Setari Cookie-uri

poate fi numit prieten cineva care te minte?

Am deschis subiectul aici ,pentru ca persoana la care ma gandesc eu si care ma minte tot timpul e barbat.Spune ca mi-e prieten,insa pt a rezolva anumite situatii minte.I-amspus ca detest oamenii care mint,mai ales cei care mint pe fata,considerandu-te fraier.
claudea69
Postat pe 19 August 2008 16:08
nu cred ca ar trb sa ai incredere in el ...
morticia_adams
Postat pe 26 August 2008 22:59
SA NU TE SURPRINDA DAR TOTI MINT!ACUM DEPINDE IN CE MASURA SI DE CE O FACE!ASTEA SINT BARBATII!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 27 August 2008 00:16
incearca sa afli motivele pt care te minte..sunt minciuni minore ca sa nu te faca sa suferi sau ca sa evite o cearta sau te minte cu lucruri mult mai importante ca atunci e mai grav...poate e mitoman..
deliadelia23
Postat pe 27 August 2008 00:31
"astea sint barbatii"? lol...prima data m-am amuzat dar apoi m-a iritat comentariul..NU TOTI barbatii mint.doar pt ca ai avut in viata ta numai mincinosi nu inseamna ca si restul sunt la fel!si minciuna nu e un apanaj al barbatului daka stau sa analizez,femeile o fac cu mult mai mare iscusinta(cele care obishnuiesc sa minta,ca sunt si destule cinstite si serioase)
asa ca doamna sau domnisoara Roberta,ar fi indicat sa va largiti un pic orizontul,n-ar strica...
razz
Postat pe 29 August 2008 00:12
normal ca nu toti barbatii mint!..
cum nu toate femeile mint!...mai este acel procentaj de 0.01 %
(glumesc dar vreau sa-l irit putin pe razz:P )
morticia_adams
Postat pe 29 August 2008 01:26
...muta virgula peste 3 cifre spre dreapta si te apropii de adevar
razz
Postat pe 29 August 2008 15:42
Oooofff...de ce "barbatii mint mai mult"...sau de ce "barbatii e porci"?Eu nu mai inteleg cum sta treaba cu conceptiile astea.
In primu' rand,am prieteni de NADEJDE deci nu prietene.Acesti baieti/barbati mi-au fost alaturi la bine si la rau,nu m-au tradat niciodata."au tot timpu' sa ti-o faca"-probabil ganditi unele/unii.
Sincer,am avut si prieteni si prietene,in egala masura,dar nimeni nu m-a dat cu posterioru' de pamant mai mult decat prietenele mele,baza mea
Nu tin partea barbatilor,nici a femeilor,da tre' sa se inteleaga ca prietenia nu depinde de sexu' persoanei.Nici caracteru'.
Pur si simplu,sunt oameni si oameni.Peace

Postat pe 29 August 2008 15:49
eu la capitolul 'prietenie' nu fac compromisuri.Sunt foarte categorica de fel si daca cineva nu e demn de prietenia mea nu pierd timpul cu el.
Kittynelle
Postat pe 29 August 2008 19:45
De la: razz, la data 2008-08-29 00:12:26"astea sint barbatii"? lol...prima data m-am amuzat dar apoi m-a iritat comentariul..NU TOTI barbatii mint.doar pt ca ai avut in viata ta numai mincinosi nu inseamna ca si restul sunt la fel!si minciuna nu e un apanaj al barbatului daka stau sa analizez,femeile o fac cu mult mai mare iscusinta(cele care obishnuiesc sa minta,ca sunt si destule cinstite si serioase)
asa ca doamna sau domnisoara Roberta,ar fi indicat sa va largiti un pic orizontul,n-ar strica...

