Setari Cookie-uri

credeti ca exista dumnezeu?

Mircea, nici eu nu-mi bat capul cu creatiile din aceasta lume, pur si simplu la un moment dat tot ne intrebam de ce asa si nu altfel...repet, fiecare crede in ce vrea si cum vrea...mi-am spus si eu parerea ca oricare altul de pe acest forum...nu trebuie sa ma ataci...

Postat pe 6 Octombrie 2008 17:21
bravo, iuli!ma bucur cand vad ca mai exista oamkeni care cred in dumnezeu, care se spovedesc si care de fapt, cred in spovedanie, in marturisire, care simt cu adevarat ca se elibereaza, se curata de pacatele, gndurile o data marturisite....te pup si te sustin
vivienleigh
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:17
vivi, eu inca mai cred ca exista bine, ca nu suntem o generatie de rai, violatori si hoti...cred in ceva mai presus de noi...

Postat pe 6 Octombrie 2008 22:48
N-o sa ma apuc sa fac o demonstratie comparativa intre credinciosi si atei. Nu judec pe nimeni si accept oamenii asa cum sunt. Ai nevoie sa crezi in dumnezeu pt ca esti mai slab, pt ca esti indoctrinat de mic, pt ca ti-e frica de moarte, pt ca te iei dupa majoritate, pt ca ai o problema de moment etc...nu conteaza neaparat. Mi-ar placea la nebunie sa pot si eu sa cred ca exista ceva dupa ce mor, ca nu se termina totul, ca sufletul nu e efemer, ca pot sa nu respect linistita normele morale pt ca totul se rezolva mancand fructe si legume si marturisindu-i unui preot ce-am facut etc. In concluzie cine crede e mai nesigur pe fortele proprii, dar per total mai fericit. Nu-si mai pune mii de intrebari si probleme. Stie una si buna. Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor va fi imparatia cerurilor, amin...
Pana aici e minunat...dar tema pe care vreau s-o dezbat sunt obiceiurile create de oameni, mai precis biserica. Si aici am niste intrebari pentru credinciosi. Vi se pare normal ca traditiile cum ar fi nunti, botezuri, inmormantari sa fie contra cost si oricum nu prea ieftin? Ma intreb daca nu are cineva bani de ele ce se intampla...Oare cum se explica ca eu trebuie sa platesc bani lumesti, ochiul dracului ca sa i se ierte copilului meu pacatul primordial sau ca sa ma cunun in conditiile in care concubinajul este considerat pacat. Deci n-ai bani de taxa...traiesti in pacat. Vi se pare normal ca preotii, cei care ar trebui sa se dedice spiritualului sa se bucure atat de cele lumesti? Sa vina la slujba cu mercedesul, sa bage mancare si bautura cat incape, sa jecmaneasca bietii oameni care in loc sa-si ia medicamente si sa traiasca mai mult strang bani pt propria inmormantare? V-ati uitat vreodata la televizor de sarbatori sau cu alte ocazii unde apar si fetele bisericesti mai inalte in rang? Mie una mi se face greata cand ii vad pe toti grasanii aia cu coroanele si crucile alea bling bling de aur de abia le cara si cu rochiile alea care costa cel putin 2000 de euro una. Chiar nu puteau gradele sa fie reprezentate prin ceva simplu, simbolic care sa nu goleasca buzunarelor credinciosilor? Zilele trecute am cunoscut din intamplare un tip al carui job era "consilier pe probleme imobiliare al patriarhiei". Deci patriarhia plateste un om pentru sfaturi in ceea ce priveste investitiile imobiliare. Nu mi-a venit sa cred si am zis ca glumeste initial. Pai biserica e normal sa aiba proprietati si sa faca investitii? Nu era legata strict de partea spirituala a vietii? Nu puteau din banii aia sa ajute oamenii amarati, batranii, copiii bolnavi, orfani etc? Cu o piatra din coroanele alea ale lor ar merge 3 copii amarati la scoala si n-ar mai ajunge prin canale sau pe la semafoare cu mana intinsa. Vi se pare corect sa se plimbe din usa in usa la sarbatori sa sfinteasca casa si sa trebuiasca sa le dai bani pt asta? In fiecare an zic ca le deschid, ii las sa-si faca treaba si nu le dau nimic. Sunt f curioasa care ar fi reactia. Din pacate nu m-au prins acasa in ultimii 2 ani. Iarasi am o problema cu pupatul icoanelor. Frate nu va e scarba sa pupati acolo dupa atata lume? Vi se pare igienic?

