Setari Cookie-uri

Isus..FIUL LUI DUMNEZEU!DUMNEZEU INSUSI?PROFET?UN INVATATOR?

Anaphille aici nu este vorba despre versetele si citate aici sunt versete care se contrazic asta vroiam sa le arat eu caci toti sustin ca Biblia nu poate fi recrisa si transcrisa,caci in Biblie scrie clar ca Isus era singurul fiul alLui Dumnezeu dar multi ne acuza ba ca nu citim,si cand aducem versete clar din Biblie si vad adevarulsi nu mai au ce argmuente sa aduca argumenteaza cu,cuvinte slabe si fara folos cu prejudecati si judecati,ba unii sunt porati lapoarta idului precum domna Octaia alti judecatorii iadului altii au frica ca nu este loc pentru toti pacatosii in iad,de aceea era nevoie de aceste versete,clar ca unii dintre noi isi fac temeleiar altii doar ce citesc din ziare sau intreaba pela vecini.Cand Dumezeu ma va intreba ai raspandit cvantul meu?eu am Sa-i raspund Da Domane!Cad Isus ma va intreba ai zis tu ca nu ma iubesti pe Mine?ti-ai inchis tu inima n fata Mea?am sa-i raspund Nu ISUSE ci eu doar am crezut ceea ce a fost scris,am spus si altora si nu mau crezut,iar daca e un pacat atunci Dumnezeul nostru si al Tau Isuse sa ma pedepseasca aspru!Il iubesc pe Isus!dar nu pot sa ilcondam la moarte de 1000 de ori,Il iubesc pe Adam Noe,Iacob,Moise,Avraam,Mohammmed,saw,ii iubesc pe toti iubesc Bibia si Coranul iubesc creatiile lui Dumnezeu un singur lucru nu am sa fac si un singur lucru nu iubesc ,,IDOLATRIA,,daca as putea as arunca in aer toate bisericile care au icona si cruci......Dar Dumnezeu are grija ca inima mea sa fie plina de iubire,in primul rand De Creatorul Atotputernicul Milostivul si Induratorul Dumnezel nostru,ca apoi de toti profetii si mai apoi de cartile trimise si apoi de celalte creatii ale Lui.Amin
pace
Postat pe 25 Martie 2008 21:08
pace, sar un pic de la subiect si te intreb: TU CE CREZI CA SE AFLA DINCOLO DE MOARTE? ce se intampla cu sufletul nostru dupa ce murim?

Postat pe 25 Martie 2008 21:53
da... e un gentelman....de ce nu ai zis asa: Iisus e in sufletul meu si Il iubesc? parca suna mai bine. si sa inchei si eu : ASA SA FIE ! ca nu sunt nici Iisus ,nu sunt nici preot si nici nu zic o rugaciune ca sa folosesc ''AMIN!''

Postat pe 26 Martie 2008 10:09
parerea mea este ca mai putin important este CINE a fost decat Ce a lasat in urma.

Postat pe 26 Martie 2008 10:32
doamna PACE ,CRED CA AI LUAT-O PE ARATURA, SPER SA FI INTELES GRESIT EXPRESIA[[[DACA AS PUTEA AS ARUNCA IN AER TOATE BISERICILE CARE AU CRUCI SI ICOANE ]]]],DACA NU ,AI PROBLEMA GRAVE SI TREBUIE SA MERGI LA PSIHOLOG
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 10:49
auch, wdy ms ca ai reprodus pasajul cu pricina. am sarit peste postul dnei Pace ca este scris intr-un stil fff greoi de citit si digerat.
oricum, mie imi miroase a fanatism.

Postat pe 26 Martie 2008 11:17
d-na pace se contrazice intr-una. asta face. vrea sa zica ea ceva(cred) dar nu prea ii iese. astept sa-mi raspunda la intrebarea pe care i-am pus-o mai sus si la intrebarea: ce religie ai ?

