Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

De la: kudika_16368, la data 2012-09-16 08:43:38AUZI MA VOI TRAITI PE PAMANTUL MUSULMANILORI DACA NU STI CITESTE SI TU SI INVATA .....INVENTATI ORICE VA VINE IN MINE


Mda, esti doar un alt indoctrinat, imi pare rau sa ti-o spun! N-am nimic cu religia ta, insa am ceva cu cei ca tine, care-i desconsidera pe cei ce sunt de alta religie, cu astia am o problema!
kudika_10817
Postat pe 7 Noiembrie 2012 10:58
am crezut ca acest topic este despre profetul mohamed, intemeietorul religiei islamice si ca am sa gasesc, in sfarsit, un subiect unde se discuta despre lucruri pertinente,interesante, culte si care sa-mi largeasca universul cunoasterii. Cei care au postat, insa, m-au dezamagit. Discutiile despre religie, de obicei...., se lasa cu tam-tam si acum am realizat si de ce.

Credinta monoteista este, cu precadere, tratata de catre adepti cu superficialitate. Eu insami sunt una dintre acestia si, din lipsa de timp sau interes, nu am dat importanta cuvenita spiritualitatii, asa cum cred ca trebuia sa o fac.

Este adevarat ca biblia a fost modificata pentru ca au existat interese in acest sens si practic o busola in crestinism nu avem, desi am fost avertizati sa nu modificam spusele lui dumnezeu.

Credinta in dumnezeu am, cat de cat, nu sunt o buna practiciana a crestinismului si nici un doctor in teologie. Stiu foarte putine despre crestinism, nu am citit inca biblia complet, dar stiu ca exista niste reguli, stiu ca au existat trimisi ai Domnului care au menirea sa reactualizeze standardele unei bune vieti spirituale.

Era o discutie la inceput despre parul acoperit al musulmancelor si statele unde acest lucru este tolerat sau nu, impus sau nu.

Si in biblie sunt cateva reguli cu privire la modul cum trebuie sa ne imbracam, sa ne hranim si sa convietuim cu aproapele nostru. Exista reguli de igiena, reguli privind modul in care se rezolva conflictele.
Din multitudinea de reguli sanatoase scrise in Cartea Sfanta a crestinismului se specifica faptul ca femeia trebuie sa evite sa fie o ispita, sa se expuna sexual public.

Dar.... dupa cum il taie pe fiecare capul, respecta sau nu aceste reguli si indiferent de alegerea facuta, lasand la o parte liberul arbitru...., fiecare actiune a oricui are consecinte si orice om care se respecta si care are dorinta de a trai sanatos, orice om echilibrat si intelept realizeaza singur, daca il inzestreaza Dumnezeu, ca trebuie sa fim responsabili cu noi insine, cu tot ce ne inconjoara si cu tot ceea ce interactionam, daca vrem sa traim armonios. NU E MARE INGINERIE.

Pacat ca apartenenta la un grup religios sau indogmatizarea in afara bunei credinte naste asemenea monstri

Cu americanii si orientul mijlocui iar nu e mare inginerie. Ce se petrece acolo, NU are nici o legatura cu credinta, ci mai degraba cu interesele pentru resursele din ce in ce mai putine. Felul in care s-a ripostat impotriva incalcarii dreptului la independenta si suveranitate este rezultatul actiunii cu consecinte. Bineinteles ca orice pradator este meschin in felul in care-si justifica actiunile meschine. Nici o parte , nici alta nu sunt indreptatite sa omoare vieti nevinovate si cu toate astea se intampla. Ce este cel mai tragic este ca si unii si altii se folosesc de religie si de dumnezeu si de concepte care ar trebui sa intareasca dragostea si milostenia Domnului.

Domnul fie cu voi. Nu uitati din praf de stele suntem creati si in praf de stele ne vom intoarce.

noideea
Postat pe 22 Decembrie 2012 19:12
revin cu o mentiune... un post scriptum, mai degraba.

Vazand cum multi au incercat sa interpreteze niste mizilicuri pana la urma am inteles de ce domnul ne invita sa credem fara sa cercetam. Cred ca in loc sa despicam firul in 1000 cel mai intelept ar fi sa luam ce e bun de la orice religie si sa ne straduim in fiecare zi sa tinem drumul cat mai drept sa reusim sa ne impacam cu sinele si sa fim multumiti cu ceea ce ne e dat sa experiemntam.
noideea
Postat pe 22 Decembrie 2012 19:20
De la: noideea, la data 2012-12-22 19:12:41am crezut ca acest topic este despre profetul mohamed, intemeietorul religiei islamice si ca am sa gasesc, in sfarsit, un subiect unde se discuta despre lucruri pertinente,interesante, culte si care sa-mi largeasca universul cunoasterii. Cei care au postat, insa, m-au dezamagit. Discutiile despre religie, de obicei...., se lasa cu tam-tam si acum am realizat si de ce.

Credinta monoteista este, cu precadere, tratata de catre adepti cu superficialitate. Eu insami sunt una dintre acestia si, din lipsa de timp sau interes, nu am dat importanta cuvenita spiritualitatii, asa cum cred ca trebuia sa o fac.

Este adevarat ca biblia a fost modificata pentru ca au existat interese in acest sens si practic o busola in crestinism nu avem, desi am fost avertizati sa nu modificam spusele lui dumnezeu.

