Setari Cookie-uri

Sufletul pereche

mda...nu stiu ce sa zic deea...ai si tu dreptate intr un fel....dar sigur tyu nu ai intanit sufletul pereche
catalina69
Postat pe 22 Octombrie 2009 21:02
De la: catalina69, la data 2009-10-22 21:02:27 mda...nu stiu ce sa zic deea...ai si tu dreptate intr un fel....dar sigur tyu nu ai intanit sufletul pereche


Daca nu l-as fi intalnit nu as scrie pe topicul acesta.
DeeaCatalina
Postat pe 23 Octombrie 2009 18:28
vreau si eu...cresc pe camp,sau ii gasim pe la colturi???da' unde s-au ascuns????
cocco
Postat pe 27 Octombrie 2009 21:51
Cocco dupa felul cum il cauti (sufletul pereche) precis sa ascuns si ai sa-l gasesti in alta viata ,dar nu stiu in care...!
kudika002015
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:26
De la: cocco, la data 2009-10-27 21:51:46vreau si eu...cresc pe camp,sau ii gasim pe la colturi???da' unde s-au ascuns????


calatoreste, pe al meu l-am intalnit intr-un microbuz de targu-mures-bucuresti
DeeaCatalina
Postat pe 28 Octombrie 2009 19:14
De la: kudika002015, la data 2009-10-28 18:26:00Cocco dupa felul cum il cauti (sufletul pereche) precis sa ascuns si ai sa-l gasesti in alta viata ,dar nu stiu in care...!


Am doar o viata.daca vine, il astept cu bratele deschise;oricum am ochii larg deschisi...
cocco
Postat pe 29 Octombrie 2009 21:07
Pentru un "suflet pereche" trebuie sa ai mintea deschisa,spiritul putin simt cu...ochii , succes!
kudika002015
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:04
De la: DeeaCatalina, la data 2009-10-22 18:14:07Exista suflete pereche, si sansele sa se intalneasca depind de lectia ce o au de invatat in viata asta, pentru ca sentimentul intalnirii e atat de puternic incat iti schimba viata. Dar de la intalnire inainte, depinde de cat sunt de evoluate ca sa ramana impreuna.
Chiar daca nu raman impreuna, exista un alt motiv pentru care s-au cunoscut, si anume evolutia spirituala.


frumos si adevarat
stardancer
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:12
Jung avea o teorie extrem de interesanta despre sufletele pereche. de fapt, teoria nu era inventia lui, o preluase si el din orient unde avea deja sute sau mii de ani vechime. este vorba de acel "Animus -anima", contrapartea din fiecare. Femeia interioara, in cazul barbatilor si barbatul interior, in cazul femeilor. aceste fiinte ascunse in noi nu sunt niste abstractiuni. Ele sunt PERSONALIZATE. Cum ar fi, in cazul lui Ionel Xulescu, femeia lui interioara e bruneta, focoasa, ii plac calatoriile... alt barbat poate avea alt tip de femeie interioara. la fel si la femei. Astfel incat, noi urmarim toata viata(constient sau nu) sa gasim pe cineva care se suprapune cat mai mult peste ceea ce avem deja in noi. cele mai multe scoli spirituale spun ca, de fapt, aceste contraparti interioare ale noastre nu sunt altceva decat SUFLETUL fiecaruia care s-a "deghizat" astfel pentru a fi noi mai interesati de el. Iar sufletul este legatura noastra cu Dumnezeu. Deci, sufletul pereche este ceva ce purtam mereu in noi iar fiecare iubire adevarata careia ne deschidem cu toata inima este un pas catre Dumnezeu si catre desavarsirea noastra...
stardancer
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:26
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-10-30 19:44:01
De la: cocco, la data 2009-10-29 21:07:11
De la: kudika002015, la data 2009-10-28 18:26:00Cocco dupa felul cum il cauti (sufletul pereche) precis sa ascuns si ai sa-l gasesti in alta viata ,dar nu stiu in care...!


