Setari Cookie-uri

Singuratatea boala grea..fara chef de viata...incredere putina

Nu caut sa ma plang...dar totusi ma simt singur. din toate punctele de vedere..chiar daca as avea o relatie ma simt tot singur. M-am inchis in mine datorita problemelor din ultimul timp iar de psiholog sa nu mai aud...vreau doar sa vb cu cei care au trecut prin chestii naspa sau au fost pusi la grea incercare de viata ..Fara mistouri asa ca mai bine va abtineti. eu sunt f serios. Deschid topicul asta pt mine si pt singuratea mea din seara aceasta care m-a pus pe ganduri iar...si iar ...si iar..si daca cineva are de dat un sfat bun sa-l dea daca nu sa se abtina si sa ocoleasca subiectul .... cum sa fac sa ma apropii mai mult de Dumnezeu nu stiu ...cred ca doar el ma mai poate ajuta. Voi cum faceti.
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:43
baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:49
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:55
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta


a, 26 de ani si degeaba ii am ...ii traiesc ca la 50
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:56
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta


Ai dreptate...
Eram curios inca..poate gasesc pe cineva. A avut cineva sau stie ceva despre alergii? si chestii d-astea?
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:57
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 21:55:42
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
ce cerc ma pai ce faci in ce cerc te invarti,,
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 21:59
si eu am alergie ma am deviatie de sept si o favorizeaza tre sa ma operez si sa stau departe de praf sau de pomii astia de infloresc
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:01
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:59:02
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 21:55:42
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
ce cerc ma pai ce faci in ce cerc te invarti,,



Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:04
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:01:38si eu am alergie ma am deviatie de sept si o favorizeaza tre sa ma operez si sa stau departe de praf sau de pomii astia de infloresc


vezi ca pe mine asa m-au pacalit si aveam deviatie de sept minora si ziceau ca scap si am facut am dat si 40 de milioane la privat si n-am scapat de nimic. Ai grija
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:08
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:04:45
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:59:02
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 21:55:42
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
ce cerc ma pai ce faci in ce cerc te invarti,,



Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic
...incearca un tratament cu bronhovaxom, a dat rezultate in acest tip de alegie!!!
mia2123
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:10
De la: mia2123, la data 2013-04-04 22:10:19
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:04:45
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:59:02
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 21:55:42
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
ce cerc ma pai ce faci in ce cerc te invarti,,



Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic
...incearca un tratament cu bronhovaxom, a dat rezultate in acest tip de alegie!!!



Am incercat Mia. De asta spun sunt la pamant cu moralul. Am incercat cam tot...Am cheltuit bani cu medicii astia incompetenti de imi mai luam o masina si nu exagerez. Am incercat si Bronhovaxom
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:11
dumnezeu sa l ierte pe tatal tau,,cum il cheama??e nasol cu alergia asta mai ales noaptea cu somnu am bagat si io la bixtonim in mine,,,,la doctor n ai fost?vz ma de treaba ta ca femei gasesti esti tanar mergi la doctor cu alergia si cauta ti de munga,,roagate pentru tatal tau
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:12
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:01:38si eu am alergie ma am deviatie de sept si o favorizeaza tre sa ma operez si sa stau departe de praf sau de pomii astia de infloresc


Si eu am alergie la praf , acarieni cred ca si la frig..si nu stiu ce sa mai fac .
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:14
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:12:47dumnezeu sa l ierte pe tatal tau,,cum il cheama??e nasol cu alergia asta mai ales noaptea cu somnu am bagat si io la bixtonim in mine,,,,la doctor n ai fost?vz ma de treaba ta ca femei gasesti esti tanar mergi la doctor cu alergia si cauta ti de munga,,roagate pentru tatal tau


