Setari Cookie-uri

Ce e de facut cand iubitul devina violent?

buna dimineata,esti foarte tanara,ai viata inainte si foarte frumoasa daca stii sa o traiesti frumos si cu respect,incredere si sentimente,numai ca tu vei fi cea care vei alege ,dupa episodul trecut singura optiune sa il parasesti si numai inainte,inapoi nu exista,in continuare o viata frumoasa tie ca meriti,respectate pe tine ca femeiesi in mod sigur vei fi o femeie fericita.
kudika_928363
Postat pe 19 Ianuarie 2014 08:10
dute "unde a dus mutu iapa,si orbul,capastru"cum se zice la noi in banat!decit sa ramai linga un astfel de ....bestie,atunci mai cistigata ai fi sa iti legi un pietroi de git si sa te arunci in apa....Doamne fereste!fugi1da repede si departe!daca acum a facut asta,dupa ce te stie a lui cu acte in regula....vai de curuletul tau va fi...!sau,sa mai ai si un copil!vei chinui si bietul sufletel.....du-te.....du-te...cit mai ai timp.
armiedi_19665
Postat pe 19 Ianuarie 2014 08:18
oamenii normali isi controleaza nervii, nu nervii ii conyrileaza pe ei. Daca nu te suporta putea allege aly mod de a-ti spune. asa ca..............FUGI si LASA-L
maria_doina
Postat pe 19 Ianuarie 2014 10:31
Nu te descuraja. Data viitoare cand te-o strange de gat s-ar putea sa reuseasca.
kudika023770
Postat pe 19 Ianuarie 2014 11:56
Un raspuns cu-adevarat matur, nu-l trece cu vederea!
Liuta
Postat pe 19 Ianuarie 2014 13:06
Fa-i ,,vant'' repede, in mod sigur are o alta iubita, pe tine te tine sa-l speli si sa-i inghit toanele, un barbat se comporta asa, cand are o alta, Fata draga, esti tanara, fugi cat te tin picoarele, lasa-l cu iubirea cu care o porti, ca-ti va calca sentimentele si sufletul in picioare, stiu asemenea cazuri, si ceva asemanator am patit si eu, nu m-am batut, dar a fost altceva.Iti va mai face si un cpoil , doi si vai de mama-ta si de tien !!! TREZESTE-TE , nu suporta asa ceva, ca D-zeu a facut femeia din costa lui, aproape de inima, pentru ca sa o iubesca, nu a facut din talpa piciorului ca sa o calce in picioare la propriu si al figurativ vorbind !!!
kudika336810
Postat pe 19 Ianuarie 2014 13:11
stai atenta.nu se fac lucruri de acest fel,atunci daca se intimpla sa gresesti cu adevarat ce face? te omoara
kudika_951023
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:14
LASA_LLLLLL!!!
Femeie17
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:19
Depinde unde-l lasa.Eu i-as cumpara un cal. Poate il tranteste intr-o zi si nu mai trebuie sa il las eu, il lasa el.
kudika023770
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:38
De la: kudika023770, la data 2014-01-19 15:38:45Depinde unde-l lasa.Eu i-as cumpara un cal. Poate il tranteste intr-o zi si nu mai trebuie sa il las eu, il lasa el.



ii va da o copita..daca nu-l cunoaste!!!!
Femeie17
Postat pe 19 Ianuarie 2014 15:40
Draga mea, subconstientul lui a rabufnit. Vrea doar sa pastreze aparentele, dar cu el se intampla ceva... Sfatul meu: pleaca! Fugi, cat mai ai timp. A devenit o relatie bolnava si e pacat de tine.
Dupa cele relatate de tine, sunt clar simptomele unei, sa-i spunem, "redescoperiri" de sine. De regula, asa se comporta barbatii care, la un moment dat, descopera ca sunt atrasi de cei de acelasi sex. Furia lui provine din faptul ca isi da seama ca nu se mai poate ascunde de tine si, astfel, nu mai poate pastra aparentele via-a-vis de masculinitatea sau ne-masculinitatea lui.
