Setari Cookie-uri

poti iubi 2 barbati in acelasi timp sau 2 femei?

Chiar daca iti iubesti foarte mult prietenul, ai inceput sa ai sentimente puternice fata de noul venit. Nu-ti vine sa renunti la nici unul dintre ei, practic se completeaza perfect: ai vrea sa-i pastrezi pe amandoi. Se intampla adesea sa treci prin momente de plictiseala, monotonie si sa simti nevoia sa-ti reconfirmi faptul ca esti inca atragatoare.Astept pareri......sau daca ati trecut prin asa ceva expuneti-va opinia.....

Postat pe 30 August 2008 01:15
cand vine unul nou iti spun...deocamdata ala vechi e inca bun...

Postat pe 30 August 2008 01:46
De la: inocica, la data 2008-08-30 01:46:27cand vine unul nou iti spun...deocamdata ala vechi e inca bun...
.sa nu uiti!!!!

Postat pe 30 August 2008 01:47
DAAAAAAAAAA
Dar mi-e lene sa dau explicatii acum ,poate maine ....dupa ce ma trezesc !
iris_4_ever
Postat pe 30 August 2008 01:48
ok ...oricum trebui deschis un subiect devenea monotonie pe aci

Postat pe 30 August 2008 01:50
... ma bag si eu ca musca in lapte . stii ce poate iesi de aici ? eu stiu caci am trait-o pe pielea mea ... n-as dori la nimeni ! eu am fost pe postul de cal de bataie , baiat bun etc. (texte adica) si care a luat-o in freza , doar asa , pentru ca femeia se plictisea si voia ceva actiune . evident ca totul s-a desfasurat blat , pana m-am prins . chestia asta ca cei doi barbati "se completeaza" , unu cu sapa iar celalat cu mapa , asta este o aberatie . aici intervine doar egoismul si complexul de superioritate al unei fete care se crede mai "disteapta" decat toti barbatii . nu vrea sa renunte nici la miorlaielile romantice ale noului venit nici la stabilitatea si solvabilitatea celui vechi . cum ar veni , cu curu' in doua luntre ! sau si in rai si cu p...a in c..r . destept nu ? gresit ! nu le poti avea pe toate ! vrei fresh meat , incheie definitiv vechea relatie si apoi poti face tot ce vrei . nu-ti bate joc de oameni . problema apare cand sunteti casatoriti de 10-15 ani si mai aveti si un copil sau doi ... stii cum se poate termina ? foarte urat ! de aceea este bine sa gandim si cu capul cea ce facem , nu doar cu c avem intre picioare . indiferent daca suntem femei sau barbati . parerea mea ...
claudio
Postat pe 30 August 2008 02:11
am trecut de 2 ori prin aceasta situatie.
1)Eram cu prietenul meu de 1 an,nu ne-am certat niciodata,totul aa fost foarte frumos,chiar de vis pot spun,amandoi intr-adevar ne-am iubit.Intr-o zi a aparut un nou baiat la care m-a atras mult masina pe care o avea,era sp tare dar nu conteaza de care.Am inceput sa ies cu noul prieten si a-l mint pe actualul,pana la urma s-a descoperit totul adica cl vechi stia de cel nou.Gandeste-te ca 2 luni de zile poate chiar 3 am plans dupa fostul dar nu puteam renunta nici la cel nou.Ma gandeam mereu ce face,unde e...!Si intr-o zi am inteles ca daca m-am hotarat sa aleg pe altcineva am facut-o pentru ca imi lipsea ceva si e cel mai bine sa renunt la fostul odata pt totdeauna.DEci timp de 2 luni i-am iubit pe amadoi.
2)cu baiatul care am ramas pana la urma am stat 1 an dupa care s-a intamplat ca el sa-mi dea o palma(bn si eu am fost putin vinovata),dar asta nu-i da dreptul sa dea in mine.Eu si cu un prieten de-al lui ne simpatizam de mult timp,dar nu s-a gandit nimeni ca va fi mai mult decat amicitie.Exact in ziua despartirii eu m-am cuplat cu prietenul lui.A fost foarte afectat,recunosc ca am gresit si noi dar asta e acum,daca ne placem...!Si timp de o sapt am trecut exact prin ce am trecut prima oara,nu puteam renunta la nici unul,apoi am zis ca nimeni nu are dreptul sa-mi faca vreum rau si daca alegerea mea de a ramane cu noul e gresit macar e a mea si nu am iertat un lucru care se putea repeta.
sweety_cornelia
Postat pe 30 August 2008 09:47
De la: claudio, la data 2008-08-30 02:11:13... ma bag si eu ca musca in lapte . stii ce poate iesi de aici ? eu stiu caci am trait-o pe pielea mea ... n-as dori la nimeni ! eu am fost pe postul de cal de bataie , baiat bun etc. (texte adica) si care a luat-o in freza , doar asa , pentru ca femeia se plictisea si voia ceva actiune . evident ca totul s-a desfasurat blat , pana m-am prins . chestia asta ca cei doi barbati "se completeaza" , unu cu sapa iar celalat cu mapa , asta este o aberatie . aici intervine doar egoismul si complexul de superioritate al unei fete care se crede mai "disteapta" decat toti barbatii . nu vrea sa renunte nici la miorlaielile romantice ale noului venit nici la stabilitatea si solvabilitatea celui vechi . cum ar veni , cu curu' in doua luntre ! sau si in rai si cu p...a in c..r . destept nu ? gresit ! nu le poti avea pe toate ! vrei fresh meat , incheie definitiv vechea relatie si apoi poti face tot ce vrei . nu-ti bate joc de oameni . problema apare cand sunteti casatoriti de 10-15 ani si mai aveti si un copil sau doi ... stii cum se poate termina ? foarte urat ! de aceea este bine sa gandim si cu capul cea ce facem , nu doar cu c avem intre picioare . indiferent daca suntem femei sau barbati . parerea mea ...
----------si daca nu te prinde/?.nu se afla?..........exista femei destepte si barbati destepti care fac asta cu anii si nimeni nu afla....ce zici de asta?

