Setari Cookie-uri

credeti ca exista dumnezeu?

Buna..sunt noua pe aici...am vazut ca exista si un forum despre Dumnezeu..si m'au interesat comentariile voastre.Eu una....am incetat demult sa cred in dumnezeul care il slaveste Biserica...intr'un barbat cu plete albe care sta undeva sus si are grija de fiecare in parte...sa fim seriosi..sunt deacord ca totusi exista un Dumnezeu...si prin acest Dumnezeu inteleg tot ce ne inconjoara..natura..sentimente..ganduri fie ele bune sau rele..fapte..orice..daca va intereseaza..puteti sa vizionati filmul Zeitgeist...va salut pe toate:*

Postat pe 28 Iulie 2008 20:11
EXISTA DUMNEZEU CUADEVARAT NU VA MAI INSELATI SINGURI(E)INTREBATIVA CINE A FACUT CERUL SI PAMINTUL, MAREA SI OCEANELE CU TOT CE SE GASESTE IN ELE? MUNTII SI VAIILE CU TOT FELUL DE VIETATI?
CINE A COMANDAT POTOPUL?CINE A DESPICAT MAREA SA TREACA POPORUL IZDRAEL PRIN EA CA PE USCAT? DUMNEZEU E DREPT SI BUN SI NU NE TINE IN SEAMA TOATE FARDELEGELE NOASTRE CA ALTFEL AM FI TARINA DE MULT DAR FIINDCA NE IUBESTE SI NE VREA CU EL IN VESNICII NE MAI DA DIN CIND IN CIND CITE O PALMA
PENTRU CEI CARE NU CRED E MAI BINE SA SE OPREASCA DIN A COMENTA CA SA NUSI ADUNE RAZBUNAREA PE CAPUL LOR CA DUMNEZEU NU SE LASA BATJOCORIT LA INFINIT PASTRATIVA PARERILE PENTRU VOI SI VORBITI SI VOI DE DROGURI SAU ALTCEVA CE VA FACE PLACERE
CUM PUTETI AVEA UN SUBIECT DE DISCUTIE DACA NICI NU STITI DESPRE CE VORBITI ? VA DATI DOAR CU PAREREA SI E GRESIT LASATII MACAR PE ALTII SA CREADA IN CREDINTA LOR SIN DUMNEZEU CACI EXISTA SIL VETI VEDEA DAR VA FI PREA TIRZIU DACA AZI NU VA DATI SEAMA DE GRESEALA FACUTA
viorel_2007_relu
Postat pe 29 Iulie 2008 22:25
copilfrumos si marinela 1989 sunt total de acord cu voi!!! ma bucur s vad ca mai sunt si persoane dezghetate la minte si care cred in Dumnezeu!! iar faza cu contradictiile din biblie , yo zik sa o citesti mai bine!! si nu te astepta s iti puna cineva pe tava toate misterele lumii si toata informatia, toate acestea se afla in sufletul fiecaruia , Dumnezeu ne-a dat sansa sa alegem cum vrem s traim si ce vrem s facem, asa k esti libera sa crezi c vrei...important e s fii flexibil si s te informezi in permanenta! si ptr mine ,orice ar zice ,oricine , Dumnezeu exista! si nu trebuie s te rogi lui ptr a primi cv anume!
danila_andreea
Postat pe 29 Iulie 2008 22:27
citeste pe google anul 2012
LASCIVA
Postat pe 30 Iulie 2008 12:39
citeste pe google anul 2012 si apele vor reconfigura america
LASCIVA
Postat pe 30 Iulie 2008 12:43
buna am citit acest forum si imi pare rau ca unii nu credeti in dumnezeu.Dupa parerea mea exista,eu cred in dumnezeu,;Sincera sa fiu ma rog si la bine si la rau, si de fiecare data cand exista vreo neintelegere in familie sau cineva este bolnav,ma rog ca totul sa fie bine si mi se indeplineste dorinta.Sau cand mi-am dorit ca parinti sa-mi cumpere ceva chiar daca acel lucru este scump m-am rugat si intr-o perioada mi s-a indeplinit dorinta.Ce credeti ca totul e in mainile noastre?Eu cred ca totul e planificat dinainte,din ziua in care te nasti.

