Setari Cookie-uri

soacra

eu zic sa discuti cu el despre asta si sa ii spui ca odata ce s-a casatorit, trebuie sa traiasca cu sotia, nu cu parintii....daca nu vrea, nu avea decat sa ramana burlac...e clar ca mama lui e o persoana care il domina, ii place sa conduca.bine ca nu stati in aceeasi casa!!!!incearca sa ii spui ca nu ai gresit cu nimic si ca nu are de ce sa se certe cu tine cand vine de la ea...spune-i ce urmareste ea...si ca nu e accepta pt ca vrea sa domine...si dak el nu e destul de puternic si o asculta numai pe mama, atunci....sa isi vada de treaba si sa nu se mai casatoreasca.
mkdisk
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:04
din proprie experienta stiu ca din pacate cazurile astea doar se agraveaza,certurile tot. daca veti avea copii ei vor avea cel mai mult de suferit din asta. barbatii de genu,in special soacrele de genu nu se shimba, oricat de mult as vrea sa iti spun ca se va schimba in timp nu se schimba
urasc mamele dwe genu care crapa ca fiul lor s-a casatorit si are o noua familie si nu mai e ea pe primul loc, si incerca de multe ori chiar sa ii faca pe cei 2 sa divorteze
scz dar asta e un sb prea personal, daca vrei iti pot spune mai multe, lasa-mi un mail,id de mess ceva
waterlulu
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:18
cred ca pe soacra o deranjeaza ca nu locuiti impreuna, ca sa il controleze pe sotul tau tot timpul, e geloasa pe tine, nu iti dai seama? e geloasa ca el te iubeste pe tine.trebuie sa o pui la punct neaparat
mkdisk
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:22
stiu ce vrei sa zici...si eu trec prin asa ceva
mkdisk
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:35
BUNA, si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoere. Inca nu ne-am casatorit dar urmeaza iar cu mama lui nu ma inteleg deloc bine. eu am adoptata urmatoarea tactica: am discutat cu el acest aspect si am ajuns la urmatoarea concluzie nu imi vorbeste despre ea si nici ei despre mine. el trebuie sa inteleaga ca esti sotia lui si ca viata si-o va continua alaturi de tine nu de mama lui. e normal sa pastreze legatura cu ea dar........... cu limite. cat despre ea nu pot sa spun decat ca este batuta in cap la ce se astepta dupa casatorie, sa te trensformi in servitoarea ei sau ce?
este normal ca el sa isi traiasca propria viata si nu pe a ei, ea si-a trait-o si nu cred ca a permis cuiva sa o comande. daca in urma discutiei el nu isi va schimba atitudinea atunci ar trebuie sa iti pui un semn de intrebare. de ce s-a casatorit cu tine daca nu esti cea mai importanta pt el. ai grija de tine si nu le permite sa te transforme in ceea ce nu esti. ei sunt problema nu tu.
Iulia20072
Postat pe 5 Septembrie 2008 14:45
Cred ca sunt niste incuiate,inapoiate,!Luati`va iubitul si plecati din preajma lor..evitati orice..Pe mine nu o sa ma vada la cratita sau in patru labe zilnic stergand parchetul sau gresia..TREZIREA DOAMNELOR!!!VREMURILE S~AU SCHIMBAT!si femeile muncesc...si femeile sunt ambitioase!
For_life
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:29
De la: mkdisk, la data 2008-09-05 13:22:24cred ca pe soacra o deranjeaza ca nu locuiti impreuna, ca sa il controleze pe sotul tau tot timpul, e geloasa pe tine, nu iti dai seama? e geloasa ca el te iubeste pe tine.trebuie sa o pui la punct neaparat


io zic ca poate trebuie si data cu capu de cada

poate din greseala

ce rau sunt..........

Postat pe 5 Septembrie 2008 19:39
si mie mi-au trebuit vreo 15 ani sa devin nora perfecta !!!.....doamne ,bine ca nu am stat impreuna.....si ca sotul meu a fost intai sotul meu si apoi fiul dansei .....dar acum e o soacra cuminte......ca stie ca eu trebuie sa-i fac colivile !!!!.....

