Setari Cookie-uri

MONOTONIA IN CASNICIE

Am 50 de ani, 32 de casnicie si se pare ca in relatia noastra a intervenit monotonia. Nu mai comunicam aproape deloc, el e foarte tacut cand ajunge acasa de la servici care ii ocupa toata ziua. Serviciul nostru este comun asa ca pot sa il verific oricand, doar ca nu mai exista acea vraja, acelasi interes. S'a produs o instrainare(stiu ca pe de o parte este normal) dar monotonia asta devine amenintatoare..Un sfat se poate?
eugenia50
Postat pe 23 Martie 2008 23:20
tinand cont de varsta pe care o am un sfat nu pot da , dar i-mi pot da cu parerea. in fiecare cuplu la un moment dat intervine monotonia. sa nu uitam ca inantand in varsta barbateii devin mai ursuzi si nu mai au disponibilitatea de a comunica.sau poate traversati o pasa proasta in relatie. sunt si crizele varstei a treia.provoaca-l tu sa faceti lucruri impreuna, iesiti voi doi undeva singurei... faceti impreuna lucruri care odinioara va placea sa le faceti...provoaca-l la o discutie serioasa despre voi...nu stiu!si vraja de la inceput nu o vei mai intalni, toata viata traim cu nostalgia inceputului...

Postat pe 24 Martie 2008 09:47
eu cred ca e vrajeala! e "abonat kudika ",ca sa faca trafic,prea a coincis data inscrierii pe site cu interventia solicitarii sfatului-si apoi...cine la 50 ani intra pe situri,sa fim seriosi :))
lief
Postat pe 24 Martie 2008 09:50
mai stii? daca e vrajeala sau nu eu zic asa: iubeste-l si simte-l pe cel de langa tine ca si cum azi ar fi ultima zi. asta fac eu cand intru in monotonie si la fel ii spun si partenerului meu. v-am pupat

Postat pe 24 Martie 2008 11:55
Monotonia e marea problema a multor cupluri.Nu as putea sa sfatuiesc pe cineva in acest sens deoarece fiecare femeie isi cunoaste sotul si ar trebui sa stie cum sa ii capteze atentia...noi suntem proaspat casatorit deci nu e vorba de monotonie, dar daca s-ar ajunge acolo as sti ce sa fac.Il cunosc si stiu ce si-ar dori.Daca iti doresti cu adevarat sa treceti peste acest moment se poate, nu exista nu pot ci numai nu vreau.
butterflylili
Postat pe 24 Martie 2008 12:20
multumesc pt pareri
eugenia50
Postat pe 24 Martie 2008 21:51
Separativa o perioada,sa vedeti daca rezistati unul fara altul.Pleaca tu sau el ,intr-o calatorie mai lunga.Fa un concediu fara el.O,Doamne,ce nu poti sa faci sa dispara monotonia!Schimba felul de-a te inbraca,de-a te pieptana ,de-a face mancare.Ce zici i-ti surade idea mea?Nu-l mai cocolosi,saracu s-o fi clocit de atata ...plictiseala.Sau...iubestel.Cica nu mai pot.A iubi este un verb,deci iubirea e rezultatul acestui verb.Nu te uita ca am doar 7 ani... de acasa.Stiu mult mai mult decat vreau sa arat.:)Cine stie cunoaste!
OCTAIA
Postat pe 24 Martie 2008 23:04
MDA...MONOTONIA NU E BUNA...DAR INCERCATI O DESPARTIRE NU PREA LUNGA...PLEACA UNDEVA 1 SAPTAMANA 2....INTOTDEAUNA DUPA O SEPARARE SURVINE O IMPROSPATARE IN RELATIE,APARE SENTIMENTUL DE DOR,CHIAR DACA LA 50 ANI,NU MAI SUNT ACELE PASIUNI SI DORURI NEBUNE,ORICUM ,E UN FEL DE SOC TERAPIE...
MULT SUCCES...

