Setari Cookie-uri

Iubire sau dependenta ?!

ochii care nu se vad se uita...,sau le duci dorul!!!! Acum nu iti dai seama, dar daca pleci iti vei putea face ordine in sentimente, vei castiga mai bine, iar distanta va va determina sa va apropiati sau va ajuta la despartirea voastra. Esti tanara, eu am plecat dupa 18 ani de casatorie,... am asteptat prea mult, iar temerile tale le-am avut si eu. am asteptat pana dupa divort si am plecat. o alta tara pt mine este acum noul meu refugiu, si aici incerc sa imi recuperez timpul,anii, si toate clipele de relaxare pe care le-am pierdut. fiul meu are 17 ani si a ramas cu tatal lui, dar pastram legatura... daca as fii plecat la inceput poate acum eram impreuna , uniti, o familie fericita, dar cine stie? nu iti dau sfaturi, insa distanta poate determina viitorul tau , al vostru...te pup si mult noroc...

kudika487083
Postat pe 1 Iulie 2012 11:21
cred ca il iubesti si fa in asa fel sa va fie bine la amandoi. spune-i ca nu-ti place viata la sat si ca vrei sa va mutati in germania si poate si de dragul tau va face ac lucru. trebuie sa insisti..eu am ales sa raman in orasul meu natal ( care-i micut ) sa merg la facultate aici numai ca sa raman alaturi de prietenul meu. am facut o faculta care nu mi-a placut ,m-am indepartat de prieteni(ptr ca multi au plecat la tm la facultate,unde am vrt si eu) iar alti prieteni s-au indepartat ei de mine ptr ca ii luau lui partea ( intre timp ne-am despartit ,eu n-am mai rezistat monotoniei). si mie-mi plac aceleasi lucruri ac si tine,.esti prea tanara sa te plafonezi..mai tarziu sau mai devreme te vei sufoca de atata monotonie. daca te iubeste va gasi o metota sa va fie bine la amandoi . nici sa renunti la el nu cred ca este bine ptr tine,baieti sunt destui dar poate nu-ti vor oferi ceea ce -ti ofera el ( ma refer la tot). Cu unele compromisuri si din partea lui va fi bine
kudika356651
Postat pe 1 Iulie 2012 11:48
Draga mea nu dispera chiar daca acum treci prin situatia asta de confuzie intr-un final ai sa reusesti sa gasesti o solutie ca sa iti fie bine..Eu una inteleg foarte bine prin ce treci tu pt ca nu de mult am trecut si eu prin aceeasi situatie.Intr-o relatie trebuie si e normal ca ambii parteneri sa participe la imbunatatirea ei,dar din cate vad eu tu esti singura care a facut sacrificii in relatie fara ca macar sa ai parte de fericire.Ai preferat sa te muti aproape de el,sa iti parasesti orasul doar ca sa ii fie lui bine nu ca sa iti fie si tie.Gandeste-te tu chiar asta iti doreai cand ai facut pasul asta?eu cred ca ti-ai dat fericirea ta pe a lui crezand ca in felul asta vei fi si tu fericita dar acum realizezi ca nu a fost chiar asa.Sfatul meu in privinta asta este ca sa incetezi sa mai lupti numai tu pt ca deja ai ajuns in stadiul in care sa spui "nu mai pot sa o fac singura".Daca chiar iti doresti sa pleci in Germania fa-o nu mai sta pe ganduri,incepe sa faci ceea ce t face pe tine implinita si fericita,iar daca el nu o sa vrea sa faca pasul