Setari Cookie-uri

Prinsa intre doua iubiri

M-am inscris aici pt ca am simtit ca poate am sa gasesc persoane care sa ma inteleaga si care sa imi fie prietene!Am ajuns pe acest site cand am citit un articol asemantor cu situatia prin care trec eu acum!Cred ca am imbatranit cu 10 ani in 6 luni!cu toate astea e numai vina mea pentru tot!Am o raltie de 3 ani la distanta(2 - 3 luni pe an).Am crezut ca el este dragostea vietii mele !Dar dorul meu si disperarea singuratatii m-au impins in bartele altuia.Pe aces Alt l-am intalnit acum 6 luni,i-am explicat situatia si a spus ca ma va intelege indiferent de decizia pe care o voi lua.In august prietenul meu a venit acasa,i-am spus ca vreau sa ne despartim si a fost cumplit.A amenintat ca se sinucide si ca l-am distrus!M-a impresionat iubirea si disperarea lui asa ca am decis sa ne mai dam o sansa!Mai ales ca mi-a promis ca ramane acasa sau ca pana de Craciun se stabileste in tara!Insa acel Celalat,care intre timp se indragostise de mine nu a mai acceptat situatia si m-a obligat sa ii spun despre relatia mea cu el prietenului meu,in caz contrar ii va spune chiar el! Am suferit atunci cumplit pt ca a fost o mare deziluzie pentru mine.Prietenul meu m-a iertat dar si-a schimbat total comportamentul fata de mine iar dupa o luna de stat in tara a plecat din nou....Am rams atunci mai singura ca niciodata si am reajuns in bratele Celuilalt,care mi-a expliact si comportamentul lui!Am contiunat viata mea paralela,cu discutii contradictorii pe net-cu prietenul meu,si inconjurata de iubirea celuilalt!Am vrut sa pun capat relatiei de 3 ani insa am fost atat de slaba incat am cedat din nou rugamintilor si promisiunilor lui!Acum el se va intoarce in tara pentru sarbatori iar eu nu stiu ce sa fac!Sa il primesc inapoi si sa termin relatia inceputa cu toate ca ma simt atat de fericita sau sa ne despratim si sa incep o noua viata!Ma simt cumplit pentru ca insel doaua persoane!Stiu ca la un moment dat se va intoarce roata dar nu vreau sa mai sufere nimeni din cauza mea!Stiu ca toata lumea ma judeca si ma va judeca indiferent de decizie!Nu mai dorm ,nu mai mananc si nu mai stiu cum sa fac sa ma tarasc de pe o zi pe alta!Am atatea indoieli si imi e teama sa gresesc din nou....

Postat pe 24 Noiembrie 2007 02:40
buna draguta...
imi imaginez k nu esti intr-o situatie foarte placuta, dar trebuie sa iei o decizie si sa ai puterea sa te tii de ea. in primul rand tine minte k tu esti cea mai importanta...nu ceilalti. trebuie sa faci ce te face pe tine fericita si multumita...gandeste-te bine, care relatie te satisface mai mult si in care relatie te simti bine, multumita, implinita, fericita. nu ceda la rugaminti si amenintari...cedeaza doar la ceea ce iti doresti tu si la ceea ce te face sa te simti implinita. daca relatia cu acel Altul te face fericita, mai fericita decat cealalta...atunci da-i bataie! e viata si viitorul tau in joc...
eu as ramane cu acel Alt:)
luminitza86
Postat pe 24 Noiembrie 2007 12:22
Ms mult ca mi-ai rasp.Ma bucur ca sunt persoane care nu ma considera o fiinta detestabila..Din paacte lucrurile nu sunt chiar asa simple pt ca in relatia de 3 ani sunt implicati parinti,rude prieteni,amintiri...Stiu ca el ma iubeste mult insa tot ce face acum e parca prea tarziu..Acum vrea sa comnuicam insa in noptile cand il imploram sa vina acasa imi spunea ca sunt stresanta..Iar acel ALt...imi e teama ca ceea ce arata e dact o masca!L-am vazut asa cum e el cand mi-a reprosat ca sunt o ....pt ca ma intorc la prietenul meu.Dar sitauia el a stiut-o de la inceput!S-a justificat ca fiind f gelos!Am inteles insa isi pastreaza si acum un anumit comportament violent,nu cu mine,firsete,dar asa il simt eu!Mi-a trebuit atat de mult sa imi consolidez incrderea in mine si acum....acum privesc in urma si nu vad decat greseli...Regret ca sunt atat de slaba desi mereu m-am considerat o pers puternica si asta e parerea tuturor..Dar aprentele inseala....

