Setari Cookie-uri

Poate fi doar o prietenie intre un baiat si o fata?

veta 13 da, ai dreptate ! exista prietenie adevarata. Prietenia intre un barbat si o femeie poate duce la iubire, sau dupa o iubire poate ramane doar o stransa prietenie.............s-ar putea sa mai fie si alte variante? eu nu le-am intalnit .
cornelia_leia
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:13
Nu are nici o legatura prietenia cu iubirea, atat timp cat se stabilesc niste limite, de comun acord....E drept ca aceste limite sunt f greu de respectat, dar tocmai in asta conta importanta unei prietenii...

Postat pe 11 Decembrie 2008 13:52
nu cred ca se poate nici macar daca au trecut de o anumita varsta !

si mai ales daca esti casatorit ! de ce ai alege pe altcineva prieten?
pink_vertical
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:37
E drept, prietenia si iubirea in general nu se confunda, dar... daca prietenii ii putem alege dupa propriul plac, in dragoste lucrurile se complica. Dragostea se manifesta spontan si nu o data a trecut peste orice fel de limite.
Iar importanta unei prietenii, dupa parerea mea, consta intr-o multitudine de factori, dintre care mentionez doar sinceritatea si reciprocitatea, dar care nu tin neaparat de respectarea vreunei reguli. Cand si de ce ar trebui sa stabilim niste limite?...
alessia_franco
Postat pe 11 Decembrie 2008 20:08
Si tu ai dreptate in ceea ce priveste dragostea. Dar, de cele mai multe ori, se dovedeste a fi doar un "foc de paie" si nu cred ca merita sa pierzi un prieten pt atata lucru...
Un prieten e cel pe care-l poti deranja la orice ora, oricand, doar pt ca esti deprimat. Nu va pune intrebari, doar te va asculta, fara sa comenteze aiurea....E cel care da navala in viata ta atunci cand ai o problema si nu lasa singur pana nu esti ok...E cel care-ti arunca adevarul in fata atunci cand gresesti, fara sa-i pese ca acesta te va supara..Va risca si , oricum va ramane un bun prieten... E cel care-si deschide sufletul in fata ta din simplul motiv ca te considera un bun prieten.. Nu mai vorbesc despre ajutorul neconditionat.
Daca te straduiesti, te poti indragosti in fiecare zi de un alt barbat dar un prieten e f greu de gasit...Si cred ca asta merita nu doar niste limite..

Postat pe 12 Decembrie 2008 09:46
De la: veta13, la data 2008-12-12 09:46:53 Si tu ai dreptate in ceea ce priveste dragostea. Dar, de cele mai multe ori, se dovedeste a fi doar un "foc de paie" si nu cred ca merita sa pierzi un prieten pt atata lucru...
Un prieten e cel pe care-l poti deranja la orice ora, oricand, doar pt ca esti deprimat. Nu va pune intrebari, doar te va asculta, fara sa comenteze aiurea....E cel care da navala in viata ta atunci cand ai o problema si nu lasa singur pana nu esti ok...E cel care-ti arunca adevarul in fata atunci cand gresesti, fara sa-i pese ca acesta te va supara..Va risca si , oricum va ramane un bun prieten... E cel care-si deschide sufletul in fata ta din simplul motiv ca te considera un bun prieten.. Nu mai vorbesc despre ajutorul neconditionat.
Daca te straduiesti, te poti indragosti in fiecare zi de un alt barbat dar un prieten e f greu de gasit...Si cred ca asta merita nu doar niste limite..


Veta13...scz ca iti zic crudul adevar dar prieteniile se duc pe apa sambetei mai devreme sau mai putin....orice legatura de prietenie se rupe mai devreme sau mai tarziu din diverse motive. fie din cauza geloziei( si nu ma refer doar la partea masculina), ca ar exista alta persoana langa tine, fie din cauza eu stiu carei greseli .
in viata nu ramai decat cu cunostinte, familie, si dusmani. Prietenul/a nu va fi toata viata langa tine.
P_Mirona
Postat pe 12 Decembrie 2008 10:46
Aici trebuie sa te contrazic. Eu am ceva mai multi ani decat tine si pot spune ca am relatii de prietenie mai vechi de 15 ani, muuuult...
A fost greu, dar ne-am straduit si au ramas prieteni adevarati, care m-au ajutat cand am avut mai multa nevoie, dezinteresat, si uitand diferentele sexuale dintre noi.Am invatat sa apreciem omul din fiecare si ne-a ajutat in relatiile de pe parcursul vietii...
Iti doresc sa ai parte si de unul singur, doar si vei fi un om fericit.