CIND AM SPUS CA TOTI BARBATII MINT,NU M-AM GHIDAT DUPA CEI CARE AU FOST IN VIATA MEA,CI DUPA CEEA CE AUD SI VAD IN JURUL MEU!REALITATEA ESTE CA SINT SI FEMEI CARE MINT SAU INSALA,FACIND-O INTR-UN MOD JOSNIC SI DEMN DE DISPRET!DAR,DACA AR FI SA FACEM O STATISTICA,NU STIU DACA PROCENTUL MAI MARE DE MINCINOSI AR FI CEL AL BARBATILOR SAU CEL AL FEMEILOR!HAI SA NU DENATURAM SUBIECTUL INTR-O DISPUTA FEMEI VS BARBATI!POATE CA,NOI FEMEILE,AVEM ALT MOD DE A IESI DINTR-O SITUATIE DE CRIZA!POATE PRIN NATURA NOASTRA AVEM MAI MULT CURAJ DE A SPUNE LUCRURILOR PE NUME!HAI SA ZICEM CA BARBATII NU MINT DAR OCOLESC IN MOD VOIT ADEVARUL PENTRU CA,IN ACEST FEL,NU RISCA SA DEA PREA MULTE EXPLICATII!SI CA O PRECIZARE,ARTICOLUL ,NU ARE LEGATURA CU ACEST SUBIECT!ACOLO VB DESPRE UN LUCRU REAL PRIN CARE POATE AU TRECUT SAU TREC SI ALTE PERSOANE!SCOPUL A FOST UNUL SINGUR-IMPARTASIREA UNOR EXPERIENTE DE VIATA!DACA TU AI TRAS ALTA CONCLUZIE,IMI PARE RAU!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 30 August 2008 00:04
ai putea sa nu mai scrii cu caps lock activat????
am impresia ca zbieri si o senzatie de asurzire ma cuprinde!

toti mintim! intro mica sau mare masura , mintim.

Postat pe 30 August 2008 00:11
incearca si varianta: " doamne, aseaza-ma la masa cu dusmanii, ca sa vad cine-mi sunt prietenii!!"
seherezad
Postat pe 31 August 2008 10:56
mie-mi place sa vad cum cineva ma minte pe fatza. imi place sa vad ca are tupeul asta. si-mi place cel mai mult sa-i dau peste nas, fara sa-i spun ca stiu adevaru ... si sa ramana omul mirat ...cum de nu cred minciunile lui.;)
da, corect, toti mintim!
morticia_adams
Postat pe 4 Septembrie 2008 10:59
De la: claudea69, la data 2008-08-19 16:08:57 Am deschis subiectul aici ,pentru ca persoana la care ma gandesc eu si care ma minte tot timpul e barbat.Spune ca mi-e prieten,insa pt a rezolva anumite situatii minte.I-amspus ca detest oamenii care mint,mai ales cei care mint pe fata,considerandu-te fraier.


minciuna te salveaza uneori de anumite situatii, sa recunoastem ca macar odata ( )cu totii am mintit, la seviciu cand am vrut sa plecam mai devreme, sau cand nu aveam chef sa facem ceva si invocam o durere cumplita de cap. insa, lucrurile se schimba cand e vorba de prieteni. nu cred in chestiile de genu "te-am mintit ca sa te protejez" sau "ce nu stii, nu iti poate face rau". SINCERITATEA este cheia unei relatii profunde atat dintre un barbat si o femeie, cat si relatiile de amicitie. conteaza foarte mult sa oferi sinceritatea celor de langa tine, care conteaza, si sa primesti la randul tau. daca cineva te minte in mod constant chiar si cu chestii marunte, e grav. nu cred ca iti este priten bun...ori de aparente ori sufera de vreo boala si nu poate sa se abtina
andnobody
Postat pe 4 Septembrie 2008 11:10
daca te minte atunci nu-ti este prieten...daca te minte ca sa te protejeze e altceva,desi in anumite situatii nici asta nu are scuza...
dydy88
Postat pe 4 Septembrie 2008 11:25
De la: geo32, la data 2008-08-30 00:11:52ai putea sa nu mai scrii cu caps lock activat????
am impresia ca zbieri si o senzatie de asurzire ma cuprinde!

toti mintim! intro mica sau mare masura , mintim.

chiar daca esti singurul sensibil,o sa-ti respect dorinta!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 4 Septembrie 2008 23:03
multumesc mult preafrumoasa doamna! ochii mei sunt cei mai fericiti in aceasta situatie.
de-ati stii cat ma bucura deizia dumeavastra!!

