Setari Cookie-uri

Ea romanca....eu tigan.....

ce parere aveti????



Postat pe 31 Iulie 2008 12:19
uffffff!! una foarte proasta! poate ca sint rasista dar nu cred ca ar rezista o astfel de relatie.este o diferenta foarte mare si de educatie si de cultura..nu stiu daca ar rezista o femeie romanca langa un tigan. sint astfel de relatii si sincera sa fiu nu stiu cum rezista. cred ca depinde si de el.. eu ii vad la fel ca pe musulmani pt. ca educatia lor mi se pare asemenatoare (a femeii in special).

Postat pe 31 Iulie 2008 12:41
mda..onnyta..m-ai lamurit...multumesc de raspuns...


next...

Postat pe 31 Iulie 2008 12:55
si aia cu ...eu roman si ea tiganca?
mai...nu stiu...eu am prieteni si tigani care tre sa recunosc ca sunt mult mai cultivati ca mine (si nu ma declar o fata proasta...),dar in ceea ce priveste relatiile...aici ii dau dreptate onytei...stiti chestia aia cu:da mertzan si da piranda nu se-atinge numenea ca bag shparanghelu'-n voi!
tya103
Postat pe 31 Iulie 2008 13:59
da. doua lumi diferite ca de la cer la pamant.

Postat pe 31 Iulie 2008 14:08
ce ziceti de asta: el roman insurat cu o romanca cu care are trei fete superbe si... divorteaza de ea si se insoara cu o tiganca cu care mai face doi copii
corina_uta
Postat pe 31 Iulie 2008 16:42
eu as face mai multi de doi.....deci.... NEXT....



Postat pe 31 Iulie 2008 16:45
cand dragostea e mare, nu conteaza nici sexu', d-apai culoarea pielii!

Postat pe 31 Iulie 2008 16:56
total de acord!!!!!!!!! nu vad care e problema daca va iubitzi!
Raky
Postat pe 31 Iulie 2008 16:57
Nu pot raspunde la asta pentru ca sunt un pic rasist, asa ca mai bine ma abtin, nu as putea fi obiectiv.
Tot e bine ca-mi dau seama de asta, nu-i asa?
supermiki
Postat pe 31 Iulie 2008 17:20
nu. esti rasist fie ca-ti dai sau nu seama!

Postat pe 31 Iulie 2008 17:23
De la: tya103, la data 2008-07-31 13:59:16si aia cu ...eu roman si ea tiganca?
mai...nu stiu...eu am prieteni si tigani care tre sa recunosc ca sunt mult mai cultivati ca mine (si nu ma declar o fata proasta...),dar in ceea ce priveste relatiile...aici ii dau dreptate onytei...stiti chestia aia cu:da mertzan si da piranda nu se-atinge numenea ca bag shparanghelu'-n voi!



- nu contest ... tot ce se poate sa fie asa cum zici tu, adica educati si cultivati mai ceva ca restul lumii ... dar in ce procent?
supermiki
Postat pe 31 Iulie 2008 17:26
io credeam ca aici se vorbeste de iubire, de relatii, nu de natia maharajahilor in general!

Postat pe 31 Iulie 2008 17:31
eheee.... si iubirea depinde de multi factori. daca sint diferente foarte mari intre parteneri nu cred ca are vreo sansa.

Postat pe 31 Iulie 2008 18:13
fa (scuze, asa e introducerea) ne duce STATICA la PARIS, io cred ca este o relatie esuata, poate daca sunt romanizati, ar mai avea sanse, dar asa nu , cam asa

Postat pe 31 Iulie 2008 18:26
De la: geo32, la data 2008-07-31 17:23:39nu. esti rasist fie ca-ti dai sau nu seama!


tya103
Postat pe 1 August 2008 16:09
De la: supermiki, la data 2008-07-31 17:26:48
De la: tya103, la data 2008-07-31 13:59:16si aia cu ...eu roman si ea tiganca?
mai...nu stiu...eu am prieteni si tigani care tre sa recunosc ca sunt mult mai cultivati ca mine (si nu ma declar o fata proasta...),dar in ceea ce priveste relatiile...aici ii dau dreptate onytei...stiti chestia aia cu:da mertzan si da piranda nu se-atinge numenea ca bag shparanghelu'-n voi!



- nu contest ... tot ce se poate sa fie asa cum zici tu, adica educati si cultivati mai ceva ca restul lumii ... dar in ce procent?


procentajul il las in seama ta ca vad ca te pricepi la chestii d-astea.
tya103
Postat pe 1 August 2008 16:11
Chiar imi paretziputzin rasisti! Dar oricum suntem aici sa ne spunem parerile !
Mafia ... imi spui te rog daca este reala aceasta relatzie sau ai deschis doar un subiect de discutzie. Chiar esti tzigan? Si ai o relatzie serioasa cu ea ? Pentru ca pot interveni multzi factori in problema . Potzi da amanunte? In orice caz eu sunt total de acord cu dragostea dintre voi!
Raky
Postat pe 1 August 2008 22:00
daca esti total de acord , de ce te mai intereseaza si alte amanunte!!?