Postat pe 12 Decembrie 2008 14:10
De la: veta13, la data 2008-12-12 14:10:12 Aici trebuie sa te contrazic. Eu am ceva mai multi ani decat tine si pot spune ca am relatii de prietenie mai vechi de 15 ani, muuuult...
A fost greu, dar ne-am straduit si au ramas prieteni adevarati, care m-au ajutat cand am avut mai multa nevoie, dezinteresat, si uitand diferentele sexuale dintre noi.Am invatat sa apreciem omul din fiecare si ne-a ajutat in relatiile de pe parcursul vietii...
Iti doresc sa ai parte si de unul singur, doar si vei fi un om fericit.


Felicitari ai reusit....sper sa o tii tot asa...eu una ma indoiesc de priereniile oferite de barbati...am avut atatia pe care i-am considerat prieteni si nu am ajuns decat sa i aud ca vor cu totul si cu totul altceva...am ajuns sa nu mai pot avea incredere in nimeni, nici macar in femei, cu atat mai mult in barbati.
in fine....ma bucur pt tine... dar nu prea pot sa cred ca esti prietena cu un barbat de 15 ani si nici macar nu va trecut vreodata prin cap altceva...ca atunci cand tu ai avut o problema si el a fost alaturi de tine nu l-ai apreciat ca barbat si nu ca prieten. si viceversa in cazul lui.
poate ma insel...sper sa nu fi dezamagita
P_Mirona
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:01
De la: geo32, la data 2008-12-10 17:00:15
De la: terezia, la data 2008-12-10 16:50:05DA BINENTELES..........PRIETENI SI ATAT......



vedem nooi pe parcurs, ce iese!
no , acu' toopai prin casa strigand in gura mare: am prietenaaa, am prietenaaaaaaa!!
sper din tot sufletu' sa nu ma auda soata!


pai nu topaii prin casa ca nu-i a buna............NU POATE EXISTA PRIETENIE SI DOAR ATAT..........nu se poate ..........si eu am un prieten......sa-i zic prieten? da.........dar nu e doar un simplu prieten e.... e.... e mai mult decat prieten.........e iubitul meu,e sotul meu,amantul meu,prietenul care ma asculta,ma intelege,ma cearta,ma iubeste.........e prietenul meu.

Postat pe 15 Decembrie 2008 11:25
sunt de acord cu commentu` de mai sus,nu poate fi niciodata o prietenie intre un barbat si o femei ca mai devreme sau mai tarziu se va ajunde poate si la iubire....la mine toti prieteni buni au ajuns intr`un final sa se indragosteasca de mine...si chiar imi pare rau ca e bine sa te consulti cu un prieten de gen masculin,ei au experienta mai buna fata de noi cateodata
anemarye
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:19
aata exceptand faptul ca e sotul tau...
anemarye
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:21

Pana acum cativa ani as fi afirmat sus si tare ca nu exista prietenie adevarata intre persoane de sex opus. Am aflat apoi ca, atata timp cat exista respect si niste bariere pe care nu incercam sa le traversam, exista o multime de lucruri frumoase de care ne putem bucura intr-o astfel de relatie : complicitate, incredere, suport, confort sufletesc si parerea sincera a cuiva venind din "tabara adversa" .

Am un prieten foarte bun cu care impart bune si rele. Desi suntem doua personalitati diametral opuse si vedem viata din doua unghiuri diferite, ne completam reciproc foarte bine. Cred ca prietenia nu consta in a gasi pe cineva care sa te sfatuiasca cel mai bine, cat cineva care este alaturi de tine la nevioe. Indiferent de sexul celor implicati, exista 1000 de motive care pot distruge o prietenie. Asa ca daca gasiti cateva care va leaga sufleteste de cineva, nu are rost sa va lasati influentati de prejudecati. Si daca acel cineva este un barbat, poate veti fi placut surprinse :)


