Setari Cookie-uri

diferenta de varsta si de religie:((

Domnul Mircea ma uit la poza ta si vad ca esti un om destul de matur , ma refer la varsta... In schimb la capitolul sfaturi esti esti cel mai imatur om. In primul rand ar trebui sa te informezi cum sta streaba cu pocaitii , sa capeti ceva cunostinte , si apoi sa vorbesti , nu din "meciurile" pe care le-ai avut tu cu nustiu cine... spun asta pentruca esti total pe langa ... si apoi sa dai sfaturi. Si nu mai comenta pe aici ca te faci de ras si faci ca proablema fetei sa devina mai mare.
kudika024144
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:30
De la: kudika_943085, la data 2013-11-21 14:07:13Da intradevar raspunsurile sunt la mine,din pacate nu le stiu ink,dacaarfi sa aleg cu inima l as alege pe el dar mintea mea si constiinta imi spun alceva...ca sunt tanara,ca am tot viitorul inainte si sa nu fac pasul asta :(((

Diferenta de varsta nu ar fi asa de mare si din cate stiu eu pendicostalii din alte tari au vederi mai largi iar femeile nu se imbraca ca cele din tara noastra.....si totusi tu esti foarte tanara,trebuie sa....sa cantaresti foarte bine lucrurile si mai ales sa gasesti un raspuns,de cel pana la aceasta varsta el nu si-a gasit jumatatea.Sant multi din strainatate,indiferent de varsta sau religie care nu ajund sa se casatoreasca si atunci decurg sa se casatoreasca cu femeile straine!
Deci tu trebuie sa gasesti acel defect pe care-l are si ii poti spune decizia ta!
Titanika
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:44
auzi ,d+ra,lasã prostile .Daca il iubești si vrei sa te mariti cu el te pocãiești si gatA. Daca nu+l iubești nu încurca omul .PROSTIILE SE PLÃTESC iar tu cauți motive, ca este pocãit ca una ca alta. IN CE SECOL TRSAIESTI .CE LEGÃTURA ATE VIATA TA CU RELIGIA LUI SAMD .ORI VA IUBIȚI ORI PLECI ACADSA .mAI RAMII NAIBI SI GRAVIDA SI DUPA A EEA CE FACI .IA O DECIZIE CE UN OM MATUR CE ESTI .vIATA NU INSEAMNA SA STAI DOAR CU P ..IN SUS .CI MULT MAI MULT. TRAI IN COMUN,MINCAT IN COMUN,SPALAT, CALCAT, VREO BOALA, TU SAU EL SAMD .DECI _
kudika451432
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:54
De la: kudika451432, la data 2013-11-24 12:54:14auzi ,d+ra,lasã prostile .Daca il iubești si vrei sa te mariti cu el te pocãiești si gatA. Daca nu+l iubești nu încurca omul .PROSTIILE SE PLÃTESC iar tu cauți motive, ca este pocãit ca una ca alta. IN CE SECOL TRSAIESTI .CE LEGÃTURA ATE VIATA TA CU RELIGIA LUI SAMD .ORI VA IUBIȚI ORI PLECI ACADSA .mAI RAMII NAIBI SI GRAVIDA SI DUPA A EEA CE FACI .IA O DECIZIE CE UN OM MATUR CE ESTI .vIATA NU INSEAMNA SA STAI DOAR CU P ..IN SUS .CI MULT MAI MULT. TRAI IN COMUN,MINCAT IN COMUN,SPALAT, CALCAT, VREO BOALA, TU SAU EL SAMD .DECI _
scurt pe 2
-Iulya
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:56
trebuie sa te pocaiesti doar de dragul lui Hristos, daca nu-ti schimba el inima si viata degeaba faci pasul asta pt un barbat! veti fi nefericiti pt ca nu vei intelege motivatia lui de a merge la biserica duminica de duminica, momentele lui de rugaciune si citire a Bibliei, partasia lui zilnica cu Dumnezeu si atitudinea lui in diferitele situatii cotidiene. te sfatuiesc sa-l cauti pe Dumnezeu si dupa ce l-ai gasit apoi sa te rogi sa vezi daca Dumnezeu va vrea impreuna ca familie. Roga-te inainte de a lua orice decizie, fie ca va despartiti fie ca alegeti sa mergeti mai departe.
kudika150232
Postat pe 24 Noiembrie 2013 13:06
Parerea mea este ca dragostea trebuie sa fie intai sincera in fata lui Dumnezeu, apoi sa iti faci alte ganduri in privinta religiei etc. Daca il iubesti cu adevarat, nu vad o piedica sa va casatoriti. Nu este musulman ca sa existe teorii date cap in cap, duse la extrem. Am avut un caz in familie, femeia pocaita = se ducea la biserica ei, era foaaarte credincioasa (asta conteaza, zic eu), iar el era ortodox. Se intelegeau foarte bine. Despre ce sa se certe: ca unul aprinde lumanari si altul nu? Sau ca unul este de acord sa iti faci unghiile si celalalt nu? Tot despre credinta este vorba in ambele religii, o credinta mai frumoasa ca cealalta.
kudika_24659
Postat pe 24 Noiembrie 2013 14:29
Draga mea, du-teeeee, nu fa lucruri pe care nu simti sa le faci !!!
Ai simtul ratiunii si gandeste-te ca viata merge inainte cu bune si rele !!
stelya
Postat pe 24 Noiembrie 2013 15:55
