Setari Cookie-uri

Isus..FIUL LUI DUMNEZEU!DUMNEZEU INSUSI?PROFET?UN INVATATOR?

WDY, daca nu avem nevoie de corector, nu avem nevoie nici de avocat. Dupa cum vezi ema a raspuns frumos si elegant, deci fiecare putem sa comentam la ceea ce ni se adreseaza.

Postat pe 29 Martie 2008 09:21
OK
wdy
Postat pe 29 Martie 2008 09:26
Dumnezeu l-a trimis pe insusi Fiul sau pe pamant ca sa ne rascumpere pacatele. Pacatul primordial , si aici ma refer la Adam si Eva este spalat prin Botez si pacatele pe care noi le facem in viata 'cu voie sau fara voie' le rescumpara Domnul nostru Isus prin Sfanta impartasanie sau cuminecatura dupa ce ne spovedim si cerem iertare Domnului prin intermediul preotului. Cam scurt dar poate am fost de folos. Subiectul este foarte delicat de dzbatut dar totodata da nastere la animozitati poate datorita diversitatii de religii si culte.

Postat pe 29 Martie 2008 10:56
draga ema......am mai scris pe undeva care e diferenta dintre islam si islamism...nu confunda lucrurile si nu sustine ceva tare daca nu esti sigura,pu ca risti sa fii ridicola..."islamismul" este un termen aparut ca raspuns la nationalismul arab si desemneaza un curent in gandirea politica musulmana..are continut militar si politic,astfel apartinand doctrinelor politice...si nicidecum nu are tangenta cu religia propriu-zisa"islamul"....sunt lucruri diferite..deci....islamismul nu este o religie precum sustii,este o orientare politica care are si partide politice de extrema stanga....in majoritatea statelor arabe....................si inca ceva care mi-a atras atentia "MOHAMMAD E PROFET UNIC AL UNUI DUMNEZEU UNIC"..te-as ruga sa te informezi din surse corecte despre ceea ce sustii....nu e nimic mai gresit decat ceea ce ai zis....islamul pune pe aceeasi treapta toti profetii:adam,avram,iosef,moise,ioan,noe,shoeb,solomon,isus si mohammad...nicidecum mohammad e unicul profet...iar.."IN ISLAM NU EXISTA NOTIUNEA DE IUBIRE FATA DE DUMNEZEU" nu am mai auzit o asemenea aberatie..iubirea fata de dumnezeu,fata de aproape si fata de tot ce creste pe pamant sta la baza islamului...."iubiti-l pe allah,caci el este salvatorul si atotiertatorul...."sura al -nur".....CAT DESPRE ACEEA CA "ISLAMUL SE BIZUIE PE REGULI RELIGIOASE OBLIGATORII"...NU SUNT REGULI...SUNT ACELEASI PORUNCI MARI CA SI IN CRESTINISM...IAR DACA VORBESTI DESPRE RUGACIUNE,POST,POMANA...PAI...ACESTEA REPREZINTA EVLAVIETATEA,BUNATATE,SUPUNERE...SI PERSOANA ARE LIBERA ALEGERE DE A LE FACE SAU NU....ASA CA SA-TI FACI O IDEE....OMUL DACA NU FACE RUGACIUNE DE 5 ORI PE ZI SAU DACA DINTR-UN MOTIV NU TINE POST..EL TOT MUSULMAN RAMANE...CA SI IN CRESTINISM...DACA UN OM NU SE DUCE IN FIECARE DUMINICA LA BISERICA,NU SE ROAGA SAU NU TINE POST ASTA NU INSEAMNA CA EL NU E CRESTIN...SPER CA AM FOST DESTUL DE EXPLICITA:)