Credinta in dumnezeu am, cat de cat, nu sunt o buna practiciana a crestinismului si nici un doctor in teologie. Stiu foarte putine despre crestinism, nu am citit inca biblia complet, dar stiu ca exista niste reguli, stiu ca au existat trimisi ai Domnului care au menirea sa reactualizeze standardele unei bune vieti spirituale.

Era o discutie la inceput despre parul acoperit al musulmancelor si statele unde acest lucru este tolerat sau nu, impus sau nu.

Si in biblie sunt cateva reguli cu privire la modul cum trebuie sa ne imbracam, sa ne hranim si sa convietuim cu aproapele nostru. Exista reguli de igiena, reguli privind modul in care se rezolva conflictele.
Din multitudinea de reguli sanatoase scrise in Cartea Sfanta a crestinismului se specifica faptul ca femeia trebuie sa evite sa fie o ispita, sa se expuna sexual public.

Dar.... dupa cum il taie pe fiecare capul, respecta sau nu aceste reguli si indiferent de alegerea facuta, lasand la o parte liberul arbitru...., fiecare actiune a oricui are consecinte si orice om care se respecta si care are dorinta de a trai sanatos, orice om echilibrat si intelept realizeaza singur, daca il inzestreaza Dumnezeu, ca trebuie sa fim responsabili cu noi insine, cu tot ce ne inconjoara si cu tot ceea ce interactionam, daca vrem sa traim armonios. NU E MARE INGINERIE.

Pacat ca apartenenta la un grup religios sau indogmatizarea in afara bunei credinte naste asemenea monstri

Cu americanii si orientul mijlocui iar nu e mare inginerie. Ce se petrece acolo, NU are nici o legatura cu credinta, ci mai degraba cu interesele pentru resursele din ce in ce mai putine. Felul in care s-a ripostat impotriva incalcarii dreptului la independenta si suveranitate este rezultatul actiunii cu consecinte. Bineinteles ca orice pradator este meschin in felul in care-si justifica actiunile meschine. Nici o parte , nici alta nu sunt indreptatite sa omoare vieti nevinovate si cu toate astea se intampla. Ce este cel mai tragic este ca si unii si altii se folosesc de religie si de dumnezeu si de concepte care ar trebui sa intareasca dragostea si milostenia Domnului.

Domnul fie cu voi. Nu uitati din praf de stele suntem creati si in praf de stele ne vom intoarce.

cn ti a zis tie ca biblia a fost modificata,,,nu uita ca praful de stele la creat dumnezeu,,de dumnezeu esti creata si la ei te vei intoarce,,,nu te mai uita la documentare daca nu ai discernamant,,ca te influenteaza negativ
kudika_23875
Postat pe 22 Decembrie 2012 19:46
Am doua biblii in casa. Nu e una cu cealalta, la fel. La biblia originala s-au facut traduceri si modificari. Nu am sa stau sa-ti explic de unde stiu. Citeste. Documenteaza-te.

Da dumnezeu a creat omul, lumea, universul. Dar pe mine, personal m-a creat mama impreuna cu tata. Suflet mi-a dat dumnezeu Mi-a dat duh sfant.

Daca traiesti cu convingerea ca nu am discernamant, inseamna ca undeva ceva in scapa si cu umilinta imi asum faptul ca perfecta nu sunt.

Dar, in tonul pe care il percep din acele cateva randuri scrise de tine am identificat, cu dincernamantul din dotare, dispret si reticenta, chiar enervare fata de persoana mea. Poti sa dezvolti?

Prin praf de stele m-am referit la oxigen, carbon, fier, hidrogen, etc.... elementele care formeaza stele. Am vazut aseara un scurt reportaj despre stele si din ce sunt formate. Si cu placere imensa mi-am adus aminte de biblie care ne spune ca din tarana suntem si-n tarana ne intoarcem. Cred ca nu gresesc. Eu asta cred, cu putinul meu discernamant. ma refer fizic. Tot pe undeva prin biblie, am precizat ca-s neavenita in ale teologiei, stiu ca scrie ceva de genul ca trupul nostru e de imprumut, este un dar dat de la dumnezeu pe care trebuie sa-l pastram sanatos, sa avem grija de el, iar ca viata din noi este din duhul sfant si ca intr-o zi acest duh sfant se va intoarce inapoi la dumnezeu. Dumnezeu i-a suflat in nari duh sfant si lui adam cand i-a dat viata. Gresesc?
as dori sa stiu ce anume te face sa ma desconsideri ce anume stiu gresit? sau mai precis ce nu stiu?
noideea
Postat pe 22 Decembrie 2012 20:02
De la: noideea, la data 2012-12-22 20:02:21Am doua biblii in casa. Nu e una cu cealalta, la fel. La biblia originala s-au facut traduceri si modificari. Nu am sa stau sa-ti explic de unde stiu. Citeste. Documenteaza-te.

Da dumnezeu a creat omul, lumea, universul. Dar pe mine, personal m-a creat mama impreuna cu tata. Suflet mi-a dat dumnezeu Mi-a dat duh sfant.

Daca traiesti cu convingerea ca nu am discernamant, inseamna ca undeva ceva in scapa si cu umilinta imi asum faptul ca perfecta nu sunt.

Dar, in tonul pe care il percep din acele cateva randuri scrise de tine am identificat, cu dincernamantul din dotare, dispret si reticenta, chiar enervare fata de persoana mea. Poti sa dezvolti?

