Setari Cookie-uri

Minciuna si Nesiguranya pot ucide o relatie???

Am fost impreuna aproape 2 ani. Ne cunosteam de pe vremea in care eu abia descopeream lumea iar el era un barbat in devenire(nu ca acum a reusit sa faca asta). Ne-am reintalnit fiecare dupa o relatie mai dureroasa si am inceput sa iesim. La inceput nu parea ca se anunta o relatie dar dupa foarte putin timp ne-am indragostit, pentru prima oara pentru amandoi(cel putin asa a zis). Inceputul a fost superb, eram nedespartiti. Desi eu eram la liceu si urma bacul, iar el la facultate am trecut peste impreuna. Numai ca de jumatate de an ceva sa schimbat, nu mai eram la fel. Am aflat ca ma mintit ianinte sa facem un an dar l-am iertat si am zis ca-i mai dau o sansa(a promis ca regreta si ca nu o sa mai faca asta niciodata). Desi toata lumea mi-a zis cum e si cat de mult minte eu am crezut in el si am sperat ca va fi bine. Dar nu a fost, minciunile au continuat si eu am devenit violenta si nervoasa iar el deasemenea, dand vina pe mine ca eu am port urat. Nu ma inselat niciodata(sau cel putin nu am aflat), iar pentru asta ii multumesc, ar fi fost mult mai greu. Dar la el din 10 cuvinte spuse 7 erau minciuni iar asta nu mai puteam sa suport. Ne-am spus cuvinte grele in nenumarate randuri si in ultimele 2 luni au fost multe despartiri si impakri si fraja dura cel mult 2 zile pana la urmatoarea cearta. Eu nu mai pot, il iubesc, spune si el ca ma iubeste dar nu se mai poate. S-a terminat, s-a terminat ceva ce acum un an credeam ca va dura mereu. Ieri s-a terminat din nou si incerc sa fac fata, sa ma abtin sa nu-l sun sau sa dau inapoi in vreu fel. Nici prieteni nu mai am pentru ca eram mereu cu el si pentru mine era destul(el are persoane apropriate), eu i-am pierdut pentru ca au incercat sa-mi spuna cat de mult mine si ca nu o sa fiu fericita cu el si am crezut. Dar eu incerc sa fiu tare si sa uit ceva ce am iubit si inca mai iubesc...


EuBebelusa
Postat pe 17 Iulie 2008 11:07
Pai tu poti sa stai cu cineva care te face sa suferi prin vorbele lui, prin nesiguranta la care te supune? esti dispusa sa-ti sacrifici viata pt 2 zile de iubire maxima, dupa care urmeaza 2 sapt nefericite si pline de certuri? inteleg ca situatia tensionata dureaza de prea mult timp deja.nci o relatie nu se poate lua de la 0, atata timp cat exista antecedente. nici nu cred ca are vreo importanta ce fel de mnciuni iti spune, intr-o relatie trebuie sa fie comunicare, sa te poti baza pe el.
nu-ti poti baza toata relatia pe iubirea ce ti-o declara, n-ai prefera sa te iubeasca unul care sa te faca si fericita si implinita? castiga-ti prietenii inapoi si cere-le iertare, asta e o mare greseala, ca ne construim existenta in jurul LUI si al prietenilor lui.daca aveai prieteni buni si adevarati, te vor sustine.
merita sa lupti pt o relatie doar daca iti doresti cu adevarat si daca ai si motive? tu ai,in afara de iubire?
dureaza timp si costa multa suferinta sa uiti pe cineva,dar nu e imposibil..
buburuza22
Postat pe 17 Iulie 2008 14:47
Stiu si ai dreptate. Dar e greu totusi. Si mai ales ca ma simt vinovata ca si eu am gresit, l-am ranit si eu la randul meu. Dar tin sa cred ca am facut-o din lipsa de incredere si siguranta. Nu e usor sa fi mereu mintita si trebuiasca sa stai si sa retii tot ce zice pt a-l putea verifica(dc a mintit sau nu). Numai ca atunci cand ne certam zice ca e vina mea, ca nici eu nu am stiut sa ma port si ca minciunile lui nu au contat atat de mult la distrugerea relatiei noastre. M-am purtat si eu urat si ma doare.......
EuBebelusa
Postat pe 17 Iulie 2008 14:55
Raspuns scurt si clar la intrebarea ta, titlul topicului: da, absolut. Minciuna si nesiguranta pot distruge o relatie.

