Setari Cookie-uri

Am nevoie de o parere...

Incerc sa il fac sa ajunga la o concluzie pentru ca il vad ca este dedicat mie si ca ma vrea alaturi in viitor,dar pt el,casatoria in sine este doar o formalitate,fiind un lucru de care se poate lipsi.Eu sunt in extrema opusa.Atata timp cat este indiferent si nu este contra,inca mai exista o speranta!
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:03
De la: Amanita, la data 2014-12-27 15:59:16Big Like!Scurt si la obiect.Da,mea culpa:cum il inveti,asa il ai.Intr-adevar,l-am cocolosit prea mult si acum trebuie sa imi suport consecintele.Asta necesita introspectie...si da,sa mai reduc putin din egocentrismul meu nativ.



Draga mea,niciun barbat nu trebuie "cocolosit",caci fiecare barbat este deja format de catre familia lui, in momentul intrarii intr-o relatie!!!Este adevarat,daca il ajuti sa se implice,mai mult,in viata de cuplu,dar cu delicatete si tact,daca devine responsabil pentru tot ce decide de comun acord cu partenera de viata,este normal,dar nu inseamna ca il educi,caci aceasta nu place barbatilor,nu suporta acest termen,care le stirbeste,cica,din personalitate!!FAMILIA inseamna colaborare stransa intre cei doi implicati,nicidecum educarea intre parteneri!!!Esti egocentrica,foarte frumos ca esti sincera cu tine si iti recunosti aceasta calitate ingrosata debordanta!!!Elimin-o,caci nu iti face bine!!!Da-i iubitului tau dreptul la cuvant,nu mai hotari pentru amandoi,ai putina rabdare si vei vedea rezultatele!!!DAR,totul sa fie spre bine vostru,al amandurora,nu doar al unuia!!!DACA VA IUBITI!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:08
Pentru mine este importanta apropierea...pe toate planurile.Locuitul impreuna te ajuta sa cunosti mai bine persoana,sa decizi daca poti trai cu acel om.Nu e vb aici de sex...da,este si asta in ecuatie,dar sunt lucruri care nu pot fi traite/simtite decat in acelasi spatiu.Cum ar fi empatia fata de problemele celuilalt...iti bazai in telefon o ora despre problemele mele...si tu nu poti decat sa scancesti niste incurajari....ccand eu de fapt am nevoie de o imbratisare si de un om care sa asculte...sau lucrurile practice,la modul unui ajutor atunci cand ma simt rau,sau nevoia de persoana iubita de sarbatori sau zie importante mie..
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:09
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:00:49Hotararea mea e luata dar necomunicata...asta era si subiectul aici:cum il fac sa inteleaga si sa accepte,fara sa fie nevoie de cestii radicale!



Exprimarea directa si fara echivoc,este singura cale,in acest mod nu vei lasa loc interpretarilor!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:09
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:09:24Pentru mine este importanta apropierea...pe toate planurile.Locuitul impreuna te ajuta sa cunosti mai bine persoana,sa decizi daca poti trai cu acel om.Nu e vb aici de sex...da,este si asta in ecuatie,dar sunt lucruri care nu pot fi traite/simtite decat in acelasi spatiu.Cum ar fi empatia fata de problemele celuilalt...iti bazai in telefon o ora despre problemele mele...si tu nu poti decat sa scancesti niste incurajari....ccand eu de fapt am nevoie de o imbratisare si de un om care sa asculte...sau lucrurile practice,la modul unui ajutor atunci cand ma simt rau,sau nevoia de persoana iubita de sarbatori sau zie importante mie..



El stie ca doresti si iti plac toate acestea????SPUNE-I TOATE ACESTEA,poate va intelege ceva!!!Comunicarea virtuala sau telefonica nu rezolva acest inconvenient,din pacate,relatia de cuplu este convietuire totala si din toate punctele de vedere!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:11
vorbesti mult si fara rost amandino,,daca n ai ce face te inteleg dar macar daca vrei sa vorbesti fa o cu rost

