Setari Cookie-uri

Ai putea dona organe?

De la: luna_87, la data 2008-08-04 11:22:46 adicon,serios,imi amintesti de un spion..ha ha ia zi..ar fi culmea?!



spionu' dandana!?


lasand glume in laturi , nu imi place ideea asta de a fi donator de organe in viata! noua forma de crima organizata este cautarea de persoane cu organe compatibile si nu stii cand te trezesti fata in fata cu un asasin platit care te intreaba " ce grupa de sange ai?"

Postat pe 4 August 2008 13:22
sigur! este un gest desavarsit!!! mai ales daca "receptorul" este o persoana foarte draga... si bineinteles, dupa moarte... desi, si in timpul vietii, as putea dona un rinichi, caci altceva nu vad sa se mai doneze...
mai stiti voi vreun organ?,,,
daniela6711
Postat pe 4 August 2008 13:31
da. creeru!
unii il pot dona si in timpu' vietii, ca-l tin degeaba!

Postat pe 4 August 2008 13:32
buna fetele; da as fi de acord, pana la urma fac un bine dar as vrea foarte mult ca organul sau organele respective sa fie date unei persoane cat mai tinere; stiu suna a discriminare sau rautate dar...
mirelacm
Postat pe 4 August 2008 13:33
ps: nu am de gand sa donez cat sunt in viata; trebuie sa fii cu adevarat disperat sau foarte lipsit de egoism ca-ti donezi din organe cat timp traiesti(din cele ce se refac sau cate 2 la numar si poti trai linistit si cu unul singur)
mirelacm
Postat pe 4 August 2008 13:35
totusi, daca ai avea pe cineva fooooooarte drag, nu ai recurge la donare de organe, in viata fiind?...
daniela6711
Postat pe 4 August 2008 13:40
De la: daniela6711, la data 2008-08-04 13:31:29sigur! este un gest desavarsit!!! mai ales daca "receptorul" este o persoana foarte draga... si bineinteles, dupa moarte... desi, si in timpul vietii, as putea dona un rinichi, caci altceva nu vad sa se mai doneze...
mai stiti voi vreun organ?,,,


Cred ca tu nu realizezi ce viata duci cu un singur rinichi..nu-i asa de simplu pe cat crezi,e chiar foarte greu,risti foarte multe.
Asa ca eo prefer sa astept colo' la colt la semafor in liniste.Odata ce trecui in nefiinta,imi dau si sufletu "care este" .

Postat pe 4 August 2008 13:41
de acord cu dvs, dle geo32!!!
daniela6711
Postat pe 4 August 2008 13:42
Se poate dona ficat (o sectiune din el) fara probleme, daca tot vrei sa fii om de omenie ..da' care a avut probleme de genu' AA,poa' sa o lase balta

Postat pe 4 August 2008 13:44
De la: mirelacm, la data 2008-08-04 13:33:51buna fetele; da as fi de acord, pana la urma fac un bine dar as vrea foarte mult ca organul sau organele respective sa fie date unei persoane cat mai tinere; stiu suna a discriminare sau rautate dar...


Eo-s de acord cu tine..chiar nu suna a discriminare...pai de ce sa fie utile organele mele unei persoane care scuzati franchetzea si-au cam trait traiu' ,si-au mancat malaiu'" cand ar putea fi utile unui adolescent,unui tanar care are o viata inainte,care abia incepe sa-si cladeasca un viitor?

Postat pe 4 August 2008 13:48
da, sigur... fiecare gandeste in felul lui...
daniela6711
Postat pe 4 August 2008 13:51
odata ce ai semnat hartia de donare, nu mai e treaba ta ce se intampla mai departe cu ele. cu organele!

Postat pe 4 August 2008 13:52
De la: geo32, la data 2008-08-04 13:52:49odata ce ai semnat hartia de donare, nu mai e treaba ta ce se intampla mai departe cu ele. cu organele!

Nush da' tind sa cred si vreau sa cred ca inainte d a semna hartia aia nenorocita,se stabilesc niste termeni,clauze,conditii,bla bla bla.
Si la fel d bine cum pot semna o hartie cum ca sunt de acord ca matzele mele,pardon organele mele sa fie donate (in anumite conditii) tot asa pot sa fac un act prin care ma impotrivesc faptului de a dona aparatura in dotare.Adica eo asa gandesc..Ia zii tu Geo,cunoscator al inteligentii juvenile,am dat-o in bara de data asta?

