Setari Cookie-uri

va rog din tot sufletul,ajutati.ma cu un sfat

Am 18 ani si doresc sa ma casatoresc cu prietenul meu.el este plecat momentan in alta tara si se va intoarce in cateva saptamani.parintii mei n sunt de acord cu relatia noastra,deoarece el este un om,,simplu" cu venituri financiare normale(ei doresc o persoana foarte bogata)...problema este ca de cand el a plecat bunica mea imi face viata un calvar,ma gandisem chiar sa imi iau viata,deoarece in fiecare zi face scandal si ma ameninta cu tot felul de lucruri si simt ca nu mai pot trai asa...am vorbit cu prietenul meu si mi.a spus ca ma pot muta la el acasa ca sa nu mai imi faca nimeni rau..intrebarea mea este:ii pot face probleme acestui om daca ma mut la el?ma pot obliga parintii prin lege sa ma intorc acasa la ei sau o sa fiu lasata in pace?va rog din suflet ajutati.ma...
-Foxxy
Postat pe 22 August 2015 12:39
Buna .. Eu cred ca daca ai 18 ani esti deja matura si poti lua decizii singura , ba mai mult poti face ce vrei tu deoarece esti majora !! Ce oare parintilor tai le spune cineva ce sa faca?Nu ei isi fac viata asa cum este corec .. deci ceea ce vreau sa spun este ca tu stii cel mai bine ce trebuie sa faci!!
BieeBianca
Postat pe 22 August 2015 12:53
Asa stiam si eu,ca nu mai au ce sa faca din moment ce sunt majora,insa ma speriase o prietena.mi.a spus ca o sa ma care parintii prin toate sectiile de politie din oras sa dau nu stiu ce declaratii si eu nu as vrea asa ceva...acum ca mi.ati spus si dvs. m.am mai linistit..multumesc:*
-Foxxy
Postat pe 22 August 2015 15:25
Parintii tai s-au casatorit din dragoste sau din interes ?
Nici o lege din lumea asta nu te poate pedepsi pt simplu fapt ca iubesti un barbat cu venituri modeste ! Sunt parintii tai , dar nu au dreptul de a-ti impune sa iubesti din interes , daca pt ei banii reprezinta totul , tu alege ceea ce crezi tu de cuviinta.
kudika_988778
Postat pe 22 August 2015 15:48
Ai mei s.au casatorit din interes si bunicii si parintii...eu nu le pot urma exemplul.nu as putea sta cu un barbat doar pt ca are bani sau pozitie sociala importanta...ei nu pot sa ma inteleaga si din aceasta cauza se produc majoritatea conflictelor intre noi.nu stiu cum sa ii calmez,sa ii fac sa inteleaga ca eu il iubesc pe baiatul asta.de aceea ma gandeam sa fug
-Foxxy
Postat pe 22 August 2015 16:31
Nu dau sfaturi , spun doar o parere ...Nu face pasul sa plecci de acasa , pt ca in timp este posibil ca relatia dintre voi doi , sa ia o alta intorsatura si vei fi nevoita sa te reintorci la parintii tai ; poate ca nu va fi cazul , dar exista un dar.
Insista si convinge-i , poate vor ceda.
Ai un loc de munca sau esti inca la scoala ?
kudika_988778
Postat pe 22 August 2015 16:58
Am terninat liceul,mi.am dat si bacalaureatul si acum lucrez ca vanzatoare la un magazin alimentar.urmeaza sa fac si facultatea de stiinte economice cand voi aduna bani destui pt acest lucru.parintii mei nu vor sa ma sustina la facultate,deoarece nu am ales.o pe cea pe care o doreau ei.bunica mea imi promisese ca o sa imi dea banii necesari,insa in momentul in care a aflat ca prietenul meu o sa plece in afara pt a castiga bani nu a mai vrut sa imi dea nimic.
-Foxxy
Postat pe 22 August 2015 17:49
Poate tocmai de aceea se impotrivesc momentan casatoriei tale , isi doresc sa continui studiile , ai 18 ani si vor sa fii pe picioarele tale , iar acel baiat daca te iubeste atat de mult , nu are de ce sa se grabeasca , cati ani are el ?
kudika_988778
Postat pe 22 August 2015 18:10
Are 27 de ani.ei doresc sa imi continui studiile facand facultatea pe care o vor ei,insa mie nu mi se potriveste deloc ce vor ei.eu imi doresc sa fac stiinte economice.prietenul meu a plecat sa munceasca in afara pt a strange bani sa.mi dea pt facultate:)
-Foxxy
Postat pe 22 August 2015 18:29
urmeaza facultatea care ti o prescriu eu
kudika_991915
Postat pe 22 August 2015 18:34
Atunci urmeaza facultatea , din moment ce el doreste sa te sustina , astfel poate demonstra parintilor tai , ca te iubeste si prin munca , intr-o buna zi se va ridica cat de cat la acele pretentii pe care le cer parintii tai. Ori in privinta casatoriei mai puteti astepta .Posibil ca si diferenta de varsta dintre voi , nu este pe placul parintilor tai .
Rezolvarea povestii tale , nu o vei gasi aici , ci doar prin comunicare cu familia si prietenul tau , veti ajunge la o decizie cat mai buna pt fiecare din voi.Iti doresc toate cele bune.
kudika_988778
Postat pe 22 August 2015 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sã continui sau nu? 3 De la: loredana_1630 7 Decembrie 2016 11:52
probleme adolescentine 12 De la: Barbie30 9 Iulie 2010 19:36
Ce faci atunci cand fugi dupa o fericire pe care doar tu o vezi? 28 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:45
Sarbatorile de iarna. 7 De la: Barbie30_ 27 Decembrie 2010 16:49
cum pot sa renunt la cineva care ma face fericita? 33 De la: kudika082955 15 Noiembrie 2009 18:58