Setari Cookie-uri

Ce e de facut cand iubitul devina violent?

Buna am 23 de ani si de 4 ani sunt cu un baiat care acum are 25. De 3 ani ne-am mutat impreuna.
De o luna, de cand s-a angajat la noul loc de munca viata noastra intima s-a cam dus pe apa sambetei. Zic asta pentru ca de atunci, doar de 3 ori am mai avut relatii intime.
Aseara, am incercat sa il aprind, insa nu a iesit cum speram:
L-am sarutat, mi-a zis ca e obosit. Si atunci am inceput si eu sa ii zic ce ma doare si ca si eu muncesc, si eu sunt obosita, insa nu uit de el.
L-am intrebat daca nu il mai atrag sau daca are pe altcineva. Atunci a inceput sa strige ca il enervez, ca nu am dreptate, ca el e atras de mine si ca nu exista nimeni altcineva in viata lui doar ca e obosit mereu.
Eu am inceput sa plang si s-a napustit asupra mea tinandu-ma de maini. I-am zis sa ma lase in pace si am incercat sa il inping mai tare, moment in care a devenit violent si m-a strans de gat.Am ripostat, insa socul ca a facut asta nu m-a lasat sa mai pun capul pe perna noaptea trecuta.
In opinia lui e vina mea ca l-am acuzat pe nedrept, dar ii pare rau ca nu s-a controlat. Cu toate ca si-a cerut iertare, ma tem sa nu isi faca un obicei din asta, mai ales ca noi planuiam ca ala anul sa ne casatorim. De iubit, il iubesc, iar el pretinde ca sentimentele sunt reciproce. Am trecut impreuna prin multe si asta ne-a unit, dar faza de aseara m-a cam pus pe ganduri.
Acum e la servici si sincer nici nu stiu ce sa fac sau cum ar trebui sa reactionez. Voi ce parere aveti? E vina mea?
Multumesc pentru rabdare!
magdu90
Postat pe 6 Decembrie 2013 13:19
Eu am avut un prieten care voia sa se insoare cu mine (eu nu prea eram convinsa ) si odata a batut din picior in fata mea enervat ca nu stiu ce l-am intrebat (de vre-o 2 ori ce-i drept), iar el era concentrat in alta parte. De a doua zi nu am mai calcat in casa lui.
luchianramona
Postat pe 6 Decembrie 2013 13:28
Nu e vina ta,si fugi cat de repede poti,mai bine singura decat cu unu de ala.
alandalaportocala
Postat pe 6 Decembrie 2013 13:32
Faza cu stransul de gat intrece orice masura! Gandeste-te ca poate in subconstientul lui se petrece ceva dubios si nu de curand. Cu siguranta este stresat la munca, insa daca acest stres l-a facut sa te stranga de gat...care va fi reactia in cazul unui stres mai mare? Atentie mare de tot, ca nu e de glumit! Ai 23 de ani, ai viata inainte si pana sa gasesti jumatatea mai este drum!
kudika_944494
Postat pe 6 Decembrie 2013 13:46
De la: magdu90, la data 2013-12-06 13:19:51 Buna am 23 de ani si de 4 ani sunt cu un baiat care acum are 25. De 3 ani ne-am mutat impreuna.
De o luna, de cand s-a angajat la noul loc de munca viata noastra intima s-a cam dus pe apa sambetei. Zic asta pentru ca de atunci, doar de 3 ori am mai avut relatii intime.
Aseara, am incercat sa il aprind, insa nu a iesit cum speram:
L-am sarutat, mi-a zis ca e obosit. Si atunci am inceput si eu sa ii zic ce ma doare si ca si eu muncesc, si eu sunt obosita, insa nu uit de el.
.................................................