1 daca esti intr o relatie deciziile le ei impreuna nu o ei tu

2 ca l ai invatat sau nu asa tu nu i problema noastra tu stai cu el si l ai acceptat asa

casatoria nu i formala,tu ai trait cu el tu sti cum e el tu sti ce sa faci

relatiile nu s facute sa fie la distanta decat daca se impune de niste conjucturi,,restul tu sti cu cn te ai cuplat ,si el stie cu cn sa cuplat
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:11
Asa cum am scris si aseara...intamplarea face ca sedinta decisiva(cu cei de la munca) sa fie exact cu o saptamana inaintea vizitei mele in UK,la el.De aici si faptul ca nu stiu e sa fac,daca mi se cere un raspuns rapid si sigur-consider ca asemenea decizii nu se iau in telefon.Parerea mea este ca limbajul non-verbal este foarte important in comunicare.As putea observa o eventual iritare,disconfort,as sti cm sa jonngkez incat conversatia sa nu degenereze intr-o cearta de care nu avem nevoie.De aceea ma tem-pentru o bomba aruncata telefonic!
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:14
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:03:19Incerc sa il fac sa ajunga la o concluzie pentru ca il vad ca este dedicat mie si ca ma vrea alaturi in viitor,dar pt el,casatoria in sine este doar o formalitate,fiind un lucru de care se poate lipsi.Eu sunt in extrema opusa.Atata timp cat este indiferent si nu este contra,inca mai exista o speranta!



INDIFERENTA este mult mai periculoasa decat impotrivirea sau negarea dorintei,draga mea!!!!
El doreste ,doar coabitarea,chiar in conditiile distamntei dintre voi,doar prin intrevederi sporadice,nicidecum casatoria oficializata,nu?????Nu isi va schimba opinia,decat fortat de tine,ceea ce nu stiu cat de mult ii va placea!!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:15
Stie toate detaliile si incearca sa ma linisteasca zicand ca e un sacrificiu temporar,dar cand vad ca se tot prelungeste imi vine sa-mi iau campii
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:15
ca le ,,,starbeste cica ,,din personalitate
misandrismele tale curcubeu oftica pe barbati e la ordinea zilei,nimic nou,maturizeaza te
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:17
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:14:07Asa cum am scris si aseara...intamplarea face ca sedinta decisiva(cu cei de la munca) sa fie exact cu o saptamana inaintea vizitei mele in UK,la el.De aici si faptul ca nu stiu e sa fac,daca mi se cere un raspuns rapid si sigur-consider ca asemenea decizii nu se iau in telefon.Parerea mea este ca limbajul non-verbal este foarte important in comunicare.As putea observa o eventual iritare,disconfort,as sti cm sa jonngkez incat conversatia sa nu degenereze intr-o cearta de care nu avem nevoie.De aceea ma tem-pentru o bomba aruncata telefonic!


Cred ca raspunsul asteptat in astfel de cazuri va trebui sa fie dat intr-un timp foarte scurt,daca nu,chiar pe loc,angajatorii nu joaca leapsa cu angajatii!!!Trebuie sa clarifici situatia cu iubitul tau inainte de acea sedinta de lucru!!!Asa ceva nu se rezolva telefonic sau prin mesagerie,dar nu ai ce sa faci in acest moment!!!Limbajul non-verbal este un accesoriu in relatii,nu este fundamental in comunicarea dintre parteneri!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:20
Aici esti putin pe langa subiect.Am scris anterior ca am locuit impreuna si urmeaza,probabil,sa se intample din nou(sper!).Discutia legata de casatorie a deviat din alte comment-uri....ma refeream la faptul ca el nu ar avea nimic impotriva traiului in concubinaj(urat cuvant!) pentru ca nu simte lipsa unei hartii.Asta era chestiunea,nimic mai mult.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:20
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:15:57Stie toate detaliile si incearca sa ma linisteasca zicand ca e un sacrificiu temporar,dar cand vad ca se tot prelungeste imi vine sa-mi iau campii



Cum adica??Detaliaza,te rog!!!! Tot nu inteleg,care este motivul pentru care nu te doreste langa el?????
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:22
din nou dai directive ca nu si va schimba opinia

fetito fa cva sa te vindeci,si nu mai vb de oameni ce nu i cunosti,,incercant sa i induci acestei fete ca acel baiat nu vrea cva serios cu ea
mintea aia a ta curcubito iti zice ca poti distruce ceva dand aceste directive despre oameni ce nu i cunosti?,nu cred,ca tu nu prea sti ce spui,,vindeca te
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:23
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:20:50Aici esti putin pe langa subiect.Am scris anterior ca am locuit impreuna si urmeaza,probabil,sa se intample din nou(sper!).Discutia legata de casatorie a deviat din alte comment-uri....ma refeream la faptul ca el nu ar avea nimic impotriva traiului in concubinaj(urat cuvant!) pentru ca nu simte lipsa unei hartii.Asta era chestiunea,nimic mai mult.