Postat pe 17 Iulie 2008 15:35
Multumesc pentru raspuns, dar ar trebui sa ma faca sa ma simt mai bine? Cum s afac sa uit???
EuBebelusa
Postat pe 17 Iulie 2008 15:48
Cu cat mai mult te chinui sa uiti, cu atat mai mult vei suferi si nu vei uita. Cum vrei sa uiti daca tu te gandesti numai la a uita? :) Uita ca vrei sa uiti.. adica accepta situatia si incearca sa traiesti cu ea. Pt asta ai nevoie sa te eliberezi de sentimentul de vina. Te-as sfatui sa pui pe o hartie ceea ce gandesti, sa-i scrii lui o scrisoare.. si spune-i acolo cu tact si calm tot ce simti. Spune-i cu ce te-a ranit si cere-ti iertare pt toate greselile tale. Explica-i sincer ce anume din comportamentul lui te-a determinat sa faci acele greseli. Si, inainte de orice, deschide-ti inima fata de el. Nu conteaza ca relatia voastra ,mai exista sau nu. Daca inca il iubesti, spune-i asta, daca iti doresti o relatie cu el, spune-i. Spune-i tot ce simti. Si mai ales, lasa mandria la o parte. Nu conteaza ce spun prietenii vostri, doar voi doi stiti adevarul. Oricare ar fi rezultatul acestei scrisori, nu conteaza. Vei vedea cat de bine te vei simti dupa ce iti vei goli inima de durere, iubire, orgoliu si culpabilitate. Iar daca el este la fel de inteligent va lasa si el mandria si incapatanarea la o parte. Eu sunt de parere ca, inainte sa rupi definitiv o relatie, trebuie sa fii convinsa ca ai facut absolut tot ce ti-a stat in putere sa o salvezi. Daca nici asa nu se poate.. capul sus si privirea inainte.