asta cu tine e clar ca nu te merita si ca tu meriti ceva mai bun.Meriti sa ai alaturi un barbat care sa te aprecieze,cu care sa poti lua cele mai importante decizii pt binele amandurora..Nu dispera si nu spune ca nu ai sa mai gasesti pe nimeni pt ca asa gandeam si eu si intr-o zi cand am ajuns la capatul rabdarilor am stat si m-am gandit: "oare chiar nu merit.sa fiu si eu fericita?chiar nu merit ceva mai bun?"raspunsul e DA merit.Eu a trebuit sa plec in Anglia iar el nu a vrut ca sa vina cu mine nu a vrut sa faca nimic pt relatia noastra.Eh aici a fost momentul in care am spus "gata" si am venit aici,iar acum sunt foarte fericita pt ca sunt cu un om care ma apreciaza pt ceea ce sunt,este total diferit si nu-mi vine sa cred ca am intalnit un om ca el,un om care lupta pt fericirea mea si pt noi.acum am intalnit adevarata dragoste..si ai sa o untalnesti si tu cu diguranta pt ca meriti ;) ai grija de tine si sper sa iti gasesti si tu fericirea!te pup
kudika_adelina
Postat pe 1 Iulie 2012 11:50
Chiar si cea mai indragostita femeie se satura sa mute muntii din loc pentru un barbat care nu misca nici o piatra pentru ea!
si eu sunt exact in aceeasi situatie si am ajuns in exact acelasi moment in care nu stiu ce sa fac... totusi tind sa merg pe principiul: i love you, but i love myself more!
kudika104627
Postat pe 1 Iulie 2012 12:06
nu cred ca iubirea e geloasa sau egoista.cred ca ar trebui sa-ti dai seama ca iubirea inseamna compromis.daca te iubeste,nu ti-ar fi cerut sa renunti la visele tale.sau orice altceva.esti tanara.ai o intreaga viata inainte.:)mult noroc!
bizzu
Postat pe 1 Iulie 2012 12:19
Pe el nu-l intereseaza decat de el...pana la urma ai 23 de ani si nu o sa stai sa-ti ratezi viata din cauza lui.Eu zic sa pleci in Germania si sa te realizezi.Din moment ce poti pleca in Germania, nu cred ca esti o fata obisnuita!:x...iar daca el te tine aici 'cu forta'(adica nu vrea sa plece si stie ca tie nu-ti place),a devenit dependenta,nu iubire,apropo la titlul povestioarei tale!Sper ca sfatul meu sa-ti dea de gandit putin si sa alegi varianta corecta!;)...stii cum se spune : 'asculta-i pe toti,dar fa cum simti tu!'...mult succes si sanatate!te pup:*:*:*:x:x:x
kudika441296
Postat pe 1 Iulie 2012 12:27
Intr-o relatie normala, sacrificii nu trebuie sa faca doar unul singur, iar celalalt sa impuna doar reguli, daca te iubeste iti va respecta si din dorintele tale... Ma mira faptul ca tu o fata tanara, din generatia ta, sa faci asemenea sacrificii, adica sa fii umil-supusa, daca iti place orasul, iti spun eu o doamna de 52 de ani careia ii place mult orasul, ca niciodata nu o sa-ti placa foarte mult satul...,si eu am incercat dar nici o sansa, si stii fericirea unuia nu trebuie sa se cladeasca pe temelia nefericirii celuilat. IN TIMP NEFERICIREA SI FRUSTAREA TA SE VOR RESFRANGE ASUPRA RELATIEI.., cand tu te simti bine si esti fericita si celor din jurul tau ai sa le oferi acelasi lucru...
kudika111295
Postat pe 1 Iulie 2012 12:33
buna ziua,

