Setari Cookie-uri

Sufletul pereche

Poate k sunt dura, da eu nu cred in suflete pereche...
EuBebelusa
Postat pe 22 August 2008 16:44
Fiecare om are liber arbitru...crede sau nu in ceva...dar asta nu inseamna ca ceea ce exista ,dispare sau apare in functie de credinta noastra....daca in fata mea se afla o masa , dar eu nu cred ca ea exista,asta nu inseamna ca masa respectiva dispare , doar ca sa se potriveasca cu ceea ce cred eu sau nu ...Notiunile universului exista independent de vointa si credinta noastra..faptul ca eu le ignor , nu-mi da mie nici un merit,din contra ,am de pierdut pentru ca refuz cunoasterea unei informatii,sa tin cont de ceva ce m-ar putea ajuta sau sa ma puna la adapost pentru ca sunt avizat de ceea ce exista....asa si cu sufletul pereche ...Iti recomand sa citesti Platon,pe el nu-l mai poti acuza de nimic , este un mare filosof antic care a avansat primul acest lucru...citeste Mitul Androginului si apoi citeste Mitul Pesterii si vezi cat de jalnic sufera un om care se ia dupa iluzii ,ignorand cunoasterea....imbogateste-te cu cunoasterea lasata de altii si nu in van....Deschide-ti mintea , n-o lasa sa prinda panze .....Mai ales ca suntem deja in era Varsatorului,era eminamente spirituala....E timpul sa ne trezim ...

Postat pe 23 August 2008 16:23
am crezut shi eu odata k mi`am gasit sufletul pereche... ne intzelegeam din priviri! dar, deh, m-am inshelat! adika eu inka ma gandesc la el, shi nu cred k voi mai gasi pe cineva la fel vreodata! pakat k sentimentul nu e reciproc!
ankutzikaa
Postat pe 23 August 2008 16:44
ankutizikaa:ti-a zis el ca nu e reciproc?sau d c esti asa convinsa?
DeeaCatalina
Postat pe 25 August 2008 20:36
La fel sunt si eu, eu ma gandesc si ink mai am sperante desi toata lumea zice k nu merita si el, mi-a spus clar k nu-l mai intereseaza. Deci, nu mai cred in suflete pereche. Sunt doar relatii unde unul iubeste si sufera si celalalt merge mai departe k si cum nimic nu sar fi intamplat.
EuBebelusa
Postat pe 26 August 2008 16:51
daca nu-l intereseaza nu sunteti suflete pereche, intre ele totul e reciproc.
DeeaCatalina
Postat pe 26 August 2008 16:54
"Sufletele pereche sunt acele fiinte care de-a lungul mai multor vieti si-au creat o karma pozitiva si li se mai da o sansa de a se intilni in aceasta viata, pentru a se ajuta reciproc, pentru a lucra la un proiect comun. Se regasesc pentru ca au ceva sa-si transmita sau sa-si predea unul altuia pentru o evolutie pozitiva in aceasta viata. Rareori se intalnesc pentru a evolua alaturi intr-o viata comuna.
Sufletele pereche se intalnesc intr-un moment critic al existentei lor, unde s-au blocat si nu mai pot evolua spiritual, iar regasirea si iubirea dintre ei are drept scop sa-i ajute sa se deblocheze si sa-si continue menirea spirituala. Intalnirea cu sufletul pereche are un rol in destin: ne schimba viata, viziunea asupra vietii, modul de a intelege destinul, sau rolul lui este concret: ne ajuta sa depasim o mare proba, a venit sa ne arate o cale, sa ne atraga atentia asupra unui pericol.Exista un sentiment aparte care iti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decat pentru alte persoane. Nu e doar atractia fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice. Dar regasirea sufletului pereche este si dureroasa: poti simti dureri fizice daca nu esti cu el, dorul poate fi imens, sentimentul ca nu sunteti impreuna poate fi foarte greu de suportat, depui un efort supraomenesc stiindu-l departe.Intre cei doi exista o intelegere mutuala si o mare armonie si un sentiment de fuziune profunda la toate nivelele, nu doar la cel fizic. Intr-un fel acest interaspect reface unitatea androginului, mitologic omul fiind initial bisexual si ulterior Divinitatea separandu-l in doua elemente distincte (barbat si femeie) care se cauta indefinit de-a lungul reincarnarilor ca doua jumatati ale unui talisman magic(Vezi Platon)Chiar daca simti ca ti-ai gasit sufletul pereche, nu este obligatoriu ca de aici sa iasa o casatorie. Intalnirea cu sufletul pereche poate dura de la cateva ore pana la cativa ani, dar ni se ofera sansa de a invata o lectie de destin extrem de importanta. Relatia nu beneficiaza intotdeauna de happy-end, desi se spune ca este o binecuvantare sa-ti intalnesti sufletul pereche si nu ai dreptul sa ratezi aceasta sansa. Intalnirea cu sufletul pereche este un eveniment unic in viata. Unii nici nu au aceasta ocazie, asa ca trebuie sa te consideri o persoana norocoasa daca in aceasta viata ai posibilitatea sa-ti cunosti jumatatea."