Postat pe 4 Septembrie 2008 23:12
Oricine mai minte, e adevarat, dar nu constant. Fostul meu prieten mintea asa, mereu, cu orice chestie. La inceput am zis ok, nu e atat de grav numai sa nu se repete. Dar dupa ceva timp (2 ani) devine iritant sa nu mai crezi nimic din ce spune, sa stai sa analizezi totul la rece k sa vezi dc e adevarat sau nu si cel mai urat este knd mergeti undeva si incepe cu minciunile lui iar tu i-ti dai seama k nimeni nu il crede si il ia peste picior. Inceark sa-l ajuti k dc chiar e bolnav poate fi ajutat dar dc refuza ajutorul cum s-a intamplat la mine mai bine inceark sa te indepartezi k e dureros sa stai langa o astfel de persoana.
EuBebelusa
Postat pe 5 Septembrie 2008 10:43
eu am un motto care ma pune in alerta atunci cand sunt in situatii mai "dificile": "doamne, mi-ai dat ocazia de a sta la masa cu dusmanii si mi-ai aratat cine imi sunt prietenii." e valabil pentru orice tip de relatie.
seherezad
Postat pe 5 Septembrie 2008 19:54
nu merita iertat cineva, mai ales barbat, daca minte!......trebuie sa fie destul de puternic ca sa spuna numai adevarul....si sa stii ca mai sunt si barbati care nu mint....eu am intalnit unul si din acest motiv (pe langa altele) a castigat inima mea....nu as mai putea accepta niciodata langa mine un mincinos dupa ce am vazut cum e alaturi de un barbat care are destula personalitate incat sa nu minta niciodata!....un barbat care minte (indiferent de motiv) e un las!

Postat pe 7 Septembrie 2008 19:55
Exista totusi si minciunele care fac bine. Nu cred ca exista femeie in lumea asta care atunci cand a fost intrebata de prietena ei daca ii sade bine cu ceva, nu a mintit-o ca sa o menajeze. Nu poti intotdeauna sa spui adevarul gol-golut ca s-ar putea sa doara al naibii de tare. Evident, adevarata arta e sa stii cand si cat sa minti ca sa nu-i ranesti pe ceilalti.
Lucia1971
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:36
o minciuna poate ascunde un adevar foarte dureros....un subiect care nu l-asi putea incheia niciodata asa ca mai bine nu ma apuc de comentat....va pup
di_cristina
Postat pe 20 Septembrie 2008 06:26
hai sa recunoastem toti mintim dar cel mai grav e atunci cand suntem mintiti si sentimentele o iau razna.nu ma intelegeti gresit nu cred ca e bine nici noi sa mintim dar acum deh ce o sa-i zic cand ma intreaba de ce am luat produsul X si nu preferatul lui..."iubitule nu avea:)" si scap usor dar...am patit-o acum un an si ceva cand am cunoscut un tip toate bune si frumoase...chiar unoeri prea frumos sa fie adevarat dar credeam ceea ce imi spunea si imi place faptul ca era atent,grijuliu si un pic gelos.toate bune si frumoase pana la un punct cand o persoana pe care nici in ziua de azi nu o cunosc mi-a aflat mail-ul si mi-a transmis niste discutii intre el si o alta ea:D Omul meu de incredere chiar a avut tupeul sa ma informeze ca de existenta binevoitorului dar spunandu-mi doar ca este cineva care a reusit sa-i umble in calculator si ca orice spune e minciuna.Concluzia NU a fost minciuna.in timp ce vb cu mine mai vb cu o fata de ceva timp si pe care o trata la fel de atunci am rupt relatia intrun mod frumos i-am zis ca am facut cunostinta cu prietena lui si ca le doresc fericire.Desi nu e prima oara cand cineva ma minte inca mai am incredere in oameni dar acum cu mandrie pot spune: ma minte...zboara puiule zboara:)
mihaela_ana_mika
Postat pe 20 Septembrie 2008 07:04
De la: claudea69, la data 2008-08-19 16:08:57 Am deschis subiectul aici ,pentru ca persoana la care ma gandesc eu si care ma minte tot timpul e barbat.Spune ca mi-e prieten,insa pt a rezolva anumite situatii minte.I-amspus ca detest oamenii care mint,mai ales cei care mint pe fata,considerandu-te fraier.


