Setari Cookie-uri

iubirea la distanta,2 oameni de religie diferita

Dupa mine religia nu e un impediment in relatia voastra deloc,daca va iubiti cu adevarat,totul depinde de voi.Si eu iubesc un barbat de la distanta e roman dar e plecat mai mult afara din tara si este de alta religie ,eu sunt ortodoxa si el penticostal, dar sincer niciodata nu sa pus problema religiei.Cum spune iubitul meu ptr toti exista un singurt Dumnezeu si atat.
Are dreptate,deci depinde de voi ,ce vreti sa faceti ca sa fiti fericiti amandoi
andra_30_tm
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:39
Probabil nu asta iti doresti sa auzi insa... nu te-as sfatui sa continui o relatie la distanta si vorbesc din proprie experienta. Nu religia e, dupa parerea mea, elementul ce va sta impotriva ci distanta in sine.
Am avut si eu o astfel de relatie, ce parea de vis, si nimeni si nimic nu m-ar fi putut convinge ca e posibil sa iasa rau. Am intretinut relatia asta vreme de aproape 4 ani (eram amandoi studenti in anul I cand ne-am cunoscut), vorbeam zilnic pe net si ne vedeam in vacante, de 4-5 ori pe an. Totul parea superb. M-am mutat la el dupa ce mi-am terminat scoala (el era de aceeasi varsta cu mine) si ne-am casatorit imediat dupa mutare.
Ei, de aici au inceput toate problemele: ce parea minunat, suflete pereche de la distanta si in vacante, nu mai era asa "vazut de aproape". Dupa doi ani, am decis sa divortez... pur si simplu nu era persoana ce parea a fi de la distanta (si nu, nu a fost vorba de nimic scandalos, abuzuri, infidelitati etc) si am considerat ca intr-un final nu ne leaga atat de multe lucruri cum credeam.
Dupa parerea mea, nu poti cunoaste pe cineva decat traind FIZIC alaturi de persoana respectiva, zi de zi. Doar asa poti stii cum e cineva cu adevarat si daca poti trai alaturi de persoana respectiva sau nu. De la distanta, lucrurile par diferite, defectele atenuate iar calitatile mult exagerate.
Ca sa concluzionez: te-as sfatui sa cauti un aranjament in care sa puteti fi impreuna la propriu, si nu doar de la distanta sau impreuna pe un timp scurt. Daca nu e posibil si daca totusi nu vrei sa renunti la el, te-as sfatui ca atunci cand va veni timpul sa fiti impreuna, considera acela ca fiind "momentul zero" si nu timpul petrecut departe, si invata cum e omul de langa tine si nu cel de la distanta.
Bafta!
MsCrankypants
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:40
Buna

Mi-am cunoscut viitorul sot si persoana care ma face sa ma simt in ca in al noulea cer in fiecare zi pe internet.O perioada am avut o relatie la distanta, find din orase aflate la 365 km distanta :( A fost ingrozitor de dureros, plangeam amandoi nopti intregi..in fine intr-un final am lasat tot m-am mutat la el urmandu-mi inima si n-am sa regret asta niciodata.
Am primit si eu sfaturi de la toate prietenele cum ca fac o prostie, greseala vietii mele, bla , bla..ce ma bucur ca nu le-am ascultat!
Nu stiu ce sfat sa-ti dau cu privinta la religii diferite, pur si simplu am vrut sa-ti dau un exemplu de relatie la distanta care a reusit impotriva timpului, sfaturilor "bune" , etc.

Succes!
lizone
Postat pe 2 Decembrie 2008 22:45
si eu am aceasi problema cu a ta.el turc,eu romanca.dar ne intelegem.el stie cat de cat romaneste.dar ai grija la familia lui.ei vor fete de ale lor.turcoice.sau asta vrea familia turcului meu.ei nu vor ca el sa se insoare cu o straina.asta e problema noastra.dar sper sa trecem peste asta.succes si incearca sa-i cunosti mai bine religia.e fffff important.te poop
roscatika23
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:21
Daca va iubiti cu adevarat cred ca o sa fiti fericiti si nu o sa va poata desparti nimeni. Am mai auzit cazuri ca al tau si intr-un final au reusit sa fie impreuna si sunt fericiti. Sper ca si in cazul tau sa fie la fel, multa bafta si fericire.
lianavelecico
Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:39
iubirile la distanta nu sunt valide
Calypso23
Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:43
fato sfat de la Fernando de la Caranasebes nu tine fata nu tine lasa-l daca e si turc .....asculta tu de mata omida
ciuriburi
Postat pe 31 Ianuarie 2009 00:44
De la: Catutzu, la data 2008-06-28 15:55:09Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si interenetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc aici ceva d emunca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!