Postat pe 24 Noiembrie 2007 14:02
am o intrebare: tie ti-e frica de singuratate?vrei sa ai o relatie cu cineva chiar daca nu te face fericita? parerea mea e ca daca ti se pare violent celalalt si nu te simti in largul tau langa el atunci nu cred ca merita sa continui cu el si mai ales ca ai vazut cum reactioneaza in cazuri extreme si te si ameninta adica nu il intereseaza ce vrei tu si sa fii fericita ci el sa isi atinga obiectivul de a fi cu tine, asta e egoism si in plus faptul ca tu ne mai esti puternica ci mai mult suferi ma face sa cred ca nici unul nu e reuseste sa te faca fericita, eu ti-as propune sa renunti la celalat ca in loc sa te faca fericita mai mult te incurca si sa fii sincera cu prietenul tau sa vb deschis desi s-ar putea sa se supere macar ai fost sincera si ti-ai redobandit linistea si asta e cel mai important si o relatie nu poate sa mearga fara incredere, vorbeste si daca e sa mai ramaneti impreuna macar o sa stiti cu ce probleme se confrunta relatia voastra si faptul ca ai nevoie de el iar daca nu poti sa iti incepi o noua viata si sa ai mai multa grija si sa nu suferi, sa fii impacata cu tine si linistita sufleteste, conteaza foarta mult
iti doresc multa multa fericire si sa zambesti in fiecare zi!
anna_november
Postat pe 24 Noiembrie 2007 14:33
Buna Elena. Am fost si eu o data intr-o situatie similara tie. Stii mie chiar imi era teama de siguranta. Iar acum sunt maritata si nu voi maif i niciodata singura desi uneori imi doresc acest lucru.
Esti tanara Elena, la avrsta asta trebuie sa traiesti viata, sa profiti de ea. Amenintarile din partea partenerului sunt ceea ce nu iti trebuie acum. ai o viata intreaga in fata sa ajungi si la asta. Viata e frumoasa si trebuie sa o traiesti pentru tine, nu pentru altii. Stiu ca in acest moment iti pare ca situatia nu are iesire. Dar trebuie sa fi puternica, si sigur esti. Incearca sa iti iei un pic de timp pentru tine, sa analizezi situatia din afara. Trebuie sa te linistesti si sa iei decizia cea mai buien apentru tine. Nu trebuie neaparat sa alegi intre cei 2. Poate nici unul nu este potrivit pentru tine. Si sa stii ca santajul emotional, nu este nici de departe dovada de iubire, ci de egoism, de obsesie. Sugestia mea ar fi sa iei o pauza pentru tine, stai putin singura si refleteaza asupra vietii tale. TU esti singura care conteaza. Lasa-i pe ei. Tu meriti mai mult decat amenintari si santajuri emotionale. Iti doresc sa iei decizia cea mai buna. Multa bafta. Te pup.
bluegirl81
Postat pe 26 Noiembrie 2007 12:19
Va multumesc mult pentru sfaturri!Nu am luat o decizile inca insa m-au ajutat sa nu mai ma consider vinovata!Am inteles ca trebuie sa mai ma gandesc si la mine,ca poate nu am gresit chiar atat de mult!Ma rog la Dumezeu sa fie bine si sa sufere cat mai putine persoane!Va multumesc din suflet!Sper sa aveti parte numai de momente frumoase!Nu doresc nimanui sa treaca prin ceea ce trec eu dar sper sa fiu suficient de inteleapta si sa fac ceva bine pt toti!Nu vreau sa stric sarbatorile si viata nimanui....Inca o data va multumesc!Va pup!

Postat pe 26 Noiembrie 2007 17:34
Buna !Vad ca nici un baiat nu si-a dat cu parerea ... Oare de ce ?? le e frica ? poate ?
nu stiu .... Deci pentru a lua cea mai buna decizie trebuie sa fiu in locul dar nu sunt
.... daca as fii as face ce mi-ar dicta inima
oricum unul dintre ei va suferi asa ca trebuie sa alegi oricum ??? Ar fii fost bine sa fii sincera cu cel care ai o relatie de la distanta
iar el daca e barbat ar trebui sa accepte decizia ... poate chiar se asteapta la asa ceva .... oricum nu era frumos si corect sa ii spui asta prin telefon , fata in fata si daca nu merge subtil , atunci direct ... O sa te urasca dar timpul vindeca ranile si isi va da seama ca orice reletie la distanta nu prea rezista decat daca cei doi se iubesc foarte mult .... si atunci , nu trebuie sa te simti vinovata asta e viata si el ar face la fel Trebuie sa fii sincer cu el alfel vei avea remuscari iar daca renuti la cel care te iubesti vei regreta toata viata ...Oare cum ar fii fost ??? DAR decizia iti apartine .... EU daca as fii in locul lui as aceepta ca nu as putea sa te fac sa ma iubesti cu forta nu ???

Postat pe 28 Noiembrie 2007 18:34
este atat de usor de zis..............dar daca a-ti fi voi in locul ei??????? draga mea trebuie sa fii foarte optimista,doar...nu se termina lumea si nu esti casatorita cu nici unul.gandeste pozitiv"nu este nimeni mai important (la ora actuala) decat mine" si atat. fa ce-ti dicteaza inima si...acum sa fim realisti crezi ca cel de la departare ti-a fost atat de fidel? doar stii cum este cu "ochii care nu se vad se uita"Poate ca sunt putin directa dar (parerea mea) el vrea sa aibe pe cineva pe cand vine in tara cu care sa-si omoare timpul...sau poate ca gresesc...cine stie!!!

Postat pe 28 Noiembrie 2007 19:49
Daca vad ca va pasa..as mai ridica o problema!Atunci cand iubesti pe cineva si esti parasit,probabil ca prima reactie este de ura fata de pers respectiva!Dar daca ura este asa puternica incat sa ii faci rau tu din propria vointa,atunci ceea ce ai simtit se mai poate numii iubire?Cum poti avea incredere intr-o persoana care te ameninta ca nu vei fi niciodata fericta fara el?Adica merge pe principiul:Daca nu cu mine atunci cu nimeni sau daca tu imi faci rau,pt ca ma parasesti,at iti voi face si eu tie rau.Eram hotarata sa parasesc relatia de la distanta pentru acel care mi-a spus aceste cuvinte in urma unei discutii total nevinovate...Si atunci ma intreb eu e oare iubire ?Va multumesc mult pentru ca va intereseaza...