- Dar daca te minte ... tocmai ca sa te protejeze? ... pentru un raspuns mai obiectiv ar fi nevoie de mai multe detalii ... nu crezi? ...
supermiki
Postat pe 20 Septembrie 2008 09:19


psihologia minciunii-M. Scott Peck

O carte tulburatoare, fascinanta, ce redeschide vechea discutie despre esenta raului uman. Desi de-a lungul timpului aceasta problematica s-a inscris mai degraba în limitele filozofiei si ale religiei, iata acum o abordare stiintifica — din perspectiva unui psihiatru cu o remarcabila deschidere interdisciplinara. Un tur de orizont asupra naturii umane, un dialog deschis intre psihologie si religie.

Demersul principal al cartii consta in argumentarea necesitatii unei abordari stiintifice atat a raului uman, cat si a purtatorilor acestuia: „Nu putem incepe sa speram ca vom vindeca raul uman pina cind nu vom putea sa-l privim direct." Cazurile clinice prezentate aici, manifestari ale raului in viata cotidiana, desi la prima vedere pot fi catalogate drept maladii psihice, la o analiza psihiatrica atenta refuza sa se inscrie in categoriile standard ale psihologiei sau psihiatriei. De pilda, parintii care ii daruiesc de Craciun fiului lor pusca cu care s-a sinucis fratele sau; soti a caror convietuire simbiotica ii aduce în pragul unei degradari umane cutremuratoare — toti, „oameni ai minciunii", cum ii numeste M. Scott Peck. Minciuna este trasatura cea mai relevanta a raului ce salasluieste in oameni, ea fiind atit un simptom, cat si o cauza a raului.



