Setari Cookie-uri

credeti ca exista dumnezeu?

Un mare DA!
adela_popescu26
Postat pe 24 August 2008 11:13
categoric...Nu!si daca ar exista eu nu m-as inchina unei entitati care are puterea sa lasse atata suferinta pentru o multime de oameni!

Postat pe 25 August 2008 21:21
"Oameni buni, sintagma "crede si nu cerceta" apartine lui Celsus (sec al II-lea) si reprezenta un atac la adresa crestinismului... "

zici ca ai citit o parte din Biblie. Sa imi spui si mie capitolul si versetul unde ai gasit aceasta sintagma, pentru ca eu nu am gasit-o. Eu nu vreau sa va conving nici ca exista, nici ca nu exista Dumnezeu. Va rog un singur lucru: cititi Biblia, macar asa, pentru cultura voastra generala. Iar apoi vom discuta daca Dumnezeu exista sau nu. Chiar daca nu credeti in Biblie, cititi-o oricum si va veti face singuri o parere despre ea. Acum ne influentam unul pe celalalt fara sa avem cunostiintele de baza. Ca la scoala, dam lucrare inainte sa ne fie predata lectia.

1 TES 5: 21 Ci cercetati toate lucrurile, si pastrati ce este bun.

in fine, e doar un sfat

o zi cu soare

Postat pe 25 August 2008 23:43
stiti, mai exista si diavolul...care nu e niciodata in concediu...din pacate. Si daca te imprietenesti cu el, nu te astepta sa fi ferit de rele

Postat pe 25 August 2008 23:46
De la: micky_ai, la data 2008-07-17 18:39:14persoanele care nu cred in Dumnezeu sunt atee, persoanele care cred, sunt credincioase...dar persoanele care nu stiu ce sa creada,cum se numesc? confuze?


exista mai multe tipuri de comceptii filosofice: agnoticismul(neaga posibilitatea cunoasterii obiective a fenomenelor), scepticismul(pune la îndoialã posibilitatea cunoaºterii veridice a realitãþii lumii exterioare sau, în general, a oricãrei cunoºtinþe certe, punând accentul pe caracterul relativ incomplet ºi imprecis al acesteia), ateism(nu crede).

cum a mai spus cineva, sfatul lui Blaise Pascal este demn de luat in seama: "Daca Dumnezeu nu exista si tu crezi ca exista, atunci nu ai pierdut nimic; dar daca Dumnezeu exista si tu cezi ca nu exista, ai pierdut totul".

"Ma indoiesc, deci cuget; cuget, deci exist; exist, deci Dumnezeu exista!"(Rene Descartes)

Postat pe 26 August 2008 00:06
Cred ca exista ceva mai mult decat poate concepe civilizatia umana,in univers, sunt milioane de variante.Un lucru e clar cineva regleaza totul in univers, ramane poate in timp si stiinta sa demonstreze cine sau ce anume, dincolo de fortele magnetice de care stim.Insa recunosc creatia si creatori sunt concepte pe care noi le acceptam mai usor si putem trai cu ele mai usor sau mai greu, depinde de fiecare

Eu una as dori sa existe civilizatii net superioare mai bune, din toate punctele d evedere, iar daca noi avem un creator al civilizateii noastre, as vrea sa fie unul Bun cu adevarat si nu crud ;pana acum am vazut in multe cazuri contrarul, si sper ca va veni cat de curand sa faca ordine pe aici pana nu disparem cu totul

atata vreau sa spun!

