Setari Cookie-uri

Singuratatea boala grea..fara chef de viata...incredere putina

De la: Kiddo_, la data 2013-04-06 19:18:53[quote name=
Nu te pot intelege decat cei care au trecut prin momente asemanatoare. Cei care au avut norocul sa le ocoleasca o sa-ti rada in nas si o sa te faca un om slab. Mascarici de serviciu sunt destui.
Esti inca in viata si asta dovedeste ca ai tarie de caracter; sunt destui care pun punct cand trec prin asa ceva. Incearca sa traiesti pasa cu pas, fiecare zi cum poti mai bine, concentrandu-te pe familie, pe lucuri care iti fac placere ca sa uiti clipele neplacute. Regretele si sentimentele de vinovatie sunt periculoase si trebuie sa le dai la o parte.
Bafta !




Asta inseamna evolutia spirituala,Kiddo,bravos,buna seara!!!!!
Pentru bravul ,dar debusolatul coleg,,,"musca" din viata ,pana iese sange din ea,este singura cale de a deveni puternic si de a ramane astfel!!Gandurile negre, sunt pentru oamenii zamisliti din "coca" moale,neutilizabila !!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Aprilie 2013 19:23
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-06 18:35:30
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-04-05 22:44:29mai kagome,nu zic ca tot ce zici tu e fals,dar ai grija. faza cu "nu exista psiholog mai bun ca noi insine pt ca numai noi stim cu adevarat ce simtitm"e cam pe ulei. ideea e ca atunci cand ai o problema grava si cazi in depresie ( care poate lua mai multe forme,inclusiv lipsa de dorinta de a mai trai sau ura fata de toti si toate etc) ai nevoie de ajutor de la un psiholog adevarat.nu te poti ajuta singur. sunt probleme sufletesti atat de grele incat fara'ghid'nu ai cum sa iesi la liman.

subscriu, kudika_15804!!



pai sa-ti explic...nu te contrazic psihologul ajuta desigur in cazul in care noi nu ne autotoservam si el vine cu supozitii si incearca sa scoata toate simtirile de la noi ...numai ca el nu le traieste direct cum le traim noi...rezolvarea este pe moment...atunci cand noi am inteles cauza suferintelor noastre nu mai avem nevoie de psiholog...el ne ajuta din exterior numai ca ajutorul real vine din interior...
asta e iar cva logik si normal de cand lumea nu e cva nou fiecare om ar trebui prin cunoastere sa fie propriul psiholog,,doar ca uni nu au cum sa aiba aceasta cunoastere din diferite motive sau simplu pentru ca nu vor,,iar de multe ori omul clacheaza chiar fiind el psiholog pentru ca e om si cade in pacate dar lumea minimalizeaza acum rolul duhovnicul din cauza,,,involutiei,,si il mareste pe cel al psihologului,,un duhovnic bun face cat o mie de psihologi
prazlea
Postat pe 6 Aprilie 2013 19:24
Eu zic ca bagi prea mult aceste prostii in seama,daca nu le mai iei ca atare si le vei uita,vor uita si ele de tine la fel cum au facut si prietenii tai.In rest e floare la reche fi mai optimist si mai increzator in tine!
Eu am o vorba:"-barbatii slabi din fire sant,floarea soarelui",fi mai barbat cu propria ta viata!!!
Titanika
Postat pe 6 Aprilie 2013 20:05
De la: prazlea, la data 2013-04-06 19:24:00
asta e iar cva logik si normal de cand lumea nu e cva nou fiecare om ar trebui prin cunoastere sa fie propriul psiholog,,doar ca uni nu au cum sa aiba aceasta cunoastere din diferite motive sau simplu pentru ca nu vor,,iar de multe ori omul clacheaza chiar fiind el psiholog pentru ca e om si cade in pacate dar lumea minimalizeaza acum rolul duhovnicul din cauza,,,involutiei,,si il mareste pe cel al psihologului,,un duhovnic bun face cat o mie de psihologi [/quote]

da...asa e....uite mai prazlea cum ne-am luat noi cu vorba si uitaram de baiatul cu probleme...
acum ca sa fiu si eu in ton, m-am operat de deviatie de sept acum 4 ani la coltea la doctorita danciu...mi-a fost ok dupa, nu-mi venea sa cred cat aer pot sa inspir acum vreo 1 an iar a inceput nasul sa mi se infunde si parca vin si niste mucozitati care ma deranjeaza pe corzile vocale si tot timpul trebuie sa-mi reglez vocea (sper k nu v-am facut scarba)am fost la orl si mi-a spus ca am nu stiu ce fel de cornete nu am inteles foarte bine si ca trebuiesc cauterizate...ca trebuie sa sufar 2 operatii pt k nu se pot scoate decat vizibil dupa care in adancime...am facut prima operatie..care nici asta nu mi-a facut mare placere...e nasol ce sa mai...nu m-am mai dus pentru a doua si mi-au crescut la loooc.....alta operatie nu mai fac la revedere...trec peste ma descurc...cred ca am si alergie la pisoi dar asta e.........

