Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

Eu doar ce am terminat de citit 11 minute de Paulo Coelho.
Acum m'am apucat de Rebela de Helen Walsch. Este pur si simplu geniala . O recomand pe ea si Seria Anita Blake celor carora le plac cartile cu vampiri si Amurg de Stephenie Meyer.
Villeesbill
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:02
sunt atatea carti frumoase pe kre le am citit si le as recomanda k as face un ditamai pomelnicu'... deci...dak vreti sa radeti cu lacrimi cititi seria "i love shopping" de sophie kinsella..e the best of the best pt iubitoarele genului!!sau "supermenajera" scrisa tot de ea. Mi a placut f mult si "la sud de granita, la vest de soare" de haruki murakami! Ink o carte amuzanta si interesanta este si "Sushi pentru incepatori" de Marian Keyes.. Din colectia lui paulo coehlo recomand "veronica se hotaraste sa moara" si "alchimistul"...de "unsprezece minute" nu mai vorbesc...:X v-am zis eu k ajung la un pomelnic! oricum astea sunt cele kre mi au ramas intiparite in minte dar cu siguranta mai sunt multe altele kre merita citite... pupici
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:13
am uitat o carte..:D "sunt aiurita si se ia" de caprice crane..este bestiala!!!nu o poti lasa din mana..si te poti regasi cu usurinta in ea...
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:17
De la: sweet_butterfly, la data 2008-07-31 09:46:31"Am citit si eu Eragon si Eldest... superbe amandoua... abia astept sa apara urmatorul volum.
Cel mai super scriitor mi se pare, totusi, Mircea Eliade.
Ultimele mele lecturi... am recitit Contele de Monte Cristo de Al. Dumas ... era cartea mea preferata in adolescenta. Am citit si toate 3 partile de la Stapanul Inelelot de Tolkien si Hobbitul.. super misto. Imi plac mie astea fantastice si aventurile... :D mi`era dor de povesti. Vi le recomand.
Din pacate nu prea am timp sa citesc literatura... "


waw... c m-am emotionat :o3 astea sunt si cartile mele preferate :D am citit tot c s putea citi d Tolkien :> am citit si eragon primele 2 volume k atat am reusit sa gasesc si a fost superb, mi-a placut mai mult dekt ecranizarea... eldest nush c este dar suna tare bn tre sa o caut, cred k merita ;) d fapt, pt mn toate astea fantasy merita ;)) aaa si am citit si primele 6 volume din Harry Potter too

as recomanda Atlantida versiunea beletristik ( cn a mai citit Sahara, Aurul incasilor- Clive Custler cunoaste genul; Sahara a fost si ecranizata :D -oricum aventuri si descoperiri arheologice, ink un gen preferat de-ale mele :D ) pacat k nu-mi amintesc acum si autorul :(
am mai citit Betsy si Napoleon si m-a emotionat profund sa il descopar p Napoleon umanizat, un personaj excentric si destul d greu d inteles, dar si o persoana capabila d sentimente deosebite... sincer, a fost una dintre putinele carti kre m-au facut sa plang (in afara d finalul lui LotR )....

ultima data incepusem Colectionarul de istorie -Elizabeth Kostova,dar nu am terminat-o... e destul d mare, km 500 d pag sau mai mult :-?... dar pare destul d interesanta :D
voi c mai cititi? :D


a aparut in librarii al treilea volum din ciclul mostenirea de christopher paolini .... brisingr
si nu e ultima...mai urmeaza inca una....

am citit-o si pe asta si nu pot sa iti spun decat ca ....probabil ca voi muri de nerabdare pana apare si ultimul volum.



dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:36
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 00:03
mie mi-a placut f mult "Fructul interzis" scris de Nedjma,romanul erotic al unei femei din lumea araba....
kihm
Postat pe 28 Decembrie 2008 20:15
Obisnuiesc sa citesc din Psalmi iar uneori cand am timp citesc Paulo Coelho , alchimistul,veronika se hotaraste sa moara,al cincilea munte,zahirul,langa un rau am sezut si-am plans.. Conspiratia de Colin Forbes,inteligenta emotionala de Daniel Goleman,iar o alta carte care o rasfoiesc la nevoie si nu numai este incursiune in fitoterapie , si cartea de bucate in care gasesc retete de sosuri preferate si multe altele...
Angelyka
Postat pe 3 Ianuarie 2009 09:10
Seria "Anita Blake" de Laurell Hamilton presupune o lectura usoara, dar seducatoare prin faptul k e bine scrisa si dezvolta diverse ipostaze ale fantasticului adaptat contemporanitatii americane (vampiri, varcolaci, zane, necromancer sunt personaje principale, iar mituri sunt reinviate).De altfel, cartile imbina si elemente detective si erotice(in special ultimele din serie).
In romana nu a fost tradusa toata seria. Oricum, recomand citirea in engleza-limba scriitoarei.
devii
Postat pe 4 Ianuarie 2009 15:41
Imi place cartea de Joseph Murphy "Puterea extraordinara a subconstientului", o recomand tuturor.
O citeam in metrou si mai multi au citit impreuna cu mine si chiar am inceput disctutii pe baza cartii.
tat_turcan
Postat pe 20 Ianuarie 2009 23:00
de sarbatori am primit cadou cartea Mihaelei Radulescu,,Despre lucruri simple" si am citit-o curioasa...mi-am pastrat opinia ca unii care cred ca se pricep sa le faca pe toate se inseala...NU o recomand. a, pt lectura de metrou...Zully Mustafa _merge e o scriitoare moderna si incitanta.Mi-a placut ,,Strugurii s-au copt in lipsa ei"
euLaura
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:32
mie mi-a placut fffff mult ADEVARATA VIATA DE GHEISA iar acum citesc DANSATOATEA DE KABUKI.sunt carti despre femei din japonia,despre traditie,despre trairile lor,rigori...foarte frumoase si le recomand tuturor!
mihaela_1985
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:38
De la: mihaela_1985, la data 2009-01-22 12:38:32mie mi-a placut fffff mult ADEVARATA VIATA DE GHEISA iar acum citesc DANSATOATEA DE KABUKI.sunt carti despre femei din japonia,despre traditie,despre trairile lor,rigori...foarte frumoase si le recomand tuturor!
iti impart pasiunea pt. carti de genul asta. eu citesc acum UZURPATOAREA de JOSE FRECHES: este un roman despre istoria Chinei.

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:43
tocmai ce am citit "Indragostita de un masai", interesanta biografie, usor si repede de citi.......nu stiu daca sunt in totalitate de acord cu autoarea, si mai ales cu deciziile rapide luate de ea, dar.......cititi-o!
ds82
Postat pe 25 Ianuarie 2009 06:04
Daca vreti ceva cu tenta filosofica eu vi-l recomand pe Paulo Coleho
Am citit Alchimistul, Diavolul si domnisoara Prym, la raul Piedra am sezut si am plans si AL cincilea munte...acum am de gand sa citesc Brida (dar dupa sesiune, momentan citesc cursuri de psihologie)
Ar mai fi si Gabriel Garcia-Marquez, care are si unele carti putin mai greute (Dragostea in vremea holerei) dar si unele mai usor de parcurs (Povestea tarfelor mele triste, Despre dragoste si alti demoni)
Imi mai plac si romanele politiste ale lui Boris Akunin, seria Erast Fandorin..
As putea face o lista luuunga cu carti frumoase, dar ma opresc aici...
ramo_88
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:41
barbatii citesc mult de obicei...galbena de odobesti...murfatlar...sange de taur...etc.si multe alte carti.
dana_mv
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:55
NUMELE TRANDAFIRULUI de Umberto Eco. Este vorba despre niste crime misterioase ce au loc intr-o abatie cu calugari..unii dintre ei homosexuali. Cel care descopera misterul crimelor ,ce consta intr-o carte otravita , este un calugar franciscan si inchizitor Gulielmo foarte intelept alaturi de tanarul ucenic al sau Adso.Romanul este o adevarata aventura.
lil_devil
Postat pe 29 Ianuarie 2009 23:12
De la: dana_mv, la data 2009-01-28 16:55:24barbatii citesc mult de obicei...galbena de odobesti...murfatlar...sange de taur...etc.si multe alte carti.


