Setari Cookie-uri

prietenie intre fosti iubiti

nu,nu cred in asa ceva,sunt un exenplu foarte bun,am terminat o relatie de ceva vreme o perioada ne*am salutam am incercat chear sa fim prieteni dar cu tinpul am inteles amandoi ca nu se poate,cum pote fi o femie cu un barbat prieteni?dupa o perioada care au inpartit totul,nu inteleg cum pot avea unul incredere in celalalt?vreau sa va intreb atat:cum il priviti voi in ochii sau el pe voi dupa ce at avut o relatie?si aici ma refer la relatile care au durat un tinp foarte lung in care s*au facut planuri de viitor, nu la relati de o luna doua.
sunt deacord cu prietenia de salut ce mai faci,dar in mai mult nu cred...
scorpyoW
Postat pe 3 August 2008 22:11
Iar eo cred in continuare ca exista

Postat pe 11 August 2008 00:54
Hmmmm...da,poate sa exste in conditiile in care cel putin unul dintre ei are pe cineva si este indagostit nebuneste.Si mai poate sa existe daca intre cei doi nu a fost ceva foarte foarte serios,sau daca despartirea nu s-a lasat cu taiat de vene...
sweetpink
Postat pe 11 August 2008 02:08
Uneori se mai intimpla sa ramineti amici nu e exclusa varianta.Dar se zice ca daca ai iubit persoana cu adevarat nu vei putea ramine prieten cu ea niciodata.Dar nici cind ai sa o intilnesti pe strada sa nu o saluti.Consider ca depinde de sentimentele care au fost investite in relatia dar o astfel de prietenie cred ca se reduce doar la un simplu sau ce mai faci.Tre sa ai o anumita tarie de caracter ca dupa o despartire sa mai ramii prieten cu persoana in cauza.
aleera
Postat pe 11 August 2008 03:23
La mine a fost o dragoste nebuna...si la fel de nebuneste ne-am despartit spunandu-ne ca vom ramane prieteni toata viata: GLUME, dupa nici un an de la despartire nici nu ne mai sunam nici nu stim nimic unul de altul...pur si simplu nu mai existam. Asta este...va spun eu ...e doar o poveste !
gabriela1967
Postat pe 11 August 2008 08:12
DA CRED CA AI FOST O BUNATATE DE FEMEIE,,SI AI PUTUT SAI CUCERESTI , EU ITI DORESC NUMAI SCES,,
gogu1938
Postat pe 11 August 2008 09:27
nu exista asa ceva! prietenie,nu... amicitie... da. in schimb cred in prietenia sincera dintre un barbat si o femeie care nu au avut o relatie inainte. eu am un prieten ffffff bun de 4 ani de zile... si e adevarat ca a fost indragostit de mine intr`o perioada, dar i`a trecut si mi`a marturisit asta mult mai tarziu... apoi nici n`a mai recunoscut. adevarul e ca daca vrei sa pastrezi o prietenie, o poti pastra. exista anumite reguli ce nu pot fi incalcate si e totul ok.
mainedimineata
Postat pe 11 August 2008 12:46
cu atat mai putin dak lucrati impreuna...trust me,dak nu s-a vrut despartirea din ambele parti,e destul de greu sa te vezi zilnic ........cateodata se poate ajunge si sa se doresca again o impacare,intalnire,ceva orice,chiar din ambele parti,si asta doar pt ca te vezi zilnic,si poate aparea tentatia...dar mai apoi sa se ajunga la ideea k nu a fost decat o greseala sa ne dam iar intalnire.Asta va spun pt k am patit-o si stiu cum e
pui_mic
Postat pe 11 August 2008 13:51
Eu nu cred k poate exista prietenie dekt dc relatia sa terminat in relatii relativ bune si dc nu a iubit nici-unul. Eu de exemplu tocmai am terminat o relatie de 2 ani in care am aflat la despartire k am fost singura kre a iubit. Si totusi am zis k vreau sa-l mai vad si sa mai vb ca amici, dar tot el nu a vrut. A zis k nu mai are nici un rost. Deci????? Se duc 2 ani si nu mai ramane loc nici de buna'ziua:(
EuBebelusa
Postat pe 11 August 2008 13:58
legat de acest topic si din viata personala, am incercat la inceput sa raman amica cu fostii iubiti, sa las un loc de "buna ziua" insa la un moment dat in care eram parte dintr-un nou cuplu, au reusit sa-si "aminteasca" de mine si sa ma caute, acest lucru tragand dupa sine discutii cu actualul.