Postat pe 30 Iulie 2008 14:31
De la: LASCIVA, la data 2008-07-30 12:43:13citeste pe google anul 2012 si apele vor reconfigura america


tot pe gugal mai poti gasii:
-cum mi-am pierdut virginitatea!
-o gaina a nascut pui vii.
-un american si-a ascutit limba la polizor
-nostradamus, excroc sau pervers?
-biblia on line si off line
-cum poti pacalii o lume intreaga!!
-savanti frustrati descopera sexu'!
si multe altele

Postat pe 30 Iulie 2008 14:54
da...pana acum au fost numai abureli! oare o sa gasesc pe cineva serios?
credeti ca cineva bolnav se insanatoseste numai pt ca va rugati? nup, incercati sa nu va rugati si o sa vedeti ca si asa se insanatoseste. unii oameni au o minte asa ingusta....
mikela_4u
Postat pe 30 Iulie 2008 16:31
Eu cred cã relaþia fiecãruia cu Divinitatea este un lucru atât de intim, atât de ... personal încât nu ar trebui sã fie obiectul unei dezbateri publice. Ar trebui sã fie ca o ºoaptã, ca o meditaþie ºi ca un ghid ce ne face sã ne supraveghem vorbele, faptele.
Nu-mi inspirã încredere nici cel care îºi strigã credinþa, nici cel ce se declarã ateu. Primul, cum e cazul lui Viorel, se îndepãrteazã de perceptele religioase prin intoleranþã, lipsã de compasiune, de blândeþe. Al doilea, ateul, se zbate în nesiguranþã pentru cã îndoiala sa nu poate fi satisfãcutã de descoperirile ºtiinþifice ºi, vrând nevrând, se apropie de Divinitate mai des decât ar vrea sã recunoascã. Nimeni nu ar trebui sã ajungã sã condamne pe celãlalt pentru credinþa/necredinþa sa. Dumnezeu ºtie sã se apere singur, nu are nevoie de strigãtele de mânie ale credincioºilor ºi nici de înfierarea publicã a necredincioºilor. Mi-aº dori ca lumea sã-ºi manifeste mai des credinþa prin fapte, atitudini, comportament ºi mai puþin prin vorbe...
adicon
Postat pe 31 Iulie 2008 09:32
Nici eu nu sunt convinsa!
Prefer sa cred in ceva palpabil! In ceea ce vad cu ochii mei.
O fi existand undeva o fiinta sau o putere divina care ne hotaraste viata, poate!
Nu stiu.
DAR nu sunt de acord cu tot ce se spune despre Dumnezeu.
Daca ar exista ar trebui sa fie bun, sa salveze lumea.
Nu sunt de acord cu acel Dumnezeu care te incearca, care iti ia tot ce ai ca sa vada cum reactionezi.
Daca ar exista cu adevarat nu ar trebui sa mai fie razboaie, doar PACE.
Daca ar exista cu adevarat n-ar mai fi crime si faradelegi.
Eu nu cred in existenta lui.
Oricat va cruciti nu pot sa cred, nu ma veti convinge.
In schimb am religia mea personala.
Nu fac rau nimanui din convingere, nu pentru ca ma tem de Dumnezeu, ajut pe cei care au nevoie, sunt sarritoare, sunt un om bun.
Ce mai vreti sa fac?
Mi-e greata de cei care merg la biserica si se roaga, cu ochii la toaletele celor din jur, apoi dupa slujba, incep barfele, sau mai rau, fac rau semenilor lor, prin fatarnicie.
Ca se roaga de iertarea pacatelor? Si...?
Ca fac rau si se spovedesc?
Prefer sa nu fac ca ei. Ei se numesc credinciosi si eu atee.
Ei eu cred ca eu fac mai mult bine decat multi (falsi)credinciosi.
Nu am scris cele de mai sus cu dorinta sa va supar.
Fiecare e liber sa creada ce vrea, sa se roage sau nu, sa fie bun sau nu.
Nu vad de ce voi cei care va tineti ca sunteti credinciosi aruncati cu piatra!?
Voi ar trebui sa fiti milostivi , iertatori si sa ne faceti pe noi cei "rataciti" sa devenim mai buni.
Asta e parerea mea, iar in ceea ce priveste aparitia vietii pe pamant, prefer explicatiile stiintifice.
Daca urmariti Disovery aflati mai multe!
O zi buna tuturor si iubiti-va!
ilona6411
Postat pe 1 August 2008 09:06