La munca nu pot merge tocmai din cauza asta. De asta mi-am dat si demisia..Ca uneori ma simteam cam rau. La doctori am fost la toti. Am ajuns si prin Turcia la Acibadem. Problema e ca alergia cand se manifesta se poate manifesta cutanat , pe mucoasa nazala, stomac sau la plamani ..din cate am inteels..iar la mine se manifesta nas si plamani :( adica la caile respiratorii si nu e asa placut
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:15
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:08:19
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:01:38si eu am alergie ma am deviatie de sept si o favorizeaza tre sa ma operez si sa stau departe de praf sau de pomii astia de infloresc


vezi ca pe mine asa m-au pacalit si aveam deviatie de sept minora si ziceau ca scap si am facut am dat si 40 de milioane la privat si n-am scapat de nimic. Ai grija
da dar eu am facuto de la praf stiu ca e posibil sa nu se rezolve mare lucru cu operatia
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:16
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:11:28
De la: mia2123, la data 2013-04-04 22:10:19
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:04:45
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:59:02
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 21:55:42
De la: prazlea, la data 2013-04-04 21:49:05baaa ai 26 de ani bucurate maine poimaine te insori lasa ce a fost,,lui dumnezeu nui plac astia care se lamenteaza si nu mai lupta
ma tocmai voiam sa zic ca ma lamentez poate...desi nu cred...uneori chiar m-am saturat de situatia asta...nu stiu e mai complicat cred...un cerc vicios din care nu mai ies
ce cerc ma pai ce faci in ce cerc te invarti,,



Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic
...incearca un tratament cu bronhovaxom, a dat rezultate in acest tip de alegie!!!



Am incercat Mia. De asta spun sunt la pamant cu moralul. Am incercat cam tot...Am cheltuit bani cu medicii astia incompetenti de imi mai luam o masina si nu exagerez. Am incercat si Bronhovaxom
...imi pare rau ca nu a dat rezultate in cazul tau!! Adevarul este ca medicamentele care sunt acum pe piata nu mai sunt ce erau odata.In cazul fiului meu rezultatul a fost miraculos, ca de altfel si in cazul altor persoane carora le-am recomandat...se administreaza 3 luni consecutiv cate 10 pastile pe luna!!...sper sa reusesti sa invingi in cele din urma boala. TREBUIE!!!
mia2123
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:18
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:16:32
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:08:19
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:01:38si eu am alergie ma am deviatie de sept si o favorizeaza tre sa ma operez si sa stau departe de praf sau de pomii astia de infloresc


vezi ca pe mine asa m-au pacalit si aveam deviatie de sept minora si ziceau ca scap si am facut am dat si 40 de milioane la privat si n-am scapat de nimic. Ai grija
da dar eu am facuto de la praf stiu ca e posibil sa nu se rezolve mare lucru cu operatia


pai si eu tot de la praf ca am si lucrat uneori ude era mai praf o perioada...ca se mai construia etc...asa ca nu stiu ce sa fac...fac vaccin cu histaminoglobulina mai nou ca la noi nu se mai gaseste am comandat din afara
cristi86
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:18
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:15:47
De la: prazlea, la data 2013-04-04 22:12:47dumnezeu sa l ierte pe tatal tau,,cum il cheama??e nasol cu alergia asta mai ales noaptea cu somnu am bagat si io la bixtonim in mine,,,,la doctor n ai fost?vz ma de treaba ta ca femei gasesti esti tanar mergi la doctor cu alergia si cauta ti de munga,,roagate pentru tatal tau


La munca nu pot merge tocmai din cauza asta. De asta mi-am dat si demisia..Ca uneori ma simteam cam rau. La doctori am fost la toti. Am ajuns si prin Turcia la Acibadem. Problema e ca alergia cand se manifesta se poate manifesta cutanat , pe mucoasa nazala, stomac sau la plamani ..din cate am inteels..iar la mine se manifesta nas si plamani :( adica la caile respiratorii si nu e asa placut
mie imi curgea nasu si mi se infunda si imi lacrimai ochi si usturau parca aveam nisip in ei,,la tn e mai grav se pare ,,,nu stiu ce sa zic dar roagate sa ti treaca si dute in continuare la medic si dumnezeu o sa ti ajute
prazlea
Postat pe 4 Aprilie 2013 22:20
Nu caut sa ma plang...dar totusi ma simt singur. din toate punctele de vedere..chiar daca as avea o relatie ma simt tot singur. M-am inchis in mine datorita problemelor din ultimul timp iar de psiholog sa nu mai aud...vreau doar sa vb cu cei care au trecut prin chestii naspa sau au fost pusi la grea incercare de viata ..Fara mistouri asa ca mai bine va abtineti. eu sunt f serios. Deschid topicul asta pt mine si pt singuratea mea din seara aceasta care m-a pus pe ganduri iar...si iar ...si iar..si daca cineva are de dat un sfat bun sa-l dea daca nu sa se abtina si sa ocoleasca subiectul .... cum sa fac sa ma apropii mai mult de Dumnezeu nu stiu ...cred ca doar el ma mai poate ajuta. Voi cum faceti.

