Setari Cookie-uri

Am nevoie de o parere...

De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:22:09Nu fac misto pe tema religiei, departe de mine acest gand, doar ca exact despre asta ajunsese discutia.Din moment ce am declarat sus si tare ca e marea mea dorinta, ar trebui sa fie evident ca am luat la cunostinta ce implica si nu gandesc precum niste copilite care de fapt vor doar o petrecere mare cu rochie alba de printesa....am su spus ca nu am nevoie de fast de genul asta...


nu mai rade cand zici taina casatoriei ca este intr adevar o mare taina

e vizibil ca vrei o familie ,ce ,,citesc,,alte persoane se rezuma la dorintele lor

important e sa vrea si el o familie,,,cariere gasesti peste tot iar sigura nu poti fi de nici un loc,,asa cum am zis tu il cunosti tu sti ce ai langa tn si ce vrea nu noi
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:30
Amanita , tu ai incredere in prietenul tau ?
Esti sigura pe sentimentele lui fata de tine ?
Crezi ca esti singura femeie care a fost intr-o astfel de situatie ?
Este simplu sa alegi.
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:33
De la: kudika_15804, la data 2014-12-27 17:25:44
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:22:09Nu fac misto pe tema religiei, departe de mine acest gand, doar ca exact despre asta ajunsese discutia.Din moment ce am declarat sus si tare ca e marea mea dorinta, ar trebui sa fie evident ca am luat la cunostinta ce implica si nu gandesc precum niste copilite care de fapt vor doar o petrecere mare cu rochie alba de printesa....am su spus ca nu am nevoie de fast de genul asta...



Te inteleg,draga mea,este normal ca o tanara sa doreasca sa ajunga mireasa,dar ce te faci,ca iubitul tau este "indiferent" fata de asa ceva,ceea ce echivaleaza cu amanarea evenimentului cat mai mult cu putinta,caci ii este indiferent!!!


iato pe aceasta femeie ce face,,,,dar ce rost mai are sa ti traduc spusele ei misandrine,sper ca te ai elucidat si sa nu ei in seama nimic din ce spune
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:34
In conditiile in care ii este indiferent, nu moare daca o face.Va veni acel moment in care o sa ii zic sa aleaga:ma ia de sotie sau ma pierde.Daca nunta ii e indiferenta si totusi ma iubeste, va face acest lucru de dragul meu.Si, in timp, ca realiza ca a facut un lucru bun.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:37
amandino inca o data ti zic nu lua de bun ce zic aceste 2 femei
tu il cunosti cum e nu noi,eu nu mi pot da cu parerea despre o persoana ce nu o cunosc,,tu il cunosti cel mai bn nu aceste fete
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:38
Am incredere in el! Nu numai din ceea ce zice/face, dar si din spusele celor din jur si familiei lui.Toti prietenii lui il vad schimbat (in bine) pt ca vad ca este serios intr-o relatie si pt ca, desi exista distamta, suntem inca impreuna si nu sunt semne ca vreunul din noi ar vrea sa se desparta
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:42
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:37:24In conditiile in care ii este indiferent, nu moare daca o face.Va veni acel moment in care o sa ii zic sa aleaga:ma ia de sotie sau ma pierde.Daca nunta ii e indiferenta si totusi ma iubeste, va face acest lucru de dragul meu.Si, in timp, ca realiza ca a facut un lucru bun.


Aceasta este pb ta , acele acte ..........cariera ta , nu are nicio legatura in tema descrisa de tine.
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:43
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:37:24In conditiile in care ii este indiferent, nu moare daca o face.Va veni acel moment in care o sa ii zic sa aleaga:ma ia de sotie sau ma pierde.Daca nunta ii e indiferenta si totusi ma iubeste, va face acest lucru de dragul meu.Si, in timp, ca realiza ca a facut un lucru bun.