In fine, as mai avea zeci de intrebari pt fanii cutumelor religioase dar cred ca am scris deja cam mult. Macar sa-mi explice cineva toate astea de pana acum.
irinaandreia
Postat pe 7 Octombrie 2008 15:31
irinaandreia, am sa incerc sa-ti raspund la unele din intrebarile tale...desi fiecare are o parere personala...pentru mine credinta, sau ma rog a crede in ceva mai presus de noi, e ceva interior si care nu se manifesta prin a face prezenta la biserica, desi mai merg, rar...religia este ceva ce ne-a fost impusa de mai multi factori : societate, locul nasterii, familie...ceva cu care ne-am nascut deja...copil fiind nu poti constientiza daca e ceva bun sau rau, cu niste valori etice normale... in ceea ce-i priveste pe preoti...uh! greu de raspuns, greu de generalizat...sa ne amintim niste pasaje din biblie cand fetele bisericesti au facut din casa Domnului targ unde-si vindeau marfa, iar Iisus i-a pedepsit. acelasi lucru se intampla si in ziua de astazi...oamenii au devenit hapsani, lacomi de avere, indiferent de pozitia lui in societate...am cunoscut preot care impreuna cu sotia sa isi lua traista si pleca prin sate sa ajute oamenii, din banii lui platea caminul la 4 copii pentru a le oferi posibilitatea sa faca studii...am cunoscut preot care se imbata ca porcul si avea amante...dar nu trebuie sa ne judecam unul pe altul...si, nu! nu mi se pare corect sa fie toate datinile crestine contra cost...adica daca nu am bani nu imi pot boteza copilul...e a celasi lucru ca si la o maternitate unde medicul nu vrea sa-ti faca cezariana pentru ca nu ai bani, chiar daca e vorba de o viata omeneasca! povestea acest caz Inocica ieri pe forum, ceea ce m-a socat...Andreia, sper ca ai gasit o parere in gandurile mele, iar daca nu esti de acord cu mine, este pentru ca oamenii gandesc diferit!

Postat pe 7 Octombrie 2008 16:44
Sa nu facem o confuzie intre a crede in D-zeu si a crede in preotime.Desi ar trebui sa insemne acelasi lucru stim cu totii ca nu e asa si ca f.f.f rarisim gasesti un preot care intr-adevar are har.Din cele mai vechi timpuri hainele preotesti au cautat avere si mai ales putere suprema,sa amintim de Inchizitie?!!Dar exista o vorba veche romaneasca:fa ce zice popa nu ce face popa!Sa crezi in D-zeu nu inseamna sa dai acatiste sa-i moara capra vecinului ca e mai mare decat a ta,nu inseamna sa pupi icoane(care apropo cred ca sunt pline de microbi desi sunt considerate sfante deci imaculate).Si apropo de icoane si tot felul ,nu scrie in Biblie,"cartea sfanta",sa nu te inchini la chip cioplit?!! Pai icoanele si statuetele si crucile ce sunt??!!Sa crezi in D-zeu inseamna sa fi om bun,sa ai mila si intelegere,sa fi cinstit si drept.Asa cred eu.
diana1981
Postat pe 7 Octombrie 2008 17:05
eu mai degraba m-as conduce dupa niste principii universal valabile...sa fii bun, sa nu ucizi, sa nu furi, etc....

Postat pe 7 Octombrie 2008 17:25
De la: rfbercaru, la data 2008-10-06 10:20:53
De la: danila_andreea, la data 2008-08-20 19:44:56
De la: mikela_4u, la data 2008-08-01 12:37:25
mda... ai un 11 cu + de la mine. imi place cum gandesti si chiar ne asemanam in idei. am o matusa care se duce la biserica in fiecare duminica si apoi restul zilelor e prezentatoare la 'radio sant'.
daca exista dzeu de ce lasa sa se intample inundatiile dim moldova? DE CE COPII MICI AU CANCER?
DE CE SE NASC COPII CARE AU (DEJA) CANCER?
DE CE DZEU NU IMPIEDICA O FEMEIE CARE TOCMAI A NASCUT SA-SI ARUNCE COPILULLA GHENA DE GUNOI ?
DE CE NU IMPIEDICA UN TATA SA-SI VIOLEZE FATA?
SI, DE CE NU IMPIEDICA TOATE CELALALTE LUCRURI RELE SI CARE NE SCARBESC EXISTENTA?




