Setari Cookie-uri

valul islamic moda sau traditie??????

Draga Cleopatra nu am exagerat eu va pun intrebarea SOTII VOSTRI S-AR TRECE LA CRESTINISM' ce e asa de greu de priceput,nu poti convinge un musulman sa -si schimbe religia dar e usor sa OBLIGI o crestina sa devina musulmanca parca voi musulmanii sunteti mai buni ca noi NU sunt nicifrustrata nici nefericita in casnicia mea pt ca am personalitate si stiu ce vreau de la viata ,parintii mei m-au crescut sanatos ,iar eu m-am casatorit cu un om pe care il iubeam la vremea aceea ,dar o data cu trecerea anilor s-a schimbat si a devenit foarte religios ,incearca sa ne impuna noua un mod de viata diferit de cel pe care l-am dus
wdy
Postat pe 14 Martie 2008 19:57
Pt LIEF nu suntem la ora de dirigentie ,daca am greseli gramaticale rolul tau pa forum este sa le corectezi ,oricum nu am citit ceva interesant scres de tine.Am gresit ceva?///???????//???????/CORECTEAZA
wdy
Postat pe 14 Martie 2008 20:03
draga vivi anna...soacra mea...adica mama sotului meu este evreica o cheama mazel si socrul meu e arab basim....avem o familie mixta....si chiar daca traiesc in shfaamer,fratii si parintii ei,mai exact mama numai ea mai ramas in viata traieste in karmiel-haifa si vine des in vizita....si nu si-au schimbat religia....uite-te pe pozele de la nunta mea si-ti vei da seama despre ce vorbesc....in rest numai bine..

Postat pe 14 Martie 2008 20:13
si inca ceva...acel yosef pe care tot mi-l dai ca exemplu...nu este un musulman cu frica de dumnezeu...merge impotriva cuvantului LUI....in primul rand barbatul care traieste dupa koran si tafsir nu poate face o femeie sa sufere...nu are dreptul sa se casatoreasca fara un motiv plauzibil"ca s-a saturat de sotia lui" si mai ales fara acordul sotiei sale...ma faci sa cred ca acest yosef e un om inchis la minte care a cam uitat de religie si se axeaza pe propria educatie si face ce vrea...te rog nu fa generalizari...nu toti arabii sunt ca yosef,sunt oameni buni si rai ca si crestini....sau evreiiii...asa ca hai sa nu ne certam...ca nu toti musulmanii sunt la fel si nu toate sotiile de musulmani sunt nefericite.....

Postat pe 14 Martie 2008 20:31
Dar de arabii stabiliti in romania si care s-au casatorit cu romance si majoritatea au neveste in tarile lor ,ce parere ai?Daca esti casatorita cu arab stii la fel ca mine ca multi au 2 sotii,una aici p entru viza si una acolo de prasila.NU E CAZUL MEU.Pentru a lua alta nevasta gasesc tot felul de scuze si bineinteles invoca religia.Dar tu de ce te crizezi ?cand ai trecut la islam ai aflat ,cred,ca trebuie sa fii de acord cu alte sotii pana la 4 si apoi poate divorta verbal de tine ,doar esti musulmanca si te supui legilor islamice.MA enerveaza foarte tare faptul ca venerati islamul,care de altfel e o religie ca oricare alta si uitati ca v-ati nascut crestine sau mai stiu eu ce alta religie,si veniti aici pe forum cu lectii de morala cand toate a-ti traitHARAM pana v-ati vazut neveste cu acte in regula daca aveti.VA PUP SALAM ALECUM
wdy
Postat pe 14 Martie 2008 21:17
de ce generalizazi?? eu nici macar nu sunt casatorita... multe s-au convertit la islam inainte sa isi cunoasca viitorul sot.Daca te convertesti la o alta religie, e logic sa o consideri pe aceea drept cea adevarata.Noi nu veneram Islamul, il veneram pe Dumnezeu si doar pe el. Iar daca au trait HARAM , acum nu mai traiesc, si bravo lor pt. asta.
salam