Buna, inteleg prin ce treci si cu siguranta mai sunt si alte persoane care te inteleg...nu exista un psiholog mai bun in lumea asta decat noi insine...numai noi putem sti cu adevarat ce se intampla in sufletul nostru...sunt foarte multe informatii peste tot in carti pe net si nu sti care a adevarul...totul este confuz...eu am gasit calea acum nu trebuie decat sa o urmez...te pot ajuta si pe tine sa intelegi de unde vin toate aceste suferinte, care este samanta lor , cauza lor si cum le putem opri.
Cu siguranta Dumnezeu este singura cale si aici ma refer la un aspect cat se poate de profund care are legatura cu tot ceea ce suntem noi...corpul fizic...sufletul si spiritul care trebuiesc redobandite deoarece le-am pierdut...originea tuturor suferintelor fiind egoul (am scris despre acest subiect -aviz amatorilor-la topicul din aceasta sectiune "m-am indragostit de amant" sau ceva de genu a scris domnisoara respectiva)
Sa revenim egoul este timpul, constiinta este prezentul. noi trebuie sa eliberam constiinta noastra care este imbuteliata in egoul nostru.
Doresc sa revolutionez si gandirea tuturor celor care au terminat psihologia si au impresia ca egoul este identitatea noastra. Este fals Constiinta este identitatea noastra, constiinta ar trebui sa ne ghideze clipa de clipa...trebuie sa invatam cum sa gandim,sa simtim si sa actionam corect in concordanta cu voia Domnului si legile divine cosmice. Se pot demonstra cuvintele mele umile scrise aici cu usurinta...va pot da si cateva exemple de o logica uimitoare...de exemplu cand cineva ne adreseaza injurii nu gandim corect nici nu simtim corect si nici nu actionam corect de ce? pentru ca numai noi dam valoare cuvintelor adresate...daca ogoliul si amorul propriu nu ar fi ranit am intelege ca acel om este si el la randul lui atacat de propriile defecte si nu l-am injura inapoi cu multa manie ranchiuna, si poate nici nu l-am lovi(cum se intampla des in zilele noastre) ci am simti compasiune pentru el...pentru ca orice om manios sufera...orice defect creaza suferinta noua si celor din jur...

Sper ca nu ati obosit citind mesajul meu mai ales tu draga autor...va recomand cu drag sa cititi http://www.scribd.com/doc/53133563/ORIGINEA-EGOULUI si va pot recomanda si niste cursuri care contin toate aceste subiecte delicate...cine suntem , si incotro ne indraptam...daca viata in sine ar fi scopul existentei noastre ar fi foarte trist si lamentabil
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 00:49
In legatura cu alergia desigur ca are si ea o cauza care poate fi remediata...iti pot recomanda niste exercitii de lamaserie care sunt defapt exercitii fizice combinate cu rugaciune...sunt practici vechi tibetane...dar ajuta mult la sanatatea organismului...
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 00:55
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:04:45[quote name='
Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic



Tinere,apreciez transparenta referitor la starea ta de sanatate si regret ca te confrunti cu aceasta forma de alergie,care,ca toate cazurile alergice,nu sunt vindecabile,dar pot fi tinute sub control!!!!Trebuie sa stii ca,mai intai,trebuie eliminata sau diminuata cauza,care sta la baza indispozitiei tale,este greu de dat sfaturi,caci orice forma de alergie este traumatizanta pentru cel afectata si numai o restrictionare severa a factorilor alergici generatori,pot conduce la monitorizarea alergiei!!!Nu stiu ce ti-au spus medicii,dar incearca sa iti schimbi stilul de viata,sedentarismul,statul in mediu inchis,stresul legat de inexistenta locului de munca,iti vor agrava crizele alergice!!!Este obligatoriu sa tii legatura cu un singur medic alergolog ,care sa iti cunoasca istoricul bolii!!!Exista medicatie ,dar fara o modificare a starii de spirit nu vei reusi sa iti imbunatatesti evolutia,din punct de vedere al sanatatii!!Bucura-te ca traiesti,chiar si in conditiile prezentate de tine,gandeste-te ca exista cazuri mult mai grave,dar in care dorinta de viata este la cote maxime!!!Alatura-ti prietenii buni si impartaseste-te cu veselia si frumusetea lor,sunt leacuri omenesti,de suflet!!!Nu lua medicamente fara a te consulta cu medicul curant,caci iti vei agrava starea de sanatate!!
kudika_15804
Postat pe 5 Aprilie 2013 09:01
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-05 00:49:15Nu caut sa ma plang...dar totusi ma simt singur. din toate punctele de vedere..chiar daca as avea o relatie ma simt tot singur. M-am inchis in mine datorita problemelor din ultimul timp iar de psiholog sa nu mai aud...vreau doar sa vb cu cei care au trecut prin chestii naspa sau au fost pusi la grea incercare de viata ..Fara mistouri asa ca mai bine va abtineti. eu sunt f serios. Deschid topicul asta pt mine si pt singuratea mea din seara aceasta care m-a pus pe ganduri iar...si iar ...si iar..si daca cineva are de dat un sfat bun sa-l dea daca nu sa se abtina si sa ocoleasca subiectul .... cum sa fac sa ma apropii mai mult de Dumnezeu nu stiu ...cred ca doar el ma mai poate ajuta. Voi cum faceti.

Buna, inteleg prin ce treci si cu siguranta mai sunt si alte persoane care te inteleg...nu exista un psiholog mai bun in lumea asta decat noi insine...numai noi putem sti cu adevarat ce se intampla in sufletul nostru...sunt foarte multe informatii peste tot in carti pe net si nu sti care a adevarul...totul este confuz...eu am gasit calea acum nu trebuie decat sa o urmez...te pot ajuta si pe tine sa intelegi de unde vin toate aceste suferinte, care este samanta lor , cauza lor si cum le putem opri.
Cu siguranta Dumnezeu este singura cale si aici ma refer la un aspect cat se poate de profund care are legatura cu tot ceea ce suntem noi...corpul fizic...sufletul si spiritul care trebuiesc redobandite deoarece le-am pierdut...originea tuturor suferintelor fiind egoul (am scris despre acest subiect -aviz amatorilor-la topicul din aceasta sectiune "m-am indragostit de amant" sau ceva de genu a scris domnisoara respectiva)
Sa revenim egoul este timpul, constiinta este prezentul. noi trebuie sa eliberam constiinta noastra care este imbuteliata in egoul nostru.
Doresc sa revolutionez si gandirea tuturor celor care au terminat psihologia si au impresia ca egoul este identitatea noastra. Este fals Constiinta este identitatea noastra, constiinta ar trebui sa ne ghideze clipa de clipa...trebuie sa invatam cum sa gandim,sa simtim si sa actionam corect in concordanta cu voia Domnului si legile divine cosmice. Se pot demonstra cuvintele mele umile scrise aici cu usurinta...va pot da si cateva exemple de o logica uimitoare...de exemplu cand cineva ne adreseaza injurii nu gandim corect nici nu simtim corect si nici nu actionam corect de ce? pentru ca numai noi dam valoare cuvintelor adresate...daca ogoliul si amorul propriu nu ar fi ranit am intelege ca acel om este si el la randul lui atacat de propriile defecte si nu l-am injura inapoi cu multa manie ranchiuna, si poate nici nu l-am lovi(cum se intampla des in zilele noastre) ci am simti compasiune pentru el...pentru ca orice om manios sufera...orice defect creaza suferinta noua si celor din jur...

