Setari Cookie-uri

prietenie intre fosti iubiti

nu stiu ce sa spun,dar pt.mine lucrurile nu stau chiar bine;intre prietenul meu si fosta lui prietena au ramas legaturi de amicitie,ceea ce ma doare avand in vedere ca ea lucreaza pentru el si se vad in fiecare zi aproape..
carlla777
Postat pe 4 Septembrie 2008 14:37
depinde de maniera in care s-au despartit 2persoane si daca ambii isi doresc sa pastreze o relatie de amicitie,relatie care vine mai tarziu si se stabilizeaza in timp...desi vor exista macar o data si momente stanjenitoare cand macar unu va aduce sau isi va aminti in disctuie caum era pe vremea...
dydy88
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:26
De la: carlla777, la data 2008-09-04 14:37:18nu stiu ce sa spun,dar pt.mine lucrurile nu stau chiar bine;intre prietenul meu si fosta lui prietena au ramas legaturi de amicitie,ceea ce ma doare avand in vedere ca ea lucreaza pentru el si se vad in fiecare zi aproape..


te cred si eu as fi deranjata de acest lucru intr-o mica sau mare masura,dar lui i-ai spus acest fapt care te deranjeaza?
dydy88
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:28
Poate exista, dar dupa ce se calmeaza apele... desi... vorba cuiva care a postat anterior, unde a fost foc ramane scrum... iar de aici deduce fiecare ce vrea. (o spun pentru ca am ramas amic cu aproape toate fostele, iar uneori, istorii mai vechi s-au repetat )
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:20
De la: LaMishto, la data 2008-09-07 18:20:41Poate exista, dar dupa ce se calmeaza apele... desi... vorba cuiva care a postat anterior, unde a fost foc ramane scrum... iar de aici deduce fiecare ce vrea. (o spun pentru ca am ramas amic cu aproape toate fostele, iar uneori, istorii mai vechi s-au repetat )



pai sincer cam asha se intampla... nu zic k reiei relatia anterioara, dar se mai ajunge in pat din cand in cand de dragu... amintirilor. asta o stiu din experienta prietenului meu... shi de asta am considerat k mai bine nu tin legatura cu fostul... nu se stie niciodata cu zboara stolul de pasarele... deci, tot nu cred in prieteniile intre fosti!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 8 Septembrie 2008 08:17
dar se mai spune ca focul stins o data se aprinde foarte greu,asa ca mai pune si tu apa pe foc ca sa nu se mai aprinda deloc
_amy_
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:09
Amy,poate focul arde mocnit,nu e stins de tot,si atunci e de ajuns o singura scanteie ca sa izbucneasca cu o forta nebanuita
DeeaCatalina
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:41
Eu cred ca sunt mai multe sanse de amicitie, in cazurile in care cei 2 au fost mai intai amici si apoi iubiti.. Dupa care, daca totul s-a terminat amiabil... sunt sanse sa revina la amicitie.
Oricum, cred ca depinde mult de felul in care se incheie o relatie. Daca nu s-a lasat cu resentimente, dezamagire, dupa ce ceva timp, cred ca sunt sanse ca cei 2 sa fie amici.

Postat pe 8 Septembrie 2008 21:53
dar in cazul in care au vrut sa fie iubiti,dar nu s-a putut? si se reintalnesc dupa cativa ani..oare cu ce ochi se privesc?
DeeaCatalina
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:59
Huh,nu ma asteptam sa gasesc un topic deschis pe tema asta dar este binevenit !

M-am despartit de iubita mea din cauza unei foste iubite , din pacate gelozia si lipsa de incredere in ea a dus catre despartirea de care se temea.

Desi eram impreuna de 3 ani ,aveam planuri de casatorie si niciodata nu i-am dat senzatia ca as fi tentat de o alta femeie in ziua in care a aflat ca m-am intalnit intamplator cu o fosta prietena la birou ....a inceput dezastrul pe pamant.