Ai inteles gresit!!!El,nu este impotriva coabitarii,ci a casatoriei in sine,care inseamna asumarea unor angajamente definitive!!!!Si concubinajul este la moda,chiar daca contravine moralei crestine!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:24
detaliaza lu curcubita,ca abia asteapta sa mai spuna tampenii pentru aia e aici
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:25
Ma bazez pe faptul ca transferul meu nu este unul de urgenta,ci este o solutie pentru faptul ca postul mea de aici se va desfiinta,si ma vor repartiza undeva ca sa nu piarda un angajat bun.De aceea sper ca ei sa poata intelege ca am nevoie de cateva zile pentru a discuta cu partenerul meu.Limbajul non-verbal e ceva foarte important pentru mine...imi imbunatateste tehnicile(nu numai in cuplu) de a ma face inteleasa si de a lua o persoana "cu frumosul",astfel incat sa fie o discutie amiabila.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:25
auzi este impotriva casatoriei alta directiva
daca este pe moment nu inseamna curcubito ca e si pe mai tarziu
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:28
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:20:50Aici esti putin pe langa subiect.Am scris anterior ca am locuit impreuna si urmeaza,probabil,sa se intample din nou(sper!).Discutia legata de casatorie a deviat din alte comment-uri....ma refeream la faptul ca el nu ar avea nimic impotriva traiului in concubinaj(urat cuvant!) pentru ca nu simte lipsa unei hartii.Asta era chestiunea,nimic mai mult.


Si de aici apare nesiguranta ta , incercand sa-i fortezi mana pt a dispare cuvantul concubinaj din viata ta.
Parerea mea e ca te-ai ratacit intre doua fronturi , unul din ele nefiind pe placul tau , dar incerci cu orice pret sa domini , vei pierde .
Asadar alege cariera !
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:29
Cand a plecat,eu eram in oragul examenului de licenta.Ctegoric,nu era nimic de discutat:nu lasam scoala neterminata pentru cateva saptamani.Apoi au aparut discutii legate de job-ul meu:ca el considera ca ar fi mai bine sa mai raman o perioada la compania asta,sa fac experienta,sa stau macar pana la expirarea contractului (Martie 2015),sa am un CV cat mai bun.Acum,daca el era multumit de mine/pentru mine cu ce am avu eu pana acum (functie,salariu),daca o sa mi se ofere ceva si mai buna,o sa spuna,categoric sa accept asta,chir daca inseamna iar un sacrificiu pe durata nedeterminata.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:30
in curand amandino iti va spune ca te trateaza in particular ca aici nu i mediu propice pentru asi expune misandrismele si alte inepti ca e un,,individ ,,ca mn care i spune ce face defapt,,si o sa ti spuna sa nu mai vb cu mn daca nu ti a spus deja
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:31
Cu riscul de a ma repeta:nu este impotriva!!!Doar ca ii este idiferent!!!
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:31
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:25:59Ma bazez pe faptul ca transferul meu nu este unul de urgenta,ci este o solutie pentru faptul ca postul mea de aici se va desfiinta,si ma vor repartiza undeva ca sa nu piarda un angajat bun.De aceea sper ca ei sa poata intelege ca am nevoie de cateva zile pentru a discuta cu partenerul meu.Limbajul non-verbal e ceva foarte important pentru mine...imi imbunatateste tehnicile(nu numai in cuplu) de a ma face inteleasa si de a lua o persoana "cu frumosul",astfel incat sa fie o discutie amiabila.



Nu cred ca pe actionarii Multinationalei ii va interesa parerea partenerului tau!!!!Nu esti un pion important in conducerea societatii pentru a ti se acorda un timp,suficient pentru a iti exprima alegerea finala!!!Incearca sa fii realista!!!Daca postul tau se va desfiinta poti negocia transferul in Regatul Unit al Marii Britanii????Asta daca doresti,cu adevarat,sa fii alaturi de iubitul tau!!!!

