Setari Cookie-uri

soacra

Asa sunt mamele de baietii.. nu pot accepta ca baietzii lor numai sunt tot timpul cu ele... sunt destule cazuri din astea...
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 21:32
Da asa este. Dar sunt insuportabile si incorigibile;mama prietenului meu dupa ce ca e f simpla si efectiv nu am ce sa vorbesc cu ea, este si o persoana rea,diabolica!!!eu nu sunt casatorita,sunt cu prietenul meu de un an..dar deja simt ca o iau razna!!noi cd ne certam ne certam numai din cauza ei:si simt ca nu mai pot rezista asa;uneori imi vine sa renunt la el si la iubirea noastra pt ca,vrand nevrand il asociez pe el cu ai lui...si mi se pare mie ca nu e destul de stapan pe el si dur;mama lui oricum lasa de dorit enorm prin comportamentul ei parsiv si plin de rautate;la inceput se puurta asa urat si de fata cu el,dar cd a vazut ca nu a reusit sa ne desparta atrecut la alta tactica:face niste gesturi si niste fapte pe ascuns sa le vad numai eu si de fata cu amandoi e lapte si miere ca sa reiasa ca eu sunt nebuna si paranoica!!

Postat pe 10 Martie 2009 21:43
Ar trebui sa mergei tustrei la ea pentru a clarifica situatia......Poate facetzi pace!!!!!!!!Oamenii fak greseli poate dupa o diskutie ku tn in real va intelege ce fel de om esti sh va incerka sa constientizeze situatzia sh sa o repare...Nu incerka, prin orice mijloace,sa demonstrezi k ai dreptate.Desi avem impresia k avem dreptate, trebuie sa avem rabdarea de a asculta si argumentele celuilalt..kred k dupa o diskutzie sufleteaska o sa o lase sh ea mai moale k nu are ea inima de piatra.
aleera
Postat pe 25 Martie 2009 18:54
De la: dalilapink, la data 2008-08-12 14:47:15Buna!Sunt noua si eu pe aici si m-am gandit sa va scriu pentru ca am nevoie de un sfat.Anul trecut m-am casatorit,pana la nunta cu soacra si cu cumnata mea ne intelegeam destul de bine,de la nunta nu ma mai supoarta deloc.Soacra mea si cumnata mea nici nu mai vorbesc cu mine.Adevarul este ca desi nu imi spune eu simt ca pe sotul meu il deranjeaza.Am incercat sa ma apropii de soacra mea,sa vorbesc cu ea,ddar ea nu ma accepta pur si simplu eu cred ca este geloasa pe mine,pt ca sotul meu a fost sufletul ei,el ii facea totul chiar si mancare,si cu mine este atent si bland.Dar cand il cheama acasa sa vorbeasca cu el dupa ce vine de la ea mereu ne certam.Sunt zile intregi cand intre noi este tensiune din cauza ei,ca ma suna si ma acuza ca din cauza mea baiatul ei nu mai este langa ea,si pe urma intervin discut6ii interminabile.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa ma accepte?Sau ar fi mai bine sa nu mai am nici o tangenta cu ele niciodata,desi este totusi mama sotului meu.va pup

