Setari Cookie-uri

sunt gravida cu nepotul meu de gradul 3

As vrea sa stiu intr-o situatie similara pt tine tu ce-ai face? Ai avea curaj sa risti chiar daca-dragoste nevoie mare. Si daca risti si iese prost in a doua generatie car va veni ce-ai mai face? Hai sa fim seriosi doctore...
kudika422959
Postat pe 12 Mai 2013 14:32
DACA AZI,CIND AVEM EDUCATIE,CIND CULTURA E ASA AVANSATA SI TOTUL LA DISPOZITIE PENTRU A EVOLUA,SE MAI INTIMPLA GRESELI DE ACEST GEN...E PACAT!EU INTELEG CA IUBIREA CIND VINE,NU BATE LA USA,DAR...CIND EXISTA PROBLEME DE ACEST GEN,SI VIITORUL E PUS SUB SEMN DE INTREBARE,OARE NU E BINE SA GINDIM UN PIC?CE EXPLICATIE POTI DA UNUOI COPIL NASCUT CU HANDICAP{DINTR-O RELATIE DE RUDENIE}?CA AI FOST EGOIST?IRESPONSABIL?......EXPLICATII SE GASESC,SI SCUZE,DAR SUFERINTA E PURTATA TOATA VIATA INDIFERENT DE MOTIV!E BINE DE GINDIT MAI PROFUND!
kudika_29794
Postat pe 12 Mai 2013 14:42
Tot il bagati pe Dumnezeu inaintare . Dar ce pana mea stiti voi ce ii convine la Dumnezeu si ce hotareste el? Nu uitati ca voi inca mai credeti in basme..Religia este facuta sa imbogateasca pe preoti:))..Ceea ce scrie in biblie si in cartile asa zise sfinte nu este adevarat, v-ati gandit? Chiar in Biblie a scris sa nu credem tot ceea ce se spune si nu pe toti trebuie sa ii credem...Ca suntem pusi la multe incercari:)..Parca voi stiti c este pacat si ce nu ..D ce asa zisi crendiciosi sunt asa d uraciosi?
kudika100024
Postat pe 12 Mai 2013 14:50
De la: kudika100024, la data 2013-05-12 14:50:35Tot il bagati pe Dumnezeu inaintare . Dar ce pana mea stiti voi ce ii convine la Dumnezeu si ce hotareste el? Nu uitati ca voi inca mai credeti in basme..Religia este facuta sa imbogateasca pe preoti:))..Ceea ce scrie in biblie si in cartile asa zise sfinte nu este adevarat, v-ati gandit? Chiar in Biblie a scris sa nu credem tot ceea ce se spune si nu pe toti trebuie sa ii credem...Ca suntem pusi la multe incercari:)..Parca voi stiti c este pacat si ce nu ..D ce asa zisi crendiciosi sunt asa d uraciosi?