It is simple,get out!!!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Decembrie 2013 13:59
normal ca in opinia lui e vina ta
vina ta este ca nu ai vazut inca la el aceasta latura violenta
parerea mea sincera ,lasa-l
Ame_li
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:36
da-i 2 palme si arata-i cine-i seful in casa!
Muse__
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:38
ptiu, ptiu era o gluma, poate ma aleg cu cine stie ce injuraturi :D

Muse__
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:39
De la: Muse__, la data 2013-12-06 15:39:16ptiu, ptiu era o gluma, poate ma aleg cu cine stie ce injuraturi :D



tu ,nu-i de gluma cu astfel de indivizi
eu una as fugi ca arsa
Ame_li
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:40
De la: Ame_li, la data 2013-12-06 15:40:54
De la: Muse__, la data 2013-12-06 15:39:16ptiu, ptiu era o gluma, poate ma aleg cu cine stie ce injuraturi :D



tu ,nu-i de gluma cu astfel de indivizi
eu una as fugi ca arsa


I know. ce n-as avea eu unu ca asta, sa-i dau putina educatie :))):)))

cine pisicii lor se cred? hmm! :D
Muse__
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:41
eu nu prea am inteles. asta a vrut sa fie o ..... "gluma", cu stransul de gat? daca da, ar trebui sa ii explici ca nu accepti asa ceva, iar daca e sa va masurati fortele..in mod sigur nu asta e calea :)
Muse__
Postat pe 6 Decembrie 2013 15:50
De la: magdu90, la data 2013-12-06 13:19:51 Buna am 23 de ani si de 4 ani sunt cu un baiat care acum are 25. De 3 ani ne-am mutat impreuna.
De o luna, de cand s-a angajat la noul loc de munca viata noastra intima s-a cam dus pe apa sambetei. Zic asta pentru ca de atunci, doar de 3 ori am mai avut relatii intime.
Aseara, am incercat sa il aprind, insa nu a iesit cum speram:
L-am sarutat, mi-a zis ca e obosit. Si atunci am inceput si eu sa ii zic ce ma doare si ca si eu muncesc, si eu sunt obosita, insa nu uit de el.
L-am intrebat daca nu il mai atrag sau daca are pe altcineva. Atunci a inceput sa strige ca il enervez, ca nu am dreptate, ca el e atras de mine si ca nu exista nimeni altcineva in viata lui doar ca e obosit mereu.
Eu am inceput sa plang si s-a napustit asupra mea tinandu-ma de maini. I-am zis sa ma lase in pace si am incercat sa il inping mai tare, moment in care a devenit violent si m-a strans de gat.Am ripostat, insa socul ca a facut asta nu m-a lasat sa mai pun capul pe perna noaptea trecuta.
In opinia lui e vina mea ca l-am acuzat pe nedrept, dar ii pare rau ca nu s-a controlat. Cu toate ca si-a cerut iertare, ma tem sa nu isi faca un obicei din asta, mai ales ca noi planuiam ca ala anul sa ne casatorim. De iubit, il iubesc, iar el pretinde ca sentimentele sunt reciproce. Am trecut impreuna prin multe si asta ne-a unit, dar faza de aseara m-a cam pus pe ganduri.
Acum e la servici si sincer nici nu stiu ce sa fac sau cum ar trebui sa reactionez. Voi ce parere aveti? E vina mea?
Multumesc pentru rabdare!


Nu e vina ta ca el nu-si poate controla nervii, agresivitatea etc. Doar el e vinovat pentru asta.