Nu are leac, deci nu te mai chinui singura.
Jaqueline_healthy
Postat pe 19 Ianuarie 2014 16:04
asta-i doar inceputul......asteapta-te la mai rau
violenta va continua si crede-ma ca singurul lucru bun pe care il poti face este sa termini aceasta relatie imediat
Nora1000
Postat pe 19 Ianuarie 2014 16:05
Fugi cât vezi cu ochii! Nu meritã sã-þi sacrifici tinereþea cu un mitocan! Este un început.Mai târziu pune-þi întrebarea ce va urma?
kudika_20613
Postat pe 19 Ianuarie 2014 18:12
Buna seara! Parerea mea este sa-l parasesti. Eu sunt casatorita de 10 ani si inainte sa ma marit sotul meu vorbea frumos cu mine, iar dupa ce m- am casatorit iinceput sa vorbesca urat, foarte urat pot sa spun. Am sperat ca se schimba dar nu a fost asa. Majoritatea barbatilor inainte de casatorie sunt fff buni dar dupa se schimba. Deci va rog sa va ganditi!
bogy1982
Postat pe 19 Ianuarie 2014 22:01
buna draga mea stiu te inteleg prea bine prin ce treci insa daca esti sigura ca el te iubeste si tu il iubesti treceti peste asta chiar daca tie iti este greu caci ai suferit un soc insa intrebarea este : mai era si inainte tot atat de agresiv caci daca raspunsul tau este afirmativ atunci nu as putea vedea o relatie serioasa deosrece tipul are probleme crede-ma barabatii uneori pot sa devina agresivi insa nu neaparat din vina noastra din cauza stresului si a problemelor zilnice insa eu cred ca poate simtea lipsa sa fie singur in momentul respectiv si poate ca l-ai enervat tot intrebandu-l ca are pe cineva sau ca este obosit etc.. ..fiecare dupa anumite ore de munca are nevoie de putin timp liber pt el insusi indiferent ca este femeie sau barbat . cat despre relatie si despre tine trebuie sa consulti un psiholog ca sa te ajute sa treci peste socul tau ..deoarece acesta in timp poate cauza cu trecerea anilor si alte probleme mult mai grave dupa sine te rog sa nu zambesti despre ce ti-am scris.toate cele bune si sper ca ti-am putut fi de folos.
kudika_927196
Postat pe 19 Ianuarie 2014 22:54
Draga mea,crezi ca mama nu i-a spus tatalui meu ca il paraseste daca mai este violent??? Si-a luat prima palma la o luna dupa nunta apoi si-a cerut iertare dar au urmat 40 de ani de batai sistematice pentru ca tind sa cred ca se mai intampla si acum.Sunt cea mai mare din cinci frati si nu vrei sa stii ce copilarie am avut...Am ajuns femeie la randul meu si am nascut primul baiat dar m-am despartit de tatal lui la primul acces de violenta.Cu al doilea s-a intamplat la fel,la scurt timp dupa ce am nascut a devenit violent si el insa doar verbal la inceput si am avut o relatie ceva mai lunga.Vreau sa spun ca desi cu doi copii mici,fara casa si fara nici un sprijin din partea parintilor nu m-am uitat inapoi cand am vazut ca se ridica tonul si palma la mine.La fel,m-a strans de gat tatal celui mic de am simtit ca mor,insa nu mi-a trebuit nici o secunda in plus sa stau la discutii sa il intreb de ce sau sa astept scuze.Nu vrei sa stii de cate ori m-a implorat sa il iert si a varsat lacrimi de crocodil cu promisiuni ca nu se va mai repeta,dar din moment ce a gresit o data in felul asta nu e de iertat.Acum copiii sunt mari de 15 respectiv 13 ani si am gasit si barbatul alaturi de care sa simt ca merita sa merg la starea civila si in fata lui Dumnezeu.Cu ceilalti doi nu am fost casatorita;asta mai lipsea... :D Eu nu te sfatuiesc nimic,nu sunt in masura pentru ca am aproape 36 de ani si consider ca eu insami mai am multe de invatat,insa ti-am povestit foarte pe scurt cate ceva din experienta mea vis-avis de framantarile tale.Raspunsul este la tine.Daca te iubesti si te respecti destul de mult incat sa crezi cu toata fiinta ta ca meriti sa fii fericita vei sti ce trebuie sa faci.Ganduri bune iti doresc! :-)