Dar tu de ce esti asa uracioasa?
kidd_o
Postat pe 12 Mai 2013 14:55
buna
cunosc un caz in care cineva are un copil cu un verisor primar
copilul nu are absolut nici o problema.
acum e mare si sanatos
chrysty
Postat pe 12 Mai 2013 15:09
De la: kudika_29794, la data 2013-05-12 14:42:21DACA AZI,CIND AVEM EDUCATIE,CIND CULTURA E ASA AVANSATA SI TOTUL LA DISPOZITIE PENTRU A EVOLUA,SE MAI INTIMPLA GRESELI DE ACEST GEN...E PACAT!EU INTELEG CA IUBIREA CIND VINE,NU BATE LA USA,DAR...CIND EXISTA PROBLEME DE ACEST GEN,SI VIITORUL E PUS SUB SEMN DE INTREBARE,OARE NU E BINE SA GINDIM UN PIC?CE EXPLICATIE POTI DA UNUOI COPIL NASCUT CU HANDICAP{DINTR-O RELATIE DE RUDENIE}?CA AI FOST EGOIST?IRESPONSABIL?......EXPLICATII SE GASESC,SI SCUZE,DAR SUFERINTA E PURTATA TOATA VIATA INDIFERENT DE MOTIV!E BINE DE GINDIT MAI PROFUND!
Dar cum I ex copilui ca s-a nascut sanatos si din cauza unui doctor a ramas cu un handicap?Si pt ceea care a deschis topicul, indiferent de situatie iubeste-ti copilul cum ar fi el..Si daca e asa si daca faceai copilul cu altcineva este posibil sa iasa copilul cuun handicap, daca este o boala genetica in familie..Si nu crede niciodata ca Dumnezeu te-a pedepsit pt faptul ca te-ai iubit cu nepotul tau..Dumnezeu nu pedepseste, doar el pune la incercare..Ce se intampla, nu se intampla ca asa vrem noi...
kudika100024
Postat pe 12 Mai 2013 15:09
ti-a dat-o bine nepotu:)))))
kudika150696
Postat pe 12 Mai 2013 15:15
De la: kudika150696, la data 2013-05-12 15:15:20ti-a dat-o bine nepotu:)))))
Vrei sa vina si pe la tine?
kudika100024
Postat pe 12 Mai 2013 15:34
deci..carevasazica pt tine asta e dilema...sanatatea copilului conceput cu nepotu'? nimic despre fapta in sine...dormi bine noaptea, nu? fac pariu ca nici somnul de pranz nu'ti e afectat...
..........
acum, vorbind serios...cred ca trebuie sa'ti faci griji pt sanatatea pruncului...si nu neaparat pt gradul de rudenie existent intre cei care l'au conceput(un fel de a spune, caci nu a fost decat un...sex sportiv, cel mult o pasiune: din partea lui, una adolescentina...din partea ta....ma abtin sa comentez) ci mai degraba pt mostenirea genetica din partea mamei! daca astfel pui problema(a sanatatii copilului inainte de fapta in sine)...e clar ca ai ceva zapada'n pod...
lone_star
Postat pe 12 Mai 2013 16:57
nu poate fi vorba de un incest la veri de gr. 3. din pct. asta de vedere s-a exprimat si preotul. atata doar ca orice femeie la inceputul sarcinii ar trebui sa consulte un medic si sa-si faca analize complexe, problemele copilului pot veni si din alta parte (prezenta animalelor in preajma etc.). uneori suntem mult mai moralisti decat papa/popa!
o seara buna!
healthy011301
Postat pe 12 Mai 2013 17:28
Mai oameni ce tot tineti cu preotul sus si jos,pana la urma de unde sa stie preotul daca acel copil se v-a naste sanatos,cel mai bine e sa mergi la medic sa confirme ca totul e bine,preotul nu face teste genetice pana la urma,totul e sa gandesti pozitiv si o sa fie bine
kudika498052
Postat pe 12 Mai 2013 18:51
ai dreptate cei care sant bisericosi sant si foarte uraciosi de parca ei sant sfiniti
kudika498052
Postat pe 12 Mai 2013 18:54
De la: kudika498052, la data 2013-05-12 18:54:50ai dreptate cei care sant bisericosi sant si foarte uraciosi de parca ei sant sfiniti


As fi vrut sa spui ca ai o relatie de iubire cum nu crezi sa mai existe, ca marile povesti de iubire trecute si viitoare au ca tipar iubirea voastra... abia apoi sa ne fi spus ca sunteti rude...a saptea spita la caruta si ca ai ceva ingrijorari legate de sanatatea copilului vostru.
Pentru iubirea asta mare, jos palaria!
Pentru ingrijorarile oricarei gravide responsabile, exista medicul obstretician si stiinta medicala... si, deasupra oricarei alte ingrijorari exista realitatea ca in pantecul tau se plamadeste o fiinta noua.
Pregatitiva si tu si iubitul tau sa o primiti pe lume cu aceeasi dragoste mare... poate va fi sanatos, poate va avea probleme de sanatate, dar atata timp cate este ocrotit de dragostea voastra, va fi un om normal!
mobilemaimai_no1
Postat pe 12 Mai 2013 19:21
Am stat sa citesc raspunsurile de mai devreme si spre stupoarea mea, nu credeam sa ma amuz atat de mult!
Cum pot oamenii sa vada lucrurile atat de ciudat e o enigma, dar in sfarsit...mintea omeneasca e cea mai controversa enigma...