Postat pe 15 Iulie 2008 22:03
draga..........eu am 49, sunt abonata la kudika, la garbo, wall-street am si profil pe hi5! Crezi ca la 50 de ani se termina viata? Sau ai impresia ca o persoana de 50 de ani nu are voie sa stie ce este un forum, un blog, un site, un link.....afla ca poate stim mai multe si suntem mai profunzi.
Nu stiu daca te-ai fi descurcat pe vremurile cand calculatoarele erau instalate intr-o incapere, iar in birouri erau numai terminale, se lucra in fortran IV si cobol.........cand trebuia pentru un program sa perforezi o tona de cartele din carton.........
Asta ca sa-ti treaca gandul ca o persoana de 50 de ani e pe linie moarta.
nuvola
Postat pe 22 Iulie 2008 09:40
De la: nuvola, la data 2008-07-22 09:40:23draga..........eu am 49, sunt abonata la kudika, la garbo, wall-street am si profil pe hi5! Crezi ca la 50 de ani se termina viata? Sau ai impresia ca o persoana de 50 de ani nu are voie sa stie ce este un forum, un blog, un site, un link.....afla ca poate stim mai multe si suntem mai profunzi.
Nu stiu daca te-ai fi descurcat pe vremurile cand calculatoarele erau instalate intr-o incapere, iar in birouri erau numai terminale, se lucra in fortran IV si cobol.........cand trebuia pentru un program sa perforezi o tona de cartele din carton.........
Asta ca sa-ti treaca gandul ca o persoana de 50 de ani e pe linie moarta.[/quote
am scris pentru lief....
nuvola
Postat pe 22 Iulie 2008 09:54
Intr-adevar, la 50 de ani nu e o surpriza sa intri pe forumuri. Stiu si persoane de 60 care stau pe forumuri, fac download uri, stau pe mess, joaca jocuri ...
Revenind la tema, iti sugerez sa ii propui sa iesiti seara la plimbare, la film, la o cina in oras, la pescuit, picnic, cumparaturi ... ce v-ar face voua placere, si apoi apar subiecte noi de discutie, despre care va puteti da cu parerea, de care puteti rade impreuna :) O zi cat mai frumoasa!
LittleScorpio
Postat pe 24 Iulie 2008 09:46
bravo!!1 foarte bine ai zis!!! nu am 50de ani, dar citind ceea ce a scris "desteapta" aia m-a enervat rau de tot.. si ma bucur k ai pus punctul pe "i".
amalia0220
Postat pe 24 Iulie 2008 12:01
Poate s-a gandit ca la noi in Romania suntem obisnuite cu imaginea femeii care se sacrifica in bucatarie si serviciu daca mai are la varsta asta. Tare mi-as dori sa vad si femeile de langa noi ca isi aloca timp pt ele, nu doar pt familie, menaj, serviciu. Viata nu se termina la 30, 40, nici macar la 50 ani. Asa ca dragele mele doamne, capul sus si fiti fericite!

Postat pe 29 Iulie 2008 11:31
De la: Hania, la data 2008-07-29 11:31:47Poate s-a gandit ca la noi in Romania suntem obisnuite cu imaginea femeii care se sacrifica in bucatarie si serviciu daca mai are la varsta asta. Tare mi-as dori sa vad si femeile de langa noi ca isi aloca timp pt ele, nu doar pt familie, menaj, serviciu. Viata nu se termina la 30, 40, nici macar la 50 ani. Asa ca dragele mele doamne, capul sus si fiti fericite!


Postat pe 7 August 2008 20:51
De la: Hania, la data 2008-07-29 11:31:47Poate s-a gandit ca la noi in Romania suntem obisnuite cu imaginea femeii care se sacrifica in bucatarie si serviciu daca mai are la varsta asta. Tare mi-as dori sa vad si femeile de langa noi ca isi aloca timp pt ele, nu doar pt familie, menaj, serviciu. Viata nu se termina la 30, 40, nici macar la 50 ani. Asa ca dragele mele doamne, capul sus si fiti fericite!

dragelor, exista Carrefour, Kaufland, Real, iar eu in drum spre casa mai gatesc cate ceva...

am un serviciu care imi ocupa aproape toata ziua, asa ca prefer sa stau la serviciu de unde vin banii care imi usureaza munca fizica, si cu banii iau semipreparate sau chiar preparate foarte gustoase si bune
nuvola
Postat pe 9 August 2008 10:44
Daca iti doresti cu adevarat sa reinvii relatia cu sotul tau sparge monotonia! Incearca sa-i atragi atentia cand vine acasa,imbracandu-te mai cochet,propunandu-i sa-i faci un masaj daac e obosit,sa-i gatesti ceva ceva special care stii ca ii place,sa-i amintesti de vremurile de odinioara..etc.Cochetaria si apropierea nu au varsta! Incaeraac sa comunici cu el,afland motivul instrainarii fara sa ii reprosezi asta!
janice18
Postat pe 9 August 2008 22:21
Dupa 32 de ani de casnicie ??!! E bine :) la noi a intervenit mai devreme ...dupa 15 ani !! Ce ai putea sa faci cand el se comporta ca si cum ar fi singur in casa? Te ignora si se refugiaza in fata televizorului, nu mai are chef sa te insoteasca nicaieri ..bla bla
Imi e lehamite:( Si voi spuneti sa il ademenesti si sa ...pfffff , adika eu sa ma injosesc in fata lui ...ptr ce ??? ca sa`mi ofere un pic de atentie ???Niciodata
cazam
Postat pe 12 August 2008 12:10
eu cred in casnicie si mai cred catrebuie intretinuta de amandoi in acelasi egalitate