hey, hey, mai usurel cu teoriile astea . ortodocsii sunt cei mai betivi, curvari, batausi, violatori, criminali, etc. si pocaitii nu sunt sectari, gresesti, stii pe unde traiesc? rusia,bulgara, Romania, grecia...sectarii, in tarile dezvotate si civilizate, gen elvetia, America, Canada, unde nu s-a auzit de ortodoxie. mai studiaza, nene religia ortodoxa e ca procent in lume muuuuult mai mica decat asa zisii sectari. crede ce vrei dar nu arunca cu pietre in ceilalti doar pentru ca esti prost informat. de asta sunt mii de discutii aici de inselat, divort, batai, etc. sunt ortodocsi. pocaitii nu fac asa ceva. pocaindu-te, nu alegi iadul, cred ca nu esti normal, religia nu are nimic cu credinta, vorbesti de pe pereti, citeste biblia si o sa afli adevarul. atnci vei fi liber, nu prins in dogme si obiceiuri fara viata
kudika877953
Postat pe 24 Noiembrie 2013 17:19
cu siguranta esti posedat tu, atata ura nu incape intr-un suflet credincios. piei, satana
kudika877953
Postat pe 24 Noiembrie 2013 17:24
Draga mea, esti foarte tanara. Nici nu ai apucat sa te bucuri de tinereta ta. Diferenta de varsta dintre voi este foarte mare. Ia gandeste-te, cum va fi peste 10 - 15 ani. Cum o sa fie viata ta alaturi de un mos frustrat,care la varsta aceea o sa intre la andropauza? In plus, se mai adauga si diferentele de cult religios, care dupa casatorie se vor acutiza in mod dramatic.
Sfatul meu: nu iti bate joc de viata ta!
Jaqueline_healthy
Postat pe 24 Noiembrie 2013 18:03
Nu stiu cum de inca se mai intapla astfel de "iubiri secrete" desi au fost mediatizate atatea cazuri care sfarsesc dramatic dupa casatorie si mai ales daca apar copii. Te rog sa te trezesti la realitate. Nu am nimic cu domnul pe care crezi ca il iubesti dar gandeste-te sincer ce se va intampla dupa casatorie cind iti vei pierde libertatea si nu vei mai beneficia nici de sprijinul parintilor pe care ii vei face sa sufere enorm.
elena_podo71@yahoo.com
Postat pe 24 Noiembrie 2013 19:39
Imi pare rau sa aud ca romanii au concepti invechite....Bunicii mei au peste 70 de ani si au concepti foarte moderne, uneori ma depasesc si pe mine...Inseamna ca "romanii cu concepti invechite" traiesc intr-un catun undeva uitat de lume...Imi pare rau sa aud ca parinti si bunicii vostri au idei invechite. Ar trebui sa-i ajutati sa se modernizeze...Eu sunt casatorita cu un barbat cu 15 ani mai mare decat mine.Dar bunicii si parintii mei ne-au sustinut si nu mi-au zis niciodata ca e prea batran...Trebuie sa iti traiesti tu viata cum vrei nu cum vrea neamul stramosesc...Nu mai traim in evul mediu.
anrya
Postat pe 24 Noiembrie 2013 22:00
Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturile date...si celor ce m au sfatuit si celor ce nu au stiut decat sa jigneasca o persoana pe care nici macar nu o cunosc. Am fost intodeauna o persoana cu un caracter tare si sper ca Dumnezeu o sa ma ajute sa ma pun pe picioare si sa ma regasesc pemine intr un sfarsit...am plecat in tari indepartate la o varsta frageda si am reusit sa imi fac propria mea firma muncind din zori pana in noapte ca sa imi creez un viitor mai bun si sa pot sa imi ajut propria familie ramasa acasa,nu as vrea pentru nimic in lume sa imi dezamagesc parintii prin deciziile mele, de aceea am apelat la un sfat din partea voastra...poate ca cel mai mult am gresit incurcandu ma cu acest barbat,dar ce isi face omul cu mana lui este lucru manual :p...acum imi este intradevar greu sa iau o decizie stiind ca oricare ar fi ea ar fi persoane care ar avea de suferit...poate lipsa celor dragi si lipsa de comunicare au fost factorul cel mai important in cele facute de mine dar uneori viata asta pur si simplu e de neinteles:( multumesc inca odata
kudika_943085
Postat pe 24 Noiembrie 2013 22:05
Pentru toate persoanele care nu au nici cea mai vaga idee despre ce inseamna ca" el este pocait", rog, inainte sa ii dati sfaturi tinerei domnisoare care va cere acest lucru, sa va informati temeinic despre ce inseamna " a fi pocait", ce este pocainta, care este diferenta dintre religie si cult, dintre sectanti si "drept credinciosi". Am mai auzit eu ceva de genul.....mai bine prostituata, decat pocaita".....e lumea plina de "drept credinciosi"...si inchisorile, si toate bulevardele.....dar pocaitii sunt rai....documentati-va inainte sa dati sfaturi....

