Setari Cookie-uri

Soacra...este in plus

Buna fetelor...Din totdeauna am avut o imagine urata despre soacre...dar culmea,viitoarea mea soacra este o femeie minunata, blanda, nu se baga in treburile noastre..dar culmea inca o data este ca ma scoate din sarite, fara nici o vina din partea ei...iubitul meu este prea mamos...ma rog, el a crescut fara tata, doar cu mama lui si este extrem de atasat de ea, il inteleg sa ii poarte de grija , insa mi se pare ca este prea exagerat...nu vrea sa ne facem casa, intr-o zona de lux a orasului,cu un proiect frumos ca el vrea sa stam cu mama-sa...ca nu poate sa stea linistit a stie ca nu ii cu el in casa...orice problema ii zice si ei, de sarbatori dooooar cu ea, sa nu cumva sa nu fie mama lui prezenta...si am ajuns sa nu o suport din cauza ca el ii prea ''dupa mami''..cred ca ea si-a cam dat seama ca nu imi place asta si incerca tot timpu sa ne evite ca sa stam mai mult noi doi...cand vine la mine nu rezista sa stam singuri toata ziua doar noi doi ca trebe sa o vizitam si pe ea...ma scoate din sarite si nu o mai suport pe biata femeie...asta este singurul nostru ''defect de relatie'', doar din cauza asta ne certam..ca i-am zis ca nu am nimic cu ea, dar nah vreau sa fim mai mult timp singuri...si zice ca exagerez..poate are dreptate din punctul lui de vedere...insa al meu este diferit, nu trebuie sa stie mama mereu fiecare pas al nostru...cand merg la el,stam cu ea oreee, cate 5 ore, ma oboseste, il simt ca se simte foarte bine in prezenta ei....nici nu stiu ce sa fac,este o situatie naspa ca ea nu are nici o vina, si eu nu o suport deloc
kudika_12538
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:33
Elimin-o daca este in plus !
Baiat_virgin
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:38
De la: kudika_12538, la data 2012-11-18 18:33:19Buna fetelor...Din totdeauna am avut o imagine urata despre soacre...dar culmea,viitoarea mea soacra este o femeie minunata, blanda, nu se baga in treburile noastre..dar culmea inca o data este ca ma scoate din sarite, fara nici o vina din partea ei...iubitul meu este prea mamos...ma rog, el a crescut fara tata, doar cu mama lui si este extrem de atasat de ea, il inteleg sa ii poarte de grija , insa mi se pare ca este prea exagerat...nu vrea sa ne facem casa, intr-o zona de lux a orasului,cu un proiect frumos ca el vrea sa stam cu mama-sa...ca nu poate sa stea linistit a stie ca nu ii cu el in casa...orice problema ii zice si ei, de sarbatori dooooar cu ea, sa nu cumva sa nu fie mama lui prezenta...si am ajuns sa nu o suport din cauza ca el ii prea ''dupa mami''..cred ca ea si-a cam dat seama ca nu imi place asta si incerca tot timpu sa ne evite ca sa stam mai mult noi doi...cand vine la mine nu rezista sa stam singuri toata ziua doar noi doi ca trebe sa o vizitam si pe ea...ma scoate din sarite si nu o mai suport pe biata femeie...asta este singurul nostru ''defect de relatie'', doar din cauza asta ne certam..ca i-am zis ca nu am nimic cu ea, dar nah vreau sa fim mai mult timp singuri...si zice ca exagerez..poate are dreptate din punctul lui de vedere...insa al meu este diferit, nu trebuie sa stie mama mereu fiecare pas al nostru...cand merg la el,stam cu ea oreee, cate 5 ore, ma oboseste, il simt ca se simte foarte bine in prezenta ei....nici nu stiu ce sa fac,este o situatie naspa ca ea nu are nici o vina, si eu nu o suport deloc