Postat pe 26 Martie 2008 12:10
AAAAAAAA....... FANATISM E CUVANT MIC PT ACESTE DOAMNE,NU VEZI CA AU MANIA SA SE DISCULPE ,SA NE CONVINGA PE NOI .EU LE-AM PROPUS SA ADERE LA MISCAREA DE ELIBERARE A PALESTINEI,SUNT CANDIDATE SIGURE LA HAMMAS,PACAT CA NU ERAU NASCUTE IN CEL DE-AL DOILEA RAZBOI MONDIAL POATE LE LUAU JAPONEZII SA DEVINA KAMIKAZE.........FETELOR BUCURATI-VA DE VIATA , IESITI LA PLIMBARE ,NU STATI CU NASUL IN CORAN SI BIBLIE ,TOT ACOLO AJUNGEM TOTI IN RAI SAU IAD ,DACA EXISTA........HAI SA AVETI O ZI BUNA
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 12:21
wdy.......draga mea doamna, scumpa mea esti penibila zau...chiar alte cuvinte nu ai mai invatat?o tii tot cu aceeasi placa..veche demodata..scumpa mea eu cred ca esti atat de socata de viata ta incat mereu in jurul tau vezi numai razboaie kamikaze,bombe,arme,asa va comportati voi acasa?adica dumneata si sotulu dumitale?sa inteleg din cuvinteledumitale ca da!!!!!!!!!!!pacat caci viata nu inseamna numai razboaie...dar cred ca dumneata ai cosmaruri si ce visezi noaptea incerci s anu uiti ca sa ne spui si noua nu?va compatimesc sincer aveti nevoie de un ajutor specializat.........cu respect pace...
pace
Postat pe 26 Martie 2008 15:59
pace... lasa-ne ca ne-ai intoxicat destul, nu crezi? nu pricepi ca nu detii adevaruri general valabile? te astepti ca toate sa fim de acord cu tine? de compatimit nu stiu zau care ar fi...ca pana una alta voi duceti viata plina de privatiuni. chiar dc sunt evidente refuzati sa recunoasteti. despre penibil...

Postat pe 26 Martie 2008 16:08
pana la urma sa-si poarte fiecare crucea cum poate mai bine. dar propaganda proislamista ar fi cazul sa incetati sa mai faceti ca va cam loviti de prti ferecate...cu muuuuuuulte lacate.nu ma chinui sa va inteleg ca nu vreau asta.pur si simplu!

Postat pe 26 Martie 2008 16:15
pace,ti-am pus si eu niste intrebari...imi vei raspunde la ele sau nu? in caz ca nu ai vazut le repet: ce crezi tu ca se intampla cu sufletul dupa moarte si ce religie ai? atat...nimic greu..

