Setari Cookie-uri

Cariera????

Am pretentii de la mine destule, nu avea grija. Si ma apreciez cat trebuie. Dar voi cand epuizati argumentale, abuzati de cuvinte urate ca :"frustrat, badaran..". France, cum trimiti tu copilul la scoala cu dispretul pe care il manifesti fata de "scoliti"? Cand copilul tau invata ceva nou si folositor, cand esti reprezentat la un proces, cand esti la urgenta nu te ajuta PATRONUL cu un magazin de cartier si trei clienti.

Postat pe 29 Mai 2008 23:03
"codul bunelor maniere" - pai voi fetelor, ati vazut modul in care vorbiti si cat de vulgar va exprimati???? recititi tot ce ati scris pe acest site.... asa demonstrati voi ca intr-adevar "aveti habar" de bune maniere??? eu am spus-o si repet, pt mine nu conteaza cate facultati ai, cate doctorate etc... poti avea si 8 clase si sa te exprimi corect, sa ai habar de gramatica limbii tale materne!!!!! in alea 8 clase pui bazele pt a dezvolta mai tarziu... eu nu am nimic impotriva celor fara facultati... ce s-ar intampla cu tara asta daca am avea toti facultati? am vrea toti sa fim directori??? nu se poate asa... nu putem fi un popor de avocati, doctori si ingineri... dar eu nu inteleg un lucru la anumite persoane: ce tupeu poti avea sa declari sus si tare ca ai facut o facultate, cand nu ai cunostinte minime... cum Dumnezeu ai putut scrie la un examen si ai trecut pe bune, din moment ce nu stii reguli simple de a putea folosi ceva de genul: s-a, sa, s-au, sau, la, l-a etc asta e problema... macar daca tot esti pe langa, taci si nu mai spune in stanga si in dreapta ca ai facut facultati... tine diploma aia cumparata in rama intr-un colt, bine ascunsa:)

Postat pe 29 Mai 2008 23:07
ce scoala ai terminat???inca nu am avut un raspuns....o scoala pe care o aperi cu atata inversunare trebuie totusi sa fie una destul de buna....si apoi cu absolventi ca tine ...sunt sigura ca va deveni si mai buna....absolventi ca tine care nu au habar de bun simt elementar,badarani care isi permit sa se creada buricul pamantului doar pentru ca au absolvit o scoala superioara, prosti si incuiati care nu au cea mai importanta dintre scoli la activ cea a VIETII.ca ai pretentii de la tine e bine....invata sa ii respecti pe ceilalti si poate cineva o sa iti respecte si tie scoala aia cu care te lauzi atata dar nu vrei s-o numesti....apropo care era ???scoala evident care ai terminat-o???
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:08
Bine zis, Alex. TUPEUL ii conduce pe unii in viata. Se lauda ca e singurul lucru pe care il pot face. Trebuie sa spuna ca au scoala ca NU SE VEDE.

Postat pe 29 Mai 2008 23:11
Mai Ema, cu ce am fost eu badaran? Am inceput discutia CIVILIZAT, dar voi determinati oamenii sa-si piarda respectul. Eu respect pe toti care merita.

Postat pe 29 Mai 2008 23:14
alex din punctul asta de vedere sunt de acord cu tine,nu sunt de acord insa cu multe alte "idei crete" pe care imi permit sa nu la mai readuc in discutie.ideea mea este o alta:nu arunca cu noroi in cel pe care nu il cunosti ,si iti dai sema si singur la ce anume ma refer,nu cunosti omul caruia ii adresezi vorbe "grele" (din punctul unora de vedere) deci nu ai habar cum va reactiona la o critica banala la adresa gramaticii.atunci asteapta-te sa fii facut cu ou si cu otet si daca te consideri om cu multa minte o lasi balta si ii demonsterzi la modul elegant ca nu e bine ce face.si sti de ce???pt ca cu ironia rezolvi mult mai multe decat cu furia.de acord cu tine ca sunt absolventi care isi iau diploma"la kilogram" dar sunt unii care muncesc pt diploma aia de le ies ochii din cap.si indiferent cate scoli ai avea la activ cu diplome sau fara,nu avea impresia ca altii sunt mai prejos decat tine doar pentru ca se lauda ca au o diploma sau pentru ca altii se lauda ca au alte mii de scoli si universitati terminate. in plus....chiar crezi ca merita sa dezbati un subiect de genul asta? adica ok ,am o diploma si profesez in alt domeniu ... si cu asta ce am facut???am terminat o scoal degeaba,asta mi se pare un subiect mult mai bun de dezbatut pt ca se pot gasi minime solutii la probleme reale,nu ipotetice sau inchipuite.ce sa faci cu diploma pe care o ai.tu poate esti un caz fericit si profesezi in domeniu in care ai terminat...cati altii ca tine sunt??? si daca mai sunt cuvinte gresite....sa imi fie iertata graba
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:20
uite ariel o dau la pace si incetez sa mai vorbesc urat,am considerat badaran faptul ca nu ai spus ce scoala ai terminat si ca te-ai luat la harta pe faptul ca onnyta ..ipotetic vorbind ,ar putea face scoala care a terminat-o de ras,eu una asta am inteles.nu te-ai prezentat nu ai spus absolut nimic despre tine doar te-ai limitat la critici.no,acum ai inteles???
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:23
Eu NU am terminat o scoala degeaba si nu are rosr sa incep EU un astfel de subiect. Ma supara dispretul fata de scoala si de asta ma iau de cei care ignora eforturile pe care unii le fac pt scoala si cariera. Mai sunt si oameni care castiga pe baza STUDIILOR.