Ai auzit de expresia "dependenta materna"???Aceasta apare si dezvolta in familile uniparentale,si fara un efort de vointa urias,nu se poate diminua din efectele unei astfel de dependenta!!!Insista la sotul tau,cu el trebuie discutat si lucrat,si,pe de alta parte,pune acest subiect de discutie,in vederea mamei soacre,ca aceasta,printr-o atitudine noua,sa-l oblige pe fiu,neviolent insa,la un alt comportament de cuplu!!!Colaborare in familie,asa se numeste!!!Cu rabdare si mult calm!!!!Multumeste-i Domnului pentru faptul ca nu ai o soacra "poama acra"!!!!! Discutati,caci nu va costa nimic!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:39
sa o elimin? asta e buna
kudika_12538
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:44
sa o elimin? asta e buna
kudika_12538
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:44
Naja complicata ii viata asta...pfff...
criszoe
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:46
Trebuie sa vorbesti cu sotul tau despre asta. Daca ai o soacra buna, incearca chiar sa vorbesti si cu ea. Dar mare atentie, ai grija pe ce ton vorbesti ca sa nu se interpreteze altfel.
Bucura-te ca ai o soacra buna, caci puteai sa ai o poama acra.
Ghicicummacheama
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:48
De la: kudika_12538, la data 2012-11-18 18:44:52sa o elimin? asta e buna



Ar fi ideal,nu???? Nu,draga mea,trebuie sa o determini sa se autoelimine din familia voastra,daca nu fizic,macar prin conduita si tratament aplicat fiului sau!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Noiembrie 2012 18:49
Incearca sa-i spui ce te deranjeaza frumos, fara sa-l ataci. Eventual discuta si cu ea... Cel mai bine ar fi sa plecati impreuna in excursie, la sfarsit de saptamana. In felul asta s-ar invata sa stea si fara mami si ati avea ocazia sa fiti mai mult timp singuri.
Micaell
Postat pe 19 Noiembrie 2012 08:27
De la: kudika_12538, la data 2012-11-18 18:33:19Buna fetelor...Din totdeauna am avut o imagine urata despre soacre...dar culmea,viitoarea mea soacra este o femeie minunata, blanda, nu se baga in treburile noastre..dar culmea inca o data este ca ma scoate din sarite, fara nici o vina din partea ei...iubitul meu este prea mamos...ma rog, el a crescut fara tata, doar cu mama lui si este extrem de atasat de ea, il inteleg sa ii poarte de grija , insa mi se pare ca este prea exagerat...nu vrea sa ne facem casa, intr-o zona de lux a orasului,cu un proiect frumos ca el vrea sa stam cu mama-sa...ca nu poate sa stea linistit a stie ca nu ii cu el in casa...orice problema ii zice si ei, de sarbatori dooooar cu ea, sa nu cumva sa nu fie mama lui prezenta...si am ajuns sa nu o suport din cauza ca el ii prea ''dupa mami''..cred ca ea si-a cam dat seama ca nu imi place asta si incerca tot timpu sa ne evite ca sa stam mai mult noi doi...cand vine la mine nu rezista sa stam singuri toata ziua doar noi doi ca trebe sa o vizitam si pe ea...ma scoate din sarite si nu o mai suport pe biata femeie...asta este singurul nostru ''defect de relatie'', doar din cauza asta ne certam..ca i-am zis ca nu am nimic cu ea, dar nah vreau sa fim mai mult timp singuri...si zice ca exagerez..poate are dreptate din punctul lui de vedere...insa al meu este diferit, nu trebuie sa stie mama mereu fiecare pas al nostru...cand merg la el,stam cu ea oreee, cate 5 ore, ma oboseste, il simt ca se simte foarte bine in prezenta ei....nici nu stiu ce sa fac,este o situatie naspa ca ea nu are nici o vina, si eu nu o suport deloc


Intreaba-l ce varsta are? Intreaba-l daca ar mai accepta ca ma-sa sa-i dea san si sa-i puna scutec. Daca iti raspunde ca nu, spune-i ca atunci sa inceteze cu atitudinea aceasta de copil de tzatza.

Intreaba-l de lucrurile de mai sus, de cate ori aduce vorba de ma-sa, doar in felul acesta va constientiza si el cat de penibila e purtarea lui.