Postat pe 17 Iulie 2008 16:10
O sa incerc ce ai spus. Nu pentru impacare caci sunt de parere ca sentimentu de vina si nesiguranta e mai mare decat dorinta de a mai fi impreuna, desi iubire exista. Poate ca am cu adevarat nevoie de o eliberare si de sinceritate, lucru pe care el nu prea la oferit in relatia noastra.
EuBebelusa
Postat pe 17 Iulie 2008 16:45
nu poti sa stai non-stop sa verifici toate spusele si faptele lui,asa nu poti trai linistita sau sa te bucuri de iubirea ce i-o porti sau ce ti-o declara el.
cat despre faptul ca si tu ai gresit, este normal, cu totii gresim. de ex,el putea sa faca ceva foarte grav ca sa-ti franga tie inima,in timp ce poate daca tu faceai o greseala micuta el o interpreta la un nivel mult mai mare.asta depinde de conceptiile fiecaruia si de gradul de disponibilitate catre uitare si iertare.
daca ai gresit,nu poti decat sa iesi din relatia asta cerandu-ti iertare si promitandu-ti tie ca poate data viitoare nu vei mai face..
buburuza22
Postat pe 18 Iulie 2008 12:31
Cam prin acelasi lucru trec si eu...si chiar nu stiu ce sa mai fac..am incercat sa am incredere in el..dar de fiecare data m-a dezamagit..spunea ca ma iubeste...a demonstrat..e adevarat..in doi ani..dar in ultima vreme, tot asa,2 zile ne intelegeam,1 saptamana ne certam...si de ce ? chiar nu inteleg...si nu stiu ce e de facut..are "obiceiul" prost sa promita anumite lucruri..si sa nu se tina de promisiuni..acum 2 zile,dintr`o gluma proasta a unui coleg de`al lui,a zis ca vrea sa ne despartim,dar undeva in sufletul meu stiu ca nu isi doreste asta,dar totusi...atatea certuri..ne`au departat foarte mult..am incredere in el ca nu m`ar insela,dar atat.nu mai cred nimic din ceea ce spune,tocmai pt ca m`a dezamagit de prea multe ori..bebelusha..inteleg perfect prin ce treci..si sunt alaturi de tine..incearca sa discuti serios cu el si sa ii spui tot ce ai pe suflet...sa te descarci..daca tu crezi ca chiar nu se mai poate face nimic , atunci incearca sa treci peste..cu toate ca e fff greu...dar pana la urma,nu putem trai in "minciuna si nesiguranta"..trebuie sa facem ceva!!
iubitalov3
Postat pe 1 August 2008 22:35
Am vorbit si a zis k nu mai face:( Pt kt timp??? Nu stiu........... Tu mai poti sa crezi??? Ideea e k nici sa plec nu pot, am incercat si nu pot. Poate k sunt fraiera, poate k iubesc prea mult, nu stiu. Stiu doar ca nu pot si atat. Cel putin nu acum. Poate ca trebuie sa ma raneasca mai mult ca sa pot deschide si eu ochii intr-un final, cine stie. Nici eu nu ma mai inteleg, barem altcineva...........
EuBebelusa
Postat pe 5 August 2008 17:16
NU bebel...nu mai pot sa cred..dar pot sa spun ca "poate" am deschis ochii de la atata suferinta si ieri i-am zis ca ne despartim.si am plekat.......n-a facut nimic sa ma opreasca...si acum...imi vad de viata mea...pana m-o cauta..sunt sigura ca o sa ma caute...incearca si tu sa il pui la incercare...unu la mana ca nu cred ca mai poti sa stai sa suferi atat,doi la mana ca daca te iubeste,cu siguranta,te va cauta....plus ca esti tinerica...de ce iti bati capul...daca el nu apreciaza ce are langa el...atunci sa fie sanatos,nu cred ca mai poti nici tu sa continui asa....2 zile fericita,o saptamana certuri...daca esti si tu sigura ca te iubeste,iti sugerez sa te detasezi..putin...sa fii un pic mai...indiferenta...asta ar fi cam singura solutie..ca sa realizeze si el ce ar putea pierde...nu poti tine pe cineva langa tine cu forta,de acord?hai..capul sus si mergi inainte,nu s-au terminat barbatii,nu`i asa?
iubitalov3
Postat pe 7 August 2008 07:15
eu am indepartat pe cineva din cauza incertitudinii, a neincrederii...nu in el , ci in toti...si am mintit, pentru ca nu am crezut ca ma voi indragostii. mi-a parut rau , am incercat sa repar..nu am reusit...a plecat. dar mai tarziu am inteles, ca doar minciuna ne tinuse impreuna...
sunt momente cand nu poti sa spui adevarul pentru ca ..doar pentru ca..toti am avut astfel de momente...ai nevoie sa iti fie alaturi ...insa il indepartezi, speraand undeva in tine ca isi va da seama..ca va venii sa te imbratiseze. sti ca ai gresit, incerci sa repari , dar te afunzi iar in capcana minciuniie un drum fara iesire...un labirint la capatul caruia nu te asteapta salvarea...si intarirea convingerii ca mai bine nu ai fi riscat niciodata sa il parcurgi...
madworld
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:57
Minciuna si nesiguranta otravesc tot ce e curat si frumos intr-o relatie pe termen lung si in cele din urma o distrug. O relatie in care exista si minciuna si nesiguranta nu poate fi una serioasa, e apa de ploaie, e nimic, e o tzeapa ordinara, nimic altceva......

Postat pe 8 Decembrie 2008 14:25
eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(
angel_in_disguise
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:29
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 14:29:30eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(


Corect ce spui; eu sunt de parere ca minciuna, nesiguranta, secretomania, egoismul, egocentrismul, superficialitatea, neglijenta, destrama un cuplu si-l conduc incet dar sigur catre o autodizolvare iminenta........