Postat pe 28 Noiembrie 2007 20:24
cred ca acea ura dupa iubire vine ca sa putem trece mai usor peste acel esec,peste dezamagire
Exista si mandria fata de noi "vezi doamne mi-a dat papucii,ei, o sa-i arat si eu cine sunt si pe cine a pierdut" atunci pot sa zic ca ne ajutam psihic si apar acele schimbari fizice sau de comportament,practic incercam sa ne dovedim ca suntem mult mai puternici si ca putem depasi acele momente.

Postat pe 29 Noiembrie 2007 20:11
Off..Citesc si parca ma regasesc..de fapt toti ne regasim in aceste experiente de viata transformate vrand ,nevrand pe acest forum in povesti..
Cineva spunea ca intre dragoste si ura nu este decat o line subtire.. Poti uri acea persoana si totusi sa simti ca o iubesti
..
Cel mai dramatic este faptul ca ai ramas prieten cu persoana pe acare ai iubit-o ..
Adica nu dramatic in sensul acela..ma refer la faptul ca te desparti de ea si ramanem prieteni ..iar ea iti povesteste ce a mai facut :ca a iesit cu x ca a facut-o cu y (macar daca o facea tot cu x:)))..Sau si in cazul nostru cand apelam la fosta- care mai tien la noi sa ii cerem sfaturi..legate de o relatie actuala ..
Nu stiu ,. nu imi pot da seama de ce oamenii fac o persoana pe care au iubit-o , sa sufere..
Eu unul speram sa isi dea seama ce a pierdut, speram ca am sa ma impac cu ea..speram multe..
Dar , sincer, tot ce am vrut , a fost sa fie fericita..Dar nu cu EL, NU ..stiam ca o va face sa sufere..si am incerc va da seama ca totul pentru el este un joc..o razbunare pentru ce patise in trecut..pentru ce facuse ea..pentru ce facuze el..Sunt multe..Am ramas prieteni, avem incredere unul in altul..Si cred ca lucrul aceste este cel mai bun lucru ce se putea intampla..dupa tot ce a fost..Da fiecare urim..pentru ca ne afecteaza..pe moment ne dorim tot felul de lucruri..In incercarea noastra esuata de a indrepta lucrurile apelam la tot felul de actiuni, care nu fac decat sa inrautateasca situatia..
Dar chiar credeti ca cel ce v-a iubit..sincer ..ar fi in stare sa va raneasca?! Eu unul nu as fi in stare..
Da e ciudat, sa te trezesti dimineata si sa nu ai cui sa ii spui" 'Neatza iubire..te-ai trezit.":(..sau Ce faci ingerash .?..Dormi?..HAi ca intarziem la serviciu.. Da..Dar trebuie sa invatam sa trecem peste aceste depresii.. Este greu..Mai ales ca atunci cel in cauza..nu mai poate iubi.. Pe moment nu stii ce sa faci decat sa te razbuni.. " Daca nu mai esti cu mine..nu mai esti cu nimeni..Cine crezi ca te va iubi asa cum te-am iubit eu ..?:(( .."Invatati sa treceti dragele mele..peste momentele astea si intelegeti-i pe cei de langa voi ..actuali sau fosti ..si fiti mandre ca sunteti iubite.. Nu mai fiti incapatanate sa tineti totul pentru voi.. Incercati sa ii redati incredere celui de langa voi.. Un "Te iubesc.." face mult spus intr-un moment plin de pasiune si romantism..
Sa aveti parte de o seara cat se poate de frumoasa..
spiydder
Postat pe 29 Noiembrie 2007 23:45
Va multumesc tuturor!Draga emmanuella cred ca de acum in colo cand voi fi deprimata voi citi ceea ce mi-ai scris tu!Paote voi reusi sa fiu si eu intr-o zi asa,sa nu mai iau totul atat de serios!Ms mult!Am sa va urmez sfaturile si sper sa am puterea sa iau o decizie fara sa ma uit in urma!

Postat pe 3 Decembrie 2007 21:22
Iti spun ca si la o prietena ca trebuie sa iei o decizie de la care sa nu te mai intorci!Cantareste bine situatia si pe ambii parteneri , nu lasa zilele sa treaca fara sa iei o decizie fiind ca in aceasta situatie sufera 3 persoane.Fii tare,fii optimista si fii fara frica ca Dumnezeu ajuta.Eu iti propun chiar sa mergi la Biserica si sa te rogi sa iei decizia corecta.Vei gasi calea cea buna de asta sunt sigura.poate ti se pare absurd ca vorbesc parca as fi o sfanta , dar nu e asa crede-ma ,dar dragostea adevarata te face mai buna si te face sa crezi ca exista un Dumnezeu in lumea asta mare!Am suferit atata si tocmai cand am crezut ca viata mea va fi un calvar am gasit omul care mi-a "pus aripioare de fluturash".AI INCREDERE IN TINE!
butterflylili
Postat pe 4 Decembrie 2007 15:49
Buna liliana!Ai dreptate si chiar asa am si facut!Am mers la biserica si m-am rugat mult la Dumenezeu El a fost mereu alaturi de mine si m-a ajutat!Si acum simt ca mi-a aratat calea cea buna insa mi-e teama !Cand ma uit in urma mea si vad cate pb am avut imi dau seama ca Dumenezeu m-a ajutat si sper sa ma ajute si de acum in colo!Daca nu sunt prea pacatoasa...te pup!