Sper ca nu ati obosit citind mesajul meu mai ales tu draga autor...va recomand cu drag sa cititi http://www.scribd.com/doc/53133563/ORIGINEA-EGOULUI si va pot recomanda si niste cursuri care contin toate aceste subiecte delicate...cine suntem , si incotro ne indraptam...daca viata in sine ar fi scopul existentei noastre ar fi foarte trist si lamentabil
ce i spui tu ca o descoperire uimitoare de a ta se stie de cand lumea ,,ii zici la fel ca aia cu the secret de au prostit lumea spunandule ca au descoperit cn stie ce cand asta se stia de cand lumea,doar ca ei i au dat si o alta conotatie care poate avea consecinte,,,,vezi ca ai cazut prada prostiilor spuse de uni te rog eu nu mai da si la altii sa citeasca idioteniile altora pe care le ai citit tu,,daca tu te crezi maimuta la baza tine pentru tn nu i mai virusa si pe altii cu prostie
prazlea
Postat pe 5 Aprilie 2013 09:08
De la: kudika_15804, la data 2013-04-05 09:01:08
De la: kudika_25894, la data 2013-04-04 22:04:45[quote name='
Nu prea imi place sa imi expun problemele mai ales pe vreun site public dar incercarea moarte n-are . poate gasesc aici vreun ajutor sau vreo idee. problemele mele au inceput acum un an jumate cand tata a decedat apoi la 2 saptamani dupa moartea sa prietena cu care eram de 3 ani aproape s-a despartit. Apoi m-am imbolnavit. Pe sistem nervos si depresii s-a instalat o alergie, alergie care ma chinuie si astazi si nu e chiar placut sa ai mereu nasul infundat etc . E mai complex decat atat. Ideea e ca si multi prieteni s-au dovedit a fi falsi asa ca au ramas doar o mana de oameni pe care ii numar pe degetele de la o mana. Chiar si cu ei am inceput sa nu prea mai ies ca ma simt mai bine singur...sa stau in casa..nici de lucrat nu mai lucrez. Efectiv nu pot cand am unele momente naspa de alergie ma ia si tusea. Am lucrat pana anul care a trecut in septembrie ca iarna e jale cu alergia. Deci cu alte cuvinte eu nu mai gasesc nici un sens frumos al vietii . nu ma mai bucur de nimic



Tinere,apreciez transparenta referitor la starea ta de sanatate si regret ca te confrunti cu aceasta forma de alergie,care,ca toate cazurile alergice,nu sunt vindecabile,dar pot fi tinute sub control!!!!Trebuie sa stii ca,mai intai,trebuie eliminata sau diminuata cauza,care sta la baza indispozitiei tale,este greu de dat sfaturi,caci orice forma de alergie este traumatizanta pentru cel afectata si numai o restrictionare severa a factorilor alergici generatori,pot conduce la monitorizarea alergiei!!!Nu stiu ce ti-au spus medicii,dar incearca sa iti schimbi stilul de viata,sedentarismul,statul in mediu inchis,stresul legat de inexistenta locului de munca,iti vor agrava crizele alergice!!!Este obligatoriu sa tii legatura cu un singur medic alergolog ,care sa iti cunoasca istoricul bolii!!!Exista medicatie ,dar fara o modificare a starii de spirit nu vei reusi sa iti imbunatatesti evolutia,din punct de vedere al sanatatii!!Bucura-te ca traiesti,chiar si in conditiile prezentate de tine,gandeste-te ca exista cazuri mult mai grave,dar in care dorinta de viata este la cote maxime!!!Alatura-ti prietenii buni si impartaseste-te cu veselia si frumusetea lor,sunt leacuri omenesti,de suflet!!!Nu lua medicamente fara a te consulta cu medicul curant,caci iti vei agrava starea de sanatate!!
vaiiiiiii sti ce i au spuhs medicii nu cumva ai prins si cand ia facut doctorita cu ochiu,,tu sti mai bn ca el ca ai fost la toti medicii ca el,,de fapt ce vb eu ca tu esti mai medic ca medicii mai bn l ai trata tu
prazlea
Postat pe 5 Aprilie 2013 09:12
De la: prazlea, la data 2013-04-05 09:08:14
ce i spui tu ca o descoperire uimitoare de a ta se stie de cand lumea ,,ii zici la fel ca aia cu the secret de au prostit lumea spunandule ca au descoperit cn stie ce cand asta se stia de cand lumea,doar ca ei i au dat si o alta conotatie care poate avea consecinte,,,,vezi ca ai cazut prada prostiilor spuse de uni te rog eu nu mai da si la altii sa citeasca idioteniile altora pe care le ai citit tu,,daca tu te crezi maimuta la baza tine pentru tn nu i mai virusa si pe altii cu prostie [/quote]


