Setari Cookie-uri

Buna-suferina din dragoste,va rog dati mi un sfat!-

Buna,ma simt foarte rau,sunt trei luni de cand nu l am mai cautat pe fostul prieten si simt ca inebunesc,a fost o relatie defectuoasa inca de la inceput dar nu m am putut abtine,ma simteam atrasa de el si am cedat...ideea e ca nu ne potriveam,el vroia sa fac numai ca el iar eu eram tare incapatanata,au urmat trei luni de despartire dupa care ne am impacat si am avut in sfarsit o noapte de dragoste dar din partea lui totul venea din pasiune,placere nu era dragoste ca in cazul meu si nici nu mai stiu ce simteam el refuza sa iesim in oras,faceam doar o plimbare scurta,coboram din masina si vizitam animalele din padure,inchise,sau pur si simplu stateam cateva minute pe o banca apoi plecam,nici eu nu faceam cum vroia el daca ceva nu mi placea si cred ca acest lucru l a tinut aproape de mine,dar dupa un timp ne am despartit,acum imi este foarte greu fara el dar cand eram impreuna ma facea sa plang si eram mai mult trista acum lupt sa nu l caut,acum el,macar daca si ar fi schimbat numarul,ar trebui sa mi ofere o mana de ajutor sa l pot uita,va rog,va astept cu un sfat,orice,numai sa mi indulcesc suferinta,pupici si astept raspunsul dumneavoastra,numai bine,pupici
Erica_here
Postat pe 18 Septembrie 2015 18:06
Cand vedeam animalele mergea ca nu mai scapa de mine si ca era in drumul nostru dar asa nu cred ca ar fi iesit...:(,chiar nu stiu cum sa nu mai fiu trista?
Erica_here
Postat pe 18 Septembrie 2015 18:11
:)
kudika_988778
Postat pe 18 Septembrie 2015 18:23
Plimbari scurte in padure despre ce anume vb aici ?!
kudika_988778
Postat pe 18 Septembrie 2015 18:26
Pai ne plimbam cu masina pe acolo nu se intampla nimic altceva,Doamne fereste
Erica_here
Postat pe 19 Septembrie 2015 18:27
Apuca-te de munca multa. Fa un curs de calificare interesant si care crezi ca te va ajura pe mai departe. Fa curatenie. Fa astrologie , te va ajuta sa descifrezi cat decat cauza durerilor tale. D obicei acest soi de suferinte se datoreaza unor asa numite plati karmice. Care ar trebui sa te impinga mai mult spre cunoastere si credinta. Aceste nu pot fi ocolite. Oricat vei vrea , atat ca ai sa poti constientizaa relativ , de ce.
liliana04
Postat pe 25 Octombrie 2015 05:21
Uita-l ! Nu te mai gandi la el in fiecare zi, refugiaza-te in munca sau umple-ti timpul cu ceva care sa-ti placa, terapia ocupationala e cea mai buna solutie. Gandeste-te ca e mai bine acuma decat sa va despartiti mai tarziu cand aveti deja copii.Si nu uita ca orice iubire pentru ca s-o uiti cu alta trebuie s-o tratezi. Deschide ochii mari in jur si vei gasi omul potrivit care sa te faca fericita, nu te crampona de o relatie care nu merge si nu sta sa te victimizezi. Cauta-ti fericirea si cu siguranta o vei gasi !