Evetual, pe langa chestia cu intrebatul, o poti ruga pe mama lui sa te ajute ca sa-i rupeti impreuna cordonul ombilical. Daca e o femeie inteligenta si-si doreste fericirea fiului ei, isi va da seama ca ai dreptate cand ii ceri lucrul acesta.

Succes!

kudika_10817
Postat pe 19 Noiembrie 2012 10:26
eu sincer nu inteleg de ce nu o puteti integra in familia voastra si pe ea...daca tot e o femeie buna?
Nu cred ca va vrea raul,cred ca vrea sa ajute ,poate daca ai incerca sa lasi rautatea la o parte si egoismul ...poate ati putea deveni prietene...asa ai impaca si capra si varza.
e normal pentru el sa fie atasat de mama lui,ca doar o viata a fost cu ea,a avut grija de el...practic a fost prima femeie din viata lui,model de urmat.......in ce o priveste pe ea(mama),ea vrea sa fie cu voi...nu neaparat cu el...vrea sa vada ca va merge bine si probabil ca nu vrea ca tu sa-l indepartezi de ea.Io zic ca ar trebui sa fi inteligenta daca-l iubesti....daca tot e un barbat bun incearca sa-i accepti mama....iesit impreuna toti trei ca doar nu o sa crapi...si iesiti si doar in doi.sti tre sa-ti impui si tu anumite lucruri dar tre sa si comunici cu el,cu calm si buna intelegere,altfel de faci crize si o respingi pe mama lui din start clar o sa te elimine si el.
Intelegere ,comunicare ,bun simt si mai putin egoism
Piscolinoo
Postat pe 19 Noiembrie 2012 11:01
De ce este egoista?1 Ptr. ca doreste intimitate?!Locuiesti cu soacra sau sta toata ziua cu tine sa vezi cum este?Vor si ei, mai ales ea ,sa discute vrute si nevrute, ce-i trece prin cap, poate doreste sa umble prin casa doar in chiloti, tre. sa fie asistata de soacra?!E penibil,sunt tineri, soacra poate are alte conceptii,a trait alte vremuri, iar fiisu probabil se lasa influentat de mama cand este vorba sa i-a unele decizii.Si eu sunt soacra la randul meu ,de doua ori, insa copii locuiesc singuri si nu intervin in viata lor decat atunci cand apeleaza la mine.Nici nu m-as duce pe capul lor sa stau cu orele.Au si ei timpul planificat,vin prieteni invizita, ma duc si eu closca sa stau si sa le ascult povestile.
kudika467548
Postat pe 2 Decembrie 2012 06:00
De la: kudika467548, la data 2012-12-02 06:00:42De ce este egoista?1 Ptr. ca doreste intimitate?!Locuiesti cu soacra sau sta toata ziua cu tine sa vezi cum este?Vor si ei, mai ales ea ,sa discute vrute si nevrute, ce-i trece prin cap, poate doreste sa umble prin casa doar in chiloti, tre. sa fie asistata de soacra?!E penibil,sunt tineri, soacra poate are alte conceptii,a trait alte vremuri, iar fiisu probabil se lasa influentat de mama cand este vorba sa i-a unele decizii.Si eu sunt soacra la randul meu ,de doua ori, insa copii locuiesc singuri si nu intervin in viata lor decat atunci cand apeleaza la mine.Nici nu m-as duce pe capul lor sa stau cu orele.Au si ei timpul planificat,vin prieteni invizita, ma duc si eu closca sa stau si sa le ascult povestile.


Imi place cum gandesti!
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:28
bravoooo asa e!!!! eu din nefericire stau cu soacra si e la fel de placuta dar nu o mai supoort pt ca ea trebuie sa stie tot sa vada tot...innebunesc. nu avem intimitate deloc, mi-a afectat foarte mult relatia... intimitati...pfff la revedere!!!!
alexandr_
Postat pe 2 Decembrie 2012 22:46
De la: kudika467548, la data 2012-12-02 06:00:42De ce este egoista?1 Ptr. ca doreste intimitate?!Locuiesti cu soacra sau sta toata ziua cu tine sa vezi cum este?Vor si ei, mai ales ea ,sa discute vrute si nevrute, ce-i trece prin cap, poate doreste sa umble prin casa doar in chiloti, tre. sa fie asistata de soacra?!E penibil,sunt tineri, soacra poate are alte conceptii,a trait alte vremuri, iar fiisu probabil se lasa influentat de mama cand este vorba sa i-a unele decizii.Si eu sunt soacra la randul meu ,de doua ori, insa copii locuiesc singuri si nu intervin in viata lor decat atunci cand apeleaza la mine.Nici nu m-as duce pe capul lor sa stau cu orele.Au si ei timpul planificat,vin prieteni invizita, ma duc si eu closca sa stau si sa le ascult povestile.


