Setari Cookie-uri

soacra ma scoate din minti!

nu mai suport sa stau in casa cu mama lui.taiksu e super ok, nu il doare capul de ec facem noi, insa ea nu se resemneaza cu faptul k baiatul nu mai e copilul mamei k e si al meu.pur si simplu nu vrea sa il imparta.de el c sa mai zic...a ajuns sa nu mai vb cu ea pt k ne face atata rau..e cineva in situatia asta?
speechless
Postat pe 11 Martie 2008 17:41
in situatia ta nu sunt pentru ca nu stam cu niciunii dintre parinti.tocmai deaceea am ales sa stam mai bine cu chirie, doar noi 2 decat sa apara discutii.ne intalnim la sfarsit de saptamana si e super ok.nu cred ca o sa se schimbe ceva cat timp stati acolo...nu aveti alta solutie?

Postat pe 11 Martie 2008 17:52
da, eu fusai...si ca mine cred ca sunt multe...n-ai prea multe de facut, din pacate soacra ii 'la pachet' cu sotul tau...daca cumva mai stati si la ei, mai nashpa...singura solutie, care la mine insa n-a functionat, dar, na, se intampla, este sa-ti vezi de viata ta, s-o ignori politicos, daca se poate, si daca nu se poate, sa pui piciorul in prag si sa-i explici femeii ca barbatul tau e barbatul tau acuma, si, numai dupa aia, e copilul ei...si nu e cazul sa se bage in viata voastra cu picioarele, toata ziua buna ziua...cam asa fac multe dintre soacre, din pacate. multa bafta!!! vei avea nevoie...

Postat pe 11 Martie 2008 17:54
da, sa stam cu bunica in apartamentul care i l-a trecut mostenire, dar are 75 de ani si..e greu.e invatat sa fie singura.de la 25 d ani a ramas fara sot..si stie sa stea doar cu umbra ei.cu chirie ce sa zic.mai asteptam sa creasca salariile.e foarte greu, o grasoniera 300 d euro plus cheltuieli d intretinere nu ajungem nikieri..ce sa zic, speram sa castigam la lotto.in fiecare weekend visam..e asa frumos..the home of our dreams:))
speechless
Postat pe 11 Martie 2008 17:55
draga iulia stau de un an cu ea.intelegi?la inceput era o pupincurista.pana si-a aratat fata.oricum o las in pace d fiecare data cand tipa.asa e ea.o femeie complexata.nici sotul ei nu o mai iubeste.dorm in camere dif de 10 ani si knd am aparut eu a vrut sa ma excluda si p mine.dar nu va reusi never ever.mai rau a facut.nici unul din noi nu mai schimbam impresii cu ea..si asta d 6 luni..we are strangers
speechless
Postat pe 11 Martie 2008 17:58
si voi???...cred ca de'asta nu castigam noi...ca sunt mai multi care viseaza...eeeeeee, acum hai ca n-o mai fi mult si va mutati doar voi 2...

Postat pe 11 Martie 2008 17:59
ms mult.m-ai afcut sa zambesc.eu bat la pariu k nimeni nu a primti genul de mesaj pe acre l-am primit eu:"PUne buretele la locul lui!"scris cu markerul negru pe gresie:))(asta pentru ca buretele se afla in chiuveta si nu pe margine)
speechless
Postat pe 11 Martie 2008 18:01
pai, diana, daca ati ajuns la atitudinea asta de necomunicare cvasi/totala, cu atat mai bine!!! nu mai vorbesti cu ea, nu mai vorbeste cu tine, si fazele cu markerul da-le naibii...ea le-a scris, ea sa le stearga...nu te consuma pentru ce/cine nu merita...iubeste-te cu sotul tau si nu lasa pe nimeni sa intervina intre voi!