gandeste-te putin :cum ar fi lumea dak Dumnezeu ar impiedica toate aceste lucruri??dak totul ar fi exact asa cum vrea el?? si nu are de ce s impiedice o femeie sa-si arunce copilul la tomberon,sau un tata sa-si violeze fata , ptr ca omul este liber sa isi aleaga drumul,Dumnezeu ne-a oferit ratiune si constiinta, asa ca ar fi cazul sa le folosim....orikum ,consider ca acest subiect este destul de sensibil si controversat ...mult timp s-a vorbit pe tema asta si se va mai vb ,ptr k niciodata nu se va stii cu exactitate dak exista sau nu Dumnezeu!!






Cica era odat Iisus cu SF. PETRu.Si mergand ei pe drum, intalnesc un baietel care se juca langa un pod.Iisus intra in vorba cu copilasul ,afla cine e .cine e mama lui....Si dupa aceea il arunca in apa si copilul se ineaca! Mare e surprinderea lui SF.PETU
El il intreaba socat pe Iisus"bine DOAMNE!Dar de ce l-ai omorat pe bietul baiat!?Si la asta Iisus ii spune"ai vazut ce baietel cuminte era, si ce mama buna are, si cat de neprihanit?Afla ca baiatul asta, cand avea sa faca 20 de ani avea sa isi omoare mama si ar fi ajuns criminal si hot, si ar fi ajuns in IAD>
Morala este ca drept sau nedrept , trebuie sa existe motive pentru toate relele si bunele de pe lume.

Postat pe 7 Octombrie 2008 22:19
Dragelor si dragilor va informez pe aceasta cale ca n-are nici un rost sa mai aveti nici un fel de dubiu asupra existentei Celui Atotputernic, Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Datorita credeti ca mai respirati inca pe pamant ? Datorita cui credeti ca aveti mintea, constiinta, libertatea de gandire si actiune pe care le aveti ? Credeti ca v-ati nascut doar din uniunea fizica a parintilor vostri ? Tehnic vorbind, orice forma de viata are in spiralele de ADN ale nucleului celular 4 elemente mari si late: adenina, citozina, guanina si timina. Aceste elemente se combina si recombina de miliarde de ori dupa un algoritm stiut numai de CINE ? De Dumnezeu, evident. Toate proiectele grozave ale omului in materie de clonare au fost niste esecuri evidente. Omul originar, imemorial a fost creat dupa chipul si asemanarea Creatorului dar gena lui s-a degradat datorita interactiunilor negative avute pana azi. Fizicienii cuantici au descoperit ca Universul s-a format din expansiunea ultrarapida a unei particule infinitezimale plantate la origine de Creator. In acea particula a avut loc o explozie originara care a generat intr-un timp extrem de mic Universul originar. In metafizica ezoterica se spune ca unul din motivele creatiei Universului a fost ca insusi Creatorul la inceputuri era singur. Nu va spun basme aici ci aspecte extrase din carti cu mare greutate universala. Sper sa nu va mai jucati cu intrebarea daca exista sau nu Dumnezeu. Noi toti ar trebui sa zicem merci ca mai existam pe pamant.

Take care.