Oriunde , fie intr-un sat, fie intr-un oras, te poti simtii singura alaturi de cineva
Daca nu a-ti gasit preocuparile care sa va uneasca , sa dea sens vietii voastre in doi , alaturi de familiile voastre , de prietenii vostrii, aceasta relatie nu are decat un singur deznodamant . Acela pe care il intrevezi acum , dar inca nu esti capabila sa-l recunosti.
Este dureros, dupa sacrificiile facute ai anumite asteptari care intarzie sa se materializeze.
Chiar tu ai inceput sa intelegi ca poate nu vor aparea nici o data.
Deja ai inceput sa actionezi si sa iti pui problema ce vei face cu viata ta si sa iti propui proiecte de viitor fara el.
Vei fi mandra de tine si vei capata incredere in fortele tale daca iti propui mici proiecte care sa iti umple viata, mai intai in sat si apoi unde vrei tu.Construieste-ti increderea si viitorul tau asa cum ti-l doresti.
Nu inteleg cum , acest prieten al tau, va suporta ideea ca ti-a risipit toate sperantele si bucuriile de implinire.
Iti urez mult succes.
ceciliaf
Postat pe 1 Iulie 2012 14:06
Draga mea...iti spun un singur lucru si asata din proprie experienta:indiferent cat de mult ai iubi pe cineva...crede-ma,nu merita sa faci prea multe "sacrificii"nimeni...pentru ca ajungi la o varsta cand te uiti in urma si-ti pui intrebarea:oare a meritat intr-adevar??Esti tanara..traieste-ti viata din plin...nu cred ca esti pregatita pentru o viata noua...de familie,in conditiile sus mentionate...iar daca ai facut ceea ce ai facut pentru persoana iubita pana acum...ar fi bine sa te opresti....sa te gandesti bine,daca intr-adevar...este ceea ce-ti doresti cu-adevarat...parerea mea este ca...ar mai trebui sa "copilaresti "putin
kudika482506
Postat pe 1 Iulie 2012 14:38
nu vreau sa te superi pe mine pt. ce am sa-ti spun, dar mie mi se pare ca esti o pitipoanca careia ii arde numai de cluburi de parca inveti ceva util mergand in cluburi si el e un baiat serios care vrea o viata linistita la tara si cred ca si o familie! lasa-l pt alta care are aceleasi dorinte ca si el si tu du-te si fataie-te prin cluburi. ce n-as da eu sa dau peste un baiat serios, care sa aibe si casa cu care sa-mi pot intemeia o familie! cum aveti unele norocul asta si ii dati cu piciorul
sammyinasam
Postat pe 1 Iulie 2012 15:07
Am citit articolul tau cateva dintre sfaturile care ti s-au dat...
Nu uita de a fi tu insati chiar daca ai o relatie!Fa ceea ce iti place, nu lasa nimic de la tine pentru alte persoane...Daca iti pierzi din personalitate si din ceea ce iti place tie,vei fi nefericita si iti va afecta si relatia ta...Nu este iubire, este dependenta...te-ai invatat cu aceasta persoana si ti-e frica sa faci ceva ceea ce lui nu-i place sa nu il pierzi...iubirea, respectul si sacrificiul trebuie sa fie din partea amandurora...daca el te iubeste la fel de mult, ar trebui sa te inteleaga si sa te lase sa fii tu insati!Barbatii sunt mai egoisti.Si daca il parasesti sa iti urmezi visul si viata ta, o sa suferi putin la inceput si dupa iti va trece...Daca acum nu esti fericita, gandeste-te cum va fi peste 5-10 ani...o sa fii o suferinda, lipsita de orice placere..Nu te lua dupa cei care spun ca esti o pitipoanca, astea sunt fete de la tara care nu isi doresc altceva decat o relatie pt ca nu au alt ideal in viata decat a avea un barbat fie el bun sau rau.
Fii tu insati si fa ceea ce iti place!Cand o persoana te iubeste cu adevarat, te va accepta asa cum esti!
Bafta si numai bine iti doresc!
kudika484944
Postat pe 1 Iulie 2012 15:18
draga mea,viata e frumoasa si trebuie traita,la 23 de ani ar trebui sa fii plina de viata nu sa stai la tara sa.multa bafta incerca sa o iei de la inceput nu merita xxx
kudika394139
Postat pe 1 Iulie 2012 15:54
nu te desparti de el;dar fa si ce simti tu ca ar fi bine;pleaca in Germania dar te intorci dupa un an ;sa vezi cum e acolo in Germania....desi cred ca tot mai bine e in tara ta.
kudika482197
Postat pe 1 Iulie 2012 17:11
urmeaza-ti visul,nimeni nu merita sacrificiul
kudika322975
Postat pe 1 Iulie 2012 17:42
Buna
Sunt Maria din Mures.Am citit povestea ta pe forum si parca mi-am vazut fosta relatie
.Am avut o relatie de 6 ani tot asa cu un barbat si am crezut ca il iubesc.Am facut multe pt el am avut totul si nu imi lipsea nimik am avut casa de lux si tot in Portugalia.aDAR CUM SPUNEAI TU NU STIAM DACA IL IUBESC SAU ERA PUR SI SIMPLU DEPENDENTA IN 201O AM VENIT IN ROM SI AM STAT 5 LUNI FARA EL SI ATUNCI MI-AM DAT SEAMA CA NU ERA IUBIRE ERA DEPENDENTA.Cat timp eram in portugalia alaturi de el nu imi vedeam viata fara el .acum sunt de 2 ani despartita de el imi este bine,ma bucur ca am facut pasul asta pt mine si in momentul de fata am un prieten de care pot sa spun ca sunt indragostita si nu dependenta ,acum stiu face diferenta dinter dragoste si dependenta.si pot sa spun ca sunt fericita cum nu am fost de mult timp
kudika431635
Postat pe 1 Iulie 2012 18:07
Draga mea,
Pãrerea mea este ca atâta vreme cât tu ești constienta de toate lucrurile care te deranjeazã, ar trebui sa i le comunici si lui... Bãrbații nu gândesc atat de profund precum noi si probabil ca lui nu i se pare Ca ai avea vreo problema confruntandu-te cu toate cele ce le-ai enumerat.
Din moment ce o sa i le aduci la cunoștințã, dacã este suficient de matur si știe ce vrea de la relația voastra, va încerca sa facã lucrurile sa ajungã la un oarecare echilibru, adicã sa facã si el oaresce sacrificii pentru a îți fi si tie mai ușor.
Din nefericire, poate ca unul din motivele pentru care ai acceptat schimbarea este si confortul vieții pe care l-ai putea avea alãturi de el, si nu este absolut deloc de condamnat.
Pe de alta parte, ți-as spune ca ești foarte tânara si lumea asta are foarte multe de arãtat si de învãțat, trebuie doar sa ai curaj sa mergi sa o explorezi.