Postat pe 11 Martie 2008 18:04
apropo, am uitat sa mentionez.nu e sotul meu.e viitorul.am 21 d ani.mai am un pic pana ma marit.accum un an am facut mutarea asta, care la inceput parea una buna...c a vrut ea sa desparta, mai mult a intarit.
speechless
Postat pe 11 Martie 2008 18:16
soacrele astea.....cred ca cea mai buna solutie e sa cautati o modalitate de a pleca din casa soacrei, ca la ea in casa de... joci dupa cum canta ea.personal nu le inteleg ar tebui sa fie fericite ca baiatul si-a gasit perechea, dar vad ca pe multe le macina gelozii nefondate.eu nu am avut parte de asfel de experienta ca am avut casa noastra de la inceput, si am o relatie buna cu soacra atata timp cat ne vedem de 2 ori pe saptamana( ca locuim aproape).s-a creat unfel de traditie, in fiecare sambata mancam la dumneaei.BAFTA in razboil rece si sa auzim de bine!

Postat pe 12 Martie 2008 09:25
ms mult.da asa este.cel mai bn pastrezi distanta, asa cum mi-a zis si mama.dar ce sa facem?pana ne creste salariul mai e ca sa ne permitem sa stam singuri.pacat k ai mei nu sunt din bucuresti.sunt mult mai nonconformisti si ei la randul lor nu o pot intelege p soacra mea.fac si eu ca bunica:"ce are impotriva unui copil?"k in fond asta sunt.mi-a zis mai demult k o s ama urasca toata viata.k baiatul ei nu ami vb cu ea d knd ea cu mine.si i-am zis:l-ati facut sa stea la fundul d-voastra toata viata?oricum nu pricepe nimic.are noroi pe ochi.si faza dura este ca si ea la randul ei a avut probleme cu soacra sa.nu vb nici in ziua d azi, cu toate ca soacra sa s-a transformat intr-o batranica nevinovata si singura.asa ca in loc sa incerce sa nu simt si eu ce a simtit ea, din contra.asta e.
speechless
Postat pe 12 Martie 2008 10:55
Singura solutie e sa va mutati singuri...la voi nu sunt ANL-uri de la primarie sau chirii pt tinerii casatoriti tot de la primarie.Va urcati si voi pe o biserica pana va da primaria o casa :)), cam asa se face pe la noi.(am facut haz de necaz)
butterflylili
Postat pe 12 Martie 2008 13:07
ai 21 de ani si deja te-ai mutat la el.Te cam grabesti, dar cum zice toata lumea "totul pt iubire" ..eu nu prea cred.Nu te mai arunca asa, lasa-i usor sa se acomodeze cu tine,dar nu la ei acasa.In fine, faptul e deja consumat.cu soacra nu ai ce sa faci,trebuie sa inghiti mereu.

Postat pe 12 Martie 2008 16:01
da,asa e.oricum knd m-oi marita, nu are ce cauta la nunta!si butterfly sunt ANL-uri in buc, dar nu in zona noastra.Noi stam in Baneasa.acolo nu sunt in plan Anluri.Si am inteles k ti se da Anl-uri doar daca apartii de zona in care se construiesc.Asta e
speechless
Postat pe 12 Martie 2008 16:54
Din cate stiu eu nu , cel putin in Oradea trebuie doar sa ai domiciliul in zona metropolitana Oradea,sa nu fi avut locuinta,sa ai pana in 35 de ani si multe alte criterii(sotul meu lucreaza in domeniu).Trebuie sa afli cand se fac inscrieri ,sa iti depui dosarul.
butterflylili
Postat pe 13 Martie 2008 10:38
nu stiu daca la voi e la fel dar la noi ANL-urile se dau numai ,,pe sub mana".cat despre faza cu nunta...nu pune paie pe foc sa le cereti sa nu vina...cred ca e mai rau...

Postat pe 13 Martie 2008 10:42
dc nu ai o pila sa te sustina nu primesti locuinta ANL ca traim in romania tara tuturor posibilitatilor. eu zic sa o invitai la nunta ca-ti pui toata familia in cap si o sa pari tu zgripturoaica, ea o sa fie victima in ochii celorlalti. e adevarat ca e greu sa-ti iei o casa in ziua de azi dar asta e singura solutie sa scapi de ea si rautatile ei.oricat de indiferenta ai incerca sa fii, nu ai cum sa nu fi afectata de faptul ca stai in casa cu DUSMANUL!