Postat pe 1 August 2008 22:08
De la: Raky, la data 2008-08-01 22:00:58Chiar imi paretziputzin rasisti! Dar oricum suntem aici sa ne spunem parerile !
Mafia ... imi spui te rog daca este reala aceasta relatzie sau ai deschis doar un subiect de discutzie. Chiar esti tzigan? Si ai o relatzie serioasa cu ea ? Pentru ca pot interveni multzi factori in problema . Potzi da amanunte? In orice caz eu sunt total de acord cu dragostea dintre voi!


multumesc de raspunsuri...iar pentru Raky... chiar apreciez raspunsul..nu esti impotriva unei relatii ca asta...nu eu sunt tigan...fratele meu...si vroiam sa aud ceva pareri despre o relatie intre diferite nationalitati sau "natii" ... am deschis subiectul deoarece am vazut ca in mai multe topic-uri se mai vorbeste de tigani si chiar am zis sa deschid si sa vad parerile voastre...( si nu uitati ca si tiganii sunt oameni si poate ca au mai multa minte si cultura dect unele persoane...NO COMMENT )

va multumesc....


Postat pe 1 August 2008 22:15
majoritatea faceti referire la ,,marile,, diferente de cultura, obiceiuri si conceptii intre un roman si un tigan.. Cica relatia nu ar rezista.. Eu una nu cred ca se pot indragosti 2 care sunt total diferiti din toate punctele de vedere( nu suntem in telenovele).. De ce nu va ganditi ca poate cei 2 sunt foarte asemanatori? In acest caz ce anume i-ar putea opri? Absolut nimic. Eu zic ca relatiile de iubire sunt binevenite.. ,,specia,, nu mai are importanta.. chiar incurajez incrucisarile de ,,rase,, ;)

Postat pe 1 August 2008 22:16
acum mai bine de 10 ani am cunoscut o femeie care a fost casatorita cu un tigan caldarar. S-au casatorit din dragoste, impotriva tuturor opozitiilor celor din jur. E adevarat ca s-au despartit, din cauza presiunilor facute de rudele caldararului, deoarece acestea au considerat ca el a incalcat traditia si l-au exclus din comunitate. A fost reprimit numai dupa divort si casatoria cu una din neamul lui.
amme22
Postat pe 1 August 2008 22:19
Geo, ma intrebi de ce vreau amanunte! Sincer??? Surpriza : sunt intdragostita de un TZIGAN! E cel mai .... bun , bland , destept , rabdator, frumos barbat pe care l-am cunoscut vreodata !
Asa ca nu e bine sa catalogatzi oamenii dupa natzia careia ii apartzin! Nu totzi moldovenii sunt lenesi,nu totzi oltenii sunt mincinosi , nu totzi ardelenii sunt blegi , nu totzi tziganii sunt hotzi ,etc . asa cum apar in bancuri !
Nu potzi sa pui stampila pe un om : prost sau hot sau destept numai pt. ca apartine unei anumite etnii! Chiar e bine sa te aptzii daca nu-l cunosti personal!
Raky
Postat pe 2 August 2008 18:30
scumpa mea Raky
intr-adevar il iubesti si asta conteaza cel mai mult....insa vezi tu....pfff,cum sa iti spun?>>.mmm.....in timp,cand o sa te uiti in jurul tausi al lui,cand o sa vezi multitudinea de pirande cu plozii lor galagiosi...ma rog,nu vreau sa fiu rea,chiar nu sunt......eu una nu m-as avanta ,nu m-as incumeta de fapt.....
iertare celor care nu sunt de acord cu moa
matracucu
Postat pe 5 August 2008 16:01
De la: Raky, la data 2008-08-02 18:30:55Geo, ma intrebi de ce vreau amanunte! Sincer??? Surpriza : sunt intdragostita de un TZIGAN! E cel mai .... bun , bland , destept , rabdator, frumos barbat pe care l-am cunoscut vreodata !
Asa ca nu e bine sa catalogatzi oamenii dupa natzia careia ii apartzin! Nu totzi moldovenii sunt lenesi,nu totzi oltenii sunt mincinosi , nu totzi ardelenii sunt blegi , nu totzi tziganii sunt hotzi ,etc . asa cum apar in bancuri !
Nu potzi sa pui stampila pe un om : prost sau hot sau destept numai pt. ca apartine unei anumite etnii! Chiar e bine sa te aptzii daca nu-l cunosti personal!


am impresia ca fiecare interpreteaza dupa cum il taie muschii si nu se uita imprejur.
intrebarea mea se baza pe ceea ce ai scris tu despre mafia, initiatoarea topicului. esti total de acord cu o asemenea relatie. asa ca,
la ce-ti mai trebuiesc amanunte despre relatia ei!?
offfff!