Postat pe 30 August 2008 12:56
este doar chestie de timp . viata iti joaca niste feste ... mai devreme sau mai tarziu tot se afla ... dar nu asta este problema . problema este ca poti face foarte mult rau cuiva daca te joci cu focul . iti place sa traiesti periculos si s-o pui cu cine-ti place , ok dar mai intai pune-ti ordine in viata si scapa de cei pe care ai putea sa-i ranesti . cand nu ai obligatii si nu esti legat prin sentimente de cineva poti sa o pui cu doi sau trei odata , poti sa faci ce vrei ... parerea mea . orice fapta facuta in prezent va aduce un complex de consecinte in viitor . faci ce vrei , dar stii ce faci ?
claudio
Postat pe 30 August 2008 13:54
sunt femei care risca dar si barbati cuosc cazuri in care sotia habar nu are ca el are amanta..........de 10 ani ...........deci...........

Postat pe 30 August 2008 16:13
biensur , fiecare face precum il taie capul . bine sau rau , treaba lui ... sunt mai multe variabile ... trebuie sa stii foarte bine ce vrei , care-ti sunt prioritatile . dar cem mai important lucru este sa nu-ti pierzi capul . fiecare vorbeste din experienta sa proprie . si eu mi-am facut de cap dar nu in orasul meu ! ... norocul meu ca plec periodic de acasa ! ha , ha ... problema este ca o existenta duplicitara dusa mai mult timp lasa ceva sechele . si sa-ti spun un lucru : ce te face sa crezi ca sotia tipului care o insela de 10 ani nu il insela la randul ei si ea de 11 ani si nu a schimbat 3, 4 sau 5 darlai ? pun pariu ca tipul s-ar desumfla de tot daca ar afla si nu s-ar mai simti atat de inteligent si de subtil !!! depinde cum privesti problema ... in cazul mai sus mentionat nu stiu de ce s-au mai casatorit la urma urmei ... sa-si puna reciproc bete-n roate ?
claudio
Postat pe 30 August 2008 20:29
ai drptate casat pesupune loialitate iubire incredere etc............o asa casat mai bn nu.........dar nha fiecar face ce vrea

