Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

Incep, pentru a treia oara, Memoria de mis putas tristes ...
Sper ca de data asta sa ma tin de ea si sa o termin... asta ca se vb de Gabriel García Márquez.

Bal mascat este chiar o carte frumoasa, mie mi-a placut mult... asa ca o recomand.
sheeva
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:17
Buna ar fi o cafea!!desi e cam tarziu acum!! maine dimineata faci cinste cu o cafea?

Postat pe 15 Septembrie 2008 16:45
Ultima carte citita-Mitul eternei reintoarceri a lui Eliade. Acum il redescopar pe Stefan Augustin Doinas, un om pe care am avut privilegiul sa il cunosc personal si de care am fost foarte placut impresionata.

Postat pe 29 Septembrie 2008 22:44
De la: bastiuta, la data 2008-07-31 13:59:59
De la: Irisutza, la data 2008-07-31 12:21:58In prezent am terminat Colectia lui Jhon Fowles(Magicianul,Colectionarul

Felicitari pt alegere ! Eu sunt indragostita de cartile lui Fowles, am citit cam tot ce a scris , iar Magicianul este din punctul meu de vedere o capodopera!(cartea asta e unul dintre cele 3 lucruri pe care le-as lua cu mine pe o insula pustie:) )

Si eu mai nou am descoperit cartiile lui Fowles...imi place la nebunie Magicianul..recomand Maitrey de M.Eliade,A 8-a treapta a intelepciunii de Stephen R. Covey(consider ca aceasta carte ar trebui sa faca paret din lectura obligatorie...carte de autoeducare)
Manuela1203
Postat pe 2 Octombrie 2008 00:52
Citeste si "Care pe care" de aceleasi autoare. Si ti-as mai recomanda cu caldura, scrierile Simonei Catrina, prietena Adinei Nastase: Codul (ne)bunelor maniere si Sex in (per)versiune clasica.

Postat pe 3 Octombrie 2008 15:34
jose saramago - 'eseu despre luciditate' si 'intermitentele mortii' si john fowles(orice) recomand oricui
Laurelin
Postat pe 7 Octombrie 2008 00:16
bineinteles, ca e seara ca e dimineatza cafeaua e binevenita :D
mirelacm
Postat pe 8 Octombrie 2008 13:35
Incearca din Saramago "Eseu despre orbire", m-a impresionat enorm.
brad71
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:40
De la: brad71, la data 2008-10-11 13:40:23
jose saramago - 'eseu despre luciditate' si 'intermitentele mortii' si john fowles(orice) recomand oricui

Incearca din Saramago si "Eseu despre orbire", m-a impresionat enorm.
brad71
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:41
Tom Sawyer.
Kathara
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:45
pai sa o luam cu inceputu,daca ai terminat toate sursele pentru imprumutare a cartilor iti recomand sa iti alegi o carte pe placul tau .. spre exemplu:care sa te bine'dispuna cand esti putin stresata,sa iti aseze gandurile in ordine si sa fii putin rupta de realitate.Ultimele carti de mine citite si care m'au marcat si impresionat intr'un mod placut au fost "Recviem pentru un vis"-Hurbert Selby Jr,"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte,"Act venetian"-C.Petrescu...oricum am in spate un mai mare nr de carti dar atat e tot ce pot sa iti recomand ... am sa revin cu noutati si sper ca si tu sa ma ajuti :d v'am pupat
bubbbb
Postat pe 15 Octombrie 2008 13:23
de la noi imi place f mult camil petrescu...Il ador

in rest, nu pot sa zic ca am un autor preferat, citesc ce mi se pare interesant, dar citesc...imi place foarte mult, ma relaxeaza si in plus am ce invata din multe carti

