Setari Cookie-uri

credeti ca exista dumnezeu?

Ideea e ca nu putem sti cum am fost creati. Eu cred ca nu putem elimina nici o posibilitate. Nu stim daca exista viata extraterestra si in orice caz nu putem crede ca arata ca in filmele SF. In acelasi timp sa fi fost creati de alte fiinte superioare din univers e mai plauzibil decat teoria barbosului cu harpa de pe norisor care a facut lumea intr-o saptamana. Sunt foarte multe lipsuri in toate supozitiile creationiste, dar oricum povestea creatiei din Biblie e cea mai slaba si infantila varianta. E cam ca ideea berzei care aduce copiii.
irinaandreia
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:49

La ora de religie profesorul discuta cu elevii aparitia omului pe pamant...
- Noi oamenii provenim din Adam si Eva.
- Domnule profesor, tata spune ca ne tragem din maimute, spune Bula.
- Auzi, nu ma intereseaza cazul particular al familiei tale!

Postat pe 9 Octombrie 2008 13:29
cica au fost 2 la inceput, s-au inmultit... intrebarea e cum s-au inmultit? adam a facut copii cu eva. putea sa faca si 1000, dar copii lui adam cum au facut copii? sunt 2 posibilitati: ori au facut sex fratii intre ei , ori parintii cu copii. asta e incest.

mai aici ai dreptate,aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu de multe ori dar nu am niciun raspuns,poate ar trebui sa intrebam un preot,poate ne-ar lamuri:)
angel_05
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:34
Dragelor si dragilor va informez pe aceasta cale ca n-are nici un rost sa mai aveti nici un fel de dubiu asupra existentei Celui Atotputernic, Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul. Datorita CUI credeti ca mai respirati inca pe pamant ? Datorita cui credeti ca aveti mintea, constiinta, libertatea de gandire si actiune pe care le aveti ? Credeti ca v-ati nascut doar din uniunea fizica a parintilor vostri ? Tehnic vorbind, orice forma de viata are in spiralele de ADN ale nucleului celular 4 elemente mari si late: adenina, citozina, guanina si timina. Aceste elemente se combina si recombina de miliarde de ori dupa un algoritm stiut numai de CINE ? De Dumnezeu, evident. Toate proiectele grozave ale omului in materie de clonare au fost niste esecuri evidente. Omul originar, imemorial a fost creat dupa chipul si asemanarea Creatorului dar gena lui s-a degradat datorita interactiunilor negative avute pana azi. Fizicienii cuantici au descoperit ca Universul s-a format din expansiunea ultrarapida a unei particule infinitezimale plantate la origine de Creator. In acea particula a avut loc o explozie originara care a generat intr-un timp extrem de mic Universul originar. In metafizica ezoterica se spune ca unul din motivele creatiei Universului a fost ca insusi Creatorul la inceputuri era singur. Nu va spun basme aici ci aspecte extrase din carti cu mare greutate universala. Sper sa nu va mai jucati cu intrebarea daca exista sau nu Dumnezeu. Noi toti ar trebui sa zicem merci ca mai existam pe pamant.

Take care.

Postat pe 9 Octombrie 2008 15:59
As vrea sa va intreb , oare , nu ati vazut nicodata un indracit eliberat, sau daca nu exista Dumnezeu nu exista nici cel rau, ba exista si este la fel de real ca si Dumnezeu.Am vazut un indracit pt care s-au rugat si a fost eliberat.Nu ati vazut niciodata vindecari?Eu stiu o gramada..chiar mama mea a fost bolnava de cancer la san..s-a facut rugaciune pt ea si s-a vindecat.Doctorii nu au putut spune cum s-a intamplat.Acum au trecut 12 ani si este perfect sanatoasa.Cum sa vad aceste lucruri si sa cred ca Dumnezeu nu exista?
De ce nu il puneti la incercare, sa vedeti daca exista?Nu trebuie sa stie nimeni ..doar voi.Incercati odata cand sunteti singuri acasa...spuneti "Doamne daca chiar existi arata-te!!Fa-ma sa te vad, daca existi fa cutare lucru...!!"si veti vedea:).

Maleahi 3:10
Puneþi-Mã astfel la încercare, zice Domnul oºtirilor, ºi veþi vedea dacã nu vã voi deschide zãgazurile cerurilor, ºi dacã nu voi turna peste voi belºug de binecuvântare.