mda... ai un 11 cu + de la mine. imi place cum gandesti si chiar ne asemanam in idei. am o matusa care se duce la biserica in fiecare duminica si apoi restul zilelor e prezentatoare la 'radio sant'.
daca exista dzeu de ce lasa sa se intample inundatiile dim moldova? DE CE COPII MICI AU CANCER?
DE CE SE NASC COPII CARE AU (DEJA) CANCER?
DE CE DZEU NU IMPIEDICA O FEMEIE CARE TOCMAI A NASCUT SA-SI ARUNCE COPILULLA GHENA DE GUNOI ?
DE CE NU IMPIEDICA UN TATA SA-SI VIOLEZE FATA?
SI, DE CE NU IMPIEDICA TOATE CELALALTE LUCRURI RELE SI CARE NE SCARBESC EXISTENTA?
mikela_4u
Postat pe 1 August 2008 12:37
TE FELICIT ADICON pentru comentariul tau de bun simt ,
intr-adevar asa gandesc si eu
nu e chiar rau sa se discute tema , asa mai invata si altii , insa nu trebuie sa fii infocat in ceea ce crezi
pana la urma nici unul dintre noi nu stie cu adevarat cine e D-zeu , cum e el, putem doar sa credem , sa presupunem si sa simtim
mitzi_love2006
Postat pe 6 August 2008 09:29
De la: mikela_4u, la data 2008-08-01 12:37:25
mda... ai un 11 cu + de la mine. imi place cum gandesti si chiar ne asemanam in idei. am o matusa care se duce la biserica in fiecare duminica si apoi restul zilelor e prezentatoare la 'radio sant'.
daca exista dzeu de ce lasa sa se intample inundatiile dim moldova? DE CE COPII MICI AU CANCER?
DE CE SE NASC COPII CARE AU (DEJA) CANCER?
DE CE DZEU NU IMPIEDICA O FEMEIE CARE TOCMAI A NASCUT SA-SI ARUNCE COPILULLA GHENA DE GUNOI ?
DE CE NU IMPIEDICA UN TATA SA-SI VIOLEZE FATA?
SI, DE CE NU IMPIEDICA TOATE CELALALTE LUCRURI RELE SI CARE NE SCARBESC EXISTENTA?


.
.
.
de ce zbora pasarile?
de ce curge apa?
de ce barbatul e barbat si femeia femeie?
de unde vine iubirea?

Postat pe 6 August 2008 10:29
cred ca ai inteles gresit, rebelle! nu sunt de accord cu tine. avem creier ca sa gandim si ca sa avem propriile pareri, nu ca sa fim creduli.
mikela_4u
Postat pe 6 August 2008 22:16
sa va ierte DUMNEZEU pe toti cei ce huliti numele domnului!pacat ca sint si oameni ce se dau maturi care sint un asa zis exemplu pentru cei tineri!1)eu sint DOMNUL DUMEZEUL tau;sa nu ai alti dumnezei afara de Mine! 2)sa nu-ti faci chip cioplit,nici alta asemanare,si sa te inchini lor! 3)sa nu iei numele DOMNULUI DUMNEZEULUI TAU in desert! 4)adu-ti aminte de ziua Domnulului si o cinsteste pe ea! 5)cinsteste pe tatal tau si pe mama ta,ca bine sa-ti fie tie si multi ani sa traiesti pe pamint! celelalte cinci porunci sa fie cele grele pentru voi?am citit si alte comentarii ale voastre si unele indeamna la DESFRINARE!nu sint fanatica religioasa dar cred in DUMNEZEU care ma ajutat in viata si mi-a dat mai mult decit am cerut!pacat ca si copii vostrii vor creste la fel:fara valori!

Postat pe 6 August 2008 22:49
facem aceiasi greseala , impunem cuiva cum sa gandeasca! omul e liber!

Postat pe 6 August 2008 22:53
nu impunem!ne dam cu parerea.........si asa poate mai vin pe drumul bun oile ratacite!

Postat pe 6 August 2008 22:56
poate ca metoda aleasa nu-i prea corecta, zic io!
nu-i deschizi ochii unui om , bestelidu-l ca nu crede!