Dar nici nu moare daca nu o face!!!El nu crede in frumusetea si devotiunea acestui sacrament,dar o va face daca vei reusi as ii comanzi dorintele!!!Fii foarte atenta,iti place sa domni oamenii ,si nu toti vor accepta acest lucru!!! Iubitul tau va face tot ce DORITI,DAR DE COMUN ACORD, daca te iubeste,dar mai este ceva timp pana in acel moment!!Important este sa iei decizia potrivita ACUM,si el sa inteleaga ce anume doresti!!!
Amanita,stii ce hotarare sa iei,da????Orice ti-am spune in acest moment este inutil,caci tu stii ce ai de facut!!!Daca astepti confirmari ca totul va fi perfect,afla ca nu vei primi,caci nimeni nu poate trai in locul tau!!!Fa ce trebuie sa faci,dar sa fie,intai,spre binele tau,apoi,pentru cel al relatiei voastre,daca se mai poate lua aceasta in calcul!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:45
In afara acestei distante, nu avem probleme existentiale.El probabil e mai "rezistent" sau se da mai puternic in fata mea-cum ar fi sa bocim amandoi la telefon?:)) Unul din noi trebuie sa echilibreze situatia si cum el a fost cel care a decis sa plece, el trebuie sa se tina tare.Poate si de aici anumite concluzii referitoare la indiferenta.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:47
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:42:59Am incredere in el! Nu numai din ceea ce zice/face, dar si din spusele celor din jur si familiei lui.Toti prietenii lui il vad schimbat (in bine) pt ca vad ca este serios intr-o relatie si pt ca, desi exista distamta, suntem inca impreuna si nu sunt semne ca vreunul din noi ar vrea sa se desparta



Reciteste ce ai tastat acum si da-ti seama de contradictia dintre aceasta postare si cele tastate anterior!!!Amanita,nu supraevalua lucrurile,caci nu este corect!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:48
Stiu, dar discutia a deviat pe alte subiecte si nu ma deranjeaza sa discut despre ele.Poate asa imi mai finisez anumite idei si conceptii.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:50
ai inteles sper ca aceaste femeie duce lipsa de cariera si ti zice ca cica sti ce sa alegi dar alege cariera

cariera gasesti oriunde important e sa aveti sentimente
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:50
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:47:04In afara acestei distante, nu avem probleme existentiale.El probabil e mai "rezistent" sau se da mai puternic in fata mea-cum ar fi sa bocim amandoi la telefon?:)) Unul din noi trebuie sa echilibreze situatia si cum el a fost cel care a decis sa plece, el trebuie sa se tina tare.Poate si de aici anumite concluzii referitoare la indiferenta.



Draga mea,nu aceasta "indiferenta" era subiectul de discutie,ci alegerea ta in ceea ce priveste oferta de servici!!!Alegi prelungirea distantei dintre voi sau nu,este simplu!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:50
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:42:59Am incredere in el! Nu numai din ceea ce zice/face, dar si din spusele celor din jur si familiei lui.Toti prietenii lui il vad schimbat (in bine) pt ca vad ca este serios intr-o relatie si pt ca, desi exista distamta, suntem inca impreuna si nu sunt semne ca vreunul din noi ar vrea sa se desparta


Ba da , cea care doreste o despartire esti tu , ai precizat clar : ori te ia de sotie ...ori te pierde !
Ti-am zis ca te contrazici in afirmatii !

El s-a oferit sa-ti fie alaturi , incurajandu-te in ceea ce priveste cariera , fiind sigur pe sentimentele sale fata de tine...nici macar distanta temporara nu v-ar fi despartit.

Nu poti sa ceri asa ceva , nu este demn ...cererea de casatorie trebuie sa vina din partea lui ...nicidecum fortat de tine !
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:52
In postarile anterioare se vorbea de faptul ca eu incerc sa il schimb si sa ii inoculez anumite idei ale mele.Acum spuneam ca se vad rezultate.Am incredere in el, nu am fobii legate de infidelitati sau ca nu m-ar iubi.Dar nu am incredere in deciziile cu caracter impulsiv pe care le-ar putea lua el intr-o discutie de tip ultimatum
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:53
si mai vz sfarsitul,,,daca se mai poate lua relatia in calcul,,,


e rau ft rau daca iti finisezi niste conceptii stand la discutii cu o persoana misandrina amandino

ea duce lipsa de cariera si asta face incearca sa ti zica cu perdea sa te desparti de el si sa te duci sa muncesti

fa ti un bn si nu asculta ce ti zic aceste 2 femei
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:56
Aleg sa renunț la job ca sa fiu cu EL! Dar trebuie sa il fac sa inteleaga ca asta e ce vreau eu si ca nu il voi blama pe el pt asta!
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:57
Sa recapitulam:eu nu vreau sa ma despart, ultimatumul legat de casatorie va fi peste cativa ani, daca nu se va hotari el sa faca asta.Dar, eu ma voi desparti daca imi forteaza mana sa accept jobul pt ca nu mai pot prelungi aceasta situatie.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 17:59
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:53:52In postarile anterioare se vorbea de faptul ca eu incerc sa il schimb si sa ii inoculez anumite idei ale mele.Acum spuneam ca se vad rezultate.Am incredere in el, nu am fobii legate de infidelitati sau ca nu m-ar iubi.Dar nu am incredere in deciziile cu caracter impulsiv pe care le-ar putea lua el intr-o discutie de tip ultimatum



Trebuie sa iei in calcul si un asemenea risc,daca vrei sa dovedesti ca esti corecta fata de tine si el,chiar daca el ar urma sa aiba o reactie nepotrivita!!vezi,iata inca un motiv pentru care nu cred in valoarea relatiilor la distanta,aceasta lipsa a comunicarii directe creeaza neajunsuri imprevizibile,urasc asfel de situatii,caci eu,una,sunt un om direct!!!