si eu am un prieten de alta religie....el intotdeauna ma incurajeaza si imi spune k putem fii impreuna... dar sunt multe lucruri...din partea mea...vin toate problemele....sunt prea lasa sa renunt la el...si prea lasa sa continui...nush ce sa fac..un sfat va rog
andreeaciurea91
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:40
imagineaza-te peste 5 ani.
ce ti se pare de nesuportat, viata cu el, si implicit complicatiile de rigoare, sau viata fara el?
googoodoll
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:43
mai mult viata cu el......a
andreeaciurea91
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:47
Buna, sunt de 9 ani cu un barbat de alta nationalitate si alta religie, nu am avut niciodata probleme si multa vreme nu ne-a afectat in nici un fel, diferentza de religie si nici distantza. A fost pur si simplu ceea ce aveam nevoie. Dar abia acum descopar ca religia e un aspect mai important decat credeam, pentru fiecare din noi. Gandeste-te bine! Eu parca l-as vrea alaturi de mine in fatza altarului...sau in itzarii bunicului...
MSC
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:54
dupa mine, iubirea la distanta e 90% fara sanse de concretizare. MI s-a intamplat sa cunosc pe cineva cand eram in concediu la mare, evident, nu in Ro. El nu era roman .. ne-am cunoscut in niste imprejurari mai deosebite (pacienta a lui) s-a intamplat fulgerator, desi eu am incercat sa tin tare ... mai prost e ca cred ca am devenit un fel de target al lui, s-a ambitionat sa ma abia - un tip f orgolios, aratos, cult, ce mai ... ziceam ca nu mai e nimeni ca el - Ceea ce ar fi trebuit in mod firesc sa se termine o aventura, s-a prelungit inutil. AU inceput tot felul de asigurari din partea lui - 'o sa fim impreuna, esti iubirea mea, esti femeia vietii mele, promite-mi ca o sa-mi faci un copil' si tot asa - desi eu ii spuneam ca e absurd, nu putem, nu ne cunoastem mai deloc, asta e doar o flacara, sa lasam lucurile asa .. Mi-a platit un alt concediu, la el in oras, de asta data ... A fost o saptamana superba ... Apoi m-am intors eu, pt o zi (eram lulea) si atunci mi s-a parut schimbat. Cu toate astea, ma suna zilnic, vorbeam cu orele, si plangea, statea cu orele in fata hotelului unde statusem eu in saptamana aceea, se apucase de fumat (desi se lasase) .. Isi reinnoia promisiunile, ca o sa fie un sot bun, ca sa astept, ca e doar o chestiune de timp (avea de dat un examen care-i permitea sa lucreze in orice spital afara, dupa care urma sa plecam cu totii ).
Incercam sa-l uit, pt ca mi se parea o iluzie totul, si eu sa-mi rup familia ('oare chiar merita efortul'?) pt un om cu care am stat (fizic) doar doua saptamani ....

Sa scurtez: l-am lasat sa invete (asa a vrut) pana in decembrie, dupa care am asteptat sa zica ceva, sa terminam intr-un fel, in schimb, era ceva gen 'nici nu te iau, nici nu te las', sms uri date in miez de noapte cum ca i-e dor de mine, ca .. in fine

Acum? e o amintire ... a fost un las, n-a avut nici macar curajul sa zica ;it's over', m-a tinut din minciuna in minciuna ...Norocul meu a fost un barbat care a avut o rabdare uriasa cu mine, sa-mi treaca toata povestea asta si sa-l uit. SUntem de un an si patru luni impreuna .. si realizez ca el este TOT ce mi-am dorit, e langa mine de cate ori am nevoie, e tandru, e atent, e parte din mine, suntem ca doua jumatati regasite .. Celalalt a fost o ILUZIE, nu dragostea adevarata ..
karos
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:37
De la: karos, la data 2009-01-31 19:37:59dupa mine, iubirea la distanta e 90% fara sanse de concretizare. MI s-a intamplat sa cunosc pe cineva cand eram in concediu la mare, evident, nu in Ro. El nu era roman .. ne-am cunoscut in niste imprejurari mai deosebite (pacienta a lui) s-a intamplat fulgerator, desi eu am incercat sa tin tare ... mai prost e ca cred ca am devenit un fel de target al lui, s-a ambitionat sa ma abia - un tip f orgolios, aratos, cult, ce mai ... ziceam ca nu mai e nimeni ca el - Ceea ce ar fi trebuit in mod firesc sa se termine o aventura, s-a prelungit inutil. AU inceput tot felul de asigurari din partea lui - 'o sa fim impreuna, esti iubirea mea, esti femeia vietii mele, promite-mi ca o sa-mi faci un copil' si tot asa - desi eu ii spuneam ca e absurd, nu putem, nu ne cunoastem mai deloc, asta e doar o flacara, sa lasam lucurile asa .. Mi-a platit un alt concediu, la el in oras, de asta data ... A fost o saptamana superba ... Apoi m-am intors eu, pt o zi (eram lulea) si atunci mi s-a parut schimbat. Cu toate astea, ma suna zilnic, vorbeam cu orele, si plangea, statea cu orele in fata hotelului unde statusem eu in saptamana aceea, se apucase de fumat (desi se lasase) .. Isi reinnoia promisiunile, ca o sa fie un sot bun, ca sa astept, ca e doar o chestiune de timp (avea de dat un examen care-i permitea sa lucreze in orice spital afara, dupa care urma sa plecam cu totii ).
Incercam sa-l uit, pt ca mi se parea o iluzie totul, si eu sa-mi rup familia ('oare chiar merita efortul'?) pt un om cu care am stat (fizic) doar doua saptamani ....