Postat pe 13 Martie 2008 13:53
diana, eu zic sa faci tot posibilul si sa pleci din casa ei, in afara faptului ca asta ar oftica-o la culme (pe cine ii mai ramane sa mai chinuie? poate pe sot :)), v-ar ajuta si pe voi sa va bucurati mai mult unul de altul, ati fi mai linistiti. si eu tot cu socrii stau, dar am noroc ca sunt oameni destul de ok, nu prea se baga in ale noastre, au fost si momente tensionate, dar am trecut peste ele si in general au o atitudine pozitiva fata de noi si ne sprijina in ceea ce facem, ne ajuta atat cat pot. deci se poate si altfel decat cu scandaluri si mizerii, si soacra-mea a stat cu socra-sa si a suferit destul de mult si chiar zice ca ea nu vrea sa patesc eu ce a patit ea. ideea este ca nici nu o sa ma mut prea curand pt ca vreau sa-mi fac casa mea, mai bine platesc rata la banca pt casa decat chirie. multa bafta sa scapi de ea!






Postat pe 13 Martie 2008 14:12
eu nu inteleg un lucru : de ce nu asteptati voi sa va intretineti singuri ,sa castigati indeajuns incat sa stai si cu chirie macar ,si apoi casatoria ???? ca vad ca te grabesti ca...fata mare la maritat :) dar bani nu aveti, depindeti de parinti,chiar nu vad sensul,e la moda sau ce ?
lief
Postat pe 13 Martie 2008 14:12
mai, nu pot sa zic ca nu castigam destul pt niste tineri de 21 respectiv 23.el este antrenor de tenis, eu editor tv.avem cariere frumoase.dar am zis noi sa mai asteptam sa putem lua credit pt locuinta.in mom de fata nu avem cum.trebuie sa ai cu sotul cel putin 40 de mil ca sa iti dea 75 la suta pt o garsoniera...si la 25 ale naostre mai avem de asteptat.suntem tineri si mai e pana sa avem pretentii salariale fmari.in fine.cu Anl-urile intr-adevar e bataie mare.trebuie sa fim casatoriti pt un ap.pt o garsoniera trebuie sa am domiciliul in buc si nu il am trecut in buletin.iar el nu poate pt garsoniera ca nu are carte d munk.deci...mai greu.singurul lucru care trebuie sa il fac este :sa raman cu ea pana vom gasi ceva rentabil sau sa ne mutam cu bunica in apartamentul lui de fapt, k e p numele lui acum.dar el zice ca mamaie va fi si mai rau pt k nu e obisnuita cu nimeni langa ea, singura fiind d la varsta de 26 d ani.
speechless
Postat pe 13 Martie 2008 14:51
si lief nu depindem d parinti.nu intru totul.atat ai lui cat si ai mei nu ne dau bani.ne descurcam singuri si ink foarte bine.singuurl lucru pe care il detinem emasina care i-a facut-o cadou taiksu cand a terminat fac.ma gandesc sao vindem...sa stam vreun an jum in chirie:))))))))ce ma deranjeaza e ca taiksu are bani.lucreaza la min d interne..insa un ban nu flutura prin fata noastra.iar ap ala cu 3 camere ar putea sa il vanda si sa ne ia si noua o garsoniera.stam in banseasa unde sunt scumpe ap.ar putea lua unu cu 2 camere sa stea ei..si garsoniera.dar d unde atata.sau mai demult era vb..sa o aduk p mamaie cu ei..si sa stam noi singuri in ap mostenit.dupa cum vedeti avem f mari posobilitati dar nu ne ofera nici una.sunt niste oamnei singuratici carora le pasa doar d ei.
speechless
Postat pe 13 Martie 2008 14:56