ely
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:53
CATEGORIC, NU!!!!!!!!!1
cosette_32
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:20
Cred ca e cazul ca noi femeile macar pe forum sa recunoastem ca nu exista asa ceva. O femeie nu poate fi prietena foarte apropiata cu un barbat pe care nu il iubeste. Numai unui barbat pe care il iubeste, pe care il doreste in viata ei, femeia ii va destainui aspecte intime, ganduri, pareri reale. Altfel ii spune chestiile de suprafata si atunci este doar o cunostinta, un camarad, dar nu un prieten adevarat.
Femeile pot sa simta atractie la fel ca sexul opus, insa diferenta este ca ele se pot controla mult mai bine, atat de bine ca se mint singure si pot jura ca ele nu sunt atrase de cutarica sau cutarica.
iulia100
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:06
am mai spus si repet...am prieteni din copilarie...am crescut impreuna,fiecare dintre noi sintem acum casatoriti...avem copii si relatia de prietenie a ramas aceeasi!mergem impreuna cu familiile la mare,sarbatorim impreuna craciunul,revelionul....nu a fost niciodata atractie fizica si nu pentru ca persoanele respective nu arata bine....deci:exista prietenie intre un baiat si o fata...o spun din experienta proprie!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:14
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2009-01-15 11:14:53am mai spus si repet...am prieteni din copilarie...am crescut impreuna,fiecare dintre noi sintem acum casatoriti...avem copii si relatia de prietenie a ramas aceeasi!mergem impreuna cu familiile la mare,sarbatorim impreuna craciunul,revelionul....nu a fost niciodata atractie fizica si nu pentru ca persoanele respective nu arata bine....deci:exista prietenie intre un baiat si o fata...o spun din experienta proprie!



te aprob roby.........am o multime de prieteni barbati...........si niciodata nu s-a pus probl unei altfel de relatie decat cea de amicitie......
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:21
de ce nu poate fi o prietenie intre un baiat si o fata?? eu de ex. am un bun prieten suntem si colegi de facultate ne ajutam reciproc in sesiuni , ne povestim multe lucruri ne ascultam si ne intelegem reciproc, ne dam sfaturi ......e o prietenie foarte frumoasa .....am si prietene....multe......dar fetele sunt altfel si am patit-o......te barfesc te invidiaza si sunt prefacute cand e vb de sprijin ......si spun aceste lucruri foarte sincer chiar daca sunt si eu fata.....cu acest baiat pot vb despre orice si poate sunt unele lucruri pe care nu le pot vb cu nimeni altcineva ( cum ar fi iubitul meu ) dar asta o fac pt k stiu k orice i-as spune el nu m-ar putea judeca pt k bineinteles suntem doar prieteni !!!
andreea_andreea
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:26
Ma scuzati...poate ma bag ca musca,dar subiectul e interesant.

Nu cred ca o femeie poate fi doar prietena cu un barbat ..pentru mult timp.Am trait o astfel de intamplare .El insurat,mai mic decat mine ,lucram in doua firme diferite ..dar colaboram aproape zilnic.
Niciodata nu mi-a trecut prin cap sa am o relatie intima cu el.Si nici lui...
M-a ajutat o data..de doua ori...mi s-a parut foarte dragut si amabil si i-am multumit printr-un e-mail...Am facut schimb de adrese de messenger ,am inceput sa vorbim ...ne stiam viata ,starea civila...discutam orice ,ne povesteam ce faceam peste zi...Eram prieteni,nu?Ne ajutam reciproc ...etc.Destul de mult timp..
Pana cand am plecat in concediu si mi-am dat seama ca imi lipseste ceva.El..la fel.In alte conditii cred ca ne-am fi indragostit lulea.
Dar am discutat si am hotarat sa mai "rarim "povestitul pe mess...de vazut nu ne-am vazut decat foarte rar si atunci cu mai multi colegi..
ella_c
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:36
Cu siguranta da. Eu am ceva prietene. La una din ele recunosc ca m-am dat si nu a iesit nimic. Am ramas prieteni in continuare.
EmperorNerva
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:45
Iubirea mia are o prietena foarte buna chiar si in telefon a scriso surioara. Inainte ma intelegiam cu ia dar acum vorbesc cu ia doar ca e prietena cia mai buna a iubitului meu.De multe ori il intrebam de ce socoti ca tii ca o sora?el mia raspunes, pentru ca ma ajutat cu multe(sfaturi,bani,sprijin) si atit, nu mai mult. Dar cu timpul aviam dubii cit mai multe, eram la o zi de nastere si era si prietena cia mai buna a lui,si observasem cai atrage atentia dese ori,pe mine chiar uneori parca nici nu ma vedia si am hotarit sal intreb daca nu a facut sex cu ia, el sa inervat si mia spus ca nu, si a chemato si pe ia(prietena cia mai buna a lui)ia cind a auzit ce am spus sa suparat rau si sa dus. Acum vorbim foarte rar, si cu siguranta ca ma uraste si mie frica sa numi faca rau.