Postat pe 5 Septembrie 2008 19:51
soacrele astea sunt niste scorpii.eu sunt casatorita de 2 ani.desi aveam garsoniera proprie cumparata din banutzii nostri,soacra ne-a facut o oferta tentanta-sa ne mutam un apartamentul ei (ea avand 2).nu mi s-a parut o idee buna tinand cont de cat de mult rau ne facuse inainte.o nenorocita de femeie,insa ne-am gandit la confort.i-am pus insa niste conditii printre care sa nu vina toata ziua in vizite.parea sa fie totul bine,dar soacrei mele nu ii convenea ca fi-su nu ii da ei bani,avea pretentia sa o tinem noi pe mancare(adik eu gateam,ea nu si sa ii duca sotul meu cu cratita mancare).la o luna dupa ce ne-am mutat in apartament ,am aflat ca sunt insarcinata.in timpul sarcinii,soacra ma suna noaptea la ora 22-23 si imi spunea ce a mancat ea bun si imi facea o pofta,caci eu sunt pofticioasa din fire.muream de oftica.intr-o zi am pus-o la punct.nu mai puteam rabda.apoi cand am nascut ,sotul meu era plecat pentru cateva saptamani si intamoplarea a facut sa nasc singura.am avut o prietena care a stat alaturi de mine pana a venit familia mea.dupa ce am nascut ,cand bebelusul avea 8 zile soacra ne-a dat afara din casa.nu cred ca va puteti imagina cat de mult am suferit caci a trebuit sa ies cu bebelus asa mic iarna afara din casa.saracutzul facuse si conjunctivita.ne-am mutat din nou in garsoniera noastra pentru o perioada scurta de timp pana ne-am cumparat un apartament.acum bebele are 6 luni ,cu soacra nu mai vorbim in viata noastra,o uram si eu si sotzul ,si suntem tare fericitzi!asa ca ,eu cred ca ,conteaza foarte mult ceea ce crede barbatul despre mama lui,imaginea pe care o are despre ea.al meu a fost mereu convins ca joaca teatru,ca e o femeie josnica si ca isi bate joc de noi.dar el a ales sa aiba liniste si fericire in familia lui,adica sotzia si copilul.am uita sa specific ca sunt mama de baiat ,asa ca voi avea grija sa am un comportament exemplar cu viitoarea nora.
georgiana_grosu
Postat pe 6 Septembrie 2008 09:38
au am ajuns sa urasc cuvantul "soacra",nu mai suport sa aud cand imi zice ca tre sa`l sune,cand ma suna pe mine sa ma intrebe de el.Am auvut o discutie pe messenger,mi`a zis ca realizeaza ca sorsa si masa se folosesc de el,el plateste doua chirii,acolo si a lor,si pt ele noi stam despartiti,doar pt faptu ca sorsa e o comoda si o infumurata si nu vrea sa stea intr`o garsoniera,si masa la fel,desi ea sta cu barbatu ei..eu nu vreau sa munceasca pt mine,doar ca urasc ca avem planuri,nu e bine sa ai planuri,dar nu mai pot scapa de ele.trece timpu ingrozitor pana plec la el,si stau intr`un stres continuu,cu nod in stomac!nu vreau sfaturi neaparat,doar ma descarc un pic..ca sa incep sa vorbesc singura...va pup..si cred ca dadu cu capu de cada ramane una din variante pt ele...(glumesc,cred)pup
For_life
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:26
soacrele nu trebuiesc bagate in seama...
nici a mea nici a lui...
daca te baga ea in seama prea tare si cu chestii nelalocul lor atunci o suni si ii spui ca-i trimiti odrasla la pachet...
ca viata buna si asa nu mai poti avea daca te certi din cauza ei...si nu uitati sa invatati din lucrurile rele sau chiar bune ce vi-le fac soacrele acum...
INTR-O ZI SI TU VEI FI SOACRA...
luulya
Postat pe 22 Octombrie 2008 19:42
in cazul asta cred ca ar trebui ca sotul tau sa ia o masura e mama lui si el ar trebui sa o rupa cu ele daca tot nu se potolesc si ai sa vezi ca o sa se schimbe si ele o sa inteleaga ori va da pace ori sotul impreuna cu tine incheiati orice legatura , trebuie sa fiti uniti si in astfel de situatie , osa reusiti dar IMPREUNA crede-ma
cacat
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:00
si eu am avut unele divergente cu baba aia de soacra , in sensul ca nu ne-am certat fiindca nu-mi sta in fire ,nu o suport deloc ca e foarte perversa si intotdeauna cand mi-a fost lumea mai draga atunci ma ataca dar nu oricum foarte subtil si nu se incurca daca nu o face fata de mai multe persoane, eu o tin la distanta chiar de as vrea sa o apropii nu pot .
cacat
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:23