Fara sa stiu ca ar putea fi capabila de o asemenea gelozie i-am spus ca am reintalnit o persoana din trecut si ca vom lucra impreuna.
Fosta prietena este casatorita , are o familie frumoasa ,am iesit impreuna cu ei la o pizza tocmai sa-i arat ca nu are de ce sa-si faca griji , cu sotul ei ma inteleg extraordinar de bine iar ele doua par a fi cele mai bune prietene.

Din pacate de fiecare data cand intarziam acasa incepeau discutiile...acuze nefondate ,femeia pe care o iubeam s-a schimbat dintr-odata .....culmea, fosta prietena are cel putin 15 kg mai mult decat ea , diferenta din punct de vedere fizic dintre ele doua este evidenta ....dar....nu stiu , ce am facut si cum m-am comportat fata de ea incat sa creada ca voi fi capabil sa o insel

Concluzia : doamnelor , aveti incredere in barbatii de langa voi si nu mai da-ti vina pe fosta din cauza lipsei voastre de incredere.

Postat pe 9 Septembrie 2008 03:01
DeeaCatalina
Postat pe 10 Septembrie 2008 11:42
De la: irinaprisecaru, la data 2008-07-10 22:16:27 era vorba daca exista prietenie intre 2 fosti iubiti a unei femei.(intre actualul si fostul sa spunem) E asa greu de priceput? Si depinde de respectivul fostul. Daca mai poarta resentimente. Cunosc si cazuri fericite in care cel mai bun prieten al lui s-a combinat cu prietena lui si au ramas aceeasi buni prieteni. Nimeni nu a avut de suferit


iri...mi se pare ca nu ai inteles bine (oricum cea care a pus topicul ar trebui sa descurce itele, ca vad ca mai multi sunt confuzi) . Cred ca se refera la prietenia intre doua persoane care s-au iubit si s-au despartit...despre prietenia intre doi tipi (sau tipe) care au beneficiat de aceeasi patratzica la un moment dat...nu cred...deloc

De altfel nu cred nici in cealalta varianta...cred ca unul dintre ei are inca o slabiciune pentru celalalt...sau poate e mai comod sa discuti cu o persoana care deja te cunoaste si te suporta ...who knows...

Mi-ar placea sa pot crede macar in prietenia dintre un barbat si o femeie in general, care nu au avut vreo poveste inainte...insa, personal nu am avut norocul...nu am inteles niciodata de ce se indragosteau...asa ca am renuntat...meah...

Postat pe 10 Septembrie 2008 21:46
eu personal nu ced ca poate ramane intre 2 fosti iubiti o prietenie....daca raman in relatii bune si se saluta pe strada saui chestii de genul asta nu inseamna ca sunt prieteni foarte buni...cum poti sa ramai prietena foarte buna cu un fost iubit la care ai tinut sau mai bine zis l-ai iubit???parerea mea e ca nu se poate...
aurrorandreea
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:22
DEPINDE DE INPREJURARE..DACA FEMEIA STIE SAI APROPIE,,, NAR FI RAU SA FIE CU AMANDOI.UNUL CU MALAI SI ALTUL CU F;;;; CE ZICETI , NU AR FI RAU?
gogu1938
Postat pe 12 Septembrie 2008 18:25
Prea putine sanse. Insa depinde fooarte mult de circumstante, cat de lunga a fost relatia, motivul despartirii, etc. Cum spunea si cineva inaintea mea, sunt sanse sa "revina" la relatia dinainte... Singura posibilitate, dupa parerea mea, e ca aceastra prietenie sa inceapa dupa o perioada de la despartire.

