Setari Cookie-uri

de ce majoritatea barbatilor se schimba dupa casatorie?

Draga mea
Poate este si a doaua femeie in viata lui.
Nu stiu cum tu trebuie sa iti termini masteratul.
Proasta numai tu sti daca esti cu adevarat,s au sunte prosti ca ne fac si vor alti.
Initial i-ati destinul in miini,e greu pina da prima palma,restul vin de la sine orcind.
Daca a apucat acest drum din motive stiute doar de el,nu stiu daca mai cale de intoarcere.
Spunei deschis ce ai de spus,poate doreste sa pleci din viata lui si de aceea se poarta asa.dar nu poti sta sa speri la ce?
Ca ti a distrus prezentul,viitorul?obligindute sa renunti la masterat?
chiar daca erati iin relatii bune -un accident de masina el moare,cum iti cresti copilul?
Studii,functie?servici ai?nu.
Fi realista.
kudika_14504
Postat pe 28 Februarie 2013 01:54
Buna...Intr-adevar este greu sa dai sfaturi cand este vorba de o familie...Dar ce inseamna familie?Dupa mine o familie inseamna ca atunci cand ajungi acasa de la serviciu cineva sa te intampine cu bratele deschise,sa sti ca abia astepti sa ajungi acasa.Ca acasa gasesti oamenii pe care ii iubesti si care te iubesc cel mai mult,ca gasesti caldura...Sa sti ca daca maine se intampla ceva nu esti singura,si sa faceti lucrurile in doi...Cand iti e greu sa gasesti o vorba buna.Si chiar daca apar si probleme se pot depasi in doi si nu este cazul sa se ajunga atat de departe.Dupa mine asta inseamna familie.Tu nu esti intr-o familie,esti o femeie singura care incearca sa se descurce cu toate si cu un barbat care ii face probleme pe deasupra.Ce spui tu nu este o problema minora cu dus si intors sa zicem ca daca se discuta se rezolva...Nu vei avea cu cine sa discuti nici acum nici mai tarziu.Esti sigura ca il mai iubesti sau ti-e teama de cum ti-ar fi fara el?Te-ai gandit ca iti poate fi mai binefara el decat cu el?Da,vei fi o mama singura,dar nu esti singura,Insa nu vei mai avea pe cap un barbat care sa te jigneasca,sa iti omoare sufletul,sa simti ca poate nu si-a dorit copilul...etc.Nici macar nu mai conteaza motivele lui,oricum a ajuns prea departe,nu exista scuza.Da,poate ai gresit si tu,poate nu i-ai mai dat la fel de multa importanta,poate nu ai mai avut la fel de multa grija de tine,asta nu pot eu sa stiu,dar cu siguranta ai gresit cand ai renuntat la master ca ti-a zis el.Atunci a simtit ca te poate influenta si ca poti fi slaba in fata lui.Nu aveai de ce sa renunti,masterul nu era ceva rau in viata ta.Nu esti un cobai si de ce vei fi mai intelegatoare,el isi va permite mai mult si mai mult te va subaprecia.Spuneai ca te face "proasta"..Oare de ce?Cum crezi ca te considera cand tu ii accepti tot?Ar fi multe..dar ideea este...sfatul meu...Fa-t curaj si lasa totul in urma,nu mai conteaza ce motive a avut,nu te mai minti,ia-ti copilasul si incepeti o noua viata!Esti datoare fata de el sa-i oferi o viata frumoasa,o armonie,un viitor frumos,sa creasca linistit.Daca el nu il vrea,tu il vrei.Nu te incapatana gandindu-te ca nu l-ai facut singura si ca are si el obligatii.Da,are,incearca sa faci tot ce poti,sa-si asume raspunderea pe el chiar daca nu mai sunteti impreuna iar daca nu se poate,decat sa iti chinuiesti sufletul,descurca-te tu,singura!Cu siguranta vei fi mai puternica decat esti acum cu el.Regaseste-te pe tine,cauta putere in iubirea pt tine si pt copilul tau si mergi mai departe!Poate ca si tu ai facut greseli,dar daca vezi ca nu se poate,ajunge,nu este cazul sa platesti toata viata.Nu zic ca va fi usor,dar crede-ma va fi mai bine decat langa el,viata e frumoasa cu bune cu rele,mai bine singura si linistita,toate sunt facute ca sa treaca.Si va veni si momentul cand iti vei putea reface viata.Chiar daca veti trai vieti diferite,nu-ti indeparta