Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

voi musulmanii sunteti ca raia va-ti imprastiat peste tot,ne-ati virusat si de virusi poti scapa prin tratament dar de voi ba
monik_mail2006
Postat pe 2 Octombrie 2010 14:59
Scuza-ma ca intervin. Nu apare in Biblie numele lui Mahomed si nici Mohamed nu a pretins ca ar aparea. Disputa incepe de la faptul ca Mohamed crede ca Isus a facut o promisiune poporului despre venirea Profetului, dar ca Biblia a fost intre timp corupta si astfel versetul care vorbea despre venirea lui a fost transformat. Mai precis este vorba depsre termenul grecesc : parakletos - mangaietor (Duhul sfant promis de Isus) - Mohamed si invatatii musulmani vorbesc de termenul grecesc periklutos - cel laudat (mohamed). Deci musulmanii sustin ca de fapt Domnul Isus ar fi vorbit de trimiterea lui Mohamed (cel laudat) si nu de trimiterea Duhului Sfant pe care crestinii l-au primit la pentecost .
ovialexm
Postat pe 8 Octombrie 2010 00:46
Nu ai dreptate aici. Sunt citate din Scriptura crestina... dar voi le interpretati cum vreti voi fara sa aveti o baza solida.

Cand Domnul Isus vorbea despre Mangaietor (parakletos) nu se referea la Mohamed (periklutos - cel laudat) ci se referea la Duhul Sfant. Inainte sa postezi comentarii pe site, citeste, studiaza si roaga-te pentru intelepciune, ca sa nu duci lumea in eroare....
ovialexm
Postat pe 8 Octombrie 2010 00:54
De la: , la data 2008-03-20 23:53:12Ia sa vedem Octaia, toate 3 deliram?:)
U , care ai citit Biblia trebuie sa stii cel mai bine ca versetele postate de mine sunt absolut corecte..De fapt, le-am luat direct de acolo.
Pacea fie cu tine




Ati luat versetele de acolo... dar le-ati scos din context si le-ati rastalmacit. Nu asa se face teologie de calitate, nici nu se formeaza asa o invatatura!
ovialexm
Postat pe 8 Octombrie 2010 00:58
invataturile venite de la Dumnezeu sunt "vizibile" indiferent de religie, nu va mai agatati de cuvinte si semantici.
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:00
nu stiu daca percepeti, dar Dumnezeu e Unul, indiferent cum l-au perceput popoarele si cultele, e adevarat, iudaismul si religia musulmana au un numitor comun.
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:06
Dumnezeu e omniprezent, chiar daca Invatatorul sa nascut in lumea ebraica.
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:10
" SURAT AL-BAQARA (1)
(Medinita [87]; 286 versete)
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator

(...)
6. Pentru cei care nu cred e totuna de-i previi sau nu-i previi; ei nu cred.
7. Allah a zavorat inimile si urechile lor, iar peste ochii lor s-a asternut o naframa. Si ei vor avea [parte de] chin mare.
(...)"

Asta e realitatea, in aceasta minunata lume 1/5 oameni e musulman... si este peste puterile tale... insa ar fi un motiv destul de puternic, un stimul, o provocare care sa te faca sa vrei sa intelegi intradevar ce inseamna Islam.
Sa arati cu degetul sau sa gasesti vinovatul iti garantez eu ca nu rezolva nicidecum problema.

Iti recomand un filmuletz. "The True Message of Islam"
http://www.youtube.com/watch?v=zDJVUnX0rwQ


Khaled_Adel
Postat pe 22 Noiembrie 2010 00:11
De la: ovialexm, la data 2010-10-08 00:54:51Nu ai dreptate aici. Sunt citate din Scriptura crestina... dar voi le interpretati cum vreti voi fara sa aveti o baza solida.