Postat pe 4 Decembrie 2007 16:00
Am sa raspund cu un fapt real din viata mea...am parasit un baiat dupa 10 ani...pentru un altul...cu care m-am si maritat,atunci cand am luat decizia de a rupe o relatie de 10 ani,eram indragostita de ceva nou si altfel si-mi amintesc ca-i spuneam prietenei mele"imi asum orice responsabilitate".M-am maritat dupa 6 luni dupa ce l-am cunoscut si s-a dovedit ca nu era "mai altfel"ci poate mai rau..Ce fac azi?
Uneori imi amintesc ce-mi spunea acel baiat cu care am locuit 10 ani..."cat te-am iubit eu nu o sa te mai iubeasca nimeni" asa a fost, doar ca atunci eram indragostita de un ALTUL si nimic nu mai conta...si stiu ca daca atunci s-a ivit un altul eram nefericita..Azi simt ca platesc din plin acea clipa de ratacire...Deci exista si varianta sa regreti...

Postat pe 4 Decembrie 2007 23:02
Buna Ada.. In primul rand ma gandesc ca atunci cand tu erai de varsta mea..eu eram in scoala primara .. Perimite-mi te rog sa iti dau un sfat..sau nu neaparat un sfat sa imi exprim opinia despre cele intamplate, lucruri , pe care si tu de altfel le-ai cunoscut in timp..
vezi tu , daca cineva ti-ar fi spus, ca ai sa regreti daca te desparti de acel baiat..ti-ar fi fost indiferent , te-ai gandit daca am sa regret ca nu am dat o sansa "NOULUI..." Vezi tu ceea ce este nou cateodata este invaluit de mister, ne atrage.. Dar hai sa ne gamdim , merita sa punem unei relatii de 10 ani, sau nu neaparat de 10 ani , oricare alta perioada de timp in care se concretizeaza o relatii-pot fi 6 luni 1 an..2 ..pe- pentru cineva ce ne atrage atentia intr-un mod neasteptat? Sincer nu stiu in cat timp ai luat decizia de a pune punct acelei relatii..dar cred ca te-ai grabit. Stiu ca nu se face, uni barbatii nu accepta, dar mai bine pentru un timp stateai cu amandoi..1 luna..vedeai daca are rost. Bine tipului i spuneai ca te-ai despartit de celalat (Altfel iti puteai da seama cum este de fapt, daca credea ca esti si cu celalalt nu isi arata adevarata fatza deoarece incerca sa "concureze" pentru tine, pentru inimioara ta..chiar daca dadea dovada de ipocrizie , ne era el- stii la ce ma refer). Eu sunt tanar (20 de ani), bine consider ca am oarece experienta cu oamenii , sa zicem ca am incercat pana acum sa stiu cum gandeste o femeie :)si am trecut prin astfel de situatii dar m-am gandit bine la ce aleg. Am gandit daca as alege una dintre ele si peste 2 zile m-as despartii de ea nu regret, pentru ca a fost o hotarare in cunostiinta de cauza.. Asa si tu, ai renuntat la acea relatie dar toata viata stateai langa acel barbat cu acel sentiment de regret.."cum ar fi fost cu acel barbat..?"
Si nu ai fi putut fi "a lui.." sa ma exprim astfel.. De regratat regratam oricum pentru ceea ce facem..oricand , dar hai mai bine sa regratam ca am facut un lucru fiind constienti de acel lucru, decat sa regratam ca nu am facut acel lucru..Asta e te-ai despartit..cu toti trecem prin asta. daca ai observat aici e sectiunea "despartiri..regrete..suspine..:" :).. Eu te admir pentru hotararea aleasa.. Stiu ca este oarecum in contradictoriu cu prima parte..Dar mi-am dat seama..Asta e..ai pierdut..poate ca nimeni nu te va iubi cum te-a iubit el..ta va iubi mai putin..dar cel mai important este sa-l iubesti tu..Pentru ca doar asa te vei simti implinita..Poate ca in prima relatie el era cel ce iubea mai mult..Nu a mers.. Incearca pe viitor sa fii tu cea care iubeste mai mult..poate atunci vei fi fericita.. iti multumesc pentru rabdarea pe care ai avut-o cititnd aceste randuri..scrise undeva la ora 2.30..Ascult acum o melodie si ma gandesc..la ce ? nu stiu..Amintiri imi trec acum prin fata ochilor ca un cliseu... Sa ai o viata plina de impliniri ..ca azi e Mos Niculae..poate iti aduce pe cineva pe care ai sa-l iubesti ..si sa-l il preuiesti.I hope so..
spiydder
Postat pe 6 Decembrie 2007 02:33
Elenam draga,nu-ti fie frica,chiar te rog sa iei o decizie ca sa fii linistita de Craciun ,sa ai un Craciun frumos alaturi de persoana pe care o iubesti!Sincer daca nu dorinta mea e sa fii fericita,sa nu suferi.
Te pup si vreau sa aud vesti bune de la tine!
butterflylili
Postat pe 6 Decembrie 2007 14:01
Buna tuturor!Am luat hotararea de a ma desparti de cel de aici.Ma doare f tare insa sper ca am facut ce trebuie!Acum ma rog sa imi treaca ,sa uit si sa trec peste...Asa e viata,pierdem,suferim si intoarcem pagina!Imi vine sa plang mereu,dar la ora actuala e mai importanta linistea decat fercirea!Va doresc Sarbatori fericite,sa va dea Dumnezeu tot ceea ce e mai bun,intelepciune,iubire si credinta!Va pup si va multumesc pt tot tuturor!

