Setari Cookie-uri

Ai putea dona organe?

daca s-ar putea dona sufletul :(((( l-as dona unei persoane si daca s-ar putea ca acea persoana sa simta tot ce simt eu si sa vada multe lucruri care m-au suparat...:((
simonik520
Postat pe 1 Iunie 2008 11:37
stiintific vorbind, inima nu poate stoca sentimente sau trairi, este doar un motor ce pompeaza sangele in organism. Am citit si eu mai demult o carte unde se dezbatea problema aceasta si acolo sa vorbea de partea paranormala, daca intr-adevar noi putem reveni sub forma de spirit dupa moarte, atunci e normal sa ne apropiem de persoana care ne detine inima si atunci intervin senzatiile post-operatorii mai ciudate. Este o problema foarte complexa si eu sincer nici acum nu mi-am format o parere exacta.
monica_moni
Postat pe 1 Iunie 2008 11:44
Spusese cleo ca la noi nu apuca omul sa moara ca deja i se iau organele. Dar, facand haz de necaz, romanii nostri deja nu mai apuca sa aiba ce dona, ca isi vand organele de vii.

Postat pe 5 Iunie 2008 14:02
ufff hania, ai spus un lucru teribil de adevarat, in zilele noastre, saracia noastra, ne vindem si organele si sangele pt cativa bani ca sa mai putem supravietui...ce n-ar face romanul pt cativa banuti!!!

Postat pe 7 Iunie 2008 17:38
IO AM FACUT ACUM LA ANII MEI UN TESTAMENT UNDE NU VREAU APARATE MA MULT DE 2 SAPT SI ORGANELE SA AJUNGA IN ANUMITE LOCURI UNDE SA NU LE VANDA VREUN SMECHER SA 'L VAD DIN RAI IN MERTAN PE FICATU MEU VANDUT:):):):)

Postat pe 21 Iunie 2008 02:31
In primul rand ca nu stim ce fel de boli ascunse avem. Genetica incepe sa faca tot mai multe dezvaluiri infricosatoare. Eu una stiu sigur ca nu mi-as dona nimic. Voi fi doctor, ii voi fi ajutat destul de oameni in cursul vietii, dar dupa moarte prefer sa fiu arsa.

Postat pe 21 Iunie 2008 17:54
Problema este cine ia decizia sa te declare in moarte clinica pt.a-ti preleva organele?In "tara tuturor posibilitatilor negative"=Romania,orice e posibil,mai ales daca ai o grupa de singe rar intilnita:e omenesc ca oamenii sa-si ajute semenii,dar te poti astepta "sa fii ajutat" sa donezi mai repede.Din pacate, dincolo de umanismul acestei chestiuni sint si alte aspecte-sint retele legate de bancile de organe si se stabileste cine primeste organul donat tot financiar cred,pt.ca nici primitorii nu pot astepta mult timp sa primeasca ce le trebuie-unii au murit asteptind.
Psyhologist
Postat pe 26 Iunie 2008 05:48
Nu este asa greu sa declari pe cineva mort

Oricum daca face unu accident si este adus in regim de urgenta fara cap dar cu inima intacta stii clar. Chiar si in alte situatii, iti dai seama cand moare cineva. Cum am mai zis, nu e chiar asa de dificil.

Postat pe 27 Iunie 2008 11:18
Mi-am donat toate organele deci sunt stafia care bantuie pe KUDIKA , PRO ORGANE

Postat pe 27 Iunie 2008 12:17
da, as fi de acord sa imi donez organele, in conditiile in care nu as mai avea nici o sansa sa-mi revin; nu conteaza ce spun alte persoane sau cei apropiati daca aceasta este dorinta mea consider ca trebuie indeplinita; sunt convinsa ca sufletul meu ar merge la cer iar trupul meu intra in pamant si se face pamant; asadar de ce sa nu fac un bine?
rodiceli
Postat pe 27 Iunie 2008 14:39
categoric, da! eu ce nevoie as mai avea de ele?!
allien
Postat pe 27 Iulie 2008 21:33
io vreau sa-mi donez ciucurelu'...pentru o noapte. aaaaa, hai fie , doua!

Postat pe 27 Iulie 2008 22:55
De ciucurelu' tau ar trebui sa se ocupe dr. Ciomu,nitzel

Postat pe 29 Iulie 2008 17:33
100% da daca eu nu mai pot trai macar sa ii ajut pe altii sa duca o viata normala.