Prin praf de stele m-am referit la oxigen, carbon, fier, hidrogen, etc.... elementele care formeaza stele. Am vazut aseara un scurt reportaj despre stele si din ce sunt formate. Si cu placere imensa mi-am adus aminte de biblie care ne spune ca din tarana suntem si-n tarana ne intoarcem. Cred ca nu gresesc. Eu asta cred, cu putinul meu discernamant. ma refer fizic. Tot pe undeva prin biblie, am precizat ca-s neavenita in ale teologiei, stiu ca scrie ceva de genul ca trupul nostru e de imprumut, este un dar dat de la dumnezeu pe care trebuie sa-l pastram sanatos, sa avem grija de el, iar ca viata din noi este din duhul sfant si ca intr-o zi acest duh sfant se va intoarce inapoi la dumnezeu. Dumnezeu i-a suflat in nari duh sfant si lui adam cand i-a dat viata. Gresesc?
as dori sa stiu ce anume te face sa ma desconsideri ce anume stiu gresit? sau mai precis ce nu stiu?
ca prin traduceri sau schimbat unele cuvinte,,ne voit,e altcva,,vz sa nu ai biblii de la culte diferite,el te creaza cu totul inclusiv carne si oase in lumea asta,,fara el maicata si taicatu nu existau ,si nici tu,m am referit ca nu ai discernamant pentru ca stiam ca ai vazut un documentar dp cum ti am scris in primul post in care indemnul sau concluzia era ca suntem praf de stele,,si iata ca te a influentat deja ,,praful de stele este al lui dumnezeu duhul sfant nu i la daruit lui adam ca sa il ia innapoi cun nu o face nici cu tn,,de aia sunt arhangheli,,ti a oferit raiul,,cum sa ti l ia innapoi,,ni l luam noi singuri,,,nu am nimik cu tn,,ti se pare,,asa vorbesc eu
kudika_23875
Postat pe 22 Decembrie 2012 20:18
m-am uitat acum si da, din felul cum vorbesti pareai un tip. mama si tatal sunt datorita matematicii. Dumnezeu a creat lumea intr-o matematica perfecta. Restul a venit de la sine. Enigma la mine, inca este partea cu duhul sfant. ma amuza enorm cand vine catecineva foarte sigur pe el ca stie ce si cum se petrece cu duhul sfant. Sunt lucruri pe lumea asta pe care le intelegem greu si e vorba de lucruri perceptibile prin simturile cu care suntem inzestrati, da mite cand vine vorba de chestiuni pe care frecventele noastre nu le inteleg la nivel constient... What ever. Poate ca nu ne intoarcem in domnul, sufletul nostru o fi vreo chestie pe care eu inca, sincer nu o pot intelege la adevarata ei valoare si nici chestiunea cu ingerii nu o inteleg. Oricum ar fi nici partea in care dumnezeu e unic si cateodata e trinitate, cateodata e la plural. Sunt multe lucruri pe care din motive obiecive nu am avut timp sa le disec, dar asta cu arhanghelii, cu sfintii, cu isus, cu iehova, cu canoanele, cu de ce nu putrezesc sfintele moaste nici nu vreau sa le disec. Sunt unele lucruri pe care nici nu e bine sa le despici prea mult in 4, da mite o suta de mii.

Nici nu am inteles partea cu satan trimis sa stapaneasca pamantul. Practic dumnezeu l-a legat pe satan de aceasta lume, aici isi va plati greselile si pe urma noi vom plati pentru felul cum alegem, iar copiii nostri vor suporta consecintele.

La mine lectura s-a oprit cand am citit despre rai. Dumnezeu ne-a dat afara din rai ca sa nu mancam din nu stiu ce copac si sa traim vesnic. Mi-a dat cu rest. Am reluat lectura cand m-am simtit pregatita sa rumeg urmatoarele informatii si tot asa. Apoi am citit unde ma interesa. Din toata lipsa mea de discernamant am inceput si eu sa ma plang ca socrate in dialogurile lui platon ca stiu doar ca nu stiu nimik. de atunci ma uit si sunt deschisa la orice informatie. Chiar daca intampin greutati in decodificarea cognitiva a informatiei pe care o primesc, ma straduiesc.

Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost concluzia ta ca ma uit la documentare si ca imi lipseste discernamantul in a codifica corect ceea ce este la indemana. Dar ce te faci cu cei care au tradus biblia? De unde ai siguranta ca cei care au facut traducerea, rpin schimbarea unei singure virgule nu au schimbat intreg sensul informatiei care trebuia transmisa?

Si aici te intreb? De unde ai siguranta ca ceea ce s-a vrut a fi trasmis este pe deplin corect si nealterat? In special ca vrobim de arameica, vorbim de eruditi care nu stiu cat de eruditi si nemaipomeniti erau tinand cont de cat de inapoiati erau. A scrie sau a citi era ceva deosebit, privilegiu de care beneficiau numai anumite capete luminate. De unde stii in ce conditii s-a facut traducerea si ce minte capabila s-a ocupat de aceasta. De unde sti ce interese erau la mijloc? S-a pus in discutie la un moment dat sa se puna sub tacere anumite evanghelii care ar fi revolutionat pe de-antregul intregul concept crestin, deci a existat o cenzura.