Postat pe 8 Decembrie 2008 14:48
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 14:48:43
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 14:29:30eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(


Corect ce spui; eu sunt de parere ca minciuna, nesiguranta, secretomania, egoismul, egocentrismul, superficialitatea, neglijenta, destrama un cuplu si-l conduc incet dar sigur catre o autodizolvare iminenta........


la mn gelozia bolnava(exagerata) a stricat o rel f frumoasa...combinata cu posesivitate!mai poate fi si nepasarea...lipsa respectului...sunt foarte multe din pakte!
angel_in_disguise
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:02
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 15:02:23
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 14:48:43
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 14:29:30eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(


Corect ce spui; eu sunt de parere ca minciuna, nesiguranta, secretomania, egoismul, egocentrismul, superficialitatea, neglijenta, destrama un cuplu si-l conduc incet dar sigur catre o autodizolvare iminenta........


la mn gelozia bolnava(exagerata) a stricat o rel f frumoasa...combinata cu posesivitate!mai poate fi si nepasarea...lipsa respectului...sunt foarte multe din pakte!


Dintr-un exces de protectivitate taurii tind sa fie foarte gelosi si posesivi dar sunt familisti si stabili pentru cine merita. Este cumva taur fostul prieten ? La toate cele spuse mai sus adaug ca infidelitatea si secretomania sunt surse garantate de distrugere a unei relatii frumoase......

Postat pe 8 Decembrie 2008 15:23
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 15:23:21
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 15:02:23
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 14:48:43
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 14:29:30eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(


Corect ce spui; eu sunt de parere ca minciuna, nesiguranta, secretomania, egoismul, egocentrismul, superficialitatea, neglijenta, destrama un cuplu si-l conduc incet dar sigur catre o autodizolvare iminenta........


la mn gelozia bolnava(exagerata) a stricat o rel f frumoasa...combinata cu posesivitate!mai poate fi si nepasarea...lipsa respectului...sunt foarte multe din pakte!


Dintr-un exces de protectivitate taurii tind sa fie foarte gelosi si posesivi dar sunt familisti si stabili pentru cine merita. Este cumva taur fostul prieten ? La toate cele spuse mai sus adaug ca infidelitatea si secretomania sunt surse garantate de distrugere a unei relatii frumoase......


era fecioara...in orice caz akm fug k de dracu de fecioare!!k nici cu fetele din fecioara nu ma inteleg...
angel_in_disguise
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:45
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-09 18:45:25
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 15:23:21
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 15:02:23
De la: rfbercaru, la data 2008-12-08 14:48:43
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-08 14:29:30eu crd k si lipsa comunicarii distruge o relatie...de fapt sunt o gramada de chestii kre pot pune punct unei legaturi frumoase!:(


Corect ce spui; eu sunt de parere ca minciuna, nesiguranta, secretomania, egoismul, egocentrismul, superficialitatea, neglijenta, destrama un cuplu si-l conduc incet dar sigur catre o autodizolvare iminenta........


la mn gelozia bolnava(exagerata) a stricat o rel f frumoasa...combinata cu posesivitate!mai poate fi si nepasarea...lipsa respectului...sunt foarte multe din pakte!


Dintr-un exces de protectivitate taurii tind sa fie foarte gelosi si posesivi dar sunt familisti si stabili pentru cine merita. Este cumva taur fostul prieten ? La toate cele spuse mai sus adaug ca infidelitatea si secretomania sunt surse garantate de distrugere a unei relatii frumoase......


era fecioara...in orice caz akm fug k de dracu de fecioare!!k nici cu fetele din fecioara nu ma inteleg...


Ai dreptate sa fugi de fecioare; iti dau dreptate....

Postat pe 10 Decembrie 2008 03:13
El este din zodia pesti?? Caci doar asa se explica de ce ii place sa minta asa de mult.....!!!
paula27
Postat pe 14 Decembrie 2008 08:47
Cui ii place sa minta asa de mult ?

