Setari Cookie-uri

Poate fi doar o prietenie intre un baiat si o fata?

Stiti cand poate exista prietenie intre un baiat si o fata?
Atunci cand sunt la gradinita, atunci cand inca nu s-au diferentiat sexele psihologice, cand inca unii stiu ca le plac masinutele iar celorlalte le plac papusile, iar cand acestea din urma sunt deranjate pot atinge decibeli care te fac sa-ti astupi urechile.
Aceasta este perioada numita EDEN. Cand exista pace si intelegere si prietenie.
Dupa aceea urmeaza decaderea. Orgolii, sentimente, altele decat prietenia.
Oare ce se intampla intre asa-zisi doi priteni maturi care sunt prinsi de o ploaie si sunt nevoiti sa se incalzeasca pentru a supravietui?
Concluzie: NU EXISTA PRIETENIE INTRE SEXELE OPUSE (Cu exceptia situatiei in care ele sau ea iti este sef/a si ai nevoie de anumite avntaje)
jenesaispas
Postat pe 18 Septembrie 2008 11:50
Haideti mai ca difera de la om la om.Eu am prieteni barbati.Fara aluzii la sex,sau sa fie el seful meu si sa obtin eu avantaje...Chiar exista.Fiecare are relatie cu o femeie,sunt prietena cu acele femei.Nu a fost niciodata vorba de orgolii sau sentimente neimpartasite intre mine si ei sau sa imi spuna ei stii imi place de tine dar ramenm numai prieteni.Nu s-a pus vorba de asa ceva.Ne ajutam reciproc,ne sunam sa ne intrebam de sanatate si sa ne povestim peripetiile.Nici vorba de sentiment.Oi fi eu caz particular?Nu cred,stiu multe asemena cazuri.

Postat pe 22 Septembrie 2008 14:03
:)) si eu am sustinut sus si tare ca exista pana cand...s-a intamplat ceva ce mi-a zdruncinat convingerile adica..la un moment dat el n-a vrut sa fiu doar amici, cei mai buni amici, atat de buni incat am impartit aceeasi casa si culmea era ca nici eu nu mai voiam sa ramanem la stadiul de amici ..eheee, ala tineretii valuri! In concluzie, nu poate exista doar prietenie ..
dragancatalina
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:46
eu nu credeam ca poate exista doar prietenie,si sustin in continuare.de exemplu am un amic ce sustinea si el sus si tare ca ne intalnim doar amical,iar dupa intalnire daca nu-i dau nici un semn ma trezesc cu mesaje cam suspecte,numai amicale nu.

nu prea cred ca poate exista doar prietenie,din partea amandorura,cineva daca nu amandoi,va dori mai mult de atat.ideal e sa doreasca amandoi
DeeaCatalina
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:04
NU NU NU ! sunt impotriva "prieteniilor" acuma depinde de varsta, e si normal cum a zis cineva pe forum ca la nivelul de gradinitza da atunci poate sa fie dar cu timpul nu mai exista.

Desi la inceput pare ca fi o prietenie intre un baiat si o fata dar daca aceasta continua sa zicem ani de ani atunci clar se va rupe DE CE ? pai simplu pentru ca in 90% din cazuri Baiatul se indragosteste de "prietena lui" La fete le convine sa aibe prieteni baietzi DE CE ? pt ca e interesant pentru ele sa vorbeasca cu un baiat diferite lucrui pe care poate nu le pot afla de la fete dar cand fata aceea va fi cu altcineva ce va face acel "prieten" oare cum se va simtzi ? va pleca cu inmia franta va zic din propria experientza. Ca nu si nu poate sa existe o prietenie sincera intre un baiat fara ca unu din ei sa se indragosteasca fatza de celalat.

Poate par dur dar cand imi zice o fata eu te vad ca si un amic replica mea va fi "bine la revedere nu mai avem ce vorbi...".

Daca e sa ajung sa am o relatie de prietenie sau amicitie cu o fata ca sa nu se confunda termenul atunci propabil voi fi GAY :)) dar sper sa nu se ajunga niciodata. Deci NU SE POATE IN CAZUL MEU PENTRU CA AM UN LOC IN INIMA MEA PE PT FATA PE CARE O VOI IUBI :).


Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:39
De la: Baiat, la data 2008-11-18 11:39:27NU NU NU ! sunt impotriva "prieteniilor" acuma depinde de varsta, e si normal cum a zis cineva pe forum ca la nivelul de gradinitza da atunci poate sa fie dar cu timpul nu mai exista.