Postat pe 8 Octombrie 2008 02:04
De la: rfbercaru, la data 2008-10-08 02:04:01Dragelor si dragilor va informez pe aceasta cale ca n-are nici un rost sa mai aveti nici un fel de dubiu asupra existentei Celui Atotputernic, Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Datorita CUI credeti ca mai respirati inca pe pamant ? Datorita cui credeti ca aveti mintea, constiinta, libertatea de gandire si actiune pe care le aveti ? Credeti ca v-ati nascut doar din uniunea fizica a parintilor vostri ? Tehnic vorbind, orice forma de viata are in spiralele de ADN ale nucleului celular 4 elemente mari si late: adenina, citozina, guanina si timina. Aceste elemente se combina si recombina de miliarde de ori dupa un algoritm stiut numai de CINE ? De Dumnezeu, evident. Toate proiectele grozave ale omului in materie de clonare au fost niste esecuri evidente. Omul originar, imemorial a fost creat dupa chipul si asemanarea Creatorului dar gena lui s-a degradat datorita interactiunilor negative avute pana azi. Fizicienii cuantici au descoperit ca Universul s-a format din expansiunea ultrarapida a unei particule infinitezimale plantate la origine de Creator. In acea particula a avut loc o explozie originara care a generat intr-un timp extrem de mic Universul originar. In metafizica ezoterica se spune ca unul din motivele creatiei Universului a fost ca insusi Creatorul la inceputuri era singur. Nu va spun basme aici ci aspecte extrase din carti cu mare greutate universala. Sper sa nu va mai jucati cu intrebarea daca exista sau nu Dumnezeu. Noi toti ar trebui sa zicem merci ca mai existam pe pamant.

Take care.

Postat pe 8 Octombrie 2008 02:06
ce intrebare stupida,ce oameni isi pot pune aceasta intrebare?

Postat pe 8 Octombrie 2008 07:38
sa facut un experiment ,s-au cantarit anainte de moarte diferite animale si 5 oameni imediat dupa moarte animalele cantareau la fel,dar oamenii mai putin 21gr.Se considera ca atat cintareste SUFLETUL. Parintele CLEOPA a antrebat la o antrunire internationala unde tema era AVORTURILE,CONTRACEPTIILE ,stiintific toata lumea a explicat cum se formeaza fatul ,DAR cand a antrebat CINE AI DA SUFLETUL NU A RASPUNS NIMENI

Postat pe 8 Octombrie 2008 08:34
majoritatea isi pun intrebarea asta! probabil inca nu ai vazut postarile schizofrenice ale lui tiberiu sau ale lindei...atunci nu ai mai spune ca e o intrebare stupida....

Postat pe 8 Octombrie 2008 08:36
IRINA cer scuze dar nu toti preotii sunt la fel unii considera asta O MESERIE ca oricare alta si altii sa fi SLUJITORUL DOMNULUI o adevatata binefacere,Nu simti ca trebuie sa mergi la biserica sa pupi icoane nu te duce,DOMNUL ISUS a spus ca biserica este an noi si se reflecta prin ceea ce facem,degeaba ma duc la biserica daca dupa aceea ma cert cu mama,sora ,sunt invidiod,egoist,falos (trimisul lui DUMNEZEU Becali)biserica este an sufletul tau nu judecam noi pe altii ,pe noi cine ne judeca,obligatia NASULUI este sa platresca ancrestinarea copilului,tinerilor casatoriti iar an biserica copii stau an fata altarului ,femeile an stinga ,barbatii an dreapa,deoarece copii se plictisesc repede iar un barbat sa stea an spatele unei femei cand sta an genunchi si se anchina /////EU ma duc la biserica doar pentru sufletul MEU si antodeauna vin acasa foarte linistit sufleteste