Postat pe 4 August 2008 14:08
Nu cred cã aþi înþeles. Legea spune cã toþi suntem de acord sã donãm organe dupã deces iar dacã nu eºti de acord scrii acea hârtie (când eºti în viaþã, normal). Deci se prezumã acordul iar refuzul este considerat excepþie de la regulã. Nu trebuie sã ne imaginãm însã cã imediat ce moare cineva se reped cei de la morgã ºi încep sã-l goleascã de organe. Sunt necesare anumite condiþii pentru a putea fi prelevat un organ (de regulã organismul sã fie în moarte cerebralã, adicã biologic încã viu) ºi e necesarã ºi o dotare corespunzãtoare a spitalului în care se face operaþia. Cu totul altfel stau lucrurile când vrei sã donezi un organ perche unei persoane. Atunci e de la sine înþeles cã e nevoie de acordul, chiar inþiativa ta.
adicon
Postat pe 4 August 2008 14:46
Geo,nici ciucurelu nu-l mai dai? Glumesc!
Da mi se pare ciudat ca exista oamei care nu si-ar dona organele.Ce vreti sa facet cu ele dupa ce muriti fratilor?Sau va e asa de frica sa nu va asasineze astia pt un rinichi?Nu toti oamenii pot sa fie donatori oricum .Sa fim seriosi ca la cum se fac analizele n tara....am putea fi pe moarte ca ne scot tot la fel de sanatosi ca in cartea de biologie,da asta e alta poveste...
Nu va inteleg temerile-lamuriti-ma!
sweetpink
Postat pe 4 August 2008 15:36
ba uite geo32 ca e treaba mea; la intocmirea hartogariei se pot pune conditii si dupa cum am mai zis, ce e drept mai frumos decat o sa zic acum, nu o sa fiu de acord ca organele mele sa fie date unuia care si-a trait traiul si-a mancat malaiul cand in momentul asta sunt constienta ca exista sute sau mii de copii, adolescenti, tineri care asteapta un nou viitor; sa-mi fie cu iertare dar asta e parerea mea; daniela nu stiu dc mie imi era adresata intrebarea dar cred ca dc ar fi cineva drag as face asta si asta cred ca e valabila pt oricine de pe aici ca pt cineva drag se pot face sacrificii in anumite conditii
mirelacm
Postat pe 4 August 2008 16:41
De la: mirelacm, la data 2008-08-04 16:41:34ba uite geo32 ca e treaba mea; la intocmirea hartogariei se pot pune conditii si dupa cum am mai zis, ce e drept mai frumos decat o sa zic acum, nu o sa fiu de acord ca organele mele sa fie date unuia care si-a trait traiul si-a mancat malaiul cand in momentul asta sunt constienta ca exista sute sau mii de copii, adolescenti, tineri care asteapta un nou viitor; sa-mi fie cu iertare dar asta e parerea mea; daniela nu stiu dc mie imi era adresata intrebarea dar cred ca dc ar fi cineva drag as face asta si asta cred ca e valabila pt oricine de pe aici ca pt cineva drag se pot face sacrificii in anumite conditii

Un om care ma intelege'

Postat pe 4 August 2008 17:38
Eu le`as dona si aqm..asta dak altcineva ar avea nevoie de un organ de`al meu..mai multa nevoie ca mine.
Cu inima am avut probleme..am incercat sa o donez de cateva ori..si persoanele alea..n`au stiut sa aprecieze si am adunat`o de pe jos..din praf!Eh...serios,normal k sunt de acord sa mi se foloseasca organele dupa ce mor,cum spuneam si aqm as ajuta cu cea mai mare placere.Sunt o altruista innascuta si nah...intotdeauna m`am pus pe ultimul loc.Ciao
ayda4ever
Postat pe 4 August 2008 20:11
Desigur. E firesc sa poata beneficia ceilalti de ceea ce tu nu mai poti folosi oricum. De ce sa nu salvezi sau ameliorezi o viata cand poti?