Desi la inceput pare ca fi o prietenie intre un baiat si o fata dar daca aceasta continua sa zicem ani de ani atunci clar se va rupe DE CE ? pai simplu pentru ca in 90% din cazuri Baiatul se indragosteste de "prietena lui" La fete le convine sa aibe prieteni baietzi DE CE ? pt ca e interesant pentru ele sa vorbeasca cu un baiat diferite lucrui pe care poate nu le pot afla de la fete dar cand fata aceea va fi cu altcineva ce va face acel "prieten" oare cum se va simtzi ? va pleca cu inmia franta va zic din propria experientza. Ca nu si nu poate sa existe o prietenie sincera intre un baiat fara ca unu din ei sa se indragosteasca fatza de celalat.

Poate par dur dar cand imi zice o fata eu te vad ca si un amic replica mea va fi "bine la revedere nu mai avem ce vorbi...".

Daca e sa ajung sa am o relatie de prietenie sau amicitie cu o fata ca sa nu se confunda termenul atunci propabil voi fi GAY :)) dar sper sa nu se ajunga niciodata. Deci NU SE POATE IN CAZUL MEU PENTRU CA AM UN LOC IN INIMA MEA PE PT FATA PE CARE O VOI IUBI :).






vrei sa spui ca tu nu ai fete prietene ? nasol...

Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:43
vreau sa spun ca nu exista o prietenie intre o fata si un baiat dar daca tu nu intelgi ce sa iti fac...

Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:57
De la: Baiat, la data 2008-11-18 11:57:42vreau sa spun ca nu exista o prietenie intre o fata si un baiat dar daca tu nu intelgi ce sa iti fac...




uite ca exista..ce sa iti fac. Am prieteni baieti ! Ei au prietene, eu am prieten ! Unii nu au prietene, insa mentinem legatura de ani buni. De ce trebuie sa generalizezi ?

Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:14
pote si nu poate sa existe prietenie intre sexe opuse.asta depinde...eu spre exemplu am avut o relatie de prietenie ku un baiat timp de aproximativ 4 ani, dupa care a inceput acea atractie fizica intre noi si eram la un pas de a tremina relatia din cauza k din partea lui sentimentul nu era reciproc, am trecut peste asta dar am continuat sa avem relatii intime...chiar este posibil sa ti la o persoana foarte mult, cunoscand-o de 5 ani, avand relatii sexuale cu ea de ceva timp dar sa nu poti sa te implici sentimental?

Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:00
parerea mea sincere e ca nu se poate. Pana nu de mult cel mai bun prieten al meu era un baiat..lui ma confesam, el ma sfatiuia, dar pentru mine ele era doar cel mai bun prieten. Pe parcursul timpului datorita apropierii noastre..el mi-a marturisit k s-a indragostit de mine..eu nu am putut..i-am explicat ca nu pot, pur si simplu nu am putut sa-i ofer altceva decat prietenie. Nu a inteles asta...si acu din cei mai buni..am ajuns doar simple cunostinte...nici nu stiti ce rau imi pare....
AdrIanalove22
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:40
Nu ati prins ideea...care este, vorba lui marean, nu mai generalizati !!!

Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:42
De la: Georgia99, la data 2008-11-18 15:42:38Nu ati prins ideea...care este, vorba lui marean, nu mai generalizati !!!


Vezi Georgia99 ! ca nu se poate pur si simplu nu se poate poate tu nu ai patit asa ceva dar uite ce spun si restul, totzi am trecut prin asa ceva si majoritatea am ajuns la aceeasi pareri pur si simplu e imposibil. (poate e o lectie de la viatza prin care trebuie sa trecem totzi ca sa ne da-m seama.)

Numai daca baiatul e GAY :) si nu are nici un fel de atractie fizica fatza fata respectiva. Era vorba despre prietenie stransa si sincera intre o fata si baiat .... nu o legatura bazata pe un tzel comun sau profesinal astea da sunt posibile dar sincere si stranse sunt imposibile.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:21
De la: Georgia99, la data 2008-11-18 15:42:38Nu ati prins ideea...care este, vorba lui marean, nu mai generalizati !!!


Draga Georgia, stai linistita, ti-a fost inteles punctul de vedere.
Problema este ca nu-i posibil sa sa nu generalizezi pentru ca aici este vorba despre pareri exprimate de persoane diferite...
Onuta a pus o intrebare la modul general, asa ca...generalizam :-)


Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:25
De la: Baiat, la data 2008-11-18 16:21:55
De la: Georgia99, la data 2008-11-18 15:42:38Nu ati prins ideea...care este, vorba lui marean, nu mai generalizati !!!