Postat pe 26 Martie 2008 16:49
AAAA SCUZATI-MA NU AM OBSERVAT IMI CER SCUZE...SCUMPAMEA PROVIN DINTR-O FAMILIE CARE CREDEA IN DUMNEZEU SI IN ISUS.DAR CUM TARA NOASTRA ESTE CRESTINA ORTODOXA,NORMAL CA SI EI AU FOST CATALOGATI LA FEL.EU SUNT MUSULMANCA SI MA MANDRESC.M0AM CONVERTIT IANINTE DE A MA CASATORI CU SOTUL MEU.SUNT MUSULMANCA DE 11 ANI.NORMAL CA LA ACEST RASPUNS MA ASTEPT SA AM COMENTARII ABSURDE REFERITOR LA CREDINTA MEA.CACI A INTREBA CE RELIGIE ESTI E GRESIT.REFERITOR LA ADOUA INTREBARE AS PUTEA SA ZIC CA NU PREA STIU MULTE DESPRE ASTA DAR SPER SA POT RASPUNDE CAT MAI CONCIS ASTA FARA A ADUCE SI A LASA LOC DE NISTE COMENTARII ABSURDE.
dIN ACEASTA CAUZA AS DORI SA STUDIEZ MAI MULT CA SA AM UN RASPUNS MAI CONSIC SI LA OBIECT SPER SA NU FIE O CRIMA ASTA NU?DAR IN MOMENTUL IN CARE VOI STI MAI MULTE AM SA VA RASPUND IN FELUL MEU.
AS PUTEA TOTUSI SA RASPUND AS CUM AR RASPUNDE UN CRESTIN SI DE ACEEA NU AM RASPUNS PENTRU CANU PREA AM CREZUT SI NU PREA CRED.
DAR CA SA VEDETI SCUMPA DOMISOARA CACI TOTUSI AM STUDIA SI BIBLIA AM SA VA RASPUND.
DUPA BIBLIE:OMUL CAND MOARE MERGE DIRECT LANGA ISUS DACA ESTE UNUL DINTRE CEI CARE AU CREZUT IN EL,IAR CEI CARE MOR SI NU AU CREZUT IN EL MERG INTR-UN LOC DE CHIN.
POVVESTILE STIINTIFICO FANTASTICE REFERITOR LA VIATA DUPA MOARTE NU MA PREOCUPAT NICIODATA DESII AM CITI O CARTE CARE SE REFEREA LA ASTA.
DAR REPET CONTINUI SA STUDIEZ SI SPER SA VIN CU UN RASPUNS MAI CONCRET REFERIOTR LA ACEASTA INTREBARE SI SPER SA MA INTELEGETI,AS FI PUTU FOARTE USOR SA DAU CITATE DIN CARTI DESII PREFER SA STUDIEZ BIBLIA SI CORANUL REFERITOR LAACEASTA INTREBARA DRAGA DOMNISOARA ANAPHILLE DAR AS FI ONORATA SA STIU RASPUNSULDUMNEAVOASTRA AS TINE CONT DE EL DACA E UN RASPUNS CONCRET SI LA OBIECT.CU RESPECT PACE
pace
Postat pe 26 Martie 2008 17:35
SIGUR CA AI DEVENIT MUSULMANCA INAINTE SA TE CASATORESTI CU ACTUALUL SOT,PENTRU CA A AVUT GRIJA ALTIL SA-TI SUCEASCA MINTILE ,APOI NU TE-A LUAT DE NEVASTA PENTRU CA A VAZUT CA ESTI PIERDUTA SI AI GASIT ALT SMECHER CARE AVEA NEVOIE DE VIZA,L-AI IMBROBODIT CU RELIGIA SI 'PIOSENIA'' TA SI GATA TI-AI ASIGURAT PAPICA.......SALAM ALECUM
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 19:52
asa...religiile conteaza mai putin,important e daca crezi sau nu. referitor la intrebarea mea ''ce se intampla cu noi dupa moarte?'' ,uite ce ce,tu ai fi putut scrie ceea ce crezi tu despre asta nu ceea ce scrie in Biblie. eu am observat un lucru: Biblia se contrazice. in ea scrie ce ai zis tu ( nu am citit,dar asa m-au invatat la scoala), si tot in Biblie scrie ca Iisus va veni din nou pe pamant sa judece vii si mortii. intrebarea mea este: ce rost are sa mai judece inca o data mortii? ca doar nu se va duce la unul sa-i spuna , '' stii,imi cer scuze ca ai stat atata timp in chinuri,tu defapt trebuia sa fii in Rai''. hai ca mai zic ,vii mai sunt cum mai sunt,na trebe judecati. chiar daca ordodoxia nu crede in Purgatoriu, eu tin sa cred ca sufletul ramane undeva inconstient pana la judecata de apoi. acesta este raspunsul meu.

Postat pe 26 Martie 2008 20:21
aaa si te rog nu te mai adresa asa,vorbeste la pers a-2-a . asa cum vorbim toate. fii in rand cu noi ,te rog...nu incerca sa fii diferita ca se pare ca nu toata lumea te accepta asa. aici suntem cu toate prietene . pup

Postat pe 26 Martie 2008 20:22
AI DREPTATE DOAMNA DRAGA SUNT ASA DE SOCATA CA AS FI PUTUT FI SI EU O VICTIMA CA TINE ,INCAT MA TREZESC CU NASUL IN FORUM SA VAD CE BAZACONII MAI SCORNITI,SI MA FELICIT ZILNIC CA MI-AM PASTRAT VERTICALITATEA DE 14 ANI DE CAND STAU CU UN MUSULMAN.....TELENOVELA CONTINUA VA INVITAM LA URMTORUL EPISOD,REGIZOR DOAMNA PACE ,MARIONETE RESTUL FORUMISTELOR,INTRAREA LIBERA
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 20:23
muslim: ce dovezi vrei sa-ti arat:ca isus e fiul lui d-zeu sau ca a fost omorat de evrei?

Postat pe 26 Martie 2008 20:32
muslim: ce dovezi vrei:ca isus e fiul lui d-zeu sau ca a fost omorat de evrei?