Poti folosi limbajul non-verbal,dar nu face din asta telul vietii tale,caci,de multe ori,nu elimina cauza, care genereaza conflictul,nu taie raul de la radacina,ci doar il intrerupe pentru putin timp!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:33
De la: kudika_978128, la data 2014-12-27 16:29:04
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:20:50Aici esti putin pe langa subiect.Am scris anterior ca am locuit impreuna si urmeaza,probabil,sa se intample din nou(sper!).Discutia legata de casatorie a deviat din alte comment-uri....ma refeream la faptul ca el nu ar avea nimic impotriva traiului in concubinaj(urat cuvant!) pentru ca nu simte lipsa unei hartii.Asta era chestiunea,nimic mai mult.


Si de aici apare nesiguranta ta , incercand sa-i fortezi mana pt a dispare cuvantul concubinaj din viata ta.
Parerea mea e ca te-ai ratacit intre doua fronturi , unul din ele nefiind pe placul tau , dar incerci cu orice pret sa domini , vei pierde .
Asadar alege cariera !


tu vezi ti de cariera ta in nemtia si nu mai da ti voi directive ca habar n aveti ce face ti,vedeti va de treaba voastra
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:33
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:31:59Cu riscul de a ma repeta:nu este impotriva!!!Doar ca ii este idiferent!!!


Este mult mi rau,si repet asta!!!!!Nu iti dai seama acum,dar vei realiza in timp!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:34
Desi exista filiala si acolo(UK),mi s-a cam dat de inteles ca nu am "loc"-sunt deja multi angajati.Se va gasi un "scaun" pentru mine undeva unde axista un loc gol,sau macar ceva de facut,nu ma vor transfera in UK de dragul fericirii mele,sa ma plateasca pentru stat degeaba.
Amanita
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:36
te repeti mult fara rost amandino

aici ai o misandrina in persoana lui curcubeu,care iata iti zice ca e mult mai rau si ca o sa fie si mai rau ea crede ca toti barbatii sunt barbasu
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:38
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:31:59Cu riscul de a ma repeta:nu este impotriva!!!Doar ca ii este idiferent!!!


Te contrazici in afirmatii !
Iti este frica sa nu pierzi vrabia din mana , cu cea de pe gard.
In fond ce anume vrei : pe el ??? ;sau cariera ??
Este simplu de ales !
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:40
De la: Amanita, la data 2014-12-27 16:30:26Cand a plecat,eu eram in oragul examenului de licenta.Ctegoric,nu era nimic de discutat:nu lasam scoala neterminata pentru cateva saptamani.Apoi au aparut discutii legate de job-ul meu:ca el considera ca ar fi mai bine sa mai raman o perioada la compania asta,sa fac experienta,sa stau macar pana la expirarea contractului (Martie 2015),sa am un CV cat mai bun.Acum,daca el era multumit de mine/pentru mine cu ce am avu eu pana acum (functie,salariu),daca o sa mi se ofere ceva si mai buna,o sa spuna,categoric sa accept asta,chir daca inseamna iar un sacrificiu pe durata nedeterminata.



Cand iubesti,nu mai conteaza nimic raportat la fiinta iubita!!!!

Daca el iti va spune sa accepti oferta avantajoasa,fa-o,dar nu te baza pe trainicia relatiei de iubire,aici este REALA PROBLEMA,care te framanta!!!Iubitul tau este dispus sa lungeasca distanta dintre voi pe o perioada induferent de cat ar fi de lunga,aici intervine raul adus de acea INDIFERENTA afisata de domnia sa,nu este afisata numai legata de casatorie!!!Nu trebuie sa accepti asa ceva,dar trebuie sa accepti evolutia ta!!!Si el,pe cea personala!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:41
vezi de treaba ta tu cu alesul tau,,nu are dc sa aleaga cva le poate avea pe ambele
kudika_976884
Postat pe 27 Decembrie 2014 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna dimi 2 De la: Elyaa 31 Iulie 2011 18:01
De ce nu pot sa postez? 6 De la: yumalai 9 Iulie 2009 06:39
VA ROG AJUTATI-MI FETITA SI VOTATI 1 De la: adria_ana 4 Noiembrie 2010 08:05
:X 7 De la: pamela_1 16 Iunie 2009 16:16
help: va rog da-ti-mi idei !!! :sml-confused0006: :sml-happy0009: 12 De la: Andia 4 August 2009 18:26