
Postat pe 6 Iunie 2012 14:42
[quote name='kudika_6668' date='2012-06-06 14:42:31'


un bloknotes ar fi mai util [/quote]



De ce?????Explica!!! Care este diferenta intre cele doua lucruri sau cum ai aplica aceasta terapie vis-a-vis de problema domnului nostru???Stiai ca aceasta metoda face parte din setul de terapii folosite in "golirea" mintii in situatii obsesive????Iti spun eu,ca NU!
MissRainbow
Postat pe 6 Iunie 2012 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce ne place sa ranim persoanele de langa noi? 180 De la: oana_gabi 15 Octombrie 2010 17:11
Sora mea. 1 De la: ELEINA 19 Iunie 2011 10:46
iubirea vietii mele? sau prostia vietii mele 75 De la: anielles 14 Septembrie 2012 15:51
ce sa fac? 0 De la: 26 Decembrie 2009 22:46
CAUT GRADINITA 1 De la: rebecccccca 22 Ianuarie 2010 14:05