Si Isus, fiul omului, cum este descris in biblie la un moment dat, spune ca nu a venit pentru cei drepti, ci pentru cei rataciti. Si oricine crede in el va avea viata vesnica.

Se considera ca Isus a avut mai multe roluri, printre care si acela de a rescrie legea, a o actualiza. iar raspunsurile date fariseilor au fost date in asa fel incat sa le dea peste gura stiind ca intrebarile lor sunt pentru a-l pune ntr-o lumina proasta , nicidecum ca vor sa invete de la el. Deci unde este invatatura, unde este delimitsaarea?
noideea
Postat pe 22 Decembrie 2012 21:27
mult ai scris,,,dumnezeu este trinitate innainte de facerea lumii,,legile sau dat dupa cum a evoluat lumea,si s au schimbat,,exista si acum unele dintre primele scrieri vechi tora biblia dp ele se ghideaza ,,au fost schimbate unele cuvinte nevoit insa nu semnificatif,,au fost mai multe scrieri care nu au avut loc in biblie pentru ca pur si simplu se repetau iar altele sunt datate cu mult dp ,,normal ca a venit pentru cei rataciti,,sa i salveze,,cei drepti sunt deja salvati,,logic ca oricine va crede in el va avea viata vesnica,,insa nu lua cuvantul a crede altliteram ca sectari,,a crede inseamna mult mai mult inseamna sa si faci,,sunt obosit acum ma duc sa mi iau o pizza mai vb
kudika_23875
Postat pe 22 Decembrie 2012 21:46
pofta buna
noideea
Postat pe 22 Decembrie 2012 21:55
Iata-ma inapoi. Pana la urma, mahomed este trimisul de la sfarsitul timpului? sau nu? cel care vine dupa Isus sa reactualizeze informatia, ultimul profet pe care trebuie sa-l credem si sa nu il ascultam intocmai ca de nu furia domnului se abate asupra noastra?

Chestia cu liberul arbitru mi se pare ca este un pic ... tre sa crezi ca daca nu, vei bea din pocalul de foc. AAAAA.... nimeni nu vede nimik in neregula aici? Adika daca crezi esti ok. Esti salvat. Daca nu crezi.... te amenint sa crezi si daca nu crezi oricum ti-am impietrit inima si ti-am inchis inima si oricum esti mancat.

Suna funny rau!

si mai e o chestie: dumnezeu este iubire, este prepotent, a toate stiitor.

Si totusi.... dumnezeul tau (adika al nostru) este un dumnezeu gelos, un dumnezeu care se infurie, un dumnezeu care te ajuta in lupta si te ajuta sa omori alti oameni pentru a putea sa stai intr-o tara, vezi povestea lui david, toate razboaiele si omoratul cu pietre. Nu mai zic de genocidul in masa din sodoma si gomora, potopul lui noe, urgiile din egipt, moartea lui isus.Nu mai zic de apocalipsa.

Parca toate astea sunt dintr-un roman horror. Si dupa aia zice sa nu te temi, sa ai credinta.

Mai.Toti datoram o moarte, asta e ciclul vietii, dar de la o carte despre sanatatea spirituala pana la a te autodogmatiza si a-ti construi intreaga viata in functie de un precept uman cum e religia, care oricum, e doar o mentalitate la un anumit moment intr-o anumita societate si sa omori in numele acestor crezuri, sa justifici atrocitati in numele acestor crezuri, care iata unii de o parte spun ca e gresita, altii cred ca a lor este dreptatea si sa ajungi in loc sa reusesti sa construiesti armonie, sa improsti cuvinte rautacioase la adresa altora, la adresa celor diferiti, cu cuvinte pe buze... eu oricum te iubesc, pacea fie cu voi.... grrrrrrrrr. WTF? In ce lume traim?


noideea
Postat pe 23 Decembrie 2012 16:08
De la: noideea, la data 2012-12-22 19:12:41am crezut ca acest topic este despre profetul mohamed, intemeietorul religiei islamice si ca am sa gasesc, in sfarsit, un subiect unde se discuta despre lucruri pertinente,interesante, culte si care sa-mi largeasca universul cunoasterii. Cei care au postat, insa, m-au dezamagit. Discutiile despre religie, de obicei...., se lasa cu tam-tam si acum am realizat si de ce.

Credinta monoteista este, cu precadere, tratata de catre adepti cu superficialitate.


Tu spui ca este credinta monoteista, atunci cum ramane cu Sfanta Treime?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 15:00
Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 15:10
Prima mentiune a unei religii monoteiste apare inca de pe vremea domniei faraonului Akenathon/Akenathen, care a anulat religia politeista de pana atunci inlocuind-o cu una monoteista, care-l venera DOAR pe zeul Aton/Aten.

Faraonul Akenaton/Akenathen a domnit in secolul al XIV-lea inainte de Hristos, deci cu 1400 de ani, aproximativ, inainte ca religia crestina sa devina cunoscuta si sa castige adepti.

Dupa moartea acestui faraon, s-a revenit la vechea religie politeista.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 15:36
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.
kidd_o
Postat pe 25 Iulie 2013 15:40
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 15:40:27
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.


Ma intrebi ce cred? Cred ca religia crestina este inspirata din religiile politeiste, doar ca putini oameni cunosc si/sau pot accepta asta.

Si da, am incredere in izvoarele istorice, in veridicitatea lor.