Uite sa fiu si eu putin dragalas, voi ce cititi? Aaaa stiu :

1. Cosmopolitan ,dupa care Sex on the beach si Orgasm
2. Cum sa intineresti cu 20 de ani manacand doar mere si iaurt
3. 10 trucuri sa il cuceresti dintr-o singura miscare
4. Cum sa slabesti in 3 zile 10 kg numai cu shaworma
5. Cum sa il faci sa te doreasca dupa un program prelungit (cu secretara)
6. Totul despre sex de Sarah Jessica Parker
7. Un machiaj perfect si rapid folosind doar markerul si 2 creioane

... si lista poate continua
G_Bogdan
Postat pe 30 Ianuarie 2009 00:04
rautate.................nu generaliza pls
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:36
De la: ramo_88, la data 2009-01-28 16:41:25Daca vreti ceva cu tenta filosofica eu vi-l recomand pe Paulo Coleho
Am citit Alchimistul, Diavolul si domnisoara Prym, la raul Piedra am sezut si am plans si AL cincilea munte...acum am de gand sa citesc Brida (dar dupa sesiune, momentan citesc cursuri de psihologie)
Ar mai fi si Gabriel Garcia-Marquez, care are si unele carti putin mai greute (Dragostea in vremea holerei) dar si unele mai usor de parcurs (Povestea tarfelor mele triste, Despre dragoste si alti demoni)
Imi mai plac si romanele politiste ale lui Boris Akunin, seria Erast Fandorin..
As putea face o lista luuunga cu carti frumoase, dar ma opresc aici...


Coelho face filosofie de doi bani. Nu-l recomand deloc.
Kathara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:35
De la: lil_devil, la data 2009-01-29 23:12:40NUMELE TRANDAFIRULUI de Umberto Eco. Este vorba despre niste crime misterioase ce au loc intr-o abatie cu calugari..unii dintre ei homosexuali. Cel care descopera misterul crimelor ,ce consta intr-o carte otravita , este un calugar franciscan si inchizitor Gulielmo foarte intelept alaturi de tanarul ucenic al sau Adso.Romanul este o adevarata aventura.


Cartea dupa care e regizat filmul in care joaca actorii pe care ii ai tu la avatar ai citit-o?
Adica Amurg (Stephanie Meyer daca nu ma insel)
ramo_88
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:29
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-30 00:04:25
De la: dana_mv, la data 2009-01-28 16:55:24barbatii citesc mult de obicei...galbena de odobesti...murfatlar...sange de taur...etc.si multe alte carti.


Uite sa fiu si eu putin dragalas, voi ce cititi? Aaaa stiu :

1. Cosmopolitan ,dupa care Sex on the beach si Orgasm
2. Cum sa intineresti cu 20 de ani manacand doar mere si iaurt
3. 10 trucuri sa il cuceresti dintr-o singura miscare
4. Cum sa slabesti in 3 zile 10 kg numai cu shaworma
5. Cum sa il faci sa te doreasca dupa un program prelungit (cu secretara)
6. Totul despre sex de Sarah Jessica Parker
7. Un machiaj perfect si rapid folosind doar markerul si 2 creioane

... si lista poate continua
in primul rand sa stii ca a fost o gluma,pt ca unii barbati asa spun cand beau ceva.in cel de-al doilea rand nu ma intereseaza revistele enumerate,nu mananc doar mere si iaurt sa slabesc,pt ca nu am nevoie sa slabesc,nu sunt ahtiata dupa sex si nici nu fac excese cu machiajul.asa ca suntem chit.nici tu nu esti ca acei barbati,nici eu ca acele femei.
dana_mv
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:05
Danielle Ganek - Lulu meets God and doubts him
Micheal Ondaatje - Divisadero
googoodoll
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:10
De la: ramo_88, la data 2009-01-30 16:29:39
De la: lil_devil, la data 2009-01-29 23:12:40NUMELE TRANDAFIRULUI de Umberto Eco. Este vorba despre niste crime misterioase ce au loc intr-o abatie cu calugari..unii dintre ei homosexuali. Cel care descopera misterul crimelor ,ce consta intr-o carte otravita , este un calugar franciscan si inchizitor Gulielmo foarte intelept alaturi de tanarul ucenic al sau Adso.Romanul este o adevarata aventura.


Cartea dupa care e regizat filmul in care joaca actorii pe care ii ai tu la avatar ai citit-o?
Adica Amurg (Stephanie Meyer daca nu ma insel)




Da ,am citit-o. E frumoasa cartea...e tinereasca..o combinatie frumoasa intre romantism si actiune.E mai detaliata decat filmul..si prinzi drag de personajele cartii...o sa te faca sa-ti doresti un vampir ca cel din carte. Mie mi-a placut mult.
lil_devil
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:34
Eu am vazut filmul, mi s-a parut atat de plitisitor ....
Kathara
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:35
De la: Kathara, la data 2009-01-30 17:35:40Eu am vazut filmul, mi s-a parut atat de plitisitor ....