Cand il prinzi intr-un moment de liniste, spune-i cat de mult te-a durut gestul lui si mai spune-i ca, daca se va repeta acel gest, urmatorul punct de cotitura in relatia voastra e despartirea. Nu-i tolera acte fizice violente asupra ta, pentru ca va face un obicei din a te brusca sau lovi.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Decembrie 2013 09:04
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-07 09:04:56
De la: magdu90, la data 2013-12-06 13:19:51 Buna am 23 de ani si de 4 ani sunt cu un baiat care acum are 25. De 3 ani ne-am mutat impreuna.
De o luna, de cand s-a angajat la noul loc de munca viata noastra intima s-a cam dus pe apa sambetei. Zic asta pentru ca de atunci, doar de 3 ori am mai avut relatii intime.
Aseara, am incercat sa il aprind, insa nu a iesit cum speram:
L-am sarutat, mi-a zis ca e obosit. Si atunci am inceput si eu sa ii zic ce ma doare si ca si eu muncesc, si eu sunt obosita, insa nu uit de el.
L-am intrebat daca nu il mai atrag sau daca are pe altcineva. Atunci a inceput sa strige ca il enervez, ca nu am dreptate, ca el e atras de mine si ca nu exista nimeni altcineva in viata lui doar ca e obosit mereu.
Eu am inceput sa plang si s-a napustit asupra mea tinandu-ma de maini. I-am zis sa ma lase in pace si am incercat sa il inping mai tare, moment in care a devenit violent si m-a strans de gat.Am ripostat, insa socul ca a facut asta nu m-a lasat sa mai pun capul pe perna noaptea trecuta.
In opinia lui e vina mea ca l-am acuzat pe nedrept, dar ii pare rau ca nu s-a controlat. Cu toate ca si-a cerut iertare, ma tem sa nu isi faca un obicei din asta, mai ales ca noi planuiam ca ala anul sa ne casatorim. De iubit, il iubesc, iar el pretinde ca sentimentele sunt reciproce. Am trecut impreuna prin multe si asta ne-a unit, dar faza de aseara m-a cam pus pe ganduri.
Acum e la servici si sincer nici nu stiu ce sa fac sau cum ar trebui sa reactionez. Voi ce parere aveti? E vina mea?
Multumesc pentru rabdare!


Nu e vina ta ca el nu-si poate controla nervii, agresivitatea etc. Doar el e vinovat pentru asta.

Cand il prinzi intr-un moment de liniste, spune-i cat de mult te-a durut gestul lui si mai spune-i ca, daca se va repeta acel gest, urmatorul punct de cotitura in relatia voastra e despartirea. Nu-i tolera acte fizice violente asupra ta, pentru ca va face un obicei din a te brusca sau lovi.





Exact! Stie ca il vei ierta si isi va face obisnuinta din asta. Totusi, afla daca in familia lui, tatal lui obisnuia sa o agreseze fizic pe mama lui. Daca, "Da!", inseamna ca el, involuntar a copiat acest comportament agresiv de la tatal lui si il va aplica si cu tine. Sper sa fie prima si ultima lui, abatere, altfel asa va continua toata viata, daca tu vei tolera. Ai grija de tine!
cristina_boeru_30
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:12
eu am o micutza intrebare pentru magdu90 : de pe data de 6/03/2010 cand ai postat mesajul, au mai fost episoade violente?
daca din nefericire, raspunsul este : DA, te sfatuiesc ( trecand printr-o experientza mult mai dramatica ) sa-tzi scotzi un certificat medico-legal in cazul in care ai semne , vanatai sau altele, pentru ca nu se shtie cand o sa-tzi prinda bine .
sducces !
evil_queen
Postat pe 8 Decembrie 2013 18:27
De la: evil_queen, la data 2013-12-08 18:27:24eu am o micutza intrebare pentru magdu90 : de pe data de 6/03/2010 cand ai postat mesajul, au mai fost episoade violente?
daca din nefericire, raspunsul este : DA, te sfatuiesc ( trecand printr-o experientza mult mai dramatica ) sa-tzi scotzi un certificat medico-legal in cazul in care ai semne , vanatai sau altele, pentru ca nu se shtie cand o sa-tzi prinda bine .
sducces !

Mesajul e din decembrie sau din martie?
Daca e recent, atunci ar trebui sa vb cu el cand ai ocazia si sa-i explici punctul tau de vedere.. Nu am fost in situatia asta dar stiu ca in unele momente de stres nu prea as fi vrut sa vad nici cele mai apropiate persoane!
Darius_
Postat pe 8 Decembrie 2013 19:56
De la: Darius_, la data 2013-12-08 19:56:19
De la: evil_queen, la data 2013-12-08 18:27:24eu am o micutza intrebare pentru magdu90 : de pe data de 6/03/2010 cand ai postat mesajul, au mai fost episoade violente?
daca din nefericire, raspunsul este : DA, te sfatuiesc ( trecand printr-o experientza mult mai dramatica ) sa-tzi scotzi un certificat medico-legal in cazul in care ai semne , vanatai sau altele, pentru ca nu se shtie cand o sa-tzi prinda bine .
sducces !