am in prezent o relatie foarte frumoasa.. si am ajuns la concluzia ca nimic din ce am avut inainte nu se compara cu prezentul motiv pt care am renuntat la tot. nici un fost nu mai are "privilegiul" de a-l mai considera un amic. recunosc ca e foarte riscant sa renunt la tot pt cineva, insa eu o fac cu mana pe inima si accept acest lucru. ne cunasctem foarte bine unu pe altul si ne asemanam amadoi fiind posesivi si gelosi. stiu ca e o nebunie pt altii sa-i permit sa fie gelos, dar si eu sunt la fel
concluzia revenind la topic: daca nu a mers la un moment dat relatia si s-a terminat si mai ales din pricina lui (mi-a dat papucii) nu ne mai leaga absolut nimic asa ca.. fiecare sa-si continue viata. eu una nu vreau sa mai aud de nici un fost.
balescu_irina
Postat pe 11 August 2008 15:19
poate exista prietenii intre fosti iubiti. mi s-a intamplat. acel baiat inca este unul din cei mai buni prieteni ai mei si il apreciez mult(nu e singurul amic dupa relatie dar cu el am ramas f apropiata). ar fi si pacat sa renunti la o relatie cu o persoana cu care te cunosti atat de bine si cu care ai trecut probabil prin mai multe. a existat totusi o perioada imediat dupa despartire de racire fireasca pentru a reconfigura rolurile, dar mai apoi am devenit poate mai apropiati ca prieteni decat atunci cand eram impreuna, parca era totul mai usor. probleme apar din partea actualilor(amadurora): nu le este comoda o astfel de relatie si probabil in viitorul mai indepartat din pacate relatia de prietenie se va distanta
annya_852004
Postat pe 11 August 2008 19:11
eu am stat cu un tip 4 ani apoi m-a propus sa renunt la facultate si sa ne casatorim,eu atunci mi-am dat seama ca nu asta imi doream in viata si ne-am despartit,la nici 6 luni a avut nunta cu o tipa pe care a cunoscut-o la mine in casa,acum mergem impreuna la perteceri si de oricate ori avem nevoie de un sfat apelam cu incredere unul la celalalt,nu suntem chiar prieteni , dar totusi suntem amici.
De ultimul m-am despartit acum vreo 2 saptamani,dar vorbim zilnic la telefon de vreo 5 ori si ne vedem cam de 3 ori pe saptamana,apelam unul la celalalt ca la un frate,nu stiu poate suntem la inceput,dar as dori sa fim foarte buni prieteni in continuare,ne-am despartit de comun acord,nu mai mergea si e mai bine acum,nu mai avem nimic de impartit,si el e cel cara ma cunoaste foarte bine , stie totul despre mine,putem vorbi deschis,imi e ca un frate,e mult mai bine acum decat cand eram impreuna.
_amy_
Postat pe 11 August 2008 19:31
eu zik ca se poate...dar depinde de fiecare persoana in parte! nu toate despartirile sunt neaparat urate. uneori te desparti din simplu motiv ca nu merge relatia dar iti dai seama ca mai bine va intelegeti ca amici. dupa 2 ani petrecuti langa cineva ne-am dat seama ca tot ce ne tinea impreuna era o relatie de prietenie. asa caa acum sunt cei mai buni prieteni..el si sotia sa sunt nasii fetitei mele...deci se poate uneori1!!
ina_tina
Postat pe 12 August 2008 10:32
sunt de acord cu tine!
aniram
Postat pe 13 August 2008 05:01
ai foarte mare dreptate!
aniram
Postat pe 13 August 2008 05:03
UN SENTIMENT. EXISTA, DE OARECE A FOST FRUMOASA IUBIREA,,INTRE CEI DOI,SI PROBABIL ADUCERILE AMINTIRI.. TE ADUCE LA SENTIMENTE.. DE FERICIRE CATE ODATA,,DACA LAI IBIT CU ADEVARAT,IAR DACA A FOST O AVENTURA CRED CA LAI DAT UITARI, O ZI BUNA LA TOTI..
gogu1938
Postat pe 13 August 2008 16:20
ma indoiesc de asta..ce anume sa ne mai povestim cine cu cine s-a mai vazut?cat de bine sau rau este in relatia de moment?
a clar daca ii dau papucii eu inseamna ca nu am sentimente prea marete pt el si atunci il pot pastra..dar daca simt ceva pt el nu mai exista prietenie
beem
Postat pe 18 August 2008 15:52
din cand in cand mai tin legatura cu 2 fosti prieteni pe care i-am iubit. ne trimitem felicitari de Craciun, de Paste..ne sunam la aniversari dar cam atat...daca as avea nevoie de ceva urgent as putea apela cu incredere la oricare dintre ei. eu i-as ajuta la fel. cred ca pot spune cel mult amicitie, nu prietenie adevarata...
bestiutza_a
Postat pe 19 August 2008 11:22
ehh precizeaza si tu ...scrie mare! 2 FOSTI IUBITI AI UNEI FEMEI!
nu cred ca poate exista..
e cam aiurea ca actualul sa-i povesteasca picanterii sau sa se destainuie in fata celuilalt...mai ales daca fostul te-a iubit.