Postat pe 26 August 2008 19:47
suflet pereche exista ......dar ...trebuie cautat....

Postat pe 26 August 2008 19:49
"Intre cei doi exista o intelegere mutuala si o mare armonie si un sentiment de fuziune profunda la toate nivelele, nu doar la cel fizic."
perfect de acord.l-am intalnit.

"Relatia nu beneficiaza intotdeauna de happy-end, desi se spune ca este o binecuvantare sa-ti intalnesti sufletul pereche si nu ai dreptul sa ratezi aceasta sansa. Intalnirea cu sufletul pereche este un eveniment unic in viata. Unii nici nu au aceasta ocazie, asa ca trebuie sa te consideri o persoana norocoasa daca in aceasta viata ai posibilitatea sa-ti cunosti jumatatea."
n-am ramas impreuna,dar nici nu mai pot fi cu adevarat cu altcineva daca eu stiu cine e acel EL.

ramane doar resemnarea si bucuria ca l-am cunoscut.
DeeaCatalina
Postat pe 26 August 2008 23:57
da....e suprema multumire sa stii ca l-ai intalnit...suprema implinire..
moldavian_d
Postat pe 28 August 2008 13:20
ideea este ca atunci cand ti-ai dat seama ca ti-ai gasit sufletul pereche incepi sa uiti de standarde. cine a stabilit aceste standarde? ce este mai important..sa nu cobori sub ele sau sa fii fericit langa un om care e trup si suflet langa tine?! asa gandeam si eu la o varsta ..acum la 32 de ani pot spune ca mi-am gasit jumatatea..chiar daca nu se ridica la asteptarile mele . in schimb stie sa asculte , sa ma sfatuiasca , sa ma ierte, sa fie romantic , sa ma iubeasca , sa-mi aduca flori fara motiv, sa-mi deschida usa cand urc in masina, sa-mi spuna ca e plecat dar sa sune soneria in acelasi timp..lucruri marunte care te fac fericit! aaaa si inca ceva foarte important DRAGOSTEA NU ARE VARSTA!
borderline
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:03
Sufletul pereche este ceva ideal, este un vis care se spune ca poate deveni realitate. Sufletul pereche are o valoare inestimabila, este de nepretuit si persoanele care isi gasesc sufletul pereche sunt probabil persoane de o certa valoare universala. Cu totii ne dorim sa ne gasim sufletul pereche si visam la el probabil fara incetare, il cautam in persoana draga de langa noi, alteori aiurea, in alte parti, pana obosim. Sufletul pereche dupa parerea mea nu tine primordial nici pe departe de asteptarile si pretentiile fiecaruia dintre noi ci esentialmente tine de o corespondenta transcedentala spirituala dintre doua suflete umane aflate numai Cel de Sus stie pe unde..... Si uite asa, dupa un algoritm stiut numai de El, ne chinuim sa ajungem si sa atingem sufletul pereche, dupa care tanjim si visam necontenit.....

Postat pe 13 Decembrie 2008 00:25
Un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:07
eu cred k oricine are un suflet pereche, numai ca unii il gasesc mai devreme iar altii mai tarziu, in timp ce unele persoane pot alerga si o viata in cautarea lui

Postat pe 4 Martie 2009 15:14
hello
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 23:52
De la: DeeaCatalina, la data 2008-08-21 18:54:53Ce tema delicata..sufletul pereche..el exista si intalnirea cu el e de natura divina, la fel ca si legatura dintre sufletele pereche, e de natura divina si nu se poate pierde, chiar daca ele incearca sa se impotriveasca acestei legaturi.Ar fi multe de spus aici...si cel mai important e ca atunci cand il intalnesti O SIMTI, sufletul tau iti spune, sufletul tau vorbeste cu el fara ca tu sa-ti dai seama, vorbeste prin tine, se bucura prin tine..e minunat.