Postat pe 9 Octombrie 2008 16:01
Cunosc un baiat, care se credea ateu... Intr-o zi, mergind in tren, a intrat cineva in discutie cu el, si de unde pina unde s-a ajuns la existenta lui Dumnezeu... Si acel domn i-a demonstrat matematic k exista Dumnezeu (nu ma intrebati cum, k nu stiu)... Dar de atunci, baiatul a devenit credincios!!!!
Pinna
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:36
Interesant comentariul lui adicon. De fapt, printre putinele daca nu singurul de calitate. Ma intreb daca este preot, sau doar un om cult, credincios si pasionat de filozofie.
Vroiam sa adaug doar, pt. cei care nu cred, dar nici nu au citit si nu au studiat nimic in aceasta directie, dar isi dau cu parerea din ignoranta lor, vroiam sa le spun ca oameni de mare valoare, mari filozofi ai epocilor in care au trait si care au fost atei (am sa amintesc pe Blaise Pascal si Tolstoi, doar), toata viata au cautat explicatia stiintifica a existentei omului, au propagat ne-existenta lui Dumnezeu, dar, la sfarsitul vietii, in fata mortii, au sfarsit prin a se crestina, prin a recunoaste existenta lui Dumnezeu si prin a-si cere umili iertare. Oare de ce? Pe Dumnezeu nu-l poti explica. IL simti, sau nu.

Postat pe 9 Octombrie 2008 17:37
irinaandreia, revolta ta se indreapta nu catre Dumnezeu, ci catre Biserica. Si ai dreptate din acest punct de vedere. Dar nu le confunda. Sunt doua lucruri complet diferite. Biserica este o institutie si inca una creata de om, de popi mai bine zis, sa le fie bine si sa-si traga venitul substantial. Ce are a face Dumnezeu cu pupatul icoanelor? Doar n-o sa-l gasesti pe Dumnezeu acolo?! NU o sa-l gasesti nicaieri, daca nu crezi. Nu exista icoana facatoare de minuni, exista doar oameni care cred in ea.In ceea ce priveste aceasta institutie, numita Biserica, noi ortodocsii, putem doar sa ne consolam cu gandul ca nu suntem catolici. Mi-ar fi rusine sa fiu catolica, pt trecutul lor, pt. inchizitie, pt. torturi, pt. crimele savarsite asupra unor oameni nevinovati, arsi pe rug, cum a fost Giordano Bruno, doar pt. ca a sustinut ca pamantul se invarte in jurul soarelui, teroarea care au semanat-o secole la rand, razboaiele purtate in numele Domnului, papii catolici, atat de desfranati, indecent de bogati si multe altele.Deci, repet: Ce are de-a face Biserica cu Dumnezeu? Prea putin. Cel putin asa cred. Poate te ajuta sa ai o comuniune cu Dumnezeu, dar daca tu, in sufletul tau nu IL simti... degeaba. Sunt atatia fatarnici, care nu lipsesc de la nici o slujba duminica, dar merg sa barfeasca si sa socializeze cu altii de teapa lor.

Postat pe 9 Octombrie 2008 18:09
spune-mi si mie unde scrie ,,crede si nu cerceta" si atunci cred ca ai citit in biblie, altfel ai dat-o de la tine si te invit cu respect sa citesti aceasta carte.
marbleguy
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:13
mi se pare mie, sau te-ai dat pe breazda?
marbleguy
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:17
De la: andra_05, la data 2008-10-09 13:34:45 cica au fost 2 la inceput, s-au inmultit... intrebarea e cum s-au inmultit? adam a facut copii cu eva. putea sa faca si 1000, dar copii lui adam cum au facut copii? sunt 2 posibilitati: ori au facut sex fratii intre ei , ori parintii cu copii. asta e incest.

mai aici ai dreptate,aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu de multe ori dar nu am niciun raspuns,poate ar trebui sa intrebam un preot,poate ne-ar lamuri:)



Dar poate nici nu trebuie sa ne punem intrebarile astea, k nu va rasp nici preotul k nu stie nici el. Sunt actiunile lui Dumnezeu si noi suntem prea mici sa le intelegem. Poate nu trebuie sa stim lucrurile astea de Adam si Eva si inmultirea lor.. v.ati pus problema in felul asta?
Poate sunt unele mistere pe acest pamant ca Triunghiul Bermudelor, piramidele si faraonii, Atlantida, continentul ala care a disparut, Sf. Graal, potirul ala misterios din sec I, Giulgiul din Torino..,intrebari care nu vor avea raspuns, Dumnezeu sa nu vrea sa le stim rasp. Sa ramana mistere pe veci k e mai bine pt noi.
smileforme_isa
Postat pe 10 Octombrie 2008 09:26
De la: smileforme_isa, la data 2008-10-10 09:26:03
De la: andra_05, la data 2008-10-09 13:34:45 cica au fost 2 la inceput, s-au inmultit... intrebarea e cum s-au inmultit? adam a facut copii cu eva. putea sa faca si 1000, dar copii lui adam cum au facut copii? sunt 2 posibilitati: ori au facut sex fratii intre ei , ori parintii cu copii. asta e incest.