Postat pe 28 August 2008 07:25
Bunul Dumnezeu se bucura de oaia ratacita mai mult decit de cele din turma.Si pentru fiecare exista o sansa de intoarcere cu fata la El.
Dragii mei atei, agnostici, satanisti, anti-Dumnezeu am sa spun o rugaciune pentru voi,si am sa ma rog pentru ca sa nu spuneti NICIODATA in viata" De Ce Doamne Eu?" Pentru ca atunci cind veti spune asta inseamna ca ceva rau, ireparabil vi s-a intimplat.Si voi sunteti fragili si tematori de ceea ce nu cunoasteti si nu puteti face fata necazului.
Dumnezeu sa va ocroteasca si dupa mare mila Lui sa va ajute!
micabis
Postat pe 30 August 2008 02:04
Parerea mea e ca exista.Sunt ortodox prin traditia familiei dar din liceu si poate mai dinainte am fost curios ce e si cu celelalte religii.Parerea mea e ca exista o fiinta suprema,fie ca o numim Dumnezeu,Budha,Alah, Sunt fizician si ar trebui sa cred doar in ceea ce se poate demonstra,dar parerea mea e ca tot ce ne inconjoara este o demonstratie eficace.Putem face referire si la suflet si la reincarnare si sa facem legatura intre scepticismul fizic si religie "nimic nu se pierde,totul se conserva".Imi cer scuze pentru felul haotic in care scriu dar vreau sa spun prea multe si nu prea reusesc sa exprim prea bine ceea ce vreau.Sunt si nou pe forum si inca nu m-am obisnuit.
Unii dintre noi cred in Dumnezeu fiindca asa au fost invatati,altii il ignora si unii nu cred.
un citat dintr-o carte simpatica care mi se pare ca seamana izbitor de mult cu realitatea!
" Dar despre Dumnezeu nu ti-au povestit chiar niciodata [parintii tai]?
- Ba da. O singura data, cand mi-au spus ca nu cred in el. Ei nu cred decat in Mos Craciun.
- Nu se poate! Chiar asa dobitoci sunt, Oscar, baiete?"


cohbi
Postat pe 3 Septembrie 2008 10:37
ilona6411 esti foarte desteapta,te pup
di_cristina
Postat pe 13 Septembrie 2008 04:04
Dar sa ne gandim si altfel: daca nu exista Dumnezeu, de unde a aparut ideea de credinta si de spirit divin? Cine le-a creat, de ce inainte de aparitia lui Iisus oamenii credeau in Dumnezeu?
emyia
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:17
sunteti frumosi.credeti in Dumnezeu si bine faceti. eu sunt mai fericita, stiu ca exista Dumnezeu. I-am simtit de nenumarate ori ajutorul.
lumi_casia
Postat pe 15 Septembrie 2008 14:45
Rene Descartes a spus ca omul care nu crede in Dumnezeu, nu crede pentru simplu motiv ca nu poate crede in ceva ce nu-si poate imagina.
Citind mai demult aceste ,,cugetari'' ale lui, mi-am amintit de o alta carte legata de emisferele celebrale si modul cum lucreaza fiiecare in parte, si mi-am imaginat ca ...cei ,,necredinciosi'' sunt de extrema stanga, ... .
In general cei mai mari filozofi, chiar si oameni de stiinta nu au negat existenta lui dumnezeu, genii peste genii au dovedit existenta sau inexistenta Domnului;
Este important sa ne preocupe aspectele astea, sunt complexe si pot fi privite din atatea unghiuri ...
Eu cred in Dumnezeu si daca as pune vreodata existenta lui la indoiala si as concluzina ca nu exista, mi s-ar parea existenta mea INUTILA si ...sincer ... m-as sinucide (a NU se intelege ca ma agat de asta sa dau sens vietii mele, doar va exprim FORTA credintei mele).
ar mai fi multe de adaugat ...
toate cele bune !!
edviga
Postat pe 4 Octombrie 2008 14:39
MAI era o ,,vorba'', nu mai stiu a cui :) :
,, daca dumnezeu nu exista si tu crezi ca exista, N-AI PIERDUT NIMIC. dar daca dumnezeu exista si tu crezi ca nu exista, AI PIERDUT TOTUL.''
edviga
Postat pe 4 Octombrie 2008 14:49
imi place de geo 32!!ai zis-o !oricum, in perioada asta stiti cu totii de experimentul de la genevaa, nu?pana si cei mai savanti dintre savanti se chinuie sa descopere "particula lui DUMNEZEU"
dupa parerea mea e imposibil sa nu existe divinitate.si nu cred ca DUMNEZEAU arata ca un barbat cu plete albe ...asta e o imagine care a aparut prin perioada de inceput a crestinismului fiindca oamenii nu stiau sa citeasca in mare parte din zonele de pe glob si trebuia explicat cam cine si ce e DUMNEZEU.chiar am vazut un documentar realizat pe baza multor date stiintifice asupra Universului si asupra componentei sale, date al caror rezultat era ca Universul este intr-atat de complicat si nemarginit incat este cu totul imposibil sa fi aparut la intamplare.Cu alte cuvinte ,fara urma de indoiala exista DUMNEZEU.