minciuna
Ralierea la adevãr nu este întotdeauna facilã sau urmãritã în mod pragmatic. Sunt destule cazuri în care omul se adãposteºte (de lucruri, de alþii sau de sine) sub faldurile expresiei ticluite. Constatând cã „invenþia” îi asigurã confort, siguranþã ºi succes, individul persevereazã în acest sens, reiterând sau perfecþionând formula de ascundere, de inducere în eroare, de forþare a zãgazurilor imaginare.
Hulitã de unii, negatã de alþii, invocatã în împrejurãri dintre cele mai felurite, minciuna are o prezenþã ubicuã. minciuna este o „figurã” a raþionalitãþii desfãºuratã în vederea înfruntãrii unei dificultãþii ºi în perspectiva rezolvãrii ei spre beneficiul agentului ce o propagã. minciuna este întotdeauna motivatã, supradeterminatã de dorinþe, de interese.
Minciuna are o coloraturã instrumentalã. Ea este o cale de împlinire facilã a scopului. Se minte la tot pasul din motive dintre cele mai diferite: din dorinþa de a ataca pe cineva, pentru disculpare, pentru punerea în valoare, pentru ascunderea timiditãþii, din nevoia de protecþie, pentru a face plãcere, de a ascunde un adevãr dureros, pentru a apãra pe cineva ori pe noi, pentru a rezista presiunilor ºi normelor comunitãþii. Minþim pentru ca sã rezistãm. Îi minþim pe alþii ºi ne minþim pe noi înºine.
Ne autoiluzionãm cã nu am greºit, cã suntem buni, drepþi ºi frumoºi, cã suntem sau nu suntem în pericol, cã iubim ºi/sau nu suntem iubiþi îndeajuns. Minþim în mod conºtient ºi, câteodatã, inconºtient. Minþim din interes sau minim din interes sau minim nemotivat. Minþim candid, cu vãditã seninãtate ºi inocenþã, minþim voit, cu sârg, cu neruºinare. Minþim vinovaþi sau nevinovaþi. Minþim pe faþã sau pe ascuns. Minþim prin exagerare, adãugare, inventare, dar minþim ºi prin diminuare, omisiune, tãcere.
Minþim falsificând sau minþim …adeverind.
Minciuna constituie un act psihic complex, cu rezonanþe socio-culturale, ce vizeazã mai multe straturi existenþiale: ontologice, gnoseologice, retorice, axiologice, antropologice, culturologice, sociologice. Ea este o formã de administrare eficientã a ficþiunii, de plonjare motivatã în ireal, de îndepãrtare prin limbaj sau gesticã de la cea ce îndeobºte este recunoscut ca existent, ca adevãrat, ca valoare. Ca modalitate de abatere de la ceea ce este , minciuna dã seama de faptul cã distanþa dintre real ºi ireal este reglabilã prin mecanisme semiotice, cã nu întotdeauna este urmãritã corespondenþa dintre ceea ce se afirmã ºi stãrile de fapt (ºi cã, în anumite circumstanþe, acest lucru este chiar contraindicat!), cã instrumentele limbajelor verbale sau paraverbale sunt excelente mijloace de a triºa, de a ascunde, de a nãscoci. minciuna este o achiziþie culturalã ce se rafineazã pe mãsurã ce subiectul dobândeºte o anumitã experienþã praxiologicã, ajunge la o anumitã performanþã cognitivã, ºtie sã selecteze ºi sã ierarhizeze, dispune de o anumitã performanþã discursivã, este integrat în comunitate ºi are anumite interese. Nu minþi doar de dragul de a minþi.
Mincinosul este un om bine situat. Discursul contrafactual presupune unele premise: structurarea unui scop, redat sub forma unui material imaginar, posibilitatea de exprimare în contrasens cu scopul urmãrit, capacitatea unui subiect de a alege între mai multe opþiuni favorabile. Actul de a minþi presupune:
• anumitã capacitate proiectivã, ideaþionalã, care sã treacã dincolo de prezent (în general, mincinosul este un ins nemulþumit)
• cunoaºterea adevãrului, dar, atenþie!, ºi abþinerea de a-l spune, de a te da de gol
• fructificarea efectivã a avantajului de a ºti mai mult decât alt subiect, de a fi cu un pas înaintea lui
Editarea unei minciuni presupune o maturitate a conºtiinþei, o gândire de tip simbolic, o decentrare ºi dedublare subiectivã, o dezvoltare minimalã a limbajului. Cele mai dese minciuni ale fiinþei umane sunt antrenate prin limbaj, întrucât acestea sunt cele mai economicoase. Este mai uºor sã ascunzi sau sã te ascunzi în spatele cuvintelor. Te trãdezi mult mai uºor prin mimicã sau gesticã. Mâinile sau faþa noastrã sunt mai sincere, mai transparente.
Jankelevitch M. a explicat cã punerea la index a minciunii se face „prin mecanisme sociale pe care triºorul le afecteazã, ci prin periculoasa facilitate a înºelãtoriei sale. Totul se poate spune, dacã nu se face, cãci dacã nu se poate acþiona asupra lumii fizice în întâlnirea cu determinismul, limbajul, el, este la dispoziþia noastrã autocratã ºi la o desãvârºitã discreþie…Unde se va opri mincinosul? Cine ar putea sã-l împiedice sã se serveascã de pârghiile trucurilor sale, de a falsifica conform bunului plac al manevrei semnelor? Cuvintele sunt primele care-l ispitesc pe om de a minþi. Prin recul, limbajul este primul atacat de minciunã.
Legatã indisolubil de actul de limbaj, minciuna se prezintã ca un ordin disimulat printr-o simplã informare. Atunci când comunic adversarului meu cã „Drumul spre care tu te îndrepþi este blocat” (ºtiind cã aserþiunea este contrarã adevãrului, dar gândind cã prezenþa altuia pe acest drum jeneazã sau dezavantajeazã), îi sugerez aproape la modul imperativ s-o ia în altã direcþie. Sub masca unei simple descrieri a unei realitãþi (drumul acesta este blocat), se ascunde un ordin (n-o lua pe acest drum!). ...ca adevarul sa invinga minciuna!!!
eu_floare_de_colt
Postat pe 21 Septembrie 2008 17:43
pai daca cineva a mintit o data o v-a mai face deoarece uneori ne trebuie sa mintim de mai multe ori pentru a acoperi o singura minciuna.eu sint de parere ca e mai bine sa zici mereu adevarul desi uneori poate fi amar.pai daca te minte nustiu ce fel de prieten iti e ar fi mai bine sa vorbesti cu el sau pur si simplu sa il ocolesti.nu iti mai pierde timpul pretios cu astfel de persoane.
aleera
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:24
Persoana care te minte chiar nu poate fi considerata un prieten...un prieten nu te minte niciodata ca doar de aia ti-e prieten....daca o face odata nu ai de unde sa sti ca nu a mai facut-o...