Postat pe 7 Decembrie 2007 17:42
Buna Spyder! cu "In primul rand ma gandesc ca atunci cand tu erai de varsta mea..eu eram in scoala primara .. "imi dau seama ca ai dreptate si reusesc sa ma intristez des ca imbatranesc...Chiar daca finalul a insemnat un esec si poate o pedeapsa pentru cei 10 ani nu mi-a parut rau niciodata...Au ramas amintiri FRUMOASE..Uneori imi spuneam in sinea mea ca daca m-as apuca sa povestesc unui strain nu m-ar crede nimeni...O sa incerc in cateva randuri sa va incant cu partea frumoasa a acestei povesti...Detin o pozitie f. importanta intr-o mare companie,pentru a ajunge aici am facut multe sacrificii in viata personala,lucruri de neacceptat pentru un partener de viata(venit la 3 dimineata acasa de la servici,12-16 ore de lucru pe zi,nepasare fata de familie si fata de relatia de 10 ani cu acel baiat cu care eram impreuna de la 18 ani.La 24 de ani eram mandra ca eram in TOP,uitand de placerile vietii personale,casa se transformase in hotel,era doar pentru somn..Certuri ,reprosuri,gelozii,toate au concurat la DESPARTIRE..dupa 10 ani si la dorinta totusi de a cauta si gasi ceva nou(urasc singuratatea)..S-a si intamplat..Noul s-a ivit!!Ne-am cunoscut,ne-am plimbat,ne-am iubit si ne-am casatorit dupa 6 luni .Am stat un an casatoriti si mi-am dat seama ca m-am grabit....Nu ne potriveam !!!Am divortat dupa un an in care in ultimile trei luni nu ne mai vorbeam deloc in casa ...Ma tot gandeam ce va spune lumea "uite-o si pe asta l-a lasat pe unul dupa 10 ani pentru altul si cu asta s-a si maritat si a si divortat...Vinovat?EU..Insa am stat si am judecat la rece si mi-am spus asa in gand:totdeauna am lasat ceva pentru altceva si totdeauna s-a intamplat atunci cind in relatiile respective nu mai puteam salva nimic!!Nu am am iesit niciodata cu doi barbati in acelasi timp, totdeauna s-a intamplat sa existe in preajma mea o persoana care sa ma placa si sa-i dau atentie atunci cand eram "obosita" de ce aveam..Si pentru ca esti mai mic Spyder si am un frate care e cam de varsta ta pot sa spun sincer ca doar de un lucru imi pare rau de cei 10 ani..Erau cei mai frumosi ani din viata pe care i-am pierdut si nu se mai intorc stand intr-o relatie neplacuta,fara finalitate,perioada in care nu m-am plimbat,nu m-am distrat..Si spun asta azi gandindu-ma ca atunci ma gandeam ca nu o sa ma despart niciodata de EL ,ar fi fost o tragedie pentru mine cred..Crescusem cu el,mergeam la facultate impreuna,mancam,stateam impreuna...El era Universul meu...Dar la 32 de ani cati am azi pot sa spun ca cea mai frumoasa poveste de dragoste am trait-o anul trecut, scurta(6 luni) dar deosebit de frumoasa pentru care orice fata m-ar invidia..dar si cu un final trist.Stiu ca o sa para desprinsa din vis si de necrezut dar asa a fost...Un an de zile ne-am baut cafeaua impreuna in biroul meu dimineta.Radeam tot timpul ,ne tachinam pe chestii profesionale dar nu stiam nimic personal unul despre altul Dupa un an m-a invitat la o cafea dupa servici...Am raspuns dupa 2 ore pentru ca in sinea mea imi faceam mea culpa ,eram colegi de servici si pe pozitii similare..Am iesit...Am ras si i-am spus ca daca ies la o cafea azi o sa vrea si miine sa iesim. Asa a fost ..Si de atunci timp de 2 luni am iesit in fiecare seara.Am luat parcurile din Bucuresti la rand,weekenduri la munte,limuzina,pianist platit sa cante toata noaptea in barul Hotelului Mara din Sinaia ,ma plimba u masina noaptea prin Bucuresti si -mi canta,ma legana in