Setari Cookie-uri

iubire complicata

desteapta esti mai iulia
kudika_950728
Postat pe 18 Iunie 2014 20:09
Draga mea,raspunde-mi,te rog,de ce persisti in greseala????Tu ai cea mai mare culpa in tot ce ti se intampla!!!De ce ai ramas cu un barbat,pe care nu il iubeai????De ce ai trecut la un barbat casatorit,de care te-ai indragostit nebuneste???Cati barabti casatoriti renunta la sotiile lor pentru alta femeie,pe care au folosit-o ca pe un obiect???Niciunul,caci acea femeie a fost o jucarie in mainile lor!!De ce ai inceput o alta relatie cu un alt barbat,dar pe care nu il iubesti??Multi "de ce",nu???

Vei ajunge sa te desparti si de cel de-al treilea barbat,caci nu il iubesti si bunurile dobandite impreuna nu inlocuiesc iubirea, niciodata!!!

Iti plac confortul,starea de bine,placerile materiale,viata de huzur,dar nu vei fi niciodata o femeie demna de a fi iubita,caci nu stii sa iubesti sau,mai bine spus,ai doar un simt al aventurii extrem de dezvoltat!!!

Vrei un sfat????Foarte bine,iata-l:

Desparte-te de partenerul de acum,CACI NU IL IUBESTI si vei ajunge,cat de curand, la o alta tradare,poate,chiar cu primul barbat!!!Acela te iubeste,ti-a spus ca te reprimeste la el ,dar esti convinsa de faptul ca nu vor aparea reprosuri in timp???Chiar sa fie acel barbat orbit de dragostea pentru tine,chiar exista asemenea barbati???

Cauta fericirea ,intai,in tine,dupa care o poti cauta in relatia cu un barbat,caci atat timp cat nu esti impacata cu tine,nu vei fi fericita niciodata,oricat de multi parteneri ai schimba!!!



007 Reciteste acest mesaj pe care l-ai primit dar il negi ! Nu-ti cauta scuze pt propriile greseli ..nu te judeca nimeni , ai cerut doar pareri.
-Iulya
Postat pe 18 Iunie 2014 20:26
De la: kudika_950728, la data 2014-06-18 20:09:14desteapta esti mai iulia

La fel ca tine, desteptule :)
-Iulya
Postat pe 18 Iunie 2014 20:27
eiii tu esti mai desteapta draga se vede cu ochiul liber
kudika_950728
Postat pe 18 Iunie 2014 20:37
De la: kudika_950728, la data 2014-06-18 20:37:35eiii tu esti mai desteapta draga se vede cu ochiul liber

Faci misto de mine
-Iulya
Postat pe 18 Iunie 2014 20:40
nu draga tu nu vezi ce sfaturi intelepte dai
kudika_950728
Postat pe 18 Iunie 2014 20:43
De la: kudika_950728, la data 2014-06-18 20:43:03nu draga tu nu vezi ce sfaturi intelepte dai

ma iei la misssssto
Te caftesc
-Iulya
Postat pe 18 Iunie 2014 20:46
tu nu ai curaj nici sa te intalnesti cu mn dar sa ma caftesti,,mai bn te ai sfatui sa te intalnesti cu mn decat sa i sfatuiesti pe altii
kudika_950728
Postat pe 18 Iunie 2014 20:49
De la: tot_eu007, la data 2014-06-18 09:24:14de ce sunt panarama Dle Arhos? pt k m-am indragostit de barbatul nepotrivit? pt k nu ii pot dicta inimi pe cine sa iubeasca si p cine nu? pt k am ghinionul k atunci cand sunt iubita si respectata sa nu pot iubi? am stat 5 ani langa fostul in speranta k il voi iubi pt k am vazut de la inceput k e baiat bun si k ma iubeste, dupa c toata adolescenta mea am fost indragostita de un baiat care nu m-a vrut. fostul a fost si primul meu barbat, langa el m-am format k femeie, in timp am ajuns sa am sentimente pt el dar nu stiu c fel de sentimente, nu e acelasi fel de sentimente k atunci cand am fost indragostita de baiatul acela in adolescenta mea, sau cand am fost indragostita de cel insurat, e o iubire mai profunda dar nu la fel de frumoasa k atunci cand am fost indragostita si eram in stare sa mut si muntii din loc
pai daca si u observi asta ams a iti spun...de nu iubesti pe cineva nu stai 5 ani de zile cu el,ok inteleg incerci sal iubesti dar nu astepti sa treaca 5 ani de zile,si apoi nu poti sta cu cineva ca financiar ati rezolvat multe impreuna,intr-o relatie daca nu e dragoste poate fi orice dar nu mai se numeste relatie,ce rost are asa si sa iti faci rau tie cat si celor din jur,ar treb din cele intamplate sa iti dai singura o lectie si sa inveti din greseli nu sa persisti in ele,orice decizie va fi grea insa de o vei face pe eca corecta baram vei fi impakata cu tine,nu e bn ca cineva sa sufere din actiuunile tale si din indecizia ta,nu sta si cu actual 5 ani ca iti av trece vremea ci rupete si ia-o d ela inceput fara sa regreti
athos_is_back
Postat pe 18 Iunie 2014 20:57
De la: kudika_950728, la data 2014-06-18 20:49:29tu nu ai curaj nici sa te intalnesti cu mn dar sa ma caftesti,,mai bn te ai sfatui sa te intalnesti cu mn decat sa i sfatuiesti pe altii