Cat despre problema ta, eu spun asa......gandeste-te bine, caci este adevarat ca apa si uleiul nu se amesteca. E greu sa ai o viata linistita intr-o familie in care viziunea de baza nu este aceeasi, fie ca e vorba de mersul la biserica fie ca e vorba de mersul la birt. Ideea e ca trebuie sa mergeti amandoi in aceeasi directie, iar daca acest lucru nu se poate.....Dragostea nu este neaparat un sentiment, este o alegere pe care o faci in fiecare zi...sa iubesti persoana de langa tine, sa o intelegi. Daca parintii tai nu sunt deacord, vezi de ce nu sunt si calculeaza bine. Si de ce nu, roaga-te bunului Dumnezeu, caci El toate le stie. Cunoaste ce e in inima ta si in inima lui si El stie daca trebuie sa fiti impreuna! Vei stii si tu in curand! Multa multa pace sa aveti!
GreenEyesAngel
Postat pe 24 Noiembrie 2013 22:42
alege cu inima, draga mea...inima este singura care te poate indruma pe drumul cel bun...si apoim ce poate fi mai important pe lumea asta decit IUBIREA,.....nu te lasa influentata de cei din jur...alege singura, alege cu inima...este viata ta, nu a parintilor tai, nu aiubitului tau... E VIATA TA, ALEGEREA TA...pup si iti doresc ca orice vei alege sa-ti aduca fericire si armonie...
kudika432932
Postat pe 24 Noiembrie 2013 23:11
am fost in situatia voastra si vreau sa-ti spun ca diferenta de virsta e problema ,nu religia. Peste 10-20 de ani,el va sti cit de mult a gresit cind te-a gasit pe tine . Eu pe el l-as sfatui sa rupa relatia ,caci tu cred ca esti deja convinsa Cel mai bine este sa aveti o discutie pe tema asta cit mai repede si cit se poate de rationala. Incercati sa ramineti prieteni si dupa ce va despartiti,caci asa veti suferi mai putin amindoi
kudika_9107
Postat pe 25 Noiembrie 2013 00:25
fetito,ignora jignirile,la prostie singura replica eficienta e tacerea,asa ca nu baga in seama!tu ia in seama celelalte opinii si de acolo alege ce simti ca ar fi bine pt tine.spun din nou:nu te grabi!mai copilareste cit poti,nu-ti lua responsabilitati pe cap asa de repede.ai vreme de ele dupa ce te vei casatori,si e pt toata viata.poti sta asa inca ani buni pt ca maturitatea vine putin mai tirziu....crede-ma.observa ca majoritatea casniciilor incepute la aceasta virsta nu merg bine pt ca s-au facut in momente de imaturitate sub impulsul hormonilor si a 2indragostelii"care,din pacate,trece la un moment dat.fii cuminte si ramai nemaritata inca citiva ani.imi vei multumi.te imbratisez1
armiedi_19665
Postat pe 25 Noiembrie 2013 07:01
Cred si sunt de acord cu sfatul utilizatorului Mircea 63. Acelasi sfat si din partea mea ! Asta din punct de vedere religios ! Din punct de vedere laic, esti o tanara inca nematurizata daca pui in balanta daca sa te casatoresti cu un barbat mai mare cu 14 ani decat tine, fata de care ai oarece indoieli ! Categoric nu ! Trebuie sa ramana la nivel de experienta si atat ! Este doar un sfat, al cuiva care priveste detasat si neimplicat emotional ! Tu esti cea care decide in final, si totodata cea care v-a trage ponoasele sau v-a culege roadele propriei decizii ! Dumnezeu sa te lumineze daca crezi in EL, si sa te calauzeasca pe calea cea dreapta ! Amin !
kudika_28148
Postat pe 25 Noiembrie 2013 09:41
Raspunsul la intrebarea "ce sa fac?" nu ti-l poate da nimeni, el este numai la tine, oricum cineva va trebui sa sufere din aceasta poveste, depinde pe cine alegi pentru asta. Diferenta de varsta nu este o problema, diferenta de religie este insa una f.f.mare.Daca el nu renunta la religia lui, trebuie sa o faci tu, iar in cazul asta vor suferi mult parintii tai si cine stie, poate mai tarziu vei suferi si tu. Pentru a trece la o alta religie, trebuie sa fii sigura ca o poti face cu toata inima si cu toata convingerea, fara a lasa loc de indoiala.Hotararea trebuie sa o iei cu fermitate de la inceput,pentru a putea merge mai departe.
bojinca_gmail_com
Postat pe 25 Noiembrie 2013 09:57
Esti mult prea tanara ca sa iei o astfel de decizie!...o casatorie nu e usor de dus, daca mai exista si aceasta diferenta de varsta...si apoi si de religie...nu te sfatuiesc sa te grabesti cu maritisul. Incearca sa temperezi situatia pana cand te lamuresti daca vrei intradevar sa-ti petreci tot restul vietii cu el, chiar cu riscul de a indeparta familia initiala de tine (pentru ca inteleg ca exista acest risc: acela ca familia ta initiala sa nu accepte o asemenea casatorie).
Sfatul meu este sa te mai gandesti, sa nu te grabesti cu maritisul. Diferenta de varsta de 14 ani e putin cam mare pentru a te gandi sa traiesti o viata impreuna. Cred ca pur si simplu te-a impresionat prin ceea ce a facut pentru tine si poate prin bunatatea de care spui ca da dovada, dar nu cred ca tu vei fi fericita intr-o astfel de casnicie...el se afla la o varsta la care simte nevoia sa se "aseze", sa aiba o familie...pentru tine nu e chiar la fel, tu, daca nu esti deplin hotarata ca el este omul vietii tale e bine sa mai astepti, sa nu te casatoresti.
kudikazo
Postat pe 25 Noiembrie 2013 12:14
ce inseamna biserica lui Hristos???scrie undeva in Biblie ca cea ortodoxa e biserica respectiva?care e acea minciunia pe o traiesc "sectarii"?
ellaisha
Postat pe 26 Noiembrie 2013 01:22
Problema va fi nu de varsta ci de religie!
healthy012227
Postat pe 26 Noiembrie 2013 13:15
De la: kudika_28148, la data 2013-11-25 09:41:30Cred si sunt de acord cu sfatul utilizatorului Mircea 63. Acelasi sfat si din partea mea ! Asta din punct de vedere religios ! Din punct de vedere laic, esti o tanara inca nematurizata daca pui in balanta daca sa te casatoresti cu un barbat mai mare cu 14 ani decat tine, fata de care ai oarece indoieli ! Categoric nu ! Trebuie sa ramana la nivel de experienta si atat ! Este doar un sfat, al cuiva care priveste detasat si neimplicat emotional ! Tu esti cea care decide in final, si totodata cea care v-a trage ponoasele sau v-a culege roadele propriei decizii ! Dumnezeu sa te lumineze daca crezi in EL, si sa te calauzeasca pe calea cea dreapta ! Amin !