mai aici ai dreptate,aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu de multe ori dar nu am niciun raspuns,poate ar trebui sa intrebam un preot,poate ne-ar lamuri:)



Dar poate nici nu trebuie sa ne punem intrebarile astea, k nu va rasp nici preotul k nu stie nici el. Sunt actiunile lui Dumnezeu si noi suntem prea mici sa le intelegem. Poate nu trebuie sa stim lucrurile astea de Adam si Eva si inmultirea lor.. v.ati pus problema in felul asta?
Poate sunt unele mistere pe acest pamant ca Triunghiul Bermudelor, piramidele si faraonii, Atlantida, continentul ala care a disparut, Sf. Graal, potirul ala misterios din sec I, Giulgiul din Torino..,intrebari care nu vor avea raspuns, Dumnezeu sa nu vrea sa le stim rasp. Sa ramana mistere pe veci k e mai bine pt noi.
smileforme_isa
Postat pe 10 Octombrie 2008 09:28
Ei ce ziceam ca cei mai multi cred orbeste fara sa fie informati, fara sa citeasca?
Uitati si dovada.
"Poate sunt unele mistere pe acest pamant ca Triunghiul Bermudelor, piramidele si faraonii, Atlantida, continentul ala care a disparut, Sf. Graal, potirul ala misterios din sec I, Giulgiul din Torino"

Triunghiul bermudelor nu mai e un mister de ceva timp de cand s-a descoperit influenta unor campuri magnetice f puternice asupra zonei. Piramidelor li s-a dat de capat acum cativa ani. Faraonii nu au fost misteriosi deloc, poate doar tehnicile de mumificare ale vechilor egipteni. Atlantida se presupune ca ar fi existat din niste scrieri ale lui Herodot(se poate sa ma insel in privinta autorului) dar nu a fost niciodata dovedit daca e pura fictiune sau nu. Sf. Graal este motivul inventat de cruciati sa ii poata prada pe altii "in numele credintei" si iarasi nu s-a gasit niciodata vreo dovada palpabila a existentei sale ramanand doar o legenda. Giulgiul s-a dovedit a fi un fals. Testele cu carbon 14 au revelat ca e cu vreo 1200 de ani mai nou decat ar fi trebuit.
Aveti net, televizor, biblioteci, librarii. Mai informati-va inainte sa credeti in povesti nemuritoare cu adam si eva care erau albi si au populat planeta incepand din Africa(acolo s-au descoperit primele dovezi ale evolutiei omului).
Mai credea una mai pe la inceputul topicului ca ploaia vine de la doamne doamne. Daca imi aduc bine aminte asta se invata prin clasele primare...si nu la religie.
Daca nu sunteti capabili sa abordati o tema cum trebuie va rog eu nu mai scrieti balarii. Sunt atatea topicuri telenovelistice pe aici. Go for it!
irinaandreia
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:04
De la: irinaandreia, la data 2008-10-10 15:04:38Ei ce ziceam ca cei mai multi cred orbeste fara sa fie informati, fara sa citeasca?
Uitati si dovada.
"Poate sunt unele mistere pe acest pamant ca Triunghiul Bermudelor, piramidele si faraonii, Atlantida, continentul ala care a disparut, Sf. Graal, potirul ala misterios din sec I, Giulgiul din Torino"

Triunghiul bermudelor nu mai e un mister de ceva timp de cand s-a descoperit influenta unor campuri magnetice f puternice asupra zonei. Piramidelor li s-a dat de capat acum cativa ani. Faraonii nu au fost misteriosi deloc, poate doar tehnicile de mumificare ale vechilor egipteni. Atlantida se presupune ca ar fi existat din niste scrieri ale lui Herodot(se poate sa ma insel in privinta autorului) dar nu a fost niciodata dovedit daca e pura fictiune sau nu. Sf. Graal este motivul inventat de cruciati sa ii poata prada pe altii "in numele credintei" si iarasi nu s-a gasit niciodata vreo dovada palpabila a existentei sale ramanand doar o legenda. Giulgiul s-a dovedit a fi un fals. Testele cu carbon 14 au revelat ca e cu vreo 1200 de ani mai nou decat ar fi trebuit.
Aveti net, televizor, biblioteci, librarii. Mai informati-va inainte sa credeti in povesti nemuritoare cu adam si eva care erau albi si au populat planeta incepand din Africa(acolo s-au descoperit primele dovezi ale evolutiei omului).
Mai credea una mai pe la inceputul topicului ca ploaia vine de la doamne doamne. Daca imi aduc bine aminte asta se invata prin clasele primare...si nu la religie.
Daca nu sunteti capabili sa abordati o tema cum trebuie va rog eu nu mai scrieti balarii. Sunt atatea topicuri telenovelistice pe aici. Go for it!