Postat pe 5 Octombrie 2008 00:13
Eu nu cred in Dumnezeu.
Mi-am servit virsta de crezut in El poate prea devreme, pe la 20-25 de ani. procesul este invers, de obicei ne apuca la batrinete cu stima de Divin, dupa ce in junetze am stat cu gindul numai la ale vietii-din-plin.
Nu am pretentia ca altii ca gindeasca precum mine. Sintem diferiti. Este aici doar parerea mea, a celui de acum. Nu am pretentia ca voi gindi la fel peste 10 ani, dar semne is ca nu voi lua calea bisericii.
Bineinteles ca totul a plecat din faptul ca nu l-am simtit existind, in situatii ale mele, in situatii ale altora. Ceva lectura din Fratii Karamazov (adica despre Ivan) a pus gaz pe focul necredintei.
N-as vrea sa va sparii, dar la atitea afirmatii ferme mai sus ca facem mare pacat daca nu credem in Dumnezeu, hai s-o spun. Prin credinta de Dumnezeu ne efrim, comod, de rele mai mari, mai insuportabile. Ca lumea asta nu are niciun spiritus rector. Aia e mai greu de suportat decit sa stai cu grija ca iei bataitza daca fie si numai gindesti ca i-ai trage-o vecinei cu nuri grozavi....
Mircea_O
Postat pe 5 Octombrie 2008 08:39
Continuare.

E groaznic sa acccepti ca totul se termina aici, ca lasi lumea in urma si atit. Mai mult, ai de traversat perioada timpita a batrinetii. E mai simplu sa iti creeze sufletul infricosat o Instanta numita Dumnezeu.
In ce priveste Biserica, perefr sa ma declar ateu decit credincios care nu stie mai nimic despre scrisele zise sfinte. E plina lumea...
Legat de perceptele bisericesti, ele or prinde bine unei societati, in ansamblu. Dar, daca exista, Dumnezeu mi-a dat o minte ce-mi sesizeaza copilariile sau parshiveniile Textului cica sfint. Imi place pledoaria lui Al Pacino din "Avocatul Diavolului". Ca cum naiba vine asta, pe de o parte imi dai un simt doritor de aia sau aia, insa pe urma imi interzici... In acelasi timp, este amuzant daca nu revoltator sa vezi ca Dumnezeu este creionat cam ca in povesti, dar si ca ins infantilizat, din moment ce bunele i le plasezi lui, iar relele unui ipotetic Diavol. Este o poveste clara, dar nu indraznim sa vorbim de hainele imparatului, este prea mare groaza de ce ar fi fara acea poveste...
Mircea_O
Postat pe 5 Octombrie 2008 08:45
Buna intrebarea,bun si raspunsul tau!Ne plafonam sa credem in ce au crezut altii. Eu cred in lucruri concrete si fiecare are in el o farima de D-zeu.Am vazut atitia oameni care se bateau cu pumnii in piept ca sint f. credinciosi si merg la biserica f. des dar caracterul lor era indoielnic si au facut lucruri ingrozitoare la care un om cu mintea sanatoasa nici nu ar fi visat. Haideti sa ne toleram unii pe altii si restul va fi ok.
agadana2
Postat pe 5 Octombrie 2008 08:59
eu cred k exista Dumnezeu. dar asta nu inseamna k tre sa mergem la biserik si sa pupam mina preotului, sau altceva de genul asta... credinta e ceea ce se gaseste in interiorul fiecaruia dintre noi. si vrem noi sau nu, dar exista cineva care ne vegheaza si ne rasplateste in functie de merit ;).
Pinna
Postat pe 5 Octombrie 2008 12:28
........................eu doar atit spun ca am sa ma rog pt voi toti ca dumnezeu sa lucreze la inima voastra si mai mult de atit sa va determine sa ginditi altfel!dumnezeu nu vrea decit inima voastra nu altceva ...............religia ? nu e nimic e doar o forma de justificare a omului ......atit !
ramona_balanescu
Postat pe 5 Octombrie 2008 12:43
Eu cred in D-zeu,dar nu in cel descris de Biblie (care apropo a fost scrisa de oameni nu de Duhul Sfant deci este supusa greselii umane),nu cred in vreo religie si mai ales in preoti,in cei 27 de ani ai mei nu am intalnit decat preoti pusi pe luat bani si alte cele lumesti D-zeu exista in noi toti,si in rai si in buni,exista in natura care ne inconjoara si mai ales face parte din constiinta noastra.El ne lasa sa ne alegem calea in viata,ne indruma dar noi suntem cei care luam decizia finala.De aceea exista rau pe pamant,pt. ca noi alegem asta,alegem banii,faima,puterea suprema.DAR mai devreme sau mai tarziu vom plati intr-un fel sau altul.Bunica mea a fost o femeie f. rea toata viata ei si nu a dus-o deloc rau.Dar acum la batranete este imobilizata la pat,nu se mai poate misca deloc,face pe ea,si are dureri groaznice.Din punct de vedere medical ar fi trebuit sa moara demult dar D-zeu o tine in viata ca sa plateasca pt. toate rautatile ei.
Nu stiu daca-l cheama D-zeu sau Allah sau Budha,dar sunt convinsa ca exista ceva care este insusi esenta existentei noastre si a tot ce ne inconjoara.Si acest ceva are grija ca toate lucrurile sa fie in balanta.
diana1981
Postat pe 5 Octombrie 2008 14:35
De la: rowenna, la data 2008-08-25 21:21:54categoric...Nu!si daca ar exista eu nu m-as inchina unei entitati care are puterea sa lasse atata suferinta pentru o multime de oameni!