bravo tie te felicit cred ca daca s-ar baga mai mult ai papao.!!!aste arele asa merita...
rrooddii
Postat pe 25 Octombrie 2008 18:50
Buna seara! Daca aveti nevoie de un raspuns,ma gasiti pe privat.O seara frumoasa!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Octombrie 2008 03:30
mama problema grea.....sunt baiat singur la parinti si mama a incercat sa ma controleze dar iam zis :"stii ceva am o varsta nu decizi u cu cine stau si ce fac iti place bine de nu soarta esti libera sa faci ce vrei nu te tine te foot deci acest subiect lam inchis"asa ca iti dau un sfat vb cu barbatu tau sii spunei ori eu ori mata .....si amenintal daca mai vii de la ea cu chef de cearata a 2 zi am depus actele de divort ce pu/a mea cu ea traieste sau cine ste poate m ai da si el o buca ceva la masa (iarta-ma ca vb asa dar asta e adevaru)daca nu-ti place ia atitudine.
mickyyo_parintele
Postat pe 26 Octombrie 2008 03:51
orice nora va ajunge soacra
nemarc28
Postat pe 26 Octombrie 2008 07:37
Eu sunt cu prietenul meu de 4 ani si avem si planuri de casatorie si vreau sa spun ca cu mama lui niciodata nu m-am inteles bine. Inca de la inceputul relatiei noastre a avut o parere proasta despre mine cu toate ca nu ma cunostea; iar acum ca ma cunoaste se pisiceste in fata mea, daca ati vedea cum vorbeste cu mine.... e numai lapte si miere, iar pe partea cealalta ma vorbeste de rau, spune ca sunt neserioasa, ca nu sunt fata buna, etc. Eu ma gandesc cu groaza la cum va fi relatia mea cu soacra atunci cand ma voi casatori cu "baiatul ei".
Sa va mai spun o chestie pe care mi-a povestit-o prietenul meu: Prietenul meu mai are un frate(mai mare) iar cand acesta a decis sa se casatoreasca si a venit cu viitoarea lui nevasta acasa, mama lui a facut un circ de zile mare. Ii spunea saracei fete, citez:"De ce ai venit la mine acasa? Eu nu am baiat de insurat! Iesi afara!" si fata plangea. Dar pana la urma s-au casatorit.
Eu ma gandesc ca asa o sa-mi faca si mie, mai ales ca atunci cand afla ca el se intalneste cu mine ii spune:"Iar te intalnesti cu ea? Parc-ai fi insurat!" (chestiile astea le mai aud si eu cand vorbeste prietenul meu cu mama lui la telefon, pt ca se aude)
stefyminea
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:12
Fetelor daca barbatu va iubeste altceva nu mai conteaza! Am trecut si eu prin iadul din casa soacrei. Si am supravietuit..la propriu!Sotul meu e cetatean american iar inainte sa ne cassatorim am fost la ai lui sa ne cunoastem...Totul bine si frumos chiar am plecat cu sufletul impacat inapoi in romania. Dupa ceva timp, am plecat din nou la ei pt ca era mai usor sa ma duc eu la el decat sa vina el in tara din cauza serviciului lui. Am stat cu scorpia aia de femeie 2 luni in care el a putut veni acasa doar de cateva ori. Cand sotul meu le-a spus la ai lui ca vrem sa ne casatorim, atunci a inceput calvarul pt mine. Femeia aia ne-a blestemat si ne-a injurrat intr-un hal in care eu nu mai pomenisem pana atunci. Nu ma vroia pentru ca eu sunt alba...daca va vine sa credeti...toata familia mea l-a indragit de la inceput si culoarea nu a avut importanta. Cand i-am spus sotului meu ce fel a izbucnit mama lui si cum plangeam si ma rugam la Dumnezeu sa ne apere de blestemele pe care le scotea din gura, a venit imediat si m-a luat de acolo.Din ziua aia nu am mai auzit nimic de familia lui si nici el nu vrea sa mai stie de ei. Am avut noroc ca am langa mine un barbat care ma iubeste si ar face orice sa ma stie fericita. El acum arata poze la toata lumea cu mama lui(mama mea).
irinajd
Postat pe 27 Octombrie 2008 12:22
De la: waterlulu, la data 2008-09-05 13:18:58din proprie experienta stiu ca din pacate cazurile astea doar se agraveaza,certurile tot. daca veti avea copii ei vor avea cel mai mult de suferit din asta. barbatii de genu,in special soacrele de genu nu se shimba, oricat de mult as vrea sa iti spun ca se va schimba in timp nu se schimba
urasc mamele dwe genu care crapa ca fiul lor s-a casatorit si are o noua familie si nu mai e ea pe primul loc, si incerca de multe ori chiar sa ii faca pe cei 2 sa divorteze
scz dar asta e un sb prea personal, daca vrei iti pot spune mai multe, lasa-mi un mail,id de mess ceva