Nu ii mai inocula nimic,nu mai incerca asta,nu ai niciun drept,lasa-l pe el sa doreasca sa isi insuseasca din calitatile tale,fa-o,te rog,caci se va satura intr-o zi si nu va fi placut pentru tine,subestimezi rabdarea barbatilor!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:00
De la: kudika_978128, la data 2014-12-27 17:52:27
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:42:59Am incredere in el! Nu numai din ceea ce zice/face, dar si din spusele celor din jur si familiei lui.Toti prietenii lui il vad schimbat (in bine) pt ca vad ca este serios intr-o relatie si pt ca, desi exista distamta, suntem inca impreuna si nu sunt semne ca vreunul din noi ar vrea sa se desparta


Ba da , cea care doreste o despartire esti tu , ai precizat clar : ori te ia de sotie ...ori te pierde !
Ti-am zis ca te contrazici in afirmatii !

El s-a oferit sa-ti fie alaturi , incurajandu-te in ceea ce priveste cariera , fiind sigur pe sentimentele sale fata de tine...nici macar distanta temporara nu v-ar fi despartit.

Nu poti sa ceri asa ceva , nu este demn ...cererea de casatorie trebuie sa vina din partea lui ...nicidecum fortat de tine !


alta bucata ,,acum esti disperata dp casatorie

vrea o relatie normala draguta si chiar daca ar vrea o casatorie nu ar fi sub nici o forma deplasat ba din potriva asta nu inseamna ca l cere de barbat
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:00
Decizia imi apartine.Finisarile de care spuneam erau legate de modul de a privi o telatie, de a fi egocentrista, faptul ca vreau sa domin si sa impun...aici cam am de lucrat si da, unele voci au dreptate cand imi subliniaza faptul ca ma cred un om perfect intr-o lume de defecti
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:02
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:59:22Sa recapitulam:eu nu vreau sa ma despart, ultimatumul legat de casatorie va fi peste cativa ani, daca nu se va hotari el sa faca asta.Dar, eu ma voi desparti daca imi forteaza mana sa accept jobul pt ca nu mai pot prelungi aceasta situatie.


Bun!!Atunci,renunta la oferta noua,dar spune-i ca te vei muta la el,este foarte simpluuuuuuuuuuuuu!!!In acest mod veti fi impreuna,veti munci amandoi,si,in timp,veti realiza lucruri frumoase,dar in legatura stransa,directa,nu la distanta,cum se prezinta acum!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:02
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:59:22Sa recapitulam:eu nu vreau sa ma despart, ultimatumul legat de casatorie va fi peste cativa ani, daca nu se va hotari el sa faca asta.Dar, eu ma voi desparti daca imi forteaza mana sa accept jobul pt ca nu mai pot prelungi aceasta situatie.


mi se pare corect ,pentru ca nu ti poate forta nimic
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:03
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:57:09Aleg sa renunț la job ca sa fiu cu EL! Dar trebuie sa il fac sa inteleaga ca asta e ce vreau eu si ca nu il voi blama pe el pt asta!



Foarte bine,spune-i clar,dar calm,si,in acelasi timp,acorda-i timp sa inteleaga ca el nu poate fi culpabilizat de vreo greseala de-a ta!!!!Timpul rezolva totul,daca exista intelegere!!!Nu intelege acum,dar o va face in viitor,daca intr-adevar te doreste langa el,daca te iubeste si daca nu vei deveni cicalitoare incercand sa ii conduci cel mai mic pas facut!!!Renunta la mandrie,caci este pacat capital,dar fii corecta fata de amandoi,tu si el!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:06
De la: kudika_976884, la data 2014-12-27 18:00:13
De la: kudika_978128, la data 2014-12-27 17:52:27
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:42:59Am incredere in el! Nu numai din ceea ce zice/face, dar si din spusele celor din jur si familiei lui.Toti prietenii lui il vad schimbat (in bine) pt ca vad ca este serios intr-o relatie si pt ca, desi exista distamta, suntem inca impreuna si nu sunt semne ca vreunul din noi ar vrea sa se desparta


Ba da , cea care doreste o despartire esti tu , ai precizat clar : ori te ia de sotie ...ori te pierde !
Ti-am zis ca te contrazici in afirmatii !