Postat pe 15 Octombrie 2008 13:33
incearca La rascruce de vanturi ...e un roman zguduitor prin dragostea care de la o varsta frageda duce la extreme din generatie in generatie...prezinta trairi sufletesti impresionante si limbajul impecabil .As fi fost fidela romanelor de EMliy bronte dar din pacate esti singurl roman al sau
bubbbb
Postat pe 16 Octombrie 2008 18:03
Da' o carte de specialitate mai citeste cineva? Sau ne rezumam doar la beletristica pe acest topic? In acest caz, haideti sa deschidem o biblioteca si pun pariu ca in urmatorii 5 ani nu reusim sa acoperim toata gama de carti care merita a fi citite..
Lucia1971
Postat pe 16 Octombrie 2008 19:43
am inceput acum sa citesc "chicago sub teroare" de kenneth allsop...cat despre specialitate...citesc ce sunt obligata sa citesc pe parte tehnica iar ca domeniu: centrale nucleare, radioprotectie, controlul sau securitatea in centrale nucleare, instalatie si tehnologie nucleara...genul asta
mirelacm
Postat pe 17 Octombrie 2008 21:18
De la: brad71, la data 2008-10-11 13:41:15
De la: brad71, la data 2008-10-11 13:40:23
jose saramago - 'eseu despre luciditate' si 'intermitentele mortii' si john fowles(orice) recomand oricui

Incearca din Saramago si "Eseu despre orbire", m-a impresionat enorm.


am citit-o saptamana trecuta, e uimitoare
Laurelin
Postat pe 18 Octombrie 2008 17:30
:)chiar ma gandeam si eu...
kido
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:14
ana gavalda nu va place?
kido
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:16
A.Sa va intreb fratilor ce parere aveti despre ce scrie Lorena Lupu?Asta pt cai care au auzit de ea;)
kido
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:21
cei..scuze
kido
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:21
mie ce carti mi-au ramas in memorie: Venin de Colin Falconer,recent am citit Formula Fericirii de Stefan Klein care desi suna banal e o carte care te binedispune si te ajuta sa te bucuri de viata,apoi Povestea tarfelor mele triste de Gabriel Garcia am citit-o intr-o seara,mi s-a parut trista si socanta si Obiecte Ascutite de Gillian Flynn care chiar mi-a placut enorm povestea-destul de socanta daca o citit pana in final.eu merg mai mult pe genul horror-sf sau psihologice,acum ma gandeam sa incep "Barbatii sunt de pe marte,femeile de pe venus" care mi-a fost recomandata da o prietena
Raya
Postat pe 31 Octombrie 2008 21:30
Da' carti de dragoste nu citeste nimeni(Sandra Brown, Julie Garwood, Jude Deveraux,...)?
rosebud
Postat pe 2 Noiembrie 2008 20:10
De la: madutzaMik, la data 2008-07-30 14:55:30Mie mi a placut mult cartea Mihaelei Radulescu-despre lucrurile simple si cartile lui Alice Nastase.


Autobiografia Mihaelei Radulescu a fost intr-adevar surprinzator de bine scrisa si de digerabila. Mi-a placut cel mai mult insasi capitolul intitulat "despre lucrurile simple", pt ca pe mine cel putin, m-a atins intr-un punct foarte sensibil.

Referitor la Alice Nastase, am citit cartea ei scrisa impreuna cu Aurora Liiceanu "Dincolo de bine dincoace de rau-despre iubire" si am fost profund impresionata de capacitatea lor de a exprima in cuvinte gandurile marii majoritati dintre femei. Pentru ca, in final, cu toate putem spune zurazand : "m-am intors, de fiecare data, spasita, la cel pe care il iubeam"...
Andreea1008
Postat pe 8 Noiembrie 2008 22:06
De la: Lucia1971, la data 2008-10-16 19:43:29Da' o carte de specialitate mai citeste cineva? Sau ne rezumam doar la beletristica pe acest topic? In acest caz, haideti sa deschidem o biblioteca si pun pariu ca in urmatorii 5 ani nu reusim sa acoperim toata gama de carti care merita a fi citite..