Da,nu esti singura care spune asta. Insa sunt si multi carora le-a placut la nebunie. Eu ma numar printre ei si l-am vazut de vreo 5 ori pana acum.Daca ai da pe google ai vedea cateva fansite-uri care au aparut. Acum depinde si de gusturile fiecaruia....
lil_devil
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:41
De la: dana_mv, la data 2009-01-30 17:05:25
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-30 00:04:25
De la: dana_mv, la data 2009-01-28 16:55:24barbatii citesc mult de obicei...galbena de odobesti...murfatlar...sange de taur...etc.si multe alte carti.


Uite sa fiu si eu putin dragalas, voi ce cititi? Aaaa stiu :

1. Cosmopolitan ,dupa care Sex on the beach si Orgasm
2. Cum sa intineresti cu 20 de ani manacand doar mere si iaurt
3. 10 trucuri sa il cuceresti dintr-o singura miscare
4. Cum sa slabesti in 3 zile 10 kg numai cu shaworma
5. Cum sa il faci sa te doreasca dupa un program prelungit (cu secretara)
6. Totul despre sex de Sarah Jessica Parker
7. Un machiaj perfect si rapid folosind doar markerul si 2 creioane

... si lista poate continua
in primul rand sa stii ca a fost o gluma,pt ca unii barbati asa spun cand beau ceva.in cel de-al doilea rand nu ma intereseaza revistele enumerate,nu mananc doar mere si iaurt sa slabesc,pt ca nu am nevoie sa slabesc,nu sunt ahtiata dupa sex si nici nu fac excese cu machiajul.asa ca suntem chit.nici tu nu esti ca acei barbati,nici eu ca acele femei.


Dupa cum se vede am glumit si nimic mai mult . Nu trebuia sa imi detaliezi
G_Bogdan
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:52
De la: portitza_, la data 2009-01-30 10:36:43rautate.................nu generaliza pls


,ma ierti ?
G_Bogdan
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:54
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-30 18:52:35
De la: dana_mv, la data 2009-01-30 17:05:25
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-30 00:04:25
De la: dana_mv, la data 2009-01-28 16:55:24barbatii citesc mult de obicei...galbena de odobesti...murfatlar...sange de taur...etc.si multe alte carti.


Uite sa fiu si eu putin dragalas, voi ce cititi? Aaaa stiu :

1. Cosmopolitan ,dupa care Sex on the beach si Orgasm
2. Cum sa intineresti cu 20 de ani manacand doar mere si iaurt
3. 10 trucuri sa il cuceresti dintr-o singura miscare
4. Cum sa slabesti in 3 zile 10 kg numai cu shaworma
5. Cum sa il faci sa te doreasca dupa un program prelungit (cu secretara)
6. Totul despre sex de Sarah Jessica Parker
7. Un machiaj perfect si rapid folosind doar markerul si 2 creioane

... si lista poate continua
in primul rand sa stii ca a fost o gluma,pt ca unii barbati asa spun cand beau ceva.in cel de-al doilea rand nu ma intereseaza revistele enumerate,nu mananc doar mere si iaurt sa slabesc,pt ca nu am nevoie sa slabesc,nu sunt ahtiata dupa sex si nici nu fac excese cu machiajul.asa ca suntem chit.nici tu nu esti ca acei barbati,nici eu ca acele femei.


Dupa cum se vede am glumit si nimic mai mult . Nu trebuia sa imi detaliezi
pai si eu am glumit si tu mi-ai detaliat.vezi?iar suntem chit.2-2
dana_mv
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:54
Sa fiu si eu on topic ,printre multe alte carti mie mi-a placut foarte mult Oscar si Tanti Roz de
Schmit Eric-Emmanuel
G_Bogdan
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:58
De la: G_Bogdan, la data 2009-01-30 18:58:44Sa fiu si eu on topic ,printre multe alte carti mie mi-a placut foarte mult Oscar si Tanti Roz de
Schmit Eric-Emmanuel


Merci de recomandare. Am gasit cartea on line, la linkul asta

http://www.scribd.com/doc/4596756/EricEmmanuel-Schmitt-Oscar-si-Tanti-Roz

Chiar e o poveste foarta frumoasa
Aladiah
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum v-ati dori sa fie scoala viitorului pentru copii vosti.....? 19 De la: angelradios 17 August 2010 21:12
Faceti cadou o carte copilasului dvs! 1 De la: kudika077276 27 Octombrie 2009 16:11
Din an in paste 9 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
eu berbec, el gemeni. merge? cum? 7 De la: brad71 5 Octombrie 2009 16:27
Womens Health December ! 1 De la: Cartouche 23 Noiembrie 2010 21:30