si, altceva, ce mai crezi?
kudika877953
Postat pe 26 Noiembrie 2013 15:27
Draga Iulia,


Parerea mea este ca gresesti total ! Am vorbit deja cu duhovnicul meu. Parintele s-a bucurat ca eu imi faceam Semnul Sfintei Cruci in vis ! Si parintele este ucenicul ucenicului unui Sfint din Muntele Athos. Este un monah cu viata sfinta.
Eu cred ca trebuie sa fii nebun ca sa urasti un suflet pe care-l simti ca-i prins in ghearele diavolului ! Nu crezi ?! Eu am simtit duhurile necurate care-i stapineau pe acei sectari. Am incercat sa-i smulg din ghearele necuratului, nu din mindrie ca eu sunt Ortodox, ci din Mila ! Eu sunt Ortodox nu ca ar fi meritul meu ci pentru ca asa a vrut Dumnezeu ! Si mai cred ca nu am reusit sa luminez pe sectari din cauza pacatelor mele ! Ca daca aveam eu o viata mai curata, mai plina de fapte bune si cu pacate mai putine, as fi reusit sa-i aduc pe calea Vietii ! Numai vointa am avut, multumesc lui Dumnezeu pentru ea. De la mine n-am avut nimic bun... Aici e problema ! Nu ura ! Fereasca Dumnezeu de asa ceva ! De ce am avut Mila pt. sectari ?! Pentru ca aveau o inima atit de buna, cred ca mult mai buna decit a mea ! Cam asta e.

Apreciez dorinta ta de a-mi da sfat bun ! Iti multumesc pentru asta.

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Mircea63
Postat pe 27 Noiembrie 2013 07:49
De la: Mircea63, la data 2013-11-27 07:49:37Draga Iulia,