Yo am adus in discutie niste subiecte mediadizate, despre care se spune ca pareau neobisnuite,..pe dicovery, sau pe national geographic, documentarele lasa des semne de intrebare sau creeaza controverse. Yo am inteles k dvs inainte cercetati, va informati si apoi credeti si va exprimati parerea. Incercam si eu sa.mi spun parerea chiar dak nu.s toba de carte cu multa personalitate, deobicei vb constructiv cu toata lumea, ascult si parerile telenoveliste ale celor din jur si nu subestimez niciodata oamenii cu care vb pt k invat de la fiecare cate ceva bun. Cu tot respectul, va intreb dvs sunteti studenta sau profesoara, sau lucrati intr.un domeniu de afaceri, economie, cercetare, medicina, nu stiu...credeti in Dumnezeu?
smileforme_isa
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:28
De la: tamira, la data 2008-10-08 23:17:05
PT irina andreea..Poate ca nu avem tot in viata, poate ca suntem saraci sau poate bolnavi..dar fericirea, pacea pe care o gasesti in Dumnezeu nu se compara cu fericirea pt lucrurile lumesti...daca o sa ajungi sa il cunosti vreodata pe Dumnezeul adevarat,nu cel pe care vi-l imaginati, doar asa o sa intelegi ce inseamna fericirea.Pt ca eu L-am cunoscut, pe El...si nu ma rog la tablouri sau biserici...ci credinta mea este doar intre mine si El.



Yo sunt de acord cu tine, m.as simti gol fara Dumnezeu. Dau un exemplu simplu. E cazul multor tari din Europa, am cunoscut persoane cu bani, cum se spune, nu credeau in Dumnezeu, nu le lipsea nimic, aveau totul acasa, aveau familie cu probleme (parintii isi vb rece sau rar, copiii se simteau mai bine cu anturajul etc)si au recunoscut k nu sunt implinite, k nu simt k traiesc, k nu au chef sa rada, k le lipsea ceva si nu stiau ce. Si apelau la psiholog, la consilierul de cuplu care era crestin practicant. La randul lui, psihologul aplica in terapie cu familia, principii crestine promovate indirect de Dumnezeu (bunatatea, ascultarea, intelegerea, altruismul, rabdarea...)si uite cum se ajungea tot la El.
smileforme_isa
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:59
Foarte bine spus si citat.

Postat pe 11 Octombrie 2008 03:11
INTREBATI PE UNII ROMANI LA CINE AU APELAT PRIMA DATA CAND AU AJUNS IN ITALIA SAU SPANIA PT UN LOC DE MUNCA CHIAR SI 'LA NEGRU'...E SIMPLU, LA BISERICILE SI PAROHIILE DE ACOLO. APOI, TRE SA BELIM OCHII K SA.L VEDEM PE DUMNEZEU..K SUNTEM CAM ORBI...NUMA'CAND DAM DE BELEA CREDEM...
smileforme_isa
Postat pe 12 Octombrie 2008 21:57
O, inca un argument PRO. A spus.o o profa universitara din Iasi: "Dak nu venea ISUS printre noi, dak nu erau cruciadele si toata increstinarea nu mai pupam noi azi notiunea de PACE, de dreptate, de IUBIRE, de Drepturile Omului, de UNICEF, ONG, de caritate, de misionari, de Uniunea Europeana, de Nobel pt pace, de medicina etc. Sigur oamenii se nasc buni, oare faceau ei singuri toate astea?"