Cand Domnul Isus vorbea despre Mangaietor (parakletos) nu se referea la Mohamed (periklutos - cel laudat) ci se referea la Duhul Sfant. Inainte sa postezi comentarii pe site, citeste, studiaza si roaga-te pentru intelepciune, ca sa nu duci lumea in eroare....


Nu inteleg logica ta de ce Mangaietor e asociat cu Duhul Sfant, iar Cel Laudat cu Mohammad (Mohammad=Cel Mai Adorat; Demn De Lauda). Interpretarea este foarte libera, oricareia dintre cele doua Entitati ii pot foarte simplu corespunde ambele adjective, calitati.Oricum un cuvant scos dintr-un context e ca un ciocan fara coada.

Biblia in lunga sa existenta e suferit, din modestele mele cunostinte, cel putin 11 transcrieri si modificari. Forma initiala a Bibliei avea cca. 33 de Evanghelii din care au ramas 4.

In ceea ce priveste, transcrierea dintr-o limba in alta are nevoie de un grad de adaptare care de multe ori nu e tocmai fericita (ex: "Do you have a light?=Ai un foc? / Do you have light?=Ai lumina?").

In esenta e posibila interpretarea unor texte din Noul Testament ca prevestiri, profetii legate de venirea Profetului Mahammad...
Khaled_Adel
Postat pe 22 Noiembrie 2010 00:43
De la: utad, la data 2010-09-30 21:44:03master credeam ca ne-ai parasit,dar tu esti pe baricade,nu lasa sa se raceasca discutia fii tare si mandru probabil asta ti-e misiunea personala


:))) nu plec pana ce nu recunoasteti ca sunteti impocrite si ca tu esti Mama lor.
Master
Postat pe 9 Mai 2011 00:00
De la: monik_mail2006, la data 2010-10-02 14:59:47voi musulmanii sunteti ca raia va-ti imprastiat peste tot,ne-ati virusat si de virusi poti scapa prin tratament dar de voi ba