Postat pe 29 Mai 2008 23:26
Am inteles. Sper ca si tu ai inteles ca daca iti expui scoala si meseria, trebuie sa ii faci cinste. Nu e obligatoriu sa postezi la "cariera", sunt atatea alte subiecte.

Postat pe 29 Mai 2008 23:30
ema, nu este o problema daca ai o diploma si profesezi in alt domeniu... sunt mai multe motive: lipsa locurilor de munca, poate daca traiesti intr-un oras mic este mai greu sa gasesti ceva in domeniu... etc... e chiar de admirat o persoana care vrea sa munceasca si accepta un job in alt domeniu, este dispus sa invete ceva nou... mai trist este cand unul cu o diploma cumparata de taticul cu bani grei, ocupa o functie importanta si habar nu are de ce se afla acolo... si ia niste bani degeaba... si altul foarte bine pregatit nu are o sansa... asta e trist, eu cunosc multe persoane in acesta situatie si in romania se intampla mult prea des... sau gresesc?

Postat pe 29 Mai 2008 23:34
Logic. Nu este nimic rau sa profesezi in alt domeniu. E rau sa spui "banii conteaza, scoala nu". Nu se exclud. In ce societate vrem sa traim?

Postat pe 29 Mai 2008 23:38
asa este ariel mai sunt oameni care castiga de pe urma studiilor,ce spui despre cei care nu pot continua o cariera in urma unor studii costisitoare,muncite si absolvite cu note foarte bune,oameni care termina o scoala ,o universitate sau au cate doua ,uneori chiar trei diplome,si nu profeseaza in domeniul respectiv???respect faptul ca ai terminat o scoala nu ma intelege gresit ,ceea ce nu reusesc sa"inghit" e dispretul tau suprem pentru cei "fara studii" sau care par ca nu au studii.mi-asi expune cu mandrie scoala si meseria si sunt indatorata pana la moarte profesorilor care m-au format,sunt mandra de ceea ce au facut din mine,dar nu pot sa fiu inca mandra de ceea ce am reusit sa fac fara sa am studii de specialitate in domeniul in care pofesez,care la randul lui e diferit de profilul scolii pe care am terminat-o.si sti de ce nu sunt mandra???? pt ca desi sunt mai buna in tot ceea ce fac nu am diploma de specialitate si va trebui sa ma apuc din nu de studii si de scoala si de alte mii de lucruri doar pentru ca ,cei cu studii(a se citi diplome la kilogram) au "hartiute" la mana care atesta ca ei au scoala si eu nu.
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:39
Ema, scuza-ma. Tu ai inteles gresit. Eu nu dispretuiesc pe nimeni. Vorba lui Alex, ce am face daca ar fi numai oameni cu facultati? E nevoie de toate meseriile. Ce nu repect este TUPEUL. Altceva: jignirile. Eu intreb frumos, explic ca vorbeam privat, nu vroiam sa o intreb public sa nu se simta prost si ea incepe cu bataia de joc "ce treaba ai tu, literatule? isi manifesta si astia frustrarile"...