Postat pe 8 Octombrie 2008 09:09
Eu cred ca exista...pentru ca daca nu ar exista atunci ce rost ar mai avea lumea....serios daca tot ce putem avea este aici in viata aceasta atunci nu stiu de ce ne-am mai lupta pt ceva, in fond totul e trecator si dupa noi nu ramane nimic. Credinta in Dumnezeu am observat ca iti ofera multa liniste, iubire, intelegere. Si eu cred ca tot ce avem nevoie in aceasta viata e pana la urma fericire si iubire si daca credinta in Dumnezeu ne ofera acest lucru atunci hai sa incercam sa avem mai multa incredere in El ca oricum celalalte variante le-am incercat si nu a iesit nimic bun din acestea.
laura_luly
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:18
Mircea tu m-ai inteles gresit. Eu nu merg la biserica si nici credincioasa nu sunt. Credinta o ai sau n-o ai. Unii pot sa creada altii nu. Nu sunt genul de om care sa adopte orbeste o idee. Stiinta, logica, experienta de viata etc pur si simplu nu ma lasa sa cred in dumnezeu. La cata nedreptate si suferinta e in lumea asta ar insemna sa avem un creator sadic. In fine, e parerea mea si nu are prea mare importanta in discutia despre obiceiuri.
Intrebarile mele erau pentru credinciosii cu adevarat practicanti care se supun fara exceptie cutumelor crestine. Chiar daca nu le impartasesc ideile, eu tin cu oamenii si ma revolta ideea de biserica-business. Deci explicatiile celor care pastreaza credinta in suflet si nu respecta obiciurile nu imi raspunde la ce am scris mai sus. Eu vorbesc cu cei care asculta tot ce zice parintele, merg la slujbe si contribuie constant la bunastarea popilor.
Nu neg ca pe undeva mai exista si preoti care au aceasta chemare si isi fac meseria de parinti spirituali cum ar trebui. Dar mult prea putini. Si nici nu mi se pare prea aiurea din moment ce exemplele lor, mai marii bisericii sunt cum sunt. Nu mai fac descrierea pt ca am facut-o mai sus. Oricum am ajuns la concluzia ca nici prea credinciosi nu sunt prea multi pentru ca nu mi se pare ca ar avea in vreun fel grija de viata de apoi a propriului suflet din moment ce meseria lor a ajuns un jaf la drumul mare.
De asta sunt foarte curioasa de ce multa lume nu le iese din cuvant si contribuie tacit ca victime la japca asta ca si cum ar fi vreo lege suprema. Sunt sigura ca principalul motiv e ignoranta. Cred ca ar fi suficient sa citeasca biblia ca sa-si dea seama ca parintii lor spirituali sunt niste nemernici si niste hoti. Am citit-o eu...ca pe un must read, un basm frumos...deci pentru un credincios cred ar fi lectura obligatorie si cu toate astea nu cred ca 20% din credinciosi au pus mana pe ea.
O zi buna tuturor
irinaandreia
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:23
chiar crezi ceea ce ai afirmat.
si nu mai cita pe altii, pentru ca ma indoiesc ca ceea ce spui u vin din propria ta convingere:P
flocea
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:34
pentru toti cei care spun ca nu exista Dumnezeu..sa se uite in sufletul lor si sa isi raspunda sincer..sunt eu oare FERICIT cu ADEVARAT, sunt eu oare IUBIT de cineva cu ADEVARAT... si singuri o sa isi dea seama...daca exista sau nu Dumnezeu..pt ca toate acestea le poti gasi doar in Dumnezeu

Postat pe 8 Octombrie 2008 12:15
De la: NAMASTE, la data 2008-07-21 19:15:20
valy27
Postat pe 8 Octombrie 2008 12:48
DE CE NU GINDITI CA PAOTE SUNTEM CREATIA UNOR FIINTE MAI INTELIGENTE (GEN EXTRATERESTRI)

Postat pe 8 Octombrie 2008 12:54
Flocea, presupun ca mie mi se adreseaza comentariul tau. Daca n-as crede in ceea ce afirm sau as fi confuza nu m-as mai obosi sa scriu. Si nu citam pe nimeni pt ca n-am stat sa citesc tot ce-au spus altii. Dupa cum vezi nu am raspuns nimanui prin comentariul meu initial. Am pus o problema diferita in discutie. N-am inteles cu ce anume ma contrazici tu daca mi-ai pus intrebarea asta...

Si vreau s-o intreb ceva pe Tamira. Tu si toti credinciosii sunteti cu adevarat fericiti? Sau cu ce sunteti mai fericiti decat mine? Aveti tot ce va doriti de la viata? Va satisface chiar atat de mult gandul ca o entitate superioara care POATE exista undeva in univers sau in afara lui va iubeste? Eu prefer afectiunea asta lumeasca a oamenilor care ma inconjoara. Daca pe voi va ajuta sa va rugati de niste tablouri sa va ajute sau vorbiti singuri prin biserici si va simtiti mai bine dupa aia bravo voua. E si asta un mod de viata. Nu e genul pe care sa-l adopt eu, dar il respect si il accept:)
irinaandreia
Postat pe 8 Octombrie 2008 13:57
De la: micky_ai, la data 2008-07-17 18:39:14persoanele care nu cred in Dumnezeu sunt atee, persoanele care cred, sunt credincioase...dar persoanele care nu stiu ce sa creada,cum se numesc? confuze?