Ooofff Prazlea Prazlea....normal ca se stiu de cand lumea si pamantul altfel nu ar fi ceva veridic...ziceam doar ca printre miile de informatii e greu sa-ti dai seama care sunt raspunsurile pe care le cauti...nu am cazut parada nimanui tocmai pentru ca am incredere suta la suta am indraznit sa impartasesc si altor persoane...Sa stii ca stiinta fara religie si religia fara stiinta sunt moarte...asta incerc eu sa tot spun aici...psihologia vine de la psiho si logos care inseamna stiinta sufletului...noi traim intr-o era materialista, egoista plina de infrasexualitate(tot ceea ce se vede si la televizor) mint cu ceva sau toate acestea le considerati a fi bune? gen o familie sa se tarasca o viata intreaga prin tribunale pentru avere sau un barbat sa se culce cu o suta de femei stiindu-se ca Dumnezeu ne-a lasat pe pamant monogami si sunt foarte multe exemple cat nu am eu loc sa le enumar aici....ce ti se pare asa absurd? nu crezi in Dumnezeu? in Isus Cristos? daca lumea a degenerat odata cu noi (pt ca si eu sunt la fel plina de defecte) de ce sa ne luam dupa turma daca ne putem salva?...daca nu esti de acord nu nimik si consideri ca tot ceea ce se intampla in zilele noastre este corect atunci chiar imi pare rau ...
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 16:36
a si am uitat sa precizez....ai zic corect nu suntem maimute la baza ...
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 16:40
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-05 16:36:29
De la: prazlea, la data 2013-04-05 09:08:14
ce i spui tu ca o descoperire uimitoare de a ta se stie de cand lumea ,,ii zici la fel ca aia cu the secret de au prostit lumea spunandule ca au descoperit cn stie ce cand asta se stia de cand lumea,doar ca ei i au dat si o alta conotatie care poate avea consecinte,,,,vezi ca ai cazut prada prostiilor spuse de uni te rog eu nu mai da si la altii sa citeasca idioteniile altora pe care le ai citit tu,,daca tu te crezi maimuta la baza tine pentru tn nu i mai virusa si pe altii cu prostie



Ooofff Prazlea Prazlea....normal ca se stiu de cand lumea si pamantul altfel nu ar fi ceva veridic...ziceam doar ca printre miile de informatii e greu sa-ti dai seama care sunt raspunsurile pe care le cauti...nu am cazut parada nimanui tocmai pentru ca am incredere suta la suta am indraznit sa impartasesc si altor persoane...Sa stii ca stiinta fara religie si religia fara stiinta sunt moarte...asta incerc eu sa tot spun aici...psihologia vine de la psiho si logos care inseamna stiinta sufletului...noi traim intr-o era materialista, egoista plina de infrasexualitate(tot ceea ce se vede si la televizor) mint cu ceva sau toate acestea le considerati a fi bune? gen o familie sa se tarasca o viata intreaga prin tribunale pentru avere sau un barbat sa se culce cu o suta de femei stiindu-se ca Dumnezeu ne-a lasat pe pamant monogami si sunt foarte multe exemple cat nu am eu loc sa le enumar aici....ce ti se pare asa absurd? nu crezi in Dumnezeu? in Isus Cristos? daca lumea a degenerat odata cu noi (pt ca si eu sunt la fel plina de defecte) de ce sa ne luam dupa turma daca ne putem salva?...daca nu esti de acord nu nimik si consideri ca tot ceea ce se intampla in zilele noastre este corect atunci chiar imi pare rau ...[/quote]


off kagome kagome se pare ca tu nici macar n ai citit ce i ai dat baiatului sa citeasca,,vz ca aia care i ai dat sa i citeasca sustin ca esti maimuta la baza
prazlea
Postat pe 5 Aprilie 2013 16:46
De la: prazlea, la data 2013-04-05 16:46:15[
off kagome kagome se pare ca tu nici macar n ai citit ce i ai dat baiatului sa citeasca,,vz ca aia care i ai dat sa i citeasca sustin ca esti maimuta la baza