Acu', pana la urma, fiecare face ce vrea ;)
Uff...am si eu un of. Nu inteleg pe cei care spun, despre despartire, ca decizia a fost a amandurora, ca a fost luata de comun acord. Mi se pare cam absurd, cum se face asta? Nu e de fiecare data unul care pune punct, iar celalalt poate sa-l aprobe imediat, sau sa nu prea fie de acord pentru ca-si iubeste inca partenerul...

ralukiss
Postat pe 12 Septembrie 2008 18:41
bogdanu din pacate imi pare rau sa aud asta . Acum daca prietena ta actuala era extrem de geloasa.......chiar n ai ce sa i faci.Oricum gelozia este un lucru varza,un sentiment urat,un lucru care duce la punctu mort sa zic asa. Am patito si eu , nu puteam sa ma mai controlez...dar cu greu mi am dat seama ce am langa mn si k nu se merita sa ma atac aiurea..anyway take care
alina_luminita
Postat pe 12 Septembrie 2008 22:02
Doua caractere puternice cred ca pot face diferenta intre ce a fost si ce este. Premise pentru o prietenie sunt, pentru ca intotdeauna raman sentimente, insa este riscant. Sa incerce cei carora le place riscul si care stiu sa piarda... garantii nu exista

Postat pe 11 Octombrie 2008 03:32
sunt mai in virsta si zic eu mai cu experienta. va spun sincer si din proprie experienta:da, se poate, si poate fi o prietenie sincera si dezinteresata.Daca relatia de dragoste a fost la fel de dezinteresata si niciunul n-a urmarit sa cistige ceva din relatie.....fostul meu iubit, cu care am fost 4 ani, esti acum cel mai bun prieten al meu.....e un barbat casatorit, iar eu sunt vaduva.......ne cunoastem f. bine, ne simtim starile sufletesti si ne place sa stam de vorba.....nu mai e cazul de altceva..........asa am convenit la despartire si totul e ok..........credeti-ma si incercati........e un sentiment cu totul aparte
uranus
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:10
buna am si eu sa va spun o poveste ... poate ma ajutati si pe mine cu un sfat sau o parere .
Acum 2 luni am cunoscut un baiat de 20 de ani .. a2a zi ne-am combinat dar relatia nu a durat decat 1 saptamana pt k mam despartit de el deoarece era prea gelos ma suna intruna ca ce fac unde is cu cine etc ...
eu am hotarat sa ramanem amici dar el nu vreea pt k a zis k nu ma poate privii in ochii k pe o amica daupa ce noi am avut o relatie .dar a zis k totusi incearca ... timp de o luna de zile il sunam de 2-3 ori pe saptamana sa vina sa ne intalnim pt k imi era dor de el ... si bineinteles k venea ... dar eu incercam sa fiu distanta cu el ca 2 amici el imi tot cerea sa-l sarut ... iar eu i spuneam ca 2 amici nu se saruta ... el imi spunea k el saruta toate amicele lui bineinteles eu nu credeam asta dar fie ... am acceptat cand ma intalneam cu el il sarutam ... pana intr-o zi cand l-am chemat sa ne intalnim si a venit dar cu alt gand sa nul mai caut k el pleca in germania cu afaceri si ca nu mai are rost sa ne vedem nici cand vine pt k el nu poate fi prietenul meu ... deci nu am avut ce sa mai zic si am plecat l-am intrebat ca dak imi da un sarut de ramas bun si nu a vrut ... oare dc?? noi in luna aceea ne spuneam toate secretele el avea 3 iubite pe care le insela erau de la mine de la sc .. le cunosteam .. dar pe mine ma amuza chestia asta deoarece numa se foloseau de ele adik se culca cu ele si atata pe mine nu ma deranja !
dar acuma k nu ma mai intalnesc cu el mie dor de el si regret k ne-am despartit si nu pot sa-l uit ... nush dak il iubesc sau doar am facut o obsesie pt el astept parerile
pisicutzaa69
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:56
De la: pisicutzaa69, la data 2008-11-04 11:56:19buna am si eu sa va spun o poveste ... poate ma ajutati si pe mine cu un sfat sau o parere .
Acum 2 luni am cunoscut un baiat de 20 de ani .. a2a zi ne-am combinat dar relatia nu a durat decat 1 saptamana pt k mam despartit de el deoarece era prea gelos ma suna intruna ca ce fac unde is cu cine etc ...
eu am hotarat sa ramanem amici dar el nu vreea pt k a zis k nu ma poate privii in ochii k pe o amica daupa ce noi am avut o relatie .dar a zis k totusi incearca ... timp de o luna de zile il sunam de 2-3 ori pe saptamana sa vina sa ne intalnim pt k imi era dor de el ... si bineinteles k venea ... dar eu incercam sa fiu distanta cu el ca 2 amici el imi tot cerea sa-l sarut ... iar eu i spuneam ca 2 amici nu se saruta ... el imi spunea k el saruta toate amicele lui bineinteles eu nu credeam asta dar fie ... am acceptat cand ma intalneam cu el il sarutam ... pana intr-o zi cand l-am chemat sa ne intalnim si a venit dar cu alt gand sa nul mai caut k el pleca in germania cu afaceri si ca nu mai are rost sa ne vedem nici cand vine pt k el nu poate fi prietenul meu ... deci nu am avut ce sa mai zic si am plecat l-am intrebat ca dak imi da un sarut de ramas bun si nu a vrut ... oare dc?? noi in luna aceea ne spuneam toate secretele el avea 3 iubite pe care le insela erau de la mine de la sc .. le cunosteam .. dar pe mine ma amuza chestia asta deoarece numa se foloseau de ele adik se culca cu ele si atata pe mine nu ma deranja !
dar acuma k nu ma mai intalnesc cu el mie dor de el si regret k ne-am despartit si nu pot sa-l uit ... nush dak il iubesc sau doar am facut o obsesie pt el astept parerile