Postat pe 6 August 2008 22:59
Bine a spus adicon , bravo!!! mai bine de atat nu putea fi spus!
Kittynelle
Postat pe 6 August 2008 23:15
De la: adicon, la data 2008-07-31 09:32:31Eu cred cã relaþia fiecãruia cu Divinitatea este un lucru atât de intim, atât de ... personal încât nu ar trebui sã fie obiectul unei dezbateri publice. Ar trebui sã fie ca o ºoaptã, ca o meditaþie ºi ca un ghid ce ne face sã ne supraveghem vorbele, faptele.
Nu-mi inspirã încredere nici cel care îºi strigã credinþa, nici cel ce se declarã ateu. Primul, cum e cazul lui Viorel, se îndepãrteazã de perceptele religioase prin intoleranþã, lipsã de compasiune, de blândeþe. Al doilea, ateul, se zbate în nesiguranþã pentru cã îndoiala sa nu poate fi satisfãcutã de descoperirile ºtiinþifice ºi, vrând nevrând, se apropie de Divinitate mai des decât ar vrea sã recunoascã. Nimeni nu ar trebui sã ajungã sã condamne pe celãlalt pentru credinþa/necredinþa sa. Dumnezeu ºtie sã se apere singur, nu are nevoie de strigãtele de mânie ale credincioºilor ºi nici de înfierarea publicã a necredincioºilor. Mi-aº dori ca lumea sã-ºi manifeste mai des credinþa prin fapte, atitudini, comportament ºi mai puþin prin vorbe...


total de acord!
Kittynelle
Postat pe 6 August 2008 23:18
nu bestelesc pe nimeni.........dar sint iritata de anume sfaturi pe care le dau pe aici persoane care ar trebui sa aiba o judecata adecvata prin prisma virstei! ma rog........nu vreau sa dezvolt si ma opresc aici deoarece ar fi chiar trist pentru unii sa scriu ce gindesc!

Postat pe 6 August 2008 23:21
hai s-o luam asa.
cred in dumnezeu, dar mai cred si in dreptu' fiecarui om de a-si alege drumu' in viata.

stii cum sunt babele alea de la biserica, din fata bisericii , ce stau si se uita la cel ce intra sau iese si comenteaza?
- iote-l varvaro si ala ce plete si-a lasat maica!!? ptiu! parca-i femeie!
-eeee, vazui paraschivo , da' mie imi ramasesera ochii la popa!
-da-l incolo de pervers , ca ieri cand m-am spovedit, n-avea nimic sub patrafir.
- ma duc sa ma spovedesc!!!

daca muschiu' lui de ateu vrea sa-l huleasca pe dumnezeu, e pacatu' lui , nu al tau!

Postat pe 6 August 2008 23:33
perfect de acord! si apoi cum tragi asa ajungi!

Postat pe 6 August 2008 23:37
Nu am citit ce s-a scris pana acum,sper ca nu se cearta lumea si pe acest subiect...oricum sper sa nu repet prea mult ce s-a spus deja.Parerea mea...Dumnezeul Biblic,batranelul care sta pe un nor cu un carnetel in mana si zice "Sweetpink a mancat azi carne deci pa,jos de pe lista ,in iad cu ea!",nu exista si religia a fost inventata doar pt manipularea maselor-pot sa imi sustin ideea,dar prefer sa ma limitez la Dumnezeu.Acesta,cred eu,exista ca un soi de forta care se extinde in tot Universul-e in mine,in tine...in tot,e o energie.Credinta mea se apropie deci de cea Panteista.Dar e bine ca lumea crede,spera in ceva,orice ar fii acel ceva si orice forma ar avea...
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 00:25
Exista cu siguranta. Majoritatea credem. Difera modul in care Il percepem si modul in care ne manifestam convingerile.