asa este, chiar asa este, cum zici....numai ca in cazul meu nu a reusit!!!!!pana la urma sotul meu a pus-o la punct.si ma bucur ca in sfarsit s-a intamplat asta!!!!!!!!
mkdisk
Postat pe 27 Octombrie 2008 16:25
Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el si sa clarificati anumite lucruri. Nu mi se pare normal sa vina si sa se certe cu tine. Intreaba-l de ce se cearta cu tine. E nasoala situatia, pentru ca astfel de situatii pot duce si la divort. Sper sa iti rezolvi problema si iti doresc numai bine.
ursuletulmeu
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:20
E am noroc din acest punct de vedere. Am o viitoare soacra super oki, pot spune ca o iubesc aproape ca pe mama mea. Pot discuta orice cu ea iar cand mai intervin certuri intre mine si el, ea este cea care ii explica lui ca NOI trebuie sa ne rezolvam singuri problemele si ca ea nu se baga. Mai mult, ea mereu ii spune ca trebuie sa fim uniti si sa ascultam unul de altul. Deci cred ca sunt norocoasa din punctul asta de vedere.
ursuletulmeu
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:22
Dalilapink
Draga mea si io sunt in aceasta situatie!
Da...si la fel de afectata si eu si sotu meu!Si am lasat timpu sa treaca...nu i cea mai buna solutie....nu s-a schimbat nimica...si acum mergem foarte rar la socri mei, ca decat sa ne tot certam si sa imi prejudicieze relatia e mai bn asa
carasani
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:30
De la: mkdisk, la data 2008-10-27 16:25:05
De la: waterlulu, la data 2008-09-05 13:18:58din proprie experienta stiu ca din pacate cazurile astea doar se agraveaza,certurile tot. daca veti avea copii ei vor avea cel mai mult de suferit din asta. barbatii de genu,in special soacrele de genu nu se shimba, oricat de mult as vrea sa iti spun ca se va schimba in timp nu se schimba
urasc mamele dwe genu care crapa ca fiul lor s-a casatorit si are o noua familie si nu mai e ea pe primul loc, si incerca de multe ori chiar sa ii faca pe cei 2 sa divorteze
scz dar asta e un sb prea personal, daca vrei iti pot spune mai multe, lasa-mi un mail,id de mess ceva