Postat pe 29 Martie 2008 12:23
In biblie nu exista asa ceva ,draga cleopatra.I-mi pare rau ,dar e fals ce scri tu.Nu exista comparatie in niciun fel,oricat ai vrea tu sa ne convingi.FACI UZ DE FALS...nu in acte publice(acolo sa te judece lumea)ci in CUVANTUL LUI DUMNEZEU.Eu te las in mana LUi.DUMNEZEU ESTE CEL CE ESTE,deci nu exista alti dumnezei.ISUS E FIUL LUI.AMIN!
Cine este in spatele tau ,fata mea de poti fi asa de oarba?Cine te-a orbit incat nu mai vezi adevarul?
Isuus spune"MILA DORESC..."mi-e mila de voi toate ce a-ti fost ratacite.Dar nu uitati:Domnul Dumnezeul nostru va cauta ,si va va gasi.Va lasati voi gasite?Cautati voi cu adevarat ADEVARUL?Sa aveti o zi frumoasa,va pup:)(:
OCTAIA
Postat pe 29 Martie 2008 13:11
vai...iar incepem:)...ce nu exista in biblie???????/ca nu orea am inteles despre ce vorbesti....:)eu am raspuns la comentariul domnisoarei ema de pe pagina anterioara...in care ea scria ca religia musulmanilor este islamismul....eu am incercat s-o corectez din cunostintele pe care le am....islam si islamism sunt 2 lucruri diferite...sper ca nu te-ai suparat ca ti-am scris..pur si simplu citeste mai sus sa vezi pu cine am raspuns..si de ce....:)

Postat pe 29 Martie 2008 19:40
n-ar fi mai bine sa incheiem subiectul asta? nu suntem la fel, nu gandim in mare parte la fel. cand cineva vrea sa-si spuna cuvantul apar si controversele.

Postat pe 29 Martie 2008 20:26
Da,i-mi cer scuze.Am raspuns la ultim ata fraza ce-ai scris-o.Eu am inteles gresit.
Sper ca aici am incheiat.E cel mai lung subiect...A mai fost unul si s-a terminat jalnic!
OCTAIA
Postat pe 29 Martie 2008 22:24
ooooo frana... cleopatra...,sincera sa fiu nu ma intereseaza diferenta evidenta pt unii intre islam si islamism,nu m-ai inteles,pe mine ma fascina ,diferenta dintre crestinism si islamism,islam sau cum vrei tu sa il numesti.pt mine care sunt crestina,evident ca nu ma intereseaza mult prea tare sa fac diferenta subiectiva de altfel intre cele 2 cuvinte ,din punct de vedere etimologic,pt ca nu la islam si islamism ma refeream,ci la cele 2 religii in sine.
daca vrei ...uite sa punem si catolicismul si iudaismul in aceeasi oala o putem face.din punctul meu de vedere,sunt credinte monoteiste...care cred ca au pe undeva cu toatele mentionat faptl ca Issus este fiul lui Dumnezeu....etc etc etc,ceea ce eu inca nu am inteles este de ce anume ne ciondanim pe etimologia cuvantului islam ,islamism cand,ma repet pe mine ma interesa cu totul altceva.sincer numa prea omor cu faptul ca tot orientul mijlociu este o adevarata clica de teroristi,nu pot sa cred asa ceva atata timp cat am putere de discernamant si am placerea de a imi exprimaopinii in legatura cu asta.deci referitor la extremisti teroristi si alte elemente disturbatoare de genul....nu ma intereseaza subiectul.pe mine ma intereseaza cum de s-a scindat de exemplu religia voastra pt ca banuiesc ca esti mahomedana,la fel cum s-a scindat si crestinismul...adica in iudaism,ortodoxism,catolicism....bla bla bla care in definitiv si la baza au aceeasi credinta in Trinitate.....intelegi acum intrebarea mea.scuze pt neclaritati. uite...daca vrei sa o iei asa..da-mi te rog o lectie de istoria religiilor,pt ca asta ma intereseaza nu sa ma ciondanesc pe subiectul...cu pricina.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 13:58
draga cleopatra,aveam pretentii la tine.ISLAMISM ESTE SINONIM CU ISLAM.ISLAMISM ESTE RELIGIE MONOTEISTA ,RELIGIA MUSULMANILOR,INFLUENTATA DE CRESTINISM SI MOZAISM,BAZATA PE PERCEPTELE CORANULUI.ISLAM=MAHOMEDANISM,INTEMEIAT DE PROFETUL MOHAMED IN SEC VII.ISLAMUL ESTE TOTALITATEA RELIGIILOR MUSULMANE SI CIVILIZATIA LOR.DACA NU CREZI DUTE LA DEX.EMA ARE DREPTATE SI A FOST FOARTE EXPLICITA.NU MAI INSISTA CU DEFINITII INEXISTENTE,DOCUMENTEAZA-TE.ORICUM SUBIECTUL ESTE PLICTISITOR SI ENERVANT.MAI BINE HAI PE ALTE TOPICURI.PA
wdy
Postat pe 30 Martie 2008 14:27
acum facem gramatica si literatura???? ce v-a apucat, mai fetelor? nu va mai copilariti p-aci ca nu rezolvati nimic. sau vreti sa bateti recordul pt cel mai lung subiect ? pai asa incep sa postez numai punctulete si gata! trecem la deznodamant? :)))