Hercules , tu crezi ca eu sunt Xena
-Iulya
Postat pe 18 Iunie 2014 20:59
da scumpa doamna mai exista astfel de barbati care ar incerca sa treaca peste astfel de greseli cu toti suntem oameni si cu toti suntem predispusi greseli atat cat traim...daca ar sti ca se merita iar ea l-ar ajuta si iar recapata increderea ar reusi...astfel de povesti de dragoste nu le traiesc multi,eu zic ca se merita sa incerce macar sa se reapropie cumva de fostul chiar daca acum este incurcata cu altcineva pe care NU IL IUBESTE ...important este ca il regreta pe fostul,o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata!
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 11:30
De la: tot_eu007, la data 2014-06-18 11:36:52
De la: tot_eu007, la data 2014-06-18 11:21:38
De la: kudika_15804, la data 2014-06-18 10:54:40
De la: tot_eu007, la data 2014-06-18 09:57:58
De la: kudika_15804, la data 2014-06-18 07:56:21
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-18 00:56:25
De la: kudika_15804, la data 2014-06-17 19:44:22
Cauta fericirea ,intai,in tine,dupa care o poti cauta in relatia cu un barbat,caci atat timp cat nu esti impacata cu tine,nu vei fi fericita niciodata,oricat de multi parteneri ai schimba!!!


Usor de spus greu de facut.

Copilaria ne influneteaza foarte mult viata.

In cazul unei persoane care a avut o copilarie lipsita de afectiune un astfel de sfat este foarte greu de urmat.
Daca la lipsa de afectiune au fost adaugate si lipsurile materiale situatia se complica si mai mult.

In general copiii care au avut de suferit pana la majorat privesc viata diferit fata de cei ce vin dintr-o familie armonioasa.

Nu vreau sa-i gasesc scuze celei in cauza.
In opinia mea genul acesta de comportament are cauze mult mai adanci decat par la prima vedere.

Este foarte adevarat ca ar putea lupta ca sa se schimbe dar cred ca doza de nesiguranta pe care o are in ea actioneaza ca o frana in aceasta privinta si o impiedica sa-si gestioneze sentimentele.
Ea face parte din categoria femeilor care iubesc rational.
Sufeltul este inchis intr-o colivie la care cheia a fost pierduta cu mult timp in urma.



Iubeste rational?????? Cristian,cred ca doamna noastra "iubeste" interesat si inteligent,dar o astfel de iubire nu are trainicie in timp!!

In legatura cu cele postate de tine,poate fi posibila o astfel de alternativa,dar atat timp cat autoarea nu ne prezinta un scurt istoric al vietii personale,este dificil de facut afirmatii in contextul dat!!!Nesiguranta?????Nicidecum,doamna noastre stie exact ce face si ce vrea sa faca in viitor!!!
Pff, la asta nu m-as fi gandit ca ar putea fi cauza comportamentului meu, intradevar am avut o copilarie grea, am crescut doar cu mama si desi nu pot spune ca am avut lipsuri materiale, pt k ea s-a luptat din greu sa ne ofere tot ce am avut nevoie sau macar strictul necesar, eu am fost un copil care aspira mult mai sus, am invatat foarte bine in scoala generala, numai medii de 10 si ma ofticam k nu sunt si eu precum copii de la oras, desi la nivelul celor de la mine de la tara eram ok. si "nesiguranta" da, am mare nesiguranta in mine desi teoretic stiu c trbuie sa fac si c e bine, practic nu reusesc pt k sunt intr-o continua lupta intre sentimente si ratiune. pt k din experientele anterioare fie k am urmat sentimentele fie k am urmat ratiunea, am ajuns in sfarsit sa sufar