Postat pe 22 Septembrie 2008 08:26
eu cred ca exagerati.. TOATA lumea minte in anumite circumstante si sunt convinsa ca cei care spuneti ,,astfel de oameni nu merita,, ati mintit si voi de nenumarate ori.. si o veti face in continuare
intrebarea e prea superficial formulata ca sa poata obtine un raspuns valabil..
minciuna este si atunci cand iti suni prietena dar nu-ti raspunde.. iar mai tarziu iti spune ca a dormit (cand de fapt ea facea dragoste cu iubitul ei).. si atunci cand o suni, nu-ti raspunde.. iar mai tarziu iti spune ca a dormit (cand de fapt ea facea dragoste cu iubitul tau )
asa ca judecati voi singuri.... totul depinde de motivul si masura in care esti mintit.

Postat pe 22 Septembrie 2008 08:47
A minti nu inseamna a comite pacatul capital!!!!!!!!!!!
Sunt convinsa k si tu minti k sa iesi din anumite situatii!!!!!!!
Toti mintim intr-o oarecare masura,isi mint si parintii copii,si dascalii elevii si viceversa. Sunt persoane care se mint si pe ei insisi!!!!!!Asta da problema grea!!!
Nu consider k e ceva grav in a minti pe cineva, e grav daca minciuna il doare pe celalalt, sau il dejamageste!
Daca vrei sa iti intelegi prietenul de ce te minte pune-ti intrebarea altfel :MA CONSIDERA CU ADEVARAT PRIETENA? sau CE FEL DE RELATIE AM CU EL? sau CUM MA CONSIDERA DACA MA MINTE MEREU?
Aici pot exista mai multe problemelegate de comunicarea si increderea pe care o afeti unul in celalalt (sau pe care o are el in tine)! Pune-ti toate aceste intrebari si ai sa gasesti singura raspunsul la intrebare!!!!!!!!!!
O zi placuta si plina de raspunsuri favorabile la toate intrebarile voastre!!!!!!!!!
mariagogota
Postat pe 22 Septembrie 2008 11:39
draga floare de colt, spui multe...prea multe...si nu toate originale
erai de mare ajutor aici daca iti spuneai parerea,chiar si daca te inspirai poate din lectura de care amintesti...decat sa copiezi cu atata sarguinta acest raspuns obositor...ai grija sa nu cumva sa se ascunda aici o temere de-a ta mai veche...ca tot amintesti de psihanaliza!!!!!!!
mai citeste si alti autori...Freud,Jung,Adller, zamfirescu, poti incerca si la Cioran, Eliade,Plesu...apoi ai sa vezi cate zile iti va lua sa raspunzi plagiind paragrafele care ti-au placut din cartile acestor autori!
nu sunt rautacioasa ci sincera si sunt convinsa k ma vei condamna...raspunsul la probabila pledoarie pe care ai sa mi-o trimiti este...Mai citeste si recunoaste-ti temerile...(nu ma pot considera psihanalist, dar avand in vedere faptul k lucrez pe partea de terapie psihanalitica mi-ai starnit interesul...sper sa nu imi tii prea mult pica!!!! )
mariagogota
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fericirea unei femei 71 De la: bebe_Cristina 25 Aprilie 2009 08:33
Dezamagirea idolatrizarii... 33 De la: Simply_i 3 Iunie 2009 11:32
poveste de dragoste cu un condamnat 353 De la: serdan 4 Aprilie 2011 18:15
buna dimineata 84 De la: Cristina___ 21 Iulie 2009 07:37
iubire sau intelegere? voi ce ziceti? 28 De la: erikahd2008 17 Februarie 2009 19:44