copilul niciodata de tatal lui,nu-l minti niciodata,dar invata-l in acelasi timp sa nu-l urasca si da-i posibilitatea sa il cunoasca daca va dori asta,sa il vada cum este.Crede-ma,daca va fi crescut frumos,copilul tau iti va multumi,si stiu ce spun.Daca fata de tine nu te simti asa datoare,fata de el esti!Invata sa te pretuiesti tu mai intai,apoi asteapta asta de la altii!Vei vedea ca sunt barbati care il loc sa te considere proasta iti vor spune ca esti o femeie inteligenta,ca tocmai asta le place la tine,in loc sa tipe iti vor vorbi bland,abia vor astepta sa te vada...Curaj,meriti mai mult!Ps...am sa iti spun un lucru..i-al com vrei dar eu ti-l spun din suflet..Mergi la biserica si stai acolo cateva minute,cat simti nevoia.Nu trebuie sa faci nimic,doar sa vorbesti cu tine si sa te gandesti daca este bine ce faci...si dupa aceea vei sti ce ai de facut si nu te vei mai simti singura.Mult succes in viata!Daca vrei sa vb mai multe imi poti scrie pe adresa de mail aurorabaran@yahoo.com
kudika_aurora
Postat pe 3 Martie 2013 12:18
da' femeile de ce se ingrasa dupa casatorie ?
Cotoiu_ucigas
Postat pe 3 Martie 2013 12:21
Este ptr prima dtaa cand raspund pe un forum. In general citesc, dar nu raspund. Insa tu, Aurora,m-ai lasat fara cuvinte. Mai rar intalnim atata altruism intr-o persoana straina...In general suntem indiferenti: citim, eventual ne pare rau de persoana in cauza, dar mergem mai departe.Cum este si cazul meu, spre rusinea mea. Dar tu, draga mea Aurora, mi-ai dat o lectie de omenie. Iti multumesc, la fel cum cred ca-ti multumeste si persoana care a avut nevoie de sfaturi, si te felicit! Numai bine!
kudika_16201
Postat pe 3 Martie 2013 19:06
da Aurora, inca o data iti multumesc pentru incurajarile frumoase. Cred ca orice persoana si-ar dori ca partenerul/partenera sa ii astepte acasa cu drag, sa aiba o familie armonioasa, sa primesti o vorba calda, sa te binedispuna.
citeam cu ochii in lacrimi ceea ce mi-ai scris, dar sper, inca sper...ca dupa toate umilirile si suferinta care o am si am avut-o sa pot zambi din nou.
de asemenea va multumesc tuturora pentru mesajele voastre..va doresc o zi si o primavara frumoasa!
kudika_27074
Postat pe 4 Martie 2013 09:16
De la: kudika_27074, la data 2013-02-13 09:40:54buna, sunt casatorita de un an jumate si am un baietel de 8 luni, inainte sa ma casatoresc sotul meu se comporta foarte frumos cu mine, venea zilnic la mine chiar daca intre noi era o distanta de zeci de km.
mentionez faptul ca dupa castorie a inceput sa strige la mine, sa imi spuna ca sunt `proasta`, sa nu mai merg la masterat, desi mai aveam cateva luni pana la finalizare, etc. Am avut cea mai urata sarcina din punct de vedere psihic, am plans foarte mult,nu era zi sa nu imi vorbeasca urat, desi nu ii intelegeam comportamentul...dupa ce am nascut s-a comportat si mai urat...ba chiar a inceput si sa ma bata..motivul nu il inteleg, mi-a fost foarte greu, nu ma ajuta deloc, bebelusul nu dormea decat 2-3 ore /noapte, eu ma trezeam mereu, ziua faceam mancare, curatenie, spalam, calcam, baie la bebe, mancarica..de toate...mi-a fost foarte greu neavand nici un sprijin, o vorba buna macar.
Cand vreau sa vorbesc cu el, efectiv ma ignora, cu bebelusul nu petrece deloc timp...vine de la servici, mananca si se aseaza in fata calculatorului pana noaptea tarziu.
Singurele persoane cu care comunica foarte mult sunt parintii lui si colegele de la servici(foste prietene) cu care impartaseste absolut orice lucru, chiar si ce se intampla in familia noastra.
Nu mai suport relatia aceasta, as vrea sa plec...dar nu stiu ce sa fac, nu stiu de ce s-a schimbat imediat dupa casatorie? de ce ma considera o marioneta? de ce inca il iubesc? de ce nu ii pasa de suferinta mea?