Mesajul e din decembrie sau din martie?
Daca e recent, atunci ar trebui sa vb cu el cand ai ocazia si sa-i explici punctul tau de vedere.. Nu am fost in situatia asta dar stiu ca in unele momente de stres nu prea as fi vrut sa vad nici cele mai apropiate persoane!



...ok! ok!, dar asta nu iti va justifica niciodata agresivitatea. Am inteles, ca nu ai agresat fizic pe nimeni, dar nu cred ca ai face-o. Pari o persoana care se poate cotrola in situatii extreme si nu va recurge la violente. Zic eu!
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:05
Urata treaba si e de la sine inteles ca ti-e frica. Eu te sfatuiesc ca, daca o sa mai aiba chiar si un singur act violent sa-i faci vant scurt si la obiect. Nu trebuie acceptat asa ceva.
Sper ca a fost doar o greseala si ca nu o sa se mai repete, insa fii atenta.
kidd_o
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:56
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:05:19
De la: Darius_, la data 2013-12-08 19:56:19
De la: evil_queen, la data 2013-12-08 18:27:24eu am o micutza intrebare pentru magdu90 : de pe data de 6/03/2010 cand ai postat mesajul, au mai fost episoade violente?
daca din nefericire, raspunsul este : DA, te sfatuiesc ( trecand printr-o experientza mult mai dramatica ) sa-tzi scotzi un certificat medico-legal in cazul in care ai semne , vanatai sau altele, pentru ca nu se shtie cand o sa-tzi prinda bine .
sducces !

Mesajul e din decembrie sau din martie?
Daca e recent, atunci ar trebui sa vb cu el cand ai ocazia si sa-i explici punctul tau de vedere.. Nu am fost in situatia asta dar stiu ca in unele momente de stres nu prea as fi vrut sa vad nici cele mai apropiate persoane!



...ok! ok!, dar asta nu iti va justifica niciodata agresivitatea. Am inteles, ca nu ai agresat fizic pe nimeni, dar nu cred ca ai face-o. Pari o persoana care se poate cotrola in situatii extreme si nu va recurge la violente. Zic eu!

Ce rost are sa-ti versi amarul' pe altcineva cand exista alte optiuni care privesc doar persoana in cauza! Am repezit, am tipat sau am fost nervos in compania altora, dar am pastrat o masura si cand a fost cazul nu mi-am cautat scuze, sa nu ma indrept cumva!
Darius_
Postat pe 8 Decembrie 2013 21:00
In primul rand vreau sa va multumesc pentru pareri, sfatui si sustinere.
Din seara cu pricina nu a mai fost nici un episod violent.
Practic, seara, dupa ce am venit amandoi de la servici l-am luat la o discutie serioasa. L-am intrebat ce se intampla cu el si de ce reactioneaza asa. I-am zis clar ca nu voi tolera un comportament violent. Eu lucrand cu copii nu pot sa apar timorata si speriata in fata lor si bineinteles ca nici mie, ca persoana, nu imi face bine o astfel de stare.
Lui ii pare rau pt reactia lui de atunci, insa asta nu salveaza foarte mult situatia. I-am zis ca poate sa o considere ultimatum, instiintare sau ce o mai vrea ei, insa cu prima ocazie cand calca pe bec in felul asta isi gaseste bagajul in fata blocului (dupa ce ma linistisem, mai citisem si cateva din raspunsurile voastre ma simteam viteaza).
Cand l-am intrebat de ce a reactionat asa mi-a zis ca nu stie, ca voia sa ma faca sa tac si sa nu il mai acuz de lucruri pe care el nu le face. I-am spus ca indiferent ce as fi zis nu a fost un motiv sa ma stranga de gat si ca nu are dreptul sa fie violent cu un om doar pentru ca nu ii place ce zice.
Vineri si sambata seara am dormit separat. El era suparatam jenat, dar incerca sa se comporte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. De luni am inceput sa vorbesc cu el ceva mai mult. Incerc sa trec peste episodul asta si asa cum ati zis si o parte dintre voi, daca se mai intampla o data ceva similar, adio si nu am cuvinte.
magdu90
Postat pe 10 Decembrie 2013 08:42
Magduta, cand un om e nervos, e bine sa-l lasi in pace, sa astepti sa se linisteasca, iar mai apoi sa-i spui ceea ce ai de spus, pe un ton calm insa.