Postat pe 30 Martie 2008 20:33
pai cred ca ai dreptate ca subiectul topicului e de mult fumat...nu mai conteaza de vreo 2 pagini cine a fost Issus... ca facem etimologie si ne invartim in jurul cozii ..am pu s o intrebare,pt ca de fapt ...aia ma interesa nu ...gramatica si literatura...ci un raspuns la o intrebare...si sti ce imi place ...indirect mi s-a raspuns,si daca sunt cinica ...nu am de ce sa imi cer scuze....cleopatra inca astept lectia de istorie...sau argumente comparative...asa cum am cerut mai sus.
anaphielle evident ca ma intereseaza subiectul cu pricina ,nu din motive obiective ci din diverse motive subiective.mi-ar place sa vad ca cineva isi pune propria minte la contributie ...si spune sincer ceea ce crede nu imi da doar citate din carti sfinte si din dogme bisericesti de orice fel.acolo vreau sa ajung ...la un fel de liber arbitru.insa se pare ca raman doar cu intrebatul.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 20:50
eu am tot postat ceea ce cred, ceea ce gandesc si nu citate din biblie... am crezut ca multi isi dau seama ce este de fapt biblia. am vazut un documentar pe discovery sience despre moise. am vzt numai putin , nu am mai prins partea cu deschiderea marii in doua... dar se spune ca timp de 3 zile a fost intuneric peste tara egiptului... descoperinduse ca la vreo 800 km este o insula vulcan, iar cand a erupt a sarit toata insula in aer ridicandu-se in sus vreo 60 km fumul. iar cenusa s-a imprastiat in aer ajungand pana in egipt. ei spuneau ca ziua Dumnezeu ii urma intr-un nor de fum , iar noapte in foc. nu am apucat sa vad si restul documentarului... de unde vedeau ei focul. dar oare chiar poate fi o coincidenta sa se fi intamplat atatea fenomene ale naturii consecutiv ?

Postat pe 31 Martie 2008 12:02
si mai e faza '' crede si nu cerceta'' am mai zis o data. dar acum zic asa. eu vin si-ti zic tie o mare minciuna...iar apoi iti zic ''crede-ma si nu cerceta !'' tu ce faci ? acum nu zic ca biblia e o mare minciuna... dar poate a fost scris asta ca sa nu se afle adevarul. si nu cred ca e pacat sa-ti doresti sa afli adevarul. lumea s-a schimbat... cum e si cu femeia... pe vremea aia era o sclava , ce asa trebuia sa ramana ? sa ingenuncheze in fata barbatului? sincer nu vad rostul ciatelor din biblie. poate sa ne explice cineva ?

