Setari Cookie-uri

ATENTIE: Alibaba Tour in faliment! SERVICII NECORESPUNZATOARE, ANGAJATI MINCINOSI=FALIMENT

Buna ziua! Am ales agentia Alibaba Tour pentru a ne face concediul cu familiile un grup mai mare de prieteni, al doilea an la rand cu aceasta firma. Am contractat 3 pachete de turism in cadrul Targului de turism de la Romexpo, am beneficiat de o reducere. Toate bune si frumoase pana aici. Prin contractul semnat de noi am solicitat camere cu vedere la mare (sea view) cu baby coat si curse charter.La fata locului "leopardul", nici camere sea view nici baby coat. S-a rezolvat doar partea cu patuturile copiilor . Desi am solicitat pe loc rezolvarea acestei probleme, atat reprezentantului agentiei Alibaba Tour in Antalya, cat si hotelului, acest aspect nu a fost rezolvat. Reprezentantul agentiei Alibaba Tour de la fata locului ne-a comunicat ca pentru acest lucru nu va contacta agentia Alibaba, nici macar telefonic, iar cei de la hotel, desi au incercat rezolvarea problemei, ne-au comunicat intr-un final ca nu au sa ne ofere camere cu SV, rezervarea din Romania facandu-se pentru doua camere standard, fara vedere la mare (in acest sens ne-au pus la dispozitie voucherele transmise din Romania catre hotelul Papillon Ayscha.
In privinta transportului cu avionul, precizam ca, de asemenea S.C. Alibaba Tour S.R.L. nu si-a respectat obligatiile asumate prin contract. Atat pentru dus, cat si pentru intors in oferta Alibaba Tour erau prevazute curse charter (directe), lucru deosebit de important pentru noi, deoarece ne-am deplasat cu copiii nostri minori (cu varste sub 2 ani) . Aceasta conditie, si anume de a avea curse directe cu avionul, a fost una din cele urmarite de noi la contractarea pachetului de servicii turistice, tocmai datorita varstei copiilor.
Fata de acest ultim aspect, desi agentia Alibaba Tour a ofertat curse charter (Otopeni – Antalya si invers), desi s-au emis biletele de avion pentru curse charter, la intoarcere in Bucuresti am beneficiat de un zbor cu escala la Istanbul, fapt care ne-a generat inconveniente si intarzieri.
Prin urmare, vaditi nemultumiti, am solicitat agentiei Alibaba Tour sa ni se raspunda in scris si sa ni se restituie diferenta de pret pentru serviciile neefectuate de Alibaba Tour.
Raspunsul S.C. Alibaba Tour S.R.L.la reclamatia noastra, inregistrata la sediul agentiei Alibaba Tour a fost unul pozitiv. Dupa scuzele de rigoare, ne invita la sediul agentiei sa ne restituie suma de 485 Euro reprezentand diferenta dintre camera standard si camera standard sea view, precum si promisiunea unui voucher de 140 Euro/familie pentru urmatoare vacanta achizitionata de la Alibaba Tour. Nu se mentioneaza nimic despre lipsa cursei charter la intoarcere.
Dupa aproape 2 luni de zile si nenumarate telefoane date la firma Alibaba Tour, aceasta problema financiara nu s-a rezolvat. Reprezentantele S.C. Alibaba Tour S.R.L. de la Serviciul Financiar (Mihaela Olteanu, Roxana Calhan) ne raspund de fiecare data ca S.C. Alibaba Tour S.R.L. nu are incasari, nu are bani cash sa ne plateasca. Am sugerat atunci un virament, am dat 2 conturi (unul in lei si altul in euro) pentru a ni se face transferul direct in cont. Nici asa nu s-au gasit bani in conturile S.C. Alibaba Tour S.R.L. In discutiile telefonice avute reprezentantele S.C. Alibaba Tour S.R.L., cele doua doamne mai sus mentionate ne-au propus sa ne restituie suma de 485 euro, in transe si in valute diferite, lucru cu care noi nu am fost de acord. De atunci, sunam frecvent la sediul firmei S.C. Alibaba Tour S.R.L., dar primim acelasi raspuns: S.C. Alibaba Tour S.R.L. NU ARE BANI si nu se stie cand o sa aiba pentru a ne returna suma de 485 Euro, in situatia noastra fiind si alti turisti.
Ultima solutie, reclamatie la OPC. Acum asteptam raspunsul.

FERITI-VA SI NU CADETI IN CAPCANA LOR!


mihaelatrifescu
Postat pe 26 Noiembrie 2010 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Super vacanta in Turcia cu plecare din Galati! 2 De la: lazy002062 6 Aprilie 2010 16:33
URGENT 2 BILETE ZAKYNTHOS F CONVENABIL 9 De la: gabriello_g 14 Iunie 2010 17:36
PARCUL KEUKENHOF 6 De la: lazy002477 28 Iunie 2010 07:45
Lefkada... 21 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:20
Grecia - mijloc de transport 3 De la: dsavus 12 Iulie 2010 17:09