Postat pe 16 Martie 2008 10:59
daca v-ati schimbat religia nu veniti sa dati cu pietre in crestini nu sunte-ti cu nimic mai buni decat noi.Toate problemele de pe forum au aparut pt ca voi ,musulmanii,veniti cu argumente cum ca noi ,crestinii,traim in minciuna ,sarbatorile noastre sunt false si noi nu stim cat de iubiti sunte-ti voi de Alah.Daca vreti sa va respectam religia respectati-o si vpi pe a noastra ,care a fost si a voastra candva.Stii ,parerea mea este ca daca i-ti renegi religia in care te-ai nascut ,este ca si cum ti-ai abandona copii si familia ,apoi mergi si adopti alti copii si faci pe mama eroina.
wdy
Postat pe 16 Martie 2008 13:00
Musulmanii respecta toate celelalte religii, am mai spus asta.
Oricum, nu ma deranjeaza sa repet, dar poate fii deranjant pentru cel pe care intr-adevar il intereseaza, sa citeasca de 7 ori. In legatura cu trecerea la Islam, este parerea ta, pe car o respect dar cu care nu sunt de-acord.Daca propria religie nu a reusit sa te convinga, ci dimpotriva, doar te-a indepartat de Dumnezeu, si te-a facut sa te indoiesti de existenta Lui, iar o alta ti s-a parut mai logica, mai legitima, si te-a facut sa dschizi ochii si sa crezi, de ce ar trebui sa ramai la cea veche?? Doar pentru ca te-ai nascut cu ea?!
Trebuie ca locul in care te nasti, familia, mediul, sa te limiteze din a face ceea ce vrei cu adevarat?!
Asa cum vezi tu lucrurile, un copil care se naste intr-o familie saraca, needucata, ar trebui sa nu faca nimic pentru a-si imbunatati viata, pentru ca ar fi..o tradare?! O femeie care traieste alaturi de un sot care o maltrateaza, ar trebui sa ramana casatorita cu el, pentru ca si mama ei a facut la fel?
Daca cineva se naste intr-o religie in care nu crede, si care nu trezeste nimic in sufletul ei, trebuie sa ramana legata de aceasta, decat sa aleaga ceea ce o face pe ea fericita?
Daca intr-adevar vrei sa inceteze aceasta discutie, de ce nu faci tu primul pas, si continui sa arunci cu pietre(asa cum te-ai referit tu la fetele musulmane care incearca sa tina pasul cu acuzatiile voastre.
Ce-ar fi sa te dovedesti o buna crestina si sa iti ceri scuze pentru cuvintele care poate au reusit sa jigneasca unele dintre membrele forumului-indiferent daca tu ai vrut sau nu?
Sau cel putin sa renunti la tonul ofensiv, pentru ca nu va duce absolut nicaieri...doar pagini si pagini de discutii in contradictoriu, jigniri si insulte, care chiar nu isi au rostul!!!!

Postat pe 16 Martie 2008 20:17
Gabry, referitor la intrebarea ta, discoteca, prin definitia sa este un loc ce incita la lucrurile pe care tu le-ai mentionat. Poate ca tu ,de exemplu, nu mergi in discoteca pentru a te destrabala , bea alcool, sau fuma..dar atmosfera locului, si faptul ca toti ceilalti fac asta, te pot indemna sa faci la fel.
Pe de alta parte, in Islam se crede ca este mult mai bine sa previi decat sa regreti. Discoteca este haram in primul si in primul rand, pentru ca femeile si barbatii merg acolo sa danseze impreuna, sa flirteze, iar toate aceste sunt pacate.De ce sunt pacate , asta e cu totul alta discutie. Pentru o femeie musulmana deci, nu e nevoie sa consume alcool, sau sa se destrabaleze: insusi faptul ca intre acolo, cu intentia de a flirta cu un barbat , sau a atrage atentia acestora(caci de ce altceva sa mergi?!) este pacat. Femeia islamica trebuie sa raman demna, sa nu se dea in spectacol si sa nu inspire dorinte unui alt barbat decat sotul ei.
Daca mai ai si alte intrebari, voi incerca sa iti raspund inchallah>>daca Allah voieste
salam