destul de dificil sa stai cu altcineva decat sotul, prietenul. dar dragele mele, ce faceti cand restectivul nu are mama, nici bunica.... ci o sora. sora care desi nu sta cu noi, sta in apropiere tot timpul e prezenta in vietile noastre. datorita faptului ca e bolnava are pretentia ca toata lumea sa ii faca poftele. chestii gen: sunat la ora 22.30 sa mergem in vizita, invidii de gen:"ea si-a luat o rochita, dar vreau si eu una.... si sa aiba mai multe fundite". e casatorita, dar vrea sa isi faca "o familie" cu prietenul meu, respectiv frate-su.atunci ce ati face?... eu imi pierd rabdarea. pana acum ii gaseam scuze"e bolnava", dar cand datorita ei te certi cu prietenul..... parca te mai gandesti si la tine, nu?
talida22
Postat pe 13 Martie 2008 15:57
da, e greu intr-adevar.al meu e singur la parinti.tocmai d aia maiksa tragea cu dintii d el.acum..sa stea singura.asta ii doresc.
speechless
Postat pe 13 Martie 2008 16:40
ba depindeti de parinti ca nu va permiteti sa stati in chirie din banii vostri-eu zic asa :daca e dragoste adevarata ,puneti mana,strangeti bani si mutati-va impreuna numai voi 2 cand se poate si va permiteti,nu va aventurati in lupte cu soacra
lief
Postat pe 14 Martie 2008 10:44
asta avem de gand sa facem.deocamdata o suport ac sutn tanara..si cateodata nici ea nu are chef d cearta.cateodata nici nu o vad prin casa.ajung tarziu d la birou..si o s aimi fie usor.atat am enerveaza k i se pune pata cateodata.dar ea sa zik, ea sa auda.am suportta un an..mai merg vreo 2:P
speechless
Postat pe 14 Martie 2008 11:54
sa stii ca soacra este ca si barbatul cum o inveti in primul an asa e tot timpul si daca ii place sa comande s-ar putea sa se bage in viata voastra chiar daca nu veti mai sta cu ea... parintii in general sunt dificili , eu am stat cu ai mei si dupa trei ani am preferat sa ne mutam cu chirie; acum e bine , ne-am si cumparat apartamentul ,greu ,in primii ani salariile noastre nu ne ajungeau pentru rate dar eram doar noi si linistea noastra conta mai mult decat banii;
olga43
Postat pe 15 Martie 2008 16:01
da asa este.deocamdata treuie sa suport.si m-am invatat sa nu mai bag in seama rautatile ei..cel putin asa vreau sa cred.
speechless
Postat pe 17 Martie 2008 18:53
olga acum am vazut.esti din focsani.intr-adevar in focsani mi-as permite sa achizitionez un ap in rate, insa in buc asta si o garsoniera e prea mult.inchipuie-ti cel putin 60 dmii d euro.banca iti da creditul asta dak ai un salariu de 40 d mil.s-a ridicat prea mult buc asta si totusi degeaba.ms mult d sfaturi.
speechless
Postat pe 17 Martie 2008 18:58
40 mil amandoi ?sau fiecare ?mie mi se pare mult sa platesti pe 30 ani ,cam de 3 ori pretul apartamentelor,bancile jupoaie
lief
Postat pe 18 Martie 2008 14:56
eu m-a interesat la o banca si ne trebuie 19 milioane, venit cumulat(adica pe familie), la o suma de 50000 de euro, cu o rata de aproape 8 milioane, pe 30 de ani...problema mea e ca nu suntem familie inca...poate ne raspunde cin eva care l;ucreaza in domeniul bancar!

Postat pe 18 Martie 2008 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE BLOGURI VINTAGE STITI? 11 De la: kudika415372 28 Iulie 2011 13:31
salut 17 De la: donttouch 7 Aprilie 2009 10:09
vreau sa ma casatoresc 7 De la: kudika_23911 21 Decembrie 2012 20:28
Oare gresesc sau nu? 24 De la: Marius_Dragutzzu_1 27 Ianuarie 2014 10:34
Care este varsta ideala pentru a te casatori? 107 De la: mada_sabi 23 Ianuarie 2011 19:26