Suntem cat numarul stelelor....asa cum a fost prorocit si noi vom mosteni pamantul asa cum ni s-a promis impreuna cu fratii nostrii care se vor intoarce si care vor fi iertati de cel care i-a scos din tara egiptului unde erau sclavi ,chiar daca o mare parte dintre ei au uitat ..dar asi vor aduce aminte de voie sau de nevoie.
Master
Postat pe 9 Mai 2011 00:05
Altele mai si dorm draga , daca tu obisnuiesti sa te culci mereu asta nu inseamna ca toate sunt k tine.
Master
Postat pe 23 Octombrie 2011 14:12
nu stiu ce sa cred dar 98% ai dreptate. unde as putea afla mai multe...caci timp mult nu mai e pina la sfirsitul lumii. si as vrea sa stiu cum si unde sa ma rog
donca1
Postat pe 12 Ianuarie 2012 03:58
draga mea mi ar face placere sa vb despre acest subiect.daca esti de acord trimite mi e mailul tau
kudika502793
Postat pe 1 Februarie 2012 08:45
aori tare mult sa ma inveti cum sa ma rog .eu cred....ce spui
kudika502793
Postat pe 1 Februarie 2012 08:55
Buna Ziua tuturor!!St uimita cata lupta pe acest site asupra subiectului si cata ura dealtfel.
Eu personal nu as indrazni sa vb de un simplu om de ceva rau daramite de un Sfant/Profet.Si asta ptr ca unul din pacatele cele mai mari asupra omului date de D-zeu este sa ''INTRI IN DREPTUL ALTUI OM''.Ceea ce este sigura este ca EXISTA UN SINGUR D-ZEU indiferent de nume,exista INGERII,SFINTII/PROFETII,CARTILE SFINTE(Tora,Biblia si Coranul),SPIRITELE,DIAVOLUL si MOARTEA.La fel ca toata lumea o sa spun si eu un citata dat de D-zeu ''Eu v am creat pe voi(oameni) si pe spirite doar ca sa ma adoratii''.Eu chiar incurajez pe toata lumea sa se roage(dar nu numai la nevoie,inmormantare sau botez) ptr ca toti avem un singur D-ZEU.
Si iar un lucru f important ceea ce cred eu nu stiu ce spun alti este ca ''Cei care au facut atatea atentate de au ucis atatia oameni in USA ,Spania etc ,nu st mulsumani'' CRIMA este un PACAT ,SINUCIDEREA LA FEL,un pacat foarte mare care ne va duce direct in IAD.Musulmani incurajeaza PACEA,LINISTEA nicidecum CRIMA.
Acum urmeaza intrebarile voastre:''At de ce se vb atat de mult de JIHAD(raz.sfant)?De ce Profetul Mohamed avea 9 neveste?Ce miracole a facut EL?(Isus avea,Moise avea etc),De ce femeile musulmance trebuie sa se acopere?Cum putea o pers. care nu stie sa scrie/citeasca sa devina Profet?De ce in perioada Profetului Mohamed s-a renuntata la alcool,Porc sau s-a creat poligamia?De ce in aceea perioada s-au purtat atatea Razboaie?Oameni se Inchinau la Profectul Mohamed?De ce noi crestini ne rugam la Profetul Isus?si nu la D-zeu?De ce De ce??St tot atatea intrebari pe care mi le am pus si eu inainte de a-mi ''COMPLETA RELIGIA'' ceea ce eu spn este ca Musulmani nu incearca sa converteasca pe nimeni sa schimbe pe cineva ptr ca cand ne nastem ne nastem cu o singura Religie faptul ca ne boteza este momenul cand ni se schimba religia.Acum poate o sa spuneti ca fiecare copil care se naste este PAGAN si de aceea trebuie botezat.Cum se poate spune de un nou nascut ca este Pagan cand ei vin de la D-zeu??Ca at cand ii mirosi este ''Mirosul Raiului?""
Prin msg meu nu incerc sa schimb ideeile cuiva ci doar sa cerceteze at cand fac afirmatii.Daca aveti ceva intrebari aici este add mea de mail marilena@maxinovafurniture.ro
Va multumesc
kudika516519
Postat pe 25 Martie 2012 11:48
as dori sa vorbim Octavia in privat, zi frumoasa sa ai
kudika450611
Postat pe 13 Septembrie 2012 23:58
Primul om a fost adam iar ultimul muhammed (AHMED) tampitii astia care nu recunosc adevarul si nu vor normal ca ma enerveaza de incep sai citesc si eu .....ei spun in felul urmator isus este fiul lui dumnezeu CAND DUMNEZEU SPUNE EU SUNT SINGURUL CARE VA PUTERI RUGA LA MINE EU NU AM PERECHE NU`S EGAL SI ETC ei spun ca este fiul lui dumnezeu PRIMUL OM CARE A VENIT PE LUME A FOST MUSULMAN IAR ULTIMUL LA FEL SIN IN LUMEA ASTA AU VENIT 9999 DE PROFETI Dumnezeu spune isus este pe o scara la un nivel de mine langa mine dar lumea spune nu domne fiul lui dumnezeu DUMNEZEU POATE ATI IARTA PACATELE CHIAR SI CRIMA ORICE DAR NU IARTA PACATUL CA NU RECUNOASTETI PE EL INSUSI ASTA SCRIE IN KURAN INSEAMNA SIRK KOSANLAR
kudika_16368
Postat pe 16 Septembrie 2012 08:32
ATAT VA SPUN SI EU voi cei care nu credeti in dumnezeu nu spun in dumnezeul nostru degeaba va chinuiti findca CARTEA SFANTA ADICA KORANUL ESTE PRIMUL CARE A VENIT PE LUME EL A FOST DAT PE PAMANT SI LUCRCAT IN EL 26 DE ANI .....SI A FOST DAT LUI PROFETUL MUHAMMED .....E DUPA AIA VINE BIBLIA VOASTRA ....DE EX NOI DECE POVESTIM DE ISUS ETC ....DAR VOI DECE NU POVESTITI DESPRE MUHAMMED A DECE FINDCA CEI CARE VAU INVATAT SI POPA SAU ETC CEI CARE VAU INVATAT NU VAU SPUS ADEVARUL .....DECE VA ZIC EU CASA NU SE DESRTAME RELIGIA VOASTRA
kudika_16368
Postat pe 16 Septembrie 2012 08:41
AUZI MA VOI TRAITI PE PAMANTUL MUSULMANILORI DACA NU STI CITESTE SI TU SI INVATA .....INVENTATI ORICE VA VINE IN MINE
kudika_16368
Postat pe 16 Septembrie 2012 08:43
De la: kudika_16368, la data 2012-09-16 08:43:38AUZI MA VOI TRAITI PE PAMANTUL MUSULMANILORI DACA NU STI CITESTE SI TU SI INVATA .....INVENTATI ORICE VA VINE IN MINE