Postat pe 31 August 2008 17:18
Da se poate asa ceva, am si trecut prin asta si nu poti spune neaparat ca se completeaza cele 2 persoane. Aveam prietena de 3 ani de zile o iubeam si am cunoscut o fata de care m-am indragostit si in final am ajuns sa o iubesc si pe ea.
Poti iubi 2 persoane in acelasi timp dar nu poti fi indragostit de amandoua deodata pt ca dupa parerea mea a iubi pe cineva inseamna ai fi alaturi orice ar fi si oricand ar avea nevoie de tine, a i te darui cu totul.A fi indragostit de cineva inseamna a vrea sa iti petreci cat mai mult timp cu acea persoana si sa te uiti la ceas din 10 in 10 minute si sa te gandesti "oare nu suna odata?""mai intarzie mult?""oare acum ce face,cu ce as putea sa o surprind cat mai placut?"(in fine e o descriere vaga dar in mare cam asa vad lucrurile).Problema apare cand incepi sa iubesti persoana nou venita de care esti indragostit,atunci se pot produce mici dezastre daca te pripesti
JhonyQ
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:21
O traiesc pe pielea mea si e nasol rau de tot.
Sunt cu actualul prieten de 2 ani. Inainte de el a fost un altul cu care am tot pastrat legatura, ne intalneam, ne simteam super bine, era dragoste cu nabadai, nebuneli, fluturasi in stomac. Problema cu el era k eram in orase diferite. De un an sunt la facultate, in buc, unde este si el. Anul trecut m-a cautat si m-a invitat sa iesim iar eu l-am refuzat politicos spunandu-i ca am prieten. Toate bune si frumoase. Acum dupa un an, in iulie mai exact, parca peste noapte asa mi-am adus a minte din nou de el, imi era dor. Am reluat legatura dar nu stiu ce sa fac. Problema mea este ca am intrat intr-o rutina alaturi de prietenul meu oficial, nu vreau sa il ranesc cu toate ca asta fac. Nu pot evita, nu pot sa ma prefac ca imi este atat de bine cu el. Pe parcursul relatiei a fost un prieten, iubit f bun. Celalalt este mai libertin, dar faptul ca de 5 ani a tot revenit la mine, a incercat baiatul, imi spune ca totusi nu e in zadar sa incerc. De asemenea imi e frica de acest risc, sa ma despart de prietenul meu pt celalalt si sa fiu dezamagita. Stiu ca este egoist tot ceea ce fac, dar in acerlasi timp este inutil sa ma mint. Nu am ajusn la nicio concluzie pana acum, sunt in ceata rau de tot, sper totusi sa ma gandesc bine si sa iau decizia corecta.

Postat pe 1 Septembrie 2008 19:34
Nu, nu poti iubi doi barbati sau doua femei in acelasi timp...parerea mea
alexutzab
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:00
De la: celia, la data 2008-08-30 12:56:08
De la: claudio, la data 2008-08-30 02:11:13... ma bag si eu ca musca in lapte . stii ce poate iesi de aici ? eu stiu caci am trait-o pe pielea mea ... n-as dori la nimeni ! eu am fost pe postul de cal de bataie , baiat bun etc. (texte adica) si care a luat-o in freza , doar asa , pentru ca femeia se plictisea si voia ceva actiune . evident ca totul s-a desfasurat blat , pana m-am prins . chestia asta ca cei doi barbati "se completeaza" , unu cu sapa iar celalat cu mapa , asta este o aberatie . aici intervine doar egoismul si complexul de superioritate al unei fete care se crede mai "disteapta" decat toti barbatii . nu vrea sa renunte nici la miorlaielile romantice ale noului venit nici la stabilitatea si solvabilitatea celui vechi . cum ar veni , cu curu' in doua luntre ! sau si in rai si cu p...a in c..r . destept nu ? gresit ! nu le poti avea pe toate ! vrei fresh meat , incheie definitiv vechea relatie si apoi poti face tot ce vrei . nu-ti bate joc de oameni . problema apare cand sunteti casatoriti de 10-15 ani si mai aveti si un copil sau doi ... stii cum se poate termina ? foarte urat ! de aceea este bine sa gandim si cu capul cea ce facem , nu doar cu c avem intre picioare . indiferent daca suntem femei sau barbati . parerea mea ...
----------si daca nu te prinde/?.nu se afla?..........exista femei destepte si barbati destepti care fac asta cu anii si nimeni nu afla....ce zici de asta?