Liuta
Postat pe 25 Octombrie 2015 05:45
Da, se pare ca a fost o relatie care nu merge. Nu fi trista ! Impaca-te cu gindul ca asa a vrut Dumnezeu ! Nu se termina lumea cu el ! Daca te iubea, ii placea orice activitate s-o faca impreuna cu tine ! Dar se pare ca lui ii placea numai cu tine la pat. Sa ma ierti ! Viata nu este numai sex ! Viata alaturi de o persoana care te iubeste, inseamna ca imparti cu acea persoana si binele si raul, plingi cu ea cinds ea plinge, rizi cu ea cind ea ride 1 Te bucuri de bucuria lui, te doare durerea lui ! Ori pe el se pare ca nu-l prea doare durerea ta ! Sa ma ierti ! Cauta-ti alt prieten ! Sunt sigur ca vei gasi un barbat care sa te aprecieze, sa te iubeasca pentru sufletul tau, pentru inima ta, pentru felul tau de a fi, nu neaparat pentru trupul tau ! Este importanta si atractia fizica, e drept, dar nu trebuie sa fie primordiala sau singura ! Du-te la preot si te spovedeste, roaga-te ! Cere sfat preotului. Dar sa fie un preot care traieste credinta (Ortodoxa bineinteles). El se va ruga pentru tine ca sa te intareasca Dumnezeu si sa-ti scoata in cale un barbat care te iubeste cu adevarat ! Nu te mai gindi la el, ce a fost, cum a fost ! A trecut si gata ! asa a vrut Dumnezeu ! Vrei sa te impaci cu el si sa-i dai sansa sa te faca din nou sa suferi ?! Categoric NU !!!
Ai atitea motive ca sa multumesti lui Dumnezeu si tu esti trista, nerecunoscatoare Lui !!! Asta e de fapt cauza suferintei tale !!!
Du-te la o Sfinta manastire, la un duhovnic bun si spovedeste-te ! Dumnezeu te va intari si te va aseza pe drumul cel bun !

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Mircea63
Postat pe 25 Octombrie 2015 06:30
Citind nu am inteles mult .ai scris un amestec de date ,detalii,care ......,ma rog nu prea avem cum sa iti dam sfaturi.
Era prieten sau iubit ca este o mare diferenta cum este si cu :a place sau o iubi pe cineva.
In final vei afla asta odata cu maturizarea ca dragostea trece prin stomac!
luminitasam
Postat pe 25 Octombrie 2015 08:01
De ce anume iti poate fi dor? De durere? De neintelegeri? Citeste te rog ce ai scris... e doar ideea ca iti este dor... nu are cum sa iti doresti asa ceva sa revina! Ai rabdare cu tine si vei intelege!
kudika513031
Postat pe 25 Octombrie 2015 09:35
Draga mea,multumeste-i Bunului Dzeu, ca nu suferi de o boala de care nute mai poti vindeca.Ceea ce scri tu aici,este floare la ureche. Este chiar de ras.Sa te gandesti ca pe acest pamant sunt alte lucruri mai rele,mult mai rele si care nu au de multe ori nici o rezolvare.Viata merge inainte cu bune si rele.Viata este frumoasa,dar treb.sa sti cum sa o traiesti.Asculta ce iti scriu,stiu ce scriu.Sa auzim numai de bine.
kudika_973046
Postat pe 25 Octombrie 2015 16:53
Draga Mircea o timii sa se spovedeasca la Preot? O trimiti la Manastiri,ptr.astfel de chestii? Si atunci te intreb,altii care au mult mai multe probleme,care sunt bolnavi si batuti de soarta,unde sa mearga ? Ceea ce ne-a prezentat ea aici este floare la ureche.Sunt altii care sufera,care sunt bolnavi,etc.etc.care nu au ce pune pe masa copiilor,s.a.m.d.Astea sunt adevaratele probleme.