sinucide-te!
picard-jean-luc
Postat pe 16 Septembrie 2012 09:45
De la: Master, la data 2011-05-09 00:05:29
De la: monik_mail2006, la data 2010-10-02 14:59:47voi musulmanii sunteti ca raia va-ti imprastiat peste tot,ne-ati virusat si de virusi poti scapa prin tratament dar de voi ba


Suntem cat numarul stelelor....asa cum a fost prorocit si noi vom mosteni pamantul asa cum ni s-a promis impreuna cu fratii nostrii care se vor intoarce si care vor fi iertati de cel care i-a scos din tara egiptului unde erau sclavi ,chiar daca o mare parte dintre ei au uitat ..dar asi vor aduce aminte de voie sau de nevoie.


Santeti cat numarul Bashinilor trase de crestini! Santeti niste Vanturi urat mirositoare care "gazati " planeta cu duhoarea vvoastra! santeti niste dezmosteniti ,urati de multi,habotnici si fanatici ,care nu-i faceti cinste profetului vostru ,intinadu-i cuvantul si ducand razboiul JIHADULUI in numele lui!Sclavi ati fost si sclavi veti ramane ,complexati de crestini si rasa alba pe care o urati cautand sa o decimati!

Voi va decimati si semenii, omorandu-i ,si exploatandu^le slabiciunile! violand surorile,nepoatele ,nu santeti decat niste animale care traiti inca in caverna!niste primitivi cu obiceiuri tribale insa cu aere de oameni emancipati ai sec. 21. !!! Asta santeti! si asa veti ramane in veci!
O sa mosteniti ce o sa va lasam NOI sa mosteniti,fiin primii de la coada!
Voi astia care umblati cu musca inca in nas si cu noroiul intre degete !
kudika132368
Postat pe 22 Septembrie 2012 04:30
De la: kudika_16368, la data 2012-09-16 08:41:15ATAT VA SPUN SI EU voi cei care nu credeti in dumnezeu nu spun in dumnezeul nostru degeaba va chinuiti findca CARTEA SFANTA ADICA KORANUL ESTE PRIMUL CARE A VENIT PE LUME EL A FOST DAT PE PAMANT SI LUCRCAT IN EL 26 DE ANI .....SI A FOST DAT LUI PROFETUL MUHAMMED .....E DUPA AIA VINE BIBLIA VOASTRA ....DE EX NOI DECE POVESTIM DE ISUS ETC ....DAR VOI DECE NU POVESTITI DESPRE MUHAMMED A DECE FINDCA CEI CARE VAU INVATAT SI POPA SAU ETC CEI CARE VAU INVATAT NU VAU SPUS ADEVARUL .....DECE VA ZIC EU CASA NU SE DESRTAME RELIGIA VOASTRA


Baii,K A K A T U L E,da tu ce inveti la moschee despre ISUS?? Ce povestiti voi despre Isus?? mincinosule care mananci din lighean cu mana???