Parerea mea este ca gresesti total ! Am vorbit deja cu duhovnicul meu. Parintele s-a bucurat ca eu imi faceam Semnul Sfintei Cruci in vis ! Si parintele este ucenicul ucenicului unui Sfint din Muntele Athos. Este un monah cu viata sfinta.
Eu cred ca trebuie sa fii nebun ca sa urasti un suflet pe care-l simti ca-i prins in ghearele diavolului ! Nu crezi ?! Eu am simtit duhurile necurate care-i stapineau pe acei sectari. Am incercat sa-i smulg din ghearele necuratului, nu din mindrie ca eu sunt Ortodox, ci din Mila ! Eu sunt Ortodox nu ca ar fi meritul meu ci pentru ca asa a vrut Dumnezeu ! Si mai cred ca nu am reusit sa luminez pe sectari din cauza pacatelor mele ! Ca daca aveam eu o viata mai curata, mai plina de fapte bune si cu pacate mai putine, as fi reusit sa-i aduc pe calea Vietii ! Numai vointa am avut, multumesc lui Dumnezeu pentru ea. De la mine n-am avut nimic bun... Aici e problema ! Nu ura ! Fereasca Dumnezeu de asa ceva ! De ce am avut Mila pt. sectari ?! Pentru ca aveau o inima atit de buna, cred ca mult mai buna decit a mea ! Cam asta e.

Apreciez dorinta ta de a-mi da sfat bun ! Iti multumesc pentru asta.

DOAMNE AJUTA !