Am doar o viata.daca vine, il astept cu bratele deschise;oricum am ochii larg deschisi...
...Gata am venit!


de cand te asteptam, unde ai stat ascuns pana acum???
cocco
Postat pe 1 Noiembrie 2009 00:33
pai cautal mai bn daca vrei sa ti gasesti sufletelul pereche
poate e chiar langa tine si nu ti dai seama?incearca toate variantele nu stiu exact ce sa ti spun mai incearca !
nini8110
Postat pe 1 Noiembrie 2009 14:08
Mai fetelor, de cand cu topicul asta uite ca poate am gasit si eu sufletul pereche...eram atat de cinica incat nu imi dadeam seama ca sta langa mine de 10 luni si ca atat cat il plac eu ma place si el, sau poate chiar mai mult...doar ca seamana putin cu o poveste de Andersen, in care dupa atata timp ne declaram sentimentele tinute bine ascunse pana acum... mi-e frica sa nu fie doar un vis!
Va pup pe toate!
cocco
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:21
exista doar trebuie sal cauti cu atentie ,iar cand la-i gasit nu-i da drumu
pacat cand iti dai seama prea tarziu k lai avut langa tine.
alyn27
Postat pe 3 Septembrie 2010 23:39
hei buna :) am vazut topicul si e foarte interesant ,pacat ca se merge foarte putin mai departe cu discutia ..eu cred ca exista suflet pereche,numai ca suntem f putini pregatiti sa-l recunostem ..poate e vorba de karma sau edstin sau pur si simplu atentia ne este distrasa in alta parte de lucruri care stralucesc dar de fapt nu-s "stralucitoare" fi-ti atenti in jurul vostru si ascultati-va inima ..cred ca ea e singura care stie ce e mai bine ...inima nu mintea succese
make_up
Postat pe 9 Septembrie 2010 17:16
pana si sufletul tau pereche te poate rani intr-o zi...
straina
Postat pe 12 Septembrie 2010 07:13
De la: straina, la data 2010-09-12 07:13:00pana si sufletul tau pereche te poate rani intr-o zi...
poate in cazul i8n care il ranesti si tu...
kudika029282
Postat pe 12 Septembrie 2010 12:41
De la: kudika029282, la data 2010-09-12 12:41:09
De la: straina, la data 2010-09-12 07:13:00pana si sufletul tau pereche te poate rani intr-o zi...
poate in cazul i8n care il ranesti si tu...

nu...chiar fara sa-l ranesti deloc.
straina
Postat pe 12 Septembrie 2010 16:53
De la: stardancer, la data 2009-10-30 20:12:11
De la: DeeaCatalina, la data 2009-10-22 18:14:07Exista suflete pereche, si sansele sa se intalneasca depind de lectia ce o au de invatat in viata asta, pentru ca sentimentul intalnirii e atat de puternic incat iti schimba viata. Dar de la intalnire inainte, depinde de cat sunt de evoluate ca sa ramana impreuna.
Chiar daca nu raman impreuna, exista un alt motiv pentru care s-au cunoscut, si anume evolutia spirituala.


frumos si adevarat

de-ar fi asa...ne-am casatori de sute de ori....ce sa zik....e
cobra_dm
Postat pe 12 Septembrie 2010 17:03
De la: DeeaCatalina, la data 2009-10-22 18:14:07Exista suflete pereche, si sansele sa se intalneasca depind de lectia ce o au de invatat in viata asta, pentru ca sentimentul intalnirii e atat de puternic incat iti schimba viata. Dar de la intalnire inainte, depinde de cat sunt de evoluate ca sa ramana impreuna.
Chiar daca nu raman impreuna, exista un alt motiv pentru care s-au cunoscut, si anume evolutia spirituala.

mda!
pickard
Postat pe 13 Septembrie 2010 12:52
Am putin peste 30 de ani, sunt casatorit, cu copii si vreau sa spun ca vara aceasta mi-am intalnit sufletul pereche in persoana unei prietene bune de familie, care este la randul ei casatorita.
Cu toate ca auzisem mai multe povesti in legatura cu sufletele pereche, consideram ca totul este un mit, insa la cateva zile dupa ce am simtit-o in bratele mele, am realizat intradevar, pe zi ce trecea, mai bine zis fiecare ora petrecuta cu acea superba femeie este o experienta unica, si nu ma refer la latura sexuala, relatia noastra bazandu-se mai mult pe prietenie, dragoste, latura emotiva…, m-am convins fiind sigur ca aceasta fiinta este sufletul meu pereche.