Postat pe 16 Martie 2008 20:29
cleopatra..sora mea a fost casatorita cu un musulman si da-mi voie sa iti spun ca ei au dreptul la mai multe sotii IN CAZUL IN CARE ISI PERMIT FINANCIAR sa le intretina pe toate..cat despre faptul ca un ortodox nu se poate casatori cu un catolic..FALS DIN NOU!eu sunt ortodoxa si sotul meu e catolic..Ce vroiam eu sa spun de fapt e ca,daca tot va tineti (tu si muslim)atat de credincioase,atunci stiti deja ca un om cu frica lui Dumnezeu nu isi permite niciodata sa judece pe altii,asa cum faceti voi in comentariile voastre despre femeile europene sau chiar despre romance.De ce aveti voi impresia ca sunteti in masura sa ne spuneti ce inseamna pacat si ce nu????Sa dansezi impreuna cu un barbat e pacat???????Sa atragi atentia unui barbat e pacat????Aberati dragele mele..oare sotul tau de ce te-a ales pe tine?Nu pt ca i-ai atras atentia intr-un fel sau altul?O sa imi raspunzi probabil ca nu intr-o discoteca..si ce????Voi aveti impresia ca noi mergem in discoteci sa ne destrabalam??Mergem sa ne simtim bine si asta facem..ca mai sunt cateva care exagereaza,asta e altceva..dar e treba lor!Cine sunteti voi sa le numiti pacatoase?Eu personal nu am nimic impotriva musulmanilor,cunosc o multime si ma inteleg foarte bine cu toti..dar nu veniti voi cu aberatii de genul asta,doar ca sa va justificati stilul de viata sau stilul vestimentar.Cunosc fete arabe care sunt niste usuratice de prima mana..dar nu sunt eu in masura sa le critic.Pt ca nu ma intereseaza!Binele si raul nu inseamna acelasi lucru pt toti oamenii..fiecare traieste cum vrea si cum se simte mai bine.Religia si credinta se poarta in suflet dragele mele,nu in haine..la urma urmei,cand ne nastem suntem goi goluti.
oana81
Postat pe 17 Martie 2008 01:54
citeste cu atentie..eu i-am raspuns lui gabry STRICT DIN PUNCT DE VEDERE ISLAMIC, dupa ce ea m-a intrebat despre acest lucru. Despre faptul ca musulmanii pot avea mai multe sotii, nu am negat niciodata,,,nici eu , nici cleopatra. Daca voi nu considerati ca e pacat, treaba voastra. Dar nu imi spune mie ca aberez, cred ca imi cunosc religia mai bine decat mi-o cunosti tu. Islamic vorbind , e pacat. Eu nu te-am judecat pe tine, si nici pe altcineva pentru ca merge, ci doar am aratat ce crede un musulman despre acest lucru.Esti libera sa crezi ceva diferit, conform credintei tale, oricare ar fi ea.

Postat pe 17 Martie 2008 10:34
draga oana........eu nu am facut pacatos pe nimeni...fiecare cum vrea sa traiasca -traieste,eu am raspuns la niste acuzatii,generalizate la adresa tuturor musulmanilor....pe care le consider false si jignitoare...eu nu am vrut decat sa arat ca nu toate femeile musulmane sunt nefericite si maltratate de catre soti...si ca orice alta femeie din orice loc din lume poate sa fie nefericita...indiferent de religia pe care o are si traditiile pe care le respecta...si inca ceva.....pe forum..daca citesti atenta de la inceputul subiectului vei vedea ca nu am atacat pe nimeni si nu am jignit..si nici nu am comentat ceva despre mersul la discoteca...fiecare traieste cum vrea,dar un lucru e cert ca toti ne vom intoarce la dumnezeu...si-i vom da socoteala p/u faptele noastre pamantesti...asa ca hai mai bine sa traim in asa mod ca sa nu ne fie rusine si frica sa ne intalnim cu EL......PACE VOUA...