Isus a promovat indirect valori umane CARE AU DUS LA BAZELE CIVILIZATIEI DE AZI. Comparati tarile arabe care nu.l recunosc pe Isus si Europa. Aia, fanatici, sunt cam barbari (nu cred k au cabina de dus si masina de spalat vase sau psiholog) unii nu prea accepta drept semen pe european sau american decat pe cei din natia lor, au si ei calitatile lor dar..
Ori Isus a venit in lume si a zis k toti suntem semeni si tre sa ne vrem binele. Si azi macar traim in pace in Europa. Sunt conflicte acolo unde Isus nu prea a ajuns (Afganistan, Africa, Cuba si comunistii aia). HITLER credea in Isus, stia k Isus iubea copiii si saracii? i.a omorat de credincios ce era, de nebun. Crestinismul a facut victime dar a salvat popoare si a adus pace.
smileforme_isa
Postat pe 12 Octombrie 2008 23:10
Mantuitorul s-a jertfit in suferinte si chinuri groaznice si s-a lasat spintecat ca un miel fara sa cracneasca pentru salvarea oamenilor! Asta este nu doar pilda fundamentala ci si sansa inestimabila pe care oamenii au primit-o pentru a nu cadea in stapanirea Satanei, a raului universal, a fortei distructive universale! Fizicienii cuantici au ajuns la concluzia la un interval extrem de mic de la inceperea creatiei Universului din ordinea perfecta care exista s-a desprins o forta extrem de puternica, un spirit razvratit care n-a mai vrut sa se supuna ordinii perfecte faptuite de Creator si a inceput sa actioneze contra Lui.....

Take care.

Postat pe 13 Octombrie 2008 08:02
draga RFBercaru sunt chiar curioasa de unde stii tu atatea despre fizica cuantica.Daca ai putea sa-mi recomanzi o carte sau un site unde as putea citi si eu despre toate astea ti-as fi recunoscatoare !!
diana1981
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:49
De la: irinaandreia, la data 2008-10-09 12:49:36Ideea e ca nu putem sti cum am fost creati. Eu cred ca nu putem elimina nici o posibilitate. Nu stim daca exista viata extraterestra si in orice caz nu putem crede ca arata ca in filmele SF. In acelasi timp sa fi fost creati de alte fiinte superioare din univers e mai plauzibil decat teoria barbosului cu harpa de pe norisor care a facut lumea intr-o saptamana. Sunt foarte multe lipsuri in toate supozitiile creationiste, dar oricum povestea creatiei din Biblie e cea mai slaba si infantila varianta. E cam ca ideea berzei care aduce copiii.


Fericiti cei saraci cu duhul, asa ca tine draga mea oaie ratacita.
Si dupa cum am mai spus si altora sa nu-ti dea Universul ocazia sa spui:"Doamne de ce eu, de ce mi se intimpla mie asta"
micabis
Postat pe 13 Octombrie 2008 20:12
De la: micabis, la data 2008-10-13 20:12:31
De la: irinaandreia, la data 2008-10-09 12:49:36Ideea e ca nu putem sti cum am fost creati. Eu cred ca nu putem elimina nici o posibilitate. Nu stim daca exista viata extraterestra si in orice caz nu putem crede ca arata ca in filmele SF. In acelasi timp sa fi fost creati de alte fiinte superioare din univers e mai plauzibil decat teoria barbosului cu harpa de pe norisor care a facut lumea intr-o saptamana. Sunt foarte multe lipsuri in toate supozitiile creationiste, dar oricum povestea creatiei din Biblie e cea mai slaba si infantila varianta. E cam ca ideea berzei care aduce copiii.
Fericiti cei saraci cu duhul, asa ca tine draga mea oaie ratacita.Si dupa cum am mai spus si altora sa nu-ti dea Universul ocazia sa spui:"Doamne de ce eu, de ce mi se intimpla mie asta"



Bine zis micabis!
irinaandreea nu crede, dar este foarte pasionata de subiect.Ce este amuzant, este ca a mai citit cate ceva pici-pe-colo, sau a mai prins "din zbor" de pe la documentare si tine lectii unei lumi intregi.
Biblia nu-ti da mura-n gura nimic. Este o carte filozofica si este o "esenta a esentei".
Pamantul a fost creatia lui Dumnezeu? Tot universul este creatia lui!
Galilleo Galilei, astronom si matematician (poate a auzit si irinaandreea de el), a declarat in fata Inchizitiei ca in univers exista miliarde de sori, in jurul carora se invartesc miliarde de planete care ridica slava lui Dumnezeu, ca o Simfonie a Universului.
Adevarat a zis micabis: fericiti cei saraci cu duhul!