Totul intre noi s-a intamplat fulgerator…., parca ne citim unul altuia gandurile , vorbim din priviri, iar in momentele cand suntem impreuna , simt ca traiesc intr-un alt univers. O simt cum este si traieste in inima mea, o simt de la distanta, si cel mai frumos, este ca o simt in toata complexitatea ei, ca si cum as cunoaste-o de o viata, nu doar de trei luni de cand suntem apropiati.

Dar,….. acum vine durerea cea mare , care ma framanta... Cu toate ca simt ca Ea este Sufletelul Meu Pereche, nu pot sa o am aproape de inima mea, nu se poate sa fim impreuna ca o familie. Eu am copii si ii iubesc mai mult ca viata, nu vreau sa ma despart de ei, si sa-i iau cu mine nu ma lasa sistemul nostru juridic. Ea ma intelege in aceasta problema, si incearca sa “ ma tina cu picioarele pe pamant ”, insa eu simt cum inima mea tanjeste dupa Sufletelul Meu. O ador !!!, Ea este “ Povestea de Dragoste a Vietii Mele”, si sunt foarte fericit ca am ajuns sa imi cunosc jumatatea, dar pe masura ce zilele trec imi dau seama ca in momentul de fata nu pot sa-i ofer ceea ce as dori , adica o viata fericita impreuna.

Nu stiu ce as putea sa fac !!!???... imi doresc prea mult sa o stiu fericita, ca sa-i cer sa ma astepte… o perioada de timp, nu doresc sa-i fac promisiuni care s-ar concretiza in viitorul indepartat. Este o femeie tanara, in floarea varstei, vreau sa simta si sa-si traiasca viata cum doreste, nu conditionata de mine...
Cu toate acestea, in inima mea simt ca o iubesc cu toata suflarea , zambetele si lacrimile vietii mele , o simt cum ea este iubita mintii, inimii si trupului meu, printesa fermecatoare a viselor mele romantice, incantarea si minunea sufletului meu !!! Astfel va ramane pururea...

Sunt constient ca ma aflu in fata celei mai mari dileme ale existentei mele, si astept parca o minune , o interventie divina care sa ne apropie pentru totdeauna. Dar pana atunci ma consolez cu faptul ca am reusit sa-mi intalnesc sufletul pereche in aceasta viata si sa traiesc dragostea adevarata, pura la care doar am visat pana acum....

In loc de incheiere vreau sa spun ca doar cine a trecut prin asa ceva este capabil sa inteleaga faptul ca a-ti intalni sufletul pereche este ceva unic in viata, divin si putine persoane au aceasta sansa,... dar sa mai si traiasca o poveste de dragoste impreuna.
sulfetul_meu04
Postat pe 17 Noiembrie 2010 18:30
ia-te uita un barbat care-si recunoaste sufletul pereche!bravo!
daca sunteti ,,captivi'' in alte familii nu incercati sa iesiti cu forta din ele ptr a fi impreuna,faptul ca v-ati intilnit e un privilegiu si trebuie sa pretuiti asta
intilnirea cu sufletul pereche apare intr-un moment imp.din viata fiecarui cind:
1 ptr aplati o datorie
2 ptr a li se plati o datorie
3 ptr a indrepta un rau si ainvata o lectie
4 din cauza unei morti premature intr-o viata anterioara
5 ptr evolutia sufletului
6 ptr a completa sau a duce ceva la bun sfirsit
7 ptr a ajuta un alt suflet
8 din dragoste
de obicei simtim ptr ce ne-am regasit,acum ramine sa te analizezi si sa vezi ce simti
daca concluzia e ca faci sex minunat cu ea,atunci nu cred ca e sufletul tau pereche
utad
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:10
si eu cred ca l-am intalnit...
e vorba despre fostul meu prieten. cand ne-am cunoscut a fost ...magic...nici unul dintre noi nu mai vorbea coerent. nu mai stiam cum sa reactionam. va zic sincer ca nu e un barbat frumos sau f sexy dar ce am simtit din prima clipa cand l-am vazut nu am mai simtit cu nimeni niciodata in viata mea. ma simteam linistita si in siguranta. stiu ca la 5 minute dupa ce ne-am cunoscut m-am urcat in masina lui. primul gest pe care il fac de cand ma stiu cand ma urc intr-o masina (chiar si in a tatalui meu care conduce cu 30 la ora) e sa imi pun centura. cu el nu am facut-o...
in fine...sunt multe de spus...as putea scrie o carte. e greu de explicat. poate credeti ca nu sunt in toate facultatile mintale. dar a fost ciudat, diferit!nu doar o indragosteala. si sa va spun sincer nici nu prea cred in chestii din astea cu suflete pereche.
stiam ce gandeste din prima zi. stiam cine e si m-am speriat rau de tot. in general toata relatia m-am mintit si nu am vrut sa imi ascult intuitia. la un moment dat am inceput sa ne certam si nu ne-am oprit pana nu s-a terminat.
nu l-am mai vazut de 4 luni si nu am purtat nici o conversatie decenta cu el de atunci. de fapt in 4 luni am vorbit o singura data si nu imi amintesc nimic :(. parca eram in transa. el tipa, eu voiam sa par indiferenta...dar de fapt simteam ca ma sufoc. cred ca mi-a iesit indiferenta totusi :)))))
nu stiu cum l-a marcat pe el relatia. si-a pus o masca si s-a comportat de parca nu m-a cunoscut niciodata.
eu am evoluat mult pe plan personal. am inteles atatea. 1 moment, o clipa, clipa cand am stiut ca l-am pierdut..si suferinta de dupa m-au maturizat enorm.
poate asa a fost sa fie