Deci pt a raspunde intrebarii tale, stiu un cuplu casatorit de cativa ani, au un copil superb...si perfect normal, desi sunt verisori primari si dupa tata si dupa mama! Deci cred cu desavarsire ca in primul rand nu "incestul" adus in discutie deformeaza genetic fatul ci alti factoi care pot fi doar o pura coincidenta; si cred ca doar sanatatea mintala, fizica sau emotionala, a viitorilor parinti poate influienta bunul curs al dezvoltarii sanatoase si armonioase al copilului.

In orice caz, esti de admirat cum ai "nervi" si rabdare pt a sta la stalpul calomniei si printre trei sfaturi bune sa mai primesti si acuze nejustificate de la pesoane ce as vrea eu sa stiu cat de sfinte sunt...nu de alta dar unii si altii dintr-o problema delicata si personala mai nu se gandesc sa duca victima la exorcizare...

Intr-o alta ordine de idei, daca tu simti ca relatia asta e ok si ai linistea ca nu ai gresit cu nimic, fiti binecuvantati si fericiti si va doresc un bebe superb, frumos sanatos!
Red_Velvet
Postat pe 12 Mai 2013 19:52
bine domnu gramatica unde era doamne unde dai si unde crapa pe aici vai steaua noastra.....chiar uneori ne meritam soarta
kudika_5906
Postat pe 12 Mai 2013 20:01
se face o mare confuzie aici, pt. ca adevaratele grade de rudenie sunt asimilate cu acele grade "populare": verisori de gr. 1, 2, 3 etc, ceea ce este cu totul altceva.
astfel, intre parinte si copil este gr. 1 de rudenie (descendenta directa);
intre frati, este gr. 2 de rudenie (orice grad se calculeaza de la stramosii comuni - in acest caz, parintii);
verii "primari" au gr. 4 de rudenie (bunici comuni);
verii "de gr. 2" au gr. 6 de rudenie (strabunici comuni) - rudenie colaterala;
verii "de gr. 3" au gr. 8 de rudenie (stra-strabunici comuni).
daca iubitul fetei este fiul varului "de gr. 3", ei doi au gr. 9 de rudenie, in conditiile in care in Biserica Ortodoxa, rudenia colaterala constituie un impediment pentru casatorie doar pana la gr. 7.
in ceea ce priveste riscul genetic, este bine sa se faca niste teste in orice sarcina, insa gradul de rudenie este mult prea indepartat pt. a exista probleme din aceast motiv.
deci, lasati oamenii in pace si nu-i mai judecati, ca nu aveti nicio baza; sa dea Dumnezeu sa se bucure de relatia lor si de copiii lor.
kudika194665
Postat pe 12 Mai 2013 20:08
''nu stiu ce dumnezeu ai facut , si bine-inteles ca ai fost constienta , ca acel barbat este nepotul tau , pentru el sigur a fost o experienta de ne-uitat , dar in schimb , tu vei avea , probleme de gen , constiinta , in ceia ce priveste sanatatea copiilului pe care il vei naste , cu siguranta va fi un copil suta la suta sanatos tun , si de ce spun asta ? pentru ca baiatul cu care tu ai fost , sigur e tinar , vinjos inalt si asa ca tie tia placut de el alt-fel nu aveai relatii cu el daca nu tiar-fi placut ? si sigur , el este un om sanatos , si un om sanatos , si spermatozoizii sunt sanatosii , iar tu ai facuto din pura placere , ast-fel incit , partida de amor , a fost ok, si coplul cel porti este un copil normal sanatos , asta daca si tu vei avea grija de el adica sa nu fumezi ? sa nu dansezi in asa fel sa-l zdruncinii , sa nu consumii alcol exagerat si multe altele , deci in consecinta copilul sigur va fi sanatos ''