felicitarile mele!
iaca unele mame nu se simt ca stau pe capul copiilor
muza_ta
Postat pe 3 Decembrie 2012 00:29
De la: Piscolinoo, la data 2012-11-19 11:01:55eu sincer nu inteleg de ce nu o puteti integra in familia voastra si pe ea...daca tot e o femeie buna?
Nu cred ca va vrea raul,cred ca vrea sa ajute ,poate daca ai incerca sa lasi rautatea la o parte si egoismul ...poate ati putea deveni prietene...asa ai impaca si capra si varza.
e normal pentru el sa fie atasat de mama lui,ca doar o viata a fost cu ea,a avut grija de el...practic a fost prima femeie din viata lui,model de urmat.......in ce o priveste pe ea(mama),ea vrea sa fie cu voi...nu neaparat cu el...vrea sa vada ca va merge bine si probabil ca nu vrea ca tu sa-l indepartezi de ea.Io zic ca ar trebui sa fi inteligenta daca-l iubesti....daca tot e un barbat bun incearca sa-i accepti mama....iesit impreuna toti trei ca doar nu o sa crapi...si iesiti si doar in doi.sti tre sa-ti impui si tu anumite lucruri dar tre sa si comunici cu el,cu calm si buna intelegere,altfel de faci crize si o respingi pe mama lui din start clar o sa te elimine si el.
Intelegere ,comunicare ,bun simt si mai putin egoism

5 ore pe zi sa stau cu soacra? dumnezeule mai bine crosetez! adica scopul meu in viata nu e acela de a face entertainment soacrei...hai sa fim seriosi :D
muza_ta
Postat pe 3 Decembrie 2012 00:30
De la: Micaell, la data 2012-11-19 08:27:30Incearca sa-i spui ce te deranjeaza frumos, fara sa-l ataci. Eventual discuta si cu ea... Cel mai bine ar fi sa plecati impreuna in excursie, la sfarsit de saptamana. In felul asta s-ar invata sa stea si fara mami si ati avea ocazia sa fiti mai mult timp singuri.


aud cum suna telefonul: tzaaaaaaaaarrrrrr sa nu pateasca ceva febletea lu' mama
muza_ta
Postat pe 3 Decembrie 2012 00:34
Tocmai asta e, caci sunt la a doua casatorie si locuiesc cu...........soacra.Deci eu ;;indur;; cu stoicism aceste nereguli, locuim in acelasi apart. insa nu ne dam decat binete.Cu ani in urma si ea proceda ca si soacra ta insa nu am mai acceptat si tocmai prin inermediul sotului ne-am impus o limita.Am constatat ca am o varsta si ca nu trebuie sa inghit astfel de magarii doar ptr. ca locuiesc cu ea.Sunt mai retinuta, vb. daca ma intreaba si atat.Ata ete........viata merge inainte!
kudika467548
Postat pe 3 Decembrie 2012 04:02
Nu exista soacra care sa nu fie poama acra. Depinde doar nivelul si tupurile de acreala. Nu va lasati inselate de aparente. Nu contati decat atata timp cat ii oferiti confort fiului lor.
Lizicat
Postat pe 3 Decembrie 2012 13:01
De la: Lizicat, la data 2012-12-03 13:01:47 Nu contati decat atata timp cat ii oferiti confort fiului lor.