Postat pe 5 August 2008 17:44
buna , cand aveam 18 ani am avut un prieten tigan,o dragoste platonica,parintii m-au amenintat ca ma dau afara din casa daca nu intrerup aceasta prietenie,ei bine ,au trecut 20 ani de atunci si inca am regrete ca nu i-am acordat mai multa importanta,timpul a demonstrat ca el este un om realizat,casatorit tot cu o romanca,are o familie foarte frumoasa si de ce sa nu recunosc ca am regrete si consider ca am facut o mare gresala ca l-am judecat dupa aparente.Asa ca da-ti frau inimii si nu tine cont de gura lumii ,tu sa fii fericit.
wdy
Postat pe 6 August 2008 20:20
sincera sa fiu...am fost si eu implicata intr-o astfel de relatie...numai k domnul tigan era insurat...de la 16 ani,casatorie fortata facuta de taica-sau bineinteles din interes.nu a iubit-o niciodata si faptele miau demonstrat asta.familia lui este foarte bogata,iar el nu arata si nu se comporta delock k un tigan(in afara de faptul k vorbeste k unul).ne-am indragostit,am vrut sa ne casatorim in secret la biserica si in cele din urma sa fugim.dar in cele din urma am ales sa ma despart de el si sa cobor cu picioarele pe pamant...relatia noastra nu avea nici un viitor..pt k familia lui nu ar fi permis niciodata asta.concluzia:se poate o iubire intre o romanca si un tigan dar necesita multe foarte multe sacrificii dupa parerea mea
leUaik
Postat pe 8 August 2008 11:51
Si prietenul meu e tot tigan(romanizat)si in familia lui nu exista pirande cu fuste si figuri cu sa moara, sa faca, sa dreaga..... Sa stiti k nu se aseamana 2 picaturi de apa, asa k oamenii intre ei cu atat mai putin. Relatia noastra dureaza de 2 ani si jumatate. Parintii mei nu sunt de acord pt k efectiv sunt rasisti k majoritatea persoanelor de altfel-fara suparare o spun; fiecare om e libera sa aiba o parere personala. Problema cea nostima cu ai mei este k il plac si il apreaciza k amic sa spunem dar nu k iubit al meu. Ce parere aveti de asta? Poate k sunt subiectiva dar problema cred k s-ar rezolva dak oamenii ar fi mai putin rasisti si ar incerca sa priveask tiganii k niste oanmenii si atat. Nu inteleg de unde atata ura, atata repulsie, atata respingere knd in fata lui Dumnezeu suntem toti egali. Si poate k ar trebui cate o data cei kre sunt rasisti sa se puna in locul lor si sa vada cum e sa fi privit urat, sa fi dat la o parte, sa fi respins, sa nu ai dreptul la iubire si fericire doar pt k pielea ta are alta culoare. Prietenul e distrus de faptul k ai mei nu sunt de acord. Se tot intreba ce a facut si ce are sau ce nu are de ai mei ar prefera sa moara inainte sa ma vada cu el. Sper sa nu par inversunata si sper sa nu deranjeze pe nimeni mesajul meu deoarece intentia mea nu a fost de a jigni pe cineva ci doar de a-mi spune parerea. Sa aveti o zi buna!
sweet_child
Postat pe 8 August 2008 11:54
Cu timpul invatam cu totii- ori sa fim mai toleranti- or mai putin toleranti;
Eu am fost prieten ( cel putin asa crezusem pe atunci) cu o familie de tigani -romanizati; Muzicieni- - aproape toti din familie ( prietenul meu, tatal sau, cei doi frati) - provenind din marea familei a lui Nicusor Budisteanu ( pentru cine a auzit);
Nefericit eveniment: dupa fo` 2 ani de prietenie- exact ca in expresia "tiganu`-i tot tigan"- am patit-o; Nu intru in detalii, cert e ca am avut pierderi financiare destul de mari- pentru vremea aia- drept care- INDIFERENT cine mi-ar spune ca tiganu-i oricum altfel decat tigan- nu va avea catig de cauza in fata mea;
Apoi- "marginalizarea", "diferntele de cultura", e.t.c.- astea-s motive si studii socio; In principiu "cultura" de acasa si anturajele sunt mai puternice decat orice;
In timp am constatat ca- oricat m-as fi straduit sa le acord circumstante- am constatat ca nu faceam decat sa-mi provoc singur rau; Deeeci: N-as fi de acord cu o astfel de relatie; Fiecare sa-si vada de "neamurile" sale; ( hmm...poate ca intr-o viata anterioara am fost militant W.A.S.P. :-))
G_I_JOE
Postat pe 12 August 2008 15:52
Eu am o parere f pozitiva!...pt ca am avut aceeasi experienta eu fiind romanca .....am ramas prieteni f buni, e un baiat de nota 10, f destept si f sufletist mai ales, m-a scapat si de o problema grava, un tip pe care te poti baza si care te poate ajuta in multe situatii...Il ador! dar acum fiecare are pe altcineva!

Postat pe 14 August 2008 20:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unsubscribe 2 De la: OanaTrifu 9 Iunie 2008 09:38
:p 5 De la: Barbie30 29 Septembrie 2010 10:57
Care e dragut?:X 28 De la: yumy 3 August 2010 19:01
Licenta 1 De la: ruptdinrai 24 Ianuarie 2011 01:05
Prezentare pt balul bobocilor ... 1 De la: roxxy_roxanytza 7 Octombrie 2011 23:11