Postat pe 17 Martie 2008 11:44
Intr-adevar multa lume judeca lumea musulmana fara sa stie exact despre ce vb,aici ai perfecta dreptate.Asa se intampla cand se generalizeaza..asa patim si noi romanii in alte tari,unde sunt convinsi ca toti suntem tigani.Eu apreciez foarte mult musulmanii..imi plac multe aspecte ale religiei voastre,ale modului de viata,etc..imi place mult mancarea voastra :)!! Si iti spun toate astea din inima.Dar asta nu inseamna ca e o regula,ca toti sunt minunati sau ca toti ceilalti care nu traiesc ca voi traiesc gresit....in orice parte a lumii,FARA ABSOLUT NICI O EXCEPTIE exista oameni buni si rai(din punctul unora de vedere),oameni frumosi si urati(din pc altora de vedere)si oameni credinciosi si pacatosi(bineinteles,din pc unora de vedere)..la fel cum sunt oameni fericiti si nefericiti..tot din pc unora de vedere!Tocmai din cauza acestor puncte de vedere atat de diferite nu e bine sa judecam pe nimeni..pt ca noi nu stim ce se afla in sufletul celuilalt sau ce il face pe el fericit.Niciodata o religie nu il poate caracteriza pe un om..inainte de toate e persoana,si sufletul lui il caracterizeaza.Sunt convinsa ca o multime de femei musulmane sunt cat se poate de fericite,am vazut cu ochii mei!!Pt ca fericirea pt ele are poate o alta formula decat pt noi,europencele..sau cine stie?Poate inseamna exact acelasi lucru!Atata timp cat o femeie sustine si crede ca e fericita,trebuie sa ii dam dreptate si sa o credem..oricare ar fi stilul ei de viata.Pt ca numai ea stie cu adevarat ce o face fericita.Concluzia e ca..daca noi suntem convinsi ca nu gresim cu nimic,inseamna ca asa e.Important e ce simtim in adancul nostru,nu ce spun altii ca ar trebui sa simtim.Pacatul tau nu e si pacatul meu.
oana81
Postat pe 17 Martie 2008 12:50
Buna ziua! dragele mele intervin si eu in discutia voastra si incerc sa va atrag atentia ca v-ati indepartat de la subiect ridicind in slavi o religie s-au blamind alta.traim intr-o lume in care fiecare are dreptul sa aleaga cum sa traiasca si din ce religie vrea sa faca parte si nimeni nu da dreptul nimanui sa judece lucrul asta deoarece avem cu totii un singur judecator pe care nu conteaza ca il cheama Alah s-au Dumnezeu.nici islamul,nici catolicismul,nici ortodoxismul nu va da dreptul sa va jigniti intre voi ,sa va faliti fiecare cu fericirea ei si nici atit sa va jigniti iar mie nici atit sa va critic.deci concluzionez ca oamenii sint oameni buni si rai indiferent de religie si pe mine ma deranjeaza cind va ciorovaiti intre voi deoarece eu sint ortodoxa,sotul meu e catolic,am verisoara maritata in LIban cu unul care mai are trei neveste dar treaba ei daca ea sa complacut,locuiesc in Franta si am prietene araboaice cu val si fara ,unele sint fericite ,altele nu,depinde fiecare cum percepe fericirea dar pot spune ca sint normale,ne vizitam,mincam impreuna,mergem la coafor si alte cele deci fiecare om in felul lui e unic si nu trebuie sa judecati o natie s-au o religie prin prisma minoritatii.si inca ceva ,prin aceste discutii incercati sa infuentati catre o anume religie persoane care se vor dovedi a fi slabe deci nu e corect.toate cele bune si multa sanatate ca asta e cea mai importanta.