de obicei baietii sunt legati de fusta mamei si dupa casatorie asa ca nu ai sanse sa sedeperteze de mama lui f curand
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 22:06
Soacra....e un subiect fragil,care sincer e tare mult de dezbatut,pt. ca nu exista 2 fiinte pe lumea asta la fel,dar soacrele se pare ca sunt un specimen aparte,in special mamele care au doar un baiat...va dau un sfat ca sa nu albiti inainte de vreme....ignore total..
saltea
Postat pe 27 Martie 2009 16:42
pt. d-na de mai sus,raspuns la msg: eu iti zic sincer lasale in pace,ignorale,indiferenta pe pr... t il doare cel mai tare, iar cu sotul tau punel cu botu pe labe, ori tu oari ele....asta e trebuie sa accepte,daca nu inseamna ca....nu merita nervii tai.Succes
saltea
Postat pe 27 Martie 2009 16:45
soacra soacra poama acra... ciudate femei... dar oare dc mamele de fete nu`s asa disperate ca cele ale baietilor?
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 22:23
De la: dalilapink, la data 2008-08-12 14:47:15Buna!Sunt noua si eu pe aici si m-am gandit sa va scriu pentru ca am nevoie de un sfat.Anul trecut m-am casatorit,pana la nunta cu soacra si cu cumnata mea ne intelegeam destul de bine,de la nunta nu ma mai supoarta deloc.Soacra mea si cumnata mea nici nu mai vorbesc cu mine.Adevarul este ca desi nu imi spune eu simt ca pe sotul meu il deranjeaza.Am incercat sa ma apropii de soacra mea,sa vorbesc cu ea,ddar ea nu ma accepta pur si simplu eu cred ca este geloasa pe mine,pt ca sotul meu a fost sufletul ei,el ii facea totul chiar si mancare,si cu mine este atent si bland.Dar cand il cheama acasa sa vorbeasca cu el dupa ce vine de la ea mereu ne certam.Sunt zile intregi cand intre noi este tensiune din cauza ei,ca ma suna si ma acuza ca din cauza mea baiatul ei nu mai este langa ea,si pe urma intervin discut6ii interminabile.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa ma accepte?Sau ar fi mai bine sa nu mai am nici o tangenta cu ele niciodata,desi este totusi mama sotului meu.va pup



E clar ca soacra ta sufera de sindromul "fiului pierdut"
Aphrodite
Postat pe 24 Septembrie 2009 16:50
Poarta o discutie serioasa cu sotu si spune-i ce te derenjeaza. Nu esti obligata sa suporti ifosele mamei lui...
simonycik
Postat pe 24 Septembrie 2009 16:52
bine ca nu stai cu ea aceiasi problema a fost si la noi toate bune pana la nunta cand ea vroia banii si an duminica nunti cearta ,bocete si cuvinte dureroase eu mireasa am plecat bocita dar cu banii ca eu platisem toate ansa ea vroia o afacere si vroia banii ce mi mai ramase an fine am refuzat de a mai merge la ei apoi am lasat de la mine dar nu o puteam avea la ininima si nici creca ei pe mine ne certam ca lui ai baga tanpenii an cap si am ramas gravida dupa care sa schinbat nu ne vb cine stie ce dar ssantem an relatii bune momentan acu nustiu cat o sa dureze dar ne ajuta ea find plecata an italia la munca ear noi nu locuim cu ai lui ..............
claudia_mami
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:09
Curios,dupa ce-am frunzarit raspunsurile voastre am ajuns la urmatoarea concluzie:dupa ce va maritati scopul vostru e cum sa distrugeti relatia mama-fiu pierzand din vedere ca stimabilul sot este nascut,crescut,educat,sustinut financiar de scorpia de soacra si datorita acestor eforturi domnul sot e demn de dragostea si atentia voastra....
Mentionez ca sunt nora si nu-mi amestec sotul in discutiile cu soacra...e relatia mea cu ea punct!
Si inca ceva:orice nora sau ginere sunt noi veniti intr-o familie inchegata astfel incat ei trebuie sa faca maxim efort a se integreze acolo,daca nu reusesc e problema lor sa aiba decenta sa nu creeze tensiuni.
Mi se pare absolut aberant si fara suflet sa-i interzici sotului sa-si viziteze singur rudele.
Sunt curioasa mamelor de baieti:veti da aceleasi sfaturi cand veti deveni SOACRE?
christine12
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:37
fata!las-o in pace.este invidioasa pe tine,esti tanara frumoasa,ti-o tragi cu fisu.sa sti ca subconstientul lucreaza aica.dacaar sti ce face,s-ar opri.ignoro!!!!!!!!.stiu ca te macina,dar in timp o sa-ti macine casnicia.fi tare.si hai sa facem un partid ANTI_SOACRE si esim la guvernare,din prima
kudika063686
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:49
De la: christine12, la data 2009-09-25 10:37:04Curios,dupa ce-am frunzarit raspunsurile voastre am ajuns la urmatoarea concluzie:dupa ce va maritati scopul vostru e cum sa distrugeti relatia mama-fiu pierzand din vedere ca stimabilul sot este nascut,crescut,educat,sustinut financiar de scorpia de soacra si datorita acestor eforturi domnul sot e demn de dragostea si atentia voastra....
Mentionez ca sunt nora si nu-mi amestec sotul in discutiile cu soacra...e relatia mea cu ea punct!
Si inca ceva:orice nora sau ginere sunt noi veniti intr-o familie inchegata astfel incat ei trebuie sa faca maxim efort a se integreze acolo,daca nu reusesc e problema lor sa aiba decenta sa nu creeze tensiuni.
Mi se pare absolut aberant si fara suflet sa-i interzici sotului sa-si viziteze singur rudele.
Sunt curioasa mamelor de baieti:veti da aceleasi sfaturi cand veti deveni SOACRE?