Vezi Georgia99 ! ca nu se poate pur si simplu nu se poate poate tu nu ai patit asa ceva dar uite ce spun si restul, totzi am trecut prin asa ceva si majoritatea am ajuns la aceeasi pareri pur si simplu e imposibil. (poate e o lectie de la viatza prin care trebuie sa trecem totzi ca sa ne da-m seama.)

Numai daca baiatul e GAY :) si nu are nici un fel de atractie fizica fatza fata respectiva. Era vorba despre prietenie stransa si sincera intre o fata si baiat .... nu o legatura bazata pe un tzel comun sau profesinal astea da sunt posibile dar sincere si stranse sunt imposibile.




eu inteleg ce vrei tu sa zici. am un prieten f bun, care este prieten si cu iubitul meu. Vorbim f mult despre orice, imi cere sfaturi multe, vb despre viata personala etc...el are tot asa o problema spunand ca toate fetele il considera amic, cele pe care le place. Asa ca inteleg ce vrei sa zici, insa, te asigur ca acel baiat este f bun prieten al meu si nu simtim nimic unul fata de celalalt.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:26
Sper sa ai dreptate in ceeace zici dar daca se va dovedi ca nu ai dreptate si acel baiat se va indragosti de tine atunci ai sa vezi ce frumos va fi ....... da infine nu mai zic nimic fiecare o pateste pe pilea lui ....

Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:35
De la: Baiat, la data 2008-11-18 16:35:14Sper sa ai dreptate in ceeace zici dar daca se va dovedi ca nu ai dreptate si acel baiat se va indragosti de tine atunci ai sa vezi ce frumos va fi ....... da infine nu mai zic nimic fiecare o pateste pe pilea lui ....



doamne fereste sa se indragosteasca de mine...oricum,tine de fiecare persoana...dar stiu ca exista si exceptii, adica baieti prieteni cu fete, asa cum stiu ca exista si cazuri in care se credea a fi o relatie de prietenie si s-a ajuns la altceva

Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:40
De la: cosmynel, la data 2008-08-28 10:16:46Hello!
Sunt una dintre cele care-au crezut cu tarie in relatia de prietenie dintre un barbat si o femeie...ei bine dragelor, cele care mai credeti in asa ceva, ascultati-i pe baietii de pe forum:acest tip de relatie nu exista in realitate.
Imi pare rau s-o spun, dar cu siguranta atunci cand se pune pe tapet o astfel de prietenie, in subcostientul unuia este ceva mai mult.

Ce bine spune .... :
si ar cam trebui sa va puna pe ganduri,si sa nu asteptati sa vi se intample , ca veti fi dezamagite
















































simis
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:36
poate exista pana la un moment dat...baietii sunt mai buni prieteni k femeile deoarece sa fim sincere noi suntem mai rautacioase...dar e foarte fina limita intre prietenie si iubire dintre un barbat si o femeie...de multe ori nu o sesizezi!deci..eu zic k poti avea prieteni baieti dar nu pt mult timp...:D
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:05
Buna..haideti sa nu confundam putin..prieteniile cu baieti sunt diferite de acea prietenie cu un baiat " la catarama". Demonstrata atat de mine cat si de absolut toti din jurul meu, va spun clar, nu a existat, nu exista si nici nu va exista vreodata o astfel de prietenie. Mai devreme sau mai tarziu acea prietenie se va transforma intr-o frumoasa sau urata relatie . Va pup!
OriginalLoren
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:28
prietenie intre un baiat si o fata??bineinteles ca poate exista...
dar exista mai multe situati in care poate exista aceasta prietenie:
1. prietenie datorita unei atractii din partea amandurora care se poate transforma intr-o relatie oricand;
2. prietenie in care care barbatul are anumite sentimente pentru cealalta persoana dar se multumeste doar cu prezenta acesteia in calitate de prietena pentru k altceva nu isi permite, iar de multe ori partea feminina nu este constienta de sentimentele celuilalt si il apreciaza doar ca prieten, mai ales daca exista si lipsa de atractie pt respectivul.
3.prietenie in care cele una din cele doua parti, a avut candva sentimente pentru celalalt iar dupa un timp a ajuns sa o aprecieze pentru ceea ce este de fapt fara a mai suspina dupa nimik...devine prietenie neconditionata.

Observatie: Niciodata un barbat nu sta in preajma unei femei daca nu are un interes, indiferent care ar fi acela.De aici se pot naste atat prieteni cat si discordii.