Postat pe 13 Aprilie 2009 02:25
Am prostul obicei sa citesc prima si ultima postare ..din lipsa de chef si rabdare ..sa ma scuze ante-scriitoarea mea ..dar n-am reusit sa trec de ''mia'', ''ci'' etc si am intrerupt lectura anevoioasa ...
On topic, cred ca am mai spus asta ...POATE exista doar prietenie intre un barbat si o femeie , prietenii ti-i alegi ''dupa chipul si asemanarea ta''...iti seamana, aveti pasiuni comune, impartasiti aceleasi idealuri, va tratati cu respect, va ajutati, e normal sa-l vezi frumos/a, destept/a, interesant/a, valoros/a, etc...si de-aici se pot aparea sentimente contradictorii...daca nu-ti place o femeie/barbat, nu te atrage ceva la el, ca e valoare fizica, spirituala sau emotzionala,ceva,....prietenia aia nu va functiona niciodata in vecii vecilor Amin !
Important este sa stabilesti niste limite pe care sa nu le depasesti dar totodata sa nu-ti reprimi anumite sentimente daca ele apar si sunt pregnante !
Asa cum iubirea se poate transforma in prietenie adevarata ...desi gura lumii contrazice acest lucru si tind sa le dau dreptate ...dar aici intram in altele...asa si prietenia/amicitzia poate ''evolua'' ..daca bineinteles sunt de acord ambii implicati

Sa fiti iubiti, asa cum va doriti voi, cand va doriti voi si de cine doriti voi .........aaaa si unde doritzi voi !
__LL__
Postat pe 13 Aprilie 2009 03:34
Am cunoscut un barbat si la inceput am fost prieteni ....o scurta perioada cei drept , totul s-a transformat intr-o relatie plina de pasiune , iubire si toate cele , doar ca stiam ca nu e ok , era o iubire interzisa ( nu conteaza motivele ) l-a un moment dat am hotarat ca trebui sa ne oprim si.......sa ramanem prieteni , nu mai putem continua relatiea dar nici nu vrem sa renuntam la tot , dar oare putem fi doar prieteni ????????, ne dorim sa putem , dar deocamdata totul e ciudat , prietenia se confeunda mereu cu sentimentele , trairile si amintirile .....e greu , voi ce credeti , mi-ar prinde bine un sfat , oare sa luptam pt iubirea noastra interzisa , sa incercam o prietenie sau sa renuntam de tot , sa uitam ca ne-am cunoscut vreodata?
kudika003930
Postat pe 5 Iunie 2009 21:49
Depinde de la persoana la persoana
Ce pot sa iti spun eu e ca e foarte periculosa prietenia daca unu s-a indragostit de cealata persoana la tine din ce am citit amndoi sunteti indragostiti deci sfatul meu e categoric NU daca zici ca nu se poate mai mult. Daca continuati eu nu vad viitorul bun. E greu sa iti reprimi sentimentele si cand nu se mai poate atunci ce va fi ? ca si exemplu din ce cred eu pot fi cele mai grave
- Nebunie
- Sinucidere
- Crima

Eu zic uital distruge orice amintire indiferet de fel si uitarea va veni de la sine , fati alte preucupari cu cat continuati cu amicitia, prietenie pe zi ce trece va fi din ce in ce mai dificil.


Eventual cautati un al barbat / baiat care i-se aseamana poate fi si asta o solutie.

Postat pe 7 Iunie 2009 02:11
o prietenie intre un baiat si o fata se poate...in cazul nostru...am inceput ca si colegi de liceu ...acum suntem in anul 2 de facultate....ne despart multi km....dar ne avem k fratii si ne intelegem de minune , bine...nu a fost totul asa perfect mereu..am mai avut si divergente ...ceea ce a intarit si mai mult relatia noastra de prietenie...am trecut printr-o multime de experiente cu amicul meu si ma bucur ca inca mai merge treaba f bine ...deci...mai sunt si exceptii
ankraluk_p
Postat pe 7 Iunie 2009 10:53
De acord!
Almost the same here:)
mihaela_yi
Postat pe 7 Iunie 2009 11:00
Hmmm. Cred ca din pacate trebuie sa fiu de acord ca nu se poate doar prietenie intr un baiat si o fata. Eu am incercat de multe, multe ori si uite ca n-am reusit. Mai devreme sau mai tarziu el tot a sarit calul. Cu ultimul am trasat limitele la un oment dat si apoi totul a fost ok, pana cand si-a facut o iubita (n-avea pana atunci) care nu a suportat ideea asta. Iar el a ales sa se indeparteze de mine, asa ca acum vorbim extrem de rar, gen.....o data la 3 luni. Nici vorba sa-l mai pot suna oricand am nevoie sa vorbesc cu el sau am nevoie sa ma ajute cu ceva. M-a durut mult asta, pentru ca eu am fost alaturi de el in situatii grele si l-am sprijinit mereu. Dar....asta-i viata, in final incerc sa ma bucur ca si-a gasit o iubita si e fericit.
Asa ca.....atat a durat prietenia noastra: pana a aparut o ea (a lui) la mijloc.
Genty_ana
Postat pe 7 Iunie 2009 12:49
De la: Baiat, la data 2009-06-07 02:11:00Depinde de la persoana la persoana
Ce pot sa iti spun eu e ca e foarte periculosa prietenia daca unu s-a indragostit de cealata persoana la tine din ce am citit amndoi sunteti indragostiti deci sfatul meu e categoric NU daca zici ca nu se poate mai mult. Daca continuati eu nu vad viitorul bun. E greu sa iti reprimi sentimentele si cand nu se mai poate atunci ce va fi ? ca si exemplu din ce cred eu pot fi cele mai grave
- Nebunie
- Sinucidere
- Crima