Sa scurtez: l-am lasat sa invete (asa a vrut) pana in decembrie, dupa care am asteptat sa zica ceva, sa terminam intr-un fel, in schimb, era ceva gen 'nici nu te iau, nici nu te las', sms uri date in miez de noapte cum ca i-e dor de mine, ca .. in fine

Acum? e o amintire ... a fost un las, n-a avut nici macar curajul sa zica ;it's over', m-a tinut din minciuna in minciuna ...Norocul meu a fost un barbat care a avut o rabdare uriasa cu mine, sa-mi treaca toata povestea asta si sa-l uit. SUntem de un an si patru luni impreuna .. si realizez ca el este TOT ce mi-am dorit, e langa mine de cate ori am nevoie, e tandru, e atent, e parte din mine, suntem ca doua jumatati regasite .. Celalalt a fost o ILUZIE, nu dragostea adevarata ..
deci mai exista si barbati care stiu sa aibe rabdare cu o femeie care si-a pierdut increderea.interesant.
dana_mv
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:42
da, nici eu n-am crezut. Am fost grozav de neincrezatoare, mai ales ca dupa 2 saptamani mi-a spus ca ma iubeste. Era in fiecare seara pe mess, tenace. Acum, dupa atata timp, realizez cat m-a vrut ... L-am jignit, desconsiderat, umilit .. A vrut sa renunte de multe ori, dar de fiecare data era ceva in respingerea mea care-l rechema, ceva care-l facea sa lupte mai departe... cred ca mi-a luat un an pana sa-mi dau seama ca pe el il cautam de fapt
karos
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:48
De la: Catutzu, la data 2008-06-28 15:55:09Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si interenetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc aici ceva d emunca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!

wow turc eu nu as incerca deoarece daca unul pe care ai posibilitatea sa-l cunosti adica sa fi aproape de el iti dai seama abia dupa casatorie cum e el de fapt dar cu cineva pe care inca nu l-ai vazut si in plus este de alta religie si mai e si musulman pe deasupra
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 14:52
De la: everything_for_you, la data 2009-03-26 14:52:34
De la: Catutzu, la data 2008-06-28 15:55:09Buna!Ma numnesc Catalina si de ceva timp traiesc o iubire la distanta sa ii zic asa.Ne intelegem perfect comunicam prin intermediul telefonului si interenetului,El e turc iar eu romanca.E ceva de nedescris,e ceva cu totul special.Incerc sa ii gasesc aici ceva d emunca pentru a veni sa lucreze aici si sa putem fi impreuna.Ce ne deosebeste este religia.Voi cum priviti relatiile la distanta intre 2 oameni de religie diferita.Ce sa fac?Oare o sa mearga relatia noastra,oare o sa fim fericiti?Ati auzit de cazuri ca al meu?Va pup si va multumesc!

wow turc eu nu as incerca deoarece daca unul pe care ai posibilitatea sa-l cunosti adica sa fi aproape de el iti dai seama abia dupa casatorie cum e el de fapt dar cu cineva pe care inca nu l-ai vazut si in plus este de alta religie si mai e si musulman pe deasupra