Postat pe 29 Mai 2008 23:44
alex ,am coleg de serviciu care a terminat un profil foarte diferit celui in care lucram acum,din punctul meu de vedere este un baiat foarte inteligent si eu personal ii admir cunostiintele.sti ce m-a impresionat foarte tare??? faptul ca e total pe langa domeniu,dar s-a apucat sa invete totul despre domeniul asta.e de admirat cum un astfel de om face toata echipa sa vrea sa fie mai buna si sa se depaseasca.atunci ti se pare drept ca un proaspat absolvent care nu are habar de nimic dar are diploma,sau o diploma cumparata la kg,sa vina si sa iti dea o replica de genul...."pai eu am facut 4 ani de facultate deci se presupune ca stiu ce fac"???? e uite pe mine repica asa m-a ambitionat in asemenea hal incat in toamna ma apuc iar de facultate, nu ca sa ii demonstrez individului ca nu are habar despre ce vorbeste ci doar ca sa imi "certific" experienta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:50
pai asta e ideea de baza, cei care sunt buni si au diplome in domeniu ,nu au loc de cei cu diplome "la kg" daaaaar mai e si partea cealalta,ca proaspat absolvent,desi esti bun in ceea ce faci,nu ai loc de "dinozaurii" cu sau fara diplome si ti se cere experienta
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 23:53
Bafta, Ema. Nu conteaza NUMAI diploma. Conteaza si ce stii efectiv. In general la facultate se face SI PRACTICA. Dar daca te respecti ca om, cand spui ca ai o diploma faci in asa fel incat DEMONSTREZI ca o ai pe merit.

Postat pe 29 Mai 2008 23:54
baieti,draga mia...va las ca asta e ora mea de somn,dar continuam maine....noapte buna
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Mai 2008 00:02
Mai baiete..ca nu mai stiu cum sa-ti zic..demonstreaza tu cui vrei ce vrei ..ca nu cred ca vrea cineva sa va demonstreze nimic aici ..La mine e de ajuns ca-mi demonstrez mie..cat pot ..si sunt multumita..ma doare in stampila de la capatul hartiei de demonstratiile tale..sau ale altuia... Demonstreaza-i mai lu mama ta ..ce poti ..ca de-aia te-a dat la scoala..lu tata al tau..sa fie mandru de baiatu lui ..lu pretena..iubita..sotia...sa stie cu cine se tine de manuta..dar nu noua...Eu cand am postat topicu asta..nu am vrut sa vad cine are mai multe studii ..care-i mai destept..sau care demonstreaza mai mult...daca citesti cu atentie..ca te-a invat la scoala citirea....am spus sa ne cunoastem mai bine....atat..Ei ..dar nu ?? Tre sa si demonstram ..Ei na...ca eu nu vreau sa demonstrez nimic..si am 2 clase terminate..si-s tuta rau ..si nici gramatica nu stiu ...na ..ti-am demonstrat destule???
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 00:07
Mia, sa nu dam iar balci. Sa ne respectam Eu nu am cerut nimanui sa-mi demonstreze nimic. Doar m-a deranjat ca se abuzeaza de anumiti termeni jignitori pt a evita raspunsurile. Si faptul ca devalorizam total studiile. Pana una alta, avem nevoie de prostii astia cu diplome: medici, juristi, profesori, etc. Nu poate sa ii suplineasca niciun patron.

Postat pe 30 Mai 2008 00:20
Dragul meu ..frumosule..aratosule...:)) nu devalorizeaza nimeni studiile...Nu mai imi tocesc degetele ..ca tot ce vrei tu intelegi ..Uite ce iti doresc eu tie...sa fii sanatos..voinic..cu mintea in cap si capul pe umeri ..sa stii sa razi cand e de ras..sa nu te mai deranjeze atatea lucruri ..termeni..expresii ...si pana una alta..nu avem nevoie nici de "profesori" de gramatica..ca despre asta era vorba.aici ..vrei sa-ti spui parerea...foarte bine..tot respectul...nu te face de ras...cu prostii de genu ca faci de rusine facultatea cutare..In sfarsit..o seara buna..cu somn linistit..
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 00:25
ce aveti mai cu patronii? :))) vedeti ca ma ,,atac,, , eu am 3 restaurante impreuna cu sotul meu si nici unuia nu ne-au fost de folos diplomele de la scoala pt a putea deschide aceste localuri. Si avand in vedere ca eu pe atunci aveam doar coregrafia terminata si el fizica.. parca parca le-am facut degeaba nu? Noroc ca eu am un simt estetic f dezvoltat si el e super talentat in bucatarie.. asa ca avem cele mai frumoase localuri din oras, cu meniuri delicioase. Iar 90% din banii nostrii vin din aceste afaceri, niciodata nu am fi castigat atat de mult la nici un loc de munca, in nici un post.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:34
am mai zis si repet.. diploma nu are relevanta.. conteaza ceea ce esti in stare sa faci
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:36
si daca tot vb de medici, juristi etc.. cei mai destepti dintre ei sunt ,,patroni,, deja. Pt ca nimic nu se compara cu a munci pt tine si nu pt altii.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:37
Oana, nu e rau nici sa fii patron, nici sa ai diploma. E rau sa nu ne respectam. Din pacate, in unele domenii este esentiala diploma. Nu poti profesa fara ea. Asta e tot ce vroiam sa zic.