Nesiguranta despre care vorbesti exista in fiecare dintre noi,draga mea,nu este ceva,care te caracterizeaza doar pe tine!!Alta este problema ta!!
Ce varsta ai,te rog??Este important acest detaliu!!

Faptul ca ai crescut sub ocrotirea doar a unuia dintre parinti nu are legatura cu iubirea manifestata fata de un barbat!!!Ai fost o eleva eminenta in mediul tau,dar nici aceasta nu te-a ajutat in relatiile sentimentale!!Ce a mai ramas???Inconsistenta ta sufleteasca,nimic altceva!!!

Iti place sa fii iubita mai mult decat sa iubesti!!Ai putea sa iubesti un barbat,care nu iti ofera nimic in plus,decat inima sa???Cred ca nu,aici este problema,simti lipsa materialului legat de sentimental!!!

De regula,o femeie isi urmeaza inima,si,in ceea ce te priveste,incearca sa te indragostesti,daca se poate spune astfel,de un barbat neangajat in relatii,in ciuda oricarei atractii imediate!!!Nu iti dau sorti de izbanda in relatai actuala,caci lipseste iubirea,dar poti elimina acest neajuns,devenind sincera cu iubitul tau,nu numai beneficiara placerilor satisfacute de domnul respectiv!!
am 25 de ani, atunci cand ai iubit si nu ai fost iubita consider k e normal sa iti doresti sa fi iubita chiar daca nu iubesti(cum am spus mai sus in adolescenta mea, inainte de relatia de 5 ani,am fost indragostita nebuneste de un baiat care nu ma vroia , care doar se juca cu sufletul meu , cand se apropia alt baiat de mine intervenea si nu ma lasa sa stau cu nimeni dar nici pt el nu ma vroia , doar ma amagea. iar relatia cu cel care am stat 5 ani de aceea am inceput-o ca ma saturasem sa fiu amagita si vroiam sa fiu iubita
iar in privinta materialului cred ca m-ati inteles gresit, nu asta ma leaga de actualul nu de asta stau cu el k ne-am luat casa si masina, stau cu el pt ca vreau sa las trecutul in urma si sa o iau cu cineva de la zero , asta am spus. despre material am spus ca e greu sa imi mai dau o sansa cu fostul pt k m-am implicat in niste treburi serioase cu actualul( adik el a fost cel care a dat avansul pt casa si nu e vb de 2-3 mii ci de 20 de mii de euro iar pr restul sumei am facut eu credit) si in al doilea rand e vb de familiiele noastre pe care le-as dezamagi ft tare daca eu mi-as mai da o sansa cu fostul. asta e marele meu regret ca numai mi-am dat o sansa cu fostul, dar nu am facut-o de teama reprosurilor si a nereusitei. asta intrebam : oare se merita sa renunt la prezent pt a-mi da o sansa cu fostul, oare se merita sa fac aceasta nebunie?
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 11:43
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 11:30:05da scumpa doamna mai exista astfel de barbati care ar incerca sa treaca peste astfel de greseli cu toti suntem oameni si cu toti suntem predispusi greseli atat cat traim...daca ar sti ca se merita iar ea l-ar ajuta si iar recapata increderea ar reusi...astfel de povesti de dragoste nu le traiesc multi,eu zic ca se merita sa incerce macar sa se reapropie cumva de fostul chiar daca acum este incurcata cu altcineva pe care NU IL IUBESTE ...important este ca il regreta pe fostul,o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata!



