Setari Cookie-uri

De ce iubesc femeile si fac sacrificii indeobste pentru cei care nu merita aceasta?

E masochism ? Respect scazut fata de sine ? Atitudine gen "nu merit mai mult"? Cum poate accepta cineva locul doi oricat de indragostit ar fi ? Nu mi-ar trebui iubirea unui om lipsit de caracter oricat de aprinsa ar fi .. Esti inteligenta in dragoste daca stii si sa iei nu numai sa dai , daca te comporti cu demnitate si nu te lasi calcata in picioare .Daca fericire nu e nici dragoste nu e .Idei gen "suferinta te inalta" admiratia fata de marii nefericiti din literatura si cinematografie .....Aspira toata lumea spre nefericire ?

Postat pe 25 Iulie 2008 16:25
te-a parasit , nu!? ntz ntz ntz, nasol moment!!
te-a parasit si cu putina nabadaie, nu!!? ntz ntz ntz!!

Postat pe 25 Iulie 2008 16:35
Nu ! Am ras la asa o ipoteza caci pe mine nu m-a parasit nimeni niciodata (nu inca !)si dac-ar face-o vreunul l-as uita intr-o secunda caci is orgolioasa din fire . Eu parasesc usor . N-are rost sa ma stresez(mai ales ca-s tanara) cu defectele altora ca nu-s mama lor sa-i schimb si is o perfectionista : mai bine nimic decat o relatie proasta .In opinia mea mai bine rupi zicand "next" ca-i plina lumea de barbati decat sa-ti bati capul cu unul incompatibil . Am inceput acest subiect socata de rubricile cu amantele . Dar ....toata lumea are ceea ce merita . Principiul meu : iubeste-te pe tine insuti si te vor iubi si ceilalti . Atitudinea celor din jur e oglinda atitudinii noastre fata de propria persoana

Postat pe 25 Iulie 2008 16:55
hahahahahah ... marinela dar de cand suferinta e demna sau de cand te inalta? O fi frumos sa suferi in telenovele si romane de dragoste dar realitatea e altfel..nu e nimic demn si inaltator in suferinta ...cat despre amante ...ori sunt curve deci nu au demnitate si orgoliu ori monumental de proaste ..ce atata filozofie..simplu si la obiect
seiyra
Postat pe 25 Iulie 2008 17:04
De la: geo32, la data 2008-07-25 16:35:21te-a parasit , nu!? ntz ntz ntz, nasol moment!!
te-a parasit si cu putina nabadaie, nu!!? ntz ntz ntz!!





misoginule tu crezi ca toate femeile sunt parasite de barbati??? ia vezi ca mai parasesc si femeile barbatii ..nu toate sunt disperate
seiyra
Postat pe 25 Iulie 2008 17:05
Seyira exact asta incercam sa spun si eu .De aceea am pus "........" adica "lasa-ma sa te las" cu ideile astea (ale caror adepta nu is dar circula )

Postat pe 25 Iulie 2008 17:10
geo vezi dragule ca au inceput meciurile pe la televizor ....poate sunt mai interesante pentru tine...
ad__83
Postat pe 26 Iulie 2008 21:35
De la: ad_83, la data 2008-07-26 21:35:48geo vezi dragule ca au inceput meciurile pe la televizor ....poate sunt mai interesante pentru tine...