Nu stiu dacã sunt sfaturi sau nu, dacã te ajuta la ceva sau nu, ți-am scris doar sincer.

Iubește-te!
kudika086792
Postat pe 1 Iulie 2012 18:10
daca e asa greu sa pleci marita-te,asigura-te ca nu faci copii doi trei ani..si pe urma vezi cum simti,eu cred ca dupa un an o sa fugi mincind pamintul..
kudika395056
Postat pe 1 Iulie 2012 18:44
Mai degraba tu il iubeste pe el,dar el pe tine?De ce ai renuntat la atatea vise de ale tale?Nu te simti bine..pt ca nu e mediul tau ''natal'' si trebuia sa-l iei pe el la tine..Aveati conditii mai bune de trait,multe satisfactii materiale..sa-si lase parintii sau ma rog..Sa faca si el o schimbare pt el...Am impresia ca-si iubeste fosta prietena?Dar ea de ce oare la lasat?I-a facut acelasi lucru..Dependent de tine,dar nu prea//Daca te iubea,te asculta macar si nu reactiona asa..Ii e frica de ceva? Eu te inteleg ca-l iubesti,dar esti depresiva si trebuie sa te desparti de el.Sa te eliberezi de starea asta..Iti faci rau.daca si job-ul l-ai sacrificat pt el..Iarta-ma,dar eu in locul tau as discuta cu el..De la inceputul relatiei de fapt ..Vrea -bine..ori nu? Daca nu..sa fie sanatos...E un om ciudat..sincer..Mult succes in luarea unei decizii bune pt tine..El poate se impaca cu fosta?! Nu stiu daca ti-a oferit ceva din suflet..Traieste cu impresia ca nu-l vei lasa..
MaddeLinne
Postat pe 1 Iulie 2012 19:07
Draga mea ceia ce simti pu el nu e nici iubire nici dependenta e o banala deprindere,cum se intimpla in multe cupluri dupa o perioada,tii la el dar nu atit de tare incit sa faci astfel de sacrificiu incit sa lasi germania si visele tale pu el. Poate acum e rindul lui sati demonstreze dovada de iubirea sa fata de tine sa lase si el acel job si sa te urmeze cum ai facut tu la rindul tau.Daca intradevar te iubeste o sa gaseasca e o modalitate (un compromis) ca sa va fie bine la amindoi fara sa va despartiti,daca nu ,imi pare rau sati spun dar pu el conteza mai mult cariera decit tu...si nu cred ca ar trebui sati "legi" viata de asa persoana.
P.S. Aveam doar o viata si nu trebuie sa o irosim pu chestii care nu ne plac.
Sunt sigura ca vei gasi pe cineva care te va iubi indiferent unde ai vrea sa traiesti...
kudika_1
Postat pe 1 Iulie 2012 21:44
kudika_10590
Postat pe 1 Iulie 2012 22:14
De la: sammyinasam, la data 2012-07-01 15:07:27nu vreau sa te superi pe mine pt. ce am sa-ti spun, dar mie mi se pare ca esti o pitipoanca careia ii arde numai de cluburi de parca inveti ceva util mergand in cluburi si el e un baiat serios care vrea o viata linistita la tara si cred ca si o familie! lasa-l pt alta care are aceleasi dorinte ca si el si tu du-te si fataie-te prin cluburi. ce n-as da eu sa dau peste un baiat serios, care sa aibe si casa cu care sa-mi pot intemeia o familie! cum aveti unele norocul asta si ii dati cu piciorul