Depinde de ce specialitate vrei...ca vrand-nevrand eu citesc si de specialitate(de fapt imi si place, dar ma mai plang asa, ca da bine )La ce specialitate te referi?
Citind topicul mi-am pus intrebarea care a fost sau este cartea mea preferata si mi-am dat seama ca nu stiu.CA tare multe mi-au placut, fiecare varsta a avut cartea(sau cartile) ei preferata(e) ca unele m-au incantat, altele m-au bulversat... In literatura romaneasca imi scot palaria pt scrierile autorilor interbelici iar in cea universala...imi place tare mult literatura rusa
Oricum imi place topicul asta:NU se mai cearta nimeni! doar pareri dragute si uneori pertinente!
euLaura
Postat pe 9 Noiembrie 2008 12:07
De la: puma_girl, la data 2008-07-31 08:41:43Eu tocmai am terminat de citit Shogun, iar acum ma pregatesc sa citesc Tai-Pan. Cartile lui Coelho sunt foarte frumoase, foarte usor de citit si iti amintesti mereu de ele. Va recomand Alchimistul si Veronica se hotaraste sa moara



Am iubit la nebunie "shogun"... Este de departe una dintre cartile mele preferate pe care le-as reciti oricand cu cea mai mare placere.
In ce-l priveste pe Coelho, nu sunt mare fana, totusi l-am citit, si dupa mine, cea mai reusita carte a lui e "veronika se hotaraste sa moara"
Andreea1008
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:23
De la: Circe, la data 2008-07-25 11:48:52Vad ca Paulo Coelho e f cautat, nu am gasit absolut nimic interesant la autorul asta, e ceva put comercial si de proasta calitate.
Asa este.P Coelho e slab,netalentat si nu este original(cel putin povestea din alchimistul o stiam dinainte,autorul nu venit cu absolut nimic nou).Comercial si toata lumea il lauda ca si pe Dan Brown cu cartea sa Codul lui Da Vinci care mi s-a parut la fel de proasta din punc de vedere artistic.Povestea aia tampita de dragoste intre profesor si nepoata directorului de la Luvru? Parca ma uitam la un film super prost cand citeam.Si lumea o lauda mama mama.İnafara de informatiile pur stiintifice si fictive care erau interesante,autorul nu a mai facut nimic altceva decat sa bage o poveste atata de siropoasa si de proasta de dragoste.Parca citeam ceva de Danielle Steel(scuze dc nu i-am scris cumva corect numele).Cata publicitate i s-a facut....na ca a mai citit poporul sa se creada cultivat.Asta e parerea mea....
Anca_bebika
Postat pe 24 Noiembrie 2008 01:33
Losa mi-a placut foarte mult.Am citit:Orasul si cainii,Elogiul mamei vitrege,Casa verde,Matusa Julia si condeierul,Cine l-a ucis pe Palomino Molero?
Anca_bebika
Postat pe 24 Noiembrie 2008 01:40
Cartea care mi-a placut cel mai mult e STRALUCIREA SI SUFERINTELE CURTEZANELOR, de BALZAC..o recomand tuturor..de asemenea Coelho imi place cum scrie,desi e genul de lectura asa,mai comerciala,sa zic..mi-a placut mult Veronik se hotaraste sa moara si 11 MINUTE.
alte recomandari:
EMILE ZOLA- FECUNDITATE.
D.H.LAWRENCE-WOMEN IN LOVE
ALEXANDRE DUMAS- DAMA CU CAMELII( super carte)..si tot DUMAS - CELE DOUA DIANE.
crysoare
Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:16
De la D.H. Lawrence incercati "Sons and Lovers"
Kathara
Postat pe 27 Noiembrie 2008 10:39
Va recomand MARC LEVY...sunt indragostita de cartile lui.
Incepand cu "Si daca e adevarat..." si terminand cu "Unde esti".
Toate cartile lui (vreo5-6) sunt absolut superbe, sunt carti usoare dar pe care nu le mai poti lasa din mana.
justwater
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:-s 3 De la: LiveFromHell 18 Iulie 2010 07:29
Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane 306 De la: angelradios 2 Septembrie 2010 11:53
Ce anume mai citesti? 89 De la: kudika_10817 21 Septembrie 2014 19:03
Vand urgent carti noi si interesante...[f ieftin] 10 De la: LiveFromHell 20 Decembrie 2011 01:48
Caut o carte 3 De la: kudika069834 5 Octombrie 2009 19:49