asa este, chiar asa este, cum zici....numai ca in cazul meu nu a reusit!!!!!pana la urma sotul meu a pus-o la punct.si ma bucur ca in sfarsit s-a intamplat asta!!!!!!!!

pana la urma, eu am rezolvat lucrurile cu soacra. mi-am dat seama ca disputele nu aduc nimic bun.am avut o discutie cu ea ca intre femei si pot sa zic ca in urma acelei discutii lucrurile s-au mai calmat si ameliorat.i-am zis verde in fata ce ma deranjeaza dar i-am zis si ca dak baiatul ei s-a cas asta nu ins ca nu mai tine la ea sau ca noi amandoi nu vom tine l ea, si ca nu e cea mai buna sol sa se bage intre noi. dupa mai multe discutii, am ajuns totusi la un rezultat pozitiv.pana la urma a inteles!!!!
mkdisk
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:47
sper si cred ca pe viitor ne vom intelege mai bine.....
mkdisk
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:48
stefyminea ce sa-ti spun si eu am fost in situatia ta adica pot sa spun ca sunt chiar pt ca eu locuiesc gard in gard cu soacra-mea nici pe mine nu m-a vrut de la inceput si nici pe parcurs cred,dar au trecut de atunci 26 de ani acum in decembrie ce sfat sa iti dau eu tie?Sa pleci cat mai departe de ea sa nu stai cu ea in casa deloceu am 2 baieti mari si prietena unuia din ei ma iubeste mult eu de fapt mi-am si dorit fete toata viata ,si imi spune ca i-ar place sa stea cu mine dar eu nu as fi de acord cand stai zi de zi ies discutii asa mai rarut ca-i mai dragut.Acum e batrana si bolnava si n-are incotro are nevoie de mine dar de iertat am iertat-o pt tot ce mi-a spus ca sunt un bun crestin ,dar nu am sa uit niciodata stau f. prost cu nervii dorm doar 2-3 ore pe noapte si toate astea din cauza ei eu eram copil cand m-am casatorit aveam 19 ani ,in fine am avut si necazuri tata meu a murit mama s-a recasatorit si nu am avut pe nimeni care sa-mi fie alaturi ma refer la ai mei si ea a profitat de asta si mi-a facut tineretea amara eu nu aveam unde sa ma duc si cu 2 copiii dupa aceea e dar a trecut greu da asta e nu am avut curajul necesar sa plec chiar si cu chirie da nu am avut pe nimeni cu mine am fost singura si sa stii sotul meu ma iubea si mai iubeste dar nu s-a amestecat niciodata in disputa noastra mai imi zicea sa o mai las in pace ca e bolnava nervoasa etc eu sper din tot sufletul ca baietii mei sa se impace bine cu fetele lor si eu sa traiesc si sa le fiu alaturi dar de la distanta nu in aceeasi casa daca se poate nici in acelasi oras asa e cel mai bine iti urez mult noroc si ai grija mare de tine sa nu suferi daca ai mama tata vorbeste cu ei si spune-le ce ai pe suflet
lusica
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:55
Multumesc mult pt sfaturi!
stefyminea
Postat pe 9 Noiembrie 2008 09:25
buna,fetelor,sunt noua pe aici dar subiectul e tare interesant.momentan nu pot spune ca am probleme cu soacra pt ca suntem afara si ne vedem o data pe an cande venim in vacanta dar sotul meu e mamos tare.e posibil sa nu avem probleme nora-soacra .sotul meu a avut o discutie cu ei(soacra si socrul)la inceputul relatiei noastre si de atunci nu au zis nimic si nici nu lasa sa se vada ca nu m-ar place,din contra,ea spune la toata lumea ca stia din prima clipa cand m-a vazut ca voi ramane cu fiul ei.problema e ca soacra nu e mama si indiferent cat de bine se poarta cu mine,tot soacra e .vbim frumos de fiecare data la telefon si pe mess,mai ales ca avem si un bebitza dar inca nu am reusit sa ii spun "mama" si cred ca putin o afecteaza.pur si simplu nu pot,nu imi iese si mama mea m-a intrebat daca ii spun asa si m-a sfatuit ca asa,incet sa ii spun mama ca tare bine se va simti.dar nu pot si soacra stie pt ca subiectul a fost dezbatut la o zi de nastere in familie.spuneti-mi ce sa fac?nu vreau sa o supar,nu ne-am certat dar ....e soacra.ce sa fac?