Postat pe 14 August 2008 21:17
Intr-adevar ca dupa o perioada de timp(mai scurta sau mai lunga) apare monotonia, este inevitabil. Sunt de acord cu cele care au spus ca ar trebui sa stai de vb cu sotul tau. Afla ce si-ar dori sa faceti impreuna, poate sa plecati amadoi intr-o vacanta, sa schimbati peisajul. Cum stateau lucrurile acum 10 ani de ex? Erati mai apropiati? Si dc da, de ce?
MissRalux
Postat pe 14 August 2008 22:54
sunt de accord cu tine in treaba asta janice!!!aproape totul depinde de femeie intr-o casnicie...daca tu esti plictisita si toata ziua faci acelasi lucru normal ca intervine monotonia si in primul rand nu conteaza varsta ca doar daca te-ai casatorit cu un barbat nu il tii pana ai cu el 20 ani de ani de casnicie si dupa aia treaba lui ca doar te-ai casatorit cu el din dragoste.intredevar in toate casniciile intervine monotonia dar daca reusesti sa treci peste acele momente facand in fiecae zi alte lucruri pt sotul tau atunci totul va fi bine!!!! pentru ca si el daca vede ca iti dai silinta va face si el la fel dar daca el vede ca esti plictisita atunci totul devine o rutina!!!!
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 14:04
Exact,Aurora! Nu trebuie sa capitulezi daca vezi o astfel de schimbare in comportamentul lui si sa incerci prin toate mijloacele sa alungi monotonia ce a intervenit in viata de cuplu.In primul rand nu trebuie sa-ti fie teama ca esti ridicola daca te "pisicesti" uneori,amintindu-i cum va dezmierdati in vremurile bune,iar in fiecare zi sa incerci sa fii altfel!Si aici nu ma refer la schimbari majore, ci la mici amnunte care pot condimenta relatia cu sotul sau iubitul tau. Si va deveni receptiv la toate aceste lucruri
janice18
Postat pe 15 August 2008 19:54
eu am intrebat bunicii mei ce fac cind simt ca intervine monotonia......si sint de 50 de ani impreuna!se duc in vacanta si viziteaza locuri dragi lor din tineretea lor zbuciumata dupa care nu se mai opresc din povestit!puteti sa mergeti la spectacole ,in sali de cinema etc......puteti reaprinde flacara la orice virsta dar pentru asta este nevoie de doi!sint convinsta ca la experienta ta de viata vei stii cum sa alungi aceasta monotonie care este doar un episod al vietii!

Postat pe 15 August 2008 20:23
crezi ca daca va face pe placul sotului ei sau ii va face ceva care ii place lui ff mult,se va schimba??????parerea mea este ca oamenii se schimba doar daca vor ei,daca exista vointa altfel.....indiferent ce vei face daca nu exista vointa sa....nu poti determina un om sa se schimbe facandu-i pe plac,eu sunt casatorita de doi ani si-i fac sotului meu pe plac de cand ne cunoastem,am renuntat la multe ptr.el doar sa fie bine,sa ne intelegem,si degeaba!!!!!!chiar am facut sacrificii ptr.el si unele chiar ff.mari,si eu ce am primit in schimb????nepasare si intoleranta,lui ii place sa se distreze,sa vina noaptea acasa,cand il cheama un bun prieten sa mearga cu el imediat se duce daca il rog eu sa faca patul uita.ce ar trebui sa fac sa ii fac pe plac sa umblu toata ziua buna ziua pa drumuri ca el???nu este receptiv la nimic,nu il interesaza decat distractia,terasele,sa vina cat mai tarziu acasa,noi nu mai existam.daca ii spun ca mi-e somn sa mergem acasa imi reproseaza ca am o viata si pa aia o dorm toata ziua,daca ii spun sa faca patul sau pur si simplu nu misca o cana de colo colo,dar daca il suna prietenul lui Adrian imediat percuteaza!!!!acest adrian ii face multe servicii,ii da si bani,ii baga benzina si pe urma il plimba tot orasul ca are el treaba,sa mearga cu el peste tot,pur si simplu il cumpara cu bani individul asta si cand il suna el trebuie sa stea drepti in fata lui!!nu e corect!!!!!sunt asa dezamagita cum nu va imaginati,nici macar nu ma respecta,nici macar nu stiu daca il mai iubesc,de fapt nu mai e barbatul pe care l-am cunoscut si suntem ff diferiti.
angelblu
Postat pe 17 August 2008 23:47
angel ....draga mea intre voi exista o mare nepotrivire de caracter daca nu faceti lucruri comune!felul in care tu descrii casnicia ta denota ca sotul tau e trai pe plai.....el nu realizeaza ca sinteti casatoriti:poate nici nu a fost pregatit pentru asta si copilareste !este imatur si discuta serios cu el....daca nu se schimba altul mama...ca are balta peste! cazul doamnei este diferit deoarece sint la mijloc multi ani de casnicie .....mult succes!