se numesc agnostice:D
Caty
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:09
Doamne Doamne exista din plin...chiar dak ne da bobarnace in viata asta inseamna k ne testeaza credinta si ne intareste. Nu ma voi indoi niciodata de Dumnezeu, n.am dreptul asta.
Sefu'e si de gasca: cik un om merge inaintea lui Dumnezeu si ii cere sa.i deruleze intreaga sa viata cu mom bune si rele. Dumnezeu il duce pe om pe o plaja si ii arata pe nisip 4 urme( 2 ale omului si 2 ale lui Dumnezeu), calatorind prin viata.. La un mom dat, se vad doar 2 urme (cele ale omului) la care omul ii reproseaza lui Dumnezeu k a fost parasit chiar cand ii era mai greu. Dumnezeu ii raspunde: de fapt, nu te.am parasit niciodata, cand ti.a fost mai greu te.am purtat pe brate... Dumnezeu e tare bun cu noi. Noi suntem egoisti unii cu altii si nerecunoscatori.
smileforme_isa
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:19
parerea mea despre d-zeu, eu cred ca exista.
dar nu stiu cefel de d-zeu e
sunt sigur ca nu e catolic, ortodox.
cel mai palpabil d-zeu e cel budist cred.
parerea mea, e posibil sa ma insel
flocea
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:22
nu exista persoane care nu stiu ce sa creada
toti cred sau nu cred
care afirma ca nu stiu ce sa creada sunt persoanele care le este frica de reactia celor din jur :P
flocea
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:29
Draga Irina Andreea persoanele care se duc la biserica si asculta orbeste de preotii lacomi si perversi sunt tot aceleasi persoane care voteaza cu cine voteaza seful lor,mananca la ce se face mai multa reclama la TV si considera ca cine tipa cel mai tare e si cel mai inteligent.Adica oameni prosti,fara constiinta personala care au nevoie ca cineva sa le spuna constant ce sa faca,oameni carora le place sa fie scalvi pe plan fizic si psihic.De obicei acesti oameni nu au nici prea multa carte.Dar asta nu are nimic de-a face cu D-zeu.Absolut nimic !!
diana1981
Postat pe 8 Octombrie 2008 17:12
E o blasfemie numai faptul ca se pune o astfel de intrebare , ca sa nu mai spun de raspunsurile date...
micabis
Postat pe 8 Octombrie 2008 19:05

PT irina andreea..Poate ca nu avem tot in viata, poate ca suntem saraci sau poate bolnavi..dar fericirea, pacea pe care o gasesti in Dumnezeu nu se compara cu fericirea pt lucrurile lumesti...daca o sa ajungi sa il cunosti vreodata pe Dumnezeul adevarat,nu cel pe care vi-l imaginati, doar asa o sa intelegi ce inseamna fericirea.Pt ca eu L-am cunoscut, pe El...si nu ma rog la tablouri sau biserici...ci credinta mea este doar intre mine si El.

Postat pe 8 Octombrie 2008 23:17
Voi chiar nu cititi ce v-am scris pe 8.X.08 pe la 2 noaptea ? Chiar atat de dezinteresati si nepasatori sunteti ? De ce va consumati atata timp si energie pe atat de multe speculatii ? V-am sugerat sa nu va mai jucati cu o astfel de intrebare. Ar fi bine pentru voi sa o faceti, altfel, credeti-ma, riscati foarte foarte foarte mult.......

Postat pe 9 Octombrie 2008 10:13
De la: luminita_ene2000, la data 2008-10-08 12:54:42DE CE NU GINDITI CA PAOTE SUNTEM CREATIA UNOR FIINTE MAI INTELIGENTE (GEN EXTRATERESTRI)

da! provenim din extrateresti si initial am fost metalici si fara creier, nu? doamne!

Postat pe 9 Octombrie 2008 11:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stereotipuri si televiziune 4 De la: kudika_955196 14 Februarie 2014 10:49
Sacul lui Mos Craciun 80 De la: Lucia38 27 Decembrie 2010 14:16
Esti din Ramnicu Valcea? 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:26
idei de surprize pentru el/ea 14 De la: PRALEA_ 21 Octombrie 2011 16:00
Cadouri de Craciun 2 De la: Full_Metal_Jacket 23 Decembrie 2009 12:20