Hmmmmmmmm,prea multi "daca"!!!!Greselile nu sunt toate la fel,conteaza ,foarte mult,natura lor,usurinta si responsabilitatea cu care au fost comise!!!
Sunt surprinsa,dar si bucuroasa sa aflu ca exista si asemenea barbati,gata sa faca orice compromis in legatura cu instabilitatea si inconsistenta fostei iubite,dar pe care o doreste in viata sa,dar,vine urmatoarea intrebare:
"Pentru cat timp sau cat timp va dura trainicia iubirii fostei partenere,care este incerta si obisnuita sa nu iubeasca,dar careia ii place sa fie iubita si sa treaca cu usurinta de la un barbat la celalalt??"
Lumea traieste adevarate povesti de dragoste,dar fiecare persoana are dreptul sa isi aleaga modul propriu de a-si simti si trai iubirea!!!

Remarc indulgenta ta in materie de joaca in relatii,recunosc,ma uimeste acest lucru,caci,de regula,barbatii nu iarta asemenea rataciri,pe cand,femeile o fac adeseori!!Personal,am regretat de multe ori ca sunt femeie, cand as fi preferat si ar fi fost mult mai simplu sa fiu barbat!!!

Doamna noastra este libera sa aleaga calea de rezolvare a problemei!!!Sper,doar sa isi gaseasca linistea si sa isi deblocheze inima !!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 11:53
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 11:30:05da scumpa doamna mai exista astfel de barbati care ar incerca sa treaca peste astfel de greseli cu toti suntem oameni si cu toti suntem predispusi greseli atat cat traim...daca ar sti ca se merita iar ea l-ar ajuta si iar recapata increderea ar reusi...astfel de povesti de dragoste nu le traiesc multi,eu zic ca se merita sa incerce macar sa se reapropie cumva de fostul chiar daca acum este incurcata cu altcineva pe care NU IL IUBESTE ...important este ca il regreta pe fostul,o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata!


Daca singurul lucru care ii leaga sunt amintirile, viitorul nu suna bine.
O iubire inselata nu va mai fi niciodata la fel.
Poate exista iertare dar numai poate fi niciodata ce a fost si intr-o buna zi se va alege praful. Dupa ce ai fost inselat numai poti vorbi de incredere si respect la fel cum o faceai inainte.

Daca sunt copii la mijloc este justificata incercarea de a mai da o sansa relatiei intrucat dragostea pentru copii poate compensa golul lasat in urma de tradare.
Viata are alt sens atunci cand esti preocupat inainte de toate de binele copiilor.
Evident ca aceasta varianta este valabila in cazul in care nu exista disfucntii intre parteneri si cel care a inselat a facut-o dintr-un impuls de moment si nu pentru ca era satul sa vina direct acasa.

Sper sa nu fiu inteles gresit.
Nu indemn pe nimeni sa faca copii pentru a se reampaca. Asta ar fi cea mai mare prostie.
Copiii ii faci pentru ca ii doresti nu pentru a rezolva problemele dintr-o relatie.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 12:37
eu cred ca a invatat multe din greseala asta,daca a ajuns in situatia de a cere sfaturi desi se afla intr-o relatie cu altcineva inseamna ca ii lipsesc multe...nu inteleg de ce acum sa gandit sa faca chestia asta de a cere sfaturi de la altcineva si nu inainte de "a complica"lucrurile,nu cred ca ar mai comite o astfel de greseala cel putin langa fostul...aveti dreptate este singura care poate gasi rezolvare la problema ei!
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 12:46
daca dupa atata timp si dupa atatea chestii intamplate intre ei inca se cauta inseamna ca nu doar amintirile ii leaga.."Dupa ce ai fost inselat numai poti vorbi de incredere si respect cum o faceai inainte"corect!dar astea in timp ce-i drept se pot recastiga,totul tine de bunavointa si dorinta lor de a fi impreuna din nou!
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 12:53
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 12:46:10eu cred ca a invatat multe din greseala asta,daca a ajuns in situatia de a cere sfaturi desi se afla intr-o relatie cu altcineva inseamna ca ii lipsesc multe...nu inteleg de ce acum sa gandit sa faca chestia asta de a cere sfaturi de la altcineva si nu inainte de "a complica"lucrurile,nu cred ca ar mai comite o astfel de greseala cel putin langa fostul...aveti dreptate este singura care poate gasi rezolvare la problema ei!


O persoana care greseste repetat nu cred ca a invatat inca ceva.

Daca invata ceva avea rabdare pana gasea un barbat liber capabil sa-i castige iubirea.