kudika_29850
Postat pe 20 Ianuarie 2014 00:32
Din punctul meu de vedere se intampla ceva dubios cu el..acum nu stim daca si-a gasit pe alta si tu acum ai ajuns sa il iriti sau doar este stresat din cauza jobului..ideea e ca tu ar trebui sa iti dai seama daca el te minte sau nu si daca ceea ce s-a intamplat e doar o cadere nervoasa sau va deveni un obicei. Spune-i ce ai pe suflet si intreaba-l daca vrea sa continuati relatia, respectiv pasul spre casatorie, ca sa stii si tu ce pas vei urma sa faci pt ca anii trec si tu nu vei intinerii! Oricum eu zic ca ar trebui sa mai ai si alte relatii pana la casatorie dar asta e doar parerea mea, pt ca zic sa nu iti para rau mai tarziu cand vei descoperii ca ceea ce ai langa tine nu e tocmai ceea ce iti doresti. Te pup
verraa
Postat pe 20 Ianuarie 2014 00:32
Lasa l pentru ca daca a facut o data o va mai face. Cu siguranta are pe cineva violent in familie. Iti spun asta din proprie experienta, pentru ca asa a facut si cel cu care am stat eu: era violent si ma batea, iar intr o zi am descoperit cine este asa violent la el in familie: un unchi din partea mamei. Asa ca sigur are pe cineva cu dereglari psihice.E bine ca s a intamplat asa si ai descoperit akm pana sa te mariti k el.
Mist2711
Postat pe 20 Ianuarie 2014 10:16
Indiferent daca are sau nu o alta relatie ,daca este stresat sau nu de servici, de oboseala sau de situatii conjuncturale, nimic nu scuza o reactie de genul ,,strans de gat,,. S-ar putea ca nervii lui sa fie intansi la maxim sau sa aibe o slaba rezistenta la stress, s-ar putea sa-l fi enervat si tu prin insistenta ta, dar reactia lui exagerata ar trebui sa-ti dea un serios semnal de alarma.Si in cazul in care repeta un model familiar vazut in casa si in cazul in care sta prost cu nervii,ar fi bine sa te lamuresti repede, caci treaba cu modelul familiar se educa greu , iar treaba cu boala la cap nu are rezolvare.
Studiaza repede problema, nu astepta sa se intample din nou, pentru a -i da papucii dupa ce intocmesti un certificat medico-legal, Doamne fereste!
Si reactioneaza repede,nu te lasa influientata de sentimente, judeca la rece si ia o decizie obiectiva, e vorba de viata ta (sau de moarte!,Doamne fereste!).
renada
Postat pe 20 Ianuarie 2014 11:07
S-au terminat barbatii la iubitelul tau ? Esti tanara, cauta-ti perechea cu care poti sa fii fericita, e clar ca acest "iubitel" nu te iubeste !
Dindirel
Postat pe 20 Ianuarie 2014 19:49
ce mai faci? de atunci s-a mai intamplat ceva? tyrebuie sa ai o discutie serioasa cu el in care sa-i explici ca nu o sa mai stai sa patesti asa ceva vreodata. trebuie sa inteleaga cat de grav e si sa-ti promita ca nu o sa mai faca asa ceva niciodata. ma gandeam ca, avand in vedere ca nu s-a mai intamplat asa ceva in cei 4 ani si nu ai fost f lezata , mai merita o sansa. te pup si succes!
kudika486031
Postat pe 22 Ianuarie 2014 18:57
Fugi cat te tin picioarele si nu te mai uita inapoi !!!! Fara regrete !