Doamneeeee!!!
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 12 Mai 2013 20:22
http://www.mymed.ro/consangvinitate-casatorie-rude-veri.html
papyan
Postat pe 13 Mai 2013 08:53
Buna, din cate am auzit copilul tau nu risca sa se nasca cu probleme. Dar urmatoarea generatie(nepotii tai) este foarte posibil sa se nasca cu handicapuri.
Gradul de rudenie este destul de indepartat, dar exista si acest risc.
tina_de_la_augustina
Postat pe 13 Mai 2013 09:08
De la: kudika194665, la data 2013-05-12 20:08:15se face o mare confuzie aici, pt. ca adevaratele grade de rudenie sunt asimilate cu acele grade "populare": verisori de gr. 1, 2, 3 etc, ceea ce este cu totul altceva.
astfel, intre parinte si copil este gr. 1 de rudenie (descendenta directa);
intre frati, este gr. 2 de rudenie (orice grad se calculeaza de la stramosii comuni - in acest caz, parintii);
verii "primari" au gr. 4 de rudenie (bunici comuni);
verii "de gr. 2" au gr. 6 de rudenie (strabunici comuni) - rudenie colaterala;
verii "de gr. 3" au gr. 8 de rudenie (stra-strabunici comuni).
daca iubitul fetei este fiul varului "de gr. 3", ei doi au gr. 9 de rudenie, in conditiile in care in Biserica Ortodoxa, rudenia colaterala constituie un impediment pentru casatorie doar pana la gr. 7.
in ceea ce priveste riscul genetic, este bine sa se faca niste teste in orice sarcina, insa gradul de rudenie este mult prea indepartat pt. a exista probleme din aceast motiv.
deci, lasati oamenii in pace si nu-i mai judecati, ca nu aveti nicio baza; sa dea Dumnezeu sa se bucure de relatia lor si de copiii lor.

corect....
kudika038762
Postat pe 13 Mai 2013 10:11
buna! CRED CA AR TREBUI SA DISCUTI CU UN PREOT SI EU STI PE CINEVA CARE A FOST IN SITUATIE SI COPILU SA NASCUT CU PROBLEME NU VREAU SA TE SPERI E ALEGEREA TA NU TREBUIE SA JUDECAM PE NIMENI DAR CRED CA CEL MAI BINE SA TE GINDESTI SI SA TE INFORMEZI CA SA POTI LUA DECIZIA CORECTA SA NU AI DE SUFERIT PE VIITOR AR FI PACAT NUMAI BINE SI MULTA NOROC.
anavan
Postat pe 13 Mai 2013 11:09
Starea sanatatii unui copil la nastere nu are legatura cu gradul si felul de rudenie dintre parteneri !Numai la casatorie biserica si primaria nu cununa pana la gradul 4 de rudenie !
mitica_1
Postat pe 13 Mai 2013 14:09
De la: mitica_1, la data 2013-05-13 14:09:05 Starea sanatatii unui copil la nastere nu are legatura cu gradul si felul de rudenie dintre parteneri !Numai la casatorie biserica si primaria nu cununa pana la gradul 4 de rudenie !


Ba are legatura! Mai informeaza-te!
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 14:14
Cate pareri sunt aici!!! Toate avizate!!!... ;)Din cate cunosc eu, problema se pune la al doilea copil care provine in urma relatiei dintre doi verisori de gradul IV (verisori primari)! Primarul are obligatia sa ii instiinteze la starea civila ca al doilea copil al lor poate avea probleme! Asta scrie intr-un tratat de Dreptul Familiei! In cazul vostru, relatia de rudenie e mai indepartata decat gradul IV, calcularea ei se face pe tulpini (cam tehnic), asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme!! Sa fie norocos!
kudika_34820
Postat pe 13 Mai 2013 15:29
Toate lumea vorbeste despre ce crede, ce parere are Dumnezeu. Mai fratilor, inainte sa aiba Dumnezeu o parere, n-ar fi frumos sa vedeti daca faptele voastre sunt ok pentru societate? Pana la urma oamenii convietuiesc inte ei si inainte sa dauneze vreunei divinitati, oricare ar fi ea, cred ca e mai indicat sa va intrebati daca nu faceti rau celor si mai apropiati (fizic si nu doar). Ce ziceti?