stii povestea broscutei cu gura mare?
cica o broscuta cu gura mare s-a hotarat intro zi sa-si paraseasca balta in care salasuia. top si dintro saritura fu pe aleea ce ducea in padure. merse ea ce merse si se intalnii cu vulpea. curioasa foc de asemenea aratanie, o intreba:
-vulpe vulpe(ca intre timp se interesase pe google ce fel de animal era!), ce mananci tu vulpe, ce mananci ??? ca te vad cam slaba , ce mananci!!?
-eeeee, ce gasesc si io, o puicuta , o vrabiuta , un ousor.
-bine vulpe , bine . vaaai da' ce slaba esti vulpe, mai pune si tu ceva pe tine!
mai merse , mai merse broscuta cu gura mare si se intalnii cu lupu'. asta nemancat de cateva zile. tot asa curioasa de asemenea aratare, broscuta cu gura mare se apuca si il intreba:
- mai mai lupule , mai!! ce mananci tu mai lupule, ca tare rahitic esti mai lupule , mai!
-aaaa, cate o oita barsana , mandra nazdravana , cate un iepuras fricos...aaaa, ce gasesc si io!!
-hai ma lupule , nu te stresa, mananca si tu mai bine , mai lupule, sa arati mai intremat mai lupule. hai pa mai lupule.
obosita de atata topait prin padure, se hotareste sa se retraga spre culcusu' ei de toate zilele. pe drum se intalneste cu o barza. cum curiozitatea o macina inca , o intreaba:
-mai barzo , ce mananci tu mai barzo? ca te vad slaba si inalta. cum te mentii mai barzo, ce mananci?
-aaa, broscute cu gura mare!
la auzu' acestor cuvinte , broscuta cu gura mare tuguie buzele si replica mirata:
- ziiiiiiu!!?

asa ca te intreb si io, ziiiiiu!?

Postat pe 26 Iulie 2008 22:36
Poate doar pentru ca ne place sa ne complicam.
Ne place sa alegem baietii rai, sa ii imblanzim, sa incercam marea cu degetul.
ralukiss
Postat pe 4 August 2008 13:36
nu merita, dar respectivele cred ca merita.
unele se trezesc in cele din urma la realitate, altele nu.
simplu, right?;)
morticia_adams
Postat pe 27 August 2008 15:05
nu ai cum sa explici ´´de ce iubesc femeile si fac sacrificii...´´´pt ca raspunsuri ar fi multe si cel mai mult depinde si de situatia fiecaruia,mereu exista un motiv pt care o femeie accepta sa iubeasc pe cine nu merita,unul dintre cred ca sunt banii si mai sunt si altele dar asta cred ca este cel mai important.

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:03
nu mi s-a intamplat niciodata sa iubesc pe cineva care ,,nu merita,,.. si cred ca raspunsul e simplu! Cand iti respecti propria persoana nu ai cum sa ajungi in asemenea situatie, deoarece ca sa ajungi sa iubesti un om trebuie sa-l cunosti mai intai. Si daca dupa ce il cunosti rezulta ca respectivul lasa de dorit si ,,nu merita,, cum poti ajunge sa il mai iubesti? Pt ce? Pt bani? Pt cat de bine arata fizic? In primul rand asta nu e iubire.. iubirea adevarata se naste pt omul care te iubeste la randul lui, dar care te iubeste asa cum iti doresti tu.

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:30
da, e adv ce zici oana, dar lumea se schimba , uneori in rau...
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 21:07
perfect adevarat joana.. insa in acest caz sunt de parere ca nu trebuie sa ramai langa un om care involueaza.. ideea e sa mergem inainte, sa ,,crestem,,.. din rai sa devenim buni.. din buni , mai buni.. nu as fi de acord sa stau langa cineva care din bun devine rau..
daca as vedea ca se intampla asa.. in mod sigur as inceta/refuza sa-l mai iubesc. Tine de suflet.

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:11
sau poate mai intai ai incerca sa-l readuci pe calea cea buna:D
sunt convinsa ca asta ne-ar place si noua (femeilor) ... poate mai incolo o sa se inverseze treaba si o sa ne ridice ei pe noi!
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 21:21
Eu cred ca uneori trebuie sa fii si rationala, la inceputul unei relantii sau eventuale relatii, trebuie sa vezi ce ii poate pielea tipului. Daca vezi ca nu enimic de capul lui, sau ca nu e ceea ce tu vrei, nu are sens sa te complici, poti sa spui stop si sa eviti thrillerele si horrorurile de dupa despartire.

