Setari Cookie-uri

MONOTONIA IN CASNICIE

Problemele trebuie rezolvate din primul moment in care apar . Monotonia nu apare deodata, ci treptat. Cu cat trece mai mult timp in care va neglijati relatia datorita serviciului, treburilor casnice, etc., cu atat va fi mai greu sa o reinviati. Nu faceti aceleasi lucruri, de-a lungul timpului. Schimbati cate ceva in fluxul zilnic, lucruri marunte, nu neaparat majore. Imi aduc aminte ca mama avea vreo 15 retete si pe alea le tot invartea. Eu incerc mereu sa fac ceva nou. Importanti sunt si prietenii de familie; alte cupluri alaturi de care sa va petreceti serile. Pot fi niste vecini, rude sau prieteni din facultate, dar sa fie cupluri, nu singuri, ca apar alte probleme.
In rest, comunicarea este esentiala si ea trebuie pretuita si mentinuta de-alungul timpului. Eu inca sunt la inceput, asa ca nu ma plang ca nu mai exista. Aveam si eu problema cu lipsa de tandrete si afectiune. Am vorbit cu el despre asta de mai multe ori, era mai atent cateva saptamani si apoi uita. Dar eu am perseverat si i-am explicat ca este o frustare pentru mine indiferenta asta si cu timpul, a reusit. Acum nu mai e asa, e mult mai atent si .
Asa ca fetelor: comunicare si perseverenta, dar prindeti raul din radacina.

Postat pe 25 August 2008 08:54
eu cred ca nu trebuie numai femeia sa faca un efort si multe alte compromisuri si barbatul sa fie cel gidilat mereu
poate ca nu este vina ei dar cghiar exista un barbat ursuz si orice i-ar spune el i-ar zice "nu" atunci ce va face?
va ramine si se va consola cu ideea ca are pe cineva linga ea si nu altceva ?sau va pleca?
anita88
Postat pe 22 Octombrie 2008 11:42
De la: anita88, la data 2008-10-22 11:42:33eu cred ca nu trebuie numai femeia sa faca un efort si multe alte compromisuri si barbatul sa fie cel gidilat mereu
poate ca nu este vina ei dar cghiar exista un barbat ursuz si orice i-ar spune el i-ar zice "nu" atunci ce va face?
va ramine si se va consola cu ideea ca are pe cineva linga ea si nu altceva ?sau va pleca?


Parerea mea e ca atat timp cat nu e recalcitrant, nu te bate, nu injura bsi se poarta demn, gaseste tu si fa ti un program separat si foarte incarcat, dupa serviciu, de ex. luni du te la coafor, marti la o sala de fitness, inscrie te intr un club, fa vizite si POVESTESTE I cand vii acasa!
S ar putea sa l intereseze, si sa l scoata din AMORTEALA, de nu, zic ca totusi nu i un motiv de divort, unele femei numesc linistea asta SECURITATE FAMILIALA! adica le place, altele vor mai mult zgomot, eu de exemplu am 1000 de clopotei legati de mine, cand fac ceva informez pe toata lumea, fac povestiri despre cum a decurs lucrul respectiv, rad glumesc, ma cert, fac scandal...Zic ca si tu esti un pic mai tacuta , si , de aveti serviciul comun e clar ca subiecte NOI de discutie sunt putine!
Eu iti recomand sa faci ceva , poate ai si facut ca subiectul e deschis din primavara!Si din primavara pana n toamna si o rascoala se poate face!
APROPOS!!!! CUM DECURG LUCRURILE< CE MASURI AI INTREPRINS< MAI ZI NE!
valibilic
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:22
Cred ca monotonia intervine intr-o casnicie de-a lungul timpului,independent de vointa noastra si greu ne putem lupta pentru simplul motiv ca ea acopera deficientele relatiei dintr-un cuplu:ma refer inclusiv la chestiuni vechi.