Postat pe 30 Mai 2008 00:41
Daca te uiti mai atent era vorba de "nele patronelu cu 4 clase" de care vorbea France, nu de toti.

Postat pe 30 Mai 2008 00:43
aici iti dau dreptate, depinde in ce domeniu vrei sa profesezi.. patronelu' ala cu 4 clase are afacere pt oameni cu 4 clase... Si asta se vede, de cele mai multe ori. Dar sunt si patronei de astia care pun pe picioare afaceri de toata frumusetea! Pt ca nu trebuie sa fii destept pt a fi patron, ci istet. Cu istetimea te nasti.. destept ,,te faci,,. Si, la urma urmei, daca e vb de bani.. ce ii pasa lui ca are 4 clase si niste tarani ca si clienti? Important e sa faca bani. Aici iarasi depinde de ce vrea fiecare in viata. Dar ai dreptate, respectul lipseste desavarsit la multe persoane. Si stii care e ironia sortii? Ca nu se preda in nici o scoala.. daca nu il ,,inveti,, in cei 7 ani de acasa, slabe sanse sa il prinzi din urma in facultate. Eu niciodata nu am judecat oamenii dupa cata scoala au facut, ci dupa ce impresie mi-au lasat ca persoane.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 00:55
Ei Oana ..da..fata mea..ai dreptate...Dar eu zic s-o lasati cu judecata asta ..ca nu suntem la judecata de apoi ..si nici la tribunal ...Nu mai judecati atat oamenii ...mai bine judecati-va pe voi ...Oana ..ca sa vezi diferenta intre critica...ironie ..la adresa unei pareri ...si a judeca...omu ..Nici nu ar trebui sa ne permitem ..mai ales aici ...pe un forum...unde ne stim din poze unii ..si altii deloc..:))) Hai sa aveti o zi frumoasa..fara "judecata" ..dar judecata..:))
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 08:14
mai ariel este problema ta cum gandesti si nu ma intereseaza!referitor la studiile mele nu te privesc catusi de putin! ai inteles? nu ma justific in fata nimanui!si da, am spus ca sinteti frustrati pentru ca numai niste frustrati puteau sa intre pe acest subiect si sa inceapa apostrofari la adresa unor persoane de care n-au habar!asa ca, mai intai priveste-te pe tine si apoi pe altii! P.S :NU MAI INCERCA SA-MI TRIMITI MESAJE PE PRIVAT PENTRU CA NU PRIMESC DECAT DE LA PRIETENII MEI SI PE BUNA DREPTATE!

Postat pe 30 Mai 2008 09:55
"ariell ,vreau sa subliniez ca sint oamenii fara studii pe care multi absolventi de facultati nu poate sa-i prinda din urma la nivelul cultura" sunt impartiala ,asa ca parerea mea e ca :nu sunt de acord cu asa ceva ! in primul rand "multi absolventi de facultati nu poate " e incorect ,pe urma ....ceea ce zice fraza in sine e absurd,adica vine un taran care stie mai multe ,ca a trecut prin viata ,dar nu a citit o carte la viata lui ??
lief
Postat pe 30 Mai 2008 10:35
aici mi s-a parut f simpatic ariel :) mi-a placut "v-ati saturat de pretentii pt. ca nu va ridicati la nivelul lor. Ma bag in seama pt ca ma supara prostii cu diplome si cu aere. Cand nu stii sa scrii de ce te bagi la "cariera"? Stau pe forum si pe site cat vreau. Sau e site-ul analfabetilor?"
lief
Postat pe 30 Mai 2008 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casting trupa de dans 1 De la: roxyjustus 22 Septembrie 2009 12:10
Ce va multumeste sau nemultumeste la locul de munca? 7 De la: hairlucifer0 7 Iunie 2009 23:40
Simplu si Usor 1 De la: cgina98 10 Februarie 2009 11:44
Buna,vreau sa iti cer parerea! 4 De la: oonahabibi_yahoo_com 18 Martie 2009 12:36
UN OM CU SUFLET BUN SI CU O INIMA DE AUR! 1 De la: malina_duta2001 10 Februarie 2009 20:45