probabil asa e viata

cred in continuare in iubire. stiu ca o sa cunosc pe altcineva. dar stiu in acelasi timp ca ce am trait cu el nu va mai fi cu altcineva. pt ca sunt momente pe care nu le putem programa noi. oricat m-as chinui cu altcineva. orice as face...nu va mai fi la fel.
ploidevise
Postat pe 21 Noiembrie 2010 16:58
suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.
poker_shark
Postat pe 21 Noiembrie 2010 21:34
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
pickard
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:10
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....
cristinxxx
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:16
De la: cristinxxx, la data 2010-11-21 22:16:50
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....


mi se pare mie sau esti infipt cu dintii in posteriorul meu?!
pickard
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:31
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:31:15
De la: cristinxxx, la data 2010-11-21 22:16:50
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....


mi se pare mie sau esti infipt cu dintii in posteriorul meu?!







... ce simti tu se numeste ... limba ... iti spun eu ...

marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:35
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:31:15
De la: cristinxxx, la data 2010-11-21 22:16:50
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....


mi se pare mie sau esti infipt cu dintii in posteriorul meu?!


Barbie30_
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:38
De la: marco918, la data 2010-11-21 22:35:16
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:31:15
De la: cristinxxx, la data 2010-11-21 22:16:50
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....


mi se pare mie sau esti infipt cu dintii in posteriorul meu?!







... ce simti tu se numeste ... limba ... iti spun eu ...



eu , ca si obrazul, am fundul foarte gros simt asa o gadilatura ce de limbric anemic
eram sa mai zic niste prostii dar e pacat de topicul asta
tarane! hai sa ne porcaim in alta parte1
pickard
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:39
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:31:15
De la: cristinxxx, la data 2010-11-21 22:16:50
De la: pickard, la data 2010-11-21 22:10:06
De la: poker_shark, la data 2010-11-21 21:34:22suflete pereche? Imi vine sa rad. Luati fetelor o carte cu ileana cosanzeana...iubirea este un mit rupt din basme,sf uri si fabulatii. Nu exista asa ceva iar daca exista o potrivire de caracter si va intelegeti bine cu cineva e pura intamplare si sintagma te iubesc e un fel de a spune ca tine la voi putin mai mult decat un tovaras.

asta e gandire de babuin
...este de preferat gandirii de pupincurist....


mi se pare mie sau esti infipt cu dintii in posteriorul meu?!
Nu este Marco ...incearca sa-ti faca ...copii
cristinxxx
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indiferenta 142 De la: Barbie30 25 Octombrie 2010 21:28
Ce visam cand eram mica... 58 De la: dixy 11 Iunie 2009 14:50
Dupa cat timp se numeste "iubire"? 50 De la: axinte_suzana 5 Iunie 2009 10:08
singura de sarbatori 125 De la: kudika_nikole 1 Ianuarie 2012 15:36
Minciuni - pro sau contra ? 11 De la: joana_rise 24 Noiembrie 2009 14:09