El s-a oferit sa-ti fie alaturi , incurajandu-te in ceea ce priveste cariera , fiind sigur pe sentimentele sale fata de tine...nici macar distanta temporara nu v-ar fi despartit.

Nu poti sa ceri asa ceva , nu este demn ...cererea de casatorie trebuie sa vina din partea lui ...nicidecum fortat de tine !


alta bucata ,,acum esti disperata dp casatorie

vrea o relatie normala draguta si chiar daca ar vrea o casatorie nu ar fi sub nici o forma deplasat ba din potriva asta nu inseamna ca l cere de barbat


De ce-mi rastalmacesti tu mie cuvintele ? Le rasucesti dupa bunul tau plac. Vezi de treaba ta.
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:07
De la: kudika_15804, la data 2014-12-27 18:02:33
De la: Amanita, la data 2014-12-27 17:59:22Sa recapitulam:eu nu vreau sa ma despart, ultimatumul legat de casatorie va fi peste cativa ani, daca nu se va hotari el sa faca asta.Dar, eu ma voi desparti daca imi forteaza mana sa accept jobul pt ca nu mai pot prelungi aceasta situatie.


Bun!!Atunci,renunta la oferta noua,dar spune-i ca te vei muta la el,este foarte simpluuuuuuuuuuuuu!!!In acest mod veti fi impreuna,veti munci amandoi,si,in timp,veti realiza lucruri frumoase,dar in legatura stransa,directa,nu la distanta,cum se prezinta acum!!!


nu o sa i spuna ca se va muta la cotroceni
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:07
De la: Amanita, la data 2014-12-27 18:02:16Decizia imi apartine.Finisarile de care spuneam erau legate de modul de a privi o telatie, de a fi egocentrista, faptul ca vreau sa domin si sa impun...aici cam am de lucrat si da, unele voci au dreptate cand imi subliniaza faptul ca ma cred un om perfect intr-o lume de defecti



Nu esti perfecta,ci esti om ca toti ceilalti,cu defecte si calitati,DAR incearca sa nu te mai consideri buricul pamantului,caci nu esti astfel!!!Toti suntem stapani,dar doar pentru propria persoana,nu pentru ceilalti!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:08
De la: kudika_15804, la data 2014-12-27 18:08:43
De la: Amanita, la data 2014-12-27 18:02:16Decizia imi apartine.Finisarile de care spuneam erau legate de modul de a privi o telatie, de a fi egocentrista, faptul ca vreau sa domin si sa impun...aici cam am de lucrat si da, unele voci au dreptate cand imi subliniaza faptul ca ma cred un om perfect intr-o lume de defecti



Nu esti perfecta,ci esti om ca toti ceilalti,cu defecte si calitati,DAR incearca sa nu te mai consideri buricul pamantului,caci nu esti astfel!!!Toti suntem stapani,dar doar pentru propria persoana,nu pentru ceilalti!!!


atunci nu mai vorbi de oameni ce nu i cunosti si nu le mai zi altora ce sa faca vezi ti de buricul tau
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:10
unde le am rastalmacit carmen iubitica mea ,,n ai zis tu ca a zis ea clar ca o ia de sotie sau o pierde?

vrea o relatie adevarata
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:12
De la: Amanita, la data 2014-12-27 18:02:16Decizia imi apartine.Finisarile de care spuneam erau legate de modul de a privi o telatie, de a fi egocentrista, faptul ca vreau sa domin si sa impun...aici cam am de lucrat si da, unele voci au dreptate cand imi subliniaza faptul ca ma cred un om perfect intr-o lume de defecti


Un defect major pe care-l ai , este lipsa increderii in tine !
Astfel vei strica ceea ce ai acum frumos , nu ai nimic de pierdut , ascultandu-l pt un timp ,dandu-i sansa ca el sa decida de a face pasul definitiv.
Incertitudinea in propriile tale forte si teama de singuratate , te-au determinat sa scrii pe forum.
Situatia este foarte simpla , dar tu o complici.
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare ma iubeste cu adevarat?.. 55 De la: yssa2010 14 Noiembrie 2011 09:48
un sfat.. 32 De la: fantasie 28 Mai 2012 22:25
Drumul sufletului dupa moarte 65 De la: thadoogback 13 Martie 2011 11:46
Inelul de pe mana dreapta 12 De la: kudika313344 3 Noiembrie 2010 16:04
parinti 57 De la: dorina27 3 Decembrie 2011 10:18