Daca pe cel cu care a stat 5 ani nu l-a iubit atunci nici nu o sa-l iubeasca vreodata.
Poate ca se va intoarce la el fiindca este culcusul cald dar permanent va fi vulnerabila in fata tentatiei de a calca stramb crezand ca s-a indragostit de un alt barbat.
Tentatia asta apare pentru simplul fapt ca diferentele intre trairile unei femei indragostite de un barbat si a uneia careia doar ii place de un barbat sunt foarte mari.
Multi barbati nu realizeaza asta pentru ca in cazul lor diferenta nu este atat de mare ca in cazul femeilor.
De ce spun asta? Pentru ca in opinia mea in cazul relatilor intime un barbat este implicat fizic mult mai mult decat este implicat sentimental. Altfel spus un barbat face dragoste in mare masura cu corpul iar o femeie cu sufletul.

Daca domnisoara era implicata sufleteste in relatia pe care a avut-o nu ar mai fi plecat la un barbat casatorit chiar inainte de propria nunta.

Lipsa asta de implicare sufleteasca o va face permanant vulnerabila in fata tentatiei.

In aceasta situatie ma intreb ce fel de barbat este acela care este parasit inainte de casatorie, care stie ca nu a fost iubit in cei 5 ani de relatie, care stie ca a fost parasit pentru un barbat insurat si cu toate astea este dispus sa o ierte si sa o ia de la capat?

Raspunsul meu la aceasta intrebare este:
- Acel barbat este un barbat masochist care a ramas la nivelul de dezvoltare al unui baietel de 5 ani care plange dupa mingea care s-a spart.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 13:13
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-20 12:37:46
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 11:30:05da scumpa doamna mai exista astfel de barbati care ar incerca sa treaca peste astfel de greseli cu toti suntem oameni si cu toti suntem predispusi greseli atat cat traim...daca ar sti ca se merita iar ea l-ar ajuta si iar recapata increderea ar reusi...astfel de povesti de dragoste nu le traiesc multi,eu zic ca se merita sa incerce macar sa se reapropie cumva de fostul chiar daca acum este incurcata cu altcineva pe care NU IL IUBESTE ...important este ca il regreta pe fostul,o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata!


Daca singurul lucru care ii leaga sunt amintirile, viitorul nu suna bine.
O iubire inselata nu va mai fi niciodata la fel.
Poate exista iertare dar numai poate fi niciodata ce a fost si intr-o buna zi se va alege praful. Dupa ce ai fost inselat numai poti vorbi de incredere si respect la fel cum o faceai inainte.

Daca sunt copii la mijloc este justificata incercarea de a mai da o sansa relatiei intrucat dragostea pentru copii poate compensa golul lasat in urma de tradare.
Viata are alt sens atunci cand esti preocupat inainte de toate de binele copiilor.
Evident ca aceasta varianta este valabila in cazul in care nu exista disfucntii intre parteneri si cel care a inselat a facut-o dintr-un impuls de moment si nu pentru ca era satul sa vina direct acasa.

Sper sa nu fiu inteles gresit.
Nu indemn pe nimeni sa faca copii pentru a se reampaca. Asta ar fi cea mai mare prostie.
Copiii ii faci pentru ca ii doresti nu pentru a rezolva problemele dintr-o relatie.


Corect,si nu s-a pus problema existentei vreunui copil,din cate am inteles din postarile doamnei!!!Si sa iti spun ceva,draga Cristian,atunci cand sunt copii la mijloc si traiesti doar pentru binele lor,NU AR TREBUI SA SE MANIFESTE TRADAREA,cel putin teoretic pentru ca se presupune ca ,pruncii sunt fructul dragostei pure,dintre cei doi!!SO...!!!

Sunt de acord cu ultima ta afirmatie pentru ca, intr-o relatie cu probleme, suferinta personala se multiplica cu suferinta copiilor,fapt destul de traumatizant pentru relatia in sine!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 13:14
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 12:53:38daca dupa atata timp si dupa atatea chestii intamplate intre ei inca se cauta inseamna ca nu doar amintirile ii leaga.."Dupa ce ai fost inselat numai poti vorbi de incredere si respect cum o faceai inainte"corect!dar astea in timp ce-i drept se pot recastiga,totul tine de bunavointa si dorinta lor de a fi impreuna din nou!