Nu neg existenta lui Dumnezeu, insa ma indoiesc ca religia crestina este totalmente monoteista, dupa cum se sustine la ora actuala. Cu totii credem in existenta Fecioarei Maria, a lui Iisus, a Duhului Sfant, si cu toate acestea afirmam ca totusi crestinismul este o religie monoteista.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 15:56
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:56:42
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 15:40:27
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.


Ma intrebi ce cred? Cred ca religia crestina este inspirata din religiile politeiste, doar ca putini oameni cunosc si/sau pot accepta asta.

Si da, am incredere in izvoarele istorice, in veridicitatea lor.

Nu neg existenta lui Dumnezeu, insa ma indoiesc ca religia crestina este totalmente monoteista, dupa cum se sustine la ora actuala. Cu totii credem in existenta Fecioarei Maria, a lui Iisus, a Duhului Sfant, si cu toate acestea afirmam ca totusi crestinismul este o religie monoteista.



Este o monoteista. Daca vrei raspunsuri cauta explicatiile pe net. Sunt destui oameni intelepti care au scris de spre subiectul asta.
Eu nu sunt in masura sa iti explic.
Poti sa crezi in ce vrei, eu atat iti spun: crstinismul este o religie care indeamna la iubire, desi este cea mai blamata si intoarsa pe toate partile. Cum spunea cineva, in perioada aia framantata de razboaie, sa vii si sa indemni masele sa-si iubeasca dusmanul si sa intoarca si celalalt obraj atunci cand capata o palma, e ceva.
Nu are rost sa discutam pt. ca toate discutiile de genul: exista nu exista nu duc nicaieri.
Intreaba-l pe Dog, el e mai citit.
Doamne-ajuta.
kidd_o
Postat pe 25 Iulie 2013 16:07
De la: , la data 2008-03-20 19:27:27In ultima vreme se tot vorbeste despre islam...cati dintre noi cunosc adevaratul chip a lui PROFETUL MOHAMMAD...si aportul adus de catre acesta lumii,valoarea istorica si culturala a acestei personalitati....???acest profet mare a fost trimis spre indrumarea si mila intregului univers,drept veste buna si avertisment.Dumnezeu a incheiat o data cu profetul Mohammad si cu mesajul acestuia seria profetilor si profetiilor....voi ce stiti despre el??????????????


Nu am citit toate comentarile....mohamed...mmmm....daca ati fi citit biografia lui ati fi stiut ca era un pedofil si un bolnav mintal....care la virsta de 28 de ani sa casatorit cu una mult mai batrina decit el dar foarte bogata...a venit dupa 500 de ani dupa Isus ....a folosit biblia in scopurile lui perverse si a schimbato dupa cum ia placut...in Coran scrie cuvintul "iubire" doar de 7 ori,iar cuvintele "omori","razboi" de 200 si ceva de ori...atit de pervers era incit ia luat nevasta fiului vitreg pt el.....sa casatorit cu o copila de 6 ani si sa culcat cu ea ia cind a implinit 9 ani...da scrie de el in biblie si il arata ca si " profet mincinos"......
selin32
Postat pe 25 Iulie 2013 16:25
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 16:07:37
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:56:42
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 15:40:27
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.


Ma intrebi ce cred? Cred ca religia crestina este inspirata din religiile politeiste, doar ca putini oameni cunosc si/sau pot accepta asta.

Si da, am incredere in izvoarele istorice, in veridicitatea lor.

Nu neg existenta lui Dumnezeu, insa ma indoiesc ca religia crestina este totalmente monoteista, dupa cum se sustine la ora actuala. Cu totii credem in existenta Fecioarei Maria, a lui Iisus, a Duhului Sfant, si cu toate acestea afirmam ca totusi crestinismul este o religie monoteista.



Este o monoteista. Daca vrei raspunsuri cauta explicatiile pe net. Sunt destui oameni intelepti care au scris de spre subiectul asta.
Eu nu sunt in masura sa iti explic.
Poti sa crezi in ce vrei, eu atat iti spun: crstinismul este o religie care indeamna la iubire, desi este cea mai blamata si intoarsa pe toate partile. Cum spunea cineva, in perioada aia framantata de razboaie, sa vii si sa indemni masele sa-si iubeasca dusmanul si sa intoarca si celalalt obraj atunci cand capata o palma, e ceva.
Nu are rost sa discutam pt. ca toate discutiile de genul: exista nu exista nu duc nicaieri.
Intreaba-l pe Dog, el e mai citit.
Doamne-ajuta.


Tu esti de parere ca e totalmente monoteista, eu sunt de parere ca nu-i tocmai asa, dar ai dreptate in privinta unui lucru: discutiile astea nu duc nicaieri, fiecare ne-am sustine punctul de vedere, pentru ca suntem convinsi, ca fiecare avem dreptate. Se spune ca adevarul e relativ si se afla undeva la mijloc si asa si este de cele mai multe ori.

In privinta lui dog, n-am ce sa-l intreb, eu mi-am format o parere asupra asa-zisului monoteism al religiei crestine si mi-o mentin. Si nu cred ca dog e vreun expert in istoria religiilor, ca sa ne ofere vreo explicatie cu adevarat serioasa. El nu ar face decat sa-si expuna propriile pareri si convingeri, exact ca si noi.