Postat pe 14 Octombrie 2008 09:24
dk cititi VECHIUL si NOUL TESTAMENT aflati si voi ca nu doar primii oameni de pe pamant au pacatuit.au mai fost si dupa Adam si Eva.si asta pt a avea urmasi.unii dintre voi vb despre lucruri care s-au scris in vechiul testament iar altii vb de noul testament.parerile sunt impartite si ma bucur ca cineva a deschis tema asta.e un subiect foarte interesant.insa treb sa stiti ca nu tot ce este scris in vechiul testament mai este valabil pt noi.este bun de citit si de stiut dar nu neaparat de urmat.aduceti-va aminte ca in vechiul testament scrie "ochi pt ochi si dinte pt dinte" iar in noul testament scrie dk cineva iti da o palma sa-i intorci si celalalt obraz.Iisus nu a venit pe pamant ca sa strice legea insa a schimbat-o in ceva mai bun.cred ca voi confundati putin lucrurile.Eu ii simt prezenta CELUI de SUS IN TOT CEEA MA INCONJOARA si simt ca ma iubeste si ocroteste.Deci...da,cred din tot sufletul in prezenta si puterea CELUI de SUS
elena_claudia
Postat pe 15 Octombrie 2008 12:16
MIHAELA4U ,DUMNEZEU exista an toate -o floare ,pasare,ploaie,nori,an absolut TOT fiecare are un rol pe pamantsi o menire tu ex.sa dai nastere de prunci sa lasi an urma ta CEVA,fiecare e lasat de DUMNEZEU cu un anumit scop si doar EL le oranduieste.Crede si nu cerceta,cauta si vei gasi,sunt cu foarte largi antelesuri:crezi ca exista viata dupa?crezi ca sufletul tau va fi judecat ?crezi ca faptele tale din viata vor fi judecate?crezi ca daca cununi ,botezi.DUNMEZEU ati iarta pacatele?.NU CERCETA faptele sfintilor parinti pentru ca nu ai fost pe vremea LOR,.cauta si vei gasi ALINARE antr-un cinrec ,o vorba buna ,o poiezie,un prieten,parite,preot(spovedania).SUTANA este pentru a acoperii formele preotilor si a le conferii respect an fata enoriasilor ,doar nu vrei la biserica sa vina cu pantalonii cambrati,nu vei mai fi atenta ce citeste din SF SCRIPTURA

Postat pe 15 Octombrie 2008 16:56
creste-ti anmultitiva si stapiniti pamintul ASTA A SPUS DUMNEZEU atunci nu exista cuvantul incest,undeva pe un virf de munte sa prabusit un avion au scapat 12 persoane unul fiind decedat dupa 3 saptamini cand au fost salvati sa antrebat unde e mortul ,cei 12 au spus ca l-au mancat (si erau doctori,ing.bancheri...)LUPTA PT.SUPRAVIETUIRE SAU CE????.daca ADAM nu procrea nu eram noi acum,albii,negrii,rasa galbena,aborigenii......OARE CUM?????

Postat pe 15 Octombrie 2008 17:09
NU NE PUTEM LUPTA FATIS CU RAUL CI DOAR CERE AJUTOR LUI BUNUL DUMNEZEU SA NE AJUTE SA IZBINDIM CU CREDINTA ASA A REUSIT SI MAMA TA

Postat pe 15 Octombrie 2008 17:14
De la: smileforme_isa, la data 2008-10-12 23:10:20O, inca un argument PRO. A spus.o o profa universitara din Iasi: "Dak nu venea ISUS printre noi, dak nu erau cruciadele si toata increstinarea nu mai pupam noi azi notiunea de PACE, de dreptate, de IUBIRE, de Drepturile Omului, de UNICEF, ONG, de caritate, de misionari, de Uniunea Europeana, de Nobel pt pace, de medicina etc. Sigur oamenii se nasc buni, oare faceau ei singuri toate astea?"

Isus a promovat indirect valori umane CARE AU DUS LA BAZELE CIVILIZATIEI DE AZI. Comparati tarile arabe care nu.l recunosc pe Isus si Europa. Aia, fanatici, sunt cam barbari (nu cred k au cabina de dus si masina de spalat vase sau psiholog) unii nu prea accepta drept semen pe european sau american decat pe cei din natia lor, au si ei calitatile lor dar..
Ori Isus a venit in lume si a zis k toti suntem semeni si tre sa ne vrem binele. Si azi macar traim in pace in Europa. Sunt conflicte acolo unde Isus nu prea a ajuns (Afganistan, Africa, Cuba si comunistii aia). HITLER credea in Isus, stia k Isus iubea copiii si saracii? i.a omorat de credincios ce era, de nebun. Crestinismul a facut victime dar a salvat popoare si a adus pace.