si poate explici si de ce acest dumnezeu lasa suferinte acestor oameni? pentru fura unii de la altii, pentru ca omoare pe vecinul sau vecina pentru 3 milioane, pentru ca prietenul isi omoara prietena din gelozie...si ar fi multe exemple aici...cred ca si cel mai inrait ateu s-a rugat Domnului macar o data...in acel moment in care ne simtim nenorociti tot ne-am rugat! cred in Dumnezeu si voi crede mereu. nu as putea sa-mi schimb religia pentru nimic in lume, nici macar pentru dragoste. este ceva cu care m-am nascut. Si nu pot spune ca sunt o fanatica care merge zi de zi la biserica, nu. si am intalnit si preoti care au calcat stramb si care se imbatau ca porcii, dar nu-i putem judeca pe toti dupa unul, caci padure fara uscaturi nu exista!

Postat pe 5 Octombrie 2008 15:15
da, draga prietena, padure fara uscaturi nu exista, dar n-as pupa mina unui preot... e om si el si poate vede preotimea doar k pe o profesie si atit, si face si el pacate cum face omul de rind.
Pinna
Postat pe 5 Octombrie 2008 16:43
e adevarat, ce spui alexandrao6......nu mai stiu exact cine a spus urmatoarele cuvinte, dar chiar e ceva logic si chiar demn de luat in considerare: daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca El exista si nu crezi, AI PIERDUT TOTUL. Nu-i greu sa crezi in El, sa te rogi Lui, mai greu o sa ne fie daca nu credem in El, daca nu ne rugam Lui, sau chiar ii negam existenta
vivienleigh
Postat pe 5 Octombrie 2008 17:08
bravo, gaby! te sustin!
vivienleigh
Postat pe 5 Octombrie 2008 17:11
preotul e un om ca si ceilalti, dar tot in sf. scriptura se spune ca preotul va dezlega si va lega pe pamant ceea ce nici ingerii nu vor face in ceruri ... preotul e un doctor spiritual al omului si sunt sigura ca multi dintre noi am simti asta dupa o spovedanie, o eliberare a sufletului de greseli si ganduri... eu consider preotul totusi un om care te poate ajuta si repet am intalnit preot la care ma confesam si a calcat stramb, a facut un copil cu o femeie si a lasat preotia...deci nu generalizam...