Postat pe 18 August 2008 00:08
Eugenia,intrebarea mea este : va mai iubiti? sau macar tu? fiindca merita sa faci orice daca mai e acolo iubirea. Altii, multi tanjesc dupa ea, in orice forma ar veni. Poate ca deprimarea aceea are un motiv, medical sau altul. Gaseste-l!
googoodoll
Postat pe 18 August 2008 00:11
exact il mai iubesti pe sotul tau???daca da esti in stare sa faci orice sa iti recapeti casatoria de altadata...daca esti de accord cu monotonia dintre voi atunci te resemnezi...o femeie nu renunta decat daca nu mai are ce rezolva in relatia cu sotul ei atunci se da batuta sau daca nu il mai iubeste alt motiv nu are...asa ca gandestete bine la treaba asta!!!
aurrorandreea
Postat pe 18 August 2008 20:57
Fetelor poate aveti dreptae in mare parte dar cineva s-a gandit ca "doamna " e cea care are nevoie de afectiune?Sa vedem ca nu sunt lamurita:adica:eu sunt cea care ma simt data la o parte si tot eu sa ma bag in sufletul lui?Nu credeti ca ar trebui sa vina de la el?Intreb pentru ca si eu am o problema de acest gen in relatia cu iubitul meu si chiar uneori ma face sa devin irascibila faptul ca il vad indiferent.credeti ca-ti mai arde de dulcigareli?Poate veti scrie ceva care ma va ajuta si pe mine.Va pup!
luiza1982
Postat pe 19 August 2008 12:01
Credeam ca numai eu am problema asta si ma consideram o... ciudata si o nemultumita. Si eu am uneori senzatia ca sunt respinsa. Si ma necajesc, si incerc sa accept totul asa cum este. Uneori reusesc, alteori nu prea... E greu sa lupti de unul singur, mai ales daca esti o persoana care are nevoie de multa afectiune...
Lucia1971
Postat pe 19 August 2008 12:37
Of Doamne ..de ce spuneti ca totul depinde de femeie intr`o casnicie !!?? Oare noi nu simtim nevoia de vorbe frumoase, mangaiere si alte lucruri care fac sa te simti femeie !!?? Numai ei sa primeasca si noi sa ne umilim in fata lor ca sa ne ofere putina atentie !!? Cunosc barbati care ar face orice ptr femeia cu care este...si altii.....bleax , imi e sila
cazam
Postat pe 20 August 2008 09:21
Cazam, nu e umilinta daca incerci sa refaci o relatie, dar in rest ai dreptate. De ce doar noi trebuie sa cersim afectiune din partea lor, parca noi ar trebui sa fim cele care primim mai multa, parca ei sunt cei puternici, asta nu inseamna ca noi nu trebuie sa le oferim si lor afectiune. E asa cum zice luiza 1982, cine mai are chef de dulcegarii cand ei se poarta ca brutele. Si eu am probleme in casnicie pe care incerc, din greu, sa le rezolv de vreo 2 ani, dar fara rezultat si acum tare ma tem ca sentimentel mele pentru el, dispar.
Oricum, e de admirat ca dupa atatia ani mai incerci sa-ti salvezi casnicia. La noi nu cred ca mai sunt sanse si nu se compara perioada.
E foarte greu sa faci totul singura. O relatie/casnicie presupune doua persoane implicate. De ce tot greul pica pe umerii femeilor?
camelia_m
Postat pe 22 August 2008 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi credetti in legatul cununiei??? 0 De la: 30 Octombrie 2012 02:59
divort 11 De la: nicossia 8 Februarie 2011 23:37
ce se poate spune despre o persoana care viziteaza cluburile de swingers? 62 De la: gabriela33 14 Septembrie 2015 18:20
Foto Video Trash The Dress - poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 22 Octombrie 2009 09:56
dragoste imposibila??!! eu si sefu'!!?? 92 De la: altex 25 Iulie 2009 13:40