Mircea

IA INCEARCA TU, MIRCEA SA VORBESTI CU DUMNEZEU, NU CU OAMENI CARE SUNT NASCUTI IN PACAT, DESPRE CARE BIBLIA SPUNE CA NU ESTE NICI UNU MACAR CARE SA FACA BINELE. NICI UN MUNTE DE PE PAMANT SI NICI O CRUCE IN TIMPUL SOMNULUI NU TE POATE FACE SFANT. DOAR SANGELE LUI ISUS HRISTOS. DACA ITI PUI INCREDEREA IN OAMENI, VEI PIERDE PE ISUS SI VESNICIA. LASA PREOTII SA-SI FACA MESERIA, CAUTA ADEVARUL SI DUMNEZEU TI-L VA DESCOPERI. UNDE AI GASIT TU CA BISERICA LUI HRISTOS E CEA ORTODOXA? MIREASA LUI HRISTOS SUNT TOTI CEI CE SI-AU SPALAT HAINELE IN SANGELE MIELULUI. POCAITI-VA SI CREDETI IN EVANGHELIE SPUNE ISUS, NU IN PREOTI, DUHOVNICI, DOGME, TRADITII,ETC. DUMNEZEU SA AIBA MILA DE TINE,
kudika877953
Postat pe 27 Noiembrie 2013 15:21
Dap dar poate sa ti para rau poate gresesti nu conteaza varsta sau religia dap poti sa risti sa vezi daca merita sa nu macar osigura data incerci
.
Corches_Sorin_1
Postat pe 1 Decembrie 2013 15:49
REALITATEA situatiei poate fi descifrata si limpezita de un preot ortodox care are dreptul si poate fi un bun duhovnic pentru tine,fiindca PERICOLUL consta in faptul ca tu trebuie sa te LEPEZI de Sfinta Taina a botezului crestin pe care tu ai primit-o ca apoi sa te poti boteza la ,,ceilalti,,si consecintele pot fi URITE/GRELE nu atit pentru tine cit pt.urmasii tai???? Referitor la ajutorul pe care el(PRIETENUL,AMANTUL,CONCUBINUL SAU CE REPREZINTA EL PT.TINE)tie ti l-a dat ACUM VEI VEDEA ADEVARATA LUI FATA,CREDINTA IN DUMNEZEU,fiindca daca ti-a dat ajutorul in numele Domnului NUUU ar trebui sa te oblige/impuna ca sa-ti schimbi credinta/convingerea/religia(exemple de casatorii mixte religioase siont cu cu MIILE,doar acolo unde este si va fi LIBERTATEA ALEGERII.VIRSTA NU POATE FI NICI O PROBLEMA DACA TU DIN START SI PINA LA FINISH ESTI DE ACORD CU TOATE CONSECINTELE(fizice,psihice,sexuale,intelectuale..e.t.c)
kudika_12773
Postat pe 1 Decembrie 2013 16:47
Hei SMECHERE,care Biblie sa o citeasca????Cea scrisa SI MODIFICATA pentru voi de John SMITH in America anilor 1866 ,SAU BIBLIA noastra scrisa in anii 65-325 dupa HRISTOS.Eh,dar mare e gradina Domnului si culmea ca mai sint si smecheri-diversionisti ca tine SAU Doamne iarta-ma...Atita stii/aita poti,DARRR MULT RAU CU PROSTIA TA faci....
kudika_12773
Postat pe 1 Decembrie 2013 17:00
Esti dusa......
Jaqueline_healthy
Postat pe 1 Decembrie 2013 22:01