ori actualul isi bate joc de tine, ori fostul te vrea inapoi si incearca sa se foloseasca de actual.

fii mai explicita data viitoare:P
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 02:38
buna!eu am ramas prietena foarte buna cu fostul meu iubit!chiar ne intelegem f bine.vorbim orice si ne ajutam reciproc.
razelm
Postat pe 21 August 2008 08:27
Prietenia asta dintre 2 fosti iubiti nu ascunde de fapt altceva?
As avea o intrebare complementara: daca ei raman la fel de apropiati, si ea face pentru el cam tot ce facea cand erau impreuna, in afara de partea de sex, iesit in oras etc.
situatia e asa: lucreaza impreuna, se vad zilnic, au fost impreuna destul de mult, s-au iubit si dupa ce s-au despartit o perioada...acum sunt amandoi in relatii separate de lunga durata, dar ei sunt la fel de apropiati, chiar actuala (eu ) s-a intalnit cu fosta si au stat la o discutie. si trebuie sa recunosc ca fosta mi-a dat niste sfaturi ft utile pentru relatia mea.

ce mai ziceti de situatia asta?
andreea_new
Postat pe 21 August 2008 08:51
eram copil... aveam 19 ani, dar nu plecasem de langa mama de acasa... poate unii dintre noi la 19 ani nu mai sunt copii, dar eu atunci eram cu siguranta. fratele meu inainte sa plce definitiv ]n Canada mi-a spus asa: "daca vei iubi intr-adevar pe cineva nu face prostia sa te cununi", iar iubirea intre doi fosti iubiti e posibila daca exista intre cei doi sentimente puternice si adanci. el s-a casatorit in facultate cu iubirea vietii lui, s-au despartit, au stat un timp despartiti si apoi s-au reimpacat dupa doi ani a venit fetita, care acum e mare... dar abia acum la atata timp de la aceste intamplari am inteles semnificatia aceslor cuvinte... asa ca celor care se iubesc cu adevarat bafta la iubit
mitzura
Postat pe 21 August 2008 10:06
Nu cred...

Recent iubitul meu din liceu m-a cautat, dupa ce nu mai vorbisem de vreo 3 ani jumatate. Initial am crezut ca e vrea sa avem doar o relatie de prietenie si ca nu vrea mai mult. Eu eram implicata in alta relatie, dar ieseam si cu el, ca prieteni, credeam eu. A inceput sa insiste sa ne impacam. Mi-am dat seama ca nu m-a cautat si nu m-a invitat sa iesim, dupa 3 ani jumatate, doar ca sa fim prieteni.
Ulterior m-am despartit de prietenul meu de acum, si am iesit cu fostul doar pentru a ma plimba, relaxa, etc, nu cu ganduri de impacare. A insistat la maxim sa ne impacam, ba chiar mi-a zis intr-o seara sa ne intalnim si de fapt, ne-am intalnit ca sa ma duca un week-end la mare. Se poarta foarte bine, dar nu e ce vreau eu... Are destule defecte. PUNCT.

Nu cred ca exista relatie de prietenie dupa despartire... Imposibil ca unul dintre cei doi, el sau ea, aiba alte sentimente decat cele de prietenie, in continuare...