Tu traiai cand "a venit Koranul pe lume" ??
Atunci de unde stii ?? Asa iti spune la moscheea ta despre Biblie si Isus?? ca Biblia a venit dupa Koran?? K A K A M A S H pe tine si o sa-ti fac si motz ,de unde stii tu ADEVARUL ,baii nashpetule?? de ce nu te duci sa traiesti cu musulmanii tai si stai cu crestinii pe pamantul lor??
Religia noastra , BARAGLADINA TUCIURIE,dainuie si va dainui intotdeuna! Numai handicapati ca tine viseaza ca o se destrame vreodata! SICTIR !
kudika132368
Postat pe 22 Septembrie 2012 04:49
NICI EU N-O PUTEAM SPUNE MAI BINE K132368...
rondina
Postat pe 22 Septembrie 2012 12:03
Sunt citate din Coran...tu ce-ai inteles dogule? Poza aceea este postata tocmai pentru a te ingretosa suficient, privind un copil inocent alaturi de un bosorog basinos si pedofil...
rondina
Postat pe 22 Septembrie 2012 14:02
De la: kudika_13106, la data 2012-09-22 14:11:18
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:02:38Sunt citate din Coran...tu ce-ai inteles dogule? Poza aceea este postata tocmai pentru a te ingretosa suficient, privind un copil inocent alaturi de un bosorog basinos si pedofil...
nu s citate din nici un coran despre hristos se spune ca a fost casatorit cu maria magdalena si a avut fi si fice,,tu crezi?nu se stie sigur cati ani avea aisha,si altcva oamenii normal tre sa se casatoreasca la 13 14 15 ani

Imagineaza-ti cum ar fi fost.....tu la 6 ani "siluit" de o muiere de 53 de ani...asta ca tot ti se pare normal!
rondina
Postat pe 22 Septembrie 2012 14:15
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:15:22
De la: kudika_13106, la data 2012-09-22 14:11:18
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:02:38Sunt citate din Coran...tu ce-ai inteles dogule? Poza aceea este postata tocmai pentru a te ingretosa suficient, privind un copil inocent alaturi de un bosorog basinos si pedofil...
nu s citate din nici un coran despre hristos se spune ca a fost casatorit cu maria magdalena si a avut fi si fice,,tu crezi?nu se stie sigur cati ani avea aisha,si altcva oamenii normal tre sa se casatoreasca la 13 14 15 ani

Imagineaza-ti cum ar fi fost.....tu la 6 ani "siluit" de o muiere de 53 de ani...asta ca tot ti se pare normal!


madogu nu trebuie sa-si imagineze nimic!
picard-jean-luc
Postat pe 22 Septembrie 2012 14:36
De la: kudika_10951, la data 2012-09-22 14:36:19
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:15:22
De la: kudika_13106, la data 2012-09-22 14:11:18
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:02:38Sunt citate din Coran...tu ce-ai inteles dogule? Poza aceea este postata tocmai pentru a te ingretosa suficient, privind un copil inocent alaturi de un bosorog basinos si pedofil...
nu s citate din nici un coran despre hristos se spune ca a fost casatorit cu maria magdalena si a avut fi si fice,,tu crezi?nu se stie sigur cati ani avea aisha,si altcva oamenii normal tre sa se casatoreasca la 13 14 15 ani

Imagineaza-ti cum ar fi fost.....tu la 6 ani "siluit" de o muiere de 53 de ani...asta ca tot ti se pare normal!


madogu nu trebuie sa-si imagineze nimic!