Postat pe 4 August 2008 20:37
De la: mirelacm, la data 2008-08-04 16:41:34ba uite geo32 ca e treaba mea; la intocmirea hartogariei se pot pune conditii si dupa cum am mai zis, ce e drept mai frumos decat o sa zic acum, nu o sa fiu de acord ca organele mele sa fie date unuia care si-a trait traiul si-a mancat malaiul cand in momentul asta sunt constienta ca exista sute sau mii de copii, adolescenti, tineri care asteapta un nou viitor; sa-mi fie cu iertare dar asta e parerea mea; daniela nu stiu dc mie imi era adresata intrebarea dar cred ca dc ar fi cineva drag as face asta si asta cred ca e valabila pt oricine de pe aici ca pt cineva drag se pot face sacrificii in anumite conditii


mirelica, greseala mea! cum spunea mai sus , domnu' cela cu mustacioara
hartiile le semnezi doar daca nu vrei sa donezi ceva organe , atunci cand spiritu' va fi parasit demult trupu'.
si crede-ma, nu prea mai esti in stare sa pui conditii cand bulbuceala ochilor va lua locu' stralucirii lor!

Postat pe 4 August 2008 23:23
Si eu sunt tentata sa spun DA ,ca voi toti de altfel ...dar..caci este vorba de un ===dar ===si HAR (ZIC EU )ne facem griji si probleme ,ce si cui, v-om lasa mostenire?.Ce?,zicem noi ca este al nostru? oare ? nu cumva .....?suntem numai purtatori in aceasta lume ?a acestor .ORGANE>? .DE UNDE LE AVEM?eu una chiar ca mi-ati dat teme de casa.DE MICA MA FRAMANTA ACEASTA PROBLEMA .Fetelor mele inca din copilarie le-am spus intentia mea .Dar...?ce darnici si harnici suntem din vorbe.Spre rusinea mea acum ,cand va scriu mi-a venit ideea .....am facut pacate multe si diferite ca toti de altfel si-mi pare SINCER RAU .Cred ca doresc sa pun o intrebare?cate dintre noi am facut AVORT?cu vrere ori fara ?OARE?daca aveam tarie si putere sa ducem pana la capat acea sarcina nu eram noi mai INTELEPTE si mai donatoare? DACA LA TINERETE ne batem joc de ;plamani ,inima ,ficat,ochi,etc,...Fumam,ranim,bem,distrugem toata puritatea "eului" din noi,,,Ma intreb ce mai pot face cei ce incearca dupa noi sa faca cu LESURILE NOASTRE?.....ASA CA...!!! daca am aceasta idee sa donez si sigur asta am sa fac probabil,,ma cizelez ,ma educ,ma infranez ,de la mai multe tentatii si incerc sa ajut semenii MEI ----ACUM----cand este ranit ,in nevoi ori ce mai stiu eu ce .Acum pot sa fiu pregatita si sa daruiesc INIMA unui muribund fara sa-l cunosc daca doresc ,fara conditionare daca el stie sa gaseasca in el SPERANTA care moare ultima.Daca ?un caz --concret__-in ultimile clipe ale vietii am rugat pe cineva sa se lase de baut ,fumat etc --NU --a spus raspicat stiind ca moare daca mai continua ,a preferat sa duca aceasta.....nu stiu cum sa o numesc ..BOALA cred? au spus medici ca daca renunta la aceste vicii daunatoare organismului mai poate trai mult si bine ,RASPUNSUL ? ======a plecat dintre noi === iata dragii mei .IN CAZUL IN CARE DUCEM O VIATA CUMPATATA SI CU CAT MAI SIMPE SI FRUMOASE INDELETNICIRI PUTEM SA DONAM TUTUROR MAI DEPARTE ---STAFETA VIETII ===si listele nu cred ca va mai fi atat de lungi a bolnavilor nostrii pe aceasta PLANETA.(sper ca nu am suparat pe nimeni) cu drag va daruiesc sinceritatea mea si ajutorul ce-mi sta in putinta ,,,cu respect
rodeena_vitan
Postat pe 5 August 2008 02:07
eu vreau ca organele mele sa fie donate 100%
R3dAng3l
Postat pe 5 August 2008 12:45
pot sa primesc si io o bucatica!? adica sa-mi aleg!!