Postat pe 17 Martie 2008 17:44
Buna tuturor!
Am intrat doar azi pe forum,dar asta nu inseamna ca nu am avut ocazia sa citesc toate comentariile voastre si intrebarile voastre si framantarilevoastre si grijile,ba mai mult nu ma impiedicat sa simt frica celor care nu se cred prea,,cuminti,,
Apoi am observat ca o tanara adolescenta va intrebat ceva dar voi ati ignorat-o asta din cauza faptului ca ati ajuns judecatorii lui Dumnezeu.Ma intreb v-a ales El sa judecati?nu de alta unt curioasa.
Draga mea doamna ,,WDY,,crede-ma asa mi-ar placea sa-ti spuna sotul meu povestea convertirii mele.Draga mea eu eram deja convertita la Islam cand l-am cunoscut pe sotul meu,si crede-ma provin dintr-o familie foarte severa,familie in care nici macar nu avem voie sa bem o cafea inaintea mamei dar sa fumam o tigara.
Asa ca lasa textul cu ,,tinere fete care s-au casatorit cu arabi,,ba mai mult am mai citit pe forum ca ai zis si sper sa nu gresesc ca,pot sa raman fara averea sotului meu,iar ca fratele lui o primeste in cazul decesului sotului meu.
Scumpa mea daca banii asa de mult de framanta si in viata ta doar partea materiala te framanta lasa-ma sa te anunt ca sotul meu era sarac lipit pamantului cand eu lam cunoscut iar paraintii mei ne-au ajutat pentru ca spre deosebire de alte regiuni din tara noastra noi ardelenii avem o educatie familiala mai deosebita decat multe alte regiuni din tara noastra.
Acum am afacerea mea cu ajutorul parintilor mei,iar el pe a lui niciodata nu ne masuram in valori sau lucruri materiale viata.
In al treile-a rand referitor la ,,mai multe sotii,,o aprob pe doamna ,,Cleopatra,,numai ca aici aduc un mic argument:daca sotul o iubeste enorm de mult atunci o accepta asa cum e.
Scumpa mea domana dintr-o eroare medicala produsa aici in Romania mi-au murit 4 copii.
Am suferit enorm dar Dumnezeu m-a mangaiat mereu si ma asigurat ca nu e lucru facut si nestiut de El pentru ca El avea un plan cu mine.
Asa ca o tanara adolescenta domnisoara ortodoxa,practicand si acel lucru care asupreste multe tinere din lumea intreaga a abandonat un copil intr-un hotel iar eu cazata fiind acolo am auzit in noape o salvara care venea sa o ia pentru ca avea hemoragie copilul si era la un pas de moarte.
Am auzit cele intamplate si am insotit acel copil la spital si nu m-am dezlipit de ea nici o secunda si in acestmoment este langa mine e copilul meu.
De ce v-am scris toate astea pnru ca sa intelegeti unele lucruri si sa sfarsiti odata cu acele stupide intrebari pe care le puneti referitor la sot.Sotul meu putea sa se descotoroseasca de mine atunci cand a auzit ca nu voi mai putea face copii,putea sa isi ia alta nevasta numai ca uite suntem de 10 ani impreuna mai uniti ca niciodata.
Si apoi cum puteti voi sa judecati barbatii musulmani pe cand barbatii vostrii si aici incep cu exemple:
1 Au amante isi bat nevestele va injura,sunteti la cheremul lor mereu,obligate sa suporatatoi nopti cu miros de alcool si injurii,
2 Joaca la cazinouri nicodata nu sunt imporatant sambetele si duminicile in famile.
3 Mergeti separat la multe intruniri,zile onomastice si acolo barbatii trag ocheade tinereleor fete,
Asa ca lasati-o mai moale cu caracterizarea.Iar pentru cele care zic:,,am avut o viata grea langa un musulman,,este si normal sa aiba daca sau casatorit din interes pentru bani pentru o viata mai usoara pentru niste bratari credeti-ma cunosc asa de multe incat mi-e rusine cu ele langa mine,ba mai mult fac un copil crezand ca ii leaga mai mult de ele nu ii condam pe acei barbati.
Iar pentru cele care au crezut ca in casnicie cuvintele dulci si acele cuvintele de botez:,,iubi,,piscotel,,pisoias,, lasati-ma sa va mai spun ceva o casnicie bazata pe incredere si respect reciproc dureaza mai mult decat o casnicie cu dulcegarii.Daca intre soti exista respect atunci casnicia este de durata daca nu pot sa isi ia amandoi la revedere.
Maturizati-va si invati ce inseamna viata de familie.O viata nu se rezuma numai la bani,petreceri,ci uneori mai este nevoie de respect pentru a putea cladi un camin.
Eu cred ca ar trebui sa va opriti aici cu atatea reprosuri si lucruri argumentate aiureasi ar trebui sa va uitati la voi inainte de a caracteriza pe cineva.O seara buna.
pace
Postat pe 17 Martie 2008 20:50
draga mea pace..povestea ta e interesanta si dureroasa intr-o anumita masura.Dar sincer nu vad legatura intre tot ce ai spus tu si ce s-a povestit aici.chiar nu are nici o relevanta..nu faci decat sa judeci,sa acuzi si sa faci,,caracterizari,, unor persoane pe care nu le cunosti si carora le ceri sa NU faci exact ceea CE FACI tu..adica sa nu caracterizeze si sa nu judece!nu reusesc sa inteleg de ce unele persoane sunt atat de inraite si puse pe cearta mereu!!si de ce trebuie sa iasa in evidenta numai criticand si judecand pe altii..pacat ca unul nu vede parul din ochiul lui dar comenteaza rapid pe seama paiului din ochiul celuilalt..pacat ca in sufletele unora zace atat frustrare si invidie.Si va mai numiti ,,credincioase,,..halal.
oana81
Postat pe 17 Martie 2008 22:53
trebuie sa mentionez si sa punctez faptul ca in niciun moment nu ti-am adresat tie toate adjectivele de mai sus..sa nu intelegi gresit..am vorbit in general.Prima jumatate a mesajului meu e pt tine..iar a doua e o concluzie de-a mea,generala..pt toata lumea.