Postat pe 15 Noiembrie 2008 07:12
mda, dupa o perioada apare o anumita monotonie....sau rutina, cum vreti sa ii ziceti....nu pt ca sentimentele nu sunt puternice, dar intr-o casatorie nu este ca intr-o iubire, sunt responsabilitati, obligatii, etc.noi ne tratam cu umor, o glumita, un pik de farmec, o idee noua.chiar si un pik de cearta ajuta uneori....impacarea e foarte dulce!!!si noi nu lucram impreuna, adik nu il vad toata ziua....
mkdisk
Postat pe 18 Decembrie 2008 11:30
poi monotonia intervine la un moment dat dar trebuie sa treci peste ea sa faci ceva nou sa mergi in vacanta sa mergi la un film,la un restaurant sa luati cina chestii pe care nu le faci in fiecare zi.normal daca el merge la munca in fiecare zi si cand vine acasa mancati si pe urma la tv sau nush ce face fiecare normal ca intervine monotonia.dar incearca ceva nou si vei vedea ca totul va fi bine cel putin eu asa am facut si este fff bine
aurrorandreea
Postat pe 19 Decembrie 2008 15:03
Salut!
Apelez si eu la ajutorul dumneavoastra, cu gandul ca sfatul unei FEMEI ma va ajuta sa va inteleg mai BINE si sa mai urc un pas in cadrul Vietii de Cuplu. Sunt un proaspat abonat (sper sa ma primiti in cercul vostru-Fetelor). Am citit si eu Topicul: "Monotonia in casnicie" deoarece ma apasa si pe mine acest subiect, insa as dorii mai multe RASPUNSURI. Eu, desi sunt un romantic si incerc mereu sa o ridic in slavi pe printesa mea, in ultimul timp nu mai merge, nici macar poeziile pe care i le scriu nu o mai intereseaza, nici micile gesturi-cadouri (le trece cu vederea) si parca si frumosul "TE IUBESC!" a devenit doar un simplu SALUT.
MONOTONIA ma enerveaza, ce as mai putea sa fac ca sa-si revina ... sa o vad ca zambeste cu adevarat? Ea spune mereu ca eu sunt de vina desi nici ea nu mai face nimic in ultimul timp pentru a impunatati (pipera) viata de cuplu. Deja vede usa din spate, nu mai incearca sa lupte pentru NOI.
Eu ca orice barbat i-am explicat ca avem doar 2 zone erogene: Creierul mare si cel mic, de aceea in ultimii ani i-am sugerat sa ma mai impresioneze si pe mine cu o tinuta mai speciala ... asa ca sa imi iasa ochii din cap, sa-mi ramana intiparita imaginea mereu in minte, oriunde as merge. Dar ea nu vrea nici cum, sustinand ca nu vrea sa se imbrace ca o femeie usoara si spune ca doar amantele se imbraca asa. DA e adevarat tu esti SOTIA si AMANTA mea - in acelasi timp. Ma simt tanar si vreau sa tin MOTORUL mergand cat mai mult timp. Apropos: eu credeam ca va fii din ce in ce mai bine, ca v-om urca culmile vieti sexuale impreuna, dar in ultimul timp am cam coborat la vale.
Ce sfat imi dati ca sa mai piperez viata de cuplu ... avand in vedere ca din partea mea ea cam are TOT CE ISI DORESTE. Dar mai adaug ca NIMENI nu e perfect, iar eu sunt BARBAT.
O zi frumoasa va doresc !!!
PS: Astept cu nerabdare SFATURILE voastre.
DariusR
Postat pe 29 Martie 2009 08:28
BRAVO pentru acest raspuns!!!!!!!!!!!!!!!!

O persoana de 29 de ani ....
lorenasurugiu
Postat pe 14 Aprilie 2009 12:59
De la: nuvola, la data 2008-07-22 09:40:23draga..........eu am 49, sunt abonata la kudika, la garbo, wall-street am si profil pe hi5! Crezi ca la 50 de ani se termina viata? Sau ai impresia ca o persoana de 50 de ani nu are voie sa stie ce este un forum, un blog, un site, un link.....afla ca poate stim mai multe si suntem mai profunzi.
Nu stiu daca te-ai fi descurcat pe vremurile cand calculatoarele erau instalate intr-o incapere, iar in birouri erau numai terminale, se lucra in fortran IV si cobol.........cand trebuia pentru un program sa perforezi o tona de cartele din carton.........
Asta ca sa-ti treaca gandul ca o persoana de 50 de ani e pe linie moarta.

Imi face o deosebita placere sa va avem printre noi,desi de ce sa nu recunosc nici eu nu ma mai incadrez in categoria celor tineri...
Asta nu inseamna sa ne punem un sac in cap,sau mainile pe piept si sa asteptam imprevizibilul....
Sufletul ramane vesnic tanar !!!!
Floare_de_castan
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:31
De la: Hania, la data 2008-07-29 11:31:47Poate s-a gandit ca la noi in Romania suntem obisnuite cu imaginea femeii care se sacrifica in bucatarie si serviciu daca mai are la varsta asta. Tare mi-as dori sa vad si femeile de langa noi ca isi aloca timp pt ele, nu doar pt familie, menaj, serviciu. Viata nu se termina la 30, 40, nici macar la 50 ani. Asa ca dragele mele doamne, capul sus si fiti fericite!