obsesie... orgoliu ranit k te-a refuzat atunci cu sarutul...
o sa-ti treaca, stai linistita
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:49
nush dak e chiar orgoliu ..defapt nu ma deranjat k ma refuzat .... nu-l inteleg dc asa dintr-o data a refuzat sa mai fim amici ...
pisicutzaa69
Postat pe 5 Noiembrie 2008 22:11
eu incerc sa fiu de ceva timp amica cu un fost prieten... facem parte din acelasi grup de prieteni... si chiar vreau sa fim amici... si el vrea... si ne iese.... dar doar cand suntem amandoi singuri, cand nu are nimeni pe altcineva... pt ca se supara actualul/actuala ca vb... this sucks... dar na... asa ca da... poate exista amicitie intre fosti iubiti doar in unele conditii... aaa si ar mai fi cazul in care va intalniti foarte rar si vb 5 min niste banalitati...
asta cred si asta am trait pe pielea mea...
ioannaraluca12
Postat pe 6 Noiembrie 2008 10:03
alina_luminita
Postat pe 17 Decembrie 2008 16:30
De ce nu?
Eu am o relatie foarte frumoasa de prietenie cu un fost iubit. Nu ne vedem foarte des, ne sunam de Paste, Craciun, zilele de nastere. Cand ne gasim insa sub cerul aceleiasi tari, ne vedem cel putin o data.
I-am spus logodnicului meu despre el (pe atunci imi era doar logodnic) si nu a avut nici cea mai mica reactie negativa... Sa fie din cauza ca barbatii sunt mai relaxati sau din cauza ca eram la distanta de oceane?
Un lucru e insa sigur! Desi a fost dragoste mare si lunga, acum nu il pot vedea mai mult deact pe un prieten. Sub nici o circumstanta nu-l vad altceva.
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 08:07
eu am stat 5ani cu primul meu iubit ..si d knd ne am despartit au treqt 2ani...si intotdeauna am putut sa vb cu el fara resentimente si alte chestii..lui i-a fost mai greu,dar pana la urma l am convins k dupa o astfel de relatie cel mai frumos e sa fim prieteni in continuare..si la fel..de sarbatori,zile de nastere ne sunam, vbm ,mai impartasim impresii, pareri si nu e nik rau in asta...el are o prietena si eu chiar ma bucur k se inteleg bine..important e sa nu uiti k respectul este cel kre tb sa existe intotdeauna intre doua persoane..si atata timp kt acea persoana te a iubit..nu ai de ce sa i intorci spatele si sa nu o mai bagi in seama..
asa k...incerkti dupa o relatie sa ramaneti prieteni..veti constata k cu unii va veti intelege mai bine in aceasta ipostaza dekt aceea de iubit;)
maddy20
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:10
Si eu am avut o relatie de aproape un an.......si ne-am despartit de foarte putin timp.Hotararea mea a fost sa numai vorbesc cu el pentru ca imi faceam mie rau........Dar sunt o persoana care de obicei dupa terminarea unei relatii cu un baiat imi las loc de bunaziua............
gabish
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:22
Cred ca depinde de situatie. Daca a fost o relatie serioasa, depinde de motivul despartirii, de natura suferintei (pentru ca in orice despartire exista suferinta, dar exista suferinta pe care o poti ierta, si suferinta/rautate peste care nu poti trece)... Adica depinde de multe lucruri.