Gresit spus "inca se cauta",caci numai fostul iubit face acest lucru si doamna noastra este indecisa si angajata intr-o relatie deja!!
Domnul meu,in momentul in care intervin terte persoane intr-o relatie,si care deterioreaza relatia de baza,nu se mai poate discuta de incredere si onestitate1!Si sa-ti mai spun ceva!!CINE INSEALA O DATA,VA RECIDIVA,fara niciun scrupul,fapt confirmat de-a lungul timpului in multe relatii!!Increderea se recastiga????Hmmmmm,nu cred in asa ceva,poate apartin eu altui secol,dar eu,una,nu am putut recupera ceva atat de pretios,ceea ce m-a facut sa nu fiu maleabila in aceasta directie ,si de aici nascandu-se dubiile si lipsa de credinta!

DAR,daca se poate ajunge la reconciliere,cu hotarare si angajament,este foarte bine!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 13:23
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 12:53:38daca dupa atata timp si dupa atatea chestii intamplate intre ei inca se cauta inseamna ca nu doar amintirile ii leaga.."Dupa ce ai fost inselat numai poti vorbi de incredere si respect cum o faceai inainte"corect!dar astea in timp ce-i drept se pot recastiga,totul tine de bunavointa si dorinta lor de a fi impreuna din nou!


Dupa atat timp se cauta?
Pai ea zice ca doar el o cauta si ea nu stie ce sa faca.
Citeste cu atentie ce a scris.

In opinia mea, se imbata cu apa rece cei care cred ca odata pierduta increderea si respectul se poate sterge totul cu buretele si se poate revenii la parametrii initiali de incredere si respect.

In genul acesta de situatii imi pare rau de cei implicati intrucat de cele mai multe ori sigurul rezultat este pierderea de timp intr-o relatie cu final asteptat.

Din pacate, sunt unii atat de ambitiosi incat nefericiesc si niste copii nevinovati cu speranta ca pot face sa mearga o relatie imposibila.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 13:25
De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 13:14:52
.... Si sa iti spun ceva,draga Cristian,atunci cand sunt copii la mijloc si traiesti doar pentru binele lor,NU AR TREBUI SA SE MANIFESTE TRADAREA,cel putin teoretic pentru ca se presupune ca ,pruncii sunt fructul dragostei pure,dintre cei doi!!SO...!!!
...


Ai foarte mare dreptate.
NU AR TREBUI SA SE MANIFESTE TRADAREA.

Din pacate suntem oameni, suntem supusi tentatiilor, suntem dependenti de placeri si in anumite situatii daca se iveste ocazia potrivita la momentul potrivit nu avem taria sa infruntam ispita.
Cu toate astea eu cred ca sunt situatii in care TRADAREA poate fi iertata si anume acolo unde este vorba doar de o slabiciune de moment care nu a plecat de la racirea relatiilor in familie.

Sa nu fiu inteles gresit, nu sustin tradarile.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 13:42
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-20 13:42:16
De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 13:14:52
.... Si sa iti spun ceva,draga Cristian,atunci cand sunt copii la mijloc si traiesti doar pentru binele lor,NU AR TREBUI SA SE MANIFESTE TRADAREA,cel putin teoretic pentru ca se presupune ca ,pruncii sunt fructul dragostei pure,dintre cei doi!!SO...!!!
...


Ai foarte mare dreptate.
NU AR TREBUI SA SE MANIFESTE TRADAREA.

Din pacate suntem oameni, suntem supusi tentatiilor, suntem dependenti de placeri si in anumite situatii daca se iveste ocazia potrivita la momentul potrivit nu avem taria sa infruntam ispita.
Cu toate astea eu cred ca sunt situatii in care TRADAREA poate fi iertata si anume acolo unde este vorba doar de o slabiciune de moment care nu a plecat de la racirea relatiilor in familie.

Sa nu fiu inteles gresit, nu sustin tradarile.



Okayyyyyyyyyyyyyyyyy!!