Fusun_ge
Postat pe 22 Ianuarie 2014 19:27
In primul rand, orice s-ar fii intamplat nu trebuia sa te stranga de gat! Nu exista scuza pentru asa ceva! Si inca ceva, imi pare rau sa ti-o spun, dar e foarte posibil ca el sa te insele. Un barbat normal si sanatos nu refuza sa faca sex oricat de obosit ar fii el. Ceva se intampla. Nu e frumos, dar ai putea sa incerci sa ii verfici telefonul sau calculatorul atunci cand ai acces la ele, fara ca el sa stie. Poate multi nu vor fii de acord cu mine, ca e intimitatea lui si etc. Asa e, dar daca vrei sa afli adevarul, trebuie sa-l afli de una singura, asta in cazul in care nu dispui de bani sa angajezi un detectiv particular ca sa afli ce se intampla de fapt. Daca crezi ca nu ai putea suporta sa afli o posibila infidelitate de a lui, atunci nu are rost sa cauti in lucrurile lui, fiindca tu vei fii cea care va suferi daca vei gasi dovezile de infidelitate impotriva lui. Cu toate ca, la drept vorbind, eu as prefera un adevar dureros in locul unei minciuni frumoase. Si nu tolera sub nicio forma agresivitatea lui, nu are nici un drept sa te atinga, nici macar daca ai fii sotia lui in acte tot nu ar avea acest drept!! Ai grija de tine si mai povesteste-ne ce ai mai facut pana la urma.
Miss_Y
Postat pe 22 Ianuarie 2014 21:37
Stii vorbele alea din popor...1) k e mult pana-ti da o palma k apoi vin si urmatoarele; 2) daca-ti spun mai multe persoane k esti beat trebuie sa te duci la culcare...? tu esti cea care a trait relatia asta nu noi, cei cu sfaturile...tot tu ai fost cea care a trait si drama...asa ca doar tu poti decide daca vrei sa-i mai dai o sansa sau daca vrei sa scapi de violentele viitoare, daca ai taria sa te rupi...eu una nu mai cred in dragoste adevarata si desi sunt convinsa k toti gresim si, oricine greseste are nevoie de o a doua sansa...insa doua sansa in chestiuni de genul asta inseamna autocondamnare de la o viata trista...
angel_conblue
Postat pe 5 Februarie 2014 10:34
Dragii mei, va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Pot spune ca a fost o perioada destul de agitata si s-au dat destule lupte intre inima si creierul meu.
Mi-am dat seama ca refuz sa fug, asa ca nu am fugit, dar in prima saptamana dupa incident am stat separat, fiecare in camera lui. Nu stiam cum voiam sa se termine sau daca voiam sa se termine relatia asta.
Am hotarat amandoi sa ne rezolvam problema, asa ca am apelat la terapia de cuplu. Nu m-a inselat niciodata, dar se pare ca l-a cam doborat strsul.
Nici pana atunci, nici de atunci nu a mai avut iesiri violente si i-am zis destul de clar ca nu tolerez violenta in casa noastra, indiferent de ce natura ar fi ea. Am convenit sa dicutam situatiile prin care trecem amandoi, asa cum faceam inainte, si sa ne ajutam reciproc.
El a devenit mai intelegator si mai deschis, iar eu am mai redus din cicaleli si din reprosuri.
Am preferat sa incercam si varianta asta, pentru ca desi nu s-au termiant barbatii la el, asa cum zicea @Dindirel, nu as vrea sa arunc la cos tot ce am investit fara sa stiu ca am facut tot ce puteam sa fac sa mearga.
magdu90
Postat pe 5 Februarie 2014 11:35
De la: magdu90, la data 2014-02-05 11:35:58Dragii mei, va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Pot spune ca a fost o perioada destul de agitata si s-au dat destule lupte intre inima si creierul meu.