Nu-i face reprosuri si nu-i aduce nici critici atunci cand e nervos sau incordat, ci asteapta, dupa cum am mai spus, sa se linisteasca. N-ai face decat sa pui suplimentar paie pe foc, enervandu-l sau frustrandu-l si mai rau in acele momente, cand il vezi atat de nervos sau suparat.

Te invat de bine, sa stii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Decembrie 2013 08:58
Draga Magdutza,nu numai ca este un om violent.....sau ma rog,poate s-a intamplat o singura data,dar acest lucru nu-I da dreptul de a fi rece cu tine si sa tina manie cu tine.Voi sunteti pregatiti sa formati o familie si atunci stau si ma gandesc in momente de cumpana cand ai de luat o decizie cu cine trebuie sa comunici,daca nu cu el!Nu-i inteleg tacerea si lipsa aceasta de comunicare si de ce nu-si arata fidelitatea fata de tine si nu-si deschide sufletul in fata ta!
Titanika
Postat pe 10 Decembrie 2013 09:41
De la: magdu90, la data 2013-12-10 08:42:41In primul rand vreau sa va multumesc pentru pareri, sfatui si sustinere.
Din seara cu pricina nu a mai fost nici un episod violent.
Practic, seara, dupa ce am venit amandoi de la servici l-am luat la o discutie serioasa. L-am intrebat ce se intampla cu el si de ce reactioneaza asa. I-am zis clar ca nu voi tolera un comportament violent. Eu lucrand cu copii nu pot sa apar timorata si speriata in fata lor si bineinteles ca nici mie, ca persoana, nu imi face bine o astfel de stare.
Lui ii pare rau pt reactia lui de atunci, insa asta nu salveaza foarte mult situatia. I-am zis ca poate sa o considere ultimatum, instiintare sau ce o mai vrea ei, insa cu prima ocazie cand calca pe bec in felul asta isi gaseste bagajul in fata blocului (dupa ce ma linistisem, mai citisem si cateva din raspunsurile voastre ma simteam viteaza).
Cand l-am intrebat de ce a reactionat asa mi-a zis ca nu stie, ca voia sa ma faca sa tac si sa nu il mai acuz de lucruri pe care el nu le face. I-am spus ca indiferent ce as fi zis nu a fost un motiv sa ma stranga de gat si ca nu are dreptul sa fie violent cu un om doar pentru ca nu ii place ce zice.
Vineri si sambata seara am dormit separat. El era suparatam jenat, dar incerca sa se comporte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. De luni am inceput sa vorbesc cu el ceva mai mult. Incerc sa trec peste episodul asta si asa cum ati zis si o parte dintre voi, daca se mai intampla o data ceva similar, adio si nu am cuvinte.