oana81
Postat pe 17 Martie 2008 22:59
DRaga Oana 81
Cred ca esti inca prea mica 81 este probabil anul nasterii tale nu?oricum nu are importanta.Scuza-ma daca cuvintele mele dure vau atins punctul sensibil eu doar am adus argumente plauzibile intot ceea ce voi ati postat pe acest forum referitor la ,,musulmani,,si cede-ma nu ma consider credinciosa pentru ca nu as indrazni sa arunc prima cu piatra ci eu am raspuns unor intrebari puse pe acest forum cu argumente concrete si direct la sursa.Siu ca uneori fata pare a zimbi dar sufletu ranit ramane.Niciodata nu imi face placere sa judec pentru ca stiu ca nu am dreptul asta ci dor Cel ce ne-a Creat poate face acest lucru.
Numai ca avand in vedere ca nimeni nu stia despre musulmani decat numai atunci cand au fost atentatele in Statele Unite,pe cand nimeni nu stia unii si unele dintre noi stiam si eram deja convertite.
Acum stiu ca sunt multe persoane care din lipsa de ocupatie si mai mult din cele auzite incearca sa arate ca defapt stiu si ele cate ceva,
Si mai mult eu stiu sa primesc cu barbatie comentariul tau si mi-a facut placere ca ti-ai spus punctul tau de vedere numai ca asa cum eu am procedat si am citit as dori ca multe persoane de pe acest forum sa citeasca si sa se documenteze mai in serios atunci cand aduc acuze.
In rest sunt o persoana pasnica draga mea si sper sa ne intelegem in ciuda divergenteleor si a discutiilor fara nici un sens ba mai mult fara final.
Acum cine s-a simtit sau cine din cele cateva cuvinte adresate unor persoane,cuvinte adevarate si chiar poate le-am lovit in orgoliul imi cer scuze,penru ca asa am fost invatata de acasa,si sper ca nu s-a suparat nimeni.In rest pace tuturor si sa incercam sa ne intelegem
pace
Postat pe 17 Martie 2008 23:22
Oana81
crede-ma chiar nu imi face placere sa intru in discutii contradictorii,dar atunci cand stii anumite lucruri iti este greu sa le ti in frau si vrei sa te exprimi in cuvinte.Si sunt de acord cu domnisoara lyonesse2007 ca intradevra ne-am abatut de la subiect,numai ca daca nu am barfi si nu am avea discutii contradictorii nu am mai fii femei nu?hehehehe!
pace
Postat pe 17 Martie 2008 23:26
:) sunt sigura ca o sa ne intelegem..si nu sunt atat de mica,am deja 27 de ani!chiar nu ai atins nici un punct sensibil in mine pt ca eu sunt o persoana extrem de deschisa si toleranta.Ma pasioneaza alte culturi si religii,nu am avut niciodata nimic impotriva nimanui,chiar am si specificat asta..daca ar sta in puterea mea as elimina orice urma de rasism de orice fel!stiu ca toti suntem egali si absolut toti avem aceleasi drepturi..depinde doar de noi ce alegem.Si intotdeauna trebuie sa respectam alegerile celorlalti,indiferent de cum ni se par noua..cunosc destul de multe persoane din lumea musulmana si de majoritatea sunt incantata.Dar trebuie sa spun si ca sunt altii care fac de ras religia voastra prin comportamentul si atitudinea lor.Exact cum se intampla peste tot!Insa nu trebuie sa generalizam..eu doar asta vroiam sa evidentiez.Nu ii putem baga pe toti in aceeasi oala..exact cum la noi sunt neveste inselate,batute,batjocorite,la fel aceste neveste le gasim si la voi.Si invers,barbatii aia buni si atenti ii gasim in ambele parti.Femeile cuminti la fel,cele usuratice idem.Asta nu tine de religie..tine de persoana in sine.Si daca sotul meu imi spune pisi sau piscotel asta nu inseama neaparat ca avem o casnicie care nu va dura pt ca se bazeaza pe dulcegarii..M-am uitat la pozele tale.ai o fetita adorabila,sa-ti traiasca!In plus am observat ca suntem din acelasi oras..:) poate iesim la un suc intr-o zi,mi-ar face placere sa ne cunoastem mai bine si sa simt iar,,spiritul,,musulman..imi place f mult.Spuneam mai sus ca sora mea a fost casatorita cu un musulman,de acolo cunosc unele obiceiuri pt ca am vizitat de multe ori familia cumnatului meu.
oana81
Postat pe 17 Martie 2008 23:57
Draga doamna Oana81
Imi cer scuze ca am considerat ca sunteti adolescenta si imi pare rau trebuia sa fiu mai atenta nu?hehehe!dar nu aveam cum caci fetita si sotul meu erau asa de incantati de un joc construit impreuna incat am si uitat sa citesc din profiluldumeavoastra varsta reala.
Oricum sunt de acord cu dumneavoastra in legatura cu generalizarea si va aprob.
Cat despre anumite familii musulmane si aici sunt de acord pentru chiar si eu cunosc multe familii musulmane fanatice ca in orice cult religie secta etc.
Dar cum dumneavoastra ati spus mai devreme ca am deviat de la subiect am sa fiu foarte concisa si sa exprim in cateva cuvinte insemnatatea valului.
VALUL:1.credinta
2.puritate
3.evlavie
4.smerenie
5.demnitate
Cu aceste 5 lucruri am sus mai mult decat se putea spune.
Nu stiu in ce oras locuiti dumneavoastra numai ca eu m-am nascut nascut in Baia-Mare,si locuiesc in Craiova daca sunteti aproape de mine si poate chiar in acest oras mi-ar face placere sa iem la un suc,ceai,si sa mai discutam nu?de ce nu sunt dechisa oricarui subiect.
Mi-a facut placere s ava cunosc si sper ba mai mult sunt sigura ca ne vom intelege.
Cu respect.
pace
Postat pe 18 Martie 2008 13:07
sunt si locuiesc in baia mare..si te rog tare mult sa nu mai imi spui ,,doamna,,sau ,,dumneavoastra,, :))
oana81
Postat pe 18 Martie 2008 19:41
BunA Oana81