Postat pe 5 August 2008 12:59
eu stiam ca defapt hartiile sunt semnate de rude cum ca sunt de acord sa doneze organele defunctului iar ei stiind dorintele lui, de cele mai multe ori, pot pune conditii; se poate totusi sa gresesc si totusi raman la opinia mea; o zi buna tuturor
mirelacm
Postat pe 5 August 2008 13:38
ti-am mai spus oare???????? ESTI FANTASTIC !!!! Si nu pot fi decat total de acord ...asta este!!! Nu mai pun nici o intrebare , ca iar ma iei la rost!!
Raky
Postat pe 5 August 2008 21:37
bn bn noi vrem...dar trebuie sa ne gandim si la sentimentele celor dragi......inca exista prejudecati de genu":cum sa-la las sa plece?..sau cum sa-l stiu gol pe dinauntru?.....sunt situatii dificile.........mai ales daca e vb de copilul tau sau de parintele tau............de ex mama nu a lasat-o pe bunica sa fie operata doar penru cercetari medicale...a vrut sa nu mai fie chinuitra si sa moara impacata......si totusi nu era vb de luarea unei parti din ea.........e greu gandul asta pentru familie....daca sentimentul de intrajutorare va deveni mai puternic decata orice prejudecata......atunci da....vom face asta cu inima impacata....aveti grija de voi.....
butterly
Postat pe 20 August 2008 23:58
Eu as fi de acord deorece daca organele mele pot salva o viata nu vad de ce nu

Postat pe 10 Septembrie 2008 19:18
De la: geo32, la data 2008-08-04 13:32:48da. creeru!
unii il pot dona si in timpu' vietii, ca-l tin degeaba!


Geo draga, te iubesc!
micabis
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:57
De la: geo32, la data 2008-08-04 13:22:52
De la: luna_87, la data 2008-08-04 11:22:46 adicon,serios,imi amintesti de un spion..ha ha ia zi..ar fi culmea?!



spionu' dandana!?


lasand glume in laturi , nu imi place ideea asta de a fi donator de organe in viata! noua forma de crima organizata este cautarea de persoane cu organe compatibile si nu stii cand te trezesti fata in fata cu un asasin platit care te intreaba " ce grupa de sange ai?"


mai geo... asta-s io care te bantuie pt ciucurelul ala la formol....dar pt un weekend cat vrei???

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 18:03
De la: adicon, la data 2008-08-04 14:46:09Nu cred cã aþi înþeles. Legea spune cã toþi suntem de acord sã donãm organe dupã deces iar dacã nu eºti de acord scrii acea hârtie (când eºti în viaþã, normal). Deci se prezumã acordul iar refuzul este considerat excepþie de la regulã. Nu trebuie sã ne imaginãm însã cã imediat ce moare cineva se reped cei de la morgã ºi încep sã-l goleascã de organe. Sunt necesare anumite condiþii pentru a putea fi prelevat un organ (de regulã organismul sã fie în moarte cerebralã, adicã biologic încã viu) ºi e necesarã ºi o dotare corespunzãtoare a spitalului în care se face operaþia. Cu totul altfel stau lucrurile când vrei sã donezi un organ perche unei persoane. Atunci e de la sine înþeles cã e nevoie de acordul, chiar inþiativa ta.


adi ...tatal meu a murit in spital si ....nu i-au scos nici un organ fie el sanatos sau nesanatos si nici nu am semnat noi familia sau el in timpul vietii nici o hatiuta.....
crezi ca nu a fost demn de a fii donator???
glumesc putin morbid.
probabil ca inca nu este chiar atat de clara legea cu pricina si nu se aplica in toate cazurile...daca nu fac aia autopsie ...nu au ce sa iti "smenuiasca" ,asta pt aia care reusesc sa moara prin paturile lor sau ale altora....
ca de restul care se infig cu diferite obiecte mergatoare prin stalpi si copaci... nu am de unde sa stiu...

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 4 De la: greierash_is_back 4 Ianuarie 2010 19:19
Vindecarea sufletului 9 De la: nocturnalia 18 Iunie 2009 14:09
Anxietate si Stres 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 18:30
am nevoie de raspunsuri 11 De la: judgingamy 1 Septembrie 2010 13:02
Vreau sa imi creasca paru mai repede! 1 De la: cozy 2 August 2011 08:40