Va spun din propria experienta asta pt ca toata viata mea eu am fost prietena mai mult cu baietii decat cu fetele.
P_Mirona
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:40
Subscriu... ce spune Mirona

Numai cine trece prin asa ceva, poate sa-si dea cu parerea!
ella_688_2008
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:55
Salut, la intrebarea poate fi doar prietenie intre sexe diferite, pe bune poate dar doar pina la un anumit moment. Am trecut prin asa ceva dar prietenii mei toti pina la urma se indragosteau in mine, caci vara ac m-am trezi ca ramineam fara prieteniide sex opus. Asa ca prietenie este dar tb sa fii foarte atent intr-o astfel de relatie... Dar pe linga toate mai mult imi place sa am un prieten foarte bun de sex opus...
cristisha
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:42
De la: onuta81, la data 2008-07-26 17:57:08Salutare,as vrea sa spuneti si voi ce credeti...poate fi doar o prietenie destul de "stransa" sau in timp ea se va transforma in altceva din partea unuia dintre ei?


sigur ca pot exista prietenii sincere intre baieti si fete, dar in momentul in care o prietenie devine "destul de stransa" intre un baiat si o fata, atunci aceasta inceteaza sa mai fie o prietenie...poate deveni o relatie sau poate degenera..si nu intotdeauna baiatul ajunge sa doreasca ceva mai mult.

Si eu am avut multi prieteni buni, pe care ii admiram, ii incurajam si cu care ma intelegeam foarte bine, pana la un moment dat cand, studenta fiind, l-am gasit pe unul dintre ei in fata la camin asteptand cu flori o fata...ce am simtit atunci inca ma infioara, desi pana in acel moment nu constientizasem nici macar eu ca as putea dori mai mult de la prietenia noastra...am stricat oricum totul. Ma cunostea prea bine pentru ca privirea mea sa ii ascunda ceva si eram prea apropiati ca sa nu fiu sincera pana la capat. Dar nu simteam la fel...si era atat de greu dupa, ne simteam atat de stingheri...pana la urma el s-a casatorit, culmea nu cu acea fata, eu am fost plecata din tara o vreme, acum ne-am revazut si parca totul a ramas in acelasi punct.

depinde mult de persoane si depinde si de situatie, de complexe de imprejurari...dar devine urat cand nu merge.
alessia_franco
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:49
Nu exista prietenie intre un barbat si o femeie si doar atat,intotdeauna unul va dorii mai mult deci NU EXISTA.

Postat pe 9 Decembrie 2008 22:34
De la: terezia, la data 2008-12-09 22:34:11Nu exista prietenie intre un barbat si o femeie si doar atat,intotdeauna unul va dorii mai mult deci NU EXISTA.



vrei sa fim prieteni?

Postat pe 9 Decembrie 2008 22:43
Parerea mea(si vad ca a multora) este ca nu poate fi vorba numai de o prietenie stransa intre un barbat si o femeie.Asta inseamna si mult timp petrecut impreuna,deci posibilitatea sa se cunoasca unul pe celalat destul de bine.Unul din ei capata sentimente pentru celalat....mie mi s-a intamplat sa ma indragostesc de iubitul celei mai bune prietene,el la fel...Prea multe confidente apropie oamenii....
kassandry
Postat pe 10 Decembrie 2008 01:16
DA BINENTELES..........PRIETENI SI ATAT......

Postat pe 10 Decembrie 2008 16:50
De la: terezia, la data 2008-12-10 16:50:05DA BINENTELES..........PRIETENI SI ATAT......



vedem nooi pe parcurs, ce iese!
no , acu' toopai prin casa strigand in gura mare: am prietenaaa, am prietenaaaaaaa!!
sper din tot sufletu' sa nu ma auda soata!

Postat pe 10 Decembrie 2008 17:00
:)) nu mai dormi la noapte...parca vad!
nici eu nu cred ca exista prietenie intre b si f!
mai degraba virtual :) fara sa se vada:)
morticia_adams
Postat pe 10 Decembrie 2008 19:27
Ba exista si stiu de multa vreme asta.Depinde cat de multa minte are prietenul ales...
Nu as risca o prietenie pentru o aventura sexuala sau relatie amoroasa.Mai greu e sa-ti faci un prieten decat sa gasesti un amant sau iubit, sau...

Postat pe 11 Decembrie 2008 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor, vreau un sfat ! 18 De la: 30 Octombrie 2013 08:11
Doar pentru prietenii mei! 148 De la: ionelaela 11 Noiembrie 2010 23:34
Neintelegeri cu socrul 23 De la: kudika_14778 26 Octombrie 2013 18:40
joburi si prietenie 7 De la: miss_darine 1 Decembrie 2009 17:25
Parere 22 De la: kudika_964406 18 Mai 2014 08:51