balansoare,transformasem noptile in zile eram tot timpul impreuna nimic nu conta .Mama imi spunea ca stralucesc ,nu mai simteam oboseala orelor de la servici,si am uitat sa va spun un lucru semnificativ anul asta inainte sa traiesc aceasta frumoasa poveste mi-am facut analize pentru ca nu ma simteam bine deloc si pierdeam mult in greutate si in scurt timp, si am leucemie in faza incipienta.Acum sa revenim..Dupa 2 luni plimbandu-ma impreuna cu el pe aleile unui parc din Bucuresti,ne-am oprit la insistenta lui exprimandu-si totodata dorinta de a-mi spune ceva important.Avea o relatie de 8 ani cu o fata si locuiau impreuna..O sa-mi spuneti:Ce proasta esti!Nu ati vrea sa stiti ce am simtit...Imi amintesc ca in 5 sec m-am transformat intr-un sloi de gheata si am spus doar atat:Nu este cinstit ca o fata intr-un colt de Bucuresti sa planga la ora asta,asteptandu-te acasa.Uite ia-ti timp 2 saptamani si alege EU SAU EA ,timp in care nu ne vedem nu ne auzim.Imi amintesc ca l-am lasat in parc si ajungand acasa am facut un remember:nu-i sunase niciodata telefonul nici cand ne plimbam,nici cand eram in week plecati.Cat a putut sa minta acasa ca e in delegatii?Ce fata care sta cu un baiat de 8 ani de zile si ii spune ca pleaca in delegatii ,nu suna sa vada daca a ajuns ,daca e ok ?Ce s-a intamplat?
Dupa 5-6 zile a sunat si mi-a spus ca a rezolvat problema si se va muta..si am inceput sa ne vedem iar...si iar dupa 2 saptamani a luat un termen si tot asa au mai trecut 4 luni.V-am spus la inceput ca eram si colegi de servici..situatia era penibila si in cursul zilei pentru ca ne evitam pe cat puteam,colegii nestiind nimic..Incepusem sa devin iar trista si relatia devenise greu de suportat.Incepuse sa planga zilnic si sa-mi promita ca va renunta..El de fapt iubea doua femei pe fiecare intr-un alt fel si nu ar fi renuntat la niciuna.Finalul a fost asta :eu am luat hotarirea ca dupa 6 luni sa pun capat acestei relatii,incepuse sa-mi fie rusine si mila vis-a vis de fata respectiva dar si de el.Am spus doar atat la final ca am tot ce-mi doresc material si nu am intalnit pe nimeni sa-mi ofere mai mult decat imi ofer eu ,nici el ,sentimental ce mi-a daruit pentru o perioada de timp a fost ce mi-am dorit dintotdeauna si ce mi-a lipsit si-i multumesc,dar ce iubesc nu impart cu nimeni ca nu am de ce,sunt o persoana libera deci pot iubi doar oameni liberi.. si i-am multumit pentru lucrurile frumoase si l-am sfatuit sa-si vada de viata lui. pentru ca din punctul meu de vedere el a ales acum multi ani si trebuie sa poarte responsabilitatea acestui fapt..Ce se intampla azi dupa un an de zile?Ma suna saptaminal si-mi spune printre randuri ca-i pare rau..Cui ii foloseste?Astia sunt oamenii tristi cand sunt langa cineva cu gandul la altcineva..Frica de a lua o decizie,eu ,am uitat sa va spun nu spal,nu calc,nu gatesc,plec des in delegatii,pentru mine conteaza foarte mult viata profesionala dar pentru ca stiu ca in viata nu poti sa le ai pe toate .. am ales..cat o sa mai fie...lucrul care-l fac cel mai bine profesia..si am luat din viata personala doar lucrurile frumoase si le port mereu cu mine in suflet pentru nu stiu cat timp si sunt mandra ca am puterea sa uit lucrurile urate din viata mea si sa nu urasc,cat despre sanatate Dumnezeu ti-o da ,tot el ti-o ia..si daca nu traiesti frumos si demn ,ESTI VINOVAT!!!
Multumesc Spyder inca o data,scuze pentru greseli de ortografie dar oboseala isi spune cuvintul,sper ca nu v-am plictisit...