Ah, si mai vroiam sa-ti dau dreptate intr-o privinta: religia crestina este o religie plina de iubire, adevarat, insa si in aceasta privinta s-au facut unele abuzuri in istoria ei, vezi cazul cruciadelor si al Inchizitiei, spre exemplu.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 16:33
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:36:06Prima mentiune a unei religii monoteiste apare inca de pe vremea domniei faraonului Akenathon/Akenathen, care a anulat religia politeista de pana atunci inlocuind-o cu una monoteista, care-l venera DOAR pe zeul Aton/Aten.

Faraonul Akenaton/Akenathen a domnit in secolul al XIV-lea inainte de Hristos, deci cu 1400 de ani, aproximativ, inainte ca religia crestina sa devina cunoscuta si sa castige adepti.

Dupa moartea acestui faraon, s-a revenit la vechea religie politeista.

si cei cu asta,,te ai trezit acum,,toata lumea cu ,cunostinte minime stie asta
piparus-petru
Postat pe 25 Iulie 2013 17:03
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:56:42
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 15:40:27
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.


Ma intrebi ce cred? Cred ca religia crestina este inspirata din religiile politeiste, doar ca putini oameni cunosc si/sau pot accepta asta.

Si da, am incredere in izvoarele istorice, in veridicitatea lor.

Nu neg existenta lui Dumnezeu, insa ma indoiesc ca religia crestina este totalmente monoteista, dupa cum se sustine la ora actuala. Cu totii credem in existenta Fecioarei Maria, a lui Iisus, a Duhului Sfant, si cu toate acestea afirmam ca totusi crestinismul este o religie monoteista.

crezi prost,,,prima religie este sfanta traditie stiuta de oameni de la adam si eva transmisa din gura n gura cum ti ar zice tie bunicata cva,,cu timpul oamenii inmultinduse sa pierdut din credinta inlocuinduse cu zei si alte ,,zeitati,,,de aia dumnezeu ne mai aminteste pentru a ne trezii din cand in cand prin trimisi lui cei alesi de el pentru a ne scutura
piparus-petru
Postat pe 25 Iulie 2013 17:10
De la: selin32, la data 2013-07-25 16:25:48
De la: , la data 2008-03-20 19:27:27In ultima vreme se tot vorbeste despre islam...cati dintre noi cunosc adevaratul chip a lui PROFETUL MOHAMMAD...si aportul adus de catre acesta lumii,valoarea istorica si culturala a acestei personalitati....???acest profet mare a fost trimis spre indrumarea si mila intregului univers,drept veste buna si avertisment.Dumnezeu a incheiat o data cu profetul Mohammad si cu mesajul acestuia seria profetilor si profetiilor....voi ce stiti despre el??????????????


Nu am citit toate comentarile....mohamed...mmmm....daca ati fi citit biografia lui ati fi stiut ca era un pedofil si un bolnav mintal....care la virsta de 28 de ani sa casatorit cu una mult mai batrina decit el dar foarte bogata...a venit dupa 500 de ani dupa Isus ....a folosit biblia in scopurile lui perverse si a schimbato dupa cum ia placut...in Coran scrie cuvintul "iubire" doar de 7 ori,iar cuvintele "omori","razboi" de 200 si ceva de ori...atit de pervers era incit ia luat nevasta fiului vitreg pt el.....sa casatorit cu o copila de 6 ani si sa culcat cu ea ia cind a implinit 9 ani...da scrie de el in biblie si il arata ca si " profet mincinos"......
nu fi convinsa ca acea fata avea sase ani mohamed a fost un mare profet ca multi altii,,nu il arata biblia niciunde ca profet mincinos astea s vorbele lumii ca si cu razboaiele de vorbesti tu din coran
piparus-petru
Postat pe 25 Iulie 2013 17:16
uitate ce a facut avraam si el este cel ce are cheile neamurilor din rai fostul eden pamantesc in care vor sta sufletele celor drepti pana la judecata de apoi,,,sanul lui avraam,,a nu se confunda cu imparatia cerurilor unde va fi fericirea vesnica de dupa judecata de apoi
piparus-petru
Postat pe 25 Iulie 2013 17:19
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 16:33:44
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 16:07:37
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:56:42
De la: kidd_o, la data 2013-07-25 15:40:27
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 15:10:43Un articol interesant:

Ce au copiat creºtinii din mitologia pãgânã

http://www.historia.ro/exclusiv_web/ganciu-ilie-iulian/articol/ce-au-copiat-crestinii-mitologia-pagana


Esti 100% sigura ca ce scrie acolo e adevarat?
Ca sa rastorni credinta cuiva in Dumnezeu nu e nevoie decat de un sambure de indoiala. Ori oamenii sunt foarte usor de manipulat prin presupuneri si teorii nedemonstrate.
Nu e obligat nimeni sa creada in Dumnezeu, insa cei care o fac nu pierd absolut nimic.
Si-apoi adevarul o sa-l aflam fiecare dupa ce punem punct vietii asteia. Asta e sigur.
Eu sunt crestin si crede-ma nu exista teorie in lumea asta care sa ma faca sa renunt la religia mea cu toate ca am auzit si am citit destule.
Unii se cred maimute, iar aqltii se cred mult mai mult de-atat, creati dupa un tipar divin. Fiecare alege in ce categorie se incadreaza.


Ma intrebi ce cred? Cred ca religia crestina este inspirata din religiile politeiste, doar ca putini oameni cunosc si/sau pot accepta asta.