Eu zic uital distruge orice amintire indiferet de fel si uitarea va veni de la sine , fati alte preucupari cu cat continuati cu amicitia, prietenie pe zi ce trece va fi din ce in ce mai dificil.


Eventual cautati un al barbat / baiat care i-se aseamana poate fi si asta o solutie.
kudika003930
Postat pe 7 Iunie 2009 16:12
De la: Baiat, la data 2009-06-07 02:11:00Depinde de la persoana la persoana
Ce pot sa iti spun eu e ca e foarte periculosa prietenia daca unu s-a indragostit de cealata persoana la tine din ce am citit amndoi sunteti indragostiti deci sfatul meu e categoric NU daca zici ca nu se poate mai mult. Daca continuati eu nu vad viitorul bun. E greu sa iti reprimi sentimentele si cand nu se mai poate atunci ce va fi ? ca si exemplu din ce cred eu pot fi cele mai grave
- Nebunie
- Sinucidere
- Crima

Eu zic uital distruge orice amintire indiferet de fel si uitarea va veni de la sine , fati alte preucupari cu cat continuati cu amicitia, prietenie pe zi ce trece va fi din ce in ce mai dificil.


Eventual cautati un al barbat / baiat care i-se aseamana poate fi si asta o solutie.



Iti multumesc din suflet pentru sfat , ai dreptate doar ca e atat de greu ........sa iti reprimi toate sentimentele , trairile , amintirile , mai ales cand amandoi stim ce simtim dar in acelasi timp , ne-am dat seama ca ne-am implicat prea mult constienti de situatia noastra , o relatie ca a noastra chiar daca am trait clipe minunate stiam ca va aduce suferinta pana la urma , dar am sperat intr-un miracol ,ne era asa de bine in lumea noastra , cu iubirea noastra ....si acum parca nu reusim sa renuntam asa la tot dintr-o data , spunem gata si in cateva ore ne trezim vb la tel ....am hotarat sa renuntam la a mai rosti cuvinte de genul ......"te iubesc " dar in suflet le simtim , si rup din noi , vb in numele la amandoi pt ca stiu ca si la el e la fel , oare o iubire e un chin tot timpul?
kudika003930
Postat pe 7 Iunie 2009 16:22
poate fi, iar eu sunt exemplu cel mai bun :D sunt prietena cu un el de la gradinita, avem pana acum 12 ani de cand suntem best friends si nu imi pot imagina viata fara el :D si niciodata nu ne-am gandit sa avem o altfel de relatie, pur si simplu nu ne putem imagina asa ceva... dar depinde foarte mult de persoana.. pentru ca a mai existat un asa-zis "frate"... dar care a incurcat putin lucrurile.. si asa.. am ajuns la 3 ani de relatie... dar pot sa zic ca nu mi-a fost niciodata cel mai bun prieten :)
crazy_e
Postat pe 7 Iunie 2009 19:02
asa este ,la inceput e o frumoasa prietenie ,apoi sunt clipe in care iti doresti mai mult pentru ca in acea relatie investedti sentimente,incredere si chiar dependenta
kudika033691
Postat pe 7 Iunie 2009 19:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Live the life that you love & Love the life that you live" 4 De la: bestiutza_relouded 26 Aprilie 2009 23:20
Ma parasit pentru alta! 13 De la: kudika318477 1 Septembrie 2010 00:44
click 1 De la: mmar_cella 6 Iulie 2009 10:25
o despartire dureroasa.... 23 De la: crysa_tm 13 Octombrie 2010 16:40
Cum pot scapa de guma? 7 De la: cristiana_cris 6 Octombrie 2009 12:33