Postat pe 26 Martie 2008 20:35
wdy:chiar nu poti accepta si parerea altora?de ce tie asa de greu?deschide-ti mintea si macar prefate ca ai putina cultura,daca chiar nu o detii!nu vreau sa te critic,dar conteaza mult sa stii parerea celui de langa tine,ca sa stii cu ce sa il ajuti,daca vrei,daca nu,lasal in plata domnului,dar nu avem dreptul sa judecam!!!!!!!!!!!!!uite de aceea unii ii persecuta pe altii:din lipsa de cunostinta!!!
cu tot respectul pt toate.....

Postat pe 26 Martie 2008 20:46
NU POT SA FIU IPOCRITA SI SPER CA NU MA JIGNESTI FACANDU-MA INCULTA,CHIAR NU OBSERVI CA MA DISTREZ CU FORUMISTELE MUSULMANCE ,VEZI-TI DE BIBLIA TA ,NOI AVEM ALTCEVA DE DISECAT
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 20:58
ma scuzi ca am atins punctul sensibil.acum mi-am dat seama ca intr-adevar nu poti accepta parerea altora.sa nu ajungi sa vorbesti singura.

Postat pe 26 Martie 2008 21:23
ADICA CE VREI SA ACCEPT ,SA MA JIGNESTI? FII MAI EXPLICITA
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 21:27
WDY TE ROG... INCETEAZA CU ACUZATIILE ABERANTE...ESTI DISPERATA RAU DACA CREZI CA FEMEILE CASATORITE CU MUSULMANI S-AU CASATORIT PU BANI.....CHIAR INTR-O CASNICIE PU TINE CONTEAZA ATAT DE MULT PARTEA MATERIALA..???????????????????????????AI UITAT DE ALTE VALORI??????????????asa ca sa-ti faci o idee....eu si sotul meu ne-am casatorit cand eram ambii studenti...eu provin dintr-o familie de medici si niciodata nu am dus lipsa de ceva..am fost rasfatata de parinti si bunici,iar acum sunt super rasfatata de sotul meu...:)deci iti dai bine seama ca nu m-am casatorit si cu atat mai mult nu m-am convertit pu vile...masini....bani sau alte bunuri materiale...ci am facut-o din iubire...pu ca dragostea e mai presus de orice...am facut-o pu ca viata unuia fara celalat devenise deneconceput...pu ca dorul iti macina sufletul,pu ca vreau sa am copii cu acest barbat,pu ca vrem sa realizam totul impreuna sa ajungem la adanci batraneti tinandu-ne de mana si mandrindu-ne cu ceea ce am realizat in viata asta scurta.....si nu pu "papica"cum te-ai exprimat....prin sustinere,respect si multa iubire reciproca si fata de dumnezeu am realizat deja destul de multe pu o femeie de varsta mea...si am facut-o cot la cot cu sotul meu....asa ca teoria ta ca noi ne-am casatorit doar ca sa ne asiguram traiul este o prostie si o aberatie....SI TE-AS RUGA SA ALEGI UN PIC VOCABULARUL PU CA NU VREI SA JIGNESTI PE NIMENI...SI NICI SA JUDECI ORBESTE...DE UNDE STII TU CA IN VIATA DOAMNEI "PACE" A MAI FOST ALTUL SI CA NU A VRUT S-O IA DE NEVASTA,SI CA EA E PIERDUTA ,SI CA S-A CASATORIT CU ALTUL PU A-SI ASIGURA"PAPICA".?????????????..ESTI PENIBILA RAU...NU FA GENERALIZARI...NU VREAU SA MA COBOR LA NIVELUL LA CARE TE-AI PLASAT SI N-O SA-TI DAU EXEMPLE CE FAC ALTE FEMEI DIN ROMANIA PU O MASINA SAU O VILA,,,CU CE BOSOROGI SUNT DISPUSE SA DOARMA CA SA OBTINA O ROCHIE "VERSACE"...ASA CA M=AI SCUTESTE-NE DE ASEMENEA FRAZE SIROPOASE...SI CAUTA-TI DE FERICIREA DIN CASNICIA TA....IN REST PACE...

Postat pe 26 Martie 2008 21:27
nu te atac. nu obisnuiesc sa am leg de persoane,si vad ca nu am cu cine discuta.pur si simplu m-am legat de situatie.bafta.