Eu si fostul meu sot am ramas prieteni. Asta nu inseamna ca nu avem si sentimente, afectiune unul pentru altul - sunt sentimente normale, crestinesti, ca sa zic asa, si sunt situatii in care ne ajutam, pentru ca faptul ca ne cunoastem bine si avem o "istorie", in care am functionat ca o "echipa" (si destul de eficient) ne apropie, fara sa vrem. Partenerii nostri nu prea inteleg acest lucru, e adevarat (probabil, pentru ca ei au trecut prin despartiri mult mai dramatice). De aceea incercam sa nu exageram, sa nu-i ranim pe cei de langa noi, contactand exagerat de mult, si, totdata, sa explicam la toata lumea ca relatia noastra nu poate fi reluata (asta chiar nu se mai poate, niciunul dintre noi n-ar mai dori sa repete "greseala de la inceput").

Eu cred ca este absolut normal sa tii la cineva cu care ai format un cuplu, la un moment dat. Ca doar nu te cuplezi asa, la intamplare, cu cineva. Daca l-ai iubit, inseamna ca a fost (si este!) un om deosebit (cel putin, in ochii tai), faptul ca v-ati despartit nu-i anuleaza, subit, valoarea. Nu v-ati potrivit, a fost un ghinion, n-a fost sa fie.., dar nu e cazul sa va distrugeti inaginea (acea imagine pe care v-ati construit-o, stand impreuna, iesind, formand un cuplu, poate chiar aducand pe lume un copil...), pe motiv ca v-ati despartit..
aciri
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:24
daca dragostea s-a epuizat ceva tot ramine de reprosat
sorineli44
Postat pe 3 Ianuarie 2009 00:35
Am 20 de ani de casatorie si acum trebuie sa divortez pentru ca sentimentele sau epuizat.nu stiu daca o sa ramanem prieteni,dar multe amintiri frumoase ,printre care si baiatul nostru,vor fi ca o punte de legatura intre noi
sorineli44
Postat pe 3 Ianuarie 2009 01:05
nor_pufos
Postat pe 3 Ianuarie 2009 02:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Neintelegeri cu socrul 23 De la: kudika_14778 26 Octombrie 2013 18:40
subiect nou...nu stiu ce titlu sa pun 328 De la: marco918 18 Octombrie 2011 08:09
Il plac enorm dar e foarte timid. va rog un sfat!:. va rog!? 10 De la: kudika380044 29 Martie 2011 20:33
vreau parerea voastra 3 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 08:59
"Live the life that you love & Love the life that you live" 4 De la: bestiutza_relouded 26 Aprilie 2009 23:20