cred ca e si pe fond nervos...daca nu ma gandesc la alergie n-am nimik....doar seara la culcare e mai nasol k tre sa-mi pun picaturi...incerc sa nu dau mare importanta si sa nu ma gandesc tot timpul la asta...si functioneaza si rugaciunea...la mine una practicile mi-au fost de folos suta la suta numai ca mi-e greu sa le fac asa constant...e mare lucru macar sa incercam sa relaxam mintea 15 minute pe zi (cn poate mai mult e si mai bine)...adik sa lasam gandurile sa curga fara sa ne identificam cu el, ca la cinema si dupa ceva timp mintea cedeaza si oboseste sa mai proiecteze tot felul de tampenii si te poti relaxa cu adevarat...poop...iar am scris romane
kagome_kudika
Postat pe 6 Aprilie 2013 23:43

"The Secret"(Secretul) este un documentar extraordinar despre puterea fizicii cuantice in viata oricarui om. Inspirat din romanul cu acelasi nume, filmul parcurge prin intermediul unor citate preluate din personalitati, ca Albert Einstein, Ralph W. Emerson, Carl Jung sau Henry Ford, secretul unei vieti mult visate. Regizoarea si producatoarea peliculei, dezvaluie pas cu pas, cu ajutorul unor filizofi, doctori si oameni de afaceri contemporani, tainele atractiei universale umane. Realizat pe intelesul fiecarui spectator, documentarul subliniaza (prin idei ca vizualizare sau autosugestie) drumul catre o viata optimista si plina de fericire. "Secretul" a atins box office-ul din intreaga lume la doar cateva saptamani de la lansare, ajungand cea mai mediatizata idee a ultimilor ani.



http://divxonline.biz/documentary/697-the-secret.html


Sunt 90 de minute de sfaturi, de idei ,despre puterea ta. Depinde de tine cat de bine iti este in viata. Sper ca vei intelege.
GHEISA_
Postat pe 7 Aprilie 2013 11:16
De la: kagome_kudika, la data 2013-04-06 18:35:30
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-04-05 22:44:29mai kagome,nu zic ca tot ce zici tu e fals,dar ai grija. faza cu "nu exista psiholog mai bun ca noi insine pt ca numai noi stim cu adevarat ce simtitm"e cam pe ulei. ideea e ca atunci cand ai o problema grava si cazi in depresie ( care poate lua mai multe forme,inclusiv lipsa de dorinta de a mai trai sau ura fata de toti si toate etc) ai nevoie de ajutor de la un psiholog adevarat.nu te poti ajuta singur. sunt probleme sufletesti atat de grele incat fara'ghid'nu ai cum sa iesi la liman.

subscriu, kudika_15804!!



pai sa-ti explic...nu te contrazic psihologul ajuta desigur in cazul in care noi nu ne autotoservam si el vine cu supozitii si incearca sa scoata toate simtirile de la noi ...numai ca el nu le traieste direct cum le traim noi...rezolvarea este pe moment...atunci cand noi am inteles cauza suferintelor noastre nu mai avem nevoie de psiholog...el ne ajuta din exterior numai ca ajutorul real vine din interior...


Majoritatea psihologilor sunt capabili de empatie, de aceea un psiholog bun poate intelege foarte bine prin ceea ce trece pacientul sau.

Desigur, conteaza foarte mult si motivatia interioara a celui suferind, insa e importanta si sustinerea, dar si indrumarea psihologului.
kudika_32792
Postat pe 7 Aprilie 2013 11:25
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-04-06 11:15:24
De la: kudika_32792, la data 2013-04-06 06:59:08
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-04-05 22:28:05in legatura cu alergia,si eu am probleme. am deviatie de sept si nu stiu cum dar de vreo 3 ani am inceput sa devin sensibila la diverse chestii(praf, produse de curatat cu mirosuri puternice etc).daca ma lasi in lanul de porumb ma omori- stranut pana la disperare,mi se infunda nasul si mi se schimba vocea de zici ca am racit in ultimul hal. mai nou vad ca nu mai suport parul de pisica. sunt topita dupa pisici dar daca stau mai aproape de 1 m de una, am senzatia ca toata blana de pe ea e la mine in nas. si tot asa. medicul mi-a zis ca nu am ce sa fac, doar sa iau pastile care ajuta in situatii din-astea si sa elimin sursele de alergie.

