Setari Cookie-uri

Dragoste la prima vedere

singura persoana de care m-am indragostit la prima vedere cum se zice, e persoana ce o port in suflet de atatia ani, si o voi purta mereu,e unica,unica pt ca a reusit sa aprinda cel mai puternic focul din mine
DeeaCatalina
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:24
da,frumos sentiment,poate cel mai frumos inceput posibil,am intalnit,am trait,dar din pacate nu a durat...ce sa facem nu intotdeauna,e atat de puternica chimia...se evapora pe drum.Si in mom de fata am in ganduri barbatul de care m-am indrag la prima vedere,asta intamplandu-se in iarna,si el era topit dupa mine,o relatie frumoasa de 4 luni,dar nush cum ,de ce,si in ce fel s-a evaporat totul.si nush dar vad k se aprinde iar "chimia",cu toate k in mom de fata el e cu altcineva...
pui_mic
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:26
De la: mirelacm, la data 2008-08-03 12:58:09buna...eu cred ca exista atractie la prima vedere, dragoste sau iubire...prea complexe sentimentele in sine pt a putea apare brusc; sper sa nu supere parerea pe nimeni

cam de aceasi parere sunt si eu.nu te poti indragosti la prima vedere de cineva.da poti fi atras fizic de cineva,dar pana la dragoste si iubire mai este.
soryanca
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:32
dragostea la prima vedere? poate doar conceptul de pasiune.dragostea o construiesti in timp...asa k nu m visati fetelor la asa ceva
jifo
Postat pe 13 Octombrie 2008 22:05
eu am intalnit dragostea la prima vedere si de 5 ani suntem tot impreuna,important este sa intretii ce ai acolo in suflet si sa crezi cu adevarat in ea.
diana_mariana
Postat pe 13 Octombrie 2008 22:24
De la: jifo, la data 2008-10-13 22:05:28dragostea la prima vedere? poate doar conceptul de pasiune.dragostea o construiesti in timp...asa k nu m visati fetelor la asa ceva


vad ca majoritatea confunda dragostea cu iubirea.nu e acelasi lucru.dragostea inseamna a fi indragostit,iubirea apare pe parcurs.te poti indragosti de cineva schimband 5 fraze.se numeste dragoste la prima vedere pt. ca ochiul este cel care transmite 99% din informatie creierului,care o proceseaza,in timp ce 1% din informatie o primeste sufletul,unde se aprinde scanteia.e vorba si de intuitie aici...si de sufletele pereche, ele se simt chiar si inainte de a se cunoaste,iar in momentul intalnrii are loc un fel de explozie...
bineinteles si chimia are rolul ei in declansarea sentimentului de indragosteala,cei doi trebuie sa se potriveasca prin gesturi..
concluzia:dragostea la prima vedere exista, pt ca indragosteala nu inseamna ca urmeaza si iubirea, depinde de noroc, ea poate succeda dragostea,dar se poate si sa nu se transforme in iubire.
DeeaCatalina
Postat pe 14 Octombrie 2008 19:39
perfect de acord....k prea toata lumea...nu domne ca nu exista.Ba exista,si asta o stim si din batrani,dar intradevar se poate sau nu transforma in iubirea aceea frumoasa care sa dureze,sa reziste,sau sa se limiteze la o perioada frumoasa si atat
pui_mic
Postat pe 15 Octombrie 2008 16:18
De la: elvirapap, la data 2008-08-29 20:40:53Da,cred.Am trait-o si-o traiesc si acum.In noiembrie avem 16 ani de casnicie, iar azi avem 16 ani de la logodna!


Imi pare rau ca nu am vazut mai demult postarea ta. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar eu te provoc la o discutie constructiva si spun ca nu te cred si ca nu e adevarat. Nu mai e dragoste dupa 16 ani. Sunt poate alte sentimente, atasament, incredere, stare de bine, siguranta, poate alte cateva inca. Dar dragoste pur si simplu, ca la inceput, cu fluturasi... nu mai e...nu prea mai e cum! E genetic imposibil! Afirm ca femeile care sustin astea braveaza. Sigur ca ca poti fi fericit cu cineva toata viata daca te potrivesti, dar sustin din toata inima ca cei ce spun ca iubesti toata viata mint. Am iubit si eu cat pentru 4 vieti, dar n-as avea curaj sa afirm ca ar dura o dragoste atat.
Argumente?
cristinarudi
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:28
mooona
Postat pe 15 Octombrie 2008 22:49
De la: cristinarudi, la data 2008-10-15 19:28:53
De la: elvirapap, la data 2008-08-29 20:40:53Da,cred.Am trait-o si-o traiesc si acum.In noiembrie avem 16 ani de casnicie, iar azi avem 16 ani de la logodna!