Va recidiva fara pic de remuscari,faptul ca nu a gasit o explicatie pentru aceesele de furie si violenta ar trebui sa te ingrijoreze!!!Exista diagnostic pentru astfel de manifestari fara discernamant,daca vrei sa afli opinia mea,nu as mai sta nicio ora cu acest barbat,vei sfarsi la spital,daca nu mai rau!!!!Restul este pura teorie,aplicabila in situatii cu grad redus de violenta,ce astepti,sa te sugrume din nou?????FA-o,asteapta!!
kudika_15804
Postat pe 10 Decembrie 2013 10:04
exact 15804 MissR,chiar daca o fost o ratacire de moment,nu avea nici un drept sa-si iasa din minti in acest fel.....sigur va mai recidiva!
Titanika
Postat pe 10 Decembrie 2013 10:09
iubitul tau te inseala...asta e sigur....faptul ca a dat in tine este de neiertat....daca un barbat trage intr o femeie si este iertat aceste momente dureroase se vor repeat...desparte te de el....relatia ta a ajuns la final....imi pare rau pentru tine...stiu ca vei suferi....iti doresc putere sa treci peste toate evenimentele..
catalina69
Postat pe 10 Decembrie 2013 15:25
De la: magdu90, la data 2013-12-06 13:19:51 Buna am 23 de ani si de 4 ani sunt cu un baiat care acum are 25. De 3 ani ne-am mutat impreuna.
De o luna, de cand s-a angajat la noul loc de munca viata noastra intima s-a cam dus pe apa sambetei. Zic asta pentru ca de atunci, doar de 3 ori am mai avut relatii intime.
Aseara, am incercat sa il aprind, insa nu a iesit cum speram:
L-am sarutat, mi-a zis ca e obosit. Si atunci am inceput si eu sa ii zic ce ma doare si ca si eu muncesc, si eu sunt obosita, insa nu uit de el.
L-am intrebat daca nu il mai atrag sau daca are pe altcineva. Atunci a inceput sa strige ca il enervez, ca nu am dreptate, ca el e atras de mine si ca nu exista nimeni altcineva in viata lui doar ca e obosit mereu.
Eu am inceput sa plang si s-a napustit asupra mea tinandu-ma de maini. I-am zis sa ma lase in pace si am incercat sa il inping mai tare, moment in care a devenit violent si m-a strans de gat.Am ripostat, insa socul ca a facut asta nu m-a lasat sa mai pun capul pe perna noaptea trecuta.
In opinia lui e vina mea ca l-am acuzat pe nedrept, dar ii pare rau ca nu s-a controlat. Cu toate ca si-a cerut iertare, ma tem sa nu isi faca un obicei din asta, mai ales ca noi planuiam ca ala anul sa ne casatorim. De iubit, il iubesc, iar el pretinde ca sentimentele sunt reciproce. Am trecut impreuna prin multe si asta ne-a unit, dar faza de aseara m-a cam pus pe ganduri.
Acum e la servici si sincer nici nu stiu ce sa fac sau cum ar trebui sa reactionez. Voi ce parere aveti? E vina mea?
Multumesc pentru rabdare!
:



sml-confused0006: Ai auzit de Ernest de la "Ochii din umbra" CanalD-TV , sau de Marian Dumitru de la "fosta iubire"? angajeaza pe unu din astia , e gratis si afli motivul ! Incearca si fa-l gelos, prefate ca mangai pe altcineva in fata lui si vezi-i reactia !Daca nu-l intereseaza , inseamna ca nu te iubeste ca il plictisesti , si cauta pe altcineva , daca reactioneaza,inseamna ca ori are probleme sexuale,ori e obosit si lasa-l sa doarma , apai cat o sa doarma ?Luati-va o vacanta si plecati la munte la schi ca e sezonul si la aerul tare de la munte ...il face "barbat " de nu mai scapi de el !
Dindirel
Postat pe 10 Decembrie 2013 16:42
De la: catalina69, la data 2013-12-10 15:25:29iubitul tau te inseala...asta e sigur....faptul ca a dat in tine este de neiertat....daca un barbat trage intr o femeie si este iertat aceste momente dureroase se vor repeat...desparte te de el....relatia ta a ajuns la final....imi pare rau pentru tine...stiu ca vei suferi....iti doresc putere sa treci peste toate evenimentele..



Sunt de aceiasi parere.

Un barbat tanar care refuza sa faca sex cand femeia incearca sa il motiveze in acest sens are ceva probleme la tartacuta.

Deschide bine ochii si vezi ce s-a mai schimbat in relatia voastra. Cred ca vei gasi suficiente motive sa iti faci valiza sau sa ii faci valiza.