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:49
de naive ce sunt................

Postat pe 28 Septembrie 2008 16:46
De proaste si pe urma se plang pe la toate colturile. Prefer sa fiu singura decat sa fiu cu un ratat

Postat pe 28 Septembrie 2008 16:56
mda..greu de raspuns..si eu accept locul 2 in prezent..si nu stiu de ce..am citit toate mesjele poate are cineva vreo explicatie..dar..:|eu sincer nu gasesc..am locul 2 cu toate ca as vrea persoana iubita sa fie numai pentru mine,dar ma multumesc cu el..ma bucur ca ma baga si pe mm in seama..ma complac intr-o situatie nu tocmai logica,dar asta e..e vorba de dragoste....
gabriela2008
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:10
da si eu tot cam locul 2 sunt...dar astept cu nerabdare sa mi se ia si sa ma satur de dragostea asta.
ad__83
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:46
Poate sa fie cel mai inteligent om de pe suprafata pamantului, poate sa fie cel mai prost. Noua, femeilor, ne place sa speram. Ce-i drept, si barbatii spera, dar noi speram la altceva. Daca ne place de cineva, speram pana la capat ca totul va fi bine. Cand nu e bine, trebuie luata o decizie. Femeile, de obicei, lasa mult de la ele. Fac sacrificii. Si barbatii fac, dar intr-o masura mai mica. In fiecare caz exista exceptii.
shrekutza
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:06
Am citit topicul si chiar m-au impresinat cele care au spus ca daca le-ar parasi ....l-ar uita imediat.Probabil inca n-au intalnit iubirea. Iubirea cea care uita de ratiune,te calca in picioare incat nu te recunosti.Si poate cateodata se merita sa faci sacrificii.Chiar daca e-atat de rar.Uneori vedem cu ochii nostri ca nu ne mai iubeste ,ca nimic nu mai este cum era odinioara ca nu ne suna decat la trei,patru zile cu toate ca altadata o facea de 10 pe zi.Si-atunci singure ii gasim scuze,sau credem in scuzele lor balbaite de genul "sunt stresat,ocupat sau chiar n-am avut timp".Se prea poate sa -i fie atat de pretios timpul incat sa nu gaseasca doua minute sa-ti spuna cum o facea altadata ca-i este dor de tine.Si-atunci ce facem?Sunam noi ,sau il cautam si ne punem in cea mai proasta situatie in care-am fost vreodata.Dar dupa cum am mai spus nimeni nu va putea face asta decat atunci cand va intalni iubirea. Acea iubire nebuna care pur si simplu ne ia mintile.
ana_lili36
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:09
cine iubeste cu adevarat uita de el ai dreaptate...
gabriela_oita19
Postat pe 16 Noiembrie 2008 17:00
Deja v-ati obisnuit.Ce trist sa te stii a 2-a....Si asa ve-ti ramane.
flor38T
Postat pe 16 Noiembrie 2008 17:41
marinela sa sti ca nu intotdeauna e cum iti doresti tu...sa sti ca uneori se intampla ca iubirea sa fie mai presus de ratiune de orgoliu si de principii ti-o spun din experientza eu ma gandeam ca nici macar odata nu mi se va intampla sa sufar sau sa fiu parasita si intotdeauna faceam in asa fel incat dupa o perioada in care poate simteam ceva sa ma detasez de persoana respectiva pt a nu ajunge sa sufar insa sa produs si inevitabilul chiar cu o persoana de care "imi batusem jok"intr-un fel sau altul fara sa vreau si fara sa stiu si mereu imi spuneam in sinea mea ca ii voi spune sa terminam cu prima ocazie cand ne intalnim insa cand il vedeam nu ma lasa sufletul...:( ma inmuiam toata doar cand il vedeam desi dupa 2 ani am avut taria sa ii spun ca sa terminat fiindca deja eram luata de proasta pe fatza asa...asa ca never say never
elutza
Postat pe 16 Noiembrie 2008 20:56
stii e f simplu cand nu esti pus in situatie...la teorie toata lumea sta bine. Pusi in fapt ne pierdem.
Oricum toate relatiile la inceput merg f bine, pe parcurs cand lucrurile se schimba, a trecut deja o perioada, si te decizi ca nu poti parasi asa o persoana fara sa incerci macar sa faci ceva sa vaezi ce s-a intamplat. Dk rezolvi relatia continua..toate bune si frumoase....la un momendat apare iar o pr....si aici ar trebui sa ai taria de caracter sa stii sa pui punct...ca dk nu e vai si amar de ce urmeaza..amagire...
AdrIanalove22
Postat pe 17 Noiembrie 2008 08:36
pt ca ne place si duntem masochise. si nu ne ajunge o data!!! suntem femei si doar atat. la chestia asta apreciez barbatii nu se leaga la cap fara sa ii doara
joulique
Postat pe 30 Noiembrie 2008 06:05
m-ai bine singura decat in proasta companie!!!!!
din pacate trebuie sa treci printr-o astfel de situatie ca sa-ti dai seama ca nu merita sa faci sacrificii asa..pt oricine!!!