Deluxe
Postat pe 21 August 2008 12:15
EU UNA NU CRED IN ASTFEL DE PRIETENII. INTRE 2 FOSTI... ACTUALUL MEU PRIETEN PASTREAZA LAGATURA CU FOSTA SHI CHIAR CU CEA DE DINAINTEA FOSTEI... EU CU FOSTUL NU AM PASTRAT LEGATURA DESHI AM FOST IMPREUNA 4 ANI. NU ASH FI PUTUT S-O PASTREZ. TRECUT TB SA FIE TRECUT. O DATA CE AI INCHEIAT O RELATIE, ATUNCI INCHEIATA SA RAMANA. PASTRAREA LEGATURII INSEAMNA MEREU TRECUTUL ADUS IN PREZENT CEEA CE NU FACE BINE FOSTILOR PARTENERI INDIFERENT DE CONDITIILE IN CARE A AVUT LOC DESPARTIREA. PLUS K AR TB SA FIE LUATE IN CALCUL SHI SENTIMENTELE CARE-I INCEARCA PE ACTUALII PARTENERI CAND FOSTII APAR IN DISCUTIE K FIIND PASTRATI DREPT PRIETENI SAU AMICI..... DECI NU CRED IN TRANSFORMAREA FOSTILOR IN PRIETENI SAU AMICI! K SA NU MAI VB DE PASTRAREA LEGATURII.
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 21 August 2008 12:19
Nu asa ceva nu exista.......pur si simplu mi se pare imposibil...dc?pt k revin amintirile....
alina_luminita
Postat pe 21 August 2008 13:43
Buna tuturor,
Ei doamnelor si domnisoarelor, asta e un subiect care pentru mine e super interesant eu am incarcat sa las MACAR loc de BUNA ZIUA la sfarsitul tuturor relatiilor mele, cel putin la cele mai lungi. Asta s-a intamplat pana sa apara omul care e acum in viata mea si care e foarte gelos si nu are incredere ca o discutie la telefon, un suc in oras nu sunt asa inofensive cum mi se par mie. Astfel ca daca pana anul trecut vorbeam chiar rar cu fostii mei vreo doi dintre ei macar acum nu mai vorbim decat in ocaziile oficiale Craciun zile de nastere nume, si cam atat.
mie imi e greu cu unul am fost colega de facultate 5 ani si am fost prima data prieteni apoi iubiti, si mi-a fost tare greu sa nu mai pot vorbi cu el sa nu ii pot cere un sfat unui om care ma cunostea atat de bine.
Asta e parerea mea cred ca fiecare dintre noi face compromisuri in relatii si unele compromisuri le faci fara sa vrei ci pentru ca jumatatea ta o cere si fara acel compromis relatia se poate deteriora.
O zi buna tuturor si multa iubire.
Crissy_Pissy
Postat pe 21 August 2008 17:35
Buna la toata lumea
Nici eu nu am crezut si nici nu pot sa spun k acum as crede k exista prietenie intre fosti iubiti.Intodeauna dupa ce ma certam cu un prieten tot ce imi doream era sa nu il mai vad indiferent dc eu ii dadeam lui papuci sau el mie, asa s-a intamplat si cu ultima relatie, dupa 2 luni in care nu ne-am vazut am vb la tel si ne-am intalnit.Imi doream sa ma intalnesc cu el si sa aflu adevaratul motiv pt care s-a rupt relatia( el imi daduse un motiv atunci cand ne-am despartit dar in ceste 2 luni eu m-am tot gandit k e ceva ciudat la mijoc)El nu vroia sa-mi spuna adevaratul motiv pt k zicea el k m-ar face sa sufar si mai mult, imi doream f mult sa aflu asa k m-am gandit sa-i spun k eu nu mai simt nimic pt el acum si k nu are de ce sa se fereasca si k putem sa stam de vorba k doi amici.Nu era nimic adevarat din ce spusesem eu, acum nu stiu dc el m-a crezut sau nu dar de atunci vorbim la tel aproape zilnic iar mie imi este din ce in ce mai greu
mirela_elena02
Postat pe 22 August 2008 12:31
de ce nu poate sa fie cand in ziua de azi e posibil si imposibilul si apoi ce sa faci sa iti impusti partenerul daca nu iti mai convine de mutra lui sau sa ii iei jugulara?...
mitzura
Postat pe 22 August 2008 16:35
asta se intimpla si la mine.eu am ramas intr-o relatie f buna cu el.toate iubitele lui m-au cunoscut.la inceput erau geloase,dar acum si-au dat seama ca sintem destul de apropiati,dar ca buni amici.doar atat.si asta se intampla fiindca sintem colegi de munca.in schimb iubitul meu nu-l accepta pe fostul meu iubit.mereu imi scoate vorbe:tu mai ai ceva pentru el.cu actualul meu iubit sint de 3 si ceva.ne iubim f mult dar asta-i defectul lui.nu accepta sa ramai intr-o relatie buna cu fostul.chiar nu-l inteleg.
razelm
Postat pe 24 August 2008 08:45
nu stiu ce sa spun,dar pt.mine lucrurile nu stau chiar bine;intre prietenul meu si fosta lui prietena au ramas legaturi de amicitie,ceea ce ma doare avand in vedere ca ea lucreaza pentru el si se vad in fiecare zi aproape..
carlla777
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 40 De la: friends_forever 21 Iunie 2011 01:21
Am nevoie de niste sfaturi...:] 4 De la: kudika142598 15 Martie 2010 22:39
iubesc si sunt iubita...DAR.... 35 De la: callybra 7 Octombrie 2011 00:44
Cearta cu finul 1 De la: kudika_1016692 5 August 2016 04:11
Are 2 feþe ?! 7 De la: Sibel_16 2 Februarie 2011 11:31