Viata nu se termina la 30 ? 40, 50 ?
Pot spune ca la 30 abia incepe...probabil voiai sa zici 50, 60 chiar 70...sau ai 15 ani si ai impresia ca la 30 de ani o persoana e in varsta ?
ocs
Postat pe 15 Aprilie 2009 18:03
Daca tu te simti amenintata,atunci ce sa mai zic eu,am 20 ani sunt casatorita si am un bebe,l`am cunoscut pe sotul meu acum 4 ani si totul a fost perfect,,,de fapt asa vedeam eu,dar pe parcurs au aparut multe probleme,mi`am dat seama ca nu vede decat femei in fata ochilor,oriunde merg cu ma simt prost cand vad cu cata insistenta se uita la o femeie,lista lui de messenger la fel,e plina de femei din toata tara si fete care fac video chat,pe deasupra am descoperit azi un e`mail unde ii scria ca s`a inregistrat cu succesc pe acel site cu matrimoniale si v`a gasi perechea perfecta.Voi ce ziceti fetelor,el imi spune ca face acest lucru din lipsa de ocupatie,pe deasupra mai suhnt si parintii lui care nu ne lasa sa traim linistiti,cauta tot felul de motive sa ne desparta...zic ca ar trebuii sa te simti norocoasa fata de mine,,,
oups
Postat pe 21 Aprilie 2009 19:53
buna eu sant casatorit de5 ani si nu cred ca inca a intervenit monotonia dar cred ca partenera mea de viata nu prea ma mai asculta , recent a cunoscut un cuplu e fiind divortat de 2 ori ,el are 38 de ani ea 19, daca ei zic ceva sa mearga la ei la tara ea pleaca imediat , a ajuns sa nu mai asculte de mine daca ai zic ceva reactioneaza cu duritate o iubesc mult da cred ca ea nu ma mai asculta,de ei asculta daca zic ceva de ei nu-i convine ca ma leg de ei,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in aceasta privinta, nu vreau sa o bat ca nu merita dar un sfat mi-ar prinde bine.

Postat pe 29 Mai 2009 17:29
"nu vrei sa o bati " ? adicatelea ti-ai pus problema cum ca ar fi o optiune???
ce s-a intamplat cu dialogul? nu mai faci parte din categoria oameni civilizati?
googoodoll
Postat pe 31 Mai 2009 20:42
De la: aurrorandreea, la data 2008-08-15 14:04:12sunt de accord cu tine in treaba asta janice!!!aproape totul depinde de femeie intr-o casnicie...daca tu esti plictisita si toata ziua faci acelasi lucru normal ca intervine monotonia si in primul rand nu conteaza varsta ca doar daca te-ai casatorit cu un barbat nu il tii pana ai cu el 20 ani de ani de casnicie si dupa aia treaba lui ca doar te-ai casatorit cu el din dragoste.intredevar in toate casniciile intervine monotonia dar daca reusesti sa treci peste acele momente facand in fiecae zi alte lucruri pt sotul tau atunci totul va fi bine!!!! pentru ca si el daca vede ca iti dai silinta va face si el la fel dar daca el vede ca esti plictisita atunci totul devine o rutina!!!!


DE CE totul depinde de femeie?? Serviciu ca si el, acasa : curat, copii, mancare si mai trebuie tratat si el ca BEBELUSUL?? Dar EL ce face??? Unde e in tot acest timp??lA TV, Pe SPORT CU TELECOMANDA IN MANA??? Si dupa o zi mai obositoare ca a lui trebuie sa fii fresh in fata LUI???
Daca se poate sa fii si amanta perfecta!!!!!!!!!!!!!
Andreea38
Postat pe 1 Martie 2010 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare el nu isi doreste nunta asta?! 100 De la: just_me00 2 Iunie 2013 23:54
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 1 De la: naty38 19 August 2010 18:30
care e surpriza ideala? 26 De la: yrtdssdd 26 Mai 2009 01:15
Sunt toate soacrele la fel?.. Or fi.. Dar de ce sa le suportam?? 13 De la: LADY_BUGS 18 Iunie 2010 09:43
Are alta sau nu? 4 De la: Rodika91 6 Martie 2012 13:02