raspunsul la intrebarea:...de ce fac sacrificii pentru cei care nu merita?...."de fraiere" de multe ori preferam sa nu facem nimik..in ideea ca \"mai bine cu rau decat fara rau\" dar nu se merita..si ajungem prea tarziu sa regretam k nu am pus picioru in prag si ne-am lasat calcate in picioare....cik yubirea e oarba
Omu din greseli invata!!!!
trebuie sa ne yubim in primul rand pe noi....
domino88
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:10
in urma analizarii relatiilor mele si ale altora am ajuns la o concluzie.foecare poate accepta lucruri in numele iubirii si poate face multe sacrificii.eu personal nu am acceptat niciodata sa fiu lovita sau inselata/mintita.ce sa zic?cred ca femeile care accepta orice nu mai reusesc sa vada realitatea.sunt orbite si orbirea asta nu e sigur frumoasa.pentru ca dupa mai multi ani vor aparea regretele si te vei da cu capul de pereti ca te ai umilit in fata cuiva care o duce si a dus o bine mersi mereu cu sau fara tine.
elisa_me
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:58
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 16:55:46Nu ! Am ras la asa o ipoteza caci pe mine nu m-a parasit nimeni niciodata (nu inca !)si dac-ar face-o vreunul l-as uita intr-o secunda caci is orgolioasa din fire . Eu parasesc usor . N-are rost sa ma stresez(mai ales ca-s tanara) cu defectele altora ca nu-s mama lor sa-i schimb si is o perfectionista : mai bine nimic decat o relatie proasta .In opinia mea mai bine rupi zicand "next" ca-i plina lumea de barbati decat sa-ti bati capul cu unul incompatibil . Am inceput acest subiect socata de rubricile cu amantele . Dar ....toata lumea are ceea ce merita . Principiul meu : iubeste-te pe tine insuti si te vor iubi si ceilalti . Atitudinea celor din jur e oglinda atitudinii noastre fata de propria persoana


marinela daca e intr-adevar asa cum zici atunci te felicit.vezi mai scrie le si altora treaba asta.sunt multe femei...naive ...nu trebuie sa cauti prea departe.doar uita te pe topicul"despartiri":D
elisa_me
Postat pe 30 Noiembrie 2008 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM NEVOIE DE UN SFAT 54 De la: Alexandra_bma 27 Aprilie 2010 21:08
Relatii mai intime intre vecini exista ? 33 De la: andreea_n_x 25 Martie 2010 11:23
ce insemn pt el? 40 De la: circusprincess 1 Noiembrie 2010 14:37
buna 19 De la: ionelaela 26 Octombrie 2009 23:34
Il iubesc si el ma iubeste pe mine...dar nu vrea sa fim impreuna! 1 De la: kudika_1028482 3 August 2017 04:37