Postat pe 3 August 2008 21:10
pai ideea topicului nu specifica daca esti mort sa poti dona.
o poti face si in viata.
donez ciucurel pentru una bucata noapte cu nabadai.

Postat pe 3 August 2008 21:15
mai geo mai.. ma prapadesc de ras cand esti tu on-line!

Postat pe 3 August 2008 21:33
si daca-i place si vrea sa-l pastreze?

Postat pe 3 August 2008 21:33
doar la formol. fie, poate si criogenic!

Postat pe 3 August 2008 21:57
De la: oanna81, la data 2008-08-03 21:33:22 mai geo mai.. ma prapadesc de ras cand esti tu on-line!

Nu k ai fi singura de prin zona

Postat pe 4 August 2008 01:24
De la: JuSt_MeG, la data 2008-08-04 01:24:37
De la: oanna81, la data 2008-08-03 21:33:22 mai geo mai.. ma prapadesc de ras cand esti tu on-line!

Nu k ai fi singura de prin zona

Geo ... intr-adevar esti amuzant Da vad ca tot pomenesti ciucurelul,pe Don Quijote...hmmm,imi dai de gandit
Cat despre topic,da,mi-as dona organeze fara doar si poatesi cred ca orice familie care se loveste de aceasta intrebare in momentul in care un membru e conectat la aparate sau mort,a trebui sa inteleaga ca practic cel drag...nu mai e,dar poate sa traiasca mai departe(macar o parte din el)prin cel care primeste organul donat.Mi se pare foarte normal.Ce sa facem noi cu organele mai departe?Sa hranim viermii-scuzati-mi morbiditatea-dar asa e.Hai ca nu o mai lungesc...da mile voi dona categoric!
sweetpink
Postat pe 4 August 2008 03:52
Nu vã mai faceþi atâtea probleme. Legea existã deja ºi se aplicã. Se aplicã prezumþia cã orice persoanã este de acord sã-ºi doneze organele (în caz de deces, moarte cerebralã, etc.) iar dacã nu eºti de acord trebuie sã faci în timpul vieþii o cerere în acest sens.
adicon
Postat pe 4 August 2008 10:49
Si daca vreau sa ma incinereze..? Ma incinereaza asa, goala pe dinauntru..?

Postat pe 4 August 2008 10:53
Dacã nu ai fãcut cererea întâi îþi extrag organul(ele) de care e nevoie ºi apoi te incinereazã. Ce mai conteazã câteva fire de cenuºã în plus. Oricum subiectul e morbid.
adicon
Postat pe 4 August 2008 10:58

Postat pe 4 August 2008 11:04
adicon,serios,imi amintesti de un spion..ha ha ia zi..ar fi culmea?!

Postat pe 4 August 2008 11:22
Ai cunoscut un spion? Prin ce îþi amintesc de el, prin pozã sau prin ceea ce scriu?
adicon
Postat pe 4 August 2008 11:24
da..si prin poza dar mai mult din ce scrii....

Postat pe 4 August 2008 11:28
Îmi pare rãu dar trebuie sã te dezamãgesc. Nu am veleitãþi de agent 007 deºi mi-aº fi dorit poate o viaþã atât de palpitantã.
adicon
Postat pe 4 August 2008 11:37
pey nici nu iti trebuie veleitati de agent 007...doar minte tin sa recunosc ca si mie mi ar fi placut o astfel de viata,dar pana la urma cand am avut de ales,am ales sa am o familie.

Postat pe 4 August 2008 11:45
Da,sunt de acord cu donarea de organe in ceea ce priveste propria persoana...insa nu stiu cum as reactiona daca ar fi vorba de cineva drag/apropiat mie....Cred ca in acea situatie mi-ar fi deosebit de greu sa gandesc obiectiv si sa nu ma agat de orice speranta,chiar si de aparatele care il tin in viata.. As prefera sa nu fiu pusa intr-o astfel de situatie....
mell_30
Postat pe 4 August 2008 11:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a apelat la tratamente anticelulitice? 17 De la: speechless 5 Iunie 2015 03:41
*** Cicluri menstruale neregulate??? Un sfat va rog !!!*** 9 De la: papusika_kudika 7 Aprilie 2013 14:37
help!!! 9 De la: Floare_de_castan 31 Mai 2009 19:15
rana pe col 24 De la: aliralu 22 Iulie 2013 08:42
Progesteron foarte mic ! 8 De la: kudika053843 21 Iulie 2009 23:22