Postat pe 31 Martie 2008 12:19
doamna octaia nu inteleg de ce va sare mustaruliar?eu am pus doar o intrebare care e un mister si poate ma gandeam ca,cineva mai invatat ca noi ne poate da unelerelatari referitor la aceste intrebari este o crima asta?am omorat pe cineva?de ceva simtiti atacata v-am jignit cumva?e cevarau in intrebarea mea scumpa doamna?nu suntem aici sa dezbatem anumite teme ?suntem oamneni maturi pentru numele Lui Dumneze!incetati odata cu arucarea bmbelr doar ca sa iscati un anumit sau o anumita divergenta intre noi va rog ...am zis odata ,,gata stop,,s-a cerut scuze si gata pace......ce mai doriti?pentru mine e un mister si as dori sa stiu nu?ca de aceea ne-a dat Dumnezeu ominte complexa sa aflam sa invatam,,,,,,,,,,,in rst pacea Domnului cu dumneata..........pace......
pace
Postat pe 31 Martie 2008 13:30
in sfarsit....iti multumesc pt raspuns,asta da subiect de forum.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Martie 2008 13:47
eu cred ca este important sa cunoastem adevarul despre cine este Isus.Biblia sau Cuvantul lui D-zeu spune:"Aceasta inseamna viata vesnica:ca ei (oamenii) sa asimileze cunostinta despre tine,singurul Dumnezeu adevarat si despre acela care l-ai trimis tu Isus Cristos"(Ioan 17:3).Cunoasterea adevarului despre Dumnezeu si despre Isus Cristos ne poate conduce la viata vesnica pe un pamant paradiziac.Isus ne-a lasat un exemplu excelent aratandu-ne cum sa ne traim viata si cum sa ne purtam cu cei din jurul nostru.Eu in Biblie am gasit raspunsul la 2 intrebari importante referitoare la Isus:De unde a venit el,si ce fel de persoana a fost.Este destul de interesant...

Postat pe 31 Martie 2008 15:18
:( pai sincera sa fiu gasesti citate in Biblie cat cuprinde...dar adevarul e in sufletul fiecaruia da o iei asa.o lectie de istoria religiilor sau un comentariu despre documentarul ala de pe la tv.sincer anaphielle si mie mi-a placut enorm.le urmaresc mai mereu ...cand am timp.eee ceva de genul ala mi-ar place mie sa dezbatem ca tot sunt si acolo info o gramada
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Martie 2008 18:44
apropo ..de femeia "scalva" a se vedea ghilimelele!!!!....anaphielle
ce crezi despre oranduirea de orcin matriarhal,cu mult inaintea crestinismului...ca ordine de idei??? sau de comunitatea de amazoane din antichitate...si sa comparam mai tarziu in istorie... femeia supusa,sexul slab si alte ....de genul...indiferent ca vb de religie sau istoria omenirii impresia mea e ca pe undeva tot timpul se cauta un echilibru..
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Aprilie 2008 00:43
CINEVA A ADOPTAT POLITICA STRUTULUI,OARE CINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE???????????????
wdy
Postat pe 1 Aprilie 2008 23:04
eeeee se mai intampla...poate ca subiectul este prea expirat....cream unul nou?? femeia in istoria omenirii si locul ei in istoria religiei.de ce ...in catolicism femeile au fost cu totul excluse din elita conducerii bisericii,ca mai in toate riturile daca imi aduc io bine aminte.apropo de profeti si propovaduitori ai cuvantului Domnului,dar Maria????dar Maria Magdalena???? sa deschidem subiectul "codul lui da vinci"????
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Aprilie 2008 00:11
cred ca este un subiect destul de greoi.leonarda da vinci, se spune ,ca a cunoscut anumite secrete ale bisericii ale papilor de la acea vreme 1450 si ceva ,nu stiu exact,si nu a fost un bun credincios,cum spun cronicile vremii,iar ce sa scris a fost acum sute de ani ,putem crede sau nu.
wdy
Postat pe 2 Aprilie 2008 10:04
ma refeream desigur si la cartea aparuta anul trecut parca...CODUL LUI DA VINCI" despre faimaoasa pictura din capela sixtina.dar...acum ca mi-ai adus aminte....mai am un alt nume in minte: nostradamus.....si profetiile lui.ma rog...in cazul in care merita discutat faptul ca din pct de vedere istoric au lasat ceva in urma....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Aprilie 2008 11:39
dap...si eu am adaugat ceva de nostradamus,dar se pare ca ma aflam in zona crepusculara a site-ului. femeia nu a fost egala mult timp barbatului,si asta o stim cu totiice erau amazoanele? un grup de femei care vroiau sa fie independente? care luptau si se aparau? ata nu mai conteaza...aaa si Leonardo Da Vinci ,dupa cum se spune, stia multe secrete pe care dezvaluindu-le urma sa fie torturat si omorat in chinuri,asa ca a lasat indicii in picturile sale ''Cina cea de taina'' oare o fi adevarat ceea ce se spune in Codul lui DaVinci? Papa nu spune nici da nici nu...pur si simplu nu raspunde. de aceea tindem sa credem noile descoperiri. presupun ca Papa & Co. nu au voie sa spune adevarul, si in acelasi timp este interzis sa minti. deci, ce concluzie putem trage?