Aici deja devine o chestiune de bun simt,un fapt pe care o ai pe constiinta (sau nu).

Si da,poti iubi 2 femei,sau 2 barbati in acelasi timp,diferenta poate fi intensitatea sentimentelor,intensitatea atractiei...dar e mai bine sa nu dai porumbelu' din mana pe cioara de pe gard sau sa incerci sa le ai pe aman2,si cred ca stiti de ce
Ori o lasi balta cu primu' si incepi o noua relatie,ori ramane iubire platonica.

In oricare caz,e putin cam neplacut

Postat pe 15 Septembrie 2008 15:11
Am sa fiu scurta si la subiect,nu vreau sa intru in detalii ca e periculos...dar da,se poate,categoric!Uitati-va la filmul Closer-exprima tare bine ideea asta!
sweetpink
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:13
sunt sigura am avzut filmu dar in realitate ?..............eu una fac din aceasta categorie nu am spus-o des si intotdeauna am spus iubitu...........dar care nu am spus...........in fine el stie cine e iubitul meu.................da imi iubesc amantul sunt geloasa pe el sunt indragostita de el as sta tot timpul cu el sa ma tina in brate ...........of..........etc...........prietenul de lunga durata tin la el il iubesc dar nu ca pe amant ........s-a dus iubirea aia nebuna ..........

Postat pe 16 Septembrie 2008 01:14
... in realitate ... simplul fapt ca partenerul tau de mai multa vreme sau sotul , sa zicem , stie de faptul ca tu mai ai pe cineva , respectiv amantul , pe care-l preferi pentru relatie fizica ( sex , tavaleala etc. ) ii spune ceva despre cat mai inseamna el pentru tine , despre ce valoare are in ochii tai . atunci cand o femeie te prefera pentru batut covoare si-l prefera pe altul pentru tavalit este clar ca in ochii ei nu mai contezi ca barbat ci doar ca bucatareasa , femeie de serviciu , pusculita sau umbrela de vreme rea . intr-o astfel de relatie unul este sigur in plus . de aceea cuplul se compune din doi si nu din trei sau din patru . este ca si cum ai incerca sa amesteci apa cu uleiul . pentru mine unul , ar fi cea mai de jos treapta pe care as putea sa cad . in momentul in care mi-ar deveni clar ca amorezul este preferat iar eu sunt numai un maimutoi bun de tinut la brat pe strada pentru acoperire urmatoarea miscare ar fi valiza . unui barbat poti sa-i iei multe dar nu-i lua respectul de sine si mandria de a fi barbat . ce altceva inseamna atunci cand vede ca-l preferi pe altul la pat decat ca nu-l mai consideri un barbat complet , care te merita ? chestii de genul ca ii iubesti pe amandoi altfel sunt mofturi . cum poti sa iubesti pe cineva si in acelasi timp sa-l faci sa se simta mizerabil si injosit ?
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 01:30
pui nu am spus nici unde ca prietenu stie de amant(iubit).........deci tu esti diferit fata de mine...................asta e daca iubesc..........