Si da, am incredere in izvoarele istorice, in veridicitatea lor.

Nu neg existenta lui Dumnezeu, insa ma indoiesc ca religia crestina este totalmente monoteista, dupa cum se sustine la ora actuala. Cu totii credem in existenta Fecioarei Maria, a lui Iisus, a Duhului Sfant, si cu toate acestea afirmam ca totusi crestinismul este o religie monoteista.



Este o monoteista. Daca vrei raspunsuri cauta explicatiile pe net. Sunt destui oameni intelepti care au scris de spre subiectul asta.
Eu nu sunt in masura sa iti explic.
Poti sa crezi in ce vrei, eu atat iti spun: crstinismul este o religie care indeamna la iubire, desi este cea mai blamata si intoarsa pe toate partile. Cum spunea cineva, in perioada aia framantata de razboaie, sa vii si sa indemni masele sa-si iubeasca dusmanul si sa intoarca si celalalt obraj atunci cand capata o palma, e ceva.
Nu are rost sa discutam pt. ca toate discutiile de genul: exista nu exista nu duc nicaieri.
Intreaba-l pe Dog, el e mai citit.
Doamne-ajuta.


Tu esti de parere ca e totalmente monoteista, eu sunt de parere ca nu-i tocmai asa, dar ai dreptate in privinta unui lucru: discutiile astea nu duc nicaieri, fiecare ne-am sustine punctul de vedere, pentru ca suntem convinsi, ca fiecare avem dreptate. Se spune ca adevarul e relativ si se afla undeva la mijloc si asa si este de cele mai multe ori.

In privinta lui dog, n-am ce sa-l intreb, eu mi-am format o parere asupra asa-zisului monoteism al religiei crestine si mi-o mentin. Si nu cred ca dog e vreun expert in istoria religiilor, ca sa ne ofere vreo explicatie cu adevarat serioasa. El nu ar face decat sa-si expuna propriile pareri si convingeri, exact ca si noi.

Ah, si mai vroiam sa-ti dau dreptate intr-o privinta: religia crestina este o religie plina de iubire, adevarat, insa si in aceasta privinta s-au facut unele abuzuri in istoria ei, vezi cazul cruciadelor si al Inchizitiei, spre exemplu.
inchizitia este problema voasta a catolicilor nu o pune tu asupra intregii crestinatati,,,,si in istoria ortodoxiei ai existat uni care nu au facut lucruri tocmai bune insa niciodata in numele bisericii ortodoxe,,,,influente probabil ca au fost oamenii sunt influentabili insa nu compara tu viata lui isus cu cea a unei zeitati ca te influenteaza uni pe tn acum si te duci dp cum bate vantul,,ca ti mai dau eu alte exemple sa te bata vantul mai rau daca vrei,,vezi ca pe cand traia isus a mai fost cativa ca el care tot asa faceau ,,,minuni,,,hristos e unul singur si a fost anuntat cu mult innaine sa vina,,el este cuvantul care era la dumnezeu iar dumnezeu era cuvantul
piparus-petru
Postat pe 25 Iulie 2013 17:29
MATEI 11
9 Atunci ce aþi ieºit sã vedeþi? Un proroc? Da, vã spun, ºi mai mult decât un proroc;
10 cãci el este acela despre care s-a scris: „Iatã, trimit înaintea feþei Tale pe solul Meu care Îþi va pregãti calea înaintea Ta.”
11 Adevãrat vã spun cã, dintre cei nãscuþi din femei, nu s-a sculat niciunul mai mare decât Ioan Botezãtorul. Totuºi, cel mai mic în Împãrãþia cerurilor este mai mare decât el.
12 Din zilele lui Ioan Botezãtorul pânã acum, Împãrãþia cerurilor se ia cu nãvalã, ºi cei ce dau nãvalã pun mâna pe ea.
13 Cãci pânã la Ioan au prorocit toþi Prorocii ºi Legea.


Comentarii: Daca pana la Ioan au prorocit Prorocii si legea...cum adica 600 de ani dupa Isus mai vine un altul ''Muhammad'' care se crede profet? ce profetie sa adeverit la cuvintele lui...ati vazut, ati trait voi vreuna dintre ele? Nu cred!! Daca Isus a rupt toate traditiile, legea fariseasca, si arderile de tot etc....cum dupa asta se scoala altul numit Mohammad care vine cu totul alta lege data de Dumnezeu. Nu vi se pare ca pute urat? E asa greu sa iti dai seama ca e un fals acest Muhammad? Isus cu toate ca era Dumnezeu venit pe pamant prin Duhul Sfant a spus clat ca nu se va scula nici unul mai mare decat Ioan Botezatorul. Asa ca cum spune Islamul ca Muhammad si Isus sunt cei mai mari profeti? Cand Isus declara ca om mai mare decat Ioan nu se va mai ridica.
Atentie!!! Isus fiind Dumnezeu a venit cu pace si iubire si atentionandune ca nu mai este mult timp. Cum ar putea acest Muhammad sa vina sa i rastoarne planul Lui Isus venind cu ura, violenta, razboi? etc.. Biblia este total diferita de Koran!! Iar biblia nu precizeaza nici un nume de Islam, Mohammad, s-au alti profeti ai arabiei. Isus a spus, Eu sunt calea adevarul si viata, cine vine la mine nu i va fi sete niciodata. Deci care este biserica adevarata??? Biserica adevarata este ''CALEA'' CEA CARE I DECLARA PE iSUS CA MANTUITOR SI CARE IL URMEAZA. Cititi biblia cu mare atentie. Lasati koranul ca va tampeste de cap.
kudika_977163
Postat pe 30 Noiembrie 2014 16:47
corect,,proorociile sau terminat innainte sa vina mahomed de aia el nu poate fi decat un fals profet de care am fost atentionati ca vor venii
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:33
5. "Doamne", I-a zis Toma, "nu stim unde Te duci; cum putem sa stim calea intr-acolo?"
6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

Deci prin cine sa venim: prin Isus s-au mohammad?