Voi v-ati casatorit cumva pentru ca ai ramas insarcinata? El si-a dorit acest copil?

Din atitudinea lui tind sa cred ca el nu si-a dorit copilul, iar de casatorit s-a casatorit din obligatie. Parerea mea este ca nu ar trebui sa mai stai in acea atmosfera toxica, nu ar trebui sa-i mai permiti sa te loveasca, sa te jigneasca, ar trebui sa-ti faci bagajul, sa-ti iei copilul, lucrurile, si sa pleci, dar sa nu uiti sa intentezi actiune de divort.

Consulta-te cu un avocat de la tribunal pe tema asta, el va sti sa te indrume mai bine ce ai de facut, in orice caz, nu mai accepta sa fii batuta si jignita.
kudika_32792
Postat pe 4 Aprilie 2013 11:55
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-03 12:21:54da' femeile de ce se ingrasa dupa casatorie ?

cine ti-o zis ca se ingrasa?
poate din solidaritate pentru sotior
againpiscotica
Postat pe 4 Aprilie 2013 11:58
De la: kudika109274, la data 2013-02-20 16:08:15De ce? Primul lucru pe care va trebui sa il faci este sa renunti la aceasta intrebare. Renunta sa cauti raspunsuri la problemele lui. Cred ca este mai indicat sa cauti raspunsuri la problemele tale si sa te intrebi de ce stai cu o asa specie de barbat? Asta trebuie sa te preocupe pe tine si nu de ce el este schimbat. AL doilea lucru pe care trebuie sa il faci este sa te centrezi pe tinei si nevoile tale. Se pare ca pe el nu il intereseaza ce simti tu, ca urmare pe tine ar trebui sa te intereseze ce simt tu, si ce nevoi ai tu. A treia problema la care trebuie sa te gandesti este ce inseamna iubirea pentru tine. Daca pentru tine ceea ce face el este iubire, atunci eu sunt extraterestru, intelegi? Cum poti sa gandesti ca un copil infantil? pana si un copil stie ca iubirea inseamna frumos.
Inca ceva, atata timp cat vei face ce spune el, atata timp cat vei face pe victima in fata lui, va fi jale de tine, crede-ma ce spun. Relatiile de genul asta merg din ce in ce kai rau daca nu stii sa pui piciorul in prag si sa ioei atitudine. Tu ai limite? pana unde crezi ca poti merge?
www.relatiidecuplu.com


Excelent mesajul acesta!
kudika_32792
Postat pe 4 Aprilie 2013 12:00
De la: kudika_27074, la data 2013-02-13 09:40:54buna, sunt casatorita de un an jumate si am un baietel de 8 luni, inainte sa ma casatoresc sotul meu se comporta foarte frumos cu mine, venea zilnic la mine chiar daca intre noi era o distanta de zeci de km.
mentionez faptul ca dupa castorie a inceput sa strige la mine, sa imi spuna ca sunt `proasta`, sa nu mai merg la masterat, desi mai aveam cateva luni pana la finalizare, etc. Am avut cea mai urata sarcina din punct de vedere psihic, am plans foarte mult,nu era zi sa nu imi vorbeasca urat, desi nu ii intelegeam comportamentul...dupa ce am nascut s-a comportat si mai urat...ba chiar a inceput si sa ma bata..motivul nu il inteleg, mi-a fost foarte greu, nu ma ajuta deloc, bebelusul nu dormea decat 2-3 ore /noapte, eu ma trezeam mereu, ziua faceam mancare, curatenie, spalam, calcam, baie la bebe, mancarica..de toate...mi-a fost foarte greu neavand nici un sprijin, o vorba buna macar.
Cand vreau sa vorbesc cu el, efectiv ma ignora, cu bebelusul nu petrece deloc timp...vine de la servici, mananca si se aseaza in fata calculatorului pana noaptea tarziu.
Singurele persoane cu care comunica foarte mult sunt parintii lui si colegele de la servici(foste prietene) cu care impartaseste absolut orice lucru, chiar si ce se intampla in familia noastra.
Nu mai suport relatia aceasta, as vrea sa plec...dar nu stiu ce sa fac, nu stiu de ce s-a schimbat imediat dupa casatorie? de ce ma considera o marioneta? de ce inca il iubesc? de ce nu ii pasa de suferinta mea?


Sotul tau are nevoie de un dus rece...ia copilul si dute o saptamana undeva...dar sa nu stie nimic de tine...dupa il suni ai il intrebi daca ia venit mintea la cap daca nu divorteaza si fa ti o viata pt tine si copil...si sub nici o forma nu renunta la scoala....egal de ce se intimpla....curaj
selin32
Postat pe 28 Iulie 2013 11:56
Nu ti-ai cunoscut sotul si nici nu il cunosti!!!
kudika_930959
Postat pe 9 Septembrie 2013 06:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort 11 De la: nicossia 8 Februarie 2011 23:37
vreau niste sfaturi 19 De la: cristiana84 13 Martie 2011 21:16
Mi-am dezamagit sotia 331 De la: atillabenedet 5 August 2013 13:30
casatorie tam nesam 24 De la: _diana_ 1 Iunie 2009 11:44
Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie! 13 De la: kudika_995213 6 Martie 2016 00:02