Multumesc si scuza-ma daca am folosit protocolul.Imi pare rau ca nu sunt acolo,am fost in decembrie laparintii mei sper ca si acum de paste sa merg acolo sa o ajut pe mama ca asa vrea ea si asa suntem obisnuiti,chir daca noi nu sarbatorim pastele dar il respectam si suntem o familie.Cand voi ajunge acolo cu siguranta am sa te contactez sper sa nu ma uiti pana atunci.Heheheheeh!
pace
Postat pe 18 Martie 2008 19:58
islamistelor lasati fetele tinere in pace si nu va mai dati sfinte ca sub straiele voastre e mult jeg real si spiritual.nu mai intoxicati lumea cu?credinta voastra minune si lasati-ne sa traim asa cum ne-a lasat Dumnezeu;pe linga asta mai studiati putin ca sinteti in afara problemei cu multe.................

Postat pe 19 Martie 2008 12:22
viata meaaaaaaaaaaa......daca ai ceva de comentat...comenteaza la subiect si nu aiurea....nimeni nu ti-a interzis sa traiesti cum vrei...nimeni nu te-a instigat sa intri in islam,si cu atat mai mult nimeni nu a jignit pe nimeni aici...era o discutie,o diferenta de opinii,si eu nu am facut decat sa incerc sa demonstrez ca islamul nu e ceea ce vedeti la tv...cenzura si sablonul impus de mass-media...este un mod de viata,..dupa care traiesc ~2,3 mlrd oameni si nu sunt cu nimic mai rai sau mai buni decat celelalte 3.3 mlrd de crstini ,evrei,budhisti,protestanti...etc....SI TE-AS SFATUI SA STUDIEZI MAI MULT,INAINTE SA ARUNCI CU NOROI....IN PRIMUL RAND "ISLAMISM"ESTE UN TERMEN APARUT CA RASPUNS LA NATIONALISMUL ARAB SI DESEMNEAZA UN CURENT IN GANDIREA POLITICA MUSULMANA..ARE UN CONTINUT MILITAR SI POLITIC,DECI ESTE O DOCTRINA POLITICA.....SI NU VAD CE LEGATURA AVEM NOI CU CUVANTUL PE CARE L-AI UTILIZAT...:)ASA CA IMI PARE CA TU ESTI CAM IN AFARA PROBLEMEI...NU SUNT O PERSOANA VIOLENTA SI ARTAGOASA:)DAR NU SUNT INDIFERENTA ATUNCI CAND MI SE ADUC ACUZATII PROSTESTI,DE GENUL CA :"INTOXIC PE CINEVA CU CREDINTA"....CREDINTA E CUVANTUL LUI DUMNEZEU...INDIFERENT IN CE MOD NE RUGAM LA EL,DUMNEZEU E UNU PU TOTI...ASA CA MAI REVIZUIESTE-TI ORIENTARILE RELIGIOASE SI DEMONSTREAZA CA ESTI O BUNA CRESTINA...IN REST PACE...