Atunci imagineaza-ti tu !
rondina
Postat pe 22 Septembrie 2012 16:40
De la: kudika_13106, la data 2012-09-22 13:02:05
De la: kudika_16368, la data 2012-09-16 08:41:15ATAT VA SPUN SI EU voi cei care nu credeti in dumnezeu nu spun in dumnezeul nostru degeaba va chinuiti findca CARTEA SFANTA ADICA KORANUL ESTE PRIMUL CARE A VENIT PE LUME EL A FOST DAT PE PAMANT SI LUCRCAT IN EL 26 DE ANI .....SI A FOST DAT LUI PROFETUL MUHAMMED .....E DUPA AIA VINE BIBLIA VOASTRA ....DE EX NOI DECE POVESTIM DE ISUS ETC ....DAR VOI DECE NU POVESTITI DESPRE MUHAMMED A DECE FINDCA CEI CARE VAU INVATAT SI POPA SAU ETC CEI CARE VAU INVATAT NU VAU SPUS ADEVARUL .....DECE VA ZIC EU CASA NU SE DESRTAME RELIGIA VOASTRA
ba tu scri mai rau ca mn,daca sti despre musulmani si altele dp cum scri e clar,prima carte a fost honograful lui caldei dp vremea lui avraam de la facerea lumii,o sa gasesti niste sectari care spun ca nu i adevarat,dar la ei nu i adevarat nici ca fecioara maria este camara duhului sfant


baii GITANES,asta care scrie mai rau ca tine,nu te-ai prins?? e musulman original,care traieste cu crestinii,adica in ROM,si face afaceri cu tigari sau sta pe afara la schimb valutar.
Da,stie el sigur ca noi negam domnia fiului lui lui Dumnezeu si ca pamatul crestinilor este de fapt pamant musulman ca ei au fost primii lasati de dumnezeu pe pamant ,nu Adam si Eva ,nu ai inteles??
De aia au fost sclavi in Egypt pina mai odinioara.
kudika132368
Postat pe 23 Septembrie 2012 05:48
De la: rondina, la data 2012-09-22 16:40:55
De la: kudika_10951, la data 2012-09-22 14:36:19
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:15:22
De la: kudika_13106, la data 2012-09-22 14:11:18
De la: rondina, la data 2012-09-22 14:02:38Sunt citate din Coran...tu ce-ai inteles dogule? Poza aceea este postata tocmai pentru a te ingretosa suficient, privind un copil inocent alaturi de un bosorog basinos si pedofil...
nu s citate din nici un coran despre hristos se spune ca a fost casatorit cu maria magdalena si a avut fi si fice,,tu crezi?nu se stie sigur cati ani avea aisha,si altcva oamenii normal tre sa se casatoreasca la 13 14 15 ani

Imagineaza-ti cum ar fi fost.....tu la 6 ani "siluit" de o muiere de 53 de ani...asta ca tot ti se pare normal!


madogu nu trebuie sa-si imagineze nimic!

Atunci imagineaza-ti tu !


"Rondina",ce s-ai spui lu ' creier neted asta ca oamenii normali nu se casatoresc cu copii??caaa... si la GYPSI e la fel.Si astia tot asa isi casatoresc copilele ,devreme,la varste fragede si tot asa le logodesc de mici,asa ca ce sa ii ceri omului ce nu are...el asa stie ca "tre sa fie,normal,sa te casatoresti la 13 14 15 ani",daca traditia lui este la fel. Nu te mai mira ,ca nu ai cu cine sa vorbesti.Stii vorba aia ??? "Mai bine cu desteptu la paguba decat cu prostu la castig!!"
cu din astia care au cerebelul cat o unghie de la degetul mic al piciorului,nu are rost sa-ti consumi energia,decat daca te cobori la nivelul lor.
kudika132368
Postat pe 23 Septembrie 2012 06:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nastere pe cale naturala sau cezariana? 49 De la: alexandra_n 22 Mai 2009 12:47
ce nu ati accepta ..?? 110 De la: Roco 14 Iulie 2009 12:51
Buna,kudiki!!!! 14 De la: dany39 4 Decembrie 2014 16:40
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 1 De la: i_roxana84 14 Martie 2009 13:57
Probleme de piele 3 De la: pufffer 15 Noiembrie 2009 09:28