Ai dreptate cand spui ca nu ai mai cunoscut pe nimeni ca el,nici nu ai avut cand...Esti mult prea tanara pentru a judeca situatia cu experienta vietii tale si de aceea te simti in dilema si ai cerut sfaturi aici.Ai facut bine totusi ca nu ai actionat (inca) dupa cum iti dicteaza inima sau ratiunea.Inima iti e plina de dragoste,ratiunea plina de recunostinta...Hai sa iti spun de ce am simtit sa iti scriu.Am 35 de ani si acum sunt de 3 ani intr-o relatie cu un barbat cu 19 ani mai mare ca mine,eu sunt ortodoxa si el catolic.Deci diferenta de varsta (chiar de generatie) si de religie.Il cunosc de aproape 5 ani deci nu am intrat in aceasta relatie decat dupa o destul de lunga prietenie,timp in care vreau sa cred ca ne-am cunoscut relativ bine.El vine dintr-o casatorie de 30 de ani si are un baiat iar eu dupa doua relatii neoficializate esuate.De cand locuim impreuna mi-au fost confirmate observatiile initiale,anume ca este barbatul alaturi de care imi doresc sa merg in fata lui Dumnezeu.Am inceput cu ultimii ani ai experientei mele de viata intentionat,sa iti pot explica de ce am luat decizia de a convietui alaturi de acest barbat.La varsta pe care o ai tu eu aveam deja ambii copii.Am nascut primul baiat la 20,6 ani iar pe al doilea la 22 de ani.I-am crescut in mare parte alaturi de tatal celui de-al doilea fiu dar am descoperit ca sunt de fapt singura in doi.Intre noi nu erau diferente de varsta sau de religie,erau in schimb diferente de educatie,ceea ce a dus la deprecierea relatiei si in final la ruperea ei.Nu am simtit pana acum sa merg cel putin la starea civila,considerand ca o casatorie se intemeiaza pe anumite motive,destul de puternice sa dureze toata viata,asadar daca eu am reusit sa cresc doi copii si fara sa fiu casatorita cred ca si tu mai poti astepta inainte de a lua o decizie care sa iti schimbe radical viata si sa clatine relatia cu propria familie.Ai mei au fost putin suparati ca am ales sa fac doi copii inafara casatoriei dar au inteles ca am facut bine si acum sunt fericiti pentru mine.A,inca ceva,diferenta de varsta am inteles-o si am acceptat-o cu tot ce inseamna ea dar religia nu mi-as schimba-o chiar daca imi doresc sa ma casatoresc si la biserica.Mergem impreuna atunci cand simtim atat la biserica ortodoxa cat si la cea catolica,fara a ne impune unul religia altuia.Sper ca nu te-am plictisit cu povestea mea [te asigur ca am scurtat-o cat am putut :-) ] si ca te va ajuta sa analizezi mai bine situatia in care te afli.Consider ca ne putem spune parerea dar nu putem da sfaturi decat in functie de propria experienta.Eu nu te sfatuiesc nimic,iti doresc doar liniste si ganduri bune! :-)
kudika_29850
Postat pe 2 Decembrie 2013 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu pot sa ma rup de trecut 19 De la: mikixsempre 20 Ianuarie 2010 22:38
ajutor profesional , va rog. 6 De la: kudika137490 19 Iunie 2010 11:01
ce insemn pt el? 40 De la: circusprincess 1 Noiembrie 2010 14:37
iubire dificila 10 De la: kudika_7347 24 Iunie 2012 21:23
cum si ce sa aleg????? 13 De la: inna_1688 9 Iunie 2009 11:37