Oare de aia preotii nostri se sapa unii pe altii? Oare de aia evreii sunt pusi in continuare la zid?
Pace? Ce pace e asta cand la iesire din biserica barbatul isi bate femeia, isi chinuie copiii, iar preotul se aghezmuieste in cinstea slujbei pe care tocmai a gatat-o?
Cum salveaza preotii poporul roman, pe amaratii aia care mor de foame? Construind biserici care mai de care mai mare si mai impozanta...
Iubire exista si la budhisti, si la crestini, si la musulmani. Doar ca fiecare percepe notiunea de iubire in alt fel. Nici la budhisti nu a ajuns Isus. Si totusi, ei cunosc mai bine notiunea de "pace" decat o cunoastem noi crestinii...
Lucia1971
Postat pe 15 Octombrie 2008 18:33
exista.

crede si nu cerceta?!
simte-L si multumeste-I de cate ori te ridica, te scoate din belele, din situatii critice.

nu cere, ca stie ce ai nevoie, dar iti da cand crede El de cuviinta.

nu face rau altora (intrigi, minciuni, invidie, dezbinare, furt, lacomie, crima, preacurvie etc.)
nu spun cele 10 legi divine.
nu le stiu ordinea si le mai si uit.

nu ma inchin ca sa fie, iar apoi, mai incolo vreo 2-3 pasi, sa scuip o baba, sa imping un mos, sau sa sutez un caine.

eu cred si atat.
si am regulile mele ce se imbina cu cele 10 divine.

cand aveam nevoie mai mare, ma ajuta si fara a-i cere eu ajutorul.

cred si atat.




Postat pe 15 Octombrie 2008 23:01
Consider saraci cu duhul oamenii care nu pot vedea in ansamblu, oamenii care, cu toate ca au intrebari, elimina variantele mai elaborate alegand sa creada ce le spun altii sau ce e mai simplu. Nu am vazut niste documentare si tin lectii. Am zis doar ca anumite persoane care scriu pe aici nu sunt informate si invoca eronat niste lucruri care nu au legatura cu subiectul. Oricum mi-ar placea la nebunie credinciosilor sa va am intr-o clasa si sa va dau un test din biblie si din istoria religiilor sa vedem cati dintre voi le-au citit si stiu cu adevarat in ce cred. Eu le-am citit tocmai pentru ca nu elimin nici o varianta si neluand lucrurile de-a gata ca voi, incerc sa ma informez despre toate posibilitatile de raspunsuri la intrebarile mele existentiale.

Am mai spus asta. Credinta o ai in tine sau nu. Nu judec oamenii care cred. Fiecare e liber sa-si ghideze viata pe ce principii vrea. Natura mea nu e sa inghit pur si simplu tot ce mi se spune sau ce mi s-a lasat mostenire. Gandirea si comportamentul de turma nu mi se potriveste. Credinta e la fel ca muzica dar la o scara ceva mai mare. Daca mii de oameni se duc la concerte la adi minune, guta, banica jr nu inseamna ca acolo e muzica buna. Inseamna doar ca sunt multi tampiti care se regasesc in "dusmani, parai, smecherie" sau in geta cu chiuveta.

Ati vazut probabil la tv cum se calca lumea in picioare la moastele alea de la iasi in weekend. Daca atat ii duce capul treaba lor, dar nu despre asta vreau sa comentez. Nu stiu daca ati prins stirea despre niste tineri care se drogau chiar langa pelerini acolo. S-a sesizat unul care statea pe acolo sa linga sicriul ala si a chemat politia ca 3 pusti fumeaza iarba. Pai asta e credinta? Ala e un bun crestin care a venit sa i se ierte pacatele si sa-l slaveasca pe dumnezeu? Unde e bunatatea aia la care indeamna crestinismul? Totusi a bagat 3 copii la puscarie si probabil le-a distrus viata definitiv pentru ca fumau niste amarate de tigari cu iarba. Nu putea sa-i trimita de acolo, nu putea sa-i sfatuiasca sa nu mai isi faca rau. A trebuit sa-i reclame constient fiind ca legea ii va pedepsi mult prea rau in comparatie cu ce faceau.

Din pacate asta e credinciosul roman. Omul care foloseste credinta drept tampon pentru a nu se gandi la consecintele faptelor sale. El e un bun crestin...doar sta la coada 3 zile sa pupe niste oase. Pun pariu ca tine toate posturile si nu scapa nici o slujba. Ar trebui sa i se ierte ca distrus 3 vieti si acum familiile copiilor alora se intreaba "de ce mi-ai dat mie necazul asta, doamne?"...nu?:)))