Postat pe 26 Martie 2008 21:37
daca reai crestina tot asa rasfatata erai? DOAMNA PACE A DEPASIT LIMITA BUNULUI SIMT ,SI pentru linistea ta si noi ne-am casatorit tot cand eram studenti,.Vorbim aici,in general despre casatorii obisnuite in ultimii ani .SI daca spui ca ai fost rasfatata de bunici si parinti,asta a fost recunostinta ta fata de ei,sa-ti schimbi religia si sa renegi tot ce te-au invatat? FII MAI ATENTA CAND DAI CU PIETRE,SA NU SA TRANSFORME IN BUMERANG
wdy
Postat pe 26 Martie 2008 21:44
RECUNOSTINTA FATA DE PARINTII MEI ESTE FORTA MOTRICE A VITEII MELE...O ADANCA PLECACIUNE PANA LA PAMANT PARINTILOR MEI DRAGI...RUGACIUNILE MELE PU EI SI FERICIREA MEA SUNT CEA MAO BUNA RASPLATA PU EI...IAR DACA TE REFERI LA SARBATORI...NA,,IN CAZ CA O SA TE AGATI DE ASTA...NOI SARBATORIM IMPREUNA CU SOTUL MEU SARBATORILE DIN FAMILIA MEA....NE BUCURAM DE PREZENTA RECIPROCA SI IUBIREA FATA DE DUMNEZEU NE UNESTE...INDIFERENT DE MODUL IN CARE NE ALECAM...E VORBA DE RESPECT SI TOLERANTA.....DE CARE IMI PARE CA DOAMNA WDY AI CAM UITAT...CREDE-MA APARTENENTA MEA LA ISLAM SI FAPTUL CA SUNT CASATORITA CU UN MUSULMAN NU IMI RACESTE CU NIMIC RELATIA CU PARINTII....SARBATORI FERICITE PU ACEI CE SIMT SARBATORILE...:)

Postat pe 26 Martie 2008 22:08
se cam ia cu paruiala aici? glumesc. haideti mai fetelor,chiar nu aveti ce face decat sa va certati si sa va dati replici una alteia? of of of...si mie mi s-a parut prea exagerat cursul acestui subiect,insa am mers pana la limita bunului simt si am spus frumos si la obiect ce am avut de spus.aaa si inca ceva : pentru d-na pace: o singura persoana nu poate lupta in fata unei lumi intregi.e prea greu...

Postat pe 26 Martie 2008 22:55
am o vorba: '' ratarile mele sunt incercarea de a satisface lumea'' si uite asa imi dau seama cat bine fac lumii intregi. :)) hehehe

Postat pe 26 Martie 2008 23:00
draga mea wdy se vede ca tot ce citesti nu citesti cu atentie,scumpa mea am observat ca aceste ore de ,,bun simt ,,sunt nevoie la dumneata,caci eu am bun simt si daca vei reciti toate cometariiedvs referitor la ,,credinta ,,noastra cred ca nici dumitale nu-ti va veni sa crezi ca ai aseamena cuvinte in vocabular mai mult mama a 2 doi copii trebuie sa fii un exemplu poate chiar si pentru mine..........in rst vreti s ava spun ceva m-am cam plictisit deja sa ma manac cu dvs in gurae jenant si plictisitor,as dori totusi daca si dvs dorit sa incheiem securea si sa dezbatem impreuna un subiect comun si placut bineanteles daca doriti,iar ca sa vedeti ca dau dovada celor 7 ani de acasa,am sa mi cer scuze in cazul in care v-am jugnit cu ceva,sau va-ti simtit jignita cu ceva din partea mea,sa lasam credinta mea la o parte se vede ca nu ajungem la nici un acord iar eu va las in pace si sa incercam sa dezbatem ceva cu calm scurt si la obiect,ce ziceti?in rest imi cer scuze si celor care sau simtit jignite cumva sau printr-un cuvant al meu aruncat,sta in cazul in care am de ce sa imi cer scuze,si sa incepem sa discutam cu cal si prietenos.Inca odata imi cer scuze si sper ca nu am jignit pe nimeni.Pace
pace
Postat pe 27 Martie 2008 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilarie sau Seriozitate?! 4 De la: kudika_14236 16 August 2012 20:10
Bal mascat!!!! 269 De la: 25 Iulie 2013 01:13
nu ma inteleg cu mama 46 De la: kudika109268 28 Decembrie 2013 13:56
De ce n-are ursul coada ? 33 De la: kudika_988778 29 Iunie 2015 22:52
Cadouri de Valentine`s... 3 De la: donttouch 4 Februarie 2009 14:59