Foarte bun raspuns si sfat, felicitari !!!
c_38
Postat pe 1 Iulie 2012 22:29
Parerea meaeste ca asta nu este iubire ci obisnuinta. Subconstientul tau stie ca are multi bani tipul si ca nu vei duce lipsa de nimic d.p.d.v. financiar dar cumramane cu parteasentimentala? Eu zicsa te rupideelptca mai devreme sau mai tarziu vei avea de suferit tipi frumosi gasesti si la primulcolt,care sa te placa asa cum esti la al doilea darpoate catie i-ti este frica sa-ti castigi singura existenta,i-ti place sa ai mult cu putin efort... oricum un lucru e clar te-ai atasat de banii lui nu de el... poti sa ma impusti daca nu am dreptate dar eu stiu ca am.
kudika478244
Postat pe 1 Iulie 2012 23:00
buna , eu zic ca esti tanara si nu merita sa faci ceva ce nu iti place . ar fi bine sa stai de vb cu el si sa alegeti ce e mai bine pt amab
ndoi si daca nu reusesti sa ajungi la nici o concluzie este mai bine sa va vedeti fiecare de drumul lui , pt ca intr o relatie sunt 2 nu 1 . fiti fericiti si nu lasati ca monotonia sa va acapareze, traiti va viata sa uneori este ffffff scurta . va pup


cataaaaa
Postat pe 1 Iulie 2012 23:40
Esti tanara, nu trebuie sa-ti fie teama ca il vei pierde si ca nu vei gasi pe altcineva. Intr-o relatie trebuie sa participe amandoi. Daca numai unul se sacrifica si celalalt nu, inseamna ca doar unul iubeste cu adevarat si acela este cel care se sacrifica; celalalt "iubeste" doar pentru a primi sacrificiul celuilalt, adica este egoist, doar pentru el, doar el sa se simta bine, partenerul nu conteaza.
Asa ca vezi-ti mama, de drumul tau in viata, de visele tale si de realizarile tale. Lumea sigur nu a inceput cu el si nici nu se va sfarsi cu el.

Sa ai o viata frumoasa si implinita!
soniella
Postat pe 1 Iulie 2012 23:50
Eu zic sa stai cu el sa te obisnuiesti la tara ca vad ca tii mult la el si incetul cu incetul sa face-ti si excursii prin orase sa va distrati.
kudika479059
Postat pe 1 Iulie 2012 23:59
De la: c_38, la data 2012-07-01 22:29:52
De la: sammyinasam, la data 2012-07-01 15:07:27nu vreau sa te superi pe mine pt. ce am sa-ti spun, dar mie mi se pare ca esti o pitipoanca careia ii arde numai de cluburi de parca inveti ceva util mergand in cluburi si el e un baiat serios care vrea o viata linistita la tara si cred ca si o familie! lasa-l pt alta care are aceleasi dorinte ca si el si tu du-te si fataie-te prin cluburi. ce n-as da eu sa dau peste un baiat serios, care sa aibe si casa cu care sa-mi pot intemeia o familie! cum aveti unele norocul asta si ii dati cu piciorul



Foarte bun raspuns si sfat, felicitari !!!