Daca acum cand nu sunteti casatoriti reactioneaza brutal la o discutie banala pai atunci cand vor aparea problemele mai grele decat cele legate de cheful de sex ce o sa se intample ?

O despartire este dureroasa dar prelungirea agoniei e mult mai paguboasa. E pierdere de timp iar timpul nu il mai dai inapoi niciodata.
Sa nu faci gresala sa iti imaginezi ca vei reusi sa il schimbi. Asta este o iluzie. Intr-o perioada scurta de timp, un an sau doi, este aproape imposibil sa aiba loc schimbari fundamentale de comportament. Sigur ca vor fi momente in care se va putea stapani dar problema va mocni undeva in el si cand va exploda va fi si mai rau.

O persoana normala la cap nu isi strange de gat persoana iubita.
Daca nu esti psiholog sau psihiatru e bine sa eviti genul acesta de persoane.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Decembrie 2013 16:50
posibil si aceasta motivatie
Titanika
Postat pe 10 Decembrie 2013 20:41
Fetita mea scumpa, nu mai sta nici macar o clipa cu un astfel de om, fugi acum pana nu aveti copii, nu ai niciun motiv sa-i rabzi. Nu-i cauta scuze si motivatii, mereu se va repeta si vei duce o viata de cosmar langa un om violent. Calca-ti pe inima si fugi, nu te uita inapoi si nu-l ierta orice ti-ar promite, Asculta o femeie care-ti povesteste din experienta ei si care a rabdat 23 de ani o casnicie de cosmar, crezand in dragoste si dorind sa-si vada copiii cu studii superioare. Vei ajunge la despartire oricum daca n-o faci acuma, dar e mult mai bine sa fii scutita de durere si traume pentru copiii ce vor veni. Daca a facut-o o data, va face-o mereu. Nu-l ierta, nu fii masochista, sunt atatia oameni de treaba incat nu merita sa-i suporti unui om violent toanele doar pentru ca te autosugestionezi ca-l iubesti. Vei intalni dragostea adevarata, un om care te merita, doar esti ata de tanara! Lasa-l urgent si fara remuscari! Gandeste-te ca daca il vei lasa mai tarziu sunt doua variante, ori vei ramane marcata sufleteste de loviturile lui, ori te poate mutila fizic sau poate chiar omori. Repeta-ti in gand, vreau sa traiesc, viata e darul suprem pe care l-am primit si trebuie sa ma indepartez cu orice pret de un potential criminal.
Succes in viata, minte multa si multa, multa fericire!
Liuta
Postat pe 19 Ianuarie 2014 06:36
MAI DAL DRACU
kudika_951383
Postat pe 19 Ianuarie 2014 06:39
Scumpa mea, nu mai astepta episodul urmator, stiu ca il iubesti , ca ti-ai legat visele si viitorul de el, dar tot asa cum te-ai obisnuit, te vei dezobisnui de el. Asculta-ma, sa nu te intereseze nimic, nici gura lumii, nici rugamintile lui, rupe-o fara resentimente, simplu, direct si fara a-i acorda circumstante atenuante. In timp ajungi sa te temi doar ca se apropie de casa. Asta iti doresti? Fugi si nu-l ierta, crede-ma, o data ce si-a facut debutul violeta se va repeta si in timp va deveni o stare de fapt. Nu mai sta pe ganduri, nu-l ierta, nimic nu scuza violenta decat lipsa de educatie sau o problema psihica. Fugi!
Liuta
Postat pe 19 Ianuarie 2014 06:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor ce sa fac ? 20 De la: fante_de_dorobanti 14 Octombrie 2010 13:46
buna.Cum sa le spun parintilor ca am un iubit care a fost casatorit? 32 De la: kudika195501 16 Ianuarie 2011 22:52
pareri... 7 De la: kudika513102 3 Martie 2012 19:15
pareri, sfaturi cine se ofera 5 De la: ioanageorgiuADY 20 Ianuarie 2009 10:54
Pare o gluma, dar in principiu, nu este 56 De la: hairlucifer0 13 Iulie 2009 23:15