Postat pe 15 Decembrie 2008 08:16
Da!
Nu-mi spune ca e o noutate pentru tine
(raspuns la intrebarea topicului )
Dor_a
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:02
Pentru mine ? Ce noutate ? Ca eu mint ? Esti si judecator mai nou papusa ? De unde stii tu ca eu mint ? Nu ca m-ar interesa....., dar dac-ar fi sa primesc lectii de onestitate, te asigur ca nu de la tine ar trebui sa le primesc papuso...... Mind your own mud doll........Beat it, hit the road...............

Postat pe 15 Decembrie 2008 14:11
El este din zodia pesti?? Caci doar asa se explica de ce ii place sa minta asa de mult.....!!!
la fel de mult mint si cei din zodia balanta
niko_llle
Postat pe 12 Ianuarie 2009 03:10
minciuna iti da nesiguranta si-atunci s-a dus totul pe rapa. DECI : MINCIUNA =NESIGURANTA = RELATIE RATATA sau daca accepti =COMPROMIS CU PROPRIA-TI VIATA si e pacat pt.ca nimeni nu traieste de 2 ori
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:03
si eu sunt de aceasi parere ca minccuna si nesiguranta pot sa distruga orice relatie care in mod sigur este ratata iar acceptarea acestor minciuni inseamna a-ti compromite viata degeaba pentru ca nu se merita sa faci sacrificii pentru un om de nimic
ilyescorina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:29
Hello. nu am mai intrat de mult si abia acum am citit ce ati scris. Raspunsul la comentariile voastre si la intrebarea pe kre am puso eu acum ceva timp este DA, minciuna distruge tot. Iar knd cel de langa tine te minte si-ti distruge increderea pleak kt mai repede de langa el orikt de greu ar fi k nu mai ramane nimic bun la final.
EuBebelusa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 22:39
si eu am patit acelasi lucru asta vara....nesiguranta distruge relatia....eu provocam certuri pentru ca nu eram de acord cu multe....si in final nu am obtinut decat sa nu-l mai suport...sa nu mai ma suporte...degeaba asa zisa iubire mai exista cik.....eu am fost parasita.....prin tel....desi el spunea mereu "tu crezi ca rel noastra se va terminal printr-un singur telefon?te inseli.."am fost doborata.nu am crezut ca pot trece peste...pot spune ca desi e fff greu sau chiar imposibil....luati decizia si indepartati-va voi...va durea mult mai tare cand isi va lua el zborul...si tu nu vei dori decat o imbratisare, o vorba dulce, un alint,sa te ajute sa treci peste....certurile,nesiguranta si alte lucruri (chiar daca nu exista inselat si altele) distrug cu siguranta rel...si fugiti....cum puteti fugiti...eu nu am gasit atunci puterea si era sa clachez:-s....nici nu vreau sa imi amintesc...dar s-a produs un miracol.....cred in miracole
camy_doll
Postat pe 17 Februarie 2009 10:02
De la: EuBebelusa, la data 2008-07-17 15:48:05Multumesc pentru raspuns, dar ar trebui sa ma faca sa ma simt mai bine? Cum s afac sa uit???
.........................cautati prieteni iesi an oras ...fati un anturaj si ocupati timpul an asa fel ca nimic sa nuti aminteasca de el
erikahd2008
Postat pe 19 Februarie 2009 10:21
erikahd2008...teoria e asa simpla....dar pana face lucrurile alea....?!cand ajunge singura acasa?!
camy_doll
Postat pe 20 Februarie 2009 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubitul de 8 luni mia spus ca nu stie daka inca ma iubeste, si nu e gata de o relatie serioasa ?? Va rog ajutati ma cu un sfat 16 De la: kudika_932853 6 Septembrie 2013 19:44
demoni 76 De la: kudika117453 8 Iunie 2011 22:49
a 3 a despartire..mai are rost? 13 De la: camelusha83 10 Aprilie 2009 12:33
CE ZICETI DE EINSTEIN?CUM CREDETI CA A DESCOPERIT TEORIA RELATIVITATII SI FORMULA VITEZEI LUMINII? 30 De la: broscoiu 17 Noiembrie 2011 23:38
De cate ori poti incerca intr-o relatie? 20 De la: geo_xx 3 Ianuarie 2010 23:41