Postat pe 19 Martie 2008 20:29
VIATA MEA.....AM MAI CITIT PRIN SUBIECTE SI AM VAZUT COMENTARIILE D-TALE...AM RAMAS SOCATA DE MODUL TAU DE EXPRIMARE CARE E TOTAL INOPORTUN PU VARSTA D-TALE....SA FOLOSESTI ASEMENEA CUVINTE SI INJURATURI...DOAMNE FERESTE....SI MAI VORBESTI DE DUMNEZEU.....

Postat pe 19 Martie 2008 20:51
draga viatamea!
Sper ca lectia de dezvoltare a cuvantului Islamism v-a ajuns incat sa ajungeti in masura sa dati lectii cuiva de aici pe forum.
Aici nimeni nu obliga pe nimeni la nimic,mai mult daca doriti un site cu injurii si acuze va rog frumos sa il creati dumneavoastra,tot acolo veti avea sansa sa va exprimati liber,desii cred ca in vocabularuldumneavoastra cuvantul respect nu exista.Verset din Biblie:IUBESTE-TI APROAPELE,,
La varsta dumneavoastra as avea grija ce cuvinte folosesc pentru ca daca aveti copii trebuie sa fiti exemplu pentru ei.
Comportati-va exat varstei dumneavoastra,si dati dovada de bun simt si incercati sa vorbiti mai pelimba noastra adica ,,limba romana,,si nu folositi cuvinte de mahala.
Cu respect.Domnul sa va indrume pasii ...Pace
pace
Postat pe 20 Martie 2008 01:08
Cred ca este vorba de un barbat.Ca o femeie nu ar vorbi asa urat..Sper..

Postat pe 20 Martie 2008 09:22
chiar dc nu sunt un "fan" al islamului si mi-am spus parerea despre islAM, NU SUNT DE ACORD CU MODUL DE EXPRIMARE AL UNORA. PUTEM DISCUTA IN CONTRADICTORIU DAR CU LIMITA LA INJURII.

Postat pe 20 Martie 2008 11:15
sunt de acord cu tine vivi anna....suntem oameni maturi si chiar daca mai apar divirgente asta nu inseamna ca trebuie sa recurgem la violenta,injurii si fapte nechibzuite....trebuie sa fim oameni si nu prin cuvinte ci prin fapte,sa ne expunem punctul de vedere in asa mod incat sa fim intelese corect si sa nu jignim sentimentele celor din jur....pace voua..

Postat pe 20 Martie 2008 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde e super cald de Craciun ? 8 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 08:01
greva 8 De la: ginetta 11 Noiembrie 2008 16:21
un sfat:-s(plssss 10 De la: FLORY_DULCIK 21 Septembrie 2009 18:10
help ! :(( 5 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 12:04
Zodiile si imbracamintea 49 De la: crsfmv 18 August 2009 22:14