poti posta aici te rog pasajul? ca nu stiu despre care vorbesti
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 17:16
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-05 17:16:26
De la: prazlea, la data 2013-04-05 16:46:15[
off kagome kagome se pare ca tu nici macar n ai citit ce i ai dat baiatului sa citeasca,,vz ca aia care i ai dat sa i citeasca sustin ca esti maimuta la baza


poti posta aici te rog pasajul? ca nu stiu despre care vorbesti
pai dc sa l postez eu eu nu postez prostii decat cand ma supara uni si injur ca s mai prost la manie ,,dar nu postez prostiile altora fara ca nici macar sa citesc despre ce e vb cum se pare ca ai facut tu,,,ia ti linkul caruia i l ai postat baiatului si citestel
prazlea
Postat pe 5 Aprilie 2013 17:23
eu am citit...nu stiu la ce pasaj te referi...acum dc nu vrei sa postezi lumea trebuie sa stie ca eu nu cred in tampenii si nu postez tampenii, putini sunt cei care au intuitie si isi dau seama ....poti scrie ce vrei tu...tu esti direct responsabil pt actiunile tale dar pacat k esti gigi contra si orice as spune eu tu vi cu o contradictie...asta este din rea vointa.... trebuie sa plec mai vb...
kagome_kudika
Postat pe 5 Aprilie 2013 17:48
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-05 17:48:44eu am citit...nu stiu la ce pasaj te referi...acum dc nu vrei sa postezi lumea trebuie sa stie ca eu nu cred in tampenii si nu postez tampenii, putini sunt cei care au intuitie si isi dau seama ....poti scrie ce vrei tu...tu esti direct responsabil pt actiunile tale dar pacat k esti gigi contra si orice as spune eu tu vi cu o contradictie...asta este din rea vointa.... trebuie sa plec mai vb...


rea vointa e in capul tau pentru ca tu crezi ca sti cva pentru ca ai citit cva ,,sti cva dar multe le sti prost pentru ca au fost scrise prost si tu le ai luat ca atare ,,exact cum ti am zis tu nici macar n ai citit ce i ai dat baiatului sa citeasca

iata ti maimutica gnosticilor pe care tu nu o citesti




Care ar fi vârsta antropoidului? În ce perioadã au apãrut pe suprafaþa Pãmântului primele maimuþe? Fãrã îndoialã în Miocen. Cine ar putea sã nege acest lucru? În mod clar au trebuit sã aparã în cea de-a treia parte a Miocenului, acum 15-25 milioane deani. Rezultã evident cã Miocenul a avut propria sa scenã pe vechiul pãmânt Lemurian… Lemuria a fost în acea epocã un continent gigantic care se întindea în Pacific,cuprinzând toatã aceastã suprafaþã a Australiei, a Oceaniei ºi a Oceanului Indian; seîntindea peste tot Pacificul pânã în acele locuri unde va apãrea mai târziu America deSud. Din nefericire, unele fiinþe umane autentice au degenerat îngrozitor la sfârºitul epocii terþiare, în timpul Miocenului. S-au amestecat atunci, din nefericire, cu unele fiareale Naturii. Din ele au luat naºtere anumite maimuþe gigantice care aveau chipurialbastre sau roºii, care mergeau în patru labe sau care se ridicau ca niºte bipezi ºi careaveau capacitatea de a vorbi. La rândul lor, aceste specimene au trebuit sã se amestece cu alte bestii subumane ºidin toate acestea au rezultat maimuþele pe care le cunoaºtem ºi, de asemenea, pe bazaunor evoluþii, anumite tipuri de umanoizi. Aceºti umanoizi au continuat sã se reproducã neîncetat în timpul epocii cuaternare.Mai târziu, în aceastã epocã în care ne gãsim, au apãrut aceºti umanoizi, umanitateaactualã: amestec al Oamenilor autentici cu fiare ale Naturii.”
Samael Aun Weor: „
Antropologie Gnosticã”
prazlea
Postat pe 5 Aprilie 2013 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prima oara 17 De la: Raluca_SA 8 Octombrie 2009 23:56
nu stiu ce vreau 9 De la: naty2 8 Februarie 2009 14:01
povestea noastra 16 De la: adyna2905 7 Februarie 2011 18:53
relatiile la distanta 70 De la: denissblidariu 16 Ianuarie 2011 12:37
ce pot sa fac? 7 De la: lemuriano 18 August 2010 19:22