Si nici macar atunci pentru unele soacre...
Viorica_Franziska
Postat pe 3 Decembrie 2012 14:13
Totul tine de educatia fiecaruia.....
rondina
Postat pe 5 Decembrie 2012 19:32
De la: rondina, la data 2012-12-05 19:32:39Totul tine de educatia fiecaruia.....



Absolut,Rondina!!!!Si de bunul simt,decenta ,discretie si modestie!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Decembrie 2012 20:10
Puneti la socoteala si prostia. Nu uitati ca pana la urma, toate femeile devin soacre.
kudika023770
Postat pe 7 Decembrie 2012 15:34
De la: kudika023770, la data 2012-12-07 15:34:37Puneti la socoteala si prostia. Nu uitati ca pana la urma, toate femeile devin soacre.




Hmm,ce sa inteleg din tastarea ta????
kudika_15804
Postat pe 7 Decembrie 2012 15:41
De la: kudika_15804, la data 2012-12-07 15:41:59
De la: kudika023770, la data 2012-12-07 15:34:37Puneti la socoteala si prostia. Nu uitati ca pana la urma, toate femeile devin soacre.




Hmm,ce sa inteleg din tastarea ta????

...ca e un nefericit la andropauza...
rondina
Postat pe 7 Decembrie 2012 18:37
kudika467548
Postat pe 8 Decembrie 2012 17:48
si eu am o soacra periculoasa si din pacate stam cu ea pt ca asa e in ziua de azi nu sunt posibilitati sa stam macar cu chirie,asa ca tot timpul soacrele triesc 100 de ani si nurorile 45 50 trebuie sa te rogi tot timpul pt sanatatea lor si dumnezeu te va auzi
iulia_fornetica
Postat pe 9 Decembrie 2012 06:35
"viitoarea mea soacra este o femeie minunata, blanda, nu se baga in treburile noastre..dar culmea inca o data este ca ma scoate din sarite".
eu cred ca tu ai o problema.daca nu ti-o tratezi, s-ar putea ca fiecare relatie pe care o sa o dezvolti de aici inainte sa fie o catastrofa;sau , mai bine cauta-ti un tip de la orfelinat , fara mama , fara tata.ai un complex fata de alte femei , indiferent ca sunt mame , surori sau doar amice ale persoanei de langa tine.( expresia ta "dar culmea inca o data ..." te da de gol )
esti REA . si,e mai bine pentru prietenul tau sa fugaaaaa cat vede cu ochii de langa tine.
soarta o sa-ti dea o soacra exact la polul opus ; zgripturoaica ,curioasa si intrigista, care considera ca nicio femeie nu este destul de buna pentru fiul ei . si , pana la urma cred ca asta si meriti ! deci, ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa si primesti ! in loc sa zici multumesc bunului Dumnezeu ca femeia este la locul ei , nu se baga in relatia voastra, tu nu o mai suporti. ESTI DUSA RAU FATO ! n-ai avut parte de ceea ce se numeste SOACRA ,dar sunt convinsa ca o sa simti , cu varf si indesat . si SINCER, O MERITI !
critic1
Postat pe 9 Decembrie 2012 08:17
Spune-i ca daca nu se potoleste nu veți mai face dragoste o luna hahaaaaa:))))))
kudika345372
Postat pe 9 Decembrie 2012 09:54
ii rau cand se intampla asa eu asa am ajuns la divort pt ca el vroia mereu sa fie cu mama ,l-am lasat cu mama acu sa fie fericiti impreuna nu se merita sa stai cu unul care pt el e mai importanta mama si nu sotia cu copii
kudika_4948
Postat pe 9 Decembrie 2012 11:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
el pesti eu sagetator 3 De la: dflori80 23 Mai 2009 10:22
Nu stiu ce mai simt! 47 De la: anamaria_brunetik 29 Septembrie 2009 09:34
Salut!!! vreau si eu un sfat...rog urgent!!! 47 De la: puiut_77 17 Februarie 2011 13:00
buna 6 De la: kudika_29104 19 Iulie 2013 09:19
Ce credeti despre relatia dintre o femeie din zodia"Pesti" cu un barbat din "Gemeni"?Sunt sanse de casatorie? 25 De la: kudika077206 18 Noiembrie 2009 22:08