Cristian,iti respect opinia,asa procedez intotdeauna,dar vin si iti spun ca exista TOT OAMENI,care rezista in fata ispitelor si nu recurg la satisfacerea placerilor interzise!!!Am sa mor cu o nedumerire in inima si in minte!!!!! Oare acele placeri nu se pot satisface cu partenerul sau partenera de cuplu,daca exista comunicare si respect,de ce aceste faradelegi se ascund in spatele unor justificari,pe care,personal,nu le agreeez,de acceptat nefiind vorba niciodata!!?????De ce sa vreau sa matur in ograda altuia,cand am propria ograda,care trebuie sa fie maturata zilnic,aceasta nu inteleg???Nimeni nu mi-a dat un raspuns concludent!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 14:02
stiti cum e!"Capra vecinului intotdeauna-i mai buna"
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 14:08
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 14:08:53stiti cum e!"Capra vecinului intotdeauna-i mai buna"



Nu stiu si nici nu vreau sa stiu cum este,dar capra vecinului poate fi raioasa,...intotdeauna!!!!

Raspunsul tau nu este edificator!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 14:51
era o gluma!tratati-o ca atare
kudika_969009
Postat pe 20 Iunie 2014 15:03
De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 14:02:55
Cristian,iti respect opinia,asa procedez intotdeauna,dar vin si iti spun ca exista TOT OAMENI,care rezista in fata ispitelor si nu recurg la satisfacerea placerilor interzise!!!...


Iti imaginezi cum arata omenirea daca era compusa din astfel de oameni ?
Pe mine nu m-ar fi deranjat sa fie toti oamenii asa.
Nu ar mai fi existat tradari si suferinte pentru o clipa de placere. Chiar mi-ar fi placut o astfel de lume in care toti sa fim OAMENI.
Probabil ca uni vor spune ca ar fi fost o plictiseala de nedescris. Poate ca intr-un fel au si ei dreptate.

Si daca am afla de ce uni reusesc sa isi stapaneasca instinctele si alti nu, tot nu am putea schimba mare lucru.
Toti fumatorii stiu ca fumatul nu este sanatos si totusi continua sa fumeze.
Asa sunt oamenii, imperfecti.
In clipa in care ajungi sa accepti asta, viata numai pare atat de complicata si nedreapta.
Asta e viata si trebuie sa o luam ca atare.

De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 14:02:55
Oare acele placeri nu se pot satisface cu partenerul sau partenera de cuplu,daca exista comunicare si respect,de ce aceste faradelegi se ascund in spatele unor justificari,pe care,personal,nu le agreeez,de acceptat nefiind vorba niciodata!!?????De ce sa vreau sa matur in ograda altuia,cand am propria ograda,care trebuie sa fie maturata zilnic,aceasta nu inteleg???Nimeni nu mi-a dat un raspuns concludent!!!

Ce spui tu nu este o regula.
Deobicei exista un motiv.
Sunt si cazuri in care nu exista nici un motiv si exista doar ocazia potrivita.

Plecand de la metafora ta sunt de parere ca atunci cand ograda este deschisa ca sa fie maturata si este deschisa de placere nu de nevoie nu mai ai de ce sa maturi in alta parte.
Ca mai sunt si excepti nu contest. Astia nu se fac bine niciodata.
Cine nu se prinde din timp ce are la usa lui suporta consecintele.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 15:17
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-20 15:17:01
De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 14:02:55
Cristian,iti respect opinia,asa procedez intotdeauna,dar vin si iti spun ca exista TOT OAMENI,care rezista in fata ispitelor si nu recurg la satisfacerea placerilor interzise!!!...


Iti imaginezi cum arata omenirea daca era compusa din astfel de oameni ?
Pe mine nu m-ar fi deranjat sa fie toti oamenii asa.
Nu ar mai fi existat tradari si suferinte pentru o clipa de placere. Chiar mi-ar fi placut o astfel de lume in care toti sa fim OAMENI.
Probabil ca uni vor spune ca ar fi fost o plictiseala de nedescris. Poate ca intr-un fel au si ei dreptate.

Si daca am afla de ce uni reusesc sa isi stapaneasca instinctele si alti nu, tot nu am putea schimba mare lucru.
Toti fumatorii stiu ca fumatul nu este sanatos si totusi continua sa fumeze.
Asa sunt oamenii, imperfecti.
In clipa in care ajungi sa accepti asta, viata numai pare atat de complicata si nedreapta.
Asta e viata si trebuie sa o luam ca atare.