in legatura cu problemele tale,e cam greu de dat sfaturi.desi nu vrei sa auzi de psihologi,sa sti ca te-ar putea ajuta sa iesi din depresie.sa sti ca daca ai depresie,nu poti scapa de ea decat cu ajutor 'de specialitate'.nu e nici o rusine.si poate te-ar ajuta sa schimbi atat cat poti,ceva din viata ta - de ex.sa te apuci de un sport,sa incerci sa schimbi alimentatia,sa iti gasesti un hobbi.foarte important -nu te izola,desi asta simti ca ar trebui sa faci. vorbeste,iesi cu prietenii pe care ii ai.cu cat te izolezi,cu atat devine totul mai aiurea.
dimineata ,cd te trezesti,uita-te in oglinda si repeta-ti ca o sa ai o zi minunata si crede ce spui. o sa vezi ca ajuta.

a! si cu alergiile- am auzit ca daca te dai pe marginea narilor cu putin ulei sau crema ( de orice fel),ala opreste polenul si nu mai reactionezi asa.

bafta!


Imi plac mult si parerile tale! Ti-am tot citit postarile si sa stii ca sunt impresionata de modul in care ti le argumentezi!

Am remarcat ca vezi dincolo de cuvinte, ca sa ma exprim asa.


multumesc foarte mult.esti foarte amabila.azi,la munci,promit sa beau o cafea buuuna in cinstea ta!si sa ai o zi minunata si insorita si plina de bucurii!


Chiar am avut ieri o zi foarte buna. Mi-ai purtat noroc!
kudika_32792
Postat pe 7 Aprilie 2013 11:26
De la: GHEISA_, la data 2013-04-07 11:16:05
"The Secret"(Secretul) este un documentar extraordinar despre puterea fizicii cuantice in viata oricarui om. Inspirat din romanul cu acelasi nume, filmul parcurge prin intermediul unor citate preluate din personalitati, ca Albert Einstein, Ralph W. Emerson, Carl Jung sau Henry Ford, secretul unei vieti mult visate. Regizoarea si producatoarea peliculei, dezvaluie pas cu pas, cu ajutorul unor filizofi, doctori si oameni de afaceri contemporani, tainele atractiei universale umane. Realizat pe intelesul fiecarui spectator, documentarul subliniaza (prin idei ca vizualizare sau autosugestie) drumul catre o viata optimista si plina de fericire. "Secretul" a atins box office-ul din intreaga lume la doar cateva saptamani de la lansare, ajungand cea mai mediatizata idee a ultimilor ani.



http://divxonline.biz/documentary/697-the-secret.html


Sunt 90 de minute de sfaturi, de idei ,despre puterea ta. Depinde de tine cat de bine iti este in viata. Sper ca vei intelege.
the secret nu e nici un secret si se stie de cand lumea carti ca the secret au fost si sunt multe numai vei care n au credinta cred ca e vreo descoperire uimitoare,,viata vesnica nu se bazeaza pe cat de bn iti faci tu in lumea asta pentru a avea o viata limitata buna ci chiar ci pe cat bn ii faci altora si inclusiv tie pentru a dobandi viata vesnica nu viata limitata care nu te duce nici unde,,in rest the secret care nu e nici un secret ca si alte carti au la baza niste principii fundamentale care se stiu de cand lumea
prazlea
Postat pe 7 Aprilie 2013 12:40
Adevarat, Dogule, dar nu era vorba de dobandirea vietii vesnice. Sunt doar niste ideei despre cum sa iti usurezi viata de aici , de pe pamant.
GHEISA_
Postat pe 7 Aprilie 2013 13:17
De la: GHEISA_, la data 2013-04-07 13:17:09Adevarat, Dogule, dar nu era vorba de dobandirea vietii vesnice. Sunt doar niste ideei despre cum sa iti usurezi viata de aici , de pe pamant.
tokmai asta e,,bazandute pe unele idei de care zici poti ft usor sa sa aluneci in prapastie si sa crezi ca trairea vieti de aici e cea mai importanta,,,fara credinta si rugaciune nu ajungi nicaieri,,ti am zis the secret nu e nici un secret se bazeaza pe niste lucruri fundamentale de cand lumea,,problema e ca poti sa aluneci ft usor daca te bazezi doar pe viata asta
prazlea
Postat pe 7 Aprilie 2013 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna, 1 De la: deutza03 9 Martie 2012 11:58
Cum sa procedez?? 29 De la: dulce_shi_amar 25 Septembrie 2009 15:36
cat de mult apreciaza barbatii?!? 29 De la: kudika323301 7 Octombrie 2010 03:38
Mai ceva ca in telenovele 7 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:35
Sotul nu ma mai satisface... 43 De la: Heavenly_angel 15 Mai 2012 21:31