Postat pe 16 Septembrie 2008 01:35
CELIA,traim intr-o lume moderna,intr-o lume in care totul se misca cu viteza lumini,dar ceea ce vrei u sa afli este un mister pe care nu il va descoperi nimeni,eu stiu ceea ce simti, pt ca traiesc ceea ce traiesti si u.........sincer este plakut........nu sunt omul care sa dea sfaturi,dar vreau sa-ti zick un lucru TRAIESTE CEEA CE SIMTI pt ca mai tarziu realizezi ca a trecut vremea si nu ai avut ceea ce ti-ai dorit de la vita
cyyb_jupanu
Postat pe 16 Septembrie 2008 01:41
nici eu nu am spus ca prietenul tau stie de amant . era o discutie despre o situatie ipotetica ! numai tu stii ce incurcaturi ai in viata personala . imi dadeam pur si simplu cu parerea , ca un nene de 40 de ani , zglobiu si cu ceva experienta de viata etc. , etc. ... ei ?
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 01:42
misterul cine il detine?

Postat pe 16 Septembrie 2008 01:42
da! atat iti raspund... :-$

Postat pe 16 Septembrie 2008 01:43
... eu vorbeam din punctul meu de vedere . la 25 de ani gandeam si eu mai elastic , la un moment dat ma tavaleam cu vreo 3 fete . separat evident , nu stiau una de cealalta . dar chiar si fara a ma implica sentimental tot am intrat in niste incurcaturi de mai mare frumusetea ... la 20 de ani vrei sa le gusti pe toate din plin si apoi sa gandesti . corect , este de inteles . ce m-as mai da si eu tumba acum !
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 01:46
e randul meu atunci si ce e rau sa iubesti...............niciodata nu am inteles dc e rau sa iubesti si sa fii indragostit

Postat pe 16 Septembrie 2008 02:01
mai draga , asta de unde ai mai scos-o ? nu-i rau sa iubesti daca esti iubit si nici sa fii indragostit . iar daca se lasa cu tratament la pat este chiar minunat ! este rau sa nu stii ce vrei si sa orbecai prin intuneric . asta poate fi naspa frate !
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 02:05
stiu ce vreau ........................dar acum nu stau imi expun eu viata pers pe forum ca tu esti claudiu...............prob,l e ca imi e bn si atat....................am tot ce trebuie

Postat pe 16 Septembrie 2008 02:11
opaa , scuze , nu discutam un anume caz in particular ! si cu atat mai putin al tau . fiecare face ceea ce vrea . nu ma priveste ce face unul sau altul , imi dadeam doar cu parerea .
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 08:34
... si ca sa fiu scurt : orice jucarie noua pare minunata . pare mai stralucitoare decat cea veche . de fapt ce vrem in viata ? o relatie sau o senzatie ? alergam dupa o relatie sau pur si simplu cautam noutatea ? pentru ca este foarte usor sa deviem de la una la alta . cautam un partener care sa ne fie egal ( cuplu = doi oameni , de preferat care se completeaza ) sau doar un accesoriu de vreme rea ? daca da ( vrem un accesoriu ) ce ne face sa credem ca suntem mai buni decat celalalt , ca-i suntem superiori si ca-l putem folosi ca pe un obiect ? ce este corect si ce este incorect ? intr-o relatie ar trebui sa existe notiunile de corect si de incorect ? intr-o relatie acceptam parerile si dorintele celuilalt sau nu ? interesanta este ideea de a nu te simti legat de nimeni dar de a tine legati de tine pe cat mai multi . hm , cine poate oase roade . cine se simte bine "accesorizat" ok , isi merita soarta . in fond viata merita traita , nu ? fiecare varsta cu jucariile ei . consecintele incep brusc sa conteze abia cand te apuca durerea de burta dupa prea multe dulciuri ...
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna vreau sa ma insor 4 De la: Costel_Piu_1 23 Noiembrie 2014 16:24
poveste despre un barbat si o femeie 8 De la: kudika061479 22 Septembrie 2009 11:52
de ce sunt cateodata nesuferiti si ignoranti 16 De la: SweetHappyButterfly 3 Mai 2009 11:35
salut 3 De la: selket 25 Iunie 2009 21:36
the Dirty Little List... 161 De la: petite_fr 4 Noiembrie 2009 16:02