De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 14:02:55
Oare acele placeri nu se pot satisface cu partenerul sau partenera de cuplu,daca exista comunicare si respect,de ce aceste faradelegi se ascund in spatele unor justificari,pe care,personal,nu le agreeez,de acceptat nefiind vorba niciodata!!?????De ce sa vreau sa matur in ograda altuia,cand am propria ograda,care trebuie sa fie maturata zilnic,aceasta nu inteleg???Nimeni nu mi-a dat un raspuns concludent!!!

Ce spui tu nu este o regula.
Deobicei exista un motiv.
Sunt si cazuri in care nu exista nici un motiv si exista doar ocazia potrivita.

Plecand de la metafora ta sunt de parere ca atunci cand ograda este deschisa ca sa fie maturata si este deschisa de placere nu de nevoie nu mai ai de ce sa maturi in alta parte.
Ca mai sunt si excepti nu contest. Astia nu se fac bine niciodata.
Cine nu se prinde din timp ce are la usa lui suporta consecintele.



Da,din pacate,unii doresc sau viseaza sa traiasca perfect intr-o lume imperfecta!!!
Ocazia nu scuza cauza,Cristian!!
In rest,ce pot sa mai spun,nu noi am creat lumea,nu noi avem dreptul sa o judecam,ce este important, este constientizarea rolului ,pe care il avem in aceasta lume si a menirii noastre pe acest pamant!!

In ceea ce ma priveste,cu greu accept ceva ,care nu poate fi controlat si stapanit!! Omenirea a fost creata sa fie perfecta,oamenii au transformat-o in imperfectiune,Cristian!! Dar,ne indepartam prea mult de subiectul initial!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 15:33
De la: kudika_969009, la data 2014-06-20 15:03:51era o gluma!tratati-o ca atare



Cu siguranta!!! Nu strica sa descongestionam atmosfera!!! "Crapa piatra capra-n patru...."
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2014 15:35
De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 15:33:40
Da,din pacate,unii doresc sau viseaza sa traiasca perfect intr-o lume imperfecta!!!
Ocazia nu scuza cauza,Cristian!!
In rest,ce pot sa mai spun,nu noi am creat lumea,nu noi avem dreptul sa o judecam,ce este important, este constientizarea rolului ,pe care il avem in aceasta lume si a menirii noastre pe acest pamant!!


Oricum scuzele nu au ce cauta in astfel de situatii.
Dupa ce ai inselat poti cere sa fi iertat asumandu-ti gresala.
Sa vi cu scuze mi-se pare o mitocanie.

De la: kudika_15804, la data 2014-06-20 15:33:40
...Omenirea a fost creata sa fie perfecta,oamenii au transformat-o in imperfectiune,Cristian!!


Si cand te gandesti ca lumea a devenit imperfecta din clipa in care a fost muscat marul din Pomul Vietii.



Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Iunie 2014 16:14
asa e , din pacate omenirea nu poate fi perfecta, nimic nu e perfect pe lume. asa cum nu exista nici iubirea perfecta, in care amndoi partenerii sa fie indragostiti unul de altul sa se iubeasca sincer si curat, de cele mai multe ori unul iubeste mai putin sau poate deloc la inceput ,altul mai mult. din experientele traite am ajuns la concluzia k atunci cand iubesti intens si fara niciun interes nu esti iubit la fel, iar cand esti iubit nu poti iubi la fel de intens dar alegi sa ramai in relatie doar pt k esti iubit si in speranta k vei ajunge sa iubesti .Da sunt egoista, k am ales sa fiu eu cea iubita, eu doar in astfel de relatii pot suporta,nu m-as putea sacrifica sa indur ignoranta, raceala... imi place sa fiu adulata, rasfatata... asta e rasp pt cei care ma acuza k stau intr-o relatie in care nu iubesc. am invatat din greselile relatiei trecute sa numai cedez ispitelor doar pt k asa ma impinge inima si sa ascult ratiunea pt k inima e o fraiera.
tot_eu007
Postat pe 20 Iunie 2014 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noua Lege a pensiilor :celor care mai apuca! 1 De la: MIMI1958 10 Februarie 2010 23:15
Daca vrei sa stii mai mult 8 De la: just_laura 24 Iulie 2009 12:12
....hellp me 6 De la: catalina69 1 Noiembrie 2009 21:32
eu capricorn....el fecioara..... 4 De la: Raluca_SA 10 Septembrie 2009 20:43
Amanta sau prietena? Mare dilema!!! 109 De la: alexia30 29 Octombrie 2010 20:02