"Imi pare rau ca nu am vazut mai demult postarea ta. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar eu te provoc la o discutie constructiva si spun ca nu te cred si ca nu e adevarat. Nu mai e dragoste dupa 16 ani. Sunt poate alte sentimente, atasament, incredere, stare de bine, siguranta, poate alte cateva inca. Dar dragoste pur si simplu, ca la inceput, cu fluturasi... nu mai e...nu prea mai e cum! E genetic imposibil! Afirm ca femeile care sustin astea braveaza. Sigur ca ca poti fi fericit cu cineva toata viata daca te potrivesti, dar sustin din toata inima ca cei ce spun ca iubesti toata viata mint. Am iubit si eu cat pentru 4 vieti, dar n-as avea curaj sa afirm ca ar dura o dragoste atat.
Argumente?"


draga mea, daca tu nu poti iubi toata viata aceeasi persoana nu insemana ca toti si toate suntem ca tine.sunt persoane care pot iubi cu adevarat,dragostea adevarata nu moare niciodata,restul sunt iluzii de iubire.plus ca nu toti au norocul sa isi petreaca viata cu sufletul lor pereche,sunt destui care stau intr-o relatie compromisa,in care simt doar atasament si atat.sustii ca ai iubit.de acord te cred,dar nu ai simtit iubirea adevarata.si in ceea ce priveste timpul,daca ai stii ce e iubirea ti-ai da seama ca timpul o intensifica,o face tot mai profunda.creste in timp.nu are limite,nu se poate explica prin cuvinte,se simte si atat!nu oricine e capabil sa simta dragostea adevarata, nu oricui ii e dat sa o simta si sa o traiasca,asa ca nu trebuie blamati oamenii ce au un destin diferit de al tau, sau pur si simplu sunt facuti dupa un alt tipar..pt ca sigur undeva in lume acestia isi au jumatatea,si crede-ma ca nu o sa tina cont de parerea celorlalti si doar ce simt ei va fi important,sa creada cine ce-o vrea.

Inca ceva,atunci cand ajungi sa iubesti o persoana, ii iubesti sufletul,care chiar daca timpul trece,ramane neschimbat.sunt destui oameni in varsta cu suflet de copil.asta mi-a confirmat-o chiar o persoana care si-a trait viata,a ajuns la batranete,are experienta necesara.corpul se uzeaza,da,imbatranesti,dar in interiorul tau esti acelasi,asta este adevarata contradictie,ramai vesnic tanar in suflet,desi corpul a imbatranit.cand iubesti cu adevarat,ramai indragostit de sufletul persoanei,oricat timp ar trece, e acelasi.
DeeaCatalina
Postat pe 15 Octombrie 2008 23:15
nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?
razz
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:45
De la: razz, la data 2008-11-17 17:45:42nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?



cum ? ca in filme :)))

Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:49
De la: razz, la data 2008-11-17 17:45:42nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?


de acord,dar atractie sufleteasca!
DeeaCatalina
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:53
De la: vera11, la data 2008-05-31 19:47:08 Credeti in dragoste la prima vedere?


Daca "dragoste la prima vedere" inseamna adorarea si neputinta de a-ti lua ochii de la o anumita persoana pe care n-o cunosti decat de cateva secunde...atunci inseamna ca si eu m-am indragostit la prima vedere.Pacat ca in momentul de fata tocmai din cauza acestei "dragoste la prima vedere "am eu nopti nedormite..

Postat pe 18 Noiembrie 2008 01:32
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-18 00:53:31
De la: razz, la data 2008-11-17 17:45:42nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?


de acord,dar atractie sufleteasca!

nope...aia vine cu timpul...atractia fizica e la prima vedere!
razz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:44
De la: Georgia99, la data 2008-11-17 17:49:21
De la: razz, la data 2008-11-17 17:45:42nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?



cum ? ca in filme :)))

yea,right
razz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:45
Imi pare sincer rau de ceea ce spui. Eu am doar 23 de ani si nu te as putea contrazice ca tu ai mai multa experienta de viata ca mine. DAR, sper din toata inima ca nu ai dreptate. Am avut in scara doi batranei...pe unde ii vedeai numai de mana se tineau. Nedespartiti, de cand ma stiu eu in blocul ala ei asa erau. Intr-un final ea s-a imbolnavit si s-a dus. El s-a dus dupa ea la numai o luna jumatate dupa. Nu a suportat viata fara ea, a iubit-o prea mult sa se poata obisnui. Si iti zic ca stiu ca el nu avea nici o problema de sanatate. Sper din tot sufletul sa imi gasesc si eu asa o pereche, care sa ma tina de mana cand o sa am 80 de ani. Toate cele bune.
Maddy_moo
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:53
Imi pare rau am uitat sa citez....mesajul e pentru cristinarudi
Maddy_moo
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:54
De la: razz, la data 2008-11-19 00:44:06
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-18 00:53:31
De la: razz, la data 2008-11-17 17:45:42nu va mai amagiti,nu exista asa ceva...ce simtiti la inceput,la prima vedere,este doar atractie!cum sa iubesti pe cineva despre care nu sti absolut nimik?