Postat pe 2 Aprilie 2008 16:17
CODUL LUI DAVINCIeste o fictiune si cartea si ecranizarea.Ramane o enigma si nimic din ce exprima aceste opere nu este real.in CINA CEA DE TAINA este infatisata figura unei femei,in partea stanga a tabloului,tot misterul sta in aceste imagini .Criticii vremii spun ca nu este femeie,ca nu avea ce cauta acolo,stiut fiind faptul ca femeile nu erau primite in functii importante, in alcatuirea bisericilor,sa nu uitam ca la acea vreme biserica era primordiala si practic clerul conducea totul,iar altii sustin ca era femeie si de aici imaginatia o ia razna.Parerea mea este ca sunt putine persoane cu care putem discuta acest subiect,pt ca este o informatie pe care nu o preiei decat din curiozitate,pentru unii DA VINCI afost un pictor si atat,cel care a pictat MONA LISA,MADONA,CINA CEA DE TAINA ,CAPELA SIXTINA.ETC
wdy
Postat pe 2 Aprilie 2008 18:25
Doamna pace nu am de ce sa mai fiu prezenta la discuti interminabile.Te-am dibuit eu! Vrei sa npresionezi si tu ,ca toti cei ce nu-si gasesc linistea.Am facut parte din aceasta categorie.Nimic nu ma mai mira.
Wdy,ai dreptate in toate.Spui ce gandesc eu.Sa-ti dea Dumnezeu putere sa-ti duci crucea.Si te inteleg foarte bine,am avut aceeias viata,dar acum culeg roadele rabdarii.Va pup petoate,si nu uitati, va iubesc cu dragostea lui Dumnezeu.
OCTAIA
Postat pe 2 Aprilie 2008 19:39
si eu te pup octaia, si iti doresc numai de bine. la fel tuturor. wdy,onita,etc

Postat pe 2 Aprilie 2008 23:34
Doamna WDY, cartea Codul lui Da Vinci este o fictiune, dar are la baza cartea "Holly Blood, Holly Grail" scrisa de cercetatorii Michael Baigent, Richard Leigh si Henry Lincoln. CAesta carte a starnit o adevarata furtuna in lumea credincioasa si nu numai. A fost tradusa si in romaneste "Singele Sfint si Sfintul Graal", editura RAO, dar originalul va ofera o alta viziune asupra celor relatate. Traim in secolul nanotehnologiilor, a nanorobotilor capabili de a se replica (a se reproduce)astfel incat este normal sa stim si sa cunoastem stiintific care sunt radacinile reale ale credintei noastre.Mai bine informati putem privi cu incredere si discernamant tot ce se petrece in jurul nostru. Dar orice si oricum ar fi, fiecare dintre noi, a spus, sau macar si-a spus, cel putin odata in viata: nu stiu cum se numeste, nu stiu ce este, dar cu siguranta ceva exista undeva acolo si vegheaza asupra noastra.

Postat pe 3 Aprilie 2008 00:19
Doamna ENIA CRED ca ma depaseste subiectul si mai cred ca orice carte indiferent de subiect ,chiar daca unele sunt inspirate din realitate,este fictiune.Informatiile le primim din carti ,unele scrise cu sute de ani in urma,noua ne ramane informatia luata ca atare,nimeni nu stie cat este de reala.Cu respect.
wdy
Postat pe 3 Aprilie 2008 14:35
....d-na Enia sunteti dispusa sa cunoasste-ti acest "ceva"?...daca vreti sa-L cunoasteti pe Iisus Christos, cunosc pe cineva re v-ar putea spune mai multe depre El....

Postat pe 3 Aprilie 2008 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta pe timp de criza :D 4 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:38
18 ani. 5 De la: Ancutza18 13 Noiembrie 2009 07:39
Vreau si merit sa fiu fericita! 13 De la: zoro 1 Aprilie 2010 20:49
Prietenii de pe Kudika 16 De la: mari58 19 Februarie 2008 21:26
Caut disperat pe GYORGY BORBALA din ODORHEIU SECUIESC 3 De la: kudika512025 28 Martie 2012 22:10