Hmm, asta suna a alergat dupa avere si pozitie sociala .... suna a ingradire a libertatii de miscare, de gandire, de implinire a propriilor vise pentru o bucata de pamant si un sac de bani.
Da, baiatul este bun pentru astfel de fete care alearga dupa imbogatiri peste noapte sau, pentru fete care au alergat din floare in floare si care vor sa se capatuiasca si sa-si etaleze "fitzele" punand mana pe un baiat cu avere.
Dar nu este bun pentru o fata care are capacitatea de a-si realiza ea insasi o pozitie.
soniella
Postat pe 2 Iulie 2012 00:05
Liberul arbitru si libertatea de a alege este cel mai de pret lucru. Daca renunti de-acum la intamplari care ti-ar aduce bucurii, o sa vina momentul in care il vei invinovati. Nu trebuie sa avem resentimente, retineri, temeri sau orice alte invinovatiri intr-o relatie normala. Iubirea inseamna incredere, intelegere, respect si sustinere din ambele parti. Si, in primul rand, nu renunta la tine!
kudika468371
Postat pe 2 Iulie 2012 00:49
Sincer, am trecut printr-o situație similarã cu a ta și dupã 4 ani de relație/concubinaj am decis unilateral sã-mi vãd de viața mea, sã hotãrãsc eu pentru mine și sã nu aștept sã decidã alții când sã fiu fericitã. Nu a fost deloc ușor, cel mai dificil e sã te debarasezi de obișnuița creatã cu sentimentele aferente de incertitudine, de incapacitate, plus durerea imensã în ipoteza în care el te înlocuiește extrem de repede și de ușor ( și crede-mã cã așa va fi ). Revenind în prezent nu regret cã am fost radicalã și egoistã ( în opinia lui ), dar regret timpul pierdut și consider cã e cel mai prețios lucru pe care-l putem oferi și pe care nu-l vom primi înapoi niciodatã. Nu-mi permit sã dau sfaturi, doar sugestii și prietenește îți recomand SÃ DECIZI tu pentru tine, fãrã a ține cont de nimeni și nimic, da...la modul brut și egoist, pentru cã TU ești singura care va suporta consecințele. Eu mulțumesc lui Dumnezeu cã mi-a dat puterea sã mã detașez de o relație la fel de distructvã ( ca a ta ) și, în plus, la vârsta pe care o am ( 26 ) am ajuns sã-i dau dreptate mamei mele, cum sigur și tu o vei face într-o zi. Încã ceva, ceea ce-ți lipsește este respectul lui, NU TE RESPECTÃ, nu-ți respectã opiniile, familia și te dominã și te manipuleazã de parcã ar exista raporturi de subordare și toate cu acordul tãu pentru cã TU iubești mai mult. Te compãtimesc!
kudika489688
Postat pe 2 Iulie 2012 03:35
De la: c_38, la data 2012-07-01 22:29:52
De la: sammyinasam, la data 2012-07-01 15:07:27nu vreau sa te superi pe mine pt. ce am sa-ti spun, dar mie mi se pare ca esti o pitipoanca careia ii arde numai de cluburi de parca inveti ceva util mergand in cluburi si el e un baiat serios care vrea o viata linistita la tara si cred ca si o familie! lasa-l pt alta care are aceleasi dorinte ca si el si tu du-te si fataie-te prin cluburi. ce n-as da eu sa dau peste un baiat serios, care sa aibe si casa cu care sa-mi pot intemeia o familie! cum aveti unele norocul asta si ii dati cu piciorul



Foarte bun raspuns si sfat, felicitari !!!


Refuz sã cred cã femeile sunt atât de frustrate ( cele anterior citate ) OMFG!!
kudika489688
Postat pe 2 Iulie 2012 03:42
Gandestete ca ai totusi o varsta frageda, iar daca relatia cu acest baiat nu te face fericita nu are rost sa mergi mai departe. Viata e frumoasa si terbuie sa o traim , cu bune si cu rele , intodeauna suntem la rascruce de drum ,important este sa alegem calea cea corecta pentru noi. Gadestete ca o data cu varsta nu mai ai aceleasi posibilitati de a evolua in vita, iar daca tu ai facut tot ce ti_a stat in putere sa fi fericita cu acest baiat si tot nu ai reusit nu are rost sa continui. Invata sa te iubesti intai pe tine si apoi iubeste pe altii.Eu iti doresc sa ai putetrea sa alegi ce este corect pentru tinesi iti doresc sa fi fericita. te pup cu drag
healthy008308
Postat pe 2 Iulie 2012 07:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor...Nu stiu ce sa cred 23 De la: HannaH_RaluK 26 Septembrie 2009 18:19
despre iubirea platonica 54 De la: gabytza21 17 Octombrie 2016 10:37
ce parere aveti despre dependenta de jocurile de noroc si despre persoanele dependente de acest viciu?......credeti ca sunt recuperabili? 72 De la: kudika038762 2 Aprilie 2013 20:30
am nevoie de cateva sfaturi .. 15 De la: vallyeddy 31 Mai 2009 23:19
Singuratate 13 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 17:13