Marina_20
Postat pe 20 Noiembrie 2008 01:13
buna,sunt georgiana..am citi scrisoarea ta dar este o diferenta intre noi 2....eu inca nu m-am casatorit,ceea ce patesti tu acum eu am patit inainte de nunta cu vreo 6 luni..dar nu mai conteaza...sincera sa fiu cred ca cel mai bine ar fi sa le pe amandoua ,dar nu prea poti pt ca nu detii armamentul necesar si este mama lui... partea proasta este ca el din cate ai spus ,cam asculta in gura mamai lui si sorei lui...asta iar nu este bine!!!!!!!!!!!!!! cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa-i pui pe toti fata in fata la o discutie fie ca le convine fie ca nu le convine... soacra o sa ia foc,cumnata o sa te scoata din minti,iar sotul o sa aiba un cuvant si el...dar aici este aici pt ca in functie de ceea ce spune sotul tau vei putea sa-ti dai seama cu adevarat de ceea ce te asteapta pe viitor si sa te pui un pic in garda ...iar sincera sa fiu sfatul meu ar fii ca inainte de aceasta sedinta sa-i spunem de familie sa ai o discutie numai cu sotul tau ,dar cu mult calm,pt ca ,daca tu tipi si te isterizezi nu o sa-i placa si risti sa le dea celorlalte 2 dreptate,,ca niciodata nu o sa stii ce-i baga in cap mama si cu sora...fii fata desteapta si discuta cu el pe un ton calm,dupa asta si cu ele,dar cel mai important lucru fie ca risti nu lasa niciodata garda jos,si nu arata ca ti-e frica de ele pt ca atunci esti un om mort...sper sa aud de bine de la tine si sa nu se complice si mar rau situatia pt ca tu vei avea cel mai mult de suferit...iti doresc numai bine si reusita...DOAMNE AJUTA.
morcoveata
Postat pe 5 Decembrie 2008 12:05
buna..eu sunt noua pe aici....si vroiam sa va impartasesc si eu din experienta mea cu viitoare soacra...care e o persoana greu de inteles si extrem de bolnava de gelozie!!! la inceput totul era bine..insa de la o vreme a inceput sa apeleze la tot felul de tertipuri pentru a ne desparte!!si evident ca asa au inceput certurile intre mine si iubitul meu;sincera sa fiu am obosit..si efectiv mi-e sila total de mama lui, a scazut pe zi ce a trecut in ochii mei; din pacate uneori il vad si pe el vinovat,simt ca poate nu ia atitudine desi stiu ca s-a certat deseori cu ea si cu sotul,pentru ca amandoi au ac parere si amandoi cauta sa ma desparta de el.pur si simplu nu o mai suport..as dori si eu niste sfaturi...caci vad ca sunt multe femei in situatia aceasta

Postat pe 10 Martie 2009 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Frica de...nu stiu... 27 De la: kudika_19074 17 Octombrie 2013 17:19
tot despre o fosta a prietenului meu 131 De la: kudika_01 2 Iulie 2012 02:31
Nu pot continua relatia 12 De la: healthy013396 31 Iulie 2010 22:09
Iubitul meu e indiferent cu mine(cateodata) 29 De la: 9 Iunie 2013 08:37
ce ar trebui sa inteleg ? 53 De la: paradoxion_tertz 5 Septembrie 2013 23:11