Nu cumva Islamul este anticristul care huleste impotriva crestinilor si impotriva lui Isus?

Trezitiva la realitate si luativa gandu de la koran care este un fake si o blasfemie impotriva Lui Isus.
kudika_977163
Postat pe 30 Noiembrie 2014 17:53
la asta iti raspund simplu islamistii,,iti zic ca si ei tot prin el ca doar il cred profet,,,sunt altele la care nu pot raspunde
kudika_976884
Postat pe 30 Noiembrie 2014 18:40
De la: , la data 2008-03-21 20:08:08FIECARE OM E LIBER SA CITEASCA,CITITUL NU A FACUT RAU PANA ACUM NIMANUI....CEI CARE VOR SA-SI IMBOGATEASCA CUNOSTINTELE DESPRE TEOLOGIA ISLAMICA SI SA NU MAI INGHITA NUMAI"CEEA CE LI SE MESTECA SI LI SE DA".....SUNT BINEVENITI....TRAIND ALATURI DE UN MUSULMAN WDY,SUSTII CA ISLAMUL ESTE EGAL CU TEROARE...ATUNCI NU TRAIESTI INTRE MUSULMANII ADEVARATI...CARE MERG LA RUGACIUNE LA 5 DIMINEATA,CARE NU DORESC RAU NIMANUI,CARE NU INJURA,CARE ISI RESPECTA SOTIILE,MAMELE,BUNICILE....DACA TU NU ESTI FERICITA ACOLO UNDE ESTI ASTA NU INSEAMNA CA ISLAMUL ESTE INTRUCHIPAREA RAULUI...S-APOI CUM CREDINTA ,SMERENIA,INGENUNCHIEREA IN FATA LUI DUMNEZEU POATE SA FIE RAU?????????........SI INCA CEVA IN LEGATURA CU ASA ZISELE"PROBLEME SI SEMNELE PRIMITE DUPA CONVERTIRE".....FII SIGURA CA NICIODATA NU AM FOST MAI APROAPE DE DUMNEZEU,MAI FERICITA,MAI MULTUMITA CA ACUM....AM PARTE NUMAI DE SUCCESE SI SLAVA DOMNULUI SI DE SANATATE....POATE CA TU CUM AI ZIS "TRAIESTI IN IAD" DEOARECE ESTI CONTRA SOTULUI TAU SI CONTRA SOCIETATII IN CARE TRAIESTI....?????????
Noor_Amar_1
Postat pe 14 Martie 2015 12:16
Buna ziua. In legatura cu islamul nu e chiar atat de "grav" cum sustine doamna wdy. dupa cum bine am citit,sunteti de 14 ani intr-un cerc de islamisti fapt pentru care nici nu va condamn,nici nu va felicit dezinteresul fata de islam. in primul rand din mesajul de mai sus ma "clintit" parerea dumneavoastra despre alte femei care sunt casatorite ca si dumneavoastra cu musulman. in continoare as vrea sa pun cateva intrebari la care sa va raspundeti personal,si poate veti intelege:
1)Toata lumea are ochi dar nu toti pot vedea,de acord?
2)Toti avem urechi,dar nu toti putem auzi,asa-i?
3)Avem picioare dar nu toti pot merge?
4)Toata lumea are gura,dar nu toti vorbesc?
5)Avem inima dar nu toti iubim?
6)Toti au creier dar nu toti gandesc (normal),nu?

Asa si dumneavoaastra,daca nu aveti aceasi unda de gandire,dorinta,etc. cu o alta persoana nu o judecati pentru propiile alegeri. si inca ceva,ma scuzati dar din cate am inteles in cele ce ati scris cred ca de fapt dumneavoastra sunteti printre femeile "obligate" sa intre in islam. Daca am jignit pe cineva pe nedrept imi cer scuze si Domnul sa ma pedepseasca.
Noor_Amar_1
Postat pe 14 Martie 2015 12:41
asa e amar,,n ai cum sa felici ti pe nimeni pentru dezinteresul fata de islam pentru ca toti ar trebui sa fie interesati de aceasta religie si sa o studieze ca sa stie ca e de la satana si nu trebui sa adere nimeni la ea
kudika_982635
Postat pe 14 Martie 2015 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rugaciune 2 De la: kudika_1008078 1 Mai 2016 08:04
cum sa imi gasesc parintii???? 126 De la: Andrutza89 17 Octombrie 2018 23:56
Nu stiu voi dar eu,voi incerca!oricum pierd mai mult la loto:)) 0 De la: 21 Iulie 2010 14:53
SPUNE-MI CE TE DOARE ?!? 9 De la: geo_x 30 Iulie 2009 16:42
Cadouri de Valentine`s... 3 De la: donttouch 4 Februarie 2009 14:59