kudika_973046
Postat pe 25 Octombrie 2015 17:00
Buna,in primul rand vreau sa iti spun ca stiu prin ce treci, am avut o experienta asemãnãtoare, doar ca la noi a fost o relatie mai lunga si aproape ideala. Cert e ca nici un sfat nu iti e de folos si orice activitate iti va aduce aminte de el, atata timp cat tu vrei sa te gandesti la el. Orice ar fi fost intre voi. Suntem facuti din amintiri, dar cel mai bine e sa lasi sa simti totul, in timp va trece. Nu cred ca exista un remediu pentru asta. Si eu am incercat multe, insa am avut rabdare, timp de mai bine de un an nu am avut pe nimeni, mi-am dedicat fiecare secunda, chiar daca trecea o zi fara sa ma gandesc la el, seara imo revenea in minte. Acum a trecut un an si jumatate si de curand ne-am revazut din intamplare si tocmai mi-am dat seama ca nu mai simt nimic. Am discutat cu el cateva minute, lucruri marunte, dar nu am simtit absolut nici o emotie. La cateva zile dupa, am intalnit un om deosebit, am din nou o relație, dar chiar si asa imi mai trece prin gand, dar acum e inofensiv... sunt doar amintiri placute... asa ca tot ce ai nevoie e rabdare... poate nu e nevoie de un an, dar acorda-ti tie clipele, ai putea fi uimita de ceea ce poti face atunci cand toata atentia ti-o acorzi tie. Multa sanatate, tot binele. Hugs and kisses
allessya06
Postat pe 25 Octombrie 2015 17:17
Buna seara,stimata doamna. Va înteleg în mare masura durerea si suferinta. Din câte observ,ati dat o foarte mare importanta trecutului în viata dumneavoastra. Care trecut,la propriu nu mai exista,odata cu timpul a murit,din nefericire,ce-a fost frumos vreodata. Prin urmare,prezentul se simte ,,neglijat",iar de acolo vine suferinta afectiva pe care o întâmpinati:ati lasat în urma prezentul,cu toate clipele frumoase si chiar fericite pot sa spun,pe care le-a adus cu sine în viata dumneavoastra,si v-ati alipit în mod subconstient de o parte din trecutul dumneavoastra,care însa este tot atât de lipsita de viata si de importanta oarecum prin conjunctura timpului,ca si intregul dumneavoastra trecut. Acum singura solutie cu adevarat viabila si cea mai constructiva ar fi sa va adunati fortele si sa va reântoarceti în prezent,recunoscând realitatea,recunoscând ca acel ,,prieten" nu v-a fost vreodata prieten adevarat si nu v-a fost vreodata iubit adevarat. Acea noapte pe care se prea poate ca ati petrecut-o împreuna facând amor si discutând nimicuri,a fost o noapte de amor,NU de dragoste. Amorul si dragostea sunt doua lucruri complet deosebite,desi pot semana perfect unul cu celalalt. Din nefericire,amorul reprezinta o relatie intima de-o noapte,dupa care la ivirea zorilor fiecare îsi reia viata lui de dinainte,cu toata singuratatea,durerea,tristetea si neâmplinirea din ea. Dragostea însa e o relatie pe viata,de comun acord al partilor,fiind asumata în mod deplin. Cu toate ca amorul da placere (si din nefericire doar atât),dragostea e pentru toata viata,e o scoala divina de regasire si rafinare a calitatilor,si nu are niciodata sfarsit. Pe când,ceea ce va chinuie pe dumneavoastra acum e o prea mare legare de trecut si de ceea ce a fost frumos în acel trecut,însa astazi nu mai exista. Deoarece,trecutul nu poate exista. Cea mai înteleapta decizie e sa va reântoarceti din mrejile trecutului,sa reveniti în prezent,si sa va bucurati de oportunitatile pe care vi le ofera viata. Pentru a realiza acest lucru, o vizita la psiholog face într-adevar bine. Iar dragostea adevarata va veni în viata dumneavoastra,mai ales daca credeti în ea,si într-un moment când va asteptati cel mai putin. Mult succes,si s-auzim numai de bine! Cu respect,Mihaela Stef.
mihaelastf
Postat pe 25 Octombrie 2015 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O vreau innapoi :( 34 De la: Kattyy 4 Martie 2010 23:39
Am incercat...nu reusesc 32 De la: ionelaela 10 Octombrie 2009 01:05
Finalul a 5 ani... 6 De la: Elyaa 8 Iulie 2011 10:27
Aparitia celei de-a treia persoane... 97 De la: FRACTURATA 30 Martie 2009 16:14
ajutorrrrrrrrrrrrrrr! 6 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:47