Postat pe 19 Decembrie 2007 01:10
Sincer sunt impresionata de cate povesti de viata exista pe acest site. Citindu`le imi dau seama ca n`am trait inca nimic , desi am avut momente cand simteam ca vai doamne ...problema MEA e de viata si de moarte.La varsta mea poate ca sunt abia la inceput de drum in ale dragostei si cu siguranta am ce sa invat din experinta Adei , pe care ne`a impartasit`o.Sa stii Ada ca esti de admirat ca femeie pentru ca la varsta ta esti independenta financiar si asta sunt convinsa ca iti da mult mai multa incredere in tine. Eu sunt la doua facultati si mereu mi`am dorit sa pot sa ma realizez pe plan profesional prin propriile mele forte , chiar daca asta implica multa munca. Inca nu cunosc orele nedormite din cauza serviciule , dar am facut multe nopti albe invatand pentru examene si lucrand la proiecte....Totusi constat cu tristete ca o implinire profesionala nu atrage dupa ea si una sentimentala....ba dimpotriva , cateodata chiar nu merg deloc impreuna. Imi pare rau ca nu te`ai implinit ca femeie langa cel care te`a facut atat de fericita , insa cred ca ai dat dovada de fairplay , dandu`te la o parte pentru o femeie care cu siguranta i se daruise cu totul acestui barbat timp de 8 ani de zile. Chiar daca a fost timp de 6 luni printul tau , cu gesturi frumoase , cine romantice si vorbe dulci ... il vad prea putin barbat!!! Chiar daca are mijloacele necesare sa faca o femeie sa se simta ca o printesa , nu trebuie sa calce pe sentimente.Nu as vrea sa fiu in pielea iubitei sale de 8 ani de zile , ca si tie...si mie imi starneste mila , si poate ca e o femeie chiar frumoasa , inteligenta si minunata care a investit timp si sentimente in acest om.Daca i`a facut asta banuiesc ca relatia lor nu ii ofera tot ce are nevoie...sau pur si simplu i s`a urat cu binele ,cum li se intampla multor barbati.Imi pare foarte rau de problema ta de sanatate , Dumnezeu sa iti dea putere si sa te ajute sa te faci bine ! Iar acum ,pentru ca esti o femeie cu o viata profesionala implinita , sper sa iti gasesti si linistea sufleteasca langa un barbat cu care sa intemeiezi o familie...pana la urma , suntem femei , si familia este cea care ne da cele mai mari satisfactii sufletesti! Numai bine! Te imbratisez!
Kittynelle
Postat pe 21 Decembrie 2007 02:26
[Pentru Ada]
Nu trebuie sa te intristeze nimic din ceea ce s-a intamplat cu atat mai mult nu trebuie sa te intristeze faptul ca ai o varsta... Sunt anii tai , trebuie sa ii porti :).. De discutat pe aceasta tema am putea povestii la nesfarshit , fiecare dintre toti cei prezenti avand cate ceva de impartasit...
Totusi tin sa mentionez ceva , ca un bun prieten ce iti sunt- daca imi permiti- Prietena imi spune ca sunt ciudat "..esti ciudat..nu am mai vazut baiat care sa gandeasca asa.." sunt o persoana romantica ..sunt in stare sa fac o femeie sa fie fercita daca doreste aces lucru..Nu suport ca cineva sa ma minta..Am mai discutat si o repet,oamenii insala, fie barbat sau femeie cu toti inselam atat la propriu cat si la figurat.. Inselam chiar si atunci cand stam cu cineva si ne gandim la altcineva - pe care (l)-am avut(-o) sau am putea sa (o) il avem.. Nu intru in amanunte filosofice.. ce vreau s asubliniez este urmatorul fapt.. probabil accea relatie de 8 ani ii conferea acelui barbat siguranta de care avea nevoie..Tu i-ai redat insa zambetul. ai facut sa simta acei fluturasi care iti macina sufletul intr-un ritm demential... tu ai reaprins flacara..pe care iubita lui o stinsese- poate de accea a aparut si aceasta indiferenta..fata de ea..Tu ai aparut exacta cand avea nevoie de cineva sau mai bine spus cand tu aveai nevoie de el.. Nu putea sa aleaga, ..intre ce sa aleaga??? Intre o relatie stabila..frumoasa..dar fara pasiune.. Sau o relatie frumoasa pasionala ..dar ..nestabila (facand comparatie la cei 8 ani)... Acum la varsta pe care o am..chiar nu mai caut o relatie stabila..cu implicatii.. NU! daca este sa fie ceva .,.apare oricum.. Sa fie frumos, sa ne respectam , sa zambim..s ane distram..sa dansam..sa ascultam muzica..sa ne iubim..asta vreau.. Poate mai tarziu , mai mult ca sigur, ma voi cumintii iar atunci relatia stabila, va ocupa primul loc..Acum lucrez in domeniul financiar- finante, banci// Ma gandesc, poate am sa avansez, poate am sa ajung acolo sus.. La ce folos daca nu am cu cine sa impartasesc.. La ce folos daca ma imblonavesc.. La ce folos?? Merita oare aceste sacrificii..? de ce le facem>??Acum presupun ca te simti destul de singura:(.. Mai ales in preajma sarbatorilor... Ma bucura un fapt ca ai descoperit iiubirea... Mai demult am simtit si eu, bine intr-un alt mod- una e la 18 ani alta e la 30 :), aceste sentimente, dar poverstea a avut un final dramatic..
Cum e dimineata sa te trezesti ..ai micul dejun pregatit sotia d
te asteapta cu costumul in brate..este langa tine.. iti ureaza succes pentru intalnirea cu clientii ei, iar seara acasa cand vii te asteapta nerabdatoare sa vad ce ai.Imi pare rau pentru boala:(
Sa ai parte de cele mai frumoasa sarbatori.. Te pooop Un an nou cat mai bun si mai prosper..
spiydder
Postat pe 21 Decembrie 2007 03:05
Merci!!!Si pentru ca esti micut dar probabil cu un suflet mareeeee sa pui mina sa inveti din toate astea!!In viata e important sa ai puterea sa-ti asumi responsabilitatea deciziilor pe care le iei indiferent de consecinte!!El intr-adevar nu avea intre ce sa aleaga dar azi ii pare rau...Mi-e mila pentru ca e un trist,mi-e mila de fata aia cu care sta de 8 ani...Din pacate nu pot sa-l ajut...Sunt multi oameni care cred ca iubesc dar...se insala,nici macar nu au descoperit iubirea...Si eu am iubit la 17-18 ani si am crezut ca a fost cea mai mare dragoste...insa la 32 de ani am constatat ca poate fi mai frumos..si mai greu de uitat..In viata am invatat ca nu poti sa le ai pe toate si atunci trebuie sa te rezumi la ce poti sa faci cel mai bine sa-ti fie bine si am mai invatat ceva...viata este scurta..trebuie sa ti-o faci frumoasa ,ce iubesti trebuie sa nu imparti cu nimeni si decat compromisuri mai bine renunti..Pupici!!!!