kudika_34824
Postat pe 13 Mai 2013 15:46
De la: kudika100024, la data 2013-05-12 15:34:15
De la: kudika150696, la data 2013-05-12 15:15:20ti-a dat-o bine nepotu:)))))
Vrei sa vina si pe la tine?

kudika_24481
Postat pe 13 Mai 2013 16:14
Adica esti de acord cu asa ceva? Eu stiu un caz asemanator erau ceva verisori mai indepartati nu stiu ce grad si au avut 2 baieti si amandoi handicapati mintal,Ceea ce e cel mai grav primul a fost autist si nu au stiut pana aproape de 2 ani si l-au facut intre timp si pe al doilea ,Na,fain! Incurajeaza lumea draga!
_melissa_
Postat pe 13 Mai 2013 19:31
De la: _melissa_, la data 2013-05-13 19:31:54Adica esti de acord cu asa ceva? Eu stiu un caz asemanator erau ceva verisori mai indepartati nu stiu ce grad si au avut 2 baieti si amandoi handicapati mintal,Ceea ce e cel mai grav primul a fost autist si nu au stiut pana aproape de 2 ani si l-au facut intre timp si pe al doilea ,Na,fain! Incurajeaza lumea draga!
Tampenii..Mai bine abtineti-va de la comentarii ..Am vecini care sunt mormoni se culca intre ei,mama cu fiul, tata cu fiica, verisoara cu verisorul etc, au copii impreuna toti si culmea ca toti sunt sanatosi..Daca in familie sufera cineva de boli mintale sau sufera de alt handicap numai atunci este posibil ca si copilul sa aiba un handicap, nici nu atunci nu e sigur ca va iesi...Si care dati ex ca cunoscuti vostri au copii cu handicap din cauza ca s-a culcat cu o ruda sunt numai minciuni...Intrebi un preot cum ar fi sa intrebi un pacatos...Sper sa nu citeasca comentariile ca isi face numai rau si atunci chiar ca o sa fie copilul bolnav..Dar incurajati voi sa faca femeile avort de teama ca o sa iasa copilul bolnav, atunci nu mai are nimic la cunostinta, ca sterge cu buretele ca si-a omorat pruncul nenascut..
kudika100024
Postat pe 13 Mai 2013 20:26
Oare cum ai putut ajunge la concluzia ca sunt de acord cu ce a facut? Nu cred ca exista vreo scuza pentru situatia in care a ajuns. Ceea ce vroiam sa spun este ca intr-o problema de genul nu e cazul sa amesteci religia, etc. pur si simplu nu au legatura. E ceva de bun simt sa nu iti asumi un risc de a naste un copil cu malformatii. E DE BUN SIMT FATA DE ACEL COPIL. SI-A ASUMAT UN RISC PENTRU VIATA ALTCUIVA. TU CUM AI NUMI ASTA ALTFEL DECAT PURA IDIOTENIE !
kudika_34824
Postat pe 13 Mai 2013 23:31
Poate citind articolul se lumineaza cei aflati inca in intuneric:

https://en.wikipedia.org/wiki/Inbreeding

Stiinta e buna! Poate salva vieti! Ce poate face preotul tau pentru tine? Iti salveaza sufletul dupa ce ti-a omorat trupul cu sfaturile lui medicale.
kudika_34824
Postat pe 13 Mai 2013 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VITEZA DE IMBATRINIRE A OMULUI 6 De la: roz5blue6lila7 26 Noiembrie 2010 10:43
Nici eu nu mai stiu.. dar poate cineva din exterior ma poate ajuta.. 19 De la: paula27 12 Noiembrie 2009 09:19
AJUTOOOOR:(( 9 De la: no_more 19 Iunie 2009 07:57
va rog sa va dati cu parerea... 4 De la: irinuca89 4 Decembrie 2008 23:20
ce sa fac?:((:((:(( 6 De la: angelo_micnegrusiurat 18 Decembrie 2009 22:32