Postat pe 7 August 2008 03:07
Draga mea, eu personal n-am hulit pe nimeni, apoi cine spune ca noi cei maturi nu avem dreptul la parerile noastre?
Sa stii ca aceste pareri le am de pe la 16 ani, iar azi desi a trecut atata vreme nu a reusit nimeni sa mi le schimbe.
Nu spun ca cei care merg la biserica si se roaga sunt prosti, creduli sau cine mai stie cum...
Daca intr-adevar crezi in Dumnezeu e bine.
Mai rau e s-o faci doar pentru ca asa fac toti.
Trebuie sa simti acea comuniune cu Dumnezeu, ca sa fii un credincios adevarat, parerea mea.
Trebuie sa crezi din toata inima ca totul vine de la El.
Ei bine eu nu pot, as fi fatarnica si mincinoasa sa spun altceva,...apoi venind vorba de chip cioplit e plina lumea ortodoxa si cea catolica de crucifixe si statui, la care lumea se roaga.
Deci aceasta lege(porunca) e incalcata de biserica insasi.
Sunt fericiti cei care cred dupa mine pentru ca iau totul asa cum e si nu se zbat cu "de ce"-uri sau alte intrebari.
Ei spun doar atat:"Asa a vrut Dumnezeu!"
Analizati-va toti cei care spuneti ca sunteti credinciosi!...
Sunteti oare adevarati?
Voi nu incalcati nici o regula din cele 10?
Apoi biblia e scrisa tot de oameni.
Nu contest ca unele fapte amintite acolo nu s-au petrecut, dar de ce azi cand apare o minune de acel gen, noi nu o mai credem?
Ce acum nu se mai pot face minuni daca atunci s-au putut?
Fiti buni unii cu altii, iubiti-va si veti vedea ca linistea si pacea vine din voi.
Zambetul aduce zambet, bunatatea bunatate!
Sper ca nu v-am suparat!
Daca ma socotiti un suflet pierdut, asta e!
Nu stiu daca va putea ceva sau cineva sa ma schimbe!
Ar fi intr-adevar o mare minune!
ilona6411
Postat pe 8 August 2008 10:39
Am scris pe acest forum crezand ca am dreptul propria opinie.
Daca nu mai am acest drept, atunci va las pe voi sa continuati.
Pa!
ilona6411
Postat pe 8 August 2008 10:49
De la: mikela_4u, la data 2008-08-01 12:37:25
mda... ai un 11 cu + de la mine. imi place cum gandesti si chiar ne asemanam in idei. am o matusa care se duce la biserica in fiecare duminica si apoi restul zilelor e prezentatoare la 'radio sant'.
daca exista dzeu de ce lasa sa se intample inundatiile dim moldova? DE CE COPII MICI AU CANCER?
DE CE SE NASC COPII CARE AU (DEJA) CANCER?
DE CE DZEU NU IMPIEDICA O FEMEIE CARE TOCMAI A NASCUT SA-SI ARUNCE COPILULLA GHENA DE GUNOI ?
DE CE NU IMPIEDICA UN TATA SA-SI VIOLEZE FATA?
SI, DE CE NU IMPIEDICA TOATE CELALALTE LUCRURI RELE SI CARE NE SCARBESC EXISTENTA?




gandeste-te putin :cum ar fi lumea dak Dumnezeu ar impiedica toate aceste lucruri??dak totul ar fi exact asa cum vrea el?? si nu are de ce s impiedice o femeie sa-si arunce copilul la tomberon,sau un tata sa-si violeze fata , ptr ca omul este liber sa isi aleaga drumul,Dumnezeu ne-a oferit ratiune si constiinta, asa ca ar fi cazul sa le folosim....orikum ,consider ca acest subiect este destul de sensibil si controversat ...mult timp s-a vorbit pe tema asta si se va mai vb ,ptr k niciodata nu se va stii cu exactitate dak exista sau nu Dumnezeu!!
danila_andreea
Postat pe 20 August 2008 19:44
adicon mi-a placut commentul tau !!!
danila_andreea
Postat pe 20 August 2008 19:47
Mulþumesc.
adicon
Postat pe 21 August 2008 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa faci bani usor.......pe criza 8 De la: mariachi 4 Septembrie 2011 12:37
AVETI O ZI EXCELENTA ? 4 De la: INTELIGENTUL- 1 Februarie 2015 15:48
PRIETENIIE 3 De la: Fulg-de-nea 20 Martie 2016 12:11
Sacul lui Mos Craciun 80 De la: Lucia38 27 Decembrie 2010 14:16
il iubesc dar a face dragoste cu el,mi se pare pierdere de timp...help!!!! 214 De la: kudika171801 5 August 2010 13:43