Postat pe 4 Ianuarie 2008 16:13
Pentru pufilici
Esti micuta si draguta si cu siguranta mai ai multe de trait,de vazut,de simtit,de iubit...Familia trebuie sa fie prioritara in viata fiecaruia doar ca daca vezi ca nu poti e bine sa nu te chinui si sa alegi sa faci ce stii mai bine...Iti doresc sa ai succes profesional si sentimental...La 24 de ani eram director general doar la asta visasem si am reusit...La 32 de ani imi doresc un bebe si functiile,banii nu mai conteaza si sper sa reusesc..Tu incearca din start sa ai si familie si profesional sa tintesti sus si daca reusesti BRAVOOO!!!
Pupici...

Postat pe 4 Ianuarie 2008 16:25
atat iti spun: nimic nou sub soare!
Ionana
Postat pe 5 Ianuarie 2008 00:04
ella "Stiu ca el ma iubeste mult insa tot ce face acum e parca prea tarziu" el face din orgoliu ceea ce face,nu accepta sa piarda,orgoliu si mandrie masculina,amestecata cu incapatanare- zici ca oricum si-a schimbat comportamentul,dar de unde stii ca dupa o vreme nu iti va reprosa ??te va acuza,iti va face toate kkt urile ,scuza lui fiind ca tu ai fost mai rau decat el iesind cu altu,stiu ce zic-fii foarte atenta,mai bine lasa sa curga de la sine decizia,nu are rost sa te consumi-in plus,esti sigura ca celalalt nu te-a inselat unde e el plecat de vine 1 luna/an ?nu ai cum sa afli adevaru-i
lief
Postat pe 19 Februarie 2008 14:36
imi pare rau ca te afli intr-un astfel de clinci. eu cred ca trebuie sa pui bine in balanta trecutul prezentul si ce vrei de la viitor. ia-ti o vacanta , singura si incearca sa iti dai seama unde gressesti ce ti-a displacut , ce asteptari si ce planuri de viitor ai.incearca sa gandesti la rece , fara a te gandi ce zic parintii, sau cei doi partenerii implicati. fi serioasa nimeni nu a murit din dragoste, iar daca un partener sustine ca se omoara ,cred ca ar trebui sa iti pun 2 semne de intrebare. unul daca vrei sa ai langa tine o persoana zlaba, sau un o persoana puternica. doi daca aceest baiat e sanatos , gandestete ca mai tarziu poate aveaa altfel de reactiii...............
totul depinde de tine. eu am un motto " destul de grea e viata ca sa mi-o ingreunez si eu insumi" sper ca tu sa iei o decizie inteleapta pt ati usura lungur fir al vietii tale
iuliana2005
Postat pe 19 Iulie 2008 13:56
scumpa am vazut un mesaj de al tau. hai sa lamurim un pic lucrurile cand iubesti in adevaratul sens al cuvantului nu urasti, nu ai cum sa faci rau. si daca pierzi trebuie sa sti cum pierzi, daca pierzi cu demnitate esti un invingator.si eu am iubit si acea persoana nu mai e langa mine, dar am ramas foarte buni prieteni. consider ca poate fericirea lui nu era langa mine. si sincer cred ca ar trebui sa renunti la amandoi. eu cred ca ambi parteneri au o doza de agresivitate si sadizm. nici unuia nu ii pasa ce vrei TU. ori un astfel de barbat nu este o partida buna pt nici o femeie. eu una sunt o idealista si cred ca barbati si femeile au aceleasi drepturi, si atat barbatul cat si femeie trebuie sa fie atent(a) la ce isi doreste si celalalt.eu sustin teoria ca o relatie este un contract in care 2 persoana compun un TOT, iar toate activitatile trebuiesc facute de comun acord. sper ca am fost de ajutor si sper ca tu sa reflectezi bine asupra celor intamplate si sa iti dai seama ce este bine pt tine
iuliana2005
Postat pe 19 Iulie 2008 14:14
Buna Ella . Numele meu este RAMONA . Mi-a atras atentia titlul povestirii tale si asa am ajuns sa iti citesc si intamplarea , nu prea obisnuiesc sa citesc texte siropoase , sau povesti care ma rascolesc intr-o oarecare masura , insa povestea ta este aproape ca si a mea .
Eu iti urez succes in viata si fie ca visele tale sa devina realitate.
Crede-ma ca iti spun din experienta SUFERINTA TE FACE SA FI MAI ATENT IN VIATA SI MULT MAI TARE SUFLETESTE , INVATA SA FI TU PE PRIMUL LOC , IAR CEEA CE CREZI U CA E MAI BUN SI MAI FRUMOS PENTRU TINE NU LASA SA TREACA PRIN VIATA TA FARA SA NU II DAI MACAR ATENTIA CUVENITA .
Te pup si ai grija de tine . PA , PA.
ramona_18love
Postat pe 14 August 2008 17:56
De la: Ionana, la data 2008-01-05 00:04:07atat iti spun: nimic nou sub soare!

chiar ca nimik nou sub soare...daka nu ti-a convenit ca va vedeati asa rar de ce nu ai pus capat relatiei.este total de condamnat ca ai inceput alta relatie fara sa ii pui capat primei.tu esti principala vinovata de situatia creeata.un baiat din astia doi va avea de suferit si tot tu esti victima?hai sa fim seriosi...
razz
Postat pe 29 Decembrie 2008 01:23
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nesiguranta 19 De la: kudika322371 12 Decembrie 2010 19:36
misterioasa 38 De la: kudika_4212 8 Mai 2012 12:05
sunt confuza... 14 De la: Cristinakitty 20 Ianuarie 2010 14:22
si eu am nevoie de un sfat... 12 De la: danutza888 27 Februarie 2011 17:55
Eu sunt sagetator iar el este capricorn.... 4 De la: brunetaa 8 Septembrie 2009 01:34