Mi-am dat seama ca refuz sa fug, asa ca nu am fugit, dar in prima saptamana dupa incident am stat separat, fiecare in camera lui. Nu stiam cum voiam sa se termine sau daca voiam sa se termine relatia asta.
Am hotarat amandoi sa ne rezolvam problema, asa ca am apelat la terapia de cuplu. Nu m-a inselat niciodata, dar se pare ca l-a cam doborat strsul.
Nici pana atunci, nici de atunci nu a mai avut iesiri violente si i-am zis destul de clar ca nu tolerez violenta in casa noastra, indiferent de ce natura ar fi ea. Am convenit sa dicutam situatiile prin care trecem amandoi, asa cum faceam inainte, si sa ne ajutam reciproc.
El a devenit mai intelegator si mai deschis, iar eu am mai redus din cicaleli si din reprosuri.
Am preferat sa incercam si varianta asta, pentru ca desi nu s-au termiant barbatii la el, asa cum zicea @Dindirel, nu as vrea sa arunc la cos tot ce am investit fara sa stiu ca am facut tot ce puteam sa fac sa mearga.




Am vazut ca dupa postarea ta, ai primit multe sfaturi pe forum , da, toti au dreptate .E bine sa stii ca violenta la om este un caracter care il are in el din nastere , specific fiecarui om,nu este ceva ce apare si dispare cand vrem noi.Daca o persoana (in general barbatul )si-a manifestat o data violenta fata de o alta persoana, sa fii sigura ca asta se va repeta cat vor sta impreuna persoanele !O terapie de cuplu nu va "vindeca" niciodata o violenta a unei persoane ! Mi-a placut si bine a zis Angel-conblue ca dupa o palma va urma si celelalte !Stresul si cicaleala partenerei nu sunt motive ca sa devina cineva violent,putea simplu sa plece in oras,sa te lase singura in casa, sau sa isi faca alta ocupatie pana te calmai , dar manifestul lui... hm! Dar citind mai atent ce ai spus , se pare ca la voi nu a cam fost violenta , ci niste pretentii mai speciale de la tine,l-ai cam enervat , poate ai si dat in el si el si-a aratat "coltii"-Din purtarea lui, daca ramai cu el ,trebuie sa intelegi ca purtarea ta trebuie sa se schimbe , in a fi un mielusel , care sa nu iasa din vorba lui, sa faci numai ce zice el si cu aprobarea lui,adica el stapanul si sa ii asculti ordinele ..altfel.... !
Dindirel
Postat pe 6 Februarie 2014 10:11
De la: magdu90, la data 2014-02-05 11:35:58Dragii mei, va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Pot spune ca a fost o perioada destul de agitata si s-au dat destule lupte intre inima si creierul meu.
Mi-am dat seama ca refuz sa fug, asa ca nu am fugit, dar in prima saptamana dupa incident am stat separat, fiecare in camera lui. Nu stiam cum voiam sa se termine sau daca voiam sa se termine relatia asta.
Am hotarat amandoi sa ne rezolvam problema, asa ca am apelat la terapia de cuplu. Nu m-a inselat niciodata, dar se pare ca l-a cam doborat strsul.
Nici pana atunci, nici de atunci nu a mai avut iesiri violente si i-am zis destul de clar ca nu tolerez violenta in casa noastra, indiferent de ce natura ar fi ea. Am convenit sa dicutam situatiile prin care trecem amandoi, asa cum faceam inainte, si sa ne ajutam reciproc.
El a devenit mai intelegator si mai deschis, iar eu am mai redus din cicaleli si din reprosuri.
Am preferat sa incercam si varianta asta, pentru ca desi nu s-au termiant barbatii la el, asa cum zicea @Dindirel, nu as vrea sa arunc la cos tot ce am investit fara sa stiu ca am facut tot ce puteam sa fac sa mearga.