Postat pe 5 Octombrie 2008 18:25
in fine, fiecare gandeste diferit si nu putem impune altciuva principii personale

Postat pe 5 Octombrie 2008 18:26
De la: danila_andreea, la data 2008-08-20 19:44:56
De la: mikela_4u, la data 2008-08-01 12:37:25
mda... ai un 11 cu + de la mine. imi place cum gandesti si chiar ne asemanam in idei. am o matusa care se duce la biserica in fiecare duminica si apoi restul zilelor e prezentatoare la 'radio sant'.
daca exista dzeu de ce lasa sa se intample inundatiile dim moldova? DE CE COPII MICI AU CANCER?
DE CE SE NASC COPII CARE AU (DEJA) CANCER?
DE CE DZEU NU IMPIEDICA O FEMEIE CARE TOCMAI A NASCUT SA-SI ARUNCE COPILULLA GHENA DE GUNOI ?
DE CE NU IMPIEDICA UN TATA SA-SI VIOLEZE FATA?
SI, DE CE NU IMPIEDICA TOATE CELALALTE LUCRURI RELE SI CARE NE SCARBESC EXISTENTA?




gandeste-te putin :cum ar fi lumea dak Dumnezeu ar impiedica toate aceste lucruri??dak totul ar fi exact asa cum vrea el?? si nu are de ce s impiedice o femeie sa-si arunce copilul la tomberon,sau un tata sa-si violeze fata , ptr ca omul este liber sa isi aleaga drumul,Dumnezeu ne-a oferit ratiune si constiinta, asa ca ar fi cazul sa le folosim....orikum ,consider ca acest subiect este destul de sensibil si controversat ...mult timp s-a vorbit pe tema asta si se va mai vb ,ptr k niciodata nu se va stii cu exactitate dak exista sau nu Dumnezeu!!

Postat pe 6 Octombrie 2008 10:20
daca nu exista Dumnezeu, atunci cum sunt coordonate toate in lumea asta? exista un echilibru intre bine si rau, iar daca balanta inclina mai mult spre rau e din cauza noastra, a oamenilor...pentru ca noi suntem din ce in ce mai rai...

Postat pe 6 Octombrie 2008 10:57
CORECT !!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:17
De la: luli_c, la data 2008-10-06 10:57:13daca nu exista Dumnezeu, atunci cum sunt coordonate toate in lumea asta? exista un echilibru intre bine si rau, iar daca balanta inclina mai mult spre rau e din cauza noastra, a oamenilor...pentru ca noi suntem din ce in ce mai rai...

Nu-mi mai bat capul cu cine - ce a creat. Sint lucruri care ma depasesc, si gata! Imi accept nimicnicia asta. Sau aceea de a nu mai fi nimic dupa ce o sa mor. Sau ca ce va fi cu lumea asta in infinitul temporal ce urmeaza. Sint chestii mai concrete in lumea asta carora trebuie sa ma adaptez. E si asta o problema, ce e dupa cea mai departata stea - dar ma straduiesc sa vad de alte griji, nu de asta.
In ce priveste balanta ce inclina mai mult spre rau - iau si aici lucrurile cum sint. Daca un lucru e aparent aiurea, problema este a mea, ca am un cod nepotrivit de valori, nu a lui.
Mircea_O
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pisoi au nevoie de ajutor!! 9 De la: nicoleta1205 16 Iunie 2012 20:38
SANATATE,PROSPERITATE.IMPREUNA. 1 De la: camusina 23 Mai 2012 11:21
Important ! 9 De la: kudika023770 7 Noiembrie 2009 10:54
samson,motanel argintiu tigrat,mic, vaccinat 1 De la: ralsera 14 Iunie 2010 21:47
sinuciderea...:-( 65 De la: Georgia99 5 Septembrie 2008 15:52