Decat sa fiu asa prefer sa ma ghidez de una singura dupa niste principii morale de bun simt si sa ma simt singura raspunzatoare pentru consecintele faptelor mele. Vreau sa ma pot ierta singura pentru ce gresesc, sa ajut oamenii pentru ca e normal nu pentru ca mi-e frica de judecata de apoi. Sunt sigura ca si daca ar exista un dumnezeu ar iubi mai mult oamenii care incearca sa nu greseasca decat pe cei care plang mereu dupa iertare divina a pacatelor. Voi credinciosilor care stati pe aici sa ma faceti in toate felurile pentru ca am niste convingeri deferite, chiar credeti ca dumnezeul vostru apreciaza toate astea? Sunteti convinsi ca ironia si superioritatea cu care disecati tot ce spun fac parte din credinta voastra? N-ar trebui sa iubiti oamenii indiferent de credinta? Nu cumva in crestinism trebuie sa intorci obrazul?
irinaandreia
Postat pe 16 Octombrie 2008 10:45
irinaandreia


....."Ati vazut probabil la tv cum se calca lumea in picioare la moastele alea de la iasi in weekend. Daca atat ii duce capul treaba lor, dar nu despre asta vreau sa comentez. Nu stiu daca ati prins stirea despre niste tineri care se drogau chiar langa pelerini acolo. S-a sesizat unul care statea pe acolo sa linga sicriul ala si a chemat politia ca 3 pusti fumeaza iarba. Pai asta e credinta? Ala e un bun crestin care a venit sa i se ierte pacatele si sa-l slaveasca pe dumnezeu? Unde e bunatatea aia la care indeamna crestinismul? Totusi a bagat 3 copii la puscarie si probabil le-a distrus viata definitiv pentru ca fumau niste amarate de tigari cu iarba. Nu putea sa-i trimita de acolo, nu putea sa-i sfatuiasca sa nu mai isi faca rau. A trebuit sa-i reclame constient fiind ca legea ii va pedepsi mult prea rau in comparatie cu ce faceau. ".....



sunt de acord cu tine.
da, unii joaca rolul lui Dumnezeu.
Asta urasc cel mai mult.

ai vazut faza aia, cand stateau "credinciosii" culcati pe burta sa-i calce popa?


asa ceva am vazut numai la antrenamente, unde vine instructorul calcand pe sportivi, ori ii loveste cu pumnul in burta, sa vada cat de antrenati sunt.

cred ca popa le-a rupt oasele multora, sarind de pe unul pe celalalt. asa ca de unde sanatate?

Dupa revolutie, la vreo cativa ani dupa, am intrat si eu la Mitropolie. Ma uitam si eu in jurul meu la oameni, pe pereti la icoane. Oamenii pareau asa de.......ipocriti!!! Li se citea pur si simplu pe chipuri. Apoi, erau baietii cu ochi albastri si paltoanele alea lungi si negre. Securistii. Am inceput sa plang pur si simplu. Mi-era sila. Ma apucase un plans cu suspine. :)) Oamenii incepusera a intoarce capul sa vada ce-i. Mamei i s-a facut rusine si mi-a zis sa iesim afara, ca se uita lumea la noi. Dupa noi veni si o dama mai in varsta fardata foarte strident, sa-mi spuna ceva de Mariamagdalena........ca si aia s-a cait, ca a spalat picioarele lui Iisus cu lacrimile ei......Dupa mine, femeia debita idiotenii, ca nici nu stia de ce plang eu. Eu eram virgina, una din aia nebuna cu idei invechite, ca sa nu ma atinga nimeni nici macar cu un deget. Vroiam sa vad cine rezista langa mine, asa cum eram.
Deci femeia vorbea in necunostinta de cauza si totusi atotstiutoare.
Plangeam de nervi. Ma simteam sub lupa, constransa, cand i-am vazut pe aia cu paltoanele alea lungi. Am inceput a comenta: ce-i asta? ce-i aici? biroul unei brigazi de securisti?
Atunci, mama saraca: hai sa mergem. hai acasa.

de atunci, am mai intrat doar odata in Mitropolie, dupa ce a murit Patriarhul. Mi s-a parut atat de mica Mitropolia! Sufocanta. Nu erau oameni multi, dar totusi.....

Eu ma inchin la Cer.
Foarte rar intru sa aprind lumanari celor trecuti in nefiinta.
Dar, ma gandesc la ei aproape in fiecare zi.
Si atat.





Postat pe 16 Octombrie 2008 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EURO 2008 60 De la: Georgia99 12 Septembrie 2008 12:48
LOC DE CEARTA,CATERINGA SI EVENTUAL LOC DE INJURAT! 435 De la: onnyta 10 Iulie 2008 11:58
Recuperare bani din strainatate 2 De la: deeatya 20 Mai 2014 11:32
cine stie mai multe despre scorpioni?? 6 De la: Sabrina_Nede 8 Decembrie 2009 22:12
Ce ai face tu? 6 De la: blackladyrose 16 Noiembrie 2014 04:22