nu e vb de interzis si chestii din astea, eu, daca e sa ma intrebi pe mine, dau maxim de libertate.normal ca e mama si nu o poate ignora, asa cum si eu imi iubesc parintii.e vb doar de cei cu comportamente...sa zicem....cam prea...posesive.nu mi se pare normal ca tu, ca parinte, sa ii interzici copilului tau sa iasa sau sa nu iasa cu cine vrea el, sa te amesteci tot timpul in viata lui, sa il sufoci, sa nu ii lasi un pic de libertate...asta mi se pare nu dragoste, ci dorinta de control si de putere.....a hotari tot timpul in locul lui si a nu-l lasa sa ia singur hotaririle, mi se pare....ca nu e dragoste adevarata. zau!
mkdisk
Postat pe 30 Septembrie 2009 10:57
De la: _dulcik_, la data 2009-03-28 22:23:42soacra soacra poama acra... ciudate femei... dar oare dc mamele de fete nu`s asa disperate ca cele ale baietilor?

mamele de baieti de cand nasc pana cresc baietii traiesc cu ideea ca el va sta mereu langa ele ca nora va veni doar pt a o ajuta ...de fapt viseaza f frumos vise care nu se implinesc .....
mamele de fete traiesc cu ideea ca va veni si ziua cand fata va pleca si astfel se impaca mai usor cu idee si il accepta pe GINERE fara prea multe comentarii......
everything_for_you
Postat pe 4 Octombrie 2009 09:17
buna.. cand am citit ce ai scris.. am avut senzatia ca vorbesti despre mine.... ce sa zic trist ca nu suntem intelese si mai ales ca cei care sufera cel mai mult sunt de fapt sotii nostrii..iar ele n-au cum sa inteleaga, au senzatia ca i-am furat si ca nu le mai baga in seama, dar nu e asa! Oricum ai intoarceo tot ele au dreptate, asa cred ele. sfatul meu ar fi ca sa nu existe certuri intre voi sa vorbesti cat mai putin despre ea.. iar cand vine de la ea... intreaba-l cat mai putine lucruri... cand va avea chef iti va povesti si ce zice mama lui despre tine... pana atunci tu poarta-te normal cu el, arata-i ca-l iubesti, foarte subtil incearca sa-i deschizi ochii sa-si dea seama ce simte si mama ta pentru tine... daca ii spui direct nu te va crede.. ti-o spun din proprie experienta.. multa rabdare si iubiti-va mult indiferent de ce zice ea.
dia_m2007
Postat pe 12 Aprilie 2013 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
varsta celor care posteaza 31 De la: roxys 20 Octombrie 2013 11:53
Cred ca sunt paranoica,va rog ajutati-ma sa-mi revin 58 De la: alyn27 27 Iunie 2010 12:53
Monstrul de langa noi 165 De la: unombun 18 August 2014 23:45
buna tuturor 2 De la: geo_x 10 Iulie 2009 01:05
Ajutati-ma sa ies din depresie 33 De la: kudika_990894 19 August 2015 12:34