Da,este o cale de rezolvare!!!!!Ceea ce doresti tu trebuie sa doreasca si partenerul tau!!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Februarie 2014 10:17
De la: magdu90, la data 2014-02-05 11:35:58Dragii mei, va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Pot spune ca a fost o perioada destul de agitata si s-au dat destule lupte intre inima si creierul meu.
Mi-am dat seama ca refuz sa fug, asa ca nu am fugit, dar in prima saptamana dupa incident am stat separat, fiecare in camera lui. Nu stiam cum voiam sa se termine sau daca voiam sa se termine relatia asta.
Am hotarat amandoi sa ne rezolvam problema, asa ca am apelat la terapia de cuplu. Nu m-a inselat niciodata, dar se pare ca l-a cam doborat strsul.
Nici pana atunci, nici de atunci nu a mai avut iesiri violente si i-am zis destul de clar ca nu tolerez violenta in casa noastra, indiferent de ce natura ar fi ea. Am convenit sa dicutam situatiile prin care trecem amandoi, asa cum faceam inainte, si sa ne ajutam reciproc.
El a devenit mai intelegator si mai deschis, iar eu am mai redus din cicaleli si din reprosuri.
Am preferat sa incercam si varianta asta, pentru ca desi nu s-au termiant barbatii la el, asa cum zicea @Dindirel, nu as vrea sa arunc la cos tot ce am investit fara sa stiu ca am facut tot ce puteam sa fac sa mearga.
-Iulya
Postat pe 6 Februarie 2014 10:53
Scuzele nu au nici o valoare. Odata ce a incercat sa te sugrume, mai devreme sau mai tarziu o sa reuseasca. Pleaca cat inca mai ai timp. Esti tanara, ai viata in fata, nu te opri la el fiindca si-a cerut scuze. Data viitoare te bate bine, si apoi se scuza, tu il ierti si o sa o luati de la capat. E un cerc vicios ce trebuie rupt, acum cat inca poti. Oricum, este viata ta, gandeste-te bine ce vrei sa faci cu ea.
giada
Postat pe 2 Martie 2014 12:44
De la: magdu90, la data 2014-02-05 11:35:58Dragii mei, va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Pot spune ca a fost o perioada destul de agitata si s-au dat destule lupte intre inima si creierul meu.
Mi-am dat seama ca refuz sa fug, asa ca nu am fugit, dar in prima saptamana dupa incident am stat separat, fiecare in camera lui. Nu stiam cum voiam sa se termine sau daca voiam sa se termine relatia asta.
Am hotarat amandoi sa ne rezolvam problema, asa ca am apelat la terapia de cuplu. Nu m-a inselat niciodata, dar se pare ca l-a cam doborat strsul.
Nici pana atunci, nici de atunci nu a mai avut iesiri violente si i-am zis destul de clar ca nu tolerez violenta in casa noastra, indiferent de ce natura ar fi ea. Am convenit sa dicutam situatiile prin care trecem amandoi, asa cum faceam inainte, si sa ne ajutam reciproc.
El a devenit mai intelegator si mai deschis, iar eu am mai redus din cicaleli si din reprosuri.
Am preferat sa incercam si varianta asta, pentru ca desi nu s-au termiant barbatii la el, asa cum zicea @Dindirel, nu as vrea sa arunc la cos tot ce am investit fara sa stiu ca am facut tot ce puteam sa fac sa mearga.
cicalelile au si ele rostul lor , ai luat o decizie inteleapta
-Iulya
Postat pe 2 Martie 2014 12:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferenta prea mare de varsta.... 25 De la: alyn27 24 Iunie 2010 12:09
Cafenea fara restrictii... 1646 De la: miss_darine 2 Februarie 2010 20:30
Nasi pentru prima data! 3 De la: kudika_944494 20 Ianuarie 2014 16:23
Fetelor am nevoie de ajutor 12 De la: diana1981 18 Martie 2009 17:01
Minciuni 23 De la: naster 8 Decembrie 2009 21:13