dap.aici iti dau dreptate.dar si mie mi-e frica si imi pun tot felul de intrebari dar dragostea noastra e mai mare.eu l-am cunoscut in romania,am fost colegi de munca.am stat cu el 2 sapt(adica el a stat la mine)apoi a plecat in turcia la inceputul anului.vorbim pe mess,la telefon.ma iubeste si il iubesc.in mai ne vom casatori.dar stiu ca imi asum un risc.ce o fi,o fi.norocul meu ca turcul meu stie romana.nu ca mine,dar ne intelegem.
roscatika23
Postat pe 31 Martie 2009 21:59
si eu am o relatie cu un baiat din alta tara...este foarte greu,ne vedem la 2 luni chiar si mai devreme daca se poate.ne-am logodit in decembrie si abia la anu' ne casatorim.mess telefoane facturi imense insa toate menite ca noi sa nu ne pierdem pe drum...am avut conflicte pentru ca,na,nu e langa tine apar semne de intrebare...gelozia e cel mai mare dusman al relatiilor la distanta.insa daca exista incredere si un plan,adica aceasta relatie la distanta sa aiba o finalitate,se poate.asculta-ti inima dar nu uita niciodata sa fii rationala.religia si cultura lor e foarte diferita de a noastra...ei vad lucrurile altfel decat noi.eu inca mai am indoieli tocmai din cauza aceasta daca nu ma va intelege eu sunt o fire mai independenta o feminista convinsa...am facut compromisuri si eu si el acum vom vedea ce va iesi.un roman de-al nostru intelege mai bine egalitatea dintre sexe in cazul lui trebuie sa muncesti triplu sa il faci sa inteleaga ca de aia e turc.
alexa20mitzi
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:02
De la: alexaalice2, la data 2009-04-04 21:02:39si eu am o relatie cu un baiat din alta tara...este foarte greu,ne vedem la 2 luni chiar si mai devreme daca se poate.ne-am logodit in decembrie si abia la anu' ne casatorim.mess telefoane facturi imense insa toate menite ca noi sa nu ne pierdem pe drum...am avut conflicte pentru ca,na,nu e langa tine apar semne de intrebare...gelozia e cel mai mare dusman al relatiilor la distanta.insa daca exista incredere si un plan,adica aceasta relatie la distanta sa aiba o finalitate,se poate.asculta-ti inima dar nu uita niciodata sa fii rationala.religia si cultura lor e foarte diferita de a noastra...ei vad lucrurile altfel decat noi.eu inca mai am indoieli tocmai din cauza aceasta daca nu ma va intelege eu sunt o fire mai independenta o feminista convinsa...am facut compromisuri si eu si el acum vom vedea ce va iesi.un roman de-al nostru intelege mai bine egalitatea dintre sexe in cazul lui trebuie sa muncesti triplu sa il faci sa inteleaga ca de aia e turc.



crezi tu alexo ca daca e roman intelege mai bine?ti-l dau eu pe fostul si o sa te convingi ca nu prea e asa.
dar depinde si de om
roscatika23
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:25
ce pot sa zic si io sunt in aceeasi situatie numai ca ios roman baiat si ea e turcoaica invata in turcia la medicina la facultate io in romania dar bine ne vedem ca vine in vacanta ca ea are vacanta parintii stau in romania si ne vedem dar concluzia e ca nu te lasa batuta sau influentata daca vreti sa construiti ceva in jurul vostru pentru voi fao ! Sper sa fi facut cei bine pentru voi !

kudika315776
Postat pe 21 August 2010 18:50
776 tipicul e din 2009
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 18:55
Hello,

da, am auzit ...chiar am fost in aceeasi situatie ..exact de aceeasi nationalitate :)

doar ca in cazul meu el e ceva mai mic decat mine, a terminat cu scolile pe aici ...si dus a fost . si acum vb pe net si ne scriem saptamanal, doar ca eu am inteles ca nu e nicio sansa sa mai fim impreuna.

sa ai grija insa, ca ei tin foarte mult la familie si sunt foarte uniti ..chiar daca el pare open minded si toate alea, mi-e cam imposibil sa cred ca poate renunta complet la toata viata lui de acolo si mai ales la familie, care in general nu accepta crestinii...sau poate la tine nu e cazul , nu stiu ..

anyway , bafta !!!!
healthy005650
Postat pe 24 August 2010 14:52
Relatiile la distanta se pot concretiza in ceva frumos atunci cand cei doi fac tot posibilul sa fie impreuna,aproape.Distanta trebuie sa fie ceva temporar altfel...nimic nu poate da ceea ce apropierea fizica ofera. Daca va iubiti atat de mult,faceti amandoi compromisuri sa va aveti aproape.Distanta o puteti invinge insa religia nu.Si personal cred ca aici e marea vostra problema.
Cei ce zic ca religia nu e o problema se insala sau se refera la forme apropiate ale aceleiasi religii.A fi unul ortodox si celalalt penticostal e mai usor de "rezolvat" decat unul crestin si celalalt musulman,evreu,etc.Aici e marea buba care se sparge,99%.
blue_domes
Postat pe 8 Septembrie 2010 20:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM NEVOIE DE UN SFAT 54 De la: Alexandra_bma 27 Aprilie 2010 21:08
Confesiune 51 De la: Cassey 29 Decembrie 2008 23:09
iubita mea 4 De la: luchianramona 28 Octombrie 2010 17:08
CE FACEM DACA SUNTEM MARITATE,CUM SUNT EU SI IUBIM 2 BARBATI,CUM IUBESC EU???PE SOTUL MEU SI PE AMANTUL ..... 99 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:46
voi ce parere aveti? 17 De la: Costache_Ofelia_Ofelia_1 2 Aprilie 2013 11:26