de acord,dar atractie sufleteasca!

nope...aia vine cu timpul...atractia fizica e la prima vedere!


imi pare rau pt tine...ca nu ai ajuns sa traiesti atractia sufleteasca dintre doi straini,despre care vorbesc,dar daca exista oameni ce au trecut prin asta nu trebuie sa ii contrazici. Lucrurile nu exista numai daca tu vrei sa crezi in ele.
Sa zicem ca in fata ta este o masa,ea exista chiar daca tu inchizi ochii si iti spui ca nu e acolo.
DeeaCatalina
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:58
DA ... exista dar nu as numi-o chiar dragoste, se poate sa iti placa cineva foarte mult chiar de prima data, dar eu vad dragostea adevarata ca pe ceva mult mai profund...
my_melody
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:08
da cred,chiar exista,de fiecare data knd m-am indragostit de un baiat a fost de la prima vedere...acum dak a tinut sau nu asta depinde de fiecare relatie.dar am avut relatii si de cativa ani si cateva saptamani...asta nu cred k conteaza prea mult ci conteaza fluturasii din stomac de la inceputul relatiei,knd esti cu capul in nori,e numai el in gandul tau,ai vrea sa fie langa tine non-stop...niste sentimente care trebuiesc traite k sa iti poti da seama cat de frumos e.
nicoll3
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:21
a te indragosti de cineva nu inseamna k gata e marea ta iubire,k il iubesti si k nu poti trai fara el.incurcati sentimentele fetelor.mai intai te indragostesti si dupa ceva timp ajungi sa il iubesti dak e sa fie dak nu ramai cu sentimentele superbe de la inceputul relatiei.mai aveti multe de trait si invatat.sunt multe trairi frumoase de kre probabil ink nu ati avut parte si va doresc sa le traiti sa puteti fi fericite nu conteaza pt kt timp,traiti clipele.
nicoll3
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:24
S-ar putea sa te inseli.eu am intalnit dragostea la prima vedere.A fost ceva frumos,ceva fulgerator,si desi eu eram cu cineva,el era cu altcineva,din dragostea aia la prima vedere,eu l/am lasat pe celalalt,el pe cealalta si ne/am casatorit.Apropo ne iubim si acum,intr-adevar nu ca la inceput ci in fiecare zi din ce in ce mai mult.
mirelamuresan
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:37
i/am raspuns lui razz.Apropo/MAI CEVA CA SI IN FILME
mirelamuresan
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:42
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:56
nu
Calypso23
Postat pe 17 Ianuarie 2009 20:28
Nu cred ca exista. Singurul lucru care poate fi la prima vedere e atractia fizica.
criss003
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:39
De la: criss003, la data 2009-01-23 14:39:54Nu cred ca exista. Singurul lucru care poate fi la prima vedere e atractia fizica.


teoretic da, practic nu.
DeeaCatalina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:01
Eu radeam kand auzeam asa ceva, ziceam ca e doar o fraza/vrajeala de agatzat.... dar am patzit-o.... si acum nu mai gandesc la fel.... Asa ca... este posibil si e tare frumos sa traiesti asa ceva
Ileana1970
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:01
De la: Ileana1970, la data 2009-01-27 21:01:05Eu radeam kand auzeam asa ceva, ziceam ca e doar o fraza/vrajeala de agatzat.... dar am patzit-o.... si acum nu mai gandesc la fel.... Asa ca... este posibil si e tare frumos sa traiesti asa ceva


e frumos, dar te marcheaza pe viata.
DeeaCatalina
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sentiment trist si deprimant.... 41 De la: kudika409849 5 Iulie 2011 14:39
Pt pagubitii BCR si numai - http://www.creditbcr.ro/ 1 De la: luminutza 21 August 2010 18:05
Pentru ati umple buzunaru de bani 1 De la: gabcristi 3 Februarie 2009 22:34
ce parere aveti? 8 De la: oanaelena1989 7 Mai 2009 18:31
ce sa fac? 3 De la: _oktober_ 27 Decembrie 2009 09:33