Cata dreptate ai!!!!!!!
Simti ca este AL TAU,A TA,.........si esti fericit,....chiar daca nu este de la inceput ...ROZ totul...
TEODORRD
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:04
suflete pereche........ce cuvinte mari.Nu cred ca exista asa ceva(sau cel putin nu de la inceput),cred in interese,idealuri,idei,principii comune.Abia dupa ce se cunosc intimp se poate spune ca sint suflete pereche,asta neinsemnind ca sint la fel din toate punctele de vedere si ca vor constitui o pereche pt. totdeauna.Vor fi suflete pereche atita timp cit vor avea aceleasi idealuri si aceleasi valori,cind acestea nu mai corespund fiecare isi va cauta alt drum.
kudika033765
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:51
Eu cred ca foarte putini oameni ajung sa-si intalneasca sufletul pereche tocmai pentru ca aleg un anume mod de viata si o anume gandire. Cred ca doar unor oameni le este dat sau le este permis mai bine spus sa isi intalneasca sufletul pereche. Si cred ca din acestia putini care sunt binecuvantati sa-l intalneasca, si mai putini sunt binecuvantati sa petreaca o viata impreuna. Se intampla, dar extrem extrem extrem de rar, atat de rar incat majoritatea dintre noi nu vom cunoaste un singur om care sa-si fi intalnit sufletul pereche in decursul acestei vieti.
liliana2005
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:25
my bn sa nu ai pe nimeni deact sa te sacaye toata ziua..si sa se supere din nimicury...pfffffffffff..my bn singura
kudika_alexia051568
Postat pe 23 Septembrie 2009 00:22
De la: kudika033765, la data 2009-09-22 18:51:49suflete pereche........ce cuvinte mari.Nu cred ca exista asa ceva(sau cel putin nu de la inceput),cred in interese,idealuri,idei,principii comune.Abia dupa ce se cunosc intimp se poate spune ca sint suflete pereche,asta neinsemnind ca sint la fel din toate punctele de vedere si ca vor constitui o pereche pt. totdeauna.Vor fi suflete pereche atita timp cit vor avea aceleasi idealuri si aceleasi valori,cind acestea nu mai corespund fiecare isi va cauta alt drum.


Da, Cuvinte mari,dar,atunci cand se intampla sa gasesti persoana care poti spune ca este sufletul pereche,ti se schimba viata !!
Cum spui,dupa ce ajungi sa o,il,cunosti in timp,sa il intelegi,sa ii cunosti idealurile,sa te convingi ca aveti idei comune,teluri,activitati,vise,.....poti spune ca ai intalnit SUFLETUL PERECHE !!
TEODORRD
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:38
stiti cum vine treaba "pan sa il gasesti pe fat frumos trebuie sa saruti multe broaste"tre sa cautati ca sa il gasiti
dulcyka
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:54
De la: , la data 2008-08-26 19:47:05"Sufletele pereche sunt acele fiinte care de-a lungul mai multor vieti si-au creat o karma pozitiva si li se mai da o sansa de a se intilni in aceasta viata, pentru a se ajuta reciproc, pentru a lucra la un proiect comun. Se regasesc pentru ca au ceva sa-si transmita sau sa-si predea unul altuia pentru o evolutie pozitiva in aceasta viata. Rareori se intalnesc pentru a evolua alaturi intr-o viata comuna.
Sufletele pereche se intalnesc intr-un moment critic al existentei lor, unde s-au blocat si nu mai pot evolua spiritual, iar regasirea si iubirea dintre ei are drept scop sa-i ajute sa se deblocheze si sa-si continue menirea spirituala. Intalnirea cu sufletul pereche are un rol in destin: ne schimba viata, viziunea asupra vietii, modul de a intelege destinul, sau rolul lui este concret: ne ajuta sa depasim o mare proba, a venit sa ne arate o cale, sa ne atraga atentia asupra unui pericol.Exista un sentiment aparte care iti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decat pentru alte persoane. Nu e doar atractia fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice. Dar regasirea sufletului pereche este si dureroasa: poti simti dureri fizice daca nu esti cu el, dorul poate fi imens, sentimentul ca nu sunteti impreuna poate fi foarte greu de suportat, depui un efort supraomenesc stiindu-l departe.Intre cei doi exista o intelegere mutuala si o mare armonie si un sentiment de fuziune profunda la toate nivelele, nu doar la cel fizic. Intr-un fel acest interaspect reface unitatea androginului, mitologic omul fiind initial bisexual si ulterior Divinitatea separandu-l in doua elemente distincte (barbat si femeie) care se cauta indefinit de-a lungul reincarnarilor ca doua jumatati ale unui talisman magic(Vezi Platon)Chiar daca simti ca ti-ai gasit sufletul pereche, nu este obligatoriu ca de aici sa iasa o casatorie. Intalnirea cu sufletul pereche poate dura de la cateva ore pana la cativa ani, dar ni se ofera sansa de a invata o lectie de destin extrem de importanta. Relatia nu beneficiaza intotdeauna de happy-end, desi se spune ca este o binecuvantare sa-ti intalnesti sufletul pereche si nu ai dreptul sa ratezi aceasta sansa. Intalnirea cu sufletul pereche este un eveniment unic in viata. Unii nici nu au aceasta ocazie, asa ca trebuie sa te consideri o persoana norocoasa daca in aceasta viata ai posibilitatea sa-ti cunosti jumatatea."

Dupa ce am citit si recitit frazele de mai sus ,a trebuit sa recunosc ca am intilnit sufletul pereghe.Trairile sint atit de puternice ,poti crede ca cineva divin a facut o magie ,de fapt este viata si fara sa fi intrebata "SCHIMBARE DE DESTIN".Evolutia spirituala ,lumineaza calea catre SUFLETUL PERECHE .



kudika002015
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:09
De la: alexana2010, la data 2008-06-27 14:13:27Parerea mea este ca nu trebuie sa asteptam sufletul pereche. Viata e data ca sa fie traita si deci ... de cd sa nu profiti de ocazii?Nu se stie niciodata de unde apare fat frumos cu BMW sau Ileana Cosanzeana .
Eu mi-am gasit fericirea din prietenie si poate aveti si voi bafta


mda....si are si BMW,nu??? :-j
monaq
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:54
nu cred cã existã suflet pereche...cândva am crezut....doar vorbe...
catalina69
Postat pe 21 Octombrie 2009 12:18
Nu cred nici in dragoste si nici in suflete pereche desi sunt cu acelasi barbat de 5 ani de zile..
Aphrodite
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:55
de multe ori sufletul pereche este chiar langa noi si suntem prea orbi k sa l recunoastem.....oricum marea dragoste se intalneste o singura data in viata,,,parerea mea.ferice de cei ce si au intalnit o!..ceilalati...deschideti mai mult ochii:) eu o astept.....sa si revina
crsfmv
Postat pe 22 Octombrie 2009 00:09
esti tare!nu l iubesti?
crsfmv
Postat pe 22 Octombrie 2009 00:10
De la: MaraDonna, la data 2009-10-21 18:55:10Nu cred nici in dragoste si nici in suflete pereche desi sunt cu acelasi barbat de 5 ani de zile..


esti tare!nu l iubesti?
crsfmv
Postat pe 22 Octombrie 2009 00:12
Nu-l iubeste....poate are doar BMW...!
TEODORRD
Postat pe 22 Octombrie 2009 06:11
Exista suflete pereche, si sansele sa se intalneasca depind de lectia ce o au de invatat in viata asta, pentru ca sentimentul intalnirii e atat de puternic incat iti schimba viata. Dar de la intalnire inainte, depinde de cat sunt de evoluate ca sa ramana impreuna.
Chiar daca nu raman impreuna, exista un alt motiv pentru care s-au cunoscut, si anume evolutia spirituala.
DeeaCatalina
Postat pe 22 Octombrie 2009 18:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parastas 5 De la: kudika_35337 8 Iulie 2013 15:47
cum sa fac ???? 13 De la: Narcisa_Ana 23 Octombrie 2009 17:31
l-am sufocat cu iubirea mea? 15 De la: deyutza92 7 Martie 2012 18:38
AMOUR SANS LIMITE NI DE TEMPS NI DE SPACE,,, 10 De la: dandanaua_reloaded 4 Februarie